No. 20227. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 19 Februari Derde Blad. Anno 1926- UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN, Bodegraven. Hel mag wel een wonder (heeteo, dat in (len tegtïiwoordigen tiji, waar- Ïd het aantal openbare vergaderingen onriiït- llarena toeneemt en de belangstelling daar voor in dezelfde mate daalt, de jaarlijkse ne uitvoeringen der Chr. Zangvereeoiging Halleluja" nog maar steeds van jaar tot jaar zoo bg uitzondering veel bezoekers tlijven trekken. Weliswaar is thans deze uitvoering niet meer een unicum, waarover men tot in wijden omtrek spreekt, maar tccii komen uit vrij verre omgeving nog Bleeds heel wat liethebbers naar deze uit voeringen luisteren. Ook ditmaal was de ETOOte Ned.-Herv. Kerk weer vrij goed gevuld, toen door ds. Pott de vergadering werd geopend. Na gebed en zang sprak hg enkele woorden ter inleiding, waarin hjj wees bp den grooten invloed vao den Christelijken sang op den mensch. Vervolgens was de gelegenheid aan de tangers om het programma af te werken. Behalve enkele kleinere nummers, trokren 'etn paar grootere stukken, en wel Psalm 103 van Mobach en de Balling op Zee, van Itichard Hol, de aandacht. Het laatste \>ard aanmerkelijk beter gezongen dan bet eerste, hcewel er een paar heel moeilijke partgen .veer alt- en bassolo tegen resp. een mannen- ten vrouwenkoor in voorkwamtn. Het ezrste 'etuk waa waarschijnlijk wat te^ zwaar voor de krachten der vereeniging. Wel werd liet i heel goed uitgevoerd en was het koor sterk maar de geschikte solisten uit eigen kring waren niet beschikbaar, en bleken grooten- detls naast de forsche muziek te zwak. De uitspraak van den- tenor-solist was niet Juiver. Onder de kleinere stukken was ,,Morg.n- üed" niet best, maar andere, ..Avondvrede' „0, Herder Israels" en „In het Groene i\Ycud", daarentegen veel beter. Algemeen kouden vooral de tenor- en baspartijen ster ker fcgn; het was duidelijk te bemerken, dat daar een paar sterke stemmen alles beheerschen en soms boven fi t koor uit ingen. Algemeen was echter de uitvoering goed geslaagd. De leiding van den directeur en de pianobegeleiding van mej. Kirg muntten als altijd uit. De begeleiding was bg uit stek zuiver. In de pauze gaf de directeur, de heer Kouwenhoven, een orgelbespeling, die, zooals te verwachten was, van zijn groote muzikale talenten blijk gaf. Onder het publiek heerschte een dankbare stem ming, die duidelijk illustreerde, dat de zang en muziek in den smaak vielen. L's. Pott gaf daaraan uiting in zijn slotwoord, toen hij sprak over de genotvolle uren, die waren doorgebracht en tevens daarvoor dank zegde aan de medewerkers. Onder leiding van den heer Roeland- schap gaf de muziekvereeniging „Crescen do" haar gewone uitvoering in hotel Van Rosaum. De belangstelling daarvoor was ongetwijfeld bevredigend. De verschillende nummers van het programma werden vlot uitgevoerd en vielen wel in den smaak. Toch bleek, dat de vereeniging versterking wei noodig heeft. Weel oefening kan haar ongetwijfeld op veel hooger peil brengen. Een tooneolstukje werd na de uitvoering igegeven, waarna men nog tot ver na mid dernacht gezellig bijeen bleef. Na maandenlange voorbereiding nadert nu de bazaar voor de Chr. Naai- school baar opening. Dinsdagmiddag zal hij door den burgemeester otf.cieel worden ge opend. Aanvankelijk was het voornemen om den bazaar te houden in de schoollokalen, dus in de vergaderzaal der Verhoeff-Roll- •manschool, maar het groot aantal ingeko men artikelen en de blijkbaar groote be langstelling, die er voor bestaat, deed het beiuur besluiten de groote zaal van Uotel iVan Rossum voor een drietal dager, af te cRureu, zoodat nu daar de bazaar gehouden zal worden. Het aantal ten verkoop be- schikbare artikelen schijnt buitengewoon groot te zjjn. De school, de eemge naai school te Bodegraven, wordt door dames van alle richtingen bezocht en wordt dus van alle zijden gesteund, torwgl het ijver,ge bestuur alles gedaan heeft om belangstelling op te wekken. Het welslagen schijnt dus wel verzekerd. De verordening, die binaalt, dal aan bepaalde personen voortaan geïn sterken drank meer zal worden geschonken, is deze week officieel afgekondigd en dus in wer king getreden. De caféhouders zullen dus van den burgemeester hebben ontvangen een lijst, waarop voorkomen de namen van die menschen. die herhaaldelijk wegens openbare dronkenschap zijn bekeurd, terwijl personen, die zich herhaaldelijk aan mis bruik van sterken drank schuldig maken, eveneens daarop kunnen worden g.plaatst. Dergelijko personen megen voortaan in een tapperij niet worden toegelaten. Bij verschillende belanghebbend :n hebben wij in den loop der week eens ge ïnformeerd naar hun meening over de Dins dag voor het eerst gehouden veemarkt, speciaal betreffende den handel in magere varkens. Algemeen was men over de positie uer markt zeer optimistisch. De groote aanvoer van niet minder dan 345 stuks was voor deze eerste maal zeker beduidend, terwijl van nog meer beteekenis is, dat de handel direct heel vlug ging. Er blijkt dus Ongetwijfeld behoefte aan een dergelijke inarkt te hebben bestaan. De heeren v. d. Mare', en Boer, die dit al porder betoog den en een groot deel van de- vooTberei- •ingen voor hun rekening hebben genomen, hebben dit steeds betoogd en kunnen over uet resultaat dna zeker tevreden zijn. Het is nn de tijd van den varkensaanvoer. Nu )6 er vraa;;, dus heeft de markt gelegen heid zich aanstonds een plaats te veroveren, ike het Bodegravensche marktwezen onge- ïwgfeld ten goede zal komen. kruispunt BrugstraatVan ToLtraat reed eon roekelooz© motorrijder voel te snel langs een voor hem uit rjjdwde auto heen. Plotseling stond een andere autobus voor hem, zoodat hg niet meer kon uitwijken en omviel. De bus stopt? on middellijk, waardoor persoonlijke ongelukken werden voorkomen. De Zar.gvereeniging „Zaoglu=t" heeft Woensdagavond in Oudewuter gez.ogen. G> iukkig was daar de belangstelling voor den werkelijk goeden zang beter dan ïu Bode graven, zcodat men in een dankbare stem ming huistoe ging- Burgerlijke stand. Gehuwd: A. M. v. Oostenrijk, 23 j. en A. M. Jonge- neel, 22 j. Geboren: Maria Johanna, d. v. A. v. d. Heiden en M. G. Ammerlaan. Jan Ja cobus, z. v. K. de Koning en A. A. v. Eyk. Louise, d. v. B. Baars en P. M. Kooy. Overleden: Maria Vink, wed. v. L. Blerjen- fcerg, 87 j. Adriana v. Dam, geü. met T. de Koning, 25 j. Kerkelijk bericht voor Zondag: Ned.-Herv. Kerk, halftien en 6 uur, ds. Pott. Gerei Kerk, halftien en G uur, ds. Dam. Geref. Gemeente, halftien, preeklezen; 6 uur, ds. Van Reenen. Naar wij vernemen, zal volgende week de opening plaats hebben van het nieuwo gebouw der Coöperatie ^De Hoop" aan de Prins Hendrikstraat. Het gebouw, opgetrokken naar een ontwerp''van derf heer Kroon, uit Alphen, maakt een hoogst mo dernen indruk. De Kaag. Kerkel ij kbe richt voor Zondag. Ned.-Herv. Kerk, voorm. halftien, ds. Van Baaien. Koudekerk. Op Woensdag 24 Febr. a s. zal in de openbare school alhier con ba zaar worden geopend ten voordeele van het kerk- en orgelfonds der Ned.-Herv. Kerk. l Fraaie spreien en andere artikelen zullen verloot worden, er is een grabbelton, aller- I hande artikelen zullen ten verkoop worden aangeboden. Er wordt op druk bezoek ge- hoopt. Leiderdorp. Alhier is na een korte on gesteldheid overleden de heer J. Moraal, oud lid van den Gemeenteraad. Bij deze functie, welke door hem verscheidene jaren is ver vuld, bekleedde hij in dè kracht zijner jaren verscheidene andere, o.a. als diaken en later als ouderling in de Geref. Kerk. Hij was verder lid van het bestuur van de Anti revolutionaire Kiesvereeniging en voorzitter van de Vereeniging „Helpt Elkaar", waarvan hij mede-oprichter was. De overledene be reikte den leeftijd van 82 jaar. Zwammerdam. De veerpont aan den Laixdijk in het overstroomde gebied van den polder Broekvelden en Vettenbroek, die de vorige week door onbekende oorzaak is gezonken, is thans door de firma Van 1 Vlaanderen weder gelicht en opnieuw dus in dienst. Tot voorzitter van het Watersnood- Comité ZwammerdamReeuwijk, is be noemd de heer J. C. Hagen, lid van den gemeenteraad van Reeuwijk, tot dusver vice-voorzilter van dit Comité aangezien ds. M. OUevanger, wegens drukke ambts bezigheden het voorzitterschap niet langer wenschle waar te nemen. Tot vicè-voor- zitter werd gekozen de heer K. Edelman, lid van den raad dezer gemeente. In de vacature, ontstaan door het vertrek uit de gemeente van den heer D. van Harten, is door den Kerkeraad der Ge ref. Kerk alhier opgemaakt een dubbeltal, bestaande uit de heeren A. Graafland en II. de Jong, waaruit de manslidmatcn een keuze moeten doen. Kerkel ij k bericht voor Zondag. Rem. Geref. Gem., 's avonds 7 uur, ds. Rappold. Ned.-Herv. Kerk, door ongesteldheid van ds. Klools, nog onbekend wie in de dien sten zal voorgaan. Geref. Kerk, voorm. halftien en 's avonds halfzeven, ds. Wissink. Burger 1. Stand. Geboren; Corne- lis Jacobus. Z. van Slefanus Schouten en Anna Grietje Brand. Overleden: Bartholomeus van Rijn 74 j., weduwnaar van Hendrika Winlersen. Haarlemmermeer. Bij den correspon- i dent der gemeentelijke arbeidsbemiddeling te Hoofddorp is bericht ingekomen, dat om streeks half Maart een 20-tat flinke arbei ders.'die uistekend op de hoogte zijn met allerlei landarbeid, vertrouwd zijn met den bielenbouw, kunnen zaaien, maaien en met paarden omgaan (ploegen wordt niet ver- eiseht) in Elzas-Lotharingcn kunnen worden geplaatst. Zij moeien èen arbeidscontract afsluiten voor 6 a 8 maanden, met de kan9 op een vaste betrekking. Het loon bedraagt 200 francs per maand, benevens vrije kost en in woning en vrije verzekering tegen onge vallen, ziekte en invaliditeit Ook kan daar een gezin worden geplaatst. Naar wij vernemen heeft de ziekte van den burgemeester dezer gemeente, mr A. Slob, tot heden een zeer gunstig verloop ge had, zoodat hij bij gunstige weersgesteldheid na een afwezigheid van vier weken in den loop der volgende week zijn arbeid op het raadhuis weer hoopt te hervatten. Naar ons wordt medegedeeld, heeft de coöperatieve boerenleenbank „Haarlemmer meer" directeur de heer Knaap) besloten een bedrag van f 200 beschikbaar te stellen voor de noodlijdenden in de door den watersnood geteisterde streken. Burger 1. Stand. Geboren: Ever- dina Hendrika Willemina, D. van J. Roubos en A. M. van Loevesijn Frans, Z. van W. G. F. Sant en A. Tauber Antonius Gerardus, Z. van W. de Boer en A. L. Nijs- sen Janna, D. van C. Bootsman en G. Hartkamp Helena Johanna, D. en Adria- nus Johannes, Z. van P. van Oosten en C Beijk Abraham Gerardus, Z. van Chr Schouten en P. J. Brand Ysbrand, Z van j H. C. Kemp en C van der Blom Geer- j truida, D. van G. P. van der Zwet en M. C. Ie Feber Wouter Jacobus, Z. van J van tceuwen cn C. van Liempt Jacob. Z. van J. Verhagen en F. C. Slooten Din- phina, D. van P. J. Rens en C. van Ti'burgh Jan Mallus, Z. van J. AI. van de Pol en E. AI. Houlkooper Jacobus, Z. van J. Olijerhoek en J. E. Th. d'Hane Jannigje, i D van J. de Moor en G. Harting Pieler, I Z. van C. Bakker en P. G. Bunt Cornelis Pieter, Z van W. J. Reinders en .T. Zwaans- i wijk Aaltje, D. van C. J. Verhoeven en A. J. Roubos Quirinus, Z. van W. Kroezen en T. Gladpootjes Jannetje, D. van C Marbus en A. Slinger Afargaretha Corne- i lia, D. van W. Af. Roodzand én J. Af. Verbree Jannetje, D. van P. van der Kwast en T. Rietbroek Maria Sophia, D. van J. van der Helder en M. S. Steur Gerardus Pe trus Josephus, Z. van G. A. Lommerse en J. M. A. van der Knaap Antonia Johanna, D. van F. Jonker en A. Datema Klaas, Z van C. Hoekman en AI. K. de Koning Willem, Z. van J. V^rhoeff en J. Visser Ondertrouwd: K. Stroosma 46 j. en I'. M. Bax 31 j. Gehuwd: J. Kuiken 25 j. en J. S. Olden- Lurg 19 j. P. Leijding 26 j. en W. A. van der Vecht 18 j. Levenloos geboren: kind van het manne lijk geslacht van C. Markus en A. Slinger, van tweelinggeboortc (zie boven). Hillegom. De afdceling van den Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphael hield een feestavond waarin de geest, adviseur een rede uitsprak over het doel der organisatie. Een humorist, een pia nist en een lid der vereeniging droegen veel bij tot het slagen van den feestavond. Een meisje van 19 jaar heeft Zaterdag de ouderlijke woning verlaten zonder terug te keeren. Men zegt dat zij in gezelschap van een gelrouwden man naar Frankrijk ge gaan zou zijn. Door de politie is per radio om aanhouding verzocht. Ds. A. Zwiep alhier slaat, op een twee- tol voor de Chr. Geref. Kerk te Werken dam. Katwijk aan den Rijn. In de Woensdag 1.1. gehouden vergadering van lidmaten der Geref. Kerk is aanvankelijk besloten om lot uitbreiding der kerk over te gaan wegens het te klein getal zitplaatsen. Hierdoor zullen er ongeveer 120 plaatsen bijkomen. Katwijk aan Zee. Van de trawlvis- scherij kwam Donderdag tj? IJmuiden aan de markt de logger KW 5 met f.939 besom ming. In de bladen kan men den laalslen lijd herhaalde!ijk artikelen aantreffen, die handelen over een ziekte waaraan vooral de iepen in het ganscluj land lijden. Bij ons' in de Voorstraat, waar ook zoo'n dubbelrij 'n sieraad van ons dorp uitmaakte, schijnt die ziekte ook ingeworteld te zijn, althans de laatste jaren zijn onze prachtige boomenrijen, die voorheen in den zomer een keurig koepeldak vormden, groot endeels verdwenen. Er was hier echter nog een ander kwaad te constateeren. Van deskundige zijde werd ons medegedeeld, dat de hoornen indertijd veel te dicht bij elkaar geplant waren, zoo dat ze daardoor elkaar moordend in den weg stonden en dus ziek werden. In dc laatste jaren was de bladercntooi aï niet zoo mooi meer als voorheen, waarom dan ook, dank zij het initiatief van het Dagclijksch Bestuur der gemeente, radicale middelen ter hand genomen zijn, om in deze verbetering te brengen. Men heeft succssie- velijk oude hoornen gerooid en op groo teren onderlingen afstand jong? boomen geplant. Dat deze aanplanting zoo stuksgewijze ge schiedt. is eensdeels jammer, anderdeels toe te juichen, doch hel is bij ons op ons zee dorp niet zoo gemakkelijk om een goede be planting aan te kweeken, want niet alleen onze schrale bodem, maar ook de zeewind, die wc hier uit de eerste band krijgen, is vaak van zeer nadeeligen invloed op den groei van vele gewassen, wat elk deskun dige bij eenigszins intensieve beschouwing zeer goed waar kan nemen. Men zoekt dan ook meestal eerst be schutting alvorens de jonge boomen aan dien scherpen zeewind bjoot te stellen, cn dit is oorzaak, dat 't werk zoo langazam vordert. Voor een en ander wordt een taai geduld en nauwkeurige oplettendheid geëischt. Succes kan op dit terrein alleen hij be reiken. die met zijn geheele „zijn" zicli aan zijn taak wijdt, en wij meenen niet te veel ie zeggen, dat de gemeente Katwijk iemand in z'n dienst heeft, die zich met hart en ziel aan zijn laak geeft. Daarvan zijn be wijzen reeds te over. Bij de gisteren in „Casa Cara" door notaris Eerdbeek gehouden verkooping van loggcrschepen werden de volgende prijzen besteed: Het houten loggerschip „Jan Rei- nier" KW 68 bracht op f 510, kooper de heef Sprenkel te Vlaardingen. Het houten logger schip „Jacoba" KW 146, bracht f 700 op, kooper dezelfde. Het stalen loggerschip „Jan" KW 141 bracht op f2858. koopers Gebr den Duik Gzn. Het dito „Bastiana" KW. 96, bracht op f9512, koopers Gebrs. Parlevliet Dzn. Een goed leeken is, dat de vaarbare schepen hier te Katwijk gebleven zijn en na vele jaren stilgelegd te zijn, nu weer in de vaart zullen komen. Het losse materiaal, zooals zeilen, fokken, touwwerk, netten, tonnen, breels en wat verder ten verkoop werd aangeboden, bracht over het algemeen goede prijzen op, zoodat men gelukkig in reederskringen den moed nog niet opgeeft. In de gemeenlezaal werd gisteravond een openbare vergadering gehouden van den Chr. Nationalen Geheelonthoudersbond. Als spreker trad op de heer P. Siderius alhier. De voorzitter, de heer S. van Beelen, opende op de gebruikelijke wijze cn het laten zingen van Ps. 89 9, waarna de lieer Siderius het woord verkreeg. Deze schilderde de ellende, die hel mis bruik van sterken drank alom in den lande teweeg brengt; hoe drinkende ouders alle gezag en ontzag in huis verliezen tegenover hun kinderen en hoewel hel niet mogelijk is met zich te beroepen op de Heilige Schrift om het gebruik van wijn enz. te verbieden, fs echter de uitwerking van het bovenmatig gebruik beslist tegen den geest van het Bij belboek en de voorbeelden daarvan zeggen ons genoeg. Spr. wees verder op het groote bedrag, dat jaarlijks voor sterken drank en sigaret ten wordt uitgegeven, wat zooveel nuttiger en waarmede veel leed gelenigd kon wor den. Vervolgens bepleitte spr de geheelont houding als een probaat middel om ook an deren tot geheelonthouders te maken en niet tot slachtoffers van den drank te ge raken. Spr. schetste eenige droeve toestan den, w.o. van boeren, die hun menschen 2- of 3-maal per dag „trakteeren" op een bor rel, denkende dan meer werk van hen ge daan te krijgen, doch de uitkomst biedt vaak het tegendeel doordat het werk niet goed ge daan wordt of soms mislukt. Met een opwekkend woord, om vooral ge trouw te blijven of te worden aan het vaan del der Vereeniging, sloot spr. zijn met veel aandacht aangehoorde rede. De voorzitter dankte den spreker voor zijn pakkend beloog eli gaf de aanwezigen gele genheid tot het stellen van vragen. Hiervan maakte de heer P. Vreeke. uit Leiden, gebruik, door op te merken, dat de oorlog, in 1914 begonnen, ontzettend veel slachtoffers gemaakt heeft, maar nog veel meer vraagt er koning „Alkohol". Hij zeide aan de Kalwijksche Vereeniging den steun toe van haar Leidsche zuslervereeniging. Hierna werd den „Avondzang" gezongen en sloot de heer Siderius deze vergadering op de gebruikelijke wijze. De gisteravond in de zaal voor Chr. Prot. Belangen gehouden filmavond van de de afdceling Katwijk en Omstreken der i Vereeniging tot Bestrijding der Tubercu lose mocht zich m groote belangstelling I verheugen. Dc voorzitter, dr. Hueting, van Katwijk aan den Rijn sprak in zijn openingswoord daa ook de hoop en de verwachting uit, dat de aanschouwing van het film beeld or toe zou mogen bijdragen het ledental, nu ruim 100 bedragende, aanmerkelijk te doen stijgen. De inderdaad nuttige en zelfs hoogst noodzakelijke arbeid van de T.B.C.- bestrijding heeft ongetwijfeld behoefte aan steeds toenemende finaneieelen cn zede lijken steun. En wij gelooven, dat deze be kende film die in een 6-tal fragmenten ons een goeden kijk gaf op heel den omvang het door de T.B.C.-bestrijding verrichte werk, in dit opzicht goede diensten kan bewijzen. De inhoud werd reeds eerder door ons vermeld. Reeds tijdens het samenzijn gaven zich meerderen op als lid cn anderen zullen on getwijfeld volgen. De vereeniging is door dezen avond vrij zeker een groot aantal propagandisten rijker geworden. Noordwijk. B u.r g c r 1. S I a n d. Ge boren: Gorneliske, dochter van W. Vink cn M. v. d. Niet. Nicolaas, zoon van J. v. d. Eijkel en W. C. Minnee. Maarten, zoon van H. Veldman en G. van Noord. Ge rardus Johannes, zoon van J. G. Jansen en Th. 11. van Santen. —Dirkje, dochter van J. Aandewiel en AI. v. d. Zwan. Overleden: Petronella van 't Wout, 7 we ken, dochter van D. v. 't Wout en N. Guïjt.' Apolonia Alaria Roerade, 16 jaar, dochter van H. P. Roerade en P. Deters. Levenl. aangegeven kind van het mann. gesl. van Th. J. van Went en G. M. Sistermans. Bij het alhier gevestigde correspon dentschap voor arbeidsbemiddeling zijn deze week als werkzoekende ingeschreven 79 personen n.l. 11 losse arbeiders, 18 landar beiders, 43 visschers, 2 schilders, 2 opper lieden, 1 kamermeisje (hotel) en 2 kantoor bedienden. Nooidwijk-aan-Zee. Met informatiebureau aan liet eindsta tion der eleclr. tram is deze weck weer op den gewonen tijd geopend. Hel schijnt wel vroeg, maar naar we vernemen, komen daar nu reeds de aanvragen binnen om kamers te huren voor de a.s. zomermaanden. Kerkelijk bericht voor Zondag. Ncd. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. P. Hofstede van Noordwijkerhout cn nam. 5 uur de ecnv. heer L. v. d. Meer. Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. Koers. Gisteravond hield de Christelijke Jongclings-Vereeniging „Volg Mij" in dc zaal naast de Herv. Kerk haar Jaarfeest met begunstigers en genoodigden, onder lei ding van haar voorz. den heer E. L. de Witt. Na gemeenschappelijk zingen van Psalm 138 vs. 1 ging deze voor in gebed, om vervolgens een Schriftgedeelte te lezen en te bespreken n.l. Alalth. 16 vs. 1316. Uit het jaarverslag merkten we op dat het ledental 25 bedraagt. Hierna zong een dubbelkwartet van de chr. zangvereeniging „Soli deo Gloria" het mooie „Boven de Sterren". Nog enkele malen vergastte dit kwartet ons op een lied, alsook de bas-solist van S. D. G. Deze afwisseling viel blijkbaar zeer in den smaak, cn het woord van dank door den leider gericht tot de zangers en tot den bekwamen directeur, den heer Jac. Smit van Leiden was zeker verdient. De leden der jongelings-vereeni- ging gaven twee samenspraken en verschil lende voordrachten en gedichten ten beste. Vervolgens werden vier opstellen geleverd, n.l. „Naiman de Syriër", „Oordeelt niet", „De eerste moord en zijn straf" en „Wat niet voor is", dit laatste handelend over het nut van het Ned. Jongel.-Verbond. Die opstellen vooral moeien bewijzen het meeleven in de vereeniging. Verschillende afgevaardigden voerden het woord en brachten groeten over van hun afdceling. De voorz. dankte aan 't eind allen voor de medewerking, ging voor in dankzegging, en verzocht ten slotte ge meenschappelijk te zingen den bekenden Avondzang (Gcz. 180 vs. 1). Noordwijk-Biunen. Kerkelijk bericht v. Zondag. N'ed. Herv. Kerk, voorm. 10 uur ds. van Haaflcn, en nam. halfzes geen dienst Rijnsburg. De Commissie tot Wering van Schoolverzuim, voorzitter de heer J. G. Vreeswijk, secretaris dc lieer C. II. A. Collee onderging in haar samenstelling dit jaar geen wijziging. Van den inspecteur van het lager onder wijs in de inspectie Leiden werd 12 maal een kennisgeving ontvangen betreffende on geoorloofd schoolverzuim. De secretaris riep de daarin bedoelde ouders of voogden cp en belegde 18 maal een vergadering. Van de 121 opgeroepenen verschenen ei 30 Ier vergadering. Zij werden dan steeds door den voorzitter op hunne verplichtingen ten opzichte van de Leerplichtwet gewezen. Overigens werden de diensten der Commis sie niet gevraagd. Verschillende bewoners van den Sandllaan hebben thans een aanschrijving van B. en W. ontvangen tot achteruitplaat sing van hun hek, dat op gemeentegrond ge-< plaatst is. Dit staal in verband met de verplaatsing van de trambaan aldaar, die voor het eerste gedeelte van de Sandllaan ineer naar den buitenkant van den weg wordt gelegd, wat rooiïng van de daar geplaatste boomenrij vereischt, terwijl vanaf liet Kerkhof tot aan do Kanaalbrug de tram geheel achter de boomen komt. De protestantschc vereeniging „Chris telijk Hulpbetoon", departement Leiden, vergaderde gisteravond alhier, in de zaal achter het Weeshuis, welke vergadering toe gankelijk was voor leden en belangstellen den. De vergadering werd door den voorzitter, burgemeester J. L. Bosschieter, met gebed geopend. Vervolgens ging de voorz. de wor ding van liet Departement, en het doel der vereeniging na. Voor eenige jaren met een gering aantal leden, 3 slechts, te Valkenburg, opgericht, klom dit aantal geleidelijk tot ruim 50. De taak van Christelijk Hulpbetoon is het helpen van protestanten, onverschillig van welk kerkverband overigens, die door de overmacht van Rome bedreigd worden. Geen strijd, maar alleen verdediging. De be doeling der vereeniging is niet het Pro testantisme uit te breiden, maar wel de protestanten, die dreigen voor het Protestan tisme verloren te gaan, te behouden. Zij wil geen haat opwekken, maar liefde bewijzen. De voorzitter noemt hierna enkele geval len waarin hulp verleend werd, en op welke wijze. Spr. twijfelde niet, of de secretaris zou een en ander nog duidelijker naar voren brengen en hen die nog geen lid zijn, tot lid worden bewegen. Spr. heette hierna allen hartelijk welkom, waarna overgegaan werd tot de gewono werkzaamheden, waartoe het woord werd verleend aan den secretaris, ds. Hermanides van Valkenburg (Z.H.). Spr. deed mededeeling van een' schrijven van baron Schimmelpenninck van der Oije van „Duivenvoorde", die verklaarde tot zijn spijt verhinderd te zijn deze vergadering bij te wonen. Vervolgens las spr. de notulen van de vorige vergadering, die ongewijzigd werden vastgesteld. Hierna Volgde hel finanlieele verslag, dat spr. niet, als zoovele penningmeesters van andere vereenigingen, in dezen tijd van malaise aanleiding gat tot jammerklachten, maar dankbaar stemde. De ontvangsten bedroegen f 3G0.935, de uitgaven f 353, zoodat dc kas sluit met een batig saldo ad f 7,93s. De heeren C. van Vliet van Rijnsburg en J. P. v. d. Zwart van Valkenburg, onder zochten rekening en bescheiden van den penningmeester, en verklaarden bij monde van eerstgenoemde alles in orde te hebben bevonden. Onder dankzegging voor zijn accuraat be heer door den voorzitter, werd daarna aan den penningmeester décharge verleend. Aan de orde was thans het jaarverslag van den secretaris. Spr. kon als steeds met blijdschap dit jaarverslag uitbrengen. Het aantal contribuanten neemt nog steeds toe. en waar spr. voor eenige jaren, met slechts drie leden dit werk op zich nam, was het onder Gods zegen gelukt, het aantal leden in dit Departement tot 53 uit te breiden. Na uiteengezet te hebben de werkzaam heden, door hem in het afgeloopen jaar ver richt. wees spr. op de verplichting om naast het vele dat voor Christelijke Philanlrophie wordt gevraagd, ook dit werk niet tc -ver zaken. Naast de voorbeelden door den voorzitter genoemd, somt spr. andere op, die er op wij zen dat de Vereeniging. ook in dezen streek, nuttig werk kan verrichten. In een onderhoudende causerie wekte spr. op lol ontwaken van het Proteslantsch bewustzijn. Spr. deelde aan hel eind van zijn causerie nog mede. het doel van een in oprichting zijnd bemiddelingsbureau voor Landbouw, Middenstand en Industrie, waaraan door de vereeniging steun was toegezegd. Van de geboden gelegenheid om vragen te stellen of mededeelingen te doen, maakten gebruik de heeren D .van Biezen en A. in 't Veld, die door ds. Hermanides beantwoord werden. De voorz. dankle ds. Hermanides voor diens onderhoudende causerie, en sprak de wensch uit, dat deze voor Valkenburg en de vereeniging, al maken courantenberichten hem wel eens bang, mag behouden blijven. Ook de Werkmansbond, als belangstel lende ter vergadering aanwezig, dankte spr. voor die belangstelling, welke naar spr. hoopte, blijvend zal zijn. Een aantal aanwezigen gaven zich ver volgens als lid op. Nadat ds. Hermanides, bij acclamatie, wa9 herbenoemd als secretaris-thesaurier, en deze had verklaard deze herbenoeming te aanvaarden, werd de vergadering, op verzoek van den voorzitter, door ds. Herma nides met gebed gesloten.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9