H. M. PIERROT VAN ALPHEN Pendules, Klokken en Regulateurs AGENDA. BANKETBAKKERIJ THEESALON Hors d'Oeuvres Variés Diners Soupers Sroote sorteering fijne Koekjes BUITENLAND. MaarsmanssteegM Zie onze Speciale Etalages. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Vrijdag. „De Lakenhal"Opening tentoonstelling Yunstfoto's J. v. d. Pant (Californië). Le zing van den heer Boer uit Blocmcndaal. 8 uur. Lcidsclie Schouwburg: 4c Abonnements concert: Prof. Grümmcr en prof. dr. Wein- •arlcn. 8 uur. Stadszaal: Kunstavond Centrale .Wijk- arbeid. 8 uur. Stadszaal ((kleine zaal): Liederenavond Leid a van Breda Koltf. 8 uur. Zaterdag. „De Lakenhal"Tentoonstelling Leid- V:lie Amateur-Fotografen-Yer. Van 10 tot 4 uur. Leidsche Schouwburg: Eerc-avond too- ncelwedslriid „Lilteris Sacrum"x „Liefde's Jaémon". Half acht. Dagelijks. Casino-bioscoop". Iloogewoerd: Voor- filelliDgen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tol 4 uur kinder- en familie-matinée. „City-theater", Haarlemmerstraat: Bios coop- en Variété-voorstellingen te 8 uur. 's Woensdag en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-lhealcr", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. De apotheek van de „Hulp der Mensch- heid". Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 Febr. a.a waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapen burg 9, telefoon 807. RECLAME. NIEUWE RIJN 62. tot zeer billijke prijzen 991 RAAGT EENS GEVULDE SPRITS. ^ns bekend Allerhande 18 cent per ons gelost, vervolgde Chamberlain, Do vraag is alleen: hoe kan de Raad van den Volkenbond versterkt worden om opgewassen t9 zijn tegen zijn moeilijke taak en om de groole verantwoordelijkheid van bet oogenblik cn de nog grootcre in de toekomst te kunnen diagen. Hoe kunnen wij den Volkenbond zoo erganiseeren, dat hij sterk genoeg is om den vrede te handhaven en dat het moreel overwicht van zijn oordeelen en beslissingen zoo groot is, dat ©ok die ledeD, dis door do uitspraken worden getroffen en thans nog in de vooroordeelen van de oorlogsatmosfeer bevangen zijn, zich'naar die uitspraken te voegen. Slechts van dit standpunt uit kan de kwestie der permanente zetels worden opgelost." BELGIE. De iinantieele ontwerpen. De Kamer onderzocht in tweede lezing de financieele wetsontwerpen, zonder de tek sten daarvan te wijzigen. Het wetsontwerp tot saneering van de financiën is met 115 togen drie stemmen en 22 onthoudingen aangenomen. Het wetsontwerp, dat hot privilege der Nationale Bank hernieuwt, is met 116 tegen één stem en 24 onthoudingen aangenomen. Bij de bespreking van dit laatste wets ontwerp werd een amendement-Franck, zeg gende dat het mandaat van bestuurder der Nationale Bank en dat van Afgevaardigde of Senator onvereenigbaar zijn, met 127 tegen 21 en één onthouding aangenomen. Een voorstel der regeering, behelzende dat groo le sociale lichamen in industrie, handel en landbouw tol administrateur van de Bank benoemd zullen kunnen worden, werd met 96 tegen 45 stemmen en zeven onthoudin gen aangenomen. DUITSCHLAND. Een kleine nederlaag der regeering. Ilel rijkskabincl heeft gisteren in zoover re een parlementaire nederlaag geleden, dat de hoofdcommissie van den Rijksdag tegen den uitdrukkelijkcn wenseli van den rijks kanselier na de uiteenzettingen van den rijksminister van financien over den fiiyin- eicelen toestand met 15 legen 13 stemmen besloot. hare beslissing uit te stellen, totdat de rede zou zijn gedrukt. Tegen de regec- ring stemden ook het centrum en de Duit- sehe Volkspartij. De Duilsche Rijksdag heeft' bij de behan deling der begroeiing van justitie overeen komstig het advies van de commissie, beslo ten den begroolingspost voor het staalsge- rechfshof ter bescherming van de republiek te schrappen. De juridische commissie uit den Rijks dag verwierp niet 16 tegen 6 stemmen het communistische voorstel tot het zonder schadeloosstelling onteigenen van het bezit dor voormalige vorsten. FRANKRIJK? DE ALGEMEENE TOESTAND. De YcJkenbondsraad-zetel. Naar aanleiding van bet bezoek, dat ven Hösel», De D uiteen* geaard., aan Briand heext gonracht, zegt de „Mat.n'Het scnijnt niet, dat de gezant tegen Uitweiding van den raad van den y.olkenociMl Jieeüt geprotesteerd, maar dat Streeemann slcu op net oogen olik w toe bepaalt de belanghebbenden te polsen. Briand heelt tegen von Hüsch gezegd, dat de tegenwoordigheid van Dolen ia den Raad op voet van geiijkhe.d met de gioote mo gendheden hem noodig leek cn een goede> •eerlijke uitvoering van de overeenkomsten van Locarno. Daaï Polen direct bjj de grocte Europeesche vraagstukken is betrok ken, is bet beter, dat het zichzelf kan ver dedigen, uan dat bet ziju belangen aan een andere mogenhe.d toevertrouwt. Briand meent dat Zuid-Amerika ook door een permanenten zetel moet vertegenwoordigd zijn. De Duitsche pers is over dit „Matbv- bencht natuurlijk zeer gebelgd en wijst er op, dat Polen immers altijd vertegenwoordigd zal kunnen zrn, wanneer het over Poolsche belangen gaat. Naar uit Londen wordt gemeld, heeft Japan aan do mogendheden meegedeeld, dat het onder geen beding een uitbreiding vau den Volkenbondsraad zal goedkeuren. Het standpunt der Engelsche regeering zou aldus zijn: De Britsche regeering acht het weusche- lijk, dat voorloopig alleen Duitschlaud als lueuw vast lid tot den Raad van den .Volkenbond wordt toegelaten. Zij kant zicli echter geenszins in beginsel tegen andere ca zoida turen. De regeering hoopt, dat Doitschland als lid van den Raad van Raad de atmosfeer te Genève voor de pijeenkomst van de vergadering van den Volkenbond in September voldoende zal leeren kennen om zijn vooroordeelen te laten varen en dat liet dan geen bezwaar meer zal hebb?n tegen het toelaten van andere staten tot liet per manente lidmaatschap van den Raad. Een officieele verklaring omtrent het Engelsche standpunt is nog niet gegeven. Alleen kan een passage uit do rede, die Chamberlain voor de Foreign Press Associa tion heeft gehouden, als officieel worden beschuwd. Chamberlain zeide in deze rede, dat hij neg geen verklaring omtrent de kwestie der permanente zetels kon heggen, zoolang hij daarover nog niet in het Lager huis heeft gespreken en hij voegde daaraan toe, dat hrj ook in het Lagerhuis nog niet kan spreken, omdat de kwestie daarvoor nog niet rijp is. De minister van buitenland- sche zaken stelde er echter prijs op Ier voorkoming van misverstand te verzekeren, dat het hier cm den geest in den Raad van den Volkenbond te doen is en volstrekt niet om bepaalde combinaties van mogend heden tegen elkander. In laatstgenoemde richting kan de kwestie niet worden op De Senaat en de iinantieele voorsteilen. De commissie van financiën uit den Se naat beeft het artikel, dat do aangeslagenen in do inkomstenbelasting verplicht ieder jaar hun aangifte tc vernieuwen, aangeno men, doch schrapte daarbij den eodsdwang. Zij heeft liet artikel inzake de publicatie der aanslagen verworpen evenals dat betref fende de officieele publicatie van de aangif te der parlementsleden. ENGELAND. Moscel en Irak De marco- uistenstaking geëindigd. In heb Lagerhuis diende Amery, minister der dominions on koloniën, de volgende motie in: „Dab dit huis heb verdrag goed keurt, geteekend tusschen de vertegen woordigers van Z. M. en den koning van Irak, ten einde de bepalingen te vervul len, gemaakt door den raad van den Vol kenbond in verband met de regeling der grens van Irak." Amery zcide, dat het juist twee maanden geleden was, dat de jrremier het huis had verzocht, de handelwijze goed te keuren vin de rcgceringsvertegenwoordigcrs te Genève, die de uitspraak van den Volken bond in verband met de grens van Irak hadden aanvaard. Amery gewaagde van het amendement, hetwelk uamens de oppositie zou worden ingediend, om uitbreiding van het tijdperk, gedurende hetwelk Brittanniö de verant woordelijkheid voor Irak op zich nam, te verwerpen. Hij betoogde, dat, toen de zaak twee maanden geleden aan bet huis was voorgelegd, de labouroppositie de meening uitte, dat zij geen besluit kon nemen over zulk een kwestie binnen den korten tijd, die baar verstrekt was, en zich aan bet debat onttrok. Thans, na twee maanden, diende zij een amendement in tegen het "geheele beginsel, om de resolutie van den Volkenbond in werking te doen treden, die het huis met overweldigende meerderheid had bevestigd, terwijl de labour-partij bezig was tc overleggen. Amery zeide vervolgens, dat de premier duidelijk had aangetoond, dat het proto col van 1923 .voorzag in de hernieuwing der Britsche verdragsverplichtingen na 1928. Hij gaf nadrukkelijk te kennen, dat lord Par- moor, optredende namen9 do vorige labour- regeering, aan den raad van den Volken bond was toegelaten, de raad zou worden uifcgenoodigd, te beslissen, welke verdere maatregelen zouden worden vereischt, om uitvoering te geven aan art. 22 van liet bendsverdrag, of met andere woorden, heb mand a chap te verlengen. Amery deelde eveneens mede, dat mr. Thomas, minister van Koloniën in de vori ge labour regeering, in Juli 1921 had ver klaard, dat do labour-regeering niet voor nemens was, n:et langer haar steun te ver- leenen bij den grens-eisch, dien zij namens Irak had ingediend. Thans steunde Thomas het amendement, hetwelk, indien er gevolg aan gegeven werd, niet alleen het verdrag zou vernietigen, maar opnieuw de geheele kwestie in do smeltkroes zou werpen. Het aannemen van het amendement zou de ver werping van het verdrag inhouden en het verlies van die grens, ter wille van het be houd waarvan de geheele politiek der re- geevïng gedurende de laatste jaren was be stuurd. Het zou beteekenen, dat wij ons belachelijk zouden maken in de oogen van den Volkenbond, verachtelijk in de oogen der Turken, en hatelijk in de oogen vau het volk van Irak hetwelk wij zouden heb ben verraden. Het zou beduiden heb in den steek laten der Christelijke bevolking, die gedurende de laatste 7 of 8 jaren een vrij heid en een geluk heeft ondervonden, het welk zij nooit mogelijk bad geacht. Sprekende over het laatste deel van het labour-a men dement, waarin de regeering verzocht werd, alle pogingen aan te wen den, om de toelating van Irak tot den Vol kenbond te verhaasten, zeide Amery, dat de eenige doelmatige wijze, om de toela ting van Irak te verzekeren, was, zijn grens l.e verzekeren, het in staat te stellen, zich zelf te verdedigen, en met het land samen te werken om een stabiele regeering in te stellen De groote stap voorwaarts in die richting zou zijn de goedkeuring van bet verdrag. Amery wees er op, dat het doel van het nieuwe verdrag was, het tijd perk van het oorspronkelijke verdrag met 25 jaren te verlengen vanaf 16 December j.l., tenzij, zooals hij vast vertrouwde, Irak voor dien datum in den volkenbond werd opgenomen. Er was niets in het nieuwe ver drag, hetwelk nieuwe militaire of finan cieele verplichtingen oplegde, of op eenige wijze de bestaande militaire ol financieele verplichtingen oplegde, of op eenige wijze de bestaande militaire of financieele ver plichtingen verlengde. De politiek, volgens welke de regeering er naar streefde, de Britsche financieele en militaire verant woordelijkheden in Irak in 1928 te doen eindigen, bleef onveranderd gehandhaafd. Hij geloofde, dat zij die politiek in hoofd zaak zouden kunnen vervullen binnen do data, welke twee jaren geledon waren vast gesteld. Amery besloot met de vorderingen te vermelden, die in Irak gemaakt waren, se dert de huidige politiek was gevestigd. Hij verklaarde, dat hetgeen Engeland wenscht© stabiliteit was, en dat het laatste, wat het wcnschte, was op anderen dan vredesvoct te verkeeren met de naburen. Engeland wenscht, dat Turkije werkzaam en voorspoe dig is binnen zijn grenzen, maar de vrede is niet het best verzekerd, indien Enge land-tegenover hetgeen het voor onbillijke eischen hield, lafhartig terugtrok. Ramsay MacDonald diende daarop het amendement in der oppositie. Het voorstel der regeering werd tenslbUe met 260—116 stemmen aangenomen. De marconisten hebben heb werk hervat op de door de werkgevers gestelde voor waarde, u.l. loonsverlaging van 22 sh. per maand De zaak zal thans aan arbitrage worden onderworpen. HONGARIJE. De valsche franczwendel. De binnenlandse he toestand wordt steeds ernstiger. De sociaal-democraten hebben be sloten, indie de ontwakende Hongaren voor Hor thy domonslreeren, hun tegendemons tra- tic ook zonder toestemming der autoriteiten te laten doorgaan. De parlementaire commissie van onder zoek zal haar arbeid eerst tegen het einde der volgende week beëindigen. De parle mentaire debatten over het rapport der commissie vangen 2 Maart aan. Dc politie te Berlijn heeft Scliulze aan een uitvoerig verhoor onderworpen. Volgens de Berk Zlg. ui M. heeft men tot nog toe niet kunnen vaststellen, dat Scliulze zich in Duitscliland zou schuldig gemaakt heb ben aan het vervaardigen van valscli geld. Bij de bezorging van het papier voor de valscho biljetten heeft Schulze geen rol ge speeld. Volgens •zijn opgaven komt het pa pier niet uit Duitscliland. Voor het geval dat Scliulze een slarlbaar feit gepleegd zou hebben, kan hij volgens de wettelijke voor schriften niet' uitgeleverd worden. TSJECHO-SLOWAKIJE. Een incident met Dnitschland. Het Duil9ch-Italiaansche incident heeft zich met een slechts kleine variatie her haald tusschen Duilschland en Tsjecho- Slowakije. Wederom heeft Ileld, de Beiersche minis ter-president, zich over de behandeling van Duitsche minderheden in den Beierschen Landdag laten interpelleeren en wederom heeft hij daarop een antwoord gegeven, waarvan de inhoud en de strekking voldoen de gekenmerkt zijn als men-weet, dat de Duilsche bladen er van zeggen, dat hij de dingen bij hun waren naam genoemd heeft. De Tsjechische regeering heeft toen haren gezant te Berlijn de opdracht gegeven zich over dezen uitval te beklagen en dr. Strese- mann, de minister van builenlandsche za ken, heeft hem, geheel in den geest van zijn houding tegenover het protest van Musso lini, daarop geantwoord-, dat er in het minst geen aanleiding lot een beklag bij de rijks- regeering was, aangezien de rijksregeering zich over de zaak niet heeft uitgelaten. Als Slresemann niets meer gezegd had dan dit, dan kon zijn antwoord volmaakt duidelijk en correct worden genoemd. Even wel voegde hij er, ook weer gelijk 5n het ge val met Mussolini aan toe, dal Held bij liet gebruiken van scherpe uitdrukkingen aan het adres van Tsjecho-Slowakije niets an ders gedaan had dan uitdrukking geven aan de stemming van breede kringen van de Duilsche bevolking. Door deze toevoeging krijgt de verklaring evenals die omtrent Zuid-Tirool een min of meer dubbelzinnige nuance, zegt de „N. R. Ct." o. i. terecht. Want als de regcering zegt: „U bent aan het verkeerde adres, wij hebben ons niet uitge laten" en zij voegt daar in denzelfden ademtocht iets aan toe, waaruit men opma ken kan, dat zij vindt dat Held gelijk heeft, dan heeft zij feitelijk toch iel3 gezegd. GRIEKENLAND. De jongste arrestaties. Volgens een offieele verklaring heeft de arrestatie van eenige politici en hoogere officieren, die Woensdagavond heeft plaats RECLAME. 100(1 HORLOGEMAKER Telefoon No. 1293 Heden ontvangen cn geëtaleerd de nieuwe modellen gehad enkel ten doel om een einde te maken aan de geruchten omtrent een samenzwe ring legen de regeering. Zij zullen naar een klein eiland in de Egeische Zee wordeD ge deporteerd. Blijkt er inderdaad schuld, dan zullen zij vervolgd worden. Hier en daar worden in Griekenland orga nisaties geslicht, die veel op fascistische gelijken. TURKIJE. Een nieuw burgerlijk wetboek. De Kamer besloot met algemeene stem men voor Turkije het Zwitsersche burgerlijk wetboek in zijn geheel te aanvaarden, waar mede zij de scheiding tusschen de religieuze autoriteiten en tradities en het publieke en sociale leven van het Turksche volk heeft ingewijd. De polygamie is thans verboden. Ieder meerderjarige is vrij in zijn geloofs belijdenis, welke deze ook zij. De Turksche vrouwen krijgen in echtscheidingen dezelfde rechten als de mannen. BUITENLANDSCH GEMENGD. Een 104-jarige overleden. Te Morlaix is een vrouw van honderd en vier jaar gestorven. Zij laafc zeventig kin deren en kleinkinderen achter. Jnweelen-sluikhandel. Te Marseille ie een sluikhandel in juwee- len ontdekt, wat tengevolge heeft, dat de juweliers, die er bij betrokken zijn, we gens belastingontduiking een boete van 748.000 frank moeten betalen. Valsche Portngeesche bankbiljetten. 2 mannen, die 1900 valsche bankbiljetten van 1000 cscudos vervoerden, zijn gearres teerd te Transcoso in Portugal. Mijnongeluk. Een nieuw mijnongeluk heeft volgens een bericht uit New-York in de Vor. Sta ten plaats gehad en wel te Nelson, waarbij 7 mijnwerkers gedood en 3 ernstig gewond zijn. Familiedrama. Naar de „B. Z." meldt heeft men gister morgen te Berlijn de 40-jarige koopvrouw Blattseldt met haar 14-jarige dochter dood in haar woning gevonden. De vrouw, die een proces met haar man om echtscheiding voerde, heeft zich met haar kind door gas vergiftiging om het leven gebracht daar zij een einde wilde maken aan do voortdu rende opwinding, waarin zij door liet pro ces verkeerde. Aardverschuiving. In dc buurt der kerk van Haimn is een aaidmassa van c.a. 600 K.M. m beweging gekomen. Drie huizen op de helling ver keeren in gevaar. Een wolkbrenk cn over&trooming in hel Saardal. Tengevolge van een zware wolkbreuk in de Vogezen is de Saar plotseling buiten haar oevers getreden. Met moeite konden de schepen nog bijtijds voor ander gelogd wor den. Het water kwam zoo snel opzetten, dat men zelfs geen tijd bad om tijdig de stuwen te openen. In de benedenloop van den Saar bestaat vrees voor belangrijke schade. 50 millioen dollar als veijaardagsgeschenk. De New-Y'orksclie multi-millionnair John Andrus, dio Dinsdag zijn 85sten verjaardag heeft gevierd, heeft een stichting voor kin derverzorging in het leven geroepen en daarvoor een bedrag van 50 millioen dol lar beschikbaar gesteld. Uit de middelen van dit fonds zullen o.a. een weeshuis en een kinderziekenhuis wor den gebouwd, welke te Westchester zullen verrijzen. De stichting zal naar de trouw van den multi-millionair genoemd worden, die als „kind zonder een cent" naar Amerika ge komen is. De cycloon op Madagascar. Bij het Fransoho ministerie van Kolo niën zijn thans uitvoerige berichten ontvan gen van den gouverneur-generaal van Ma dagascar, Berthier, omtrent den cycloon, die aldaar den 30eD Januari 1.1. heeft ge woed. Hij heeft een gedeelte van de oost kust over een diepte van veertig K.M. ge troffen. De stad Andevorante is ten deele verwoest, de regeenngsgebouwen liggen in puin. Van Vatemandry staan nog slechts zes huizen overeind Over een uitgestrekt heid van 40 K.M. rondom Vatemandry is alles verwoest. Dorpen, inlandsche cultu res, woonplaatsen van kolonisten en fa brieken. De Europeesche plantages hebben ook ernstig geleden; de oogst is vrijwel volkomen verloren. Het aantal slachtoffers bedraagt 50 in landers. Het verlies aan vee bedraagt 2000 stuks. De schade wordt op tien millioen ge schat. Nieuwe arrestaties in Griekenland. ATHENE, 19 Febr. (Belg. Tel. Ag.). Gis teravond hadden nog eenige in-hechlenis-: nemingen van minder belang plaats; alle» gearresteerden weiden naar een der Cycla- den-eilanden. gebracht Een onderzoek naar hun doen en laten wordt ingesteld. De woeling in Hongarije. BOEDAPEST, 19 Febr. (Bel. Tel. Ag.). De parlementaire immuniteitscommissie heeft togen den socialistischen afgevaardigde Payer, wegens beleediging van Bethlen, een straf van 30 'dagen uilsluiting geëischt, die zich ook zou uitstrekken lot het zitting nemen in de enquête-commissie. BUDAPEST, 19 Febr. (Belg. Tel. Ag.) De Fransche gezant heelt met graaf Bethlen ge confereerd over de enquête inzake de val sche Fransche bankbiljetten. Botsing in Rusland. PARIJS, 19 Febr. (Belg. Tel. Ag.). Naar aan de bladen nit Moskou wordt gemeld, zijn te Woronescb onlusten uitgebroken-, de Tcheka-troepen gaven vuur op de bewoners der stad, die voor de kathedraal waren samengekomen om een heiligenbeeld te aanschouwen. Negen menschen werden gedood; 15 gekwetst. Frankrijk en Turkije. KONSTANTINOPEL, 19 Febr. (Reuter). Naar uit Angora wordt gemeld omvat het gisteren geteekende Fransch-Turksche trac- taat ook een eenzijdigheidsverdrag. Het traclaat werd gesloten tijdens het verblijf van De Jouvenel, den Fransehen Hoogen Commissaris voor Syrië, te Angora. Ook wordt door het tractaat wijziging in de Syrische' grens gebracht. Irak. LONDEN. 19 Febr. (Reuter). In liet Lager huis zeide Chamberlain, sprekende over dc bewering dat het de Engelsche regcering in Irak om petroleum te doen was, dat nooit een meer tastbare onwaarheid werd beweerd. In Maart 1925 werd hem door de Turksche rc- geering liet voorstel gedaan om deze kwestie buiten den volkenbond om te behandelen. Het voorstel behelsde dat Turkije zooveel van het vilayet Mosoel zou krijgen als het wenschte, terwijl dan een door de Britsche regeering goed te keuren maatschappij met dc petroleum-exploitatie zou worden belast Ware het ons zeide spr. om petroleum te doen geweest, dan konden wij in Mosoel niet alleen pelrolcum-concessies verkregen hebben, doch concessies voor al wat wij nop meer wenschten. De regeering echter ant woordde, dat Engeland de trustee is voor Irak, en derhalve geen bezitters, doch man dataris, en dus als mandataris en trustee geen rechten en belangen van Irak konden verkwanselen tegen concessies aan Britsche kapitalisten. Nooit werd een schandaliger bewering geuit met minder schijn van grond. Uit Syrië. BEIROET, 19 Febr. (Belg. Tel. Ag.). De. Hedjaz-spoorlijn werd op 7 kilometer af stand van Damaskus opgebroken. De uH Palestina, komende trein ontspoorde; vew sclieidene menschen werden gekwetst. Ooi- te Rayak is de lijn opgebroken. Uit China. SHANGHAI, 19 Febr. (Reuter). Een hon derdtal Chineesche gedetineerden trachtten heden uit de Fransche stadsgevangenis te ontsnappen. De politie wa9 genoodzaakt van haar vuurwapens gebruik te maken, met liet gevolg, dat vijf gevangenen werden ge dood en elf gekwetst Ook een politie-agent liep verwondingen op. Vliegtuig neergestort. BERLIJN, 19 Februari (V. D.) BjJ Casablanca is een vliegtuig, dat zwaar go- wonde Marokkanen naar het hospitaal wilde brengen, neergestort. De piloot, mechanician en de gewende militaire dokter kwamen in de vlammen cm. Een kerk ingestort. EERLIJN, 19 Februari CV- F-) Volgens bericht uit Belgrado is in het Kroatische dorp Marcvicani tijdens de dienst do kerk ingestort. Het aantal duoden en gewonden is nog niet bekend. De hongerstaking. BERLIJN, 19 Februari (V. D.) In do gevangenis to Krakau zijn de politieke gevangenen iu hongerstaking gegaan we gens het overlijden van een anderen ge- yangene, die, volgens hun meening, zijn natuurlijken dood niet is gestorven. De Eiigelsche luchtvaart. LONDEN, 19 Febr. (Reuter). Voor 1926 is op de begrooling een bedrag voor lucht vaart uilgetrokken van 16 millioen p. st., of 487.000 meer dan voor hel loopende jaar. Daaronder zijn niet begrepen de bedragen voor bet nabije Oosten cn voor de vloot. LONDEN, 19 Februari (Reuter). De Ver meerdering der uitgetrokken bedragen voor luchtvaart in de begrooting houden verhand met de uitbreiding der luclitverdediging9 macht, welke eventueel zal "worden opge voerd tot de sterkte van 52 lucht-eskaders. De minister voor luchtvaart is voornemens in de begroeiingen voor volgende jaren nog aanzienlijk hoogere bedragen uit te trekken. STADSNIEUWS. Wegens ziekte van een der onderwijze-, ressen van de R.-K. Lagere School te Oogst geest is tijdelijk als zoodanig benoemd mej. Berger, van hier. Het bestuur van de Vereeniging „Da Pacdagcgische Bibliotheek verzoekt ona mede te deelen, dat dc lezing in het Nuts- geboiriv morgenmiddag 2 uur niet gehouden zal worden door dr. J. van der Spek van den Dolder, maar door prof. dr. Plu Kohn- stamm van Amsterdam. Deze zal dan en kele problemen uit zijn belangrijke bro chure „De nieuwe School" bespreken, het zelfde onderwerp dus, dat aanvankelijk voor de vergadering van 31 Ma^rt was aanj gekendigd. Dr. Van der Spek, di© telegra fisch bericht van verhindering zond, z&i waarschijnlijk later zijn beloofde leziD# houden.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2