tf©. 2G21I. 1 FEBRUARI Onze Watersnood-Inschrijving. STADSNIEUWS. RECHTZAKEN. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. Anno 1926. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk Iageren prijs. Kleine Advertentlën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden ƒ8.35, per weelc ..".7,777 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, por week Franco per posl 2.35 -f- portokosten. Z 0.18. ,.0.18. Dit nummer bestaat uit DRIE Bieden EERSTE BLAD. [Wij ontvingen nog van: A. II. 11.10; tie Èias Kweekschool Bewaavschoolhou- fleressen f 2; BtuüoU Jan en Mina f 4.25 Opgehaald op een avondje van een lechtveroon. Ie V. 11.55; Bijeengebracht Hoor dc leerlingen 5e klasse Meisjesschool JJoommarkt 14.60; Pimanaco f4.50. jWij ontvingen in letaal f 8492.35. BE DIRECTIE. Watersnood-Comité. Bij het Watersnood-Comité zijn nog de volgende giften ingekomen: C. v. d. K., .Warmond f5.'—; Op een batavond van T. B., ,W. B. en J. Z., Noordwijk f 17.W. J. v. d. li. f 1.50; Vereeniging van Handelaren in Zuivelproducten f 10.C. J. de C. f 2.50 B. D. E. f 10.—. - Giften worden nog gaarne ingewacht bij den Penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49, Leiden, postgiro- nummer 57471. Wordt het Notarishuis aan „De Bnrcht" een hotel? Dc meeste •Leidenaaxs kennen het Nota rishuis niet anders dan in de lokaliteiten van den Burcht. Toch is het daar niel altijd ge weest. Voor 1888 hielden de Leidscho no tarissen hun verkopingen en veilingen in andere perceelen en in dien lijd kocht de vereeniging een pand aan de Langebrug. hel z.g. ..Vrouwenverdriet". In dit perceel ,was destijds een heercnsocicteit geweest en omdat de leden daarvan bekend stonden dat zij tot verdriet hunner respectievelijke ocht- gênootcn er soms lang bleven plakken, had de volksmond deze sociëteit karakteristiek Vrouwenverdriet'genoemd. In 1888 be sloot het gemeentebestuur dit. pand te koo- pèn om er een openbare school te bouwen, die Uians nog in gebruik is. De .vereeniging droeg daarop het perceel zonder cenigen winst over. De gemeente «lelde toen als te genprestatie in welwillend beid, de lokali teiten in den Burcht ter beschikking van de Vereeniging van Leidschc notarissen, eerst tegen een huurprijs van f 1800 per jaar, die later is verminderd en thans, als wij juist fcijn ingelicht, flOOO bedraagt. Herliaaldolijk weid echter er over ge klaagd, dat het binnenplein wordt ontsierd door dc uitstalling van ter verkoop aange boden roerende goederen, die daar ter be zichtiging worden gesteld. Ook de vereeni ging lot bevordering van het Vreemdelingen verkeer heeft zich tot tolk gemaakt van deze klagers, vooral in den lijd als er veel vreemdelingen in de stad komen, die meest allen den Burcht met een bezoek vereeren, lijkt dit velen ongepast, hoewel wij er ook wet eens hoorden, die dit niet zoo heel erg jonden en meenen, dat wat er ter Jiezichli- tfiag wendt uitgestald, meermalen zich bij hot inferieur -van den Burcht zelf aansluit. Wij stellen ons in dezen niet partij doch als wij wel zijn ingelicht, schijnt hot Col lege van B. en W. zic-h in den laatsten tijd te scharen aan de zijde van de klagers. En waar hol huurcontract met de vereeniging 1 Mei afloopt, schijnen B. en W. niet gene gen den Raad voor te stellen de huur te con- iirtuceren. Voorde Vereeniging van Leid se he Notarissen zou dit zeer onitangenaam zijn. Waar vindt zij zulk een geschikt Vendu huis terug? Naar wij verder vernemen, wordt over wogen dil gedeelte in te richten lot hotel, dal dan ook zou geëxploiteerd worden door den pachter van liet café-restauranl ,,De Burcht**. Zoo zou dan het voormalig hceren- logemcnt. want als zoodanig heeft dit ge deelte dienst .gedaan, weder in eere worden hersteld oir dan zeker als een phenix uit haar asch schooner, en doelmatiger her- rijzon. Het (jonden jnbilenm van de Chr. Zangver. „Zingt den Heer". Heden is liet vijftig jaar geleden, dat ecnige jongelui, catechisanten en vrienden van wij len ds. S. H. J. de Wolff in het (oen niéuwe wijkgebouw .Levendaal" het eerste hier ter slede en liet tweede in geheel ons land bij elkaar kwamen om samen liederen in te studeeren van Ph. Philips, Sankey en dé zangbundels van Neerbosch. De naam der vereeniging „Zingt den Heer" werd gekozen door ds. de Wolff zelf. Daar de groote zaal van hel wijkgebouw „Levendaal" tot en met Woensdag bezet is, zal eerst Donderdagavond het jubileum kun nen worden herdacht. Op deze feestvergade- ring zal door den nestor der vereeniging, die levens de functie van secretaris bekleedt, len heer B. G. van Bemmel een overzicht van de 50 jaar van liet bestaan der vereeni- feing worden gegeven, aan .welk verslag, ons te dien einde welwillend afgestaan, wij het "Volgende onUeenen: De eerste directeuren waren dc heeren v. d. Waals en Labruvère, beiden Chr. onderwijzer alhier. Het oorspron kelijk doel was vooral de beoefening van den )e vange 1 i sa li ez an g, doch op den duur bleek iht niet erg le bevallen en eerst toen de Ver eniging zich aansloot bij de Ver. voor Koor gezang van Loman uit Amsterdam, kwam de rechte animo er in. Van geregeld repeteeren was toen nog geen sprake; alleen wanneer het tegen een uitvoering liep werd er geza menlijk gezongen. Immers het fatsoen in die tijden verbood het zingen van jongens en meisjes tezamen 1 Maar deze toestand bleek op den duur toch niet houdbaar en eenigen tijd later was het de doodgewoonste zaak van de wereld, dat de bassen, tenoren, alten en sopranen op denzelfden avond zongen, ïn deze periode valt al reeds de oprichting van een kinderkoor te memoreeren. Na ongeveer 1V* jaar als directeur werk zaam te zijn geweest vertrok de heer La- bruyère naar elders om te worden opgevolgd, door den 'heer De Lange. Onder dezen maakte dc vereeniging een tijdperk van groo ien bloèi door. In het najaar van 1887 had er een verandering plaats in het intense loven der vereeniging, waardoor deze vrij kwam te staan van het wijkgebouw en een eigen bestuur en eigen reglement kreeg. Dank zij de welwillende medewerking van dcri heer W. F. v. Wijk, bestuurslid van het Wijkgebouw kon een piano worden aange kocht. Als pianist werd de heer L. Kooien aangesteld. Toen brak eerst recht de bloei tijd aan. Uitgevoerd werden o.rn. koren uit: „Schöpfung" en „Jahreszeiten" van Haydn, enz. Een factor, die niet weinig bijdroeg tot den bloei in die tijden was ook het lidmaat schap van den Clir. Nat. Zangersbond, waar door geregeld des zomers dc vereeniging mededong op de zangersfeesten te Middach- ten, Maartensdijk, Zeist, Apeldoorn, enz. De geest toentertijd was uitmuntend; be danken van leden kwam niet dan bij hooge uitzondering voor. En zoo bleef het geduren de de 35 jaar, dat de heer de Lange aan het hoofd stond. Of de zang destijds zoo hoog stond als thans, betwijfelt de heer v. Bem mel ten sterklte, doch er werd steeds naar gestreefd de diverse koornummers zoo goed mogelijk ten gehoore te brengen. Het leden- lol was zeer verschillend nu eens bedroeg dit 80 90, dan weer telde de vereeniging nauwelijks 16 leden. Gaandeweg kreeg „Zingt den Heer" en ook het Wijkgebouw concurrentie". Op ver schillende plaatsen ontstonden nieuwe cen tra van inwendige zending, zooals: Prediker, Pniël, Patrimonium, Nathanaëi, en later nog Irene en Staal wijk. Als vanzelf sprekend was ook dit van invloed op het ledental, zoodat dit in de laatste tien jaar zelden tot boven de vijftig steeg. Toen dan ook ongeveer drie jaar geleden de „Ring Leiden en Omstreken van Chr. Zangvereonigingcn" werd opgericht, was „Zingt den Heer" een -der eerste vereeni- gingen, die zich hierbij aansloot, omdat het reglement dezer organisatie verplichtte tot samenwerking en de propaganda verbood onder de leden van zusterverenigingen. In 1918 was de heer De Lange wegens verge vorderden leeftijd,-cn minder gunstigen ge zondheidstoestand genoodzaakt den dirigeer stok neer te leggen. Tot zijn opvolger werd gekozen dc pianist, de heer L.' Kooien, die ongeveer 3 jaar deze functie bekleedde. On der zijn opvolger, den heer W. J. Mizóc had den cenige zeer goede uitvoeringen plaats. O.a. wcrcP in een zangwedstrijd op „Den Burcht" in de derde afdecling een derde prijs veroverd (Juni 1923). Spoedig daarop ver liet de heer Mizée de vereeniging om te wor den vervangen door den heer v. JL. Keur. oud-directeur van „Ex-Animo", die tot op den huidigen dag tot aller tevredenheid het koor leidt. In het voorjaar van 1921 werd een 5de prijs behaald in de derde afdeehng te Amsterdam, terwijl het vorig jaar te Gouda een tweede prijs werd veroverd. Steeds was de vereeniging bereid om waar zulks werd gevraagd haar medewerking te verleenen, soms had de vereeniging hel hiermede zóó druk, dat er nauwelijks tijd overbleef om te repeteeren. zoodat het be stuur dienaangaande maatregelen moest treffen. En zóó is de stand op heden. Een groote hoogte, zooals bijvoorbeeld de afdeeling Leiden van de Mij. tol Bevordering der Toonkunst, heeft het koor nooit bereikt, doch zeker is het, dat de vereeniging „Zingt den Heer" velen tot zegen is geweest. Moge dit op haar gouden feest Donderdagavond tot uiting komen en moge „Zingt den Heer" nog een lang, lang leven beschoren zijn! Dat zij onze welgemeende wenschL Zaterdagmorgen heeft prof. Van Cal- car zijn tweede lezing gehouden over de ooizaken van het carcinoom, waarbij het gesprokene door lichtbeelden werd toege licht. Voor iederen aandachtig en lezer ran piot. v. Calcar's brochure over dit onder werp werd het thans duidelijk, dat alle tot cnTcindom optredende factoren, zooals de litteratuur die kent, slechts een praiedispoi- ne&renden bodem vormen., waarop een spe cifiek carcinoom-virus, dat morphologïsch wel omschreven ïs, de directe aanleiding is tot £el optreden van den kanker. Deii studenten werd voorts nog mede gedeeld, dat hun de gelegenheid zal worden het kanker-virus te cultiveeren om er fangs exjerimenteelen weg kanker mee op te wekken. Naar wij vernemen is de driedaagsche tentoonstelling der Leidsche Pluimveever- eeniging bezocht door in totaal circa 2000 personen. Met ingang van lieden is de prijs der melk weer. met 1 ct. p. L. verlaagd. Dc prijs is nu 16 cent. Bij de Leidsche Spaarbank is in de maand Januari ingelegd f410.605.38 eo terugbetaald 1243.803.65, terwijl 117 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 80 boekjea geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 16623 inleggers bedroeg einde Januari f 6.035.448.52 hieronder be- frepen de bijgeschreven rente over het jaar 925. In de Stedelgko \?erkinrichting zfrn iii de afgeloopen week opgenomen 284 vol wassenen en 6 kinderen, intotaal 290 personen. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Tooneelwedstrijd „Litteris Sacrum". Dc tooneelwedstrijd is Zaterdag geëindigd met ~de opvoering-van Peggy, m'n schat", door de Brusselsche vereeniging ;,De Noord- star". Het uit de opvoeringen door dé oude Nc- derlandsche onder den titel „Peggy, m'n kind" zoo bekende stuk, destijds met Emma Morel, later met Geertje Gijswijt in de titelrol en Jacques Reule als Jerry deed liet bij het publick opnieuw uitstekend, 't Was weer romantiek! De Brusselaren hebben het blijspel over het geheel niet onaardig over het voetlicht %gebracht en zijn hartelijk toegejuicht. 20 Febr. valt de beslissing op den eere avond van „Litteris Sacrum", wanneer ge speeld- wordt, gelijk wij reeds aankondigden, een oorspronkelijk werk van onzen stadge-, noot en het „Litteris"-lid den .heer F. II. N. Bloemink. KANTONGERECHT TE LEIDEN. De Kantonrechter deed heden uitspraak' in de zaak tegen L. v. d. H. slager en vleesch- verkoopcr te Zoeterwoude, wicn ten laste was gelegd, dat hij pen gestorven schaap aan de keuring of herkeuring onttrokken had. De Kantonrechter veroordeelde hem overeen komstig den eiscrtK tot een week hechtenis met last tot openbaarmaking van het vonnis. Er stonden heden voor het Kantongerecht 35 zaken op de rol. Daarvan waren 29 be stemd voor openbare behandeling; de ove rige waren kinderzaken. Gerk, -yan R., timmerman en aannemer te Noordwijk, stond terecht ter zake, dat 'hij in het 'laatste kwartaal van 1925 op een terrein te Noordwijk aan Zee een huis heeft gebouwd in afwijking van hel bouwplan en voorts, dat hij zonder vergunning van B. en W. deze veranderingen heeft aange bracht. De beklaagde wist er zelf niets van. Hij meende, dat men de veranderingen, die alle verbeteringen inhielden, hadden goed gekeurd. Er was met den gemeente- archi tect over gesproken. De ambtenaar der gemeente, met het toe zicht op nieuwe woningen belast, de heer Timmers, kon er niet veel van zeggen, al leen had hij geconstateerd, dat de uitvoe ring 'niet geheel overeenkwam met het bouwplan. Of bekl. daartoe vergunning had of niet, heeft hij niet onderzocht De heer Van Vliet, gemeente-architect, aldaar, bevestigde de overtreding. Hij had over die verandering wel niet den architect van bekl., den heer O vermeer, gesproken, maar geen verlof gegeven de veranderingen' aan le brengen. Dat moesten B. en W. doen. De Ambtenaar eischle nu f 40 of 20 dg. G. F. Sm., chauffeur te Leiden, moest terecht staan ter zake, dat hij met een vierwielig motorvoertuig van den kant van de Haven langs de Oude Vest rijdende, voor de Janvossensteeg geen «ïgnaal had gegeven waardoor hij zekeren Van den Berg, die met een rijwiel de steeg uitkwam, had aange reden. Bekl. was niet verschenen en ook de tweede getuige Lena Mol geb. ^tavens- bergen niet'. De zaak werd nu een week uit gesteld. De getuige Van den B. vroeg f 24 schadevergoeding voor de reparatie van zijn rijwiel. J. de Gr., bloemist te Noordwijk. een 18- jarig jongmensch, was ten laste gelegd, dat hij op verboden grond, in casu een laan, had geloopen met een paard aan de hand en zonder vergunning van den eigenaar, den heer W. de Ridder, eveneens bloemkwceker aldaar. Beklaagde ontkende niet, dat hij er geloopen had, maar hij meende daartoe het recht te Lebben, omdat zijn vader mede eigenaar van deze laan is. Hij had zijn vader medegenomen, opdat deze den Kan tonrechter "zou kunnen inlichten. De vader nu, buiten eede gehoord, bevestigde dit. Hij wilde hier echter geen nadere verklaringen geven, nu de zaak een- civiele procedure dreigt le worden. De heer W. de Ridder ontkende, dat be- klaagde's vader mede-eigenaar was. De zaak werd nu zes maandan uitgesteld, om de beslissing der civiele procedure af te wachten. R. VI., een 18-jarig visscher, te Kalwijk- aen-Zee, had zich te verantwoorden voor het feit, dat hij tegen den voorgevel van perceel 23 aan de Voorstraat had geleund. „De oude beurzen-kwestie", zooals dc Kan tonrechter opmerkte, die deze gewoonte zeer onaangenaam voor de bewoners der huizen en onwaardig voor de bedrijvers rond. Beklaagde hield strak en stijf vol, dat hij niet tegen den muur geleund had. Hij heeft een eindje er van af staan wachten. De zaak werd nu een week aangehouden, om den verbalisant te hooren. Kr. D., opzichter van een haringpakkerij to Katwijk aan Zee, stond terecht wegens overtreding der arbeidswet. Hij had in het bedrijf, waarover hij de leiding had, een tiental werklieden na 6 uur, den lijd van eindigen, arbeid laten verrichten. Beklaagde bekende de overtreding, doch heriep zich op overmacht. De haring moest met het oog op den le verwachten ijsgang* nog dien avond worden vervoerd. ITij had dan permissie moeten vragen meende de Kantonrechter. Dil had hij ge daan, maar de vergunning was eerst later gekomen zeide beklaagde. Dan had hij meer werklieden kunnen aannemen volgens den Kantonrechter. Op overmacht mccht hij zich niet beroepen. Frans Ouwehand, molor^chipper aldaar, die de haring had vervoerd vérküaarde dat hij er sterk op aangedrongen had om door le I werken omdat hij voorzag dat hij bij uitstel j wegens den ijsgang de haring, die voor DuilscWand was bestemd, niet in Leiden zou krijgen, waar zij met den trein verder moest. De Ambtenaar vond in een en ander geen aanleiding om dementie voor beklaagde te vragen cn eischle daarom tien geldboeten van f 2, subs. 2 dagen voor elke boete. Uitspraak over twee weken. DE ALGEMEENE TOESTAND. Keulen ontruimd Het internat, arbeidsbnrean. De Keulsehe zone is ontruimd. Zonder eenig incident is dit verioopen. De eerste vrijheid voor Duitschland Dc raad van beheer van liet internatio naal arbeidsbureau te Génève heeft met 13 tegen 10 stemmen besloten zijn zittingen voortaan in het openbaar te houden. Op verzoek van de meerderheid van de patroons- of de arbeidersgroep, of op ver zoek van een regeeringsvertegenwoordigcr kunnen de deuren gesloten worden. DUITSCHLAND. Een spoorwegrnzie. Dc valrvoveenigiügen van het Duitsche spoorwegpersoneel zouden hebben besloten» deze week een demonstratieve staking te houdeö, die waarschijnlijk cenige uren zou duren. Op een gegeven oogenblik zouden alle treinen onderweg tot staan worden gebracht cn tegelijkertijd zou ook het werk in de bureaux, werkplaateen, goederen loodsen enz. worden stopgezet. Deze sta king is bedoeld als een protest tegen ecu besluit van den Raad yan Beheer van dc Duitsche Rijksspoorwegén, die naar men weet geweigerd heeft een bindend ver klaarde arbitrale uitspraak nopens loons- verhooging van het personeel te aanvaar den. Deze weigering heeft een conflict tus- schen de rijksregeering en de rijksspoorwe gen ten gevolge gehad. De spoorwegmaat schappij beriep zich op de spoorwegwet, die haar een souvereine positie nopens per soneel- en loonkwesties waarborgt en zij ontkent, dat de regeoring bevoegd zou zijn, in deze kwestie mee te spreken. FRANKRIJK. Voorloopig twaalfde aangeno men. Onrust in Syrië. De Kamer heeft de algemeenc bespreking der financicele ontwerpen beëindigd cn zal morgen tot de artikelsgewijze bespreking overgaan. Mcl 425 tesen 125 stemmen heeft de Ka mer het voorloopig twaalfde voor Februari goedgekeurd, de Senaat met 2891 stem. In Syrië is het nog geenszins rustig. Be richt wordt, dat roovers de Almara-wijk van Damascus op 25 Januari zijn binnengedron gen en een vooraanstaand burger hebben meegevoerd. Zijn uitlevering wordt aangebo den tegen 500 pond sterling. Er hebben ove rigens dagelijks overvallen, gepaard met schietpartijen, plaats. ENGELAND. Tnsschentijdsche verkiezingen. De landbouw. Het mijncon- ilict. Lloyd George naar Sovjet-Rusland. De tusschentijdsche verkiezingen in East- Renfrewshire en Dumbarionishire hebben geen wijziging in don toestand gebracht twee conservatieven waren gekozen doch in beide gevallen is de conservatieve meer derheid over de socialisten met ongeveer 2000 stemmen gedaald. Dc bladen vernemen bijzonderheden aan gaande de plannen der regeering betreffende het landbouwbedrijf. Het voornemen bestaat een centrale landhypolheekinstelling op te richten onder auspiciën en met medewer king van de groote banken. Deze instelling zou aan groote en kteine boeren crediet ver schaffen op condities, welke vroeger niet door de banken werden aanvaard, n.l. voor- scholten op den oogst. Tot dit doel zou bo vendien het departement van financiën voor den tijd van vier of vijf jaar een crediet van BINNENLAND. Jaarvergaderingen der Nederl. Chr. Reis. vereeniging en Vrouwengroep Vrijheidsbond Wat is het meest gelezen boek? BUITENLAND. De Keulsehe zone is ontruimd. Het uitstel der voorbereidende ontwape ningsconferentie schijnt zeker. Het grensincident tusschen Afghanistan en sovjet-Rusland geregeld. 1 milliocn pd.sl. beschikbaar stellen. Daartoe zou een nieuwe wet noodig zijn cn uit de troonrede zal blijken in hoeverre deze in de komende zittingsperiode zal worden be handeld. De „Star" verzekert, en andere bladen be vatten soortgelijke berichten, dat de regec- ring voornemens is, ten einde na 1 Mei nog een subsidie voor liet kolenbedrijf mogelijk te inaken, aan den algemeencn raad van het Vakverbond te verzoeken, aan deze industrie een leening te verstrekken, le meer omdat 87 pet. van de subsidie ten bate komt van de looncn. Het reservefonds van dc beide grootste vakvereenigingen bedraagt alleen reeds 3 1/4 milliocn pd.st.; de nationale bond van spoorwegpersoneel heeft een reserve van 1.641.892 en de „Amalgamated In genee ring Union" beschikt over een fonds van 1.714.425. Tevens wordt bekend, dat voor de subsidie tot 1 Januari j.l. werd uitgegeven 12.184.051, waarvan 3.446.289 gedurende de maand December. Lloyd George heeft een officieuze uitnoo- diging ontvangen voor een bezoek aan sovjet- Rusland, waarbij te verslaan werd gegeven, dat de Russische regeering bereid is, hem alle mogelijke faciliteiten te verleenen, ten einde hem in staat te stollen, zich een objec tief oordeel te vormen. Lloyd George is voor nemens, later aan deze uilnoodiging gevolg te geven. ITALIË. Anti-Duitsche betoogingen. Uit Milaan wordt gemeld, dat dc onti- Duitsche betoogingen in verschillende Ita- liaansche steden voortduren. In Verona worden de, hoteleigenaars ge dwongen de Duitsche kranten van de lees tafels te verwijderen en hun kellners op dracht te geven met de Duitsche gasten uitelnitend ltaliaansch te spreken. Te Milaan werden alle Duitsche bladen van de kiosken en de stations verwijderd. Fas cistische controle-organisaties houden op de uitvoering van dezen maatregel toezicht. ZWEDEN. Een arbeids-vredes-commissie. De Zwecdsche regeering heeft een arbeids- vredes-commissie benoemd van negen per sonen. Kr zijn drie regeringsvertegenwoor digers in deze commissie. De and» re zei leden zullen benoemd worden dooi het nationaal arbeidersverbond. Dc commissie zal tot taak hebben de mogelijkheden te onderzoeken lot hel brengen van een groo- tere stabiliteit in de arbeiders wereld. Ir wijl tevens de kwestie der verplichte arbitrage onder de oogen zal worden gezien. De com missie zal geen voorstellen uitwerken, doch slechls het standpunt bepalen van de ver schillende groepen. Onderzocht zullen ver der worden de kwesties van verschillende methodes van boycott, door werkgevers ea arbeider* gevolgd. RUSLAND. Waarheen Zinovjef gaat. Naar aan de „Roel" wordt gemeld, heeft Jiet centraal comité der Russi»?he commu nistische partij er Tcrachtig bij Zinovjef op aangedrongen, dat hij zich. vuor geruimen tijd naar de Krim za! begeven. Zinovjef heeft verklaard zich aan het verlangen van het centraal comité te zullen onderworpen» maar er de voorkeur aan le geven naar de Fransche Riviera te gaan. Hel is echter waarschijnlijk, dat de Fransche regeerjng hem een visum zal weigeren; in ieder geval zal hem geen diplomatiek paspoort v.-il nd worden. Men veronderstelt, dat er ihans niet veel anders zal opzitten, dan dat hij zich naar de Krim, in dit geval Jalta, be geeft. AFGHANISTAN. Grensconflict geregeld. Gemeld wordt, dal het grensincident tus schen Afghanistan en de eovjets definitief geregeld is, daar de sovjelregeering toege stemd heeft in de bezetting eener gren#» provincie door Afghaansflic troepen. j

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1