UIT RF OMSTREKEN^ a do nBoon, G, J. Fafianie, W. Kors, G. van Lange, P. Magré, A. van Nielen, A- Oudijk, Joh. Oudijk, G. J. Spruijt, C. Tol. K e r k e 1 ij k bericht voor Zondag, Ned.-Herv. Kerk, voorn», half tien nam. zes uur ds. II. A. de Geus. Geref Kerk, voorm. half tien en nam. half zes ds. \V. Veder. Op het raadhuis alhier zal op 2 Februari a.s. des nam. te 2 uur de gelegenheid zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herin - enting. Zwammerdam. Kerke 1. bericht. Rem. Geref. Gem. Zondagnamiddag, te 7 uur, ds. Rappold. K e r k e 1 ij k bericht voor Zondag: Ned.-Herv. Kerk. voorm. 10 uur en '9 avonds halfzeven ds. Kloots. Geref. Kerk: voorm. halflien en 'savonds halfzeven ds. Wissmk. Op uilnoodiging van de Christel. Jon- gel.-Vcreen. „Bid en Werk" alhier trad in do Ned. Ilerv. Kerk als spreker op ds. J. Ha F. Remme, van Amsterdam, met het on derwerp: „Vrede door recht". Na in een inleidend woord te hebben ge wezen op hetgeen de Bijbel ons meldt om trent Melchizédeh, den koning der gerech tigheid, die regeerde over Salem, de stad des vredes, gaf spr. een duidelijke uiteen zetting over de begrippen van vrede en ge rechtigheid. Tusschen deze beide is geen tegenstelling, evenmin als tusschen den chirurg, die het scherpe lancet in de wonde 2ot en de liefdezuster, die het bloed stelpt en de wonde verbindt. Neen ze hooren bij elkander cn wel zoodanig, dat het een zonder het andere niet mogelijk is. Spr. ging achtereenvolgens aan de hand van tal rijke voorbeelden uit het leven der volkeren na hoe zoowel op geestelijk gebied, als op het terrein van maatschappij, staat en kerk zonder recht en gerechtigheid geen duur zame, blijvende vrede mogelijk is. Geen vrede door vergoeilijking van mis standen, ook niet door bruut geweld en over- heersching, alleen de zuilen van het recht zijn in staat om den koepel des vredes te dragen. Het leven der volkeren geeft ook daarvan getuigenis. Spr. eindigde zijn boeiend betoog met zijn hoorders te wijzen op Jezus Christus, <len Zone Gods, in wien de gerechtigheid en de vrede elkander hebben ontmoet, toen Hij stierf om vrede aan te brengen, en die aldus als Koning der gerechtigheid de ware vrede kan lot stand brengen. De felle koude was ongetwijfeld oorzaak, dat de opkomst niet groot was te noemen. Burger 1. Stand. Ondertrouwd: Hendrik Willem lleijkoop jm. 22 j., te Lei derdorp, cn Anna Michielen jd. 22 j., alhier. Haarlemmermeer. De Doopsgezinden te Aalsmccrderdijk en in de naburige ge meente Aalsmeer, waren den laatsten tijd genoodzaakt hun godsdienstoefeningen in een veilingsgebouw te houden. Hun kerk gebouw zou in den vorigen zomer gerestau reerd worden, toen daarbij bleek, dat het gedeeltelijk van zijn fundament was af geschoven, zoodat het niet raadzaam was, onder die omstandigheden met het werk door te gaan. Een commissie werd benoemd om gelden voor nieuwbouw in tc zamelen, cn thans is de nieuwbouw definitief* verze kerd. Een tweetal architecten zijn belast met het maken van plannen voor een kerk gebouw in modernen trant Met den afbraak van het oude gebouw is men deze week be gonnen Eenige bewoners van 't Kabel te Niew- vennep, hebben met toestemming van het bestuur van den Haarlemmermeerpolder be sloten een nieuwe verkeersbrug te bouwen over de Venncperlocht aldaar. Met dit werk is reeds een aanvang gemaakt. Een oude brug aldaar, die in bouwvalligen toestand vor keerde, werd inmiddels afgebroken. In de plaats van den heer W. de Jong is tot hoofd van de bijzon dere school te Abbenes alhier benoemd de heer G. Dorgelo, thans als onderwijzer werk zaam aan de Savornin Lohmanschool te Rotterdam. In de Haarlemmermeer zijn door de daartoe bevoegde ambtenaren weder eenige personen aangehouden, wier rijwielen niet van een belastingplnatje voorzien bleken tc zijn. Een hunner, die 't blijkbaar niet al tc zwaar opnam en er heel gemoedelijk onder was, dacht bij zich zelf „daar moet op ge dronken worden," begaf zich daartoe naar een café, maar ging zich zoodanig aan ster ken drank te buiten, dat hij later nog een bekduring opliep wegens openbare dronken schap. Een ander wielrijder, die geweigerd had 2ijn naam op te geven, werd door de politie naar Hoofddorp overgebracht, alwaar hij zich wijselijk bedacht en opgaf wie hij was. Aan mej. E. van Straten, telefoniste aan het Post- en Telegraafkantoor te Hoofddorp, werd als zoodanig eervol ontslag verleend met ingang van 16 Januari a.s. Naar wij vernemen kunnen de drie wa termachines van den Haarlemmermeerpol der, de Lijnden, de Cruquius en de Leeghwa- ter, gezamenlijk in één minuut ruim 1300 kub. M. water verplaatsen; de Lijnden al leen, waarvan de capaciteit onlangs aan merkelijk werd vergroot, ruim 800 kub. M. Bij hoogen waterstand is 't dan ook meer malen gebleken, dat deze machines, wan neer ze tegelijk werkten, in enkele uren tijds het overtollige water naar de Ringvaart ver- laatsten. Ze kunnen het werk der bemaling 1 dezen polder dan ook wel af ofschoon geen 'der machines gemist zou kunnen worden, hetgeen in tijd van nood nog kort geleden jrerd bewaarheid. Burger 1. Stand. Geboren: An- jMtje» dochter van B. Hijstek en A. v. Kam- ptn. Henricus Petru9 Joannes, zoon van J. J. L. Dieben en M van Rijn. Hendrik pilled, zoon van C. van Pijpen en A. Bies- lüuvel. Hendriks, dochter van J. Ouds WOENSDAG VIERDE DE CHRISTELIJKE WERKLIEDENVEREENIGING „PATRIMONIUM" TE AMSTERDAM HAAR GOUDEN FEEST. Op onze foto v. 1. n. r. zittend: T. van .Altena Czn., T. Hermans Jr., F. W. Hutter, E. van Beek, W. T. Bossen- broek, Mr. T. Talma, T Douwes Tr„ W. C Beeremans Sr., Mr. S. de Vries Cz.t Mr. dr. H. W. Hooy, H. B. Poesiat, D. M. Roos, P. van Onkelen en T. Trampe. In Maison Boer werd door het Bestuur een receptie gehouden. hoorn en E. Vroege. Engelberla Giasina, dochter van 3. Th. van Schie en C. J. van Werkhoven. Cornelis, zoon en Beelke, dochter, tweeling van S. G. van der Meijden en J. H. den Drijver. Martinus Wilhelmus zoon van W. J. Brugman en E. W. Zonne veld. Joanna Jacoba, dochter van L. J. Vaneman en M. C. C. Schrama. Arie Pe trus Marinu9, zoon van G. Klootwijk en A. W van Helden. Zusanna, dochter van I. Blok en C. Z. van Leeuwen. Pieternella, dochter van C. Mittertreiner en P. Struik. Doortje, dochter van L. van den Berg en J. A. Roubos. Gehuwd: H. L. Rikkers, 28 j. en M. J. La- mers, 23 j. Overleden: Cornelis Poel, 62 j., gehuwd met G. Blijleven. Gerardus Petrus, 7 we ken, zoon van J. Brouwer en H. M. v. Rijn. Katwijk-aan-Zee. Door langdurige on gesteldheid daartoe genoopt, heeft de heer P Bakker, onderwijzer aan de Hervormde School III, Jan-Tooropslraat 30a, hoofd de heer Den Dikken, den lsten Januari zijn ambt als onderwijzer neergelegd. Met den lieer Bakker is uit de school een onderwijzer heengegaan, die in den besten zin des woords mocht heeten een man van den ouden stempel. Niet slechts te leven vim, veel eer te leven vóór de school was zijn ideaal. Nooit verliet hij des avonds zijn leslokaal eer hij voor den nieuwen schooldag alles weer keurig in orde had gebracht. Leerlin gen, die nog al moeite hadden om mee te komen, werden door hem na schooltijd met het grootste genoegen wat bijgewerkt. En zelfs op vrije middagen kon men hem vaak in de school aantreffen, om voor de lessen der volgen.de dagèn alles voor te bereiden. Overigens ging hij stilletjes en in eenvoud zijn weg. Zijn 40-jarig onderwijzersjubileum en zijn 25-jarig verblijf te Katwijk ten vori gen jare gingen op zijn eigen beslist verlan gen voorbij. De gedachte van vervroegd ouderdoms pensioen kon inlusschen den stoeren werker maar matig bekoren. Niets zou hem liever geweest zijn dan zijn onderwijzersloopbaan te loopen tot het volle einde toe. Dat zijd God dit anders heeft gewild, was voor hem een beproeving, waarin hij moest leeren be rusten. Niettemin viel hel te bejammeren, dat door ziekte-omstandigheden het afscheid van school en werk niet in de school zelve kon plaats hebben. De uitstekende prestatie's van den heer Bakker toch vonden bij velen zeer' groote waardeering. Nu hebben dezer dagen ae onderwijzers der school den scheidenden collega ten zijnen huize van hun hoogachting en sympathie doen blijken. Als bewijs van hun toegenegenheid boden zij hem bij monde van het hoofd der school en een der onder wijzers met een hartelijke toespraak een Bij- belsoh Dagboek met bijbehoorenden wand- tekst aan. en namens de ouders een rook- fauteuil als ruststoel voor den ouden dag. En Woensdagmorgen kwam een deputatie uit het bestuur de gevoelens van erkentelijk heid vertolken onder aanbieding van een enveloppe met inhoud. Moge de heer Bakker, nog steeds door ernstig lichaamslijden bezocht, toch nog een gezegenden levensavond genieten. Van do treilvisscherij kwamen Don derdag to IJmuiden aan de markt de log gere: KW 148 met f 883 89, met f685; 129, met f 13493, met f 245 39, met f 85719, met f 1260; 62, met f 727; 154, met f1470 en 70, met f 1194 besomming. Naar wij vernemen heeft de Chr. Oranje-Vereenigrng alhier besloten om op 7 Febr. a.s. in verband met de herdenking van het 25-jarig huwelijk van het Ko ninklijk Echtpaar en het verzoek van H. M. de Koningin om zoo veel mogelijk sober heid te betrachten, besloten, een kerkdienst te houden. Noordwijk. Burger 1. Stand. Ge boren: Gerardua Adrianua Willem, Z. van J. L. Wassenaar en W. Hogervorst. Lo de wijk Gijsbertus, Z. v. H. A. Verhagen en M. van Dam. Francisca Johanna, D. v. L. v. Duin en W. J. Boon. Jan Gerrit, Z. v. J. Melis en M. A. H. Haimaen. Leo, Z. v. C. J. Duijndam en Th M. C. de Groot. Friederich Eilard, Z. v. N. F. Meier en A M. J. P. Wulf. Leendert, Z. van Jac. van den Bent en J. van Hems- bergen. Maria, D. v. O. van Duin en O. Onderwater. Getrouwd: M. Zandvliet 28 j. te Sassc-n- heim en P. C. Buschman, 23 j., te Noord- wijk, onlangs te Sassenheim. Overleden: Teuntje Barendina Tuijn, 73 j., gehuwd met O. v. d. Berg. Klaas Vink 79 j., wednr. v. G. v. d. Berg, eerder van A. Meeuwenoord. IJssport en liefdadig heid. Naar men ons mededeelt, is de Noordwijksche IJssporlvereeniging voorne mens Zaterdag 1 uur een hardrijderij te organiseei'en ten behoeve der algemeene armen. De commissie heeft reeds overleg gepleegd met de verschillende armbesturen zoowel te Noordwijk-Binnen als te Noord- wijk-aan-Zee ten einde juiste opgaven te bekomen. Wij zullen hopen, dat de lijst, die dc commissie, met de vereischte toestemming de burgerij zal aanbieden, de verwachting zal overtreffen. De wedstrijd zal tvorden gehouden op de Spoelsloot, die met medewerking der IJs club in orde wordt gemaakt. Deelnemers moeten zich opgeven bij den heer H. Reekers le Noordwijk-Binnen en den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt Verder is deelneming vrij, maar ieder moet opgevep voor wie hij wenscht te rijden. Als prijzen worden beschikbaar gesteld: levensmiddelen, brandstoffen en kleeding- slukkcn, benevens voor lsten, 2den en 3den prijs voor de rijders medailles. De wedstrijd wordt met muziek opge luisterd. Mocht het ijs op de Spoelsloot wegens spuien niet te berijden zijn, dan wordt de wedstrijd Maandag a.s. gehouden. Noordwijk-Binnen. Kerke 1. bericht Ned.-Hen'. Gom., Zondagmorgen, te 10 uur, (Voorbereiding IT* A.) en nam. halfzes, ds. Van Haaf ten. Noordwijk-aan-Zee. In de Herv. Kerk is een Zendingssamenkomst gehouden, waarin als spreker optrad zendeling Van Hasselt, die sprak over Math. C vs. 9m. ,,Onze Vader die in de hemelen zijt." Te vens ^rd gesproken over den arbeid der Zending onder de Papoea's op Nieuw-Guï- nea. Een collecte voor de Zending bracht ruim f 43 op. Kerk. bericht, voor Zondag. Ned.-Herv. Keik voorm. 10 uur en nam. 6 uur, ds. J. Vermeulen. Voorm. Bediening H. Avondmaal en nam. Dankzegging H. A. Ger .Kerk voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. Koers. De zaal voor Chr. Belangen, behoo- rende aan de Ger. Kerk is onder groote belangstelling officieel in gebruik genomen. Het geheel maakt een heel goeden indruk. Oegatgeest. Kerke 1. bericht Ned.-Herv. Gem., Zondagmorgen, te 10 uur, in het „Groene Kerkje", en 's nam., te 5 uur, in „Irene", ds. Jansen Schoonhoven. Sassenheim. Kerkel. bericht. - Ned. Prot. Bond. Zondagmorgen halfelf, in de zaal van den heer B. Hoogstraten, ds. D. Drijver, uit Haarlem. Valkenburg. Kérk el. bericht. Ned.-Herv. Gem, Zondagavond, te 7 uur, ds. Hermanides (Bijbellezing). Voorhout. Woensdagmiddag had er al hier een ernstig ongeval plaats. Door de gladheid van den weg sloegen twee paarden van den stalhouder P. v. d. Zon, gespannen voor een disselwagen, op hol. De 26-jarige zoon, J. van Stein, sloeg van den wagen en bekwam een groote hoofd wonde, die zich ernstig liet aanzien. De wagen is geheel vernield, terwijl ook een paard zijn poot brak, zoodal' het onmiddellijk moest worden afgemaakt. Loop der bevolking. Ge vestigd: A. J. C. Hardi van Rotterdam. M. A van Gent van Voorschoten. A. H. v. Paridon, D. en R. Geurs, allen van Amster dam. B. J. de Groot en M. F. van Dam van Leiden. N. Rauke van Bodegraven. J. J. Olthoff van Maastricht. L. P. Vester van Oudenbosch en A. van Eeuwen v. Lisse. Vertrokken: J. Slootweg en gezin en J. C. Evers en gezin, beiden naar Sassenheim. J. M. van Dam naar Lisse. A. Colijn en gezin naar Oegstgccst en C. A. Kemming naar Gouda. Deze week zal er een aanvang worden gemaakt met het plaatsen der straatnamen- borden. Was vroeger de gemeente in wijken verdeeld, thans heeft iedere weg een naam bekomen, waaraan groote behoefte bestond. - De heer J. do Lijster alhier is te Den Ilaag geslaagd voor het machinisten-examen. Burger 1. Stand. Geboren: Nico- laas Cornelis, zoon van M. v. Dam en A. M. v. Steïjn. Antonia Catharina, dochter van M. Th. Jelierse en J. H. Kortekaas. Petrus Cornelis Antonius, zoon van J. P. Vester en J. G. Hoogduijn. Ondertrouwd: C. Ivoppc, 24 j. en H. J. S. Ilogeveën, 19 j. A P. v. d. Berg, 26 j. en M. Heerings, 23 j. M. J. Jelierse, 23 j. en J. P; de Roode, 25 j. D; van der Tang, 26 j en P. M. ICooijman, 22 j. Gemeenteraad. Voorzitter, de burgemeester. Afwezig wethouder van der Laan en de heer v. d. Hulst. De l$alsle wegens ziekte. De voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna hij het woord neemt, om de leden en hun gezinnen geluk te wenschen in het pas begonnen jaar. Spreker releveer de wat in het afgeloopen jaar had plaats ge vonden, waarbij hij de ramp van BotcuIo noemde en den watersnood die ons land nog teistert. Voor de gemeente wil spreker noe men h£t leggen van een betonbrug in de Engelsche Laan; de bebouwing van het Evelasting terrein, de bouw van een la gere school aan de Gerardus School? Het zielenaantal is nog steeds vooruitgaande. Spreker memoreerde het voor deze ge meente van groot belang zijnde besluit waarbij Amerika den invoer van Narcissen verbiedt. Spreker hoopt ook dit jaar weer op aller medewerking, zooals bij die reeds genoten had. De heer Colijn, als oudste lid, wenschto den voorzitter namens den raad wederkee- rig alle góeds voor zich en zijn gezin, cn dankte voor hetgeen dit jaar door hem tot stand is gebracht. Ingekomen is het vér Stag van den keu ringsdienst te Leiden. Er hadden 132 keu ringen plaats in het laboratorium, 1888 plaatselijke, 16 waarschuwingen waren ge geven, 11 afkeuringen hadden plaats ge vonden 41 winkels waren geïnspecteerd. Van de Ned. Spoorwegen i9 een schrijven ingekomen, naar aanleiding van een schrij ven van de gemeente aan de Mij. over de verlichting van de halte Ned. spoorweg; met de mededeeling dat het in de bedoeling ligt het terrein van de stopplaats eTeclrisch te doen verlichten. Van Ged. Staten is bericht ingekomen, dat in afwachting van de goedkeuring van de begrooting 50 pet. van de uitgetrokken gel den kan worden gebruikt. Hierna kwam aan de orde het voorstel van en W. tot onderhands aanbesteden van het reconstrueeren van de Hoofdwegen. Het voorstel is het doen maken van eeD Topekaweg, waarvoor opgaven zijn ingeko men van de Mij. Zaandam, en de Bitumen Mij. te Utrecht. De laatste bleek de voordeeligste in aan bieding, en is een Mij. met een ervaring van 25 jaren. Zij heeft ook aangelegd de wegen onder Noordwijkerhoul, en waar dit een zaak is van vertrouwen, stellen B. en W. voor het aan die Mij. op te dragen. Er zijn twee methoden voor het leggen, n.l. enkel Topeka 5 c.M. dik, en een waarbij nog een cementen onderlaag, welke laatste c.a. f 14 000 duurder zal zijn voor Hoofdweg en Jacoba van Beyerenlaan, doch dan ook zeker voor 25 jaTen ligt. De kosten zullen bedragen, voor Hoofd straat en Jacoba van Beyerenlaan (alzoo van Nagelbrug bij de Bonte koe, tot Sol daatje) f 72.450 (resp. c.a. f 17.000 en f 65.000)voor Teyiingerlaan en 's-Graven- damschen weg f46.660. Dit laatste wilden B. en W. alleen uitvoe ren, indien de Provincie hiervan 50 pet. be taalde in de kosten. Door verschillende leden werden inlich» tin-gen gevraagd over deze aangelegenheid, die door den voorzitter werden beantwoord', waarna de raad machtiging gai tot het aan gaan van een overeenkomst met bedoelde wegenbouw Mij. Daabij aansluitend werd goedgekeurd hel aangaan van een geldleening groot f 76.000 tegen ten hoogste 5 pet. rente en tegen koers a pari. Op een daarna nog gestelde vraag of geen last wordt gekregen met electrische kabel en gasbuisleiding kon de voorzitter gerust stellende verklaringen geven. Er zal opge- wekt worden om nu nog zoo spoedig moge lijk aan te sluiten als men het voornemen er toe heeft. In verband daarmede wordt voorgesteld een wegenbelasting te heffen, als bedoeld in art. 242 c der Gemeentewet. Dit werd goed gekeurd. evenals de verordening tot heffing er van. Hierna komt aan de oide het voorloopig plan van woningbouw voor den gemeente- secretaris. Een plan van bijna f 90OO Pn een idem van f8000 komt ter tafel. De wtming zou gebouwd worden aan den hoek van de Boerhaavestraat. De heer Nijssen kan zich hier niet voor verklaren. Vroeger is een gelijk geval vooï den gemeente-veldwachter afgewezen; op dezelfde gronden is hij nu tegen dezen bouw. Dat vroeger voor een dokterswoning zoo gehandeld is, en later voor de woning van een burgemeester, had zijn reden, omdat wij hem hier anders niet konden krijgen en toch hebben wilden. Voor den secretaris oordeelt bij het min der noodig. Hem zou hij zelf voor een wo ning willen laten zorgen. Hij heeft bere kend dat het de gemeente zeker wel f500 per jaar zal kosten, en een bijlegger blijft. De heer v. d. Voet zou het inconsequent noemen als men hiertoe niet overging. Voor de hoogere ambtenaren zijn hier geen vol-1 doende woningen en waar het particulier initiatief te kort schiet moei de gemeente in grijpen. Zoo goed als de burgemeester, heeft ook de secretaris daarop recht, ofschoon hi) ook wel gelooft dat het de gemeente geld zal. kosten. De voorzitter stelt den heer Nijssen gerust dat het niét f500, doch hoogstens f200 zal kosten. Wethouder Roozen verwondert bet dat particulieren niet tot den bouw van een ge schikte woning overgaan, a-ls er zoo weinig risico voor is. De heer Nijssen blijft zich er tegen ver zetten, waarop de voorzitter tot stemming overgaat en het plan van ten hoogste f 8000 al of niet gewijzigd wordt aangenomen mei de stemmen van de hecren Nijssen en Roo zen tegen. Bij de rondvraag brengt de lieer Roozefl het afsluiten van den weg ter sprake, waar bij de voorzitter toezegt met de belangen van aanwon enden rekening te zullen hou den. De heer Nijssen wil de Boerhaavestraat met boomen beplanten wat zeker zal ver fraaien. De voorzitter is er tegen, voor zoover do bouwvereeniging dit zelf zal willen doen. Hierna sluiting. Voorschoten. Op de gehouden jaarver gadering van het Chr. GeraeDgd Koor ,De Lofstem" worden dG aftredende bestuursleden met algemeene stemmen herkozen. Besloteo werd de uitvoering te doen plaats hebben op Donderdag 4 Februari a.s. in de Ned.- Herv. Kerk. alhier, waarbij het orkest EuteTpe" uit Den Haag zijn medewerking zal verleenen. In hotel „De Groote Vink" hield gisteravond de schietclub ,,D. O. B." haar jaarvergadering onder leiding van den heef C. Werkhoven, voorzatter. In zijn openings woord herinnerde spr. aan het afgeloopen seizcen. o.m. aan do gehouden wedstrijden. De notulen en het jaarverslag werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd evenals het financieele verslag, dat met een klein batig saldo sloot Na enkele bespsekingea werd besloten geen regiem entsw(jz: gin gen aan te brengen. Wie tusschentijds lid wordt, betaalt behalve i$n entrée vanaf 1 Januari VKBB«V« Jafrinonium Afdr^lilUj tiïmmM WIJKG&»

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6