No. 20194. DINSDAG 12 JANUARI Anno 1926. BH nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Onze Watersnood Inschrijving. Officieele Kennisrjsvinnen. STADSNIEUWS. Gemeente Leiden. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRUS DER ADVERTENTIEH 80 Ct3. per regel. Bij regelabounement belangrijk lageren prijs. Kleine Adrerlenliln, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgen? postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèqut- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per weekƒ0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd lijn, per week ....77 0.18. Franco per post 2.35 4" portokosten. !Wij ontvingen nog van: K. K. f 100; .T. K. Fz. 15; mej. G. S. 110; familie P C. f 1000mej. K. 12 50; M. B. f 1,J. B. f2.50; E. D. f2.50; D. f 10; wed. S. f 1; A. K. f26; wed. S. f 1.26 C. B. D. f 10; firma K. Co. f500; N. V. Teclin. Bureau v/h v Duuren f 25jongeheer W. II. f 0.50; van Vier en een kleintje f 5II. S. f2 50; mej. C. M. T. f 5; dr. P. P. S. f 5 en gecollec teerd op het balmasqué van S. P. Wdelinga 87.63. Allen te Leiden. In totaal ontvingen wij: 16716.36', Venten gillen blijven welkom. DE DIRECTIE, WONING- EN GEZINSTELLING. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Brengen, ter algemeene kennis; dat ingevolge raadsbesluit van 26 Octo ber 1925, den 18en Januari a.s. een aan vang zal worden gemaakt met het houden yan een Woning- en Gezinstelling; dat vanwege hun College aangestelde en van een behoorlijk legitimatiebewijs voor ziene personen zich aan de huizen der in gezetenen zullen aanmelden Ier verkrijging van gegevens in hel belang van een goede "woning- en gezinsstalistiek; dat daartoe door bedoelde personen aan de ingezetenen vragen zullen worden ge steld ten opzichte van de bewoning van de perceelen of perceelsgedeelten, den huurprijs on het gezin dat de woning bewoont; dat verder nog een nader onderzoek zal worden ingesteld betreffende de perceelen en de woningen welke door meer dan één gezin worden bewoond; dat inlichtingen betreffende deze lellingen worden verstrekt op liet Bureau Bouw- en Woningtoezicht. Noodigen dc ingezetenen met aandrang uit mede te werken aan de totstandkoming Van een goede woning- en gezinsslatistiek fai het belang van de Volkshuisvesting, en ter bevordering daarvan de hun gestelde yragen met juistheid te beantwoorden. Burgemeester en Wethouders voornoemd: N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Joelden, 12 Januari 1926. 9298 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door lien vergunning is verleend aan J. J. Thorn en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een brood- en koekbakkerij in het perceel Oude Heerengracht No. 20, kadastraal be- jkend Gemeente Leiden, Sectic C. No. 4-3. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Lelden, 12 Januari 192G. 9297 Het Watersnood-Comité. BU het Watersnood-Comité zijn reeds de volgende giften ingekomen: Jhr. mr. dr. N. G de G. £100; F. H. v. d. M. £25; Kon. Ned. Grofsmederij, aid. KeUingmakerij f25; Ir. W. M. flO; van een gesjochten jongen £1; H. v. d. B. fl. Cilten worden gaarne ingewacht bij den Penningmeester F. Muys van de Moei, Plantsoen 49, postgiro no. G7471. Vijf-en-twintig-iarig ambtsjubileum van ds. Joh. W. Groot Enzerink. Morgen hoopt onze stadgenoot, ds. Joh. W. Groot Enzerink, den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden het predikambt bij de Ned. Hervormde Kerk aanvaardde en wel in de landelijke gemeente Wapenvelde, welke dag door zijn tegenwoordige gemeente in medewerking met de vroegere door hem gediende gemeenten, tot een feestdag zal worden gemaakt. Ds. Joh. W. Groot Enzerink. Joh. W. Groot Enzerink werd 8 October 1874 te Utrecht geboren. Later verhuisden zijn ouders naar Tiel, waar hij", na het m.u.1.o-onderwijs te hebben genoten, het gymnasium bezocht en. na op lijd afgelegd eindexamen als sthdent in de theologie aan de Rijks-Universileit te Utrecht werd inge schreven. Uit zijn studentenleven vermeldt zijn vriend en medestander, mr. dr. J. Schok king, dat hij zich toen reeds een persoon lijkheid toonde, die o.a., omdat het ontgroe ningssysteem hem vernederend en onwaar dig voorkwam, daarmee brak en een nieuwe club vormde. Dat welbewust optreden is een karaktertrek in hem gebleken, die ook in zijn volgend optreden telkens uitkwam. Na een voorspoedig volbrachte studie, werd hij beroepen te Wapenvelde, waar hij op Zondag 13 Januari 1901 zijn intrede deed Met jeugdig enthousiasme en met een sterke overtuiging dat hij als Evangeliedienaar een roeping had te vervullen, ving hij er zijn taak aan. Er ging van den jongen predikant, voltemperament, een roep uil. ook builen de kleine gemeente Wapenvelde, zoodat hij er steeds een volle kerk had. Dat van uit deze gemeente thans nog leden zijn overgekomen en dat do gemeente in haar geheel aan de huldiging een werkzaam aandeel heeft ge nomen, bewijst welk een indruk hij er tij dens een verblijf van nog geen vier jaar heeft achtergelaten; vooral op het gebied der Evengelisatie heeft hij er vruchtbaar werk gedaan. In het najaar van 1904 werd hij naar het veel grooteré' Maassluis beroe pen, waar zijn voorganger de Hervormde Kerk had verlaten on lot de doleantie was overgegaan. De Hervormde gemeente had daaronder zeer geleden. Hij wist dus voor uit dat hij er een moeilijken lijd zou moeten doormaken cn voor zijn Hervormde begin selen krachtig op de bres zou moeten slaan. Dit trok hem den strijdlustigen kampioen voor wat hij goed en waar achtte, juist aan. Hij heeft er geen gemakkelijke taak ge had, doch er zegenrijk gewerkt. Ook hier loonde hij de gave met zijn prediking de schare te boeien. Maar hij wisl nog meer te doen. Daarvan getuigen de door hem opge richte Confessioneele Vereeniging, de stich ting van een Hervormde Bewaarschool, en zooveel meer. Na veel strijd vermocht hij ook den grondslag te leggen voor een Chr. Mulo-school, die werd opgericht, pas na zijn vertrek naar Leeuwarden. En het was voor de gemeente Maassluis een groote ielcurslel- LOOP DER BEVOLKING OVER HET JAAR 1925, Bevolking op 1 Januari 1925; Het eindcijfer der jaarstatistiek was M. 33,094 35,376 TermeardoriDg door geboorte; ▼Mtigiog; Vermindering door. overladen: vertrek: M. Vr. Tot.,). 731 684 1415 1G97 1912 3609 2428 2596 5024 232 319 eoi 1872 2135 4007 2154 2451 4608 Verschil tnsschen de gehcele vermeerdering en do geheel© vermindering Bevolking op 31 December 1925 274 33,368 -f 142 35,516 Totaal. 68,470' 416 68,886 ling, toen- zij vernam dat hun vereerde pre dikant zich genoopt gevoelde, gevolg te ge ven aan de roepstem, die van uit Fries, land's hoofdstad tot hem gekomen was. Daar alléén als orthodox predikant naast Evan gelische en moderne collega's te kunnen werken had voor hem een groote bekoring. Bij intuïtie voelde hij dat daar vooral de Hervormde orthodoxie een krachtige per soonlijkheid noodig had. In Augustus 1907 aanvaardde hij er zijn ambt Godragen door een steeds sterker wordenden aanhang, door een groot deel vereerd, zoo niet vergood, ge voelde hij -zich daar vooral op zijn plaats. Zijn markante figuur met het sterk ontwik keld rechtsgevoel voelde zich geheel thuis onder de rondborstige, rechtgeaarde Friezen. Wat hij wilde kreeg hij er gedaan. Waar hem aanvankelijk niet de gelegenheid werd gegeven eiken Zondag in een der Hervormde kerkgebouwen te preeken richtte hij er de confessioneele vereeniging „De Bijbel" op, vanwaar uit de orthodoxie werd gepropa geerd. Op zijn initiatief kwam er een Wijk- gebouw lot stand, waarvan hij de ziel wa9 1 en in 1911 eon Chr. H.B.S.. waarbij Her vormden en Gereformeerde samen gingen, al drukte ds. G. E., er den stempel op. En toen de Gereformeerden later in stilte de stichting van een Gereformeerd Lyceum voorbereid den, .waarvan hij een groot nadeel vreesde, voor de H. B. S., wist hij dit plan, in hoe ver gevorderd stadium het ook reeds mocht zijn, ie verijdelen en te bewerken dat het bij de slichting van een gymnasium bleef. Zoo heeft hij gesteund door zijn getrouwen onder goed en kwaad gerucht in Leeuwarden gewerkt 14 jaren lang er een groot deel van .zijn beste jaren gegeven. Dat dit is gewaar deerd geworden zal morgen weer blijken al3 -de Leeuwarders den tol hunner dankbaar heid bij dien van de Leidenaars zullen voe gen, om daarmede te toonen, dat bij hen niet het „uil het oog uit het hart" heeft gegolden. Op 17 April 1921 heeft hij zijn ambt in de mooie Pieterskerk in onze gemeente aan vaard. Hij vond cr onkel predikanten van eigen richting, zij het dan ook van verschil lende nuanceering. Hij heeft zich ook hier spoedig een vooraanstaande plaats weten te verwerven en een geweldige werkkracht we ien te ontwikkelen. En daar kwam den sterken krachiigen man een ernstige ziekte overvallen, welke moeilijke operatics, die hem op den rand van_ J^et graf voerden, noodig maakte. Wo noemden nog niet haar met wfe deze strijdbare held en zachlmocdigen man lief en leed deelt.. Maar wij zijn er van verze kerd dat als „dominee" morgen toegezwaaid zal worden hij een groot deel daarvan zal ie rugwijzen naar mevrouw Groot Enzerink. die zijn lijden en ook nog veel meer dan dat heeft mee gedragen en hem als hij zijn oogcnblikken van moedeloosheid had en hoe zou hij deze niet hebben gekend? door haar blijmoedig karakter weder wist op te beuren. Zoo kan zij ook morgen in de hem toege brachte hulde oprecht deel en. In Leiden heeft ds. G. E., spijt de bange periode van zijn lichamelijk lijden veel ge daan cn doet hij nog veel. Men sla maar eens op hel ook door hem samengesteld Jaarboekje der Ned. Herv. ge meenten voor Leiden en omgeving en leze wat er injüe Kerkelijke Wijk VIII zijn spe ciaal arbeidsveld alzoo gebeurt. Nog maar kort was hij in Leiden of hij wist de stichting van het Wijkgebouw ..Irene", Haven 46, te bevorderen, dat thans het middelpunt vormt van zijn uitgeslrek- ien wijkarbeid. evangelisatie, godsdienst onderwijs, kinderkerk, Zondagsschool, zorg voor zieken en herstellenden, leesbiblio theek, verspreiding van godsdienstige lec tuur, zangoefeningen, enz. Ook m Leiden richtte hij een confessioneele vereeniging op, verzorgt een eigen wij'kblaadje, waar mede hij voor de confessioneel e beginselen propaganda maakt. Wij zullen het hierbij laten. 'Morgen wan neer hij van verschillende zijden zal wor den gehuldigd, zullen wij uit meer bevoeg de mond vernemen wat vooral in Leiden ds. Groot Enzerink heeft, gedaan en nog doel. Zeker is het dal zelden in deze gemeente een voorganger der Hervormde Kerk ter her denking van een ambtsjubileum gehuldigd is, zooals men hfet dominee Groot Enzerink s hoopt tc doen. Kindertoeslag Hoogeronderwijg-personeeL De heeren M. G. Verweij, en J. W. van Hees, respectievelijk voorzitter en secretaris van de afdeeling Leiden van den Cenlr. Ncdcrl. Ambtenaarsbond, hebben zich met een adres gewend lot Z.Ex. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, waarin zij tc kennen geven dat de werkzaamheden verband houdende met de vaststelling der uitbe tal in gss talen voor den kindertoeslag over do maand Januari, ten vorige jare belangrijk veel lijd vorderde, waardoor dé uitbetaling van den kindertoe slag o.a. aan het niet-doceerend hoogcr on derwijspersoneel te Leiden, belangrijk werd vertraagd. Dientengevolge verzoeken zij Z.Exc. be leefd te willen bevorderen dat bovenge noemde werkzaamheden worden bespoe digd, zoodat de uilbetaling van den kinder toeslag over de maand Januari 1926, begin Februari d. a. v. aan belanghebbenden kan plaats vinden. Kamer van Koophandel --en Fabrieken voor Rijnland te Leiden. De Kamer van Koophandel Fabrieken voor Rijnland te Leiden, vergadert op Vrij dag 15 Januari, halfdrie in de bovenzaal der Sociëteit „Amicitia", Breestraat 7880. De agenda vermeldt: 1. Opening; 2. Installatie nieuwe leden; 3 Notulen; 4. Nieuwjaarsrede; 5. Verkiezing Voorzitter; 6. Verkiezing Voorzitters der AJ- deelingen Groot- cn' Kleinbedrijf, tevens Onder-Voorzitters der Kamer; 7. Ingekomen stukken; 8. Mededcelingen; 9. Verkiezing van leden voor de Commissies: le. Commis sie voor het Handelsregister. Aftredend: J. van der Steen, C. G. J. Alkemade, J. He ringa, Th. C. F. Stijnman. 2e. Commissie voor Vervoer, Post en Telegrafie. Aftredend: Jhr. C. C. Roëll, N. C. F. van Ginkd. P. A. Wernink,- W. van der Laan, C. G. J. Alke made, G. J. van der Kolk. 3e. Commissie voor het Verslag. Aftredend: net Bureau der Kamer en A. L. Smits. 4e. Commissie van Financiën. Aftredend: Het Bureau der Ka mer. 5e. Commissie lot onderzoek van de Geloofsbrieven. Aftredend: P. Boot Sr., P. A. Wernink, jhr. C. C. Roëll, P. J. van der Zanden, II M. Simonis. Plaatsvcrv. leden; G. J. M.'J. Molkenboer, J. Heringa, J. Sprey, G. G. J. Alkemade, G. J. van der Kolk. 10. Subsidie Handelsonderwijs; 11. Huishoude lijke vergadering (WeeldcweO; 12. Sluiting. Tuiniers- en Bloemistenvereeniging „Door Eendracht Verbonden". Gisteravond herdacht bovenstaande ver eeniging haar 36-jarig bestaan met een wel geslaagden feestavond in de groote zaal van café „rUnion" aan de Steenstraat. Ondanks het feit, dat de introductie beperkt was ge houden, was de zaal tot in alle hoekjes be zet, toen 'te circa kwart over acht, de voor zitter, de heer M. Galjaard de bijeenkomst opende mét een woord van welkom, tot alle aanwezigen, in het bijzonder tot den eere- voOrzitter der vereeniging, den heer J. Kriest den opzichter van de gemeenteplanlsoenen, don heer Jonker en de vertegenwoordigers van.de commissie voor wintercursussen. Vervolgens memoreerde spr. hoe voor vijf tien jaar in dezelfde zaal steeds het jaar feest gevierd werd, weshalve het bestuur be sloot om ook thans weer in het oude ge bouw het 36-jarig bestaan te vieren. Wat betreft het vereenigingsleven in het afge» loopen jaar deelde spr. mode, dat het leden tal vrijwel stationair bleef, terwijl het aan tal donateurs iels terugliep. Spr. vertrouwde echter, dat op dezen 36sten verjaardag een groote stap in de goede richting zou worden gedaan. Waar de toöneelclub der vereeniging in het afgeloopen jaar bij gebrek aan middelen cn animo ter ziele ging. moest hot bestuur zich de welwillende medewerking verzeke ren van het Eerste Leidsche Klucht- en Revuegezelschap, overtuigd als het was, dat dit gezelschap ruimschoots in staat zou zijn allen een genoeglijken avond te bereiden. Tot slot deelde spr. mede, dat in het ko mende jaar vele moeilijkheden overwonnen 'zullen moeten worden, daar behalve de jaar- lijksche kweek wedstrijd, die gehouden wordt ook nog met een groote bouwvereoniging hier Ier stede onderhandelingen gevoerd worden aangaande een le houden wedstrijd in luinen-aanleg en slechts wanneer alle leden hun medewerking vorleenen. zal ook dit jaar succesvol voor de vereeniging worden. Hierna wenschle spr. allen een plezierigcn avond toe en verklaarde ver volgens de bijeenkomst voor geopend. (Ap plaus). 'Het verdere gedeelte van het programma werd verzorgd door hel Eerste Leidsche Klucht- en Revue-gezelschap en het deed zulks op een wijze, die liet vertrouwen, waarvan de voorzitter in zijn openingswoord gewaagde, in geen enkel opzie lit beschaam de. Allereerst was het woord aan de heeren H. van Egmond en J. Ravcnsbergcn. twee leden, waarop liet gezelschap trolsch mag zijn ze in hun midden le hebben. Hun ern stige liederen vielen 'bij het publiek zöer in den smaak, zooals uit het hartelijk applaus op ondubbelzinnige wijze bleek. Ook de sou brette, mej. J. Korcnhol, die hierna eenige liederen ten gehoore bracht, oogstte een dankbaar applaus. Haar slemgeluid* heeft sedert wij haar de laatste keer hoorden aan omvang gewonnen; alleen zingt zij nog te stooterig en aeceniueert bepaalde klanken, terwijl zij andere inslikt. Heel mooi klonk evenwel het refrein van „Eenzaam Hawaii" door bovengenoemd trio driestemmig ge zongen. Als laatste nummer voor de pauze weid opgevoerd het kluchtspel in één bedrijf „Een angstvolle nacht", van J. J. Rentmeester, waarin de kluchtspelers zichzelve overtrof fen. 't Ging alles als van een leien dakje cn de zaal daverde af en toe van den lach. het beste bewijs, dat het werkelijk goede spel gewaardeerd werd. Als de besten zouden wij willen noemen mej. C Hanno al9 de dienstbode en den heer C. Groenendijk als huisknecht, maar ook de overige rollen wa rén ditmaal in goede handen. In de pauze werd de gebruikelijke collecte voor Schoolkindervoeding gehouden, doch met het oog op den watersnood in Zuid-Ne derland stelde de voorzitter voor de helft van de opbrengst ter leniging van deze ramp te bestemmen, waarmede het publiek door een hartelijk applaus zijn instemming te kennen gaf. Het resultaat was. dat de col lecte opbracht f31.951/». Na de pauze zongen mej. Korenhof en de BINNENLAND. De Watersnood. Het verslag der Rekenkamer over 1934, De afsluiting en droogmaking van de Zn!» derzee. BUITENLAND. Oneenigheid inzake de ontwapening? Een nltimatam tot de Daitsclie socialists gericht. De valsche bankbillettenzwendel. Vele der Mesdcaansche bandieten zijn ge* dood. heeren Van Eginond en Ravcnsbergcn nog ^eenige liederen, waarbij eerstgenoemde er "hopeloos uit wa3 en vrecselijk stond te knoeien, terwijl tot slot werd opgevoerd het kluchtspel in één bedrijf „De macht der Vrouw", van J. J. Rentmeester. Evenals het vorige werd ook dit stukje vlot gespeeld en het applaus na afloop was spontaan cn wel gemeend. Het E. L. K. en R. G. heeft zich op voortreffelijke wijze van zijn taak ge- kwelen. Na afloop bleef men nog eenige uurtjes gezellig bijeen, waarbij natuurlijk cok de beenen nog van de vloer gingen. Alles bij alles oen uitstekend geslaagd* avond. Demonstratie met Mirax-lmnéhrasd- blnsschers. Wie gisternamiddag lusschen drie cn vier uur den blik richtte naar hel Schuttersveld, zal mogelijk met eenigen schrik hooge vlam men hebben zien uitslaan, gevolgd door zwarte rookkolommen, die, na eenigen tijd zwaar over 't veld le hebben gehangen, langzaam in de ijle ruimte verdwenen. Men zal echter spoedig van den eersten schrik zijn bekomen, met de wetenschap, dat mid den op het Schuttersveld bezwaarlijk brand kon zijn ontslaan. Wat daar gebeurde, wa ren slechts proeven om te laten zien hoe een heusche brand op eenvoudige wijze zonder groote moeite en kosten in den aanvang kan worden gebluschL Het was de Nederland;he Mirax-Mij., Heerengracht, Amsterdam, die met haar ge renommeerd brandblusch-apparaat „Mirax" een demonstratie gaf. Reeds den 23slen December had zJj deze demonstratie toegezegd, welke toen echter vanwege het slechte weder niet kon door gaan. Gisteren trof zij het beter. Het veld voelde recht droog aan en het Januari-zon netje temperde de trouwens niet zoo erge win terse he kou. Tal van belangstellenden hadden aan de uitnoodiging der directie gevolg gegeven, waaronder de commandant cn de onder-, commandant der Brandweer, de heeren Ver hoog en Van Lïlh. die hier ook moeilijk kon den worden gemist, de directeur van het bouw- en woningtoezicht do heer Kiero met een opzichter dezer afdeeling. tweo Ieger- autoriteitcn uit Leiden en enkele anderen, waaronder de immers alomiegcn'.vocrdig® Pero. Een houten getimmerte, doorwerk: met riet en stroo, besmeurd met leer cn rijkelijk begoten met benzine, werd in brand gesto ken cn toen de vlammen ook het hout ferm hadden aangetast, werd het vuur bestookt met dc vloeistof uit het Mirax-apparaat en zonder veel moeite gebluscht.' Bij de eersrlé straal op een afstand van 1215 Meter irr de vuurmassa gespoten, deinsden de vlam men reeds terug en na korten tijd wareiï zij zoo goed als verdwenen en lekten alleen nog wat onschuldig na. Het trok onze bij zondere attentie, hoe gemakkelijk het Mirax- toeslcl wordt gehanteerd. Een kleine arm zwaai, een enkel tikje op de palentsluiting en de vloeistof wordt met groote kracht naar buiten geperst. Voor den grooten brand werd een vrij omvangrijk piramidevormig toestel gebruikt; voor een brand aan de opper vlakte. zooala in dit geval een met benzine gedrenkt zeil en een met carbid gevulde kuil werd een handig cylindervormig toestel ge bruikt, ook weder met hcteelfdc goede re sultaat. We mogen niet anders zeggerf dan dat de toestellen uitnemend aan hun doel hebben beantwoord, al behoort men er rekening mee te houden dal hier alles vooruit klaar ge maakt was. wat. wanneer men In een fa briek. een werkplaats of een woning door een brand wordt verrast, niet liet geval is. Niettemin lijken on3 deze toestellen bijzon- dor doelmatig en doeltreffend. Belangstellenden kunnen zich voor alle mogelijke inlichtingen wenden tot den agent alhier, den heer Johan A. Muschaet, Witte Rozenstraat 10, terwijl de directie bereid is persoonlijk over te komen om bij particu lieren de toestellen le dcmonslreeren. In de gisteren gehouden vergadering van het Watersnood-Comité werd nog aan het Uitvoerend Comité als Ld toegevoegd Kapelaan Th. P. Blom, die dc benocmirg welwillend aanvaardde.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1