UIT DE RIJNSTREEK. Iiiasvesting der Vluchtelingen, VBAGENSM8RIEK. eruit", waarop juflruuw S geantwoord heeft „maar dan moet jij er toch meer van welen, omdat je alleen met vader thuis geweest bent?" Hierop gaf de jongen geen antwoord meer; hij scheen eenigszins opgelucht, toen de politie hem meenam. Lijk opgehaald. Uit de Maashaven te Rotterdam is gisteren door de rivierpolitie opgehaald het lijk van een onbekend manspersoon. Het is naar de al gemeene begraafplaais in Crooswijk over gebracht. Halen koffie op het lichaam Jn de loods Galveston aan de Lekhaven te Rotterdam heeft gisteren de 39-jarige expeditieknecht v. E., toen een stapel balen koffie uiteen viel, eenige balen op het li chaam gekregen. Hij bekwam inwendige kneuzingen en werd naar het groote zieken huis aldaar overgebracht. Aanrijding. De koopman J. II. uit Delft werd op den Haag weg aangere den door een autobus van de H. T. M. en ernstig verwond naar het ziekenhuis Bethel vervoerd. De chauffeur van de autobus, ver blind door het licht van een Ford-auto, had den voor hem uilrijdepden wielrijder niet bemerkt. Paard o'p hol geslagen. Gistermiddag omstreeks vijf uur stond een rijtuig, waarin dr. L. D. Schaap, wo nende Nieuwe Heerengracht te Amsterdam met mevrouw Schaap gezeten was, voor de gesloten boomen van den spoorwegovergang in de Eerste Oosterparkstraat, aldaar. Het rijtuig stond in de richting van de Linnaeus- straat. Toen de boomen opgingen, reed het over de rails. Inmiddellijk daarna klonk van verre het gefluit van een locomotief. Het paard schrok en sloeg op hol. In razende vaart ging het verder door de Eerste Ooster parkstraat. De dokter opende het portier en sprong er uit. Mevrouw Schaap had echter het onge luk uit het rijtuig te vallen. Dat gebeurde ongeveer ter hoogte van het Onze Lieve Vrouwe-Gasthuis. Zij werd in bewusteloo- zen toestand opgenomen en naar het Maria- Paviljoen gebracht. Daar werd bij haar her- Benschudding geconstateerd. Het hollende paard kon eerst bij de Van Swindenstraat tot stilstand worden gebracht. Een huwelijk van doofstom men. Te Haarlem werd een huwelijk vol trokken lusschen twee doofstommen: een jongeman van omstreeks 30 en een meisje van 25 jaar. De bij de wet voorgeschreven vragen wer den aan de bruid en den bruidegom schrif telijk voorgelegd. Daarop hield de ambte naar van den burgerlijken stand een toe spraak to.t het jonge echtpaar in de doof- •fcommentaal welke taal hij toevallig mees ter is. Bekneld en gedood. Woens dagmiddag kon een vletteman wegens den hoogen waterstand in den Baansingel te Alkmaar niet met zijn vaartuig onder een brug doorvaren. Om ze wat dieper in hel water te laten z-akken, namen een paar jon gens op zijn verzoek in de vlet plaats. Een dezer, de elfjarige K. P., raakte bekneld tus- schen de brug en het vaartuig en werd daarbij zoo ernstig gewond, dat hij een paar minuten later is gestorven. Gewetensgeld. Bij ver schillende ontvangers en inspecteurs der directe belastingen is in totaal ingekomen 119.799.34 wegens te weinig betaalde belas tingen en gewetensgeld. Hierbij was een be drag van f 15.000, door den inspecteur te Haarlem, le afdeeling, ontvangen. Goede mollenvangsten. Onder de slachtoffers van den hoogen wa terstand in de binnendijksche velden mogen de mollen genoemd worden. Het welwater drijft ze uit hun holen en op de droge plekjes worden ze een gemakkelijke prooi van de mollenjagers, aie 3040 cents voor hun huidje maken. Slaking van werkloozen. Te Leeuwarden hebben ongeveer 200 te- werkgeslelden aan de werkverschaffing al daar den arbeid neergelegd, omdat zij niet tevreden waren met de hun opgelegde taak en hooger loon wilden hebben. Zij hebben, toen hun dit niet gegeven werd, gedemon streerd, door in optocht door de stad te trekken. De valscho bankbiljetten- zwendel. Gisteren zijn le Boedapest weer een aantal personen gearresteerd. De politie, die reeds sedert eenige dagen aanwijzingen had, dat in het kartographisch instituut de cliché's van de valsche bankbiljetten waren vervaardigd, wilde er gisteren huiszoeking houden. Men weigerde haar echter den toe gang en eerst, na interventie van den mi nister-president werden de rechercheurs toe gelaten. Het daar in beslag genomen mate riaal was zoo bezwarend, dat de politie er vandaag toe overging, den lechnischen di recteur van het instituut te arresteeren. Gerö legde een volledige bekentenis af. Hij verklaarde de teekeningen en cliché's van de valsche bankbiljetten le hebben vervaar digd in de stellige verwachting, dat hij er onder zoo hooge protectie niet de minste onaangename gevolgen van zou ondervin den. Ook de meesterknecht van het instituut is in hechtenis genomen. Voorts heeft de politie nog eenige jongelui gearresteerd, die waarschijnlijk bevriend zijn .met de in Ne derland gearresteerde Ilongaarsche officie ren en waarschijnlijk eveneens bij het schandaal betrokken zijn. De een is een zoon van den oud-minister Polnay, de ander is een zoon van den staatssecretaris aan het departement van Financiën. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit Boedapest, dat prins Windisch Gratz in het Huis van Bewaring een zenuwcrisis heeft gehad. De vroegere minister-president Friedrich heeft aan den minister-president en den mi nister van Binnenland9che Zaken mede- deelingen gedaan, welker juistheid thans door de politie zal worden gecontroleerd. Zoowel prins Windisch-Gr&lz alsook de afgevaardigde Ulain hebben zich beide be roepen op he! voorbeeld van den Engelschen s'aatsman Pi'l, diy inderiijü »>uk Hrnn.-eh'- bankbiljetten heeft laten aanmaken en toch in de geschiedenis niet als misdadiger staat gebrandmerkt. Naar verluidt hebben prins Windisch- Gratz en Nadossy nogal uiteenloopende ver klaringen afgelegd. Nadossy. Bij prins Windisch-Gratz vond men een passagebiljet eerste klasse naar Bombay. De prins was voornemens reeds dezer dagen Europa te verlaten. In tegenstelling met zijn verklaringen, dat hij uit zuiver patriottische overwegingen aan het in omloop brengen van de valsche Franse lie bankbiljetten had meegeholpen, had hij bij verschillende Ita- liaansche banken valsche biljetten tot een totaalbedrag van 30 millioen francs in depot gegeven. De afgevaardigde Ulain heeft aan de journalisten verklaard, dat hij lot herstel van gezondheid tien dagen in Abbazzia is geweest en dat hij tegen de bladen, die zijn pereoon in verband hebben gebracht met de vervalsching van Fransche fres. een ver volging zal instellen. Het „Hbld." meldt nog; Het Hongaarsche schandaal begint steeds grooter afmetingen aan te nemen. Via Wee- nen werd bekend, dat liet justitie-onderzoek aan 't licht heeft gebracht, dat ook de aarts hertog Albrecht von Ilabsburg en de aarts hertogin Isabella von Kabsburg, zooal niet rechtstreeks bij het schandaal betrokken, dan toch in ieder geval van de zaak op de hoogte zijn geweest. Steeds meer krijgt men den indruk, dat de Hongaarsche landvoogd Horthy evenmin vrijuit gaat. Onder de ge arresteerden bevinden zich immers verschil lende personen, die tot de naaste omgeving van den landvoogd behooren, o.a. diens par ticuliere secretaris kapt. Magashazy, de chef van de Hongaarsche politie Nadossy en de rechtsradicale afgevaardigde Eckhard. Dit maakt het begrijpelijk, waarom het onder zoek van de politie den eersten tijd maar niets vorderde en waarom het ook den mi nisterpresident graaf Bethlen moeilijk valt dezen Augiusstal le reinigen. Bethlen staat in zijn strijd tegen de invloedrijke kliek van hooggeplaatste en aristocratische zwende-* laars vrijwel alleen en aan alle kanten wordt de door hem ingeleide actie gesabo teerd. Men verwacht, dat deze dagen een strijd om de macht lusschen Bethlen en Horthy zal ontbranden en reeds loopen er geruchten, dat deze strijd met geweld van wapenen zal worden uitgestreden. Naar het heet, tracht op het oogenblik Bethlen den landvoogd le bewegen vrijwillig af te treden. Vast 9chijnt te staan, dat de positie van Horthy ernstig geschokt is. net is natuurlijk van hiertKt niet te be- oordeelen, in hoever al deze geruchten ern stig zijn le nemen. Een dame komt binnen bij een vogelhandelaar en verwijt hem onder een vloed van woorden, dat hij haar een pape gaai heeft verkocht die niet spreken wil. „Ik heb hem nu al dagen en hij heeft nog geen woord gezegd." Koopman: „Misschien hebt u hem nog geen kans gegeven." RECLAME. 7732 Alkemade. Burgert. Stand. Ge boren; Cornelia Maria, D. van J. J. Zoet en B. B. P. Verhaar Albertus Theodorus, Z. van M. H. Spring in het Veld en II. Bax Adriana Maria, D. van Th. A. Zaal en E. A. van der Meer. Loop der bevolking. Het aantal in woners op 31 Dec. 1924 bedroeg 5773. In het jaar 1925 werden geboren 179 en over leden er 45, zoodat de bevolking naar den Burgerlijken Stand toenam met 134. In 1925 vestigde zich in deze gemeente 280 perso nen en er vertrokken 338 personen. De totale toename der bevolking bedroeg 76, zoodat het aantal inwoners op 31 Dec. 1925 bedroeg 5849 3©urea. B uj- g c r I. S I a n d. Go boren; Cornelis Bastiaan, z. van D. Kaplein en A. Iioogteiling. Elisabeth Niesje, d. van D. Scheer cn T. de Jong. Overleden; Maria Oskam 60 j., gehuwd met W. F. Brunt. Ondertrouwd: P, Bongers 28 j. en II. An ker 22 j. Getrouwd: Arie de Ruiter 28 j. en H. van Dam 24 j. In den loop der laatste week hebben zich in onze gemeente de volgende perso nen gevestigd: S. de Vogel, leerling-electricien van Zeg veld; H. M. Louwen, dienstbode van Zeg veld; H. T. Bolderdijk, boerenknecht van i Nigtevegt; C. A. de Vos, dienstbode van Papekop. Vertrokken zij ninmiddels:: A. Stigter en gezin, timmerman naar Haarlem; C. van Wingerden, verpleegster naar Delft; J. II. Drewes, onderwijzer naar Zaandam; N. Ranke, zonder beroep naar Voorhout; F. Gaastra, dienstbode naar Den Haag. K e r k e 1 ij k bericht, voor Zon dag: Ned. Hesv. Kerk halftien en 6 uur, ds. Potl. Geref. Kerk halftien en 0 uur, ds. Winkel man van Maastricht. Geref. Gemeente halftien, preeklezen, zes uur, ds. Van Reenen. Uilslag van de aanbesteding der ge meentewerken in 1926 Timmerwerk: Joh. de Jong f395; A. A. C. v. d. Oudenrijn f 584; T. G. Scheer f 720; C. van Ingen f726; S. Mulder f648; P. Plomp f485; v. d. Neut en Snalerse f460. Metselwerk: M. van Vliet f 1840; A. Ooms f 1725; V. Katwijk en Overes f 1575; N. Hoogendoorn f 1910. Schilderwerk; S% Bekker f986; T. v. d. Leden f894, G. Iloogeveen f554; D. Scheer f 874; H. Schoo f 985; A. Koenekoop f495. Smidswerk: A. Kloot f273; W. Bos 1299. Stukadoorswerk: v. Katwijk en Overes f 235 A. Ooms f 225; N. Hoogendoorn f 24ö. De bevolking onzer gemeente is in hel afgeloopen jaar niet bijzonder toegenomen. Telden wij in 1925 6218 inwoners, aan het begin van 1926-zijn er slechts 24 meer, dus 6242. Ongeveer 10 pet. der bevolking wis selde in den loop van het jaar. Er kwamen n.l. 616 personen bij en er vertrokken er 592. Het aantal sterfgevallen was niet groot en bedroeg 63. Het aantal geboorten bedToeg daarentegen 166. Er werden 36 huwelijken gesloten en 1 echtscheiding ingeschreven. Opmerking verdient het nog dat het totaal aantal inwoners bestaal uit 3000 mannen en 3242 vrouwen. Het is den laatsten tijd al bijzonder stil in Bodegraven. Er is nu zoo eens niets dat de algemeene belangstelling trekl. Dat zou eens veranderen I De gebr! v. d. N., een paar jongelui, doch waarvan er een reeds man en vader is, hadden een vete opgevat tegen zekeren v. B. en die zouden hem nu eens een publieke afstraffing geven. Woens dagavond wachten zij hem midden in de be bouwde koni op en zouden hem dan wel eens een lesje geven. Na lang wachten dacht men hem te zien aankomen. Nauwelijks was het slachtoffer genaderd of daar kreeg hij links en rechts met een gummistok om de ooren. Üit de heftige protesten van hun slachtoffer bemerkten zij tenslotte, wal zij in hun blinde woede niet hadden gezien, dat zij een verkeerde voor hadden en een on schuldige het pak slaag ontving. Nu veront schuldigingen natuurlijk, maar daar was het niet mee klaar. De politie was toege schoten en deze maakte proces-verb aal op wegens het dragen van verboden wapenen. Dat muisje zal dus een staartje hebben. Naar wij vernemen heeft, het succes van de vorige orgelbespeling tengevolge ge had dat nu weer plannen zijn gemaakt om in het laatst dezer maand een bespeling te geven op het nieuwe orgel der Ned. Herv. Kerk. Boskoop. Kerkelijk bericht. „Salvatori": voorm. 10 en nam. 6 uur ds. Mulder, van Zoeterwoude. Ned.-IIerv. Kerk: geen dienst. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 6 uur ds. Fernhout. Ned.-Herv. (Geref): Evangelisatie voorm. IQ uur ds. Luteyn, van Muiden. Gevonden voorwerpen: 1 dameslaschje, 1 duimstok, 1 ceintuur van damesmantel, 1 want, 1 kinderbeursje (bruin), 1 idem (zwart, 1 paar handschoenen. Inlichtingen bureau -\4n politie. Woensdag re£d de heer D. B. alhier met zijn rijwiel over een hond en kwam daarbij zoo ernstig le vallen, dat hij met bloedende hoofdwonden is opgenomen. Roelof arendsveen. Het was Woensdag en Donderdagavond weder een succes voor de tooneelclub „St. Pancratius" alhier, welke haar eerste uitvoering van dit seizoen gaf in de groote Pancratiuszaal alhier. De gees telijk-adviseur. de heer H. A. Ulleman, opende de bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord, waarna werd overgegaan tot de opvoering van het spannend detec tive tooneelspel, getiteld „Lord Demon, de Onoverwinbare" in 5 bedrijven. Dit stuk werd door de aanwezigen met de grootste spanning gevolgd en het lang durig applaus na ieder bedrijf bewees hoe zeer de aanwezigen over het spel tevreden waren. De spelers waren dan ook rolvast en over het algemeen genomen werd vrij goed gespeeld. Vooral de heeren Th. Wes- selman en J. van der Meer, die beiden een hoofdrol vervulden, gaven mooi spel te zien. De tooneelclub kan dan ook weder met vol doening op de avonden terugzien en we zullen hopen, dat zij hedenavond weder voor een volle zaal mogen spelen. Waddinxveen. Gevonden voorwerpen, waarvan inlichtingen ter secretarie. Gevon den: een lorgnet in etui en een bruine wol len handschoen. Kerkelijk bericht, voor Zon dag. Ned. Herv. Kerk, voorm. halftien, lees- dienst, nam. zes uur, ds. H. A. de Geus. Geref. Kerk, voorm. halftien (Bediening H .A nam. halfzcs (Dankzegging If. A ds. W. Ved r In de Citadel-kazerne te Den Bosch maakte onze fotograaf dit voor zichzelf sprekende tafreeltje van een moeder met haar talrijk kroost, die haar woning in den steek moest laten en thans in de kazerne een onderdak heeft gevonden. De kleinen zijn juist bezig den inwendigen mensch te versterken. Te 's-Hertogenbosch worden nog steeds vluchtelingen onderge bracht, zoowel in de Isabella-kaztrne als in de Citadel-kazerne. Ook vinden velen onderdak bij particulieren. Onze foto werd genomen bij aankomst van een groot aantal vluchtelingen uit de overstroomde gebieden in Den Bosch. Nog een foto van de aankomst der vluchtelingen in Den Bosch voor het hotel „Noord-Brabant", waar eveneens door den eigenaar Piet Smulders onderdak aan de vluchtelingen werd verleend. Links op de foto de eigenaar de heer Smulders, die den ongeluk- kigen toegang tot zijn hotel verschafte. Woubrugge. Kerkel ijk bericht voor Zondag. Ned. Prot. Bond, nam. 7 uur, ds. Van Linscholen, uit Alphen. Onder leiding van den heer F. Kroes vergaderde de ongevallen vereeniging alhier in de oude Rechtkamer. Als naar gewoonte was de opkomst niet groot. De secretaris deed verslag over het afgeloopen jaar. Een viertal ongevallen hadden plaats gegrepen, daarvoor was uitbetaald f 342.67. De omslag voor de centrale was bepaald op f 7.30 en voor de plaatselijke vereeniging f4.70; het aantal leden-landbouwers was geklommen tot 37. De afgevaardigde naar de algemeene ver gadering bracht verslag uit, waarna de be spreking volgde. Bij de periodieke aftreding der bestuurs leden werden herkozen de heeren F. Kroes, P. F. Noordam en W. van 't Riet en tot af gevaardigde naar de algemeene vergadering werd benoemd de heer F. Kroes. De boekhouder, de heer J. Stigter, deed re kening en verantwoording van zijn gehou den beheer. Van de drie bestuursleden-werklieden was maar een ter vergadering. Na de gehouden rondvraag sloot de voor- J zii>r de vi' -'ndi'.: in? Zwammerdam. Van den veehouder alhier werd een fiets ontvreemd, die avonds onbeheerd voor een kapperswic in de Brugstraat stond, terwijl R. bij kapper vertoefde. Bij ds. Klools, Ned.-Herv. pred. alh werd een gift van f 60 bezorgd, met verz hiervan voor Diaconie en kerk ieder I te bestemmen en de overige f 100 voor1 ar der kerkelijk doel. Kerkel ij k bericht voor Zond Ned.-Herv. Kerk: voorm. 10 uur de 1 R. J. D. Beerekamp, candidaat te Zoc woude en 's avonds halfzeven ds. Klo Geref. Kerk: voorm. halftien en 'savo halfzeven ds. Wissink. Rem.-Geref. Gem voorm. 10 uur ds. F pold. L. K., te L. Alphen a. d. Rijn, 0| hoorn. Rijnsaterwoude, Leimuiden, h Totaal 22.2 K M. Alphen a. d. Rijn, Zwammerdam, E, graven, Nieuwerbrug, de Roskam, Woey Harmeien, de Meern, Utrecht, de Bildt, J Rijsenburg, Driebergen. Totaal 52.6 K-* Driebergen, Zeist, de Bildt, Soest.1' Amersfoort. Totaal 24.8 KM

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6