WATERSNOOD. Het water blijft vallen. De verantwoordelijkheid voor den toestand der dijken. Venl o herademt. Het gevaar bij Driel geweken, De Brummensche Bandijk doorgebroken. Een tweede doorbraak bij Deventer. De dijk der Overijselsche Vecht bij Dalfsen bezweken. Dalfsen gedeeltelijk ondergeloopen. Overstrooming in ons land. Dorpsgezicht te Boxtel, alwaar de bewoners alleen per bootje bun woningen kunnen bereiken Uil tal van plaatsen wordt vtij sterke val geseind, uit Arnhem gisteren aelts 34 cM. Maar intusschen heeft die val te Arnhem ook een schaduwzijde, omdat zjj mede een gevolg is van de reeds vermelde doorbraak bil Pannerden, waardoor het water eigenlijk slechts is verplaatst en nu Pannerden, Herwen en Aerdt in nood zijn gekomen. De bewoners dezer dorpen zjjn voor een deel ondergebracht in perceelen op de dijken. 'Veel veo is verdronken. Daarentegen is brj Driel verbetering ingetreden en men meent, dat de breuk nu wel definitief voorkomen zal worden. Niet minder dan 5000 zakken .zand z|jn daartoe noodlg geweest. Dat de toestand werkelijk iets gunstiger gaat worden blijkt overigens niet alleen te Maastricht, maar ook te Venlo. Gisteravond was het water daar 20 cM. gevallen, waar door de Klaasstraat en de Vleeschstraat tot het Viaduct weer vrij van water zijn. Overal wordt op de vrij gekomen gedeelten groote schoonmaak gehouden en is mi_n bezig het water uit de kelders te pompen. Aan den directeur der electrische centrale is het mo gen gelukken de straatverl.chöng in gang te zetten. Naar aanleiding van do woekerprijzen, die door sommige leveranciers van eetwaren aan de overstroomden gevraagd worden, is door den burgemeester een proclamatie tot do bevolking gericht, waarin ve.zoent wordt alle voorkomende gevallen van overvragng te zyner kennis te brengen. De winkels van allen, die zich aan deze uitbuiting schuld.g maken, zullen gesloten en hunne goederen met. beslag gelegd worden. Reeds gisteren gingen auto's en piaarden met karren met vrachtgoederen naar het spoor, weliswaar, door het water, maar de gocuerenloodsen zijn toch gemakkelijk te bereiken. Ook brood-, melk- en slagerswagens waagden zich door hot water, zoodat «ernstig gevaar voor do voedselvoorziening op het oogenblik uitgesloten is; op dit gebied is veel ellende geleden. Verscheidene families hebben gebrek aan het noodige voedsel gehad. Ook de zieken waren er medelijden-wekk^nd juin toe. Hun vervoer naar het gasthuis was niet mogelijk. Voor zooverre na te gaan is, lijn er geen persoonlijke eng..-lukken te be treuren. De schade, die door duizenden ge leden wordt en werd, is ontzaglijk. De ramp, die Venlo getroffen heeft, is ontzettend en het zal heel wat voeten in de aarde hebben de vorige toestanden te herstellen. Veel slechter is de situatie te Blerik. Een huis is ingevallen en meer woningen slaan wankel en vol scheuren en van alle zijn Of de gangen of de plafonds bezweken. Omtrent het noodlottig ongeval met de roeiboot bij 's-Heerenberg vernemen wij nader dat' het getal slachtoffers niet vier maar drie bedroeg. De inzittende Pater Je- zuiet bleef in de boot en dreef naar Neder- landsch gebied, waar hij bij het kasteel Voorlhuizen werd opgepikt. De drie anderen vielen door den schok over boord en ver dwenen terstond in de diepte: hel zijn de 22-jarige hotelknecht Erensen van het Kur- haus te Ellen, de heer Schenning en dien9 zuster, beiden te Ellen wonende Nederlan ders. De kwestie van de verantwoordelijkheid dor dijken, ter sprake gebracht door een ingenieur-Kamerlid, heeft thans van be voegde zijde een verklaring uitgelokt, welke wij gisteravond in het Handelsblad vonden. Aan een redacteur van dat Blad toch werd gezegd dat de Staat geenerlei verantwoor delijkheid heeft voor den toestand der dij ken, die nu op verschillende punten be zweken zijn. De Slaat heeft alleen den eigendom der rivieren Dientengevolge komt de zorg voor de zomerbedding voor zijn rekening. De Stoat maakt, dat de rivierbedding in goeden toestand is, dat de normale hoeveelheid wa ter, die des zomeTs wordt aangevoerd, zon der bezwaar kan afvloeien. De uiterwaar den en de dijken langs de rivieren zijn ech ter eigendom der naast gelegen polders. En de verantwoordelijkheid voor den toestand der diiken rust dientengevolge uilsluitend op de polderbesturen. Dat is sedert eeuwen zoo geweest. De sterke onafhankelijkheids zin, die ons volk kenmerkt, is oorzaak, dat onder de regeering dos lando niet alleen de provinciën en gemeenten, maar ook de wa terschappen en veenschappen een volkomen zelfstandig autonoom bestuur vormen. En sedert eeuwen is ons waterschaps recht ook gegrondvest op den regel: Wien het water deert, Die het water keert. Deze grondregel, v/elke de verantwoor delijkheid der polderbesturen, voor den toestand der dijken vastlegt, is een uitvloei sel, een gevolg van de bijna absolute auto nomie der waterschappen. Deze hebben, in staatsrechtelijken zin, een wel haast onbe perkte vrijheid van handelen. Maar die brengt dan ook mede, dat de poldcrB de lasten der bedijkingen dragen. Hoe die waterschappen de waterkeering willen regelen, moeten zij dus zelf weten. In het algemeen nemen zij echter, gelijk de practijk aanwijst, e.u minimum risico op zich, zooals dat in vaktermen schijnt te luiden. Onder dit minimum risico wordt het volgende verstaan. De dijken worden niet zoo hoog gemaakt, dat zij den hoogst denkbaren waterstand (iD relatieven zin natuurlijk) kunnen keeren, maar slechts zoo hoog, dat zij den waterstand keeren, die normaal-abnormaal voorkomt. Dit lijkt een contradictio in terminis, maar is hei. toch niet. Onder een een normaal-abnorma. len stand moet men namelijk verstaan een waterstand, die eenmaal in een groot aan tal jaren de polders met overstrooming of doorbraak bedreigt. Op abnormale standen wordt nu bij den bouw der dijken in het algemeen door pol derbesturen blijkbaar niet gerekend Dat is nu, wat wij in dit geval onder het mini mum-risico dienen te verstaan, dat polder besturen slechts willen nemen. Zij loopen liever het risico eenmaal in een bepaald aantal jaren overstroomingsschade te lij den, dan telken jare een zooveel hooger bedrag aan rente en aflossing voor hoogere bedijkingen te moeten opbrengen. De pol derbesturen leggen in dit opzicht dus een zuiver cconomischen maatstaf aan. Terugkomende op de ramp zelf 'zij hier gemeld, dat de overstfooming in het .Zui den iets beter doch in het Oosten ernstigei is geworden. Geheel Overijsel wordt lang zamerhand overstroomd, als gevolg van nieuwe doorbraken bij Bruinmen, Deventer en Dalfsen De Brummensche bandijk langs den lin ker LJseloever moest reeds gistermorgen bezwijken. Het water overstroomde de om liggende buurtschappen en naderde SDel het dorp Brummen. Even voorbij Dieren, ten Zuiden van den rijksweg bevindt zien nu een onafzienbare watervlakte, welke zich nog voortdurend uitbreidt. Bij dc „Geldersche Toren" heeft de overstrooming groote afmetingen aangeno men. De eiken langsde oprijlanen naar het kasteel worden toe anderhalf a twee Meter hoogte door het water omspeeld. Slechts langs één weg, die ten declc is overstroomd valt het kasteel te bereiken. De rijksweg was gistermiddag nog vrij maar het water kabbelde reeds, langs den kant van den weg. In de kom van het dorp Brummen viel toen ook nog weinig van den opkomenden watervloed le bespeuren, doch het water naderde langzaam maar zeker. En nauwelijks kwam men aan den buiten kant van het dorp in de straten, welke naar de IJseloevers leiden, of het looneel ver anderde. Daar stond men plots voor een on toegankelijk watergebied. Daar liggen de talrijke hofsteden, waar van de meeste reeds door de bewoners wer den ontruimd bij de nadering van het af vloeiende IJselwaler. Gistermiddag omstreeks drie uur was het water, dat bij de doorbraak bij Cortenoever over de lage landen ten weslen van den IJsel werd uitgestort reeds een gebied over stroomd, dat zich lot op vier kilometer ai- stand van de plaats van de doorbraak uit strekte. De IJseldijk, bekend onder den naam van Brummensche bandijk, heeft verschillende zwakke plaatsen, die een voortdurende zorg waren voor de dijkwachlen. Hel eigenaar dige is, dat de dijk niet is doorgebroken op het meest door het water bedreigde punt, maar op een geheel andere plaats, waar niemand gevaar verwachtte. Dat was bij Cortenoevèr (usschen de boerderijen van J. A. Jansen en Hoebink. Daar ontstond 's mor gens omstreeks halfvier een gat in den aan den bovenkant zeer smallen. alleen met gras begroeiden rivierdijk, dat door het op stuwende water spoedig al grooter en groo- ler werd. In betrekkelijk korten tijd was de dijk over een lengte van 70 meter totaal weggespoeld. De plaals van de doorbraak is alleen per boot nog bereikbaar In de nabijheid van den dijk gelegen woningen zullen nog door de bewoners moeten worden ontruimd, an dere zullen slechts betrekkelijk weinig van het water te lijden krijgen, omdat zij op dijkhoogle werden gebouwd. Het Ockensche wordt langzaam over stroomd, terwijl eveneens de buurtschap Voorstonden is ondergeloopen. Bij Deventer is ook de dam bij de Nieuwe Haven bezweken, evenals de tweede voor- loopige dijk, die meer naar den kant van de gasfabriek was opgericht. Het water liep nu de Nieuwe Haven in. Zoodra de Nieuwe Haven het niveau van den IJsel bereikt heeft wat spoedig zal gebeuren loopt het geheele Knuppeldorp vol Dit wordt thans in allerijl ontruimd. Men ziet de bewoners met kinderwagens en beddegoed stadswaarts spoeden waar schuilplaatsen zijn gereedgebracht. Aan het Stationsplein wordt m allerijl, een dam van zand met zandzakken er bo venop opgeworpen, daar anders het geheele plein zou overstroomen en de toegang tot hel slation onmogelijk zou worden. En intusschen wordt de toestand in en om Deventer nog verergerd, doordat nu ook een Noordelijke buitenwijk met" groote hee renhuizen en kleinere, burgerwoningen en lal van winkels werd bedreigd, door het van den Zwolsclien Weg opdringende water Deze wijk ..Buiten den Noordenberg" ge naamd, wordt beschermd door een zomer dijk, van den Zwolschen Weg tot bij den IJsel, direct voor Ankersmit's Katoenfabrie- ken. Dit dijkje is in allerijl versterkt met zakken zand en rijswerk en hield het gis termiddag nog uit. Aan den kant der ka toen fabrieken ontstonden scheuren, die ge dicht werden. Men was er op voorbereid dat de wijk onder water komt te staan en houdt er alles gereed, kistdammen zijn ge legd voor de laaggelegen spoorviaducten die toegang verbenen tot de voorstad. Aan de zijde van Diepenveen in de reeds ondergeloopen wijken De Hoven en de Stee- nenkamer. worden de daar nog gebleven bewoners met bootjes van het noodige en van postbestelling voorzien. De telefonische verbinding is met deze buurten verbroken het water stroomt er deuren en ramen binnen Het Knutteldorp en de daarna eveneens ondergeloopen wijk Het Hoornwerk, hebben het kwaad le verantwoorden nu ook daar het water in de huizen staat. Voor hen die nogjn de huizen bleven, bezorgt men le vensmiddelen per roeiboot; 28 bewoners van het hier slaand Jonggezellenhuis zijn ge huisvest in de kazerne der cavalerie. In de straten staan nog ontredderde luxe- en vrachtauto's, waarmede men door het water de huizen wilde bereiken en die terecht kwamen in de kuilen, door het water in de straten geslagen. De meelfabriek der firma Noury en Van der Lande werkt niet meer en levert ook niets af, evenals de Overiisselsche Ijzergie terij en machinefabriek, die geheel door het water is ingesloten. De gasfabriek staat rondom in het water; men heeft de stokerij met kistingen beveiligd en hoewel de rook- Uverstrooming- in Amerika. Een door het water voortgedreven brug bij Baltimore, waarop zich juist een goederentrein bevond. De eene helft der brug zonk met de waggons direct in de diepte weg, kanalen vol water slaan, werkt de fabriek nog Het Roode Kruis is gemobiliseerd en verstrekt nachtleger voor dc in scholen ge huisveste vluchtelingen. In de stadsgedeel ten aan den IJselkant dringt het water al verder de straten in. De houthandel van de f.rma Stoffel tracht zijn voorraden nog in veiligheid te brengen. Pothcif, Zaagmolenstraat en Ravenstraat staan blank, do bewoners zijn verdreven. Men trachtte gisteravond weer een nieuwen dam to leggen in de Lange Zandstraat. In deze buurt bevindt zich ook het onderstation van het electriciteitsbedrijf, dat men door kistdammen heeft beveiligd. Men pompt met een motorpomp en uen motorbrandspuit het water uit de grachten om zoo te voorkomen, dat het spoorstation onderloopt. In de omgeving van do stad wordt de toestand al zorgelijker, wel houdt de kist dam op den rijksstraatweg tus=chen Zutphen en Voorst het nog uit, zoodat de hoofdcom municatie tusschen Deventer en Zutphen over den Linker-IJseloever nog gehand.laafJ kan blijven, aldus werd gisteravond gameid, m~ar nu is de Bandek bft Kortenoever onder Brummen doorgebroken, waai door het water van achteraf op Voorst kan b.nnendriogen. Te Voorst brengt men de vluchtel ngen in de openbare school. Burgemeester Van der Feltz doet de geisoleerd liggende hoeven in den polder de Voorster Klei geregeld van het noodige voorzien. Het kasteel het Nijenbeek l'gt met eenige boerderijen geheel geïsoleerd. Onder Wilp loopen de door het water ondermijnde huizen gevaar voor instorten. Te Borculo staat het water tusschen de reeds door den storm van Augustus zoo zwaai geteisterde huizen. De stoomtram DeventerLoc hemBor culo moest den dienst nu ook tusschcu Laren en Epse staken. Te Bathmen wordt de communicatie met Gorssel nog over een lange noodbrug onder houden, hoewel het Schipbeekwater deze brug herhaaldelijk overstroomt ter lengte van 60 meter. De communicatie op Zutphen kan nog slechts worden onderhouden via Holten. Tc Markelo is het grootst gevaar gelegen in het toeötroomende water uit een doop braak van de Bolksbeek. Te Holten is de toestand in de buurtschop Beuseberg hachelijk; vele landbouwerswonin- gen werden ontruimd, het vee is naar Holten gebracht, men moest den boeren beletten de wegen door te steken, die het water verhinderen verder door te dringen. En langzaam maar zeker sluipt ook het water naar het Noorden. Bij Dalfsen moest gisteravond de dijk van de Overijselsche Vecht het begeven. Drie autobussen met militairen zijn direct uit Kampen vertrok ken met materiaal. Nader blijkt ons, dat dé doorbraak gister avond te 11 uur plaals had op anderhalve minuut van het dorp Dalfsen. Aanvankelijk heeft men getracht het gat te stoppen. Door den krachtigen stroom ge lukte dit niet en hedenmorgen was het gat reeds grooter dan 10 Meter. De buurtschappen Ankum, Geroer ea Eclsum zijn geheel en 't dorp Dalfsen ge deeltelijk onder water geloopen. Het water stond hedenmorgen le 9 u. 30 reeds 1 Meter hoog. Van alle kanten wordt hulp aangevoerd, De weg naar Ommen is gestremd. Voor zoover bekend hebben geen per* soonlijke^ ongevallen plaals gehad. Intusschen zijn bij Zwolle reeds alle wer ken, waarbij de werkloozen van Zwolle te werk gesteld zijn in het Staphorsterveld, Noordervechtdijken, Ommerveld en den Berkummerbrinkhoek, stop gezet. Allei staat onder water. De landerijen ten oosten van den Rijks- straatweg MeppelZwolle staan blank. Gis* ternacht hebben de boeren den betonnen duiker, die dezen zomer onder den rijks straatweg en het Lichtmiskanaal door ge legd is, in verband met de werken van de N. Vechtdijken, open gestoken, teneinde het overtollige water, dat hun ten oosten van genoemden straatweg bedreigt, te doen wegvloeien Gistermorgen is de duiker og gezag van den Waterstaat weder gedicht* Gewapende politie bewaakte de plek. Po gingen om den oostelijk van deze plaatl gelegen dam, in den weg van Lichtmis naai Nieuwleuzen, door te steken, zijn bijtijds door den burgemeester van Nieuwleuzen verhinderd Ook deze plaats staat ondet politiebewaking. Bij Kampen was de stand van den IJssel vanmorgen te 8 uur 2.40 M. tegen ,2.30 M< gisteren en 50 a 70 c.M. normaal Uit Winschoten wordt gemeld, dat giste' ren de dijk van deD Hooilandpolder ondel Slochteren is bezweken; een aantal lani derijen is hierdoor onder water geloopen. Uit Den Bosch wordt hedenmorgen ge' meld: Het Ned. D.-K. Huisvestingscomité deelt mede, dat de R.-K. Bakkerspatroons- bond zich bereid heeft verklaard op de meest economische wijze de bevolking uit de diverse gemeenten van brood te voor zien. De burgemeesters, die van bovenge noemde hulp gebruik wenschen te makeH| gelieven zich in» verbinding te stellen met het secretariaat van dien Bond, gevestigd Schapenmarkt 10. Uit Uden is bericht ontvangen, dat in het missiehuis aldaar 100 plaatsen voor vluchtelingen worden beschilifbaar gehou den. De tweede boot met vluchtelingen, diflj gisteren uit Alphen aan de Maas te 's-Ffer- togenbosch zou aankomen, is te Engelen] achtergebleven, omdat men door de duis ternis niet verder durfde varen. Er warenJ 100 personen aan boord; de vrouwen en kinderen werden opgenomen in het pension-] naat der eerw. zusters, terwijl de mannen bii de burgers werden ondergebracht. Zieken bleven aan boord van het schip? heden zijn de vluchtelingen van Engelen naar Den Bosch verder gereisd. Het. comité ontving bericht, dat vandaag weer een boot met 130 personen uit het land van Maas en Waal verwacht kas worden. Uit Dreumel werd gisteren bericht onl<

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6