DE JOCKEY No. 20189. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 6 Januari Tweede Blad. Anno 1926. RECHTZAKEL FEUILLETON. De gala-soiiée ten Hove gaat niet dooi. H M de Koningin heeft bepaald, dat de gala-soirée ten Hove op 8 Januari a s. met doorgaat. Ontvangst van nieuwe gezanten. II M. de Koningin heelt gistermiddag ten 5 ure ten Koninklijken Paleize te 's-Gra- venhage ontvangen den- heer Michikazu Matruda, ter overhandiging van zijn geloofs brief als buitengewoon gezant en gevol- machligd minister van Z M. den Keizer van Japan bij Haar Hof, alsmede den lerugroe- pingsbriel van zijn ambtsvoorganger Ten 6 ure ontving H M. den heer .Ma nuel Bernardcz, ter overhandiging van zijn geloofsbrief al.- buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Uruguay bij Haar Hof. Beide nieuw optredende diplomalen wer den door den Kamerheer-ceremomemeesler baron van Hardenbroeck van Boekhorst, op de gebruikelijke plechtstatige wijze naar het Koninklijk Paleis geleid. Zij werden door den minister van Buitenlandsche za ken, jlir mr dr. Van Karnrtieek aan de Koningin voorgesteld. Na de audiënties bij de Koningin werden beide gezanlen onivangen door Z. K. lf. den Prins Z. K. M. de Prins heeft gisteren namid dag ten Koninklijken Paleize in audiëntie ontvangen den Braziliaansdien gezant, den heer Luis Guimaraës. De regeeringscrisis. Tegenover den langen duur der crisis, meent het Tweede Kamerlid mr. A. van Wijnbergen in „De Tijd" te moeten opmer ken, dat hem de kans allerminst uitgesloten lijkt, dat ten slotte deze crisis een voordec- dig saldo zal opleveren. De schrijver gaat hierbij van de veron derstelling uit, dat, langs welken weg dan ook, men eindelijk zal komen tot het resul taat dat dc- coalitie blijft gehandhaafd, en het kabinet-Colijn terugkeert. En van die veronderstelling meent hij te mogen uit gaan. Schr. wil 't voorshands nog niet aan nemen, dat, na den dezen zomer gevoerden verkiezingsstrijd, hel stumperige figuur zou worden geslagen, dat men niet bij machte zou blijken de in dc coalitie geslagen breuk te herstellen. De lieer Yan Wijnbergen schrijft dan voorls: „Aannemend dus, dat weldra het Kabi- net-Colijn zijn taak zal kunnen hervatten, dan zal de crisis deze winst, en waarlijk niet geringe winst hebben opgeleverd, dat door velen de beteekenis en de waarde der coalitie beter dan tot dusverre is begrepen. Ook, dat ingezien is geworden, dat het be waren cn in stand houden der coalitie een voorwerp behoort te wezen voor voortdu rende waakzaamheid en oplettendheid. En nu meene men niet, dal we van oordeel zijn, dat diegenen onder de katholieken, die voor de crisis voorstanders waren van an dere partijgroepeering, zich min of meer duidelijk uitlieten tegen de coalitie, thans tot andere gedachten zijn gebracht. Neen. Wat wij op het oog hebben, is het volgende: Wanneer men vergelijkt hoe de laatste weken over de coalitie gespróken en geschreven is, met de koelheid, de onver schilligheid, nu een jaar geleden door ver schillenden tegenover haar aan den dag ge legd, met de toen soms onomwonden uil gesproken meening, dat het beter, lacti- scher was hel woord „coalitie" zelfs maar niet te noemen, dan moet met groote blijd schap geconstateerd, dat een zeer belang rijke kentering ten goede is ingetreden, dat de rechtsche, de Christelijke politiek, heel wat meer, heel wat krachtiger, vuriger ver dedigers gevonden heelt. Met vreugde en met dankbaarheid zij het erkend. Laat ons echter aanstonds daarbij de hoop uitspre ken, dat die goede stemming blijvend wezen moge." De schrijver besluit zijn bijdrage aldus: Hel gevaar, dat thans heeft gedreigd en nog dreigt, doch, naar wij hopen en vertrouwen, zal worden afgewend, moge tol het inzicht hebben gebracht, dat, ook in normale lijden, ons volk telkens en telkens op hel groote belang, op de ontzaglijke waarde der coali tie moet worden gewezen, telkens en tel kens er aan moet worden herinnerd, dat de coalitie op heden het eenig middel is, waar mede te bereiken valt, dat Nederland Chris telijk worde geregeerd. Men kan op goede gronden vaststellen, dal de pogingen tot oplossing van de kabi netscrisis werkelijk in de richting gaan van het aanblijven van het huidige ministerie. N^iar verluidt zou ten slotte de basis van een compromis toch gevonden zijn in het tegelijkertijd accrediteeren van onzen gezant te Bern bij den Heiligen Stoel. Alleen rar. Schokking zou deze oplossing niet kunnen aanvaarden, reden waarom hij van het nieuwe kabinet niet meer deel zou wen- schen uit te maken Zijn portefeuille van Justitie zou door jlir. De Geer worden o»*er- genomen, terwijl zijn plaats in het kabinet zou worden ingenomen door dr. De Visser, wien dan de portefeuille van Binnenland- sclie Zaken zou worden toegewezen. Oxiicioele berichten. Bij Kon. beslui; is benoemd lot notaris te 's-Gravenhage J. W. M. Vin'.ges, cand.- not-aris aldaar; is II. J. E. A. II. M. A. Wolff-Metternich te Swaimen met al zijn wettige, zoo manne lijke- als vrouwelijke nakomelingen in den Nederlandschen adel ingelijfd, met de titels van graaf en gravin. De werkloozen te Marum en Leek. Op de vragen van mevrouw Bakker Nort betreffende tewerkstelling der werk- loozen te Marum en Leek heeft minister De Geer geantwoord, dat hem op 4 Dec. j.l. het voorstel bereikte van den Rijks inspecteur voor de werkverschaffing in de provincie Groningen, om machtiging te villen verleenen tot plaatsing bij de werk- schaffing (kanaalwerken) van werklooze arbeiders uit de gemeenten Leek en Mariun. Dienselfden dag is de gevraagde machtiging den inspecteur verlesnd. Nadien bleek evenwel uit een mcdedeeling van den inspecteur, dat het bedrag, tenoo- digd om de kosten van de uitvoering van het werk te bestrijden, nog niet gehc-ol ge vonden was. Op dit punt is voorziening uoodig, vóórdat tot uitvoering van het werk kan worden overgegaan. Getracht wordt de noodige voor ziening zoo spoedig mogelijk te tre&en. Onderluitenants-leeftijd. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de leef tijdsgrens, binnen welke ouderoffici ?ren van het Ned.-I. L. tot onderluitenant bij de infanterie, cavalerie, artillerie en g oie be noembaar zijn, zal worden gesteld op deo vollen ouderdom van 43 jaar en zulks voor den gouverneur-generaal iu verband met bet bestaande overcompleet aan onderluitenants wordt noodig geacht. Toegelaten opdrachten. Tol de opdrachten, welke in hel binnen- en postverkeer zijn toegelaten op boeker, vlugschriften, muziekstukken, couranten, pholograiphioën, tijdschriften, platen en in liet algemeen op alle voortbrengselen van letterkunde of kunst, behooren voortaan mede uitdrukkingen als: „vriendelijk ge groet van...met groeten van. en dergelijke. De K. M. A. Bij Kon. besluit is arl. 106 van liet regle ment voor de K. M. A. aangevuld met den zin: In bijzondere omstandigheden kan door den minister van Oorlog worden goedge keurd, dat een cadet, die voor de tweede rnaa-1 eindexamen doet alleen in die vakken examen behoeft: af te leggen, waarin hij bij het in hot vorige jaar gehouden eindexamen onvoldoende cijfers behaalde. Tentoonstelling van de Vereeniging van Gemeentelijke bouwtechnische hoofdambtenaren. Gemeld wordt aan hel ,,Vad.", dal annex de a.s. Jaarbeurs 9 tol 18 Maart 1926 een tentoonstelling gehouden zal worden onder leiding van de Vereeniging van Ge meentelijke en Bouw-technischc Hoofd ambtenaren, welke tentoonstelling verdeeld zal zijn in de volgende rubrieken: 1. Uitbreidingsplannen en plannen voor Stadsverbetering. 2. Waterbouwkundige werken, als ha vens, bruggen, tunnels enz. 3. Bestratingen, plantsoenen. 4. Openbare gebouwen als scholen, stad huizen, ziekenhuizen, gebouwen voor be dil j ven "enz. 5. Gemeentelijke woningbouw. 6. Grondbedrijf. Tevens ligt het in de bedoeling om tij dens de tentoonstelling voordrachten te houden op het gebied van de gemeente werken. De groep Bouwmaterialen en de tentoon stelling zullen worden gehuisvest: le. in een nieuw Paviljoen, dat lusschen Ifet Jaarbeursgebouw en het gebouw De Handelsbeurs zal worden gebouwd; 2c*. in het gebouw der Handelsbeurs; 3e. in een lijdelijk paviljoen, moet het ge- l>ouw de Handelsbeurs één geheel uilma kend; 4e. op een terrein op hel Vreeburg, vóór de Handelsbeurs en het nieuwe paviljoen gelegen. De commissie voor de tentoonstelling bestaat uil de hoeren: A. W. Bos, dir. Publ. Werken, Amsterdam; L. C. Dumonl, b. i. dir. Openb Werken. Haarlem; H. G. Mos, c. i. dir. Gem. Werken. Enschede; G. G. Kools. dir. Gem. Werken, Eindhoven; P. Nauta, arch. Publ. Werken. Amsterdam. Arbeidsreglement Rijkswerfclieden. In „St.bl." no. 515 zijn de wijzigingen opgenomen, die zijn aangebracht in het Arbeidsreglement voor werklieden in 'sRijks dienst. Het volgende ontleenen wij er aan; Art. 35, derde lid, wordt gelezen als volgt: Voor het genot van woning wordt, bo- halve in dc gevallen dat dit genot in het bijzonder is of wordt toegekend als belooning voor het vervullen gêner nevenbetrekking, of wel als belooning voor het gedurig ver richten van, door een daartoe bevoegde autoriteit, opgedragen werkzi-amheden buiten den normalen diensttijd, een aftrek toeg.-past van 15 ten honderd van het tijdloon. Heett üe bewoning ten doel de bewaring of bewaking van Rijkseigendommen, van een gebouw of van hetgeen daarin voor 's Rijks dienst aanwezig is, don bedraagt de aftrek 10 ten honderd. Indien de Rijkswerkman aantoont, dat de huurwaarde- der woning, bepaald naar art. 10 der wet op de personeeb belasting 1896, minder bedraagt dan de af trek, wordt deze op Tiet bedrag van die huurwaarde gesteld, met dien verstande, dat, tenzij de Kroon in bazend ere gevallen anders bepaalt, de aftrek voor bewoning wegens bewaring of bewaking nimmer daalt beneden oen bedrag, overeenkomend met 5 ten hon derd, en voor bewoning, die niet met be waring of bewaking gepaard gaat, beneden een bedrag, overeenkomend met 7 ten hon derd van het tijdloon. In art. 35, vierde lid, wordt in plaats van „3 ten honderd" gelezen: „onderschei denlijk 2 en 1 ten honderd". Dit besluit is 2 Jan. in werking getreden Salariskorting. Bepaald is, dat op jaarwedde-genietende militairen, die verpleegd worden in ecu z'.e- ken-inrichting, sanatorium of krankzinn'g geslicht, per dag een korting op hun jaar wedde zal worden toegepast ten bedrage van: opperoUieieren f 5.50, kolonel f 4.50, luit.— kcl. of majoors f3.50, kap'tdns f25J, luite nants fl.50, hoofdopz chter van iort'ficati.n f 2, adj. ond. off. f 1 50, serg. majoors f 1, sergeanten f 0.50. Officieren op non-activiteit zal een sorting worden opgelegd van 2/3 van hel bedrag der actief dienende ranggeuooten. („De Avp.") Po3tchèque- en Girodienst. Over het jaar 1925 werden 12.42S nieuwe postrekeningen geopend. Het geh^ele aantal bedroeg op ultimo December 113.224 Het aantal aan de rekeninghouders ver zonden afrekeningen bedroeg 6.3Q7.235. Het aantal op do postrekeningen bijge schreven stortingen bedroeg 4.662.850 tot oen gezamenlijk bedrag van f837.195.854; het aantal credit-giro 6.305.<M8 en het aantal debet-giro's 5.709.942 tot een bedrag van £3.410.899.109; het aantal van de re keningen afgeschreven chèques 1.377.917 tot een gezamenlijk bedrag van £516.489.509. Het algemeen saldo-tegoed bedroeg op ulto. December f496.612.392, tegen f 175.185.155 op 31 December 1924. Het bestellend personeel. Op de conferentie, die gisteren weid ge houden tusschen den directeur-generaal der P. en T. en vertegenwoordigers van den Centr. Nederl. Amblenaarsbond en den Gentr. Bond van Nederl. P. T. T.-personeel deelde, naar „Het Volk" bericht, de direc teur-generaal mede, dat de Minister van Waterstaat in de eerste dagen geen gelegen heid had de bonden te ontvangen in ver band met den watersnood. Over enkele da gen zou echter beslist worden, wanneer de audiëntie zou kunnen plaats vinden. De vertegenwoordigers legden den nadruk op de moeilijke finaneieele positie van het lager personeel en drongen op spoed aan. De directeur-generaal zegde zijn bemidde ling toe. De chr .bond „Door Plicht lot Recht" en de kalh. bond „Sint Petrus" hebben even eens een audiëntie aangevraagd. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de vier bonden tegelijkertijd worden onivangen. Is wielrijder ongezond? Dc commissie van overleg P. T. T. heeft den directeur-generaal verzocht, verschil lende medische deskundigen uit te noodigen, advies uil le brengen inzake de vraag, wel ken invloed het geregeld uitvoeren van rij- wieldionsten, zooals deze bij heit Staatsbe drijf verricht moeten worden, osp het men schel ijk lichaam. De Sporen. Door de Directie der Ned. Spoorwegen zal met ingang van morgen a.s. voor de pro vincies GelderlandNoord-Brabant en Lim burg een nooddienslregeling ingevoerd wor den. Met de a.s. Zomerdienstregeling zal het buurtverkeer bij de Ned. Spoorwegen weer uitgebreid worden. Naar wij vernemen staat dit in verband met dc concurrentie van autobusdienslen. Uit het Lithografisch bedrijf. De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, beschikkende op een verzoek van de gecombineerde besturen voor het Litho grafisch bedrijf, daartoe strekkende, dat in de ondernemmgui van werkgevers arbeid mag worden verricht in afwijking van liet bepaaldo by de artt. 23 en 24 der Arbeids wet 1919, hooit goedgevonden de gevraagde vergunning voor het tijdvak van 1 Januari tot er met 31 December 1926 te verLenen onder de volgende voorwaarden: le. dat een jeugdig persoon of een vrouw niet langer arbeid verricht dan 10 uren p:r dag en c-en man niet langer dan 11 uren per dag; 2a. dat een jeugdig persoon beneden 16 jaar niet langer arbeid verricht dan 48 uren p;r week en e?n j:ug-iig persoon van 16 jaar of ouder of een vrouw niet langer dan 55 uren per week; 3e. dat. het aantal uren, waarmede de 48-urige werkweek wordt overschreden, voor een jeugdig persoon van J6 jaar of ouder, of vcor con vrouw, niet merr bs- draagt dan 25 uren per kwqrtaal, cn voor oen man niet meer dan 14 uren p?r week en 25 uren per kwartaal; 4o. dat in het geheeje jaar 1926 een arbeider van 16 jaar of ouder niet langer arbeid verricht dan 2500 uren; 6e. uat een arbeider in een tijdvak \an vier achtereenvolgende weker, gedurende ten hoogste drie weken langer arbeid verricht dan 8V2 uur p3r dag en 48 uren per week; 7e. dat de arbeid van een jeugdig per soon cf van een vrouw op twee achtereen volgende dagen wordt afgew'sseli door een nachtrust van ten minste 11 uren achtereen en dat die personen geen arbeid verrichten tusschen 10 uur des namiddags en 5 uur d'ós voormiddags. Een Recueil-fonds. I11 de te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van de Ned. Chemische Ver eeniging heeft prof. dr. C. J. van Nieuwen- burg mcdedeeling gedaan van de oprichting van een fonds van f5500, in hoofdzaak bij eengebracht door de bemoeiing van pa-of. Holleman te Bloemendaal, waarvan de renten dienen zullen voor het uitgeven van het wetenschappelijk blad der Vereeniging, het Recueil des trauvaux chiraiques des Pays Bas. Tot leden van het curatorium van het Recueil-fonds zïju benoemd: prof. dr. A. F. Holleman, voorzitter; dr. F. G. Waller, dr. H. P. Hoineken; prof. dr. IL R. Kruyt; prof. dr. A. H. \Yr Aten en dr. A. D. Donk, secretaris der Ned. Chem. Vereeniging. Hurenprobleem. Sinds eenigen tijd is een oommissie, in gesteld door de Vereeniging van Nederlnnd- sche Gemeenten en dio Nat.onabn Woning raad, werkzaam, welke tot taak heeft het hurenprobleem voor de woningen, dojr gemeenten en woningbouwverenigingen ge bouwd of nog te bouwon, in Zjo meest vol lediger omvang to onderz-»eken. De com missie bestaat uit de volgende leden: A. J. M. Angenent, C. van den Berg, mr. dr. G. van den Bergh, J. Bommer, R. Boomsma, W. J. Bossenbroek, P. J. J. Haazevoet, jhr. M. J. I. de Jonge van Ellemoet, mr. A. Jonker, H. Th. Klein, G. F. Lindeyer, J. H. Odenzaal en K. R. van Staal. Do oommissie hoopt binnen een half Jaar met hare werk zaamheden gereed te komen. Het jaarlijksch congres van dc S. D. A. P. wordt naar in „Hot Volk" wondt mee gedeeld, gehouden op Zaterdag, Zondag en Maandag 3^ 4 en 5 April (Paschen) in het Concertgebouw le Rotterdam. liet Centraal Vcrfekenkanloor voor Brandstoffen is thans door de rogecring ge machtigd, aldus meldt (te Nederlandsche Nijverheid, de verschuldigde uilkceringen uit het onverdeeld saldo ad f3.471.624 aan de loden van hel comité van deelgererhlig- den le doen, uit de nog aanwezige middelen, zoodat niet op een wet tot aanvulling der Staalsbegrooling behoeft te worden gewacht. Het C. V B. denkt deze restituties binnen enkele weken te kunnen voldoen. Gedurende 1925 zijn (e fJmuidon door de Noord-zeesluizen gesehui: Uit zee 3072 stoomschepen met 19.529.774 Kub. M. in- hoiHl (v. j. 3039 met 18.821.428); 51 schoe ners met 27.716 Kub. M. inhoud (v. j. 70 met 106.350)7 zcetjalken met 2328 Kub. M. inhoud (v. j. 3 zee Ij alken met 917 Kub. Mcn naar zee 3059 stoomschepen met 19.461.086 Kub. M. (v. j. 307C met 19.122.157); 17 schoeners mot 14.0G4 Kub. M. (v. j. 61 met 105.447); 3 zeoljaJken met 995 Kub. M. (v. j. 1 zoel ja Ik met 252 Kub. M.). De audiënties van den Minister van Oorlog zal 7 Januari niet plaats hebben. HAAGSCHE RECHTBANK. Verduistering van f 12.000. Yuor de Haagsche Rechtbank heeft te rechtgestaan de 29-jarige reiziger H. P. van A., te Woerden, wegens verduistering in dienstbetrekking van pl.m. f 12.000 ten na- deele van de firma Dekker le Leiden, in rook-arlikclen Hij is bij haar in betrekking geweest als reiziger en was als zoodanig cok belast met de inning van gelden. Hij heeft toen meermalen zelf kwitanties ge schreven en inde daarop dc gelden; de goede kwitanties gaf Lij terug aan de firma, onder ricdedecling, dat de betrokken cliënten niet hadden betaald. Eisch: 1 jaar «en 6 maanden gevangeuis- slraf. Mr. Dc Hartogh vroeg zich af, of wel ge sproken kon worden van verduistering. Ileeft A. de gelden wel anders dan door misdrijf onder zich gekregen? Z. i. is juist het tegendeel hel geval. Heizij men aan neemt, dat hier valsclilu id in geschrifte Is gepleegd, hetzij dat sprake is van oplich ting mol behulp van dc door A. gemaakte kwitanties, verduistering heeft hier in geen geval plaats gehad Conclusie van den ver dediger vrijspraak. üi.t het Engelsch door ARTHUR APPLIN. Vertaling van Mevr. M. J LANDRè—TOLLENAAR (Nadruk verboden). 18) Het Jog antwoordde niet. Puk deed zijn jas uil, rolde de hemdsmouwen op en gaf een stomp legen den zak. Toen deze heen en weer begon le schommelen, danste hij er om heen en gaf nu eens een sloot aan den éénen kant, dan weer aan den anderen. Hel Jog keek scherp toe. Hij had hoegenaamd geep verstand van boksen. Hij had Tomp- 90 r. er over hoor en spreken en hij had John se; een paar keer op een wedren ge- zier.. Hij gaf Puk evenveel kans. als zijn vader den Kameel. Peter D. had niels van een bokser. Maar aan den anderen kant was er weer de heldenstrijd va.n den vorigen avond. Hij scheen vpeeselijk langzaam le zijn maar de zak was ook maar een be lachelijk hulpmiddel en liij kon er dus niet óver oordeelen Een kwartier lang deed Puk zijn best het Jog bezig te houden. Op een gegeven oogen- ?a' Beierden zak zoo'n harden sloot, ut.. c,r.ze openbarstte. Hij liet zich neerval len naast het Jog. „Meisjes gaan hier zeker niet naar boks wedstrijden?" „Tover.woordi-g gaan ze overal heen. wri je aan Fav?" ..l*n Mn jou." Pufc teek glmriachend op naar hel klein-:-, ernstige gezichtje boven hem. „Ik ben geen meisje," zei Tony snel. „Je hoeft je over mij niet bezorgd te maken." Puk 9loeg de oogen neer. Hij keek naar de lange, smalle voeten, die zacht heen en weer slingerden, juist op één hoogte met zijn hoofd. „Slc-l, dat ik dien we-d-slrijd Dinsdag win." zei hij peinzend. „Stel, dat je hei dóet We kunnen het altijd veronderstellen." „Natuurlijk. Het is net hetzelfde, als of je graag iets wilt hebben. Als je maar genoeg wilt. krijg jo hef altijd." Hel Jog boog zich voorover. „Geloof je dal? Ik wou. dat ik het deed. Als je eens wist, hoe graag ik den Kameel in training zou nemen en alle groote races met hem winnen en hem het beroemdste renpaard van de wereld maken.*' „Blijf willen en hel zal gebeuren," zei Ruk rustig. Het enthousiasme van het Jog verdween even snel als het gekomen was. „Ik zou wel eens willen weten, hoe graag je Johnson zou willen verslaan. En waarom wil je het van hem winnen?" „Waarom wil je den Kameel alle rennen laten winnen?" vr^eg Puk op zijn beurl. „Omdat hij een volbloed is en we hem van jongsaf aan gehad hebben. Omdat bij mooi is. Want dat is hij! Omdat ik van hem houd. Hij is mak en moedig als een leeuw." Peter knikte. Hij antwoordde niet dade lijk Er was iets in het Jog, dat hij niet be greep. Zijn manier van spreken, zijn gc- dachtengarg. „Op dezelfde manier wil ik hel van Johnson winnen. Ik wil. dat jullie het huis houdt. Hei is mooi. Ik wit niet, dat die Tompson beslag op je leer!." „Op Fav, bedoel je." „Op jullie allebei. Jij bent ook mooi. Jul lie zijn ne!, wat ik gehoopt had in Engeland te zullen vinden. Moedig en vriende lijk en. liet Jog liet zich plotseling op den grond glijden en liep langs Peter. „Zou je niet lie ver doorgaan met trainen? Het helpt je geen zier voor Dinsdag, als je sentimenteel wordt." Puk strekte de hand uil, greep Tony bij den pols en trok hem neer. „Luister eens, ik heb het gevoel, alsof je iels tegen me hebt. In ieder geval hebben in het land. waar ik vandaan kom, kleine jongens een beetje meer eerbied voor groote mensohen." Het Jog lag naast Peter op den grond. Hij probeerde zich I03 te nikken, maar Puk hield hem lachend vast. Tony's linkerhand was vrij. Hiermee sloeg hij Peler recht in het gezicht. „Laat- me los, schooierl Ik haat je! Laat me los!" Maar Ruk bleef lachen. Zonder hel Jog los te laten, stond hij op „Zeg eens, ik moest je eigenlijk eens een goed pak slaag geven. Jij kleine deugniet. Het Jog klemde de tanden opeen en sloeg Puk zoo hard hij kon. Hel volgend oogen- blik werd hij opgetild en nam Peler hem onder zijn arm. terwijl hij hem meteen ste vig bij den kraag hield. „Daar zal je excuus voor vragen, jongetje!*' Puk zei liet half in ern9l, half voor de grap. Tol zijn verbazing hield het Jog op met spartelen en zacht vroeg hij hem om vergiffenis. Heel langzaam zc-lle Puk hem weer op den grond, maar hij liet hem niet los. Hij hield hem stevig vasl bij de schouders en keek hem recht in de oogen. „Ik dachl, dal we elkaar voor de grap plaagden," zei hij. Hel Jog keqk halsstarrig den anderen kant op. Zijn gezichtje, gebruind door zon en wind en regen, was nu eer.s rood, dan weer wil. Hij haalde met moeite adem. „Ik heb vergiffenis gevraagd wil jc me nu loslaten?" Puk boog zich voorover. Hij lachte nu niet meer. Zijn arm hing slap naast zijn lijf. Langzaam richtte hij het hoofd op en keek over Tony's hoofd heen naar den half- donkeren tuin. Beiden zwegen geruimen tijd; niets hoorde men, behalve het sjilpen van dc vogels, buiten in de boomen. Hel Jog was vrij, maar hij bewoog zich niel. Hij slond doodstil met hangend hoofd. „Dat wist ik niet," zei Puk eindelijk. Er klonk iets teers in zijn slem, dat er nooit eerder in geklonken had. „Dat kon ik niel welen!.. Hel hindert niet ik weet hel zelfs nu nog niet. Het hindert niet, Jog." Maar het Jog antwoordde niel. Puk legde even do hand op hel bruine krocskopje. „Toch ben ik blij dat ik hel weet..Ik zal er natuurlijk nooit meer aan denken, maar ik ben toch blij. We zullen goede vrienden zijn.. net alsof je mijn broertje was. Allemachtig, nou heb ik iels om Dinsdag voor te vechten." Hij bleef even slaan en liep toen weg. het Jog alleen achterlatend in de schuur. Puk liep den tuin door naar de weiden. Hij liep zoo hard hij kon. Slechts één ge dachte vervulde hem. Het Jog was Fay's zuster. Het Jog was een meisje. Ze had de schuur voor hem opgeruimd en dien zak voor hem gevuld en opgehangen, zoodal hij zich kon oefenen. He-t Jog was een meisje en binnen dc achl-en-veerlig uur zou hij voor haar vech ten.voor haar en voor Fay.Hij liep totdat het donker was en de maan op kwam boven de weilanden en bij zijn schaduw voor zich uit zag. En Puk vervolgde zijn schaduw, joeg haar na over de velden, hier en daar cn overal. Hij streed mei zijn scha duw. alsof hij streed met Johnson HOOFDSTUK XI. Peler Derringlon bleef Marton'* gast op Cranleigh lleath House. Maandagochtend was hij weer voor dag en dauw op, maar hij dronk geen thee in de keuken rnct hel Jog. Hij vermeed de stallen en liep regelrecht naar de schuur. Hij sloot zich op eri begon zich le oefenen f Tij maakte zooveel moge lijk leven, in de hoop. dal Tony hem zou hooren. Na het onlbiji reed hij met Fay nau-r hel slalion en nam den trein naar Londen. „Kan je die zaken niet laten rusten tol hel eind van de week?" vroeg Marton. „Hel is geen goede manier van trainen om nu naar slad le gaan." Puk lachte onweerstaanbaar cn vroolijk. ..Ik zou graag alles schoonschip willen hebben voor het geval, dal me Dinsdag avond iels overkomt! In ieder geval moet ik zorgen voor den inzet." Ilij zei tegen Marton, dat hij vroeg in den middag weer terug zou komen Ilij nam twee eerste klas kaartjes naar hel Victoria- Station en gaf den conducteur een fooi, het geen hem een leegen coupé verzekerde. Tony reed hen naar hel station, maar wachtte niel op den trein. Puk had het Jog angstvallig vermeden en ze hadden sedert den vorigen middag geen woord samen ge sproken. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5