No. 20189. WOENSDAG 6 JANUARI Anno 1926. HULPVERLEENING. Inschrijving geopend. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: 30 Cta. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Jncasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 4* portokosten. ƒ.018. „0.18. Dtt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Oproep der Watersnoodcommissie. Wederom Ireft ons land een groote ramp. De uilvoerigo berichten in de pers behoeven geen nadere toelichting. Geldelijke steun aan de slachtoffers van den watersnood moei zoo spoedig mogelijk verleend worden. Onze Oommissie is in slaat in den eerslen nood le voorzien, doei» haar geldmiddelen icn bedrage van f 250.000 zullen, gezien den omvang van de ramp, spoedig uitgeput zijn. Wij doen een dringend beroep om ons in staat le stellen, waar noodig, steun te blij ven vcrleenen. Gillen zullen dankbaar in ontvangst ge nomen worden door onzen penningmeester (jhr. A. M. van Loon, Keizersgracht 579 581, te Amsterdam, Rekening Alg. Ver. Com missie bij de heeren Hope Co., Postgiro no. 8578, Gem. Giro AA no. 491). 1 Indien de directies van dag- en andere bladen zich mede willen belasten met de inoruvangstneming van gelden, zal ons deze medewerking zeer welkom zijn. In het belang van een goede organisatie en behoorlijke bcsleding en verantwoording der giflen, is het gcwonscht uitsluitend aan of voor onze Commissie giften te geven ten baic der slachtoffers van den watersnood. Van H. M. de Koningin mochten wij reeds 110 000 ontvangen als Hoogstderzelver eer ste blijk van belangstelling. De Algemeene Vereenigde Commissie lot Leniging van ramp™ door JWatersnood in Nederland: W. DE VLUGT, burgemeester van Amsterdam, voorzitter. WALRAVE BOISSEVAIN. voorzitter van administrateuren van 't Fonds der Oommissiè. Mr. A. K. GERRITZEN, secretaris, Heerengracht 286, Amsterdam. Jhr. H. M. VAN LOON, penningm., ICeizergracht 579581, Amsterdam Mr. W. J. M. WESTERWOUDT. J. M. TELDERS. Mr. L. CH. VAN EEGHEN. Mr. C. P. VAN EEGHEN. F. J. M. VAN OGTROP. Mr. A. A. BARON VAN DER FELTZ. H. W. VAN MARLE. F. LIEFTINIC J.Hzn. •- PAUL MAY. Mr. S. A. VAN SONSBEECK. Heden openen wij dus. gelijk wij gisteren reeds aankondigden, dat wij doen zouden, als do Watersnoodcommissie het gewensclit oordeelde, aan ons Bureau de gelegenheid om giflen te 6tortcn. Vrijdag zal de eerste verantwoording plaats vinden. Geeft veel. geeft vlug! Is er nog aanbe veling noodig? DE DIRECTIE. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Lei Jen brengen ter algemeene kennis, dat AI. La- bordu8 h/v. J. Pijnaken, le Leiden, een ver zoek heeft ingediend ter bekoming van ver lof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Molenstecg No. 12. 9029 N. C. DE G1JSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN.. Secretaris. Leiden, den Oden Januari 1920. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan Gebrs. Tijssen en rechtverkrijgenden, lot het uilbreiden van de scheep- rij op het perceel ka dastraal bekend r :eente Leiden, Sectie N. No. 357, gelegen in de Waard, nabij het Uirechtsche Jaagpad. 9020 - N. C. DE G1JSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN Secretaris Leiden, 0 1 muari 1 26 HINDERWET. Burgemeesler en Wethouders van Leiden brengen Ier algemeene kennis, dat de be slissing op het verzoek van: a. H. J. van agmaat, om vergunning lot het oprichten van een waschinriebting in het perceel Rijn- r Ae^"k' No 124' Seclie M No. .1043; O. G. Dekens, om vergunning tot het uit- reiden van de waseh- en slrijkinrichting ft r ,?erx,eel R'i"- en Schiekade No. 4, Seclie M. No. 2050. c. J. de la Bije. om vergunning tot het oprichten van een meng er. zeef-inrichting voor graan, zaad en meel, in het perceel Lceuwenhoekstraat No. 8, Sectie K. No. 3797, is verdaagd". 9027 N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 6 Januari 1926. SCHOOL VOOR BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis; dat gelegenheid zal worden gegeven lot het aangeven van leerlingen voor plaatsing op de School voor Buitengewoon L. O op eiken werkdag van 7 Januari t/m 16 Januari e.k., des voormiddags van 81/» lot 9 uur en op Maandag. Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien des nam. van l1/* tot 2 uur, bij het Hoofd der School in het Schoolgebouw aan de Cacciliaslraat 65a; dat voor kinderen, die thans een open bare lagere school bezoeken, de inschrijving op de genoemde tijden ook kan plaats heb ben bij het Hoofd der School, waar het kind thans geplaatst is. 9028 N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester, VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 6 Januari 1926. Ernstig ongeluk. Toen hedennacht le circa drie uur graaf Van Limburg Stirum met zijn auto op den Haagweg onder de gemeente Oegstgeest reed, zag hij plotseling midden op den weg een manspersoon liggen, die bij onderzoek be wusteloos bleek te zijn. In de onmiddellijke nabijheid lag zijn rijwiel op den grond. Met behulp van den heer P. de Groot, uit Oegstgeest, die toevallig per rijwiel pas seerde, werd de getroffene in den auto ge dragen en naar het Acad. Ziekenhuis over gebracht. Hier bleek, dat het was E. R. A. K., me disch student, wonende in Den Haag. De doctoren constateerde een zware hersen schudding en achtten zijn toestand hoogst ernstig. Bijzonderheden ontbreken, daar K. nog niet verhoord is kunnen worden, zoodat het vrij onzeker is of het ongeval veroorzaakt i9 door een aanrijding dan wel doordat K. met zijn rijwiel gevallen is en met het hoofd tegen de steenen is terecht gekomen. Waar zijn rijwiel echter vrijwel geheel intact bleef, is het laatste het meest waar schijnlijk. De ouders werden door de Haagsche po litie van het gebeurde in kennis gesteld. De politie le Oegstgeest heeft de zaak in onderzoek. Heden slaafden voor hef examen Ne- derlandsche Handelscorrespondentie de jonge dames Gré Petit en Annie Geene, leerlingen van de R.-K. Mulo-school a/d. Haarlemmerstraat. Tot leeraar ia de Fransche taal en let terkunde aan de CJlir. II. B. S. alhier is be noemd de heer P. Brouwer, leeraar aan de Chr. H. B. S. le Zwolle. Officier van gezondheid le kl. J. H. Bolhuis van het O.-I. leger, met verlof hier te lande, is alhier bevorderd lol doctor in de geneeskunde. De directeur van het Postkantoor, al hier, vestigt er de aandacht op, dal, in ver band met de gewijzigde afvaarldala van de booten van de maatschappij ..Nederland" en de ...Rotterdamsche Lloyd", de per zee post le verzenden correspondentie voor Ne- derlandsch-Oost-Indie op Dinsdag 12, Maan- dag 18, Dinsdag 26 Januari enz. ter post is ie bezorgen. Bij de verzending der sloepen van den vaarluigendienst der afd. Leiden van den Bijz. Vrijw. Landstorm aa-n het station te Warmond is gisteren dankbaar gebruik ge maakt van de hulp, welke door den War- mondschen burgemeester was aangeboden. Abusievelijk schreven wij dat de burge meester van Leiden deze hulp had 'aange boden. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, zullen met ingang van Za terdag a.s. de slagerswinkels des Zater dagsavonds vanaf halftien gesloten zijn, zulks naar aanleiding van de vele proces- ccn-verbaal, die in den laatsten tijd hier ter stede zijn opgemaakt tegen diverse sla gers. die hun personeel op die avonden later dan lot halftien lieten arbeiden. Het publiek wordt verzocht hiermede re- koning le houden en zooveel mogelijk mede werking le verleenen door zijn inkoopen voor genoemd sluitingsuur te doen. Valschheid in authentieke stukken. Sedert 31 December is in het huis van bewaring te Den Haag opgesloten S. L directeur der N. V. Disconlobank voor Credielinstellingen en N. V. Gooische Hypo theekbank. verdacht van het vervalschen van authenlieke stukken. Nader wordt gemeld dat de derde Kamer van de rechtbank, nadat de verdedigers van S. L., mrs. Denekamp en Spaargaren, de toedracht van de zaak in raadkamer hadden uiteengezet, de gevangenhouding van S. L. heeft geweigerd. Tegen hem is echter pro ces-verbaal opgemaakt wegens valschheid in een aulenlhieke acte, zijnde het doen van een onjuiste opgave in de geboorleacte van zijn dochtertje. Zware brand l e Amsterdam. Gistermiddag heeft te Amsterdam een zware brand gewoed in de Weslerdok- slraat, waardoor van oen complex van drie huizen een geheel is uitgebrand, terwijl van de andere twee de zoil der verdieping en de kap geheol zijn verwoest .Het vuur is ont staan in de achterkamer van de eerste verdieping van perceel 38. bewoond door G. W. Deze wilde iets op de kast leggen en was daartoe op een stoel gaan staan, waarvan de zitting doorzakte. Hij viel tegen een brandende petroleumkachel, welke kantelde; de petroleum verspreidde zich door hot vertrek; gordijnen, kleeden en meubels stonden in een oogwenk in brand, en toen de man was opgestaan, had hij nog juist den lijd om zich in veiligheid le stellen. Toen hij buiten kwam, was zijn hoofdhaar reeds geschroeid. Onder het vluchten alarmeerde hij de bovenbewoners; twee hoog woonde het gezin Z., man, vrouw, en twee kinderen, en op drie hoog hot gezin S. Allen konden zonder letsel de straat bereiken. Tn zeer korten tijd had het vuur zich aan de bovengelegen ver diepingen medegedeeld; fel sloeg het zoo wel aan voor- als aan achterzijde uit de vensiers. De vrij bejaarde W., bij wien de brand ontstaan was, was zoo in de war toen hij op straal kwam, dat hij niet onmid dellijk wist wat le doen en aan de voorbij gangers vroeg waar de dichtst bijzijnde brandweerpost was. Men verwees hem naar de brandweerkazerne op de Prinsengracht op ongeveer 10 minuten afstand. De man heeft er niet aan gedacht dat zich naast zijn woning een telefoon bevond en vlak in de nabijheid een brandschel. Toen hij op de Prinsengracht liep. kwam de brandweer hem al tegemoet, die op twee alarmen was uitgerukt. Was zij eerder gewaarschuwd, dan had het onheil vermoedelijk niet een dergelijken omvang aangenomen. Thans kwam zij voor een huis dat over drie verdiepingen en de kap in lichte laaie stemd. Perceel 38 is volkomen uitgebrand. Door de branddeuren heeft het vuur zich uitgebreid lot de zolderverdiepingen van 37 en 36, waarvan de kap eveneens een prooi der vlamftien is geworden. Een groote verduistering. Een vertegenwoordiger van eon te Amster dam gevestigde Duitsche handelsvereeni- ging schijnt in den loop der tijden zich gelden toegeëigend te hebben die niet hem maar de Handelsvereoniging toekwa men. De hoofddirectie in Halle a/d. Saaie heeft nu aangifte van de vermeende ver duistering gedaan. Men vermoed dat de vertegenwoordiger, Duitecher van geboorte, de Handelsverceniging voor een belangrijk bedrag heeft benadeeld, dat varieert tus- fl'hen f 30.000 en f 70.0O0. Het is echter zeer moeilijk het bedrag nauwkeurig vast te stellen. In elk geval zal dit eerst bekend worden nadat een on(ïci;oek door accountants zal zijn inge steld. Vast staat dat de vertegenwoordi ger, die in Hilversum woont, de vlucht heeft genomen. Een wockerzaakje. Voor den Amsterdamschen Kantonrechter is be handeld de zaak tegen den bekenden woe keraar B. die in de Andreas Bonnstraac een z.g. Voorschotbank exploiteert. 'L Be trof een geval, dat aan een ambtenaar f 90 was geleend, waarvoor allereerst een ac cept van f 125 moest worden geteekend en bovendien nog een cessie op het salaris moest worden afgegeven. Alles bijeen kwam 't er op neer, dat een rente van 93 pCt. per jaar was berekend, hetgeen wel als woeker kon worden betiteld. Zoo dacht de Kantonrechter mr. Cars ten er ook over en deze ontzegde den voorschot-verleener de vordering, welke deze tegen den voorschot nemer, die na den tweeden termijn in ge breke was gebleven, had ingediend, ver klaarde de overeenkomst in strijd met de goede zeden en daarom krachteloos cn ver oordeelde den humanen crediet-gever tot betaling der kosten. Doodelijk ongeval. Gister, morgen reed de 19-jarige dochter van den heer A., Egelantierstra<y) te Hilversum, met haar fiets tegen twee spelende hon den. Zij viel en werd bewusteloos naar huid vervoerd, waar zij tegen den avond, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is over leden. De molententoonstelling. De Molententoonstelling te Koog aan de Zaan is door 5700 personen bezocht. De valse he b'ankbiljeite n. In verband met de vervaardiging van val- sche bankbiljetten is te Boedapest de geleer de Stephan Winkler aangehouden, die ver denking op zich had geladen door een kof fer met dubbelen bodem le koopen. Bij een huiszoeking bij Winkler is een brief gevon den van den eveneens gearresteerden secre taris van prins Windisch Graetz. waarin Winkler den raad gegeven werd van ver dere stappen af le zien en Boedapest niet te verlaten. Volgens de Berliner Lokal Anzeiger zou prins Windisch Graetz reeds een gedeelte lijke bekentenis hebben afgelegd. Volgens hetzelfde blad zou de prins speelschulden hebben en voor de aflossing hebben gestaan van een hypotheek van 200,000 dollar op zijn bezittingen. Volgens de Vossisclie Zeitimg slaan thans 40 bekende Hongaren onder politietoezicht. De namen van deze menschen had de Fran sche recherche uit Nederland meegebracht. De drukkerij, die de biljetten vervaardigde, is nog niet opgespoord. Nader wordt geméld: Nadat prins Win disch Graetz, volledig had bekend cn ook verteld, hoe hij zijn vervalscliingen had ge pleegd, heeft hij de namen van de personen genoemd, met wie hij het plan had ontwor pen en die hem bij de voltooiing daarvan hadden geholpen, liet O. M. heeft daarop de aanhouding van die personen gelast. Tegen den avond zijn 85 rechercheurs er op uit getrokken om hen te arresteeren. Naar de Neue Freie Pre9se uit Boedapest verneemt is Emerich Nad assy, de directeur van politie reeds gearresteerd. Zijn arres tatie heeft bijna nog meer opzien verwekt jjan die van Windisch Graetz, omdat hij niet alleen van begunstiging, maar ook van directe medeplichtigheid aan de verval- schingen wordt beschuldigd. Ook de beken de afgevaardigde Ulain is gearresteerd. Auto tegen een boom gere- den. Ten gevolge van het slippen op den glibberigen geasphalteerden Handweg reed onder Nieuwer-Amstel een luxe-auto met volle vaart tegen een boom op. De ruiten vlogen in scherven den be stuurder, den heer E. uit Bloemendaal, om het hoofd, waardoor deze vrij ernstig werd verwond. De motor werd vernield. De inzit tenden kwamen met den schrik vrij. Ten gevolge van het vallen van vonken uit een fel opgestookte kachel ontstond brand in de woonruimte van een schip, geladen met hout, liggende in de vaart bij de Nieuwmeer. Een 15-jarig meisje, dat aan den wal liep, zag rook uit den Toef komen, zij begaf zich onmiddellijk aan boord. Zij wiri door het buitenboord gooien van het reeds vlam ge vat hebbend beddegoed en het werpen van water den brand nog bijtijds te bluuschexl. Een kranig stukje van het zich alléén daar bevindend schippersdochtertje. De schip per was niet verzekerd tegen brandschade. Stormschade. Tijdens den stoïm is aan de Zuidwatering op Walche ren een vrij groot gat in den zeedijk ge slagen, "hetgeen aan die zijde van het eiland een zeldzaamheid is. Een lichte aardschok te Maastricht. Hedennacht om vijf voor twaalf is te Maastricht een lichte aard schok waargenomen. Stoomtram ontspoord. Bij Wedde ontspoorde door het vallen van een boom de stoomtram naar Oostelijk Gronin gen, De machinist Poolstra uit Winscho ten kreeg ernstige brandwonden, hij is naar het Academisch ziekenhuis te Gronin gen vervoerd. Een spookhistorie. Hot is, volgens ,,Mat." gebeurd op één der on dernemingen in het Djokjasche. Avond aan avond spookte het in de buurt van de ad ministrateurs-woning, een stem werd ge hoord die hoorbaai- fluisterde. Eerst was een chauffeur aan de beurt; liem werd den raad gegeven, zoo snel mogelijk te verdwij nen, anders zou hij vermoord worden. Het behoeft geen betoog, dat de chauffeur on middellijk beenen maakte. Het volgende slachtoffer werd aangekondigd, dat de geest zijn kind zou komen weghalen, en zoo ging het dag aan dag, de vrees wies tot ongedachte grootte. Van heinde en ver kwamen 's avonds de dessalieden naar de onderneming om het spook te hooren, en eiken avond was de geest present, tot on langs op een avond, toen de administrateur zich eens met het geval ging bemoeien. Door zijn bediende gewaarschuwd, dat het spook weder druk in actie was, zocht hij den omtrèk af, speurde hier en daar en zag plotseling in een (liep riool een schim, het spook manifesteerde zich. De uitgangen van het riool werden door de cultuurpolitie afgezet en het spook de welgemeende raad gegeven te voorschijn te komen, aan wel ke uifen odiging de bewoner der onderwe reld g o]g gaf. Wie schetst de verbazing van dc l ^gestroomde menigte, toen uit het riool te voorschijn kwameen Javaan- sche jongen van omstreeks twaalf jaar. Hij werd bij zijn nekvel gegrepen, op een muurt." geplaatst en zoo den volke ver toond. Duel tusschen man en tijger. Het „A.-I. D. de Pr. Bode" meldt, dat een inlandsche geitenhoeder, toen een tijger een der aan zijn hoede toevertrouwde geiten wilde bespringen, zich 'met zijn pisoh blati (kort mes) op het ondier wierp en dit, niet tegenstaande hij zelf vreeselijke verwon dingen opliep, in een wilden kamp wist te dcoden. BINNENLAND. Behalve op enkele plaatsen is wat dt oveistroomingen betreft de toestand onver anderd of gunstiger. Meer Noordelijk wordt de toestand ernstiger. Eén boer zet 60 boer derijen in '4 water! Groote verduistering te Amsterdam. Bekentenissen inzake de Hongaarschf valsche bankbiljetten-zwendel. BUITENLAND. De berichten over de overstroomingen zijn veel gunstiger. De toestand in de sluimerende crisis in het Engelsche mijnconflict Een moordenaar van Erzberger gevat? De politieke Groenteboer. Geef je wel goed gewicht, groenteboer? vroeg mevrouw. Ik geloof, dat je schaal niet goed is. Mijn schaal is goed, mevrouw, ant woordde de groenteboer. Maar wat wilt u? Het heele Europeesche evenwicht is im mers verstoord. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Italiaansche schuld aan Engeland. Gemeld wordt, dat de onderhandelingen aangaande het fundeeren der Italiaansche oorlogsschuld a.s. Maandag te Londen zul len aanvangen. Graaf Volpi, de Italiaansche minister van Financiën, en Signor Grandi, die hun vertrek van Italië uitstelden, ten einde de begrafenis van Koningin Marghe- rita bij te wonen, zullen, naar men ver wacht, einde dezer weck te Londen aan- komeiv BELGIE. Hulp inzake de overstrooming. De minister heeft zich gisteren met den watersnood bezig gehouden c-n heeft beslo ten voor 2 mi'llioen in de nationale inschrij ving deel te nemen. Persoonlijk zullen de ministers voor 25.000 fres. inschrijven. De raad besloot de liquidatie van het overschot der schadevergoeding le verhaasten, waar sommige slachtoffers recht op hebben. Na een uiteenzetting gehoord te hebben van den directeur-generaal van waterstaat over de werken, die uitgevoerd moeten worden om zooveel mogelijk de overstroomingen te voorkomen, vroeg de raad hem een pro gram voor te leggen om de uilvoering der werken te verhaasten. In beginsel besloot men de noodige werken onmiddellijk na het reces aan het parlement voor te stellen. Mei de voornaamste werken kan onmiddellijk begonnen worden. FRANKRIJK. Doumer's toelichting. In de toelichting bij liet wetsontwerp no pens hel financieel herstel zet üoumer in uiterst krachtige termen den ernst van de financicele crisis uileen, die de Fransche staal doormaakt, terwijl hel volk, dank zij zijn noesten arbeid, zich in welvaart ver heugt. Iiij bevestigt den wil om onmiddel lijk een krachtig herstel le bewerken, lenvijl elke consolidatie wojdt afgewezen en aan geen enkele verplichting van den slaal te genover hen, die vertrouwen in hem heb ben gesteld, wordt tekort geschoten. Dien tengevolge zullen de budgelaire vraagstuk ken bestaan in liet verwezenlijken van een sirpl evenwicht op de begrooting en zeJfs een overschot daarop, om een begin te ma ken met de terugbetaling van de voorschol- ten van de Bank van Frankrijk en de amor tisatie van alle schulden te verzekeren. De daarvoor noodige middelen zouden komen uit bezuinigingen, strenge maatregelen legc-n belastingontduiking, verhooging van de in directe belastingen voor 1926 en herziening van dc zegel- en de inkomstenbelasting voor 1927. ENGELAND. De toestand in het mijnconi'ict Heden hervat de commissie, belast met het onderzoek naar den toestand in de kolen-industrie haar werkzaamheden. De commissie zal nog eens do vertegenwoordi gers van de mijneigenaars eti die van de mijnwerkers hooren en daarna rapport aan de regeering uitbrengen. Het gaat hiar, zooals men weet, "ra een kwestie van het hoogste belang* Vóór het eindigen der pjeriode, gedurende welke de regeering een subsidie verstrekt, moet een nieuwe regeling worden getroffen, vfoiarbij niet langer op een regeeringssubsidie kan worden gerekend. De thans uitgekeerde subsidie gaat de raming met een belangrijk

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1