Van het jaar dat voorbijgegaan is. S. G. J. DE GROOT No. 20185. lEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 31 December Derde Blad. Anno 1925. Noordeinde 11 - Leiden - Telef. 706, DAMES-TASSCHEN Onze Stad. „Uren, dagen, maanden, jaren, vliegen els een schaduw heen", ziedaar het Oude jaarsavondlied bij uitnemendheid, dat in honderden gewijde bijeenkomsten heden avond zal worden aangeheven. En het oude lied past vooral op onzen drukken, gejaag- den modernen tijd. Wij leven zoo wonder snel, veel sneller dan de geslachten, die ons voorgingen. De dagen rijgen zich tot we ken, die o, zoo spoedig een maand vormen enwat zijn de twaalf maanden die te zamen het jaar volmaken, ras voorbij I Wij smachtten naar de lente en zij ontglipte ons voor we 't wisten, de zomer waarvan we hoopten te genieten, ontvlood ons voor dat zijn heerlijkheden ons ten volle had den bevredigd, de herfst met zijn tot mij meren noodende schemeravonden, gunde ons die zoete mijmeringen niet, doch voer de ons als langs een kaleidoscoop van wis"- selende gebeurtenis naar den winter, die het oude jaar in storm en regen doet on dergaan. Maar aan den eindpaal van het jaar 1925 gekomen, houden we even halt. Dat is het goede van den 'Oudejaarsavond, dat hij ons dwingt nog eens terug te zien op het geen, dikwijls als in een roes, aan ons is voorbijgegaan en er over na te denken. Ieder moge dit doen voor zich zelf en in i, den kring der zijnen, of in gemeenschap van anderen, om, als het kan, uit de her- innering van het voorbijgegane kracht te putten om te aanvaarden hetgeen de toe komst straks geven zal. Aan ons de taak met onze lezers nog eens in herinnering te brengen de voornaamste feiten en gebeurtenissen uit het openbare leven van stad en land, om tevens want wij zijn toch ook een deel van het groote geheel in vogelvlucht na te gaan wat er zich afspeelde op het groote wereldtooneel. Voor Leiden was 1925 een belangwekkend jaar. Leiden is nog altijd do eerste Uni versiteitsstad van ^>ns land. En in dit jaai hebben wij op waarlijk grootsche wijze herdacht het 350-jarig bestaan van onze Hoogeschool, door Prins Willem van Oranje aan de stad geschonken wegens haox moe dig gedrag en taai verzet tegen Spanje. Dc plechtige bijeenkomst in de Pieterskerk, - tar gelegenheid waarvan aan H. M. de Eo ningin het eeredoctoraat in de rechten werd verleend, is een gebeurtenis ge weest, die in de geschiedenis onzer stad .zal blijven voortleven. De luisterrijke lus trumfeesten van het L S. C. in Juni vau dit jaar stonden ook in het teeken van de viering van het 350-jarig bestaan der Leid- sche Universiteit. Het is een der mooiste lustrumvieringen geweest, welke ooit in Lolden werd gehouden. In verband met do geschiedenis der Universiteit over 1925 dient ook te worden herinnert aan het vijfde lustrum der Vereeniging van Vrou» welijke Studenten in het laatst van Ja* .nuari, aan het Vierde Oostersch Congres dat hier den öen Januari werd geopend, aan het bezoek van een aantal physiologen en pharmacologen, aan onze wetenschap- .pelijke instellingen, aan de opening van het instituut Kern en aan het Groot-Ne- i; dcrlandsoh Congres in de maand April, aan de aanbieding van een oorkonde en onder scheidingen aan prof. dr. Einthoven, we gens zijn wetenschappelijke verdiensten op 2 Februari en 27 Juli, aan de huldiging fvan prof. dr. lP?JJ. Blok, ter gelegenheid van zijn 70sten geboortedag op 28 April, waarbij de verdiensten van dezen vader- laudschen historicus nog eens in het licht werden gesteld. De grootsche en welver diende huldiging van prof. Lorentz, de Leidsche hoogleeraar, wiens roem verre 'gaat buiten de grenzen van onze stad en ons land op 11 en 12 December, liggen nog to versch in het geheugen om er veel van te zeggen, maar moeten zeker hier genoemd ^worden. Het in Februari gepubliceerd verweer van de bij de opleiding van Indische Ambte naren, betrokken Leidsche hoogleeraren tegen den Indischen ondernemers in ver kband met de stichting van een bijzondere faculteit voor deze opleiding te Utrecht, heeft zoo van zich doen spreken, dat wij er 'ook hier aan moeten herinneren. Aan jubilea heeft het in het afgeloopen jaar in onze stad niet ontbroken. Als wij daarvan de voornaamste aanstippen, be ginnen wij met de viering van den GOsten geboortedag van het hoofd der gemeente jhr. de Gijselaar op 20 October. Uit de ai- gemeene en geheel spontane huldiging, on zen burgemeester gebracht, is ondubbel zinnig gebleken dat de.deun in den volks mond bestorven, waarbij hij den „besten Lcidenaar" genoemd wordt, geen ijdelc klank ia. 't Noemen wij verder in chronologische tijdsorde: het 50-jarige bestaan van het gebouw van de Chr. Wijkvereen. aan het Levendaal, de feestelijke herdenking van de 40-jarige evangeliebediening van dr. A. jj. KouwcDhoven, Geref. predikant alhier op 3 Februari, ter gelegenheid waarvan den jubilaris een Koninklijke onderschei ding te beurt viel; het zilveren ambtsfeest van ds. Punselie, predikant bij de Ned.- Herv. gemeente op 25 Februari, het 25-jarig bestaan van den Leidschen Bestuurders- bond, van den oudsten dienstdoenden ge neesheer hier ter stede dr. J. G. van der Sluya op 19 Maart, de feestelijke heiden king van het 25-jarig bestaan der Leidsche Kellners- en Oppassersvereen. „Ons Be lang" op 16 April, het 25-jarig bestaan van de afd. Leiden van den Algemeenen Bond van politiepersoneel in Nederland dat den 16en September luisterrijk werd herdacht, de 40-jarige herdenking van de ambtsbe diening van den godsdienstleeraar, den beer Joh. Kok op 17 September, het 140- 'Jaric beat a an von het Genootschap M. S. G. op 23 September, het 10-jarig bestaan der Bouwvereen. Tuinstadwijk op 23 Octo ber, de huldiging van den heer Witte, we gens diens 25-jarig voorzitterschap van de afd. Leiden van de Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde op 16 Dec. en de her denking van het 25-jarig bestaan van de Vereeniging van Gem.werkl. „Recht en PlicHt" op 19 December. Den 2en Juli had de feestelijke opening plaats van de electrische tram Den Haag WassenaarLeiden, nadat zij reeds sedert 5 Mei v. Den Haag tot 't Haagsche Schouw liep, den 23en September had op officieele wijze do opening plaats van een complex nieuwe woningen van de Woningbouwver- eeniging „Ons Doel" terwijl den 21sten October het instituut voor Arbeidersont wikkeling alhier werd geopend. Op den 3den Maart had de officieele ope ning van een nieüwe Ohr. Bewaarschool aan de Middelstegracht plaats, en dien 23sten Sept. de eerste-stecnleging van een Oud-Katholieke Kerk aan den Zoetenvoud- schen Singel. Voorts werden er een aantal nieuwe za ken geopend, waarvan wij hier geen opsom ming kunnen geven, doch waaruit blijkt dat de Leidsche neringdoende middenstand wakker blijft. Dit wordt ook gedemonstreerd door de welgeslaagde Leidsche Algemeene Wink el-etalage-tentoonstelling van 11 tot 21 September en van de Winkelweek van winkeliers aan de Breeslraat. Maarsmans- steeg, Nieuwe-Rijn, Visohmarkt en Boter markt, georganiseerd door de Vereen. ,,Het Centrumbelang", welke vereeniging voor ge noemde straten meerdere propaganda voert, en zal blijven voeren. Tegenover deze teekenen van opleving zouden ook gevallen te memoreeren zijn van achteruitgang. Wij noemen hier aan vankelijk debacle van dê Hanze-bank, ook hier vertegenwoordigd en hel Spaarfonds voor Bodemcultuur, door welke laatste ver eeniging speciaal ingezetenen van Leiden en omgeving het slachtoffer zijn geworden. Wanneer wij dit overzicht, dat zeker geen aanspraak kan maken op algehccle volle digheid, met eendge personalia besluiten dan vermelden wij hot afscheid van den heer E. Bounra Nieuwenihuis den verdien stelijken referendaris ter gemeente-secreta rie, afdeeling Rekenkamer op 1 April en van mej. Funke, als directrice van het Leid sche Volkshuis, waaraan zij tal van jaren zich met toewijding heeft gegeven, terwijl we bevens aanstippen het vertrek van twee bekende predikanten ds. Van der Wissel, voorganger van de Vrijz. Hervormden en d®. Wuite, predikant der Doopsgezinde gemeen te, die beiden hier vele jaren met zegen werkten. Zoo rest ons nog de droeve lijst van stad- genoóten te noemen, bekende en verdienste lijke personen aan hun nabestaanden, hun werkkring en aan de gemeenschap ontvallen. Het zijn prof. dr. D. A. de Jong, hoogleeraar van de medische faculteit der Leidsche Universiteit, dr. P. J. Montagne, conservator aan het Chemisch Laboratorium, W. Haan stra, directeur van de Kweekschool voor Bewaarschoolhouderessen, de bekende groot industrieel W. A. baron Leembruggen, die, hoewel in Scheveningen overleden toch hier genoemd dient te worden en" de even een voudige als geleerdie en diep betreurde'theo logische hoogleeraar prof. dr. K. H. Roes- singh, om ten slotte nog te noemen den veteraan op het gebied der arbeidersbewe ging C. H. Kouw, die nog in de laatste week des jaars ten grave werd gebracht Binnenland Bij het terugblikken op de gebeurtenis sen van ons vaderland is men in verband met den jongste regeeringscrisis, wier op lossing nog niet te voorzien schijnt, allicht geneigd allereerst zijn aandacht aan den polilieken toestand te schenken. Er is in den zomer van dit jaar een spannenden verkiezingsstrijd gestredon, die lol resultaat had dat de vereenigde recht- sche partijen hoewel eenigszins verzwakt toch als overwinnaar uit hel politiek strijd perk te voorschijn kwamenw met het gevolg dat een rechtsche regeering aan het be wind kwam met als kabinetsformateur mi nister Colijn, wiens persoonlijkheid bij de verkiezingen het middelpunt van den strijd vormde. Aan den oenen kant werd het nieuwe ministerie bestookt en zijn optreden betreurt. Het waren vooral de ambtenaren, die van hel bewind van Colijn die een slui tende begrooting wensehte en daarvoor vooral op de salarissen wilde bezuinigen het ergste vreesden. Van de andere zijde juichte men het streven naar bezuiniging van harte toe en hoopte op een langdurig aanblijven van het ministerie Colijn,- wat algemeen ook verwacht werd. En nu is het gevallen. Niel door de oppo sitie van luiks alleen, ma3r door een ont branden van strijd in eigen boezem ten gevolge waarvan voorshands de coalitie der rechtsche partijen is verbroken en de kans op een herstel althans op hechten grond slag door de leiders van verschillende par tijen gering wordt geacht. Hoe men daarover moge oordeelen of men het verbreken der Coalitie inoge toejuichen of zou wenschen te betreuren, hierover zijn allen het eens dat de tegenwoordige toe stand hoogst verward is en dat die verwar ring allerminst in het belang van het land moet worden geacht. Te wenschen is het daarom dat de oplos sing van de crisis niet lang meer zal duren. Gelukkig dat de politiek niet alles be- heerscht en er ook andere krachten zijn die op het wel en wee. van een land hun in vloed laten gelden. En met voldoening mag geconstateerd worden dat de economische toestand van on* land'in het algemeen in het afgeloopen jaar is verbeterd. Nijverheid en handel, land bouw en veeteelt, nog altijd de voornaam-: ste bronnen van ons bestaan komen geleide lijk den oorlogstoestand te boven en geluk kig behoeft er naast een politieke crisis niet meer van oen economische crisis sprake te zijn. Dat in 1924 de exploitatierekening van de Post- en Telegrafie voor de eerste maal na 1916 een voordeelig saldo blijkt opgeleverd te hebben mag ook als een zeer verblijdend feit worden genoemd. Het werkloozen-vraagstuk bleef in het af geloopen jaar echter nog veel zorg baren. Al ler streven moet gericht blijven op verrui ming van werkgelegenheid.. Ondanks de plaag der werloosheid hadden evenwel in 1925 nog tal van grootere of kleinere wcric- stakingen plaats. In April staakten in d« Drentsche venen de veenarbeiders, waarbij de regeering tusschenbeiden kwam, zich echter op het standpunt stellend, geen over leg te willen plegen vóór de stakers het werk hadden hervat. Ook in de steenindustrie kwamen eenige conflicten voor evenals in de metaalindustrie. Al deze slakingen zijn ge lukkig door onderlinge besprekingen van werkgevers eri wernemers langs minnelijken- weg geëindigd. In één opzicht is 1925 voor ons land een zeer bijzonder jaar geweest, n.l., doordal' het zich heeft gekenmerkt door talrijke over stroomingen. die reeds in Januari werden ge constateerd toen in verschillende deelen des lands het water zeldzaam hoog was. In Mei kwamen in een gedeelte van Limburg wolk breuken voor, die aan de te veld staande ge wassen groote schade aanrichtten. In de zelfde maand werd Drente geteisterd door veenbranden, waardoor veel turf verloren ging en die amoede onder de bevolking ten gevolge had. 'Den 25sten van deze maand verongelukte een vliegtuig van Luchtv. Mij. BelgiëRot terdam, waarbij 4 inzittenden omkwamen. Den 8en Juli had een hevige ontploffing plaats te Rotterdam, den 7en Augustus een ernstig ongeval te Ede, waarbij drie perso nen het leven verloren drie zwaargewond werden en velen gekwetst. En dan komt als het hoogtepunt en de climax van rampen en ongevallen in de eerste helft van Augustus zich in verschillende streken in het Oosten van het land een noodweer zich ontlasten, zooals bij menschenheugenis er in ons lana niet heeft gewoed, die het stadje Borculo to taal verwoestte en ook andere streken, met name in Z.W.-Noord-Brabant geducht teis terden. Een gelukkig wonder mag het haast genoemd worden, dat er geen menscheqlcvcn bij te betreuren is geweest. En met trots mo gen wij aan het einde van het jaar er van getuigen, dat de Nederlandsche offervaar digheid zoo groot is geweest, dat de schade geheel hersteld zal kunnen worden. Dat onze. koningin in het beluigen van deelneming on ze natie is voorgegaan en het verslagen Bor culo één dag na den ramp persoonlijk op beurde, mag hier nog wel eens worden her innerd. Noemen wij tevens hier het vorste lijk bezoek aan Friesland in de maand Oc tober, dat voor II.M. een ware zegetocht werd. Dat wij ook in slaat waren een waar borgfonds van een mili'io?n voor de in 1928 alhier te houim Olympische spelen bijeen te brengen, bewijst ?veneens dat ori3 volk ook wanneer Oet de waardigheid van hot land geldt en de beurs durft te tasten. Besluiten wij onze opsomming van de voorgevallen rampen met de vermelding van de ontploffing te Vlaardingen op 30 October waardoor een, millioen schade werd veroor zaakt en van een groote fabrieksbrand te Helmond van het stranden van een loodskot- ter bij Terschelling, waardoor tal van ge zinnen van dit eiland in rouw gedompeld werden. Inderdaad het jaar 1925 laat in meer dan één opzicht diepe sporen na. Gelukkig kunnen we ook aan andere ge beurtenissen herinneren. Den 3en Februari werd te Amsterdam het gouden feest van de Deli-Batavia-Maatschappij gevierd, den 16en van deze maand huldigde de S.D.A.P. haren afgetreden leider mr. Troelstra, die de partij heeft groot gemaakt en weee tot opvolger aan Ir. Albarda. De huldiging van den leider werd den 20en April herhaald, bij welke gelegenheid een groot stuk grond werd afgestaan bij Beekbergen voor de etïchting van een Troelstraroord, den 19en Februari werd de nagedachtenis van een andere groote politieke figuur gehuldigd, wijlen mr. De Savornin Lobman, voor wien een gedenksteen werd onthuld, 8 Juli vier de de Volksbond tegen drankmisbruik zijn 50-jarig bestaan, den 13en van deze maand werd op feestelijke wijze de luchtvaartlijn RotterdamDortmund geopend, den 28en Augustus had de Grotiusherdenking te Delft plaats en den 18en November vierde de Rijkspolitievereeniging hvir 25-jarig bestaan. •Als een feit van beteekenis mag ook ge noemd worden de oprichting van den Indi schen Ondernemersraad, vooral in ver band met de vestiging van de door dien Raad met goedkeuring van do Regeering ingestelde Indische leerstoelen te Utrecht, waartegen, zooals wij boven aanstipten Leidsche hoogleeraren hebben geprotes teerd. Als zeer bijzondere jubilea mogen nog worden genoemd de 060-jarige herdenking van het ontstaan van Amsterdam en het 300-jarig bestaan van de gemeente Hooge veen. Besluiten wij dit uit den aard zeer on volledig overzicht met de vermelding van het overlijden van eenige der voornaamste overledenen in tijdsvolgordedr. J. van der Valk, rector van het Marnix-gymna- sium te Rotterdam; Jan Veth. de bekende portretschilder; H. van Kol, lid der Eerste Kamer een der vroegere voormannen in de 8.D.A.P.prof. mr. W. Zevenbergen, te Amsterdam; mr. R. del Campo, advocaat- generaal aan het Haageche Gerechtshof; prof. N. J. der Kinderen, te Amsterdam; den tooneelspeler Louis Bouwmeester; mr. D. Josephus Jitta, lid v. d. Raad van State, te 's-Gravenhage; prof. dr. J. G. de Jong, te Rotterdam; dr. N. van Schouwenburg te Amsterdam en den oud-minister van Oorlog, hiit.-generaal O. D. H. Schneider te 'a-Gravenhage. e e Buitenland. Moge 1925 blijvend ten goede keeren, wat 1924 aanvankelijk scheen to zullen doen. Aldus ongeveer eindigden we vo rig jaar onze beschouwing over 't voorbij gesnelde jaar. Nog altijd geldt immers: tempus ruit, de tijd vliegt snell Heeft 1925 aan die verwachting voldaan t Ten deele ja, want in West-Europa is op luchting gekomen. Bracht 1924 do Dawes- rapporten, 1925 bracht Locarno. Na de ont spanning in de financieele aangelegenhe den tuaschen overwinnaars en overwonnene uit den werefdkrijg, waardoor de rampza lige periode van Poincaré voor goed schijnt afgesloten, kwam een oplossing in het vei ligheidsprobleem. Hoeveel ia er niet afge- coniereerd, onderling in onder-onsjes, op groote conferenties, wat niet al, maar cr*i9 tenslotte overeenstemming verkregen. Aan Duitschland en met name aan Stresemann, dc eer, den eersten 6tap daartoe te heb ben gezet. Maar daarnevens alle hulde aan Chamberlain en Briand, die zoozeer heb ben meegeholpen, om tot een resultaat te komen. Het komende jaar zal door het toe treden van Duitschland tot den Volken bond de gesloten verdragen tot werkelijk heid brengen. 1926 bergt in zich dus reeds waardevol werk. Voor Duitschland weer spiegelt zich de vrucht van zijn aanbod reeds in ontruiming van den rechter Rijn oever, van de drie sanctie-steden en van de Keulsche zone, welker laatste ontrui ming druk bezig is. De eerste schreden naar de Duitsche vrijheid zijn daarmee gezet. Hoezeer men overtuigd is van ingetreden ontspanning, dat blijkt ook wel uit het feit, dat de eerste, zij het zeer bescheiden stap pen zijn gedaan in de richting van wat nu komen moest: ontwapening. Een ontwape ningsconferentie is in voorbereiding, waar aan ook Amerika, dat zijn eigen planned daaromtrent nu maar opborg, zal meedoen. Wederom kan gezegd: 1926 kan groote dingen brengen. Te betreuren is, dat Amerika nog altijd zoo ver staat van een toetreden tot den Volkenbond, waarvan het gezag bijkans ge regeld is gestegen. Op den Balkan werd door het vredesinstituut inderdaad door snel optreden in een gevaarlijk conflict tus- schen Griekenland cn Bulgarije de vrede gehandhaafd, waaruit zonder zoo'n lichaam anders ongetwijfeld een oorlog zou zijn voortgekomen. Des te jammer is het daar om, dat de laatste beslissing van den Vol kenbond een scherpe tegenstelling schijnt te vormen tusschen West en Oost: de rampzalige beslissing inzake Mosoel, een petroleum-gcschiedenis. Door die beslissing is Turkije, evenmin nog lid van den Volkenbond, daarvan ver der dan ooit verwijderd en dit niet alleen, liet verloop van zaken heeft sovjet-Rusland, de eenige Europeesche staat, die lijnrecht tegenover den Volkenbond staat, alle gele genheid gegeven, om zich scherper dan ooit tegenstander te toonen. Het heeft vlug met Turkije een apart verdrag gesloten, waarvan de waarde nog niet geheel is te bepalen en het lijdt geen twijfel, dat het in het Oosten naar verdere uitbreiding van verbonden ernstig zal streven en daar vindt het bolsjewisme, in tegenstelling met het Westen, een gretige voedingsbodem. Aan 1926 de taak in dit opzicht ontspanning te brengen evenals een regeling in dc laatste kwestie, die we, in algemeen verband nog willen aanroerende intergeallieerde schul den. Weliswaar heeft België het met Ame rika tot een accoord kunnen brengen cn nadien ook Italië en eenige kleinere landen, doch Frankrijk, dat Caillaux zond naar het land van den dollar, zag zijn poging mislukken cn met Engeland moeten de Europeesche ex-geallieerden grootendeels ook nog tot overeenstemming zien te ko men. In dit opzicht moet nog heel wat ge schieden Laten we na dit algemeene de voornaam ste landen eens de revue passeeren Duitschland beleefde een paar gevaarlijke crises. Door den dood van rijkspresident Ebert, den eenvoudigen „zadelmaker", ver loor het een leider, zooals het in de gege ven omstandigheden niet beter scheen te kunnen verlangen. Tot groote vrees werd tot zijn opvolger gekozen maarschalk Hin denburg, maar deze oude ijzervreter past zich geheel aan bij zijn waardigen voor ganger, zich losmakend van zijn verleden. Zelfs zoo, dat hij bijkans gehaat wordt door de kringen, die hem op den presidentsstocl brachten. Daarnevens viel als gevolg van het feit, dat de Duit-sch-nationalen Locarno verloo chenden werd zelf3 niet tegeD Strese mann een moord-Hetze ingezet 1 de re- geering-Luther. Deze crisis is men nog niet te boven. De oplossing is het eerste, wat 1926 zal moeten brengen. De groote coa litie t Een paar groot opgezette z.g. financieele schandalen, de befaamde zaken van Kutis- ker en Barmat, dreigden de politiek scherp te zullen beïnvloeden, doch zijn langzamer hand afgezakt. Ex-minister Hoefle heeft het het leven gekost. Belgifl zag door de verkiezingen het ka- binet-Theunis verdwijnen. Na lange be sprekingen bleek daar de „uiterste nood zakelijkheid" te zijn aangebroken en Bel gië heeft een socialistisch-R-K. ministerie onder R.-K. leiding van Poullet, dat heel wat heeft op te knappen. Als b.v. de taal strijd eens zou worden beslecht, zou het voor België al genoeg hebben gedaan! Engeland ziet het aanzien der regeering afnemen, gelijk zoo vaak, wanneer in het parlement een regeering over zoo'n meer derheid beschikt. Inwendige kwesties en oplossing daarvan ondermijnen Baldwin's gezag, als b.v. de oplossing in het mijncon- flict, waardoor alle mooie plannen tot be lastingverlaging in rook dreigen op te gaan, het blijven van groote werkloosheid etc. Op Ierland is opnieuw ontstaan gevaar afgewend, doch wederom ten koste van den Engelschen belastingbetaler, die reik- RECLAME. VOORRADIG 8737 halzend uitziet naar rente-betaling der geallieerden, die zich laat wachten. De aan genomen houding inzake Mosoel met de daaraan verbonden gevaren vindt maai heel weinig sympathie en dit te meer, waar zoo de toenemende communistische actie wordt in de hand gewerkt. Met Rus land is de verhouding trouwens zeer slecht. De ontwikkeling der dingen in vele domi nions en koloniën baart daarnevens zorgen. Het felle optreden in Egypte heeft weinig geholpen. Zagloel pasja is feitelijk meester; Canada, Zuid-Afrika, Australië en .zelfr Britsch-Indië maken zich losser, trots ge slaagde bezoeken van Engeland's eerstee reiziger in met Engeland bindende hecht sels, den prins van Wales. Een paar zeer betreurde dooden dienen voor Engeland vermeldkoningin-moeder Alexandra, den bekenden staatsman lord Curzon en voorts lord Mitner en lord French, de eerste aanvoerder uit den oor log. Frankrijk zucht onder de nalatenschap van Poincaré c.s. De franc is geducht ge zakt en wie brengt beterschap 7 Reeds heeft Marianne in één jaar tijds zijn 4e regecring eerst Herriot, dan tweë ministeries Pain- levé en dan Briand en zijn 6en minister van financiën en nog is geen uitweg uit de financieele ellende daar. Clemente], do Monzie, Caillaux, Painlevé, Loucheur, Dou- mer. Bijkans kan men zelfs zeggenwie volgtIs het wonder, dat men den roep hoort naar een „sterken man" 1 En in die financieele misère moest zwaar gevochten worden in Marokko en Syrië, waar nog geen beslissing is bevochten, al zijn de Fran- schen in het voordeel gekomen. Beide gou verneurs, Lyautey en Sarrail zijn als zon debokken gevallen en resp. opgevolgd door Steeg en de Jouvenel. Overleden zijn hier oud-minister Viviani on de vredesvriend Léon Bourgeois. Italië ziet Mussolini bijkans op het top punt van zijn fascistische maent. Steeds feller wordt de dictatuur, steeds meer wordt alle tegenstand gebroken. Toch heeft el duce daarvoor blijkbaar schijnvertooningea noodig, gelijk de aanslag op zijn leven, waarover men niets meer hoort. Eerlijk heidshalve zij echter erkend, dat het Italië niet slecht gaat. Zijn imperialistische nei gingen, zooals die zich afteckenen in het Oosten der Middellandsche Zee, zijn beden kelijk. Spanje heeft officieel de dictatuur afge schaft, maar de dictator Primo de Rivera is even machtig gebleven als hoofd van een normale regeering. die echter alle grond wettelijke bevoegdheden opschortte etc. In Marokko is, dank zij den Franschen steun, succes behaald Misschien blijvend. Overi gens het gewone beeld van een mislukten aanslag op den koning, relletjes te Barce lona, enz. Het verloor een van zijn laatste overgebleven leiders van vroegere tijden, den conservatief Maura. Portugal maakt ieder jaar eenige kleine revoluties door en 1925 was niet anders. Scandinavië onderscheidde zich door tweeërleiernstig streven naar ontwape ning en groote arbeidsconflicten, die nog niet geheel zijn geëindigd. In den Zwced- schen premier Branting verloor het een van zijn grootste zonen van deze tijden. Polen beleeft evenals zijn grooten be schermer financieel zorgelijke tijden. Een gevolg van een tc groot leven. Deswege een paar i'egeeringscrises etc. Tsjecho-Slowakije behield, trots verkiezin gen, zijn regeering, zij het geducht ver zwakt. Het consolideert langzaam maar zeker het jonge rijk. Oostenrijk is bijkans de voogdij van den Volkenbond ontwassen. ,Het droomt nog altijd van aansluiting bij Duitschland, doch vooreerst blijft het een droom. Door wer keloosheid cn felle politiek botsingen is het er niet altijd even rustig. Hongarije gaf weinig slof tot groote be schouwingen. De rijksregeerder Horthy bezet nog altijd ad interim den troon. Voor een Habsburger. Maar voor wie Volgt de Balkan met al zijn roeright id. Het grootst was deze in Bulgarije, waar uc communisten een poging déden, zich van de regeering meester te maken, w.o een aanslag op koning Boris, doch hun aanslag mislukte. En dan in Griekenland, waar een soort dictatuur van een kabinet-Pangalos bestaat. Zuid-Slavië en Roemenie bleven vrij rustig. Oude moeilijkheden als Macedo nische kwestie etc. bestaan nog vrij ongc wijzigd. Sovjet-Rusland doet zijn uiterste best, al knabbelt de noodzakelijkheid dc communis tische leer van alle zijden af, het commu nisme naar buiten even krachtig als altijd voor te stellen. Mede door voortzetting van een waren Lenin-cultus. In de partij wer den nu en dan groote twisten uitgevochten. Voor de wereldrevolutie wordt o«'g altijd alle kracht bijgezet. Aan handige diplo maten ontbreekt het ook dit Rusland niet. Zie Tsjitsjerin, Krassin, Rakofsky enz. .Spe ciaal de eerste heeft op zijn reizen succes gehad. BuiteD Europa treft ons de rcgecrings- wisseling in Peizië, die het land vermoede lijk ten goede zal komen. Tnrkije versterkt zich onder Kemal pasja sinds de laatste op standen, w.o. de gevaarlijke Koerdenop stand, bloedig zijn onderdrukt. Verder de burgerstrijd in China tusschen de goneraalsL die telkens onderliggen om 't volgend oogenblik weer boven te drijven. In hoofd- zaak schijnt na strijd, die duizenden levens kostte, thans tusschen Feng en Tsjang-teo-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9