AGENDA. D. BROUWER, BUITENLAND. Donderdao. „Jeruël" (Groenesteeg 16): Samenkomst te lnltzeven nam. Jeruël (Middelstegracht 3): Avondsamett- I.wnst; onderwérp „Credit en Debet", Lukaa 16: 5. Vrijdag. Leger des Heils (Langebrog 4): Samen komsten te 10 uur voorm. en 8 uur nam., muziekcorps en zangkoor. Jeruël (Middelstegracht 3): Sameokomrt te halfell voorm. „Jeruël" (Groenesteeg 16): Samenkomst te hallzeven nam. Sasssnheim, Geref Kerk: Gewijde muziek. Halfacht. Zondag. „Jeruël" (Groenesteeg 16): Samenkomsten te 10 uur voorm. err halfzeven nam., spreker de heer A. de Jong Sr., evangelist-gods dienstonderwijzer, te Schiedam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 tot en met Donderdag 31 December a.s. (Oudejaars dag) waargenomen door de apotheek van don heer C. B. Duyoter, Nieuwe Itijn 18, lelel 523; op Vrijdag 1 Januari 1926 (Nieuw jaarsdag) wordt waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort- Rapenburg 12, telef. 594; op Zaterdag 2 en Zondag 3 Januari a.s. wordt waargenomen door de apotheken van de heeren D. J. van Driesum, Mare 76, telef. 406; en G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest wordt morgen, 1 Januari, waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916 en Zondag, 3 Januari, door dn Timmer mans, tel. 360. De apotheek van de „Hulp der Mensch- heid" Hooigracht 48. is altijd geopend, doch van n.m 8 uur tot v.m 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat tonds. RECLAME. HAARLEMMERSTRAAT 23. HORLOGER. m. 2. 8786 Noordwijk aan Zee. Een zoontje van 'n couranten bezorger bad gisteravond zijn rij wiel voor een villa gezet om de courant te bezorgen. Dij zijn terugkomst bemerkte hij tot zijn schrik, dat een onbekende zijn rij wiel had weggenomen. Hij liep onmiddellijk den dief achterna, die geen kans zag te ont komen waarna deze het' rijwiel op den grond gooide en in de duisternis verdween. Kerkelijk bericht. Ned.-Herv. Kerk, Oudejaarsavond 7 uur ds. J. Vermeu len Nieuwjaarsmorgen voorm. 10 uur ds. J. Vermeulen. Geref. Kerk, Oudejaarsavond 7 uur en Nieuwjaarsmorgen 10 uur ds. Koers. Rijnsburg. De collecte voor de Diaconie der Herv. Gem. alhier bracht bijna f800 op. De Verceniging Ziekenhulp alhier hield gisteravond een algemeene ledenvergadering in het. zaaltje achter het Weeshuis. Dr. II. G. Jonker, voorzitter, heet allen hartelijk welkom^ In de aanwezigen herkent spr. een vasten kern van getrouweD, doch aangenaam zou het hem zijn zoo meerdere leden door trouwen opkomst hun sympathie voor de vereeniging deden blijken. Hierna las de secretaris, de heeT S. Scho- neveld. de notulen der vorige vergadering, die ongewijzigd werden vastgesteld, en ver volgens bracht deze het jaarverslag uit, waaruit bleek dat 1925 weder een kalm jaar was. 1 Door zuster II. van Vreeswijk werden -f849 bezoeken ter verpleging afgelegd. Spr. meent wel de tolk tc zijn, om bestuur en vergade ring niet alleen, doch van de geheele ge meente, indien hij haar hartelijk dank zegt voor haar arbeid. Het redental der vereeniging bleef vrijwel stationair. Tegenover l-I- aftredenden traden 16 nieuwe leden toe: Alhoewel de verceni ging thans bijna 600 leden telt, is dit aantal nog lang niet waar het wezen moet ol kan zijn. Dank zij; de activiteit van den. magazijn meester den heer W. L. v. d. Gugten, viel verbetering waar te nemen in de terugzen ding van de materialen niet alleen, maar ook in de wijze waarop deze werden terugge bracht. De bijdragen van burgerlijke cn kerkelijke gemeenten, waardoor de vereeniging groo- tendeela kon standhouden, kwamen weder op de gewone wijze in. Namens de aanwezigen dankte de. voorz. den secretaris voer zijn uitgebreid en juist, verslag. Vervolgens deed do penningmeester, de heer \V. L. v. «I Gugten, rekening:cn verant woording. Do ontvangsten bedroegen f 2233.06 waar tegenover als uilgaaf stond f 1349.06, zoodat een batig saldo ad f 944 viel te constateeren. Waar voorheen aanhoudend moest worden opgemerkt dat het batig saldo in de dalende lijn was* doet het spr. genoegen thans te kunnen mcdedeelcn, dat dit voor 1925 niet zoo is. Et is zelfs, zooals uit de toelichting blijkt een vooruitgang van pl.m. f240. Rekening en verantwoording werden na gezien en in orde bevonden door de heeren D v. Egmond'Nzn., P: Kort Sr., C. Haasnoot, waarna den penningmeester decharge werd verleend, terwijl de voorz. hem dank bracht voor zijn accuraat beheer. Namens do commissi© van inspectie bracht hierop de hoer, N. van Egmond Wzn. rap port uit, van het gehouden onderzoek van hot materiaal. Spr. kon hierin 2eer kort zijn, daar de commissie over dft bevinding zeer tevreden was en een woord van dank aan don maga zijnmeester achtte spr. wel q| zijn plaats. .Wel acHito spr,. hot wenechelijk dat een nieuwe Inventaris werd gedrukt, daar de be slaande verouderd is. De voorz. stemde dit toe en zegde voor ziening toe. Bij de gehouden bestuursverkiezing, we gens periodiek aftreden van den heer W. L. v. d. Gugten, werd deze met bijna algemeene stemmen herkozen, welke herkiezing werd aanvaard. Als leden van de commissie van inspectie werden herkozen de heeren G. Vos, Th. Naauw en N. van Egmond Wzn., waarvan alleen de laatste twee ter vergadering waren. Alhoewel eerst niet bereid een herbenoeming te aanvaardden, zwichtten zij toch voor de aandrang van de vergadering. De voorz. deelde namens het bestuur mede dat na rijp overleg door het bestuur was be sloten geen ziekenauto te exploiteeren, om dat dit niet op den weg van deze vereeniging ligt en omdat de financiën het niet toe laten. De heer H, v. d. Nol vraagt of het niet ge- wenscht is, hierover eerst nog eens te con- fereeren met de ver. Draagt Elkanders Lasten, wat echter de voorz. niet noodzake lijk acht, omdat hij afwijzende beslissing deze vereeniging een anderen weg zal in slaan, om het doel te bereiken. De heer W. L. v. Gugten deelt mede, dat een andere ziekenhuisvereeniging ter plaatse reeds een oplossing vond. De heer v. d. Bosch vroeg of statuien en huishoudelijk reglement te verkrijgen zijn, waarop de voorz. antwoordt, dat ieder nieuw lid een exemplaar moet ontvangen, doch dat momenteel de voorraad is uitgeput. Nadere overweging wordt echter locgezegd Nadat hierop de voorz. den heer K. Zand bergen nog Van antwoord had gediend op een vraag betreffende een blijk van waar deering voor de zuster, sloot de voorz. de vergadering, met het verzoek andere leden tot getrouw vergaderïngbezoek te animeeren. Voorschoten. Nog vóór het jaar ten einde was, had de schietclub „D. O. B." de leden en vrienden opgeroepen ter bijwoning van het jaarfeest in de Groote Vink. Het weer liet in zeer geringe mate zijn invloed op het bezoek gelden en spoedig ge leek de grooie zaal van den heer Barley een geweldige huiselijke kring in feestelijke stemming, een verjaarpartij in optima forma. „D. O. B." herdacht haar eerste lustrum. Na een opgewekt openingswoord van den voorzitter, den heer CL Werkhoven, die o.m. het ontstaan van de schietclub schetste en het winnen 'der prijzen op de gehouden con coursen, was het woord, aan den heer J. de Zoele uit 's Gravenhage die de leiding had van het meer afwisselende en opgewekte ge deelte. De heer de Zoete deelde mede, zijn best te zullen doen een cabarelstemming te tooveren, waarin lüj, mede zij dank zijn medewerkers volkomen slaagde. Het gezel schap de Zoete bestond uit een zeer handige goochelaar, een dame die geblinddoekt de grootste geheimen uit binnenzak, portefeuille of trouwring kon meedeelen, zonder deze ook maar eenigszins te zien, een goeden pia nist en een vertolker van het levenslied, den heer Jac. Schrederhoff uit 's Graven hage. Alle nummers waren afwisselend, boeiend of geestig en goed verzorgd zoodat een dankbaar applaus telkens, hun deel was. Door den beschermheer dr. J. Moll van Charante had de uitreiking der prijzen plaats Alvorens hiertoe over te gaan deed hij ijerst eenigc mededeelingen van autoriteiten of corporaties die bericht van verhindering hadden toegezonden en bracht spr. een woord van dank aan allen voor de welwillendheid beloond om dezen feestavond nu te vieren, waardoor het mogelijk was dat hij, evenals mevr. Moll van Charante deze lustrumvie ring kon bijwonen, hetgeen hen bijzonder aangenaam was Waar het een extra feest avond van onze verceniging is, aldus spr., het 5-jarig bestaan, wil ik nog eens even memoreeren den toestand in het begin en nu. De buksen waren in den beginne van dien aard dat de musschen zaten te sjilpen bij de schijf wanneer er werd geschoten cn nu is men bang voor D. O. B. wanneer zij op een concours verschijnt; en dit is te dan ken aan getrouwe oefening. Tot leden van verdienste werden benoemd de heeren W. Meijer, van af de oprichting penningmeester en W. Werkhoven, baan- commandanL Nadat spr. „D. O. B." had toegewcnscht dat zij bij volgende wedstrijden steeds met eerste en eere-prijzen uit den strijd mag ko men werd lot de uitreiking der prijzen over gegaan. D^ze bestanden uit medailles, kunst voorwerpen of geld: Zij werden door den be schermheer met een gelukwensch uitgereikt. Tol slot bracht spr. nog een woord van dank aan dc verschillende vereenigrngen voor de wijzen van samenwerken tijdens de wed strijden en een woord van bijzondere hulde aan den heer W. Werkhoven, die op dezen avond' 8 prijzen in ontvangst had te nemen en op de wedstrijden ook elders steeds de eer van „D. O. B." wist op te houdeft. Na de uitreiking der prijzen dankte de voorzitter den beschermheer voor zijn tegen woordigheid die door „D. O. B." ten zeerste op prijs werd gesteld en bood hij uit achting en waardeering mevr. Moll van Charante bloemen aan. Ten slotte toonde de voorzitter de zilveren wissclbeker, door enkele leden en begunsti gers van de schietclub gegeven met het doel dezen beker te doen verschieten onder de zelfde vereenigingen, n.m. Allemansgeest, Juliana, Politiekorps Wassenaar, Willem Teil' Leiden en D O.Et. Voorschoten in de maand Januari ieder Jaar. Hij wordt eigen dom door driemaal in de 5 jaar dezen beker te winnen of tweemaal achter elkaar. De schietvereeniging „Juliana" uit Wasse naar bracht nog een woord van dank voor de gehouden wedstrijden en bood D. O. B. haaT beste wenschen aan. Een zeer geanimeerd baf onder leiding van den heer De Zoete besloot dezen aangena- men avond. Voorschoten. Gemeenteraad. .Voorzitter: EL Vernède, burgemeester. Aanwezig zjjn alle leden, behalve de lieer J. A. Mens. Na opening der openbare zitting worden de notulen der vorige vergadering door deo waarn. secretaris voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Voor kennisgeving worden aangenomen de navolgende ingekomen stukken: een missive van den heer J. A. Mens, waarin hij bericht rit, dat hij tot z#a spijt verhinderd is raadszitting bij te wonen; een proces verbaal van kasopname en coutroleering der boeken en bescheiden van den gemeente-ont vanger; alles is in orde bevonden. In kas was f5454.62 en enkele missives van Ged. Staten ter geleide van goedgekeurde raads besluiten. In handen van B. en W. worden gesteld om hierop nader te adviseeren een verzoek van de afdeeling Voorschoten vsn de Z.- Hollandsche Vereeniging „Eet Groens Kruis'' om een subsidie van f350 voor tubercu lose-bestriding in" deze ymeente; een ver zoek van de Vereeniging voor instandhouding van een school voor Chr. Lager en Uitgebr. Lager Onderwijs en een Bewaarschool alhier, ora gelden voor bet aanschaffen van 8 nieuwe schoolbanken, lessenaar met stoel eo vitrage gordijnen; een verzoek van A. Schötteln- dreier, Burg. Treubstraat, om een lantaarn te plaatsen. Waar B. en W. dit punt reeds eerder onder de oogen Hadden gezien en van plan wareai een lantaarn te plaatsen, wordt dit verzoek in handen gesteld ter afdoening. Voor prae-advies gaan nog naar B. en W. een adres van de Naai- en Breischool te Vocrschcten om subsidie; een adres van het bestuur der afd. Voorschoten van den Ned. R.-K. Vrouwenbond in het bisdom Haarlem om een subsidie voor de It.-K. Naaischool en een adres van J. M. de Rnrjter, ka3sier vaü de Coop. Boerenleenbank, om 's Maan dagsavonds van 78 uur ten behoeve van do Boerenleenbank, voor een 2de zitting, gebruik te mogen maken van een zaal in het raadhuis. Voor kennisgeving worden nog aangeno men: een missive van v. d. Meer, chef- %veJ(lwachter' en A. A. Hilgersom en W. IL van Mourik, politie-agenten, waarin zij hun -dank betuigen voor de verleende gra tificaties. Naai aanleiding van een schrijven heb ben Ged. Staten geantwoord, dat do stempels onder de Oostboschbrug zij a aangebracht om iuetorting te voorkomen en hierdoor de scheepvaart gestremd moet blijven totdat de brug vernieuwd is. Er bestaan plannen en het laat zich aanzien, dat de herstelling in den loop van 1926 zal plaats nebben. Door den heer J. Braggaar zijn in een vorige zitting vragen gesteld in verband mei hel maximumsalaris van den fciulp-lilter en het verkrijgen van een vaste aanstelling. B. en W. deelen in hun schriftelijke beant- wcoiding mode, dat met een beslissing ge wacht zal moeten worden totdat de eleccri- citeitsvoorziening gereed is, daar overwogen wordt een electr. motor in het bedrijf te plaatsen, waardoor Zondagsai beid zoo goed als overbodig zal zijn en mogelijk kan wor den afgeschaft. Dan zal de Ioonreg?l ng van den hulpfitter nader worden herzieu, zoodat het niet mogelijk is thans alle vragen te beantwoorden. Den lieer Braggaar heeft deze beant woording oenigszins verwonderd. Hij kan niet begrijpen, waarom 't nu niet mogelijk is, dat ky een vaste aanstelling krijgt. Teveel personeel' is hier niet, en indien de electri- citeitsvoorzicning in werking treedt zal uit breiding moeten volgen, waar verdere 7u- krimping door hem niet mogelijk wordt geacht. Het is hem ook niet duidelijk, dat de loonregeling moet wachten. In verschillen de gemeenten bestaat een werkliedenregle ment, en hoewel dit voor deze gemeente niet noodzakelijk is, zon hrji toch gaarne enkele bepalingen willen maken. Er kan toch wel bepaald worden na welken diensttijd iemand op zijn maximum komt. Spr. hoopt, dat 't tot een bevredigende oplossing zal komen. Met algemeene stemmen wordt aan den Gew. Vrijw. Landstorm, éénmaal per maand, zoo noodig verlicht en verwarmd, gratis ter beschikking gesteld het gymnastieklokaal voor schietoefeningen. Dooi de bezuiniging van het Rijk waren de schietoefeningen on mogelijk geworden. Tot lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs wordt in de vacature C. J. A. Boom gekozen de heer dr. J. Fr. Sirks met 6 stemmen, na 2 van de voordracht, mr. D. Visser, verkreeg 3 st Op advies van den architect W. Verschoor en naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten stellen B. en W. voor aan de firma W. Reinhart, te 's-Gravenhage, op te dragen de werken in verband met de centrale verwarming van het nieuwe raadhuis voor f 6992 en den aanleg van de electrische lichtleidingen voor hetzelfde gebouw voor f1475 aan de firma A. Bakker Zoon, te 's-'J raven hage. Den heer D. Limburg is gebleken, dat B. en W. eon andere meening waren toegedaan dan GeJ. Staten. Hij zal er zijn stem aan geven, hoewel hij 't inbreuk vindt op het budgetrecht van den raad. Het werk is reeds opgedragen en nu kan de raad dit misschien wel afstemmen* maar hiermede wordt niets bereikt De voorzitter verschilt van meening over „een onderhandsche aanbesteding". Er zou een kwestie van te maken zijn. met een uit spraak van de Kroon, maar het is te gering en er is niet het minste bezwaar Ged. Sta ten te volgen. Het is een formaliteit. Ook is de Voorzitter het niet eens met den heer Limburg dat dit inbreuk is op bet budget recht van dèn raad. Hij kan geheele ver handelingen laten zien over het geval „on- derhandsche aanbestedingen". Het verfwerk wordt ook bij* onderhandsche aanbesteding gegund. De heer J. F. de Kleermaeker vraagt of dit met de betimmeringen óók zal geschieden Wethouder C. Egging Sr. deelt den raad mede dat hij de klacht kan billijken, het is aan zijn aandacht ontgaan en hij is 't er mee eens om dit in 't vervolg niet meer to doen. De heer J. Braggaar neemt aan dat alles tc goeder trouw is gebeurd. Het deed hem pijnlijk aan op de convocatie een onderhand sche aanbesteding te lezen, die in werkelijk heid reeds geschied is. Ook hij wenscht dat in het vervolg eerst de raad erin. gekend zal wordem Zoo heeft hij b.v. gedacht aan de stoffeering van liet nieuwe raadhuis. Er zijn in deze gemeente wel degelijk menschen die dit werk kunnen verrichten en hij wenscht gemeentenaren vóór te laten gaan indien zij niet duurder zijn. De voorzitter noemt het koojien van meu bels nog geen onderhandsche aanbesteding. Centrale verwarming, verlichting en verf werk is in het bestek geregeld. De heer Duynisveld was óók onaange naam aangedaan. Hij zag hiermede in het vervolg gaarne rekening gehouden. Nadat nog de heer J. Taal het woord over dit punt heeft gevoerd, zijn de heeren het er over eens dat de gemeente er geen schade bij heeft en geeft de heer C. Eggink Sr., wet houder. nogmaals de verzekering dat B. en W. in het minst niet de gemeentenaren zul len voorbijgaan. De heer J. J. Dijkman ver krijgt de toezegging, dat het schilderwerk in den raad zal worden besproken. Met algemeene stemmen worden de wer ken opgedragen. B. en W. stellen vervolgens den raad voor den koopprijs per M2 voor het gemeentelijk bouwterrein te bepalen op vijf gulden voor grond aan de Oranjekade en zes gulden voor grond aan de Papelaan. De heer J. J. Dijkman vindt het verschil te weinig, hij had gedacht den grond aan de Oranjekade wal goedkooper tc geven cn aan de Papelaan wat duurder. Nadat de voorzitter er 'aan heeft herin nerd dat aan de Wijngaardenlaam grond is verkocht voor zeven gulden per M2 en be paald is dat bij aankoop van het geheele ter rein hét bod afgewacht zal worden en in dc raad besproken, worden de prijzen aldus vastgesteld. Met ingang van 1 Januari 1926 worden de gasprijzen voor de eerste 100 kubieke meters per maand met twee centen verlaagd cn ge bracht op 11 cent per kubieke meier en voor de verdere kub. meter op 9 ct. per kub. me ter. Voor munlgae worden de prijzen resp. 12 cn 10 centen. De heer J. Taal had liever eveneens drie centen verlaagd en stelt voor deze prijzen voor één jaar vast te stellen. De voorzitter heeft gemeend eerst eens te kijken hoe het gaat. De exploitatiekosten blijven hetzelfde en het verbruik zal vermoedelijk 100.000 M3 minder zijn. Werd er andere jaren een winst gemaakt van ongeveer f 1700 dan is dit spoedig verandert in verlies-en moet de stoot woiden opgevangen. Minder aangenaam zou 't zijn indien de gasprijs weer zou moeten worden verhoogd. Kan 'fc lager dan zal het gebeuren. Voor 1926 worden de prijzen aldus vastgesteld: Het laatste voorstel va» B. en W is hen te machtigen over le gaan' tot openbare aanbesteding van het leggen van een electrisch kabelnet, nader omschreven in bestek cn voorwaarden en zooals is aan gegeven op de bijgevoegde teekeningen. De kosten zijn geraamd op f 84000. De heeT J. Braggaar begrijpt niet dat 't B. Vernèdepark waar 60 arbeidershuizen staan van aansluiting is uitgesloten, zoo iets kan toch geen strop zijn? De Voorzitter vraagt alleen of de heeren zich met dit voorstel kunnen vereenigen, dit naar aanleiding van de bespreking van den heer J. Braggaar over cijfers in de exploitatie rekening. ITet bepalen van prijzen is thans niet aan de orde-, dat komt pas later. Ver moedelijk zal de openbare aanbesteding half Februari plaats hebben en kan half Maart begonnen worden. De reden, waarom het park, evenals de Kattenlaan, Hyacinthstraat en Tulpstraat voorloopig zijn uitgesloten licht spr. nader toe. In al deze huizen is gas en waarom moeten wij. de bewoners in de ge legenheid stellen zich een luxe te permiitee- ren die geld kost; dit mogen wij niet bevor deren. Spr. wil medegaan, het is een eisch waarbuiten men niet kan, maar spr. acht iemand die geen electriciteit in zijn huis heeft, niet minder gelukkig. Persoonlijk heeft hij er nooit zoo hard naar verlangd. Het is moeilijk betaalbaar, muntmeters raadt de adviseur niet aan en bovendien is het duurder. De heer J. F. De Kleermaeker VTaagt waar het transformatorhuisje zal komen, hij had gedacht op de binnenplaats van het nieuwe raadhuis. Het goedkoopste punt en minst kostbare is op de speelpaats van de oude school, aldus Wethouder C. Eggink Sr. Er waren nog wel andere aanbiedingen maar het centrale punt moest in het midden van het dorp zijn en kwam andere plannen oDgeveer 2000 a 2500 gulden duurder uit. De heer J. J. Dijkman vraagt naar een mo gelijk conflict met de schoonheidscommissie en zou ook de Wijngaardenlaan en Oranje kade willen uitsluiten van aanleg, daar hij bang is dat dit eveneens met rendabel zal zijn. Dit wordt door den Voorzitter bestreden. Juist daar wordt er op gewacht. Komt er een ernstig verzoek en blijkt het rendabel dan wordt de kabel óók doorgetrokken, waar het nu nog niet zal zal geschieden. Besloten wordt tot openbare aanbesteding over te gaan en aan de he ere m een teekening te dóen zien van het bewuste huisje. Hierna worden enkele besluiten compta biliteit genomen. Bij de rondvraag dringt de heer D. Limburg er op aan bij gladheid der wegerf vooral ook den straatweg naar de Zil- verfabriek met zand te strooien, en verkrijgt de heer J. Taal inlichtingen op een vraag be treffende inhouding van loon van werkeloo- zen die werk gaan zoeken. Dit geschiedt niet, aldus de Voorzitter, alleen moeten zij in overleg treden met den Gem. opzichter. De heer J. J. Dijkman heeft vernomen dat de gemeente Wassenaar 'n machinale zand- strooier bezit die achter een auto kan wor den aangebonden. Vooral des Zondags zou dit zeer ten gerieve zijn voor de kerkgangers. Door den heer W. A. A. J. Baron Schim- melpenninck v. d. Oye wordt geklaagd over den toestand van den straatweg richting Veur, er zijn verscheidene groote gaten. De verschillende punten zullen nador on der de oogen worden gezien. Alvorens de openbare zitting te sluiten wenscht de Voorzitter de leden met hun ge zinnen een zalig uiteinde en een genoegelijk begin. (8 DE ALGEMEENE TOESTAND. Onder-onsjes Overdracht te Wiesbaden. Diverse conferenties vragen de aandacht. Natuurlijk wordt nog heel wat gesproken over het onderhoud tusschen Chamberlain en Mussolini. Zelfs gaat men al zoover tf* zeggen, dat weldra een entente tusschen Engeland en. Italië zal tot stand komen, spe ciaal gericht tegen Turkije. Mogelijk, maar allemaal nog slechts veronderstellinaun. Vandervelde, de Belgische minister van buitenl. zaken komt heden te Parijs Briand spreken en misschien ook den Russischen gezant Rakofsky. Veel opzien heeft gewekt een bericht uit Berlijn, dat bij zijn bezoek aan Berlijn Tsjifsjerin bij een lunch aan generaal Von Seeckt zou hebben voorgesteld het sluiten eener Russisch-Duilsche militaire entente, gericht tegen de westelijke mogendheden, in het bijzonder Engeland. Zoodra de Britsclv? gezant, lord Abernon, hiervan kennis krei/g, overhandigde hij in de Wilhelmstrasse een protest en vertrok vervolgens naar Londen om de Engelsche regeering op de hoogte van den toestand te brengen. Natuurlijk wordt een en ander tegenge sproken, doch zoo, dat een kern van juist heid er toch niet aan ontzegd worden kan. Het bewijst nog eens weer. hoezeer achter de coulissen der politiek wordt gewerkt en zoo beschikt over de volkeren. Gisteren had te Wiesbaden op de gebrui kelijke wijze de overdracht der bezettings bevoegdheden door de Franschen aan de Engelschen plaats, doordat onder het bren gen van eerbewijzen de Fransche vlag op het kasteel ingeliaald, cn in plaats daarvan de Engelse he geheschen werd. BELGIE. Begrooting aangenomen. De Kamer heeft de begrooting goedgekeurd evenals de wet tot verstrekking van voorloo- pigc credicte.n en is daarna verdaagt tot 12 of 19 Januari. FRANKRIJK. Marokko in de Kamer. In de Kamer is de Marokkaansche politiek besproken. Renaudel en Melvy verklaarden de regeering daarin niet te kunnen steunen. Briand' nam daarop zelf het woord. Hij herinnerde er aan, dat hij> in over eenstemming met de bondgenooten, geen en kele gelegenheid verwaarloosd heeft om tot vrede te komen Abd-el-Krim, die de voor-1 waarden kent, die door gemeen overleg tus schen Frankrijk en Spanje zijn vastgesteld, heeft een „personnage" zonder mandaat ge zonden, op het oogenblik. waarop wij do hand legden op vlugschriften om de Muzel mannen in opstand tc brengen. Overigens wordt de toestand veel beter. 10.119 families hebben zich van de dissidenten afgeschei den. Wij zullen deze niet in don steek .laten Op dit oogenblik heeft Abd-c-l-krim niot lan ger het recht om namens de slammep te spreken. Wij kennen slechts nog de Djeba- la's en de Rifs, met wie Frankrijk en Spanje vrede willen sluiten. Wij kunnen Cannings eischen, die Tetocan als hoofdstad voor Abd- eE-Krim vragen, en concessies in het gebied van de Wezar waardoor de verbinding van Frankrijk met Algiers afgesneden zou wor den, niet aanvaarden. De regeering zal niet de dupo worden van Cannings bedoeling om een beweging in de openbare meening van Frankrijk te verwekken. Reeds bij: zijn aan komst te Marseille heeft hij Canning laten waarschuwen, dat hij hem niet officieel zou kunnen ontvangen. Wij zullen niet dooreen onhandigheid de resultaten der heldhaftige inspanning onzer soldaten in gevaar bren gen. Wij zullen de direkte onderhandelingen met de afvallige stammen verder voortzot- ten;, die wij zonder veroverings-oogmerken verder zullen beschermen. Wij hopen bfc>. nenkort tot een oplossing te komen, die bc-i vredigend voor allen is. In dezen geest 19 dan ook aan Canning bericht. GORDON CANNING. Painievé bevestigde Briand's woorden en zeide nog, dat van 20 Juli tot eind Nov. de Franschen slechts 76 dooden hadden. Painievé besloot: Wij willen geen vrede, die over een jaar een nieuwen oorlog mo gelijk zou maken onder gevaarlijker om standigheden. Frankrijk zal geen enkele ge legenheid voorbij laten gaan om den vrede tol stand tc brengen, op voorwaarde, dat er onderhandeld kan worden met persoonlijk heden. dio er toe bevoegd zijn en die eerlijk den vrede willen. Ten slotte is het crediet van 4-10 millioen voor Marokko goedgekeurd. GRIEKENLAND. Steun aan de republiek. Uit Athene wordt gemeld dat de regee ring een besluit heeft uitgevaardigd, dat de candidaten voor den Senaat verplicht een verklaring te teekenen dat zij het re- publikeinschc stelsel zullen steunen en dat zij aan de verkiezingen, wat de grondwet betreft, geen politiek karakter zullen ge- yen, daut de regeering zich op het stand-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2