)uUfc|753 UIT ONZE STAATSMACHINE. VARIA. bruin leeren bandje met Longfellows ge dichten, tus8chcn het zwarte gezangboekje en het vuil-witte ruggetje van het verjaar dagalbum. Het had er lang onaangeroerd gestaan en nu nam de oude man het in zijn gerimpelde, beverige handen. Er lagen verdroogde bloemen tueschen de geel ge worden bladen, die een duffen geur adem den. De oude klok bij de trap" heette het gedicht, dat de oogen zochten, die niet ge leerd hadden troost te zoeken bij de ge dachten en ervaringen van menschen, die vóór ons geleefd en geleden hebben. Lang bleef de oude man denken over de twee laatste coupletten, die in vertaling luiden Zij zijn nu allen voorgoed verspreid, Enkelen trouwden, anderen stierven, En op mijn smartelijke vraag: Wanneer zullen allen weer samen zijn", Zooals in lang vervlogen dogen, Antwoordt mij de oude klok: „Voor immer nimmer! Nimmer voor immer!" Nimmer hier, voor immer daar, Waar geen scheiding, pijn en zorg, Geen dood en tijd meer zullen zijn. Voor eeuwig daar, maar nimmer hierl De klokken van de Eeuwigheid Zij luidden toen, zij luiden nu: „Voor immer nimmer! Nimmer voor immer 1" ,,Het moet goed doen, dit te gelooven", dacht dc oude man, die peinzen bleef over den dood en de boodschap van de oude klok. Gemeente-Ontvanger oi Beheerder der Gemeentelijke gelden? De plaats van den gemeente-ontvanger, zijn rechten en verplichtingen werden vast gelegd in den Zesden Titel der Eerste Af- decling onzer Gemeentewet, Artt. 106 u>t en met 110. Aanstonds moeten we echter vaststellen, dat speciaal in de groote ste den de practijk van dien aard is geworden, dat deze de grenzen van de regeling dier functie in de Gemeentewet verre over schreden heeft, zoodat het betër ware te gaan spreken van den Beheerder der Ge meentelijke gelden, dan van den Gemeen te-ontvanger. We geven aanstonds toe, dat de nieuw voorgestelde naam veel te lang is; maar die van Gemeente-ontvanger is veel te kort, althans in dien zin, dat de inhoud van dien naam den inhoud der func tie niet meer dekt, waarover straks meer. Allereerst gaan we na wat de aangehaal de artikelen van de 'Gemeentewet omtrent dezen ambtenaar der gemeente zeggen. Hij is dat in deD vollen zin des woords, over mits hij door den Gemeenteraad wordt be noemd, nadat B. en W. een voordracht van twee personen hebben ingediend. De Raad kan, buiten die voordracht om, een andei benoemen. Hij wordt door den Raad eei- vol of niet eervol ontslagen of geschorst. De gemeente betaalt zijn salaris, ook even tueel zijn pensioen uitc Hij is dus volledig gemeente-ambtenaar. Hij moet een Neder lander wezen, die niet bij rechterlijke uit spraak de beschikking of het beheer ove^ zijn goederen heeft verloren, nooh van de verkiesbaarheid is ontzet en hij moet drie- en-twintig jaar oud wezen. Hij mag den Burgemeester niet in den eersten of twee den graad van bloedverwantschap bestaan en evenmin een zwager van het hoofd der gemeente wezen. Enkele in de Wet nader genoemde ambten mogen door hem niot worden bekleed. Zijn instructie wordt, on der mededeeling daarvan aan Gedeputeer de Staten, door den Raad vastgesteld. Zijn jaarwedde wordt bepaald door die Staten, die echter eerst den Raad op dit stuk hoo- ren. Het besluit der Gedeputeerde Staten in dezen behoeft weer de goedkeuring van de Kroon. Maar hiermede is de rij van voorwaarden, aan de bekleeding van dit ambt verbonden, nog niet uitgeput. In rechtsgedingen, waarin de gemeente betrok ken is, mag hij geen advocaat of procureur wezen en noch middellijk noch onmiddellijk deelnemen aan ondershandsche pacht van gemeentegoederen of inkomstenaan le veringen of aannemingen ten behoeve der gemeente, aan het koopen van betwiste vorderingen ten laste der gemeente. Hij moet in de gemeente wonen, wier ontvan ger hij is en is hij ontvanger van meer dan één gemeente (dorpsgemeenten), dan dient hij in één van die gemeenten te wo nen, maa-r moet dan in de andere gemeen- te(n) minstens eenmaal per week spreek uur houden. Is hij eenmaal door den Raad benoemd, dan lean hij zijn functie niet aanvaarden, voordat hij beëedigd werd zuiveringseed en ambtseed) en zekerheid gesteld heeft ten behoeve van de gemeente. Hoe groot moet die'zekerheid wezen 1 De Raad moet die bepalen en is aan een minimum ge bonden, dat minimum bedraagt ten minste een tiende van den ontvang. Telde men nu op wat inderdaad ontvangen wordt (bijv. ook geldleeningen) dan zou niemand, al thans zeer weinigen, in staat wezen om dit ambt te vervullen, daarom noemt Art. 110 wat onder den ontvang wordt verstaan. Het is het bedrag van de gemiddeldff jaar- lijksche inkomsten der gemeente-rekenin gen over de laatste vijf jaren, na aftrek van de voordeelige saldo's van vorige dienst jaren en het genotene uit geldleeningen, teruggave van voorschotten, verkoop van onroerende goederen, inschrijvingen op één van de Grootboeken van de Nationale Schuld, effecten of andere schuldbrieven en aflossing van hypothecaire of andere schuld vorderingen. Het is begrijpelijk, dat het in onze grootste gemeenten zelfs onder dien aftrek alleen voor de financieel buitenge woon sterken mogelijk zon wezen gemeen te-ontvanger te worden, daarom wordt te genwoordig genoegen genomen met de ze kerheidsstelling van een speciaal voor dit doel opgerichte Bank. Te meer klemt het genoemde bezwaar, omdat dit tiende deel geen constante grootheid is en de gemeen teraden het recht hebben de stijging van deze 10 pOt. te doen volgen door een even redige stijging der borgstellingmaar aan den anderen kant da-alt de 10 pCt., dan kan ook de borgstelling dalen. Er is nog een andere manier om aan bedoeld bezwaar te ontkomen. En wel dezede ontvanger wordt verplicht om het geld, dat het bedrag der zekerheid overtreft, telkens te storten in een bewaarplaats of instelling, waaruit hij, zonder medewerking van B. en W., geen gektea kan lichten. Of van deze bepaling druk gebruik wordt gemaakt, hebben we niet te weten kunnen komen. De ontvanger is belast met de invorde ring van al de inkomsten en ontvangsten der gemeente en zorgt, dat dit behoorlijk ge schiedt; bovendien geschieden door hem alle betalingen uit de Gemeentekas. Om te kunnen betalen, heeft hij noodig een bevel schrift, dat vermeldt het bedrag en den begroolingspost, waaruit de betaling moet geschieden. Dit bevelschrift moet. zijn ge- teekend door den Burgemeester of één der Wethouders. In een bepaald geval kunnen ook de Gedeputeerde Staten zulk een bevel schrift geven. Welk geval dat is, kunnen we buiten vermelding laten, 't Spreekt van zelf, dat hij geregeld moet boekhouden en eens per jaar van zijn beheer rekening en verantwoording afleggen aan het college van B. en W. 't Is begrijpelijk, want het geldt hier publiek beheer, dat niet iedere ontvan ger mag boekhouden op zijn manier. Een en ander wordt ingericht volgens door de Ged. St. vastgestelde, door de Kroon goed te keuren voorschriften. Volgens een arrest van den Hoogen Raad wordt de rekening van den ontvanger, als betreffende een door een openbaar ambte naar in zijn openbare bejrejtking gedane verrichting, als een authentieke acte be schouwd. Nu is een jaar een lange lijd. Al behoeft nu de ontvanger maar eens per jaar reke ning en verantwoording af te leggen, daar om kan hij toch voortdurend, desnoods da gelijks, worden gecontroleerd, want Art. 116 geeft aan B. en W. verlof inzage van boe ken en kas te doen geschieden, zoo dikwijls zij dat wentellen. Bovendien kunnen B. en W. iemand uit hun midden of een daartoe aangewezen ambtenaar opdragen, die in zage telkens te verrichten, maar dan moe ten eerst Gedeputeerde Staten, die aanwij zing goedkeuren. B. en W. of de aange wezen persoon mogen zich bij dit werk laten bijstaan door een deskundige. Wan neer do ontvanger ophoudt zijn betrekking te vervullen, dooy eervol of oneervol ont slag, schorsing of overlijden, worden aan stonds door Burgemeester en Wethouders de boeken gesloten, de kas opgenomen en een en ander bewaard, totdat in den dienst is voorzien. Ziehier wel het voornaamste wat in den bovenvermelden titel te vinden is omtrent den Gemeente-ontvanger en dien9 werk. Wat we bij de zekérlieidsstelling hebbèn opge merkt, dat de gedienstigheid van de prak tijk le hulp is moeten komen, in de grootste niet alleen, maar ook in de middel-groote I gemeenten, dat geldt feitelijk van heel de functie. Nem^n we een voorbeeld. Op .de begrooting voor de Eleclricileitsbedrijven is een post gevoteerd voor onderhoud. Daar onder hooren ook de kleinste "benoodigdhe- den voor een electrischen tramwagen. De betaling daarvan zou dus moeten loopen via een bevelschrift van betaling door den burgemeester of één der wethouders gelee- kend: In de groote steden is nu de praktijk zoo geworden, dat er andere regelingen ge maakt zijn, waarbij ten aanzien van de be drijven en andere diensten bepaalde per sonen zijn aangewezen om de ontvangsten en uitgaven te doen. Dat kan ook gelden van de ontvangsten. Daardoor heeft men een veel eenvoudiger weg geschapen. Maar onzes inziens moet toch worden vastgehouden aan de gedachte, die bij de samenstelling van dezen titel der Gemeente wet heeft voorgenomen, dat ten slotte In één man het geldelijk beheer der gemeente is gecentraliseerd. Men kan da.n het z.g.u. kasbeheer in den meest scherpen vorm la ten vervallen, maar legge den nadruk op het ganschc beheer der gemeentelijke geld middelen. Die ééne man moet een finan- vcier wezen, bij wien ten slotte uitkomen de hoofddraden van het beheer der geldmid delen. Hem legge men de leiding van dat beheer in handen, waardoor ook de ge- wensche continuïteit wordt behouden ol verkregen. De financieele afdeeling der ge meente-secretarie kan dan naast hem als controleerend lichaam dienst doen. Warme handen en voeten. Binnenshuis lijden degenen, die bij hun werk moeten stilzatten, het meest van de koude. Een deken (plaid), die groot genoeg is om dijen, knieën en voeten te omhullen, draagt er al heel wat toe» bift om de onderste ledematen warm te houden. Voor de handen ia van tjjd tot tijd een warm bad van onge veer- 80 h 50 graden Celsius' aan te bevelen, als ook de benedenarm er in betrokken wordt. Deze maatregelen z/jjn gemakkelijk te nemen. Moeilijker is het handen en voeten in do open lucht behoorlijk warm' te houden. Vóór alles zorge men geen dóór en dóór koud schoeisel aan te trekken; daardoor 7tj\ï het lichaam te veel warmte moeten afgeven. Men verwarme dus vooraf het schoeisel, maar natuurlijk met de noodigo voorzichtigheid en zorge bovendien voor een paar inlegzooltjes, liefst van een stof, die een zeer slechte warmtegeleider is, zooals laken of vilt> waarmee men de ge wone inlegzooltjes kan overtrekken: van een ouaen vilten hoed of een stuk laken van een afgedragen kleedingsluk kan men deze zelf maken. Sommigen meenen, dat men door derge lijke maatregelen het lichaam verweekelijkt Maar voorkomen is beter dan genezen. Menige ongesteldheid heeft haar oorzaak in koude voeten. Een heel eenvoudig en doelmatig middel om buiten onderweg de handen warm te houden, bestaat hierin, steeds een piaar goea verwarmde steenen in den rak van den overjas te hebben. £en paar keien van mooicn langwerpig ronden vorm, met te klein, kunnen goede diensten doen, zelfs in een mof. Het best is een maat van ongeveer acht bij vier centimeters. Zrj worden vroeg genoeg voor het verlaten van de woning op de kachel of den haard gewarmd cv; blijven wel zoo lang warm afs men vat zijn huis naar kantoor of werplaats loopt. Overdag kunnen zrj daar op de centrale verwarming worden gelegd om bij het naar huis-gaan weer mee 'te nemen en dienst te laten doen. Als men de steenen» in de handen houdt, blijven zg warm. Moppenknnde. Een nieuwe wetenschap is ontdekt door een professor in Amerika. Het onderwerp, waarmede deze wetenschap zich bezig houdt, is intus9chen uiterst populair, zoo oud als de menschheid en gemeengoed van ieder. De hooggeleerde is nl. bezig geweest met den nationalen en internationalen „moppen trommel" en zijn wetenschap bestaat in het nlassificeeren van die nationale gijn. Het is interessant na te gaan, tot welk resultaat de prof. reeds is gekomen. De Engelsche pogingen, om de lachspie ren in beweging te brengen, aldus zijn con clusie, hebben bij voorkeur betrekking op zoenen, onfortuinlijke weddenschappenon handige golfspelers, dronkaards en schoon moeders. De Franschman laat het liefst lachen om grappen, die betrekking hebben op soldaten minnen, frivole vrouwen, Duitsche toeristen, staatslucifers en.ook schoonmoeders. In Duilschland komt vooral de traditio- neele professor voor, die zijn parapluie ver geet; verder het meisjeshart, .dat voor Herr Leutnant in liefde is ontvlamd, de pantof felheld zondei^huissleutel ende schoon moeders. De Italiaan geeft de voorkeur aan wel gedane geestelijken, dameshoeden, en ja. het is nu eenmaal niet anders, volgens de clas sificatie van den professor, ook aan schoon moeders. Het meest goedlachs is de Amerikaan. Die heeft, om zoo te zeggen, overal pret om, maar 't ergst doet hij het over een armen drommel, die door de een of andere rust is verpletterd, den stijven Engelschraan, de limonade, die eigenlijk whisky is, over de Italiaansche orgeldraaiers, slechtsoortige auto's ende Amerikaansche schoon moeders. De schoonmoeders moeten het dus in alle grappen ontgelden; vpor de ontwikkeling van de nationale en internationale mop is zij derhalve van de allergrootste beteekenis, afgezien nog van het feit. dat alle heeren der schepping op één na aan hun schoon moeder veel te danken hebben gehad. In- tusschen is de nieuwe wetenschap haar veel verschuldigd. De naam dezer wetenschap? Een Duilsch blad noemt haar Witzologie. DIRECTIE „LEIDSCH DAGBLAD", a. g. 1 Januari 1926. J. OUWERSLOOT, Handel in Brandstoffen, Valkenburg (Z.-H.) wenscht zijn Begunstigers een Gelukkig Nieuwjaar. D. BOL, Rijwielhandelaar en -hersteller, Valkenburg (Z.-H.) wenscht zijn geachten Begun stigers 'n Gelukkig Nieuwjaar. M. DE VRIES. Mr. Bakker, Valkenburg (Z.-II.) wenscht zijn geachte Cliën teel e een Gelukkig Nieuwjaar. IJ. MEURS. Mr Bakker. Valkenburg (Z.-H.) wenscht zijn geachte Cliën teele een Gelukkig Nieuwjaar. Wed. I RIETHOVEN. Groenoordslraat 19. Handel- in Kruideniers- en Grutterswaren, wenscht haar geachte Cliënteele en Begun stigers. Gelukkig Nieuwjaar. Leiden, 1 Jan. 1926. A. J. DE VOUW en Echtgenoole, wenschen hun geachte Cliën teele en Begunstigers een Ge lukkig Nieuwjaar. A. H. v. d. STAA1J, Schoenmakerij, Molenslr. 39, wenscht zijn geachte Cliën teele een Gelukkig Nieuwjaar. K. LOUWRIER, Brood-, Koek- en Beschuit bakkerij. Zuidsingel No. 2123. G. DE WIT. Valkenburg (Z.H.) Handel in Brandstoffen, wenscht zijn Begunstigers een Gelukkig Nieuwjaar. Vleeschhouwerij, Spekslagerij JOH. POELEN. Haarlemmerstraat 252. P. H. KESSEBOOM. Marcsingel No. 16. wenscht zijn geachte Cliën teele een Voorspoedig Nieuwjaar. Ondergeteekende wenscht zijn geachte Cliënteele en Begun stigers Gelukkig Nieuwjaar. Ja VAN ARK, Ilansenslraat 51 Leiden, t Januari 1926. Mijn Cliënteele en Beken den een Voorspoedig Nieuw jaar toegewenscht. L. PREL, Banketbakker, Hansen straat 91. Bij den aanvang van het Jaar 1926 wenschen wij onze geachte Cliënteele een Geluk kig en Voorspoedig Nieuwjaar Beleefd aanbevelend: WITTE's Fabrieken van Vruchten producten en Wijnhandel. Hoef straat 53. Leiden. STüVE WESTERMANN. Nieuwe Rijn 36. m. g. W. OVERVLIET, Rijwielhandel, Kempenaerstraat No. 19, Oegstgeest, 1 Jan. 1926. m. g. J. v. VELZEN. Broodbakkerij Geversslraat 51. - Tel. 1627. Oegstgeest, 1 Jan. 1926.» m. g. P. VISSER. Kaas- en Boterhandel, enz. Oegstgeest, 1 Jan. 1926. ra. g. JAC. DE GROOT, Melkhandel. Oegstgeest, 1 Jan. 1926. m. g. W. A. v. d. IJIJL. Dames- en Heerenkleeding. wenscht al zijn Cliënteele en niet-Cliënteele een Gelukkig Nieuwjaar. Deutzstraat 8 Oegstgeest, 1 Jan. 192G. Brandstoffenhandel Oegstgeest HERMS. DE ROODE. Geversslraat 8. Telef. 1536. g- n. P. J. v. PUTTEN. Bier- en Limonadehandel, wenscht zijn geachte Cliën teele, Vrienden en Bekenden een Gelukkig Nieuwjaar. 1 Januari 1926. Leidsche Voetbalv ere eniging D V. S. wenscht haar Leden, Dona teurs en Zusterverenigingen een Voorspoedig Nieuwjaar. HET BESTUUR. A J. RODENBURG. Sophiastraat 36, wenscht zijn Cliënteele een Gelukkig Neiuwjaar. W. SLOOS. Lange Mare 2. Café, Vergunning. Hartevelt's Jenever en Amstel bieren. Wenscht zijn geachte Cliën teele een Gelukkig Nieuwjaar. JOH. ROZEBOOM. Sigarenmagazijn, Doezaslr. 15 wenscht zijn geachte Cliën teele een Gelukkig Jaar. 1 Januari 1926. W. SWAAK Jr., Email- en Ijzerwaren, Janvossensteeg 42. wenscht zijn Begunstigers, Vrienden en Bekenden een Gelukkig Nieuwjaar. JOHs. II. HUETING ZOON. bezorgers van 't Gem. Wasch- bureau, wenschen Begunsti gers en Kennissen een Geluk kig Jaar 1926. Movschslr. 38. GEZ. v VELSEN. Handwasch- en Slrijk- Inrichling. Ambachtstraat No. 16 g. w. Leiden, 1 Jan. '26 W. STIKKELORUM wenscht zijn geachte Cliën teele. Vrienden en Kennissen een Gelukkig en Voorspoedig Nieuwjaar. Handel in Kruideniers- en Grutterswaren Prinsenstraat No. 20. Eleclrische Brood-, Koek- en Banketbakkerij J. SPRUIT, wenscht zijn geachte Cliën teele een Gelukkig Nieuwjaar Beleefd aanbevelend. N.V. „STER" WASCHMACH1NEHANDEL Vrouwenkerkkoorstraat v.h. Brandewijnsteeg, wenscht al zijn Klanten voor Leiden en Omstreken een Ge lukkig Nieuwjaar. Bij de-in trede van hel Nieuwe Jaar wcnsch ik mijn geachte Cliënteele een Gelukkig en Voorspoedig jaar toe. Mej. FRUITMAN Morschsir. 52 F. P. HAKKAART. Oude Ileerengracht No. 17, Wasch-, Glans- en Slrijk- in richting. 1 Jan. 1926. ra. g. J. J. TIEMEIJER. Handel in Aardappelen, Groenten en Fruit, wenscht zijn Vrienden en Begunstigers een Gelukkig Nieuwjaar. Tollenslr 34 Een Gelukkig Nieuwjaar toegewenscht aan mijn ge achte Cliënten. H. ZWAAN. Oude Varkenmarkt No. 10. P. J, WETSELAAR, Ilaarl,straat 254. Telef. 2003 Groenten, Fruit en Aardapp.. wenscht zijn geachte Cliën teele sn Voorspoedig Nieuwjaar DUINDAM. Brftod- en Banketbakker, Höoge Morschwég 50D, wenscht zijn geachte Cliën teele 'en Begunstigers een Gelukkig Nieuwjaar. Gelukkig Nieuwjaar aan onze geachte Cliënteele. VOS WIJNNOBEL. Automobiel- en motorherslel- plaats, lsle Binnenvestgr. 9 C. ZWAAN wenscht zijn geachte Cliën teele 'een Gelukkig Nieuwjaar Voorscholen. 1 Jan. 1926. M. FRUITMAN Gedipl. Kraamverzorgster, Morschstrant 52. p. f J. DE GROOT Haarlemmerstraat 189 wenscht zijn Begunstigers een Gelukkig- Nieuwjaar. Het goedkoopste adres voor Koek. Chocolade en Fruit - Sickesz' reepen 3 voor 12 ct. Wed. H. J. LARREWIJN wensche haar geachten Begun stigers, Vrienden en Bekenden een voorspoedig Nieuwjaar toe. Decimaslrnat 33, Leiden, le straat Lage Rijndijk. Speciaal in het aanbreien van kousen, enz. 8746 J. P. VAN DER HOLST. Melkhandel. Aan Cliënteele. Vrienden en Bekenden een Gelukkig Nieuwjaar. Een Gelukkig Nieuwjaar aan alle Cliënteele en Begun stigers. Th. OVERMEER. Mauritsstraat No. 14. De GEBR. TUSSEN. Scheepswerf „De Hoop wenschen hun geachte Cliën teele. Vrienden en bekenden een Voorspoedig Nieuwjaar. Aan alle Begunstigers, Vrien den en Bekenden: Gelukkig Nieuwjaar. SMIT. Turfmarkt 1. P. f. A. WIJNBEEK, Kapper. Haarlemmerstraat 10. 1 Jan. 19S6. m. M. J. VAN DER MEER. Dimes- en H eerenk apaaJe*. Hoog). Kerk steef. Tol. VM. 9.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 18