Ulo. 20181. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 24 December Tweede Blad. Anno 1925. W KERSTMIS. BINNFNI «ND. De huid behoort teer te zijn, Weer klinkt alom in beden en in zangen, Het Vrede op aarde" in den winternacht Als uiting van een onverwoest "verlangen, Waarvan de menschheid de vervulling wacht; Zoóals op 't scheepje in de woeste baicn, Dat door den stormwind hulp'loos voorwaarts snelt De manschap bij het klimmen der gevaren, Zijn laatste hoop op hoog're machten stelt. Weer klinkt alom in zangen en in beden Het „Vrede op aarde" in den winternacht; De menschheid heeft door strijd zooveel geleden, Dat zij amechtig naar verad'ming smacht; Zooals een reiziger in dorre dreven, 'Als hij den lichtglans ziet van dorp of stad, Het moede lijf, schier kracht'loos opgeheven, Weer voortzweept op 't nog af te leggen pad. iWeer klinkt alom in bedeD en in zangen Het „Vrede op aarde" in den winternacht; Maar zal men hier op aarde ooit erlangen Het triumfeeren van den vredesnacht? In 't Oosten heft de bent der bolsjewisten Nog immer door de revolutie-vaan, En drijft in eiken Staat de communisten Krachtdadig tot geweld en opstand aan ,Weer klinkt alom in zangen en in beden Het „Vrede op aarde" in den winternacht Maar wanneer heeft de strijd eens uitgestreden En Vredesengel hare taak volbracht? Tooh, ook in ons moet leven het vertrouwen, Dat eenmaal ware Vrede wordt een feit. En dat het klinken zal door de landouwen De Vrede is daaT; nu is het werklijkheid De Kabinetscrisis. In een dezer dagen gehouden vergadering ?an den Kamerkring Arnhem der Chr.-His- lorische Unie, heeft de heer Snoeck Henke- tnans het woord gevoerd. Blijkens het ver- jlag in „De Ned." heeft spr. over de toekomst lijn meening als volgt te kennen gegeven: De vraag klemt; Wat is mogelijk en wat [s gewenscht? Gewenscht is de samenwerking van de tegenwoordige rechtsche groepen te behou- len. Het gaat er om de Christelijke levens beginselen te bevestigen Wij verwerpen ten partij-indeeling op materialistische on- lerscheiding. Mocht het komen lot een Roomsch-roode larnenwerking, dan zal men met ons. als rterke minderheid rekening hebben te liou- ïen. Het Chr.-Historisch beginsel verliest Hiet zijn kracht en invloed als de partij in le minderheid is Altijd moeten de voorstel en door beide Kamers worden aanvaard Ten slotte werd de volgende motie cen- itemmig aangenomen: ,De Kamerlcringverecniging „Arnhem" !nz., gehoord de rede van den lieer J. R. Snoeck Henkemans. verklaart zich volko men homogeen met de houding van de Chr list Kamerfractie in de Tweede Kamer op 10 en 11 November j.l., en brengt haar hulde tooi Imar krachtig en principieel optreden." for. mr. W. M. van Weede v. Berencamp f Ook bij het Departement van Buitenland- >che Zaken is bericht ontvangen, dat de Nederlandsche gezant te Weenen, jhr. mr. V. M. van Weede, gisterochtend zeven uur 8 overleden. De overleden gezant-is jaren lang in den Jjplomatieken dienst geweest. Jhr. mr. Van Veede werd 9 November 1848 te Amster dam geboren. Hij heeft te Utrecht gestu urd van 1860 tot 1874. In Juli 1870 ging tij in militairen dienst als vrijwilliger bi) 2de regiment huzaren. In Mei 1876 werd hij aangesteld als griffier bij het kanton gerecht te Nijkerk Sedert 15 April 1878 was hij werkzaam bij het Departement van Buitenlandsche Zaken. Gezantschapssecretaris werd hij 11 October d.a.v. en als zoodanig was hl) achtereenvolgens geplaatst bij de gezant schappen te Brussel, te Stockholm en te Berlijn. Den 25sten Maart 1886 werd de heer Van Weede bevorderd tot gezant- schapsraad en zag zich 12 Februari 1889 te Boekarest geplaatst als zaakgelastigde met den persoonlijken titel van minister- resident. In gelijke hoedanigheid was hij sedert 14 Juni 1895, doch thans met den persoonlijken titel van gezant, te Madrid diplomatiek vertegenwoordiger van ons land. Daarna werd jhr. mr. Van Weede den 30sten December 1901 gezant te Weenen. In 1905, den 13den April, Irad de lieer Van Weede op als Minister van Buitenlandsche Zaken in hel kabinet-Kuyper en wel van 13 April 1905 tot eenige dagen voor het aftreden van dat kabinet in Augustus van hetzelfde jaar. Na deze korte minislerieele loopbaan, ging de heer Van Weede weder terug naar Weenen als gezant, en wel op 10 Augustus 1905 Den 27sten November 1920 werd hij in gelijke hoedanigheid ook geaccrediteerd le Boedapest. Jhr. mr. Van Weede werd 20 April 1898 benoemd tot kamerheer der Koningin in buitengewonen dienst. Bij Koninklijk besluit van 11 November 1902 werd hij lid, tevens voorzitter, van de commissie belast met het afnemen der consulaire examens, als hoedanig hem 20 April 1905 op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend. Jhr. Van Weede was commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw en Ridder grootkruis in de Oranje-Nassau- ook verschillende hooge buitenlandsche ordeteekenen werden hem verleend. Naar aanleiding van den dood van den gezant heeft de Bondspresident van Oos tenrijk, Hainisch, de Koningin •telegrafisch zijn deelneming betuigd met het overlijden van den verdienstelijken diplomaat. De Minister van Buitenlandsche Zaken Mataja bracht een bezoek aan den Neder landschen zaakgelastigde, dr. Menten, om hem de deelneming der Oostenrijksche re- gecring te betuigen. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is benoemd lot officier in de orde van Oranje-Nassau H. le Coultre, kantonrechter-plaatsvervanger in het kan ton Woerden; is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau mr. A. T. Vos. wet houder der gemeente Appingedam. Opsporing strafbare feiten. De Minister van Justitie heeft, ingaande 1 Jan. a.s., aangewezen als met de opspo ring van strafbare feiten belast, voor zoo veel zij niet reeds als onbezoldigd Rijksveld wachter opsporingsbevoegdheid bezitten, de militairen der marechaussee beneden den rang van onderofficier, met ingang van den eersten der maand nadat zij twee jaren in dien rang bij het wapen der Koninklijke marechaussee hebben gediend, tenzij zij op dat tijdstip door den inspecteur der Koninkl, marechaussee wegens gemis van de noodige ervaring of bezadigdheid, dan wel wegens achterlijkheid in kennis niet geschikt geacht zijn opsporingsbevoegdheid te bezitten, en voorts laatstbedoelden, indien en zoodra zij naar het oordeel van den inspecteur der Ko ninklijke marechaussee die geschiktheid als nog'hebben verkregen, zoomede die militai ren der marechaussee beneden den rang van ODderoificier, die, ofschoon nog niet gedu rende twee jaren gediend hebbend, nochtans op grond van gebleken bijzondere geschikt heid naar het oordeel van den inspecteur der Koninklijke marechaussee voor de opspo ringsbevoegdheid in aanmerking moeten worden gebracht. Spoorwegpersoneel. Gedurende de gisteren gehouden bespre kingen tusschen de directie der Ned. Spoor wegen en de vertegenwoordigers der vak bonden over de Voorschriften tot uilvoering van het Reglement Dienslvoorwaarden. zijn vrijwel alle wcnschen der vakbonden afge wezen. Slechts ten opzichte van de vraag der Nederlandsche Vereen. „Sk Raphael" en den Prot. Christ. Bond om de schrijvers na zes jaar dienst door te laten loopen in den rang van bureelambtenaar, werd er kend, dat de tegenwoordige regeling niet deugde. Echter had men thans schrijvers die niet voor bevordering in aanmerking kon den komen en dezen leverden de moeilijk heid op. Te overwegen ware het loop-, noteer-, pakwerk, enz. te laten verrichten doof bu- rcaubedienden. het machine werk door jeug dige krachten en het administratieve door schrijvers, die doorloopen tot bureelambte- n?ar Er zal dan een maatregel moeten wor- dea gevonden voor de schrijvers die onge schikt zijn voor het werk, dat in de toe komst van hen gevorderd zal wordca Een en ander zal nog eens worden be keken. Omtrent de classificatie bevestigde de di rectie wat de Minister van Waterstaat aan de Nederl. Vereeniging, „St. Raphael" en P. C. B. had medegedeeld, n.l. dat deze straks in den nieuw le vormen Personeel- raad nader zou worden behandeld. De di- reefie wilde echter nu al wel toezeggen, dat zij niet klakkeloos de Rijksregeling zou overnemen. P. T. T.-personeel. Gemeld wordt, dat Maandag 28 dezer een delegatie uit het bestuur van den Ned. Bond van Chr. Prot. Post-, Telegraaf- en Telefoon personeel „Door Plicht tot Recht", n.l. de heeren J. Mennes, A. Feenstra en B. Ter- lcuw een bespreking met den minister van Waterstaat heeft gehad over de aanstaande wijzigingen in de salarissen van het P.T.T.- personeel in verband met de herziening van het Bezoldigingsbesluit. Met nadruk werd door de delegatie be toogd, dat de bestellers zeer zeker onder de z.g. plooibewoners moeten worden gerekend. Met verschillende argumenten werd dit toe gelicht. Verwezen werd naar het voorstel van de Commissie van Overleg voor deze groep. In antwoord op een desbetreffende vraag, deelde de minister mede, dat door hem nog overleg werd gepleegd met den di recteur-generaal, zoowel wat betreft de be stellers als het overige personeel Omtrent andere groepen van het middel baar personeel werden verschillende belan gen naar voren gebracht en bepleit Hoewel de minister met volle belangstel ling van één en ander kennis nam, kon hij op dat oogenblik toch geenerlei toezegging doen. De delegatie deed een beroep op den mi nister om, zoodra de gelden door de Eerste Kamer waren toegestaan, de toe te kennen bedragen aan betrokkenen te doen uitkee- ren, ook vooral wat de verhoogde kindertoe slagen betreft. Op 's ministers volle mede werking kon in deze worden gerekend. Ten slotte werd besproken de verhouding van „Door Plicht tot Recht" tot de Commis sie van Overleg bij het dienstvak der P.T.T. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie woonde de besprekingen bij. De weldadigheidspostzegels. De contrale propaganda-commiesie vestigt de aandacht op het feit, dat de opbrengst der weldadigheidspostzegels dit jaar zal strek ken ten behoeve van den arbeid voor het bescherming- en hulpbehoevende kind in het algemeen. In tegenstelling tot verleden jaar zullen ditmaal, behalve de vereenigingen, die ar beiden voor de verwaarloosde en misdadige jeugd, ook die vereenigingen in de opbrengst deelen welke zorgen voor het zieke, het zwakke en het gebrekkige kind. Dat zijn dus o.a, vereenigingen, die zieke en zwakke kinderen uitzenden naar vac&n- tiekolonies of herstellingsoorden, vereenigin gen voor blinde of doofstomme kinderen, in het algemeen die vereenigingen, welke de verzorging op zich nemen van kinderen, die uithoofde van hun lichamelijke of gees telijke gesteldheid, andere dan de normale behoeven. De Commisaie hoopt, dal ieder dus in de zen tijd de weldadiglieidsposlzegels zal ge bruiken en daardoor zal bijdragen tot het groote doel; de ontwikkeling naar lichaam en geest van onze misdeelde jeugd. H. M. de Koningin-Moeder woonde gisteravond in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag een gedeelte van het Cecilia-concert bij. Te Doorn is overleden Willem gnrnr van Hogendorp, gep. schout-bij-nacht, adju dant i. b. d. van H. M. de Koningin. Bij Kon. besluit is, met ingang van den dag van vertrek naar Curacao, benoemd tot lid van het hof van justitie in dat gewest de heer mr. A. W. J. M. Desertine, griffier bij het kantongerecht te Oss; is aan H. le Coultre, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit. zijn betrekking van kantonrechter- plaalsvervanger in het kanton Woerden, on der dankbetuiging voor de als zoodanig be wezen diensten; is benoemd tot notaris bin nen het arrondissement Leeuwarden, ter standplaats Buitenpost, gemeente Acht- karspelen, J. Peereboom, candidaat-notaris wonende te Baarn. Naar wij vernemen is thans ter ver vanging van den heer de Souza Santos Ban. deira wiens verzoek om ter beschikking stelling door de Portugeesche Regeering i9 ingewilligd, de benoeming tot Gezant van Portugal bij H.M. Hof te verwachten van dr. Alberto d'Oliveira, thans Gezant te Bueno?- Aires. De heer d'Oliveira is te 't-Gravenhage geen onbekende. In 1907 heeft de Gezant als gedelegeerde van Portugal ter Tweede Vredesconferentie geruimen tijd te 's Gra- venhage vertoeft. lied. Staten van Gelderland hebben de commissie samengesteld, welke het voor-on derzoek zal behandelen van het vraagstuk van de overbrugging yan de Waal, den Rijn en den Jisc!. In de Raadsvergadering van Gouda pro- testeerde bij de behandeling van het ver zoek der Stoomboot-maalschappij Boskoop WaddingsveenGouda om de Jan Katten- brug op Zondag weer open te stollen, de heer Potharst (R.-K.) er tegen, dat in den Boskoopschen Raad deze kwestie was vast gekoppeld aan die der electriciteits-voor- ziening, waarbij Gouda en Boskoop concur- reeren. De heer Van Staal (S.-D.) protesteerde legen de unfaire houding van Leiden, dat, nadat het had vernomen, welke prijs Gouda had opgegeven, den dag zelf der behande ling in den raad van Boskoop, met een ge wijzigd aanbod was gekomen. De voorzitter sloot zioh bij dit protest aan; op deze wijze werd elk behoorlijk zaken doen onmogelijk. Het voorstel van B. en W. om 't verzoek in hun handen te stellen om prae-advies, waardoor men eerst een beslissing zou be hoeven te nemen, wanneer Boskoop over de eleclriciteitsvoorziening zou hebben be slist, werd verworpen. Eveneens het voor stel van wethouder Bokhoven CV.-R.) om deze aangelegenheid in geheime vergadering te behandelen. Aangenomen werd een voor stel om de brug weer eenige uren op Zondag te openen. Het voorstel der S.-D. fractie om deze week een extra uitkeering van 25 pCti te verstrekken aan alle ondersteunden (dus niet aan alle ingeschrevenen, maar ook aan de .door het Armbestuur gesteunden) is ver worpen met 10 legen- 9 stemmen. De Vereeniging van griffiers en sub- sfcifcuut-griffiere bij de kantongerechten in Nederland heeft aan de Eerste Kamer een adres gezonden, waarin zij schrijft, dat zij met groote teleurstelling er van heeft ken nis genomen, dat het wetsontwerp tot na dere wijziging van de wet van 6 Juli 1910 tot regeling van de jaarwedden der rech terlijke .ambtenaren thans door de Tweede Kamer der Staten-Generaal is aangenomen en verzoekt dit wetsontwerp te verwerpen. RECLAME. vrij van onzuiverheden, huid wormpjes en puistjes en men moet kunnen zien, dat zij met nauwgezetheid verzorgd wordt. Het allerbeste doet men dit met behulp van Keizer-Borax, dagelijks aan hel waschwater toegevoegd. Gegarandeerd zuivere Keizer-Borax wordt nooit los, maar alleen en uitsluitend in de bekende roode cartons met handelsmerk: knielende vrouwenfiguur, geleverd door de firma Ileinr. Mack Nachf., Ulm a/D. 8495 Groote brand te Haarle rnracr- meer In den afgeloopen nacht is de boer derij van den veehouder A. Ooms aan den Vijfhuizerdijk in den Haarlemmermeer tot den grond toe afgebrand. De bewoners heb ben zich in nachtgewaad nauwelijks kun nen redden. 24 koeien zijn in de vlammen omgekomen, terwijl een paard en veulen met moeite kon worden gered. De brandspuit van Vijfhuizen en de autospuit van Hoofddorp, die spoedig ter plaatse waren behoefden geen dienst meer te doen daar alles reeds ver loren was. De geheele inboedel, benevens 60 wagenvrachten hooi zijn door het vuur ver teerd. Dank zij de gunstige richting van den wind bleef een schuur bij de boerderij, waar- in 16 melkkoeien, behouden. De oorzaak van den brand is- onbekend. Verzekering dekt de schade. De valsche 1000-f r a n c s-b i I j e t- ten. De gep. kolonel A. Jankovits, een der drie Hongaren, die wegens de poging om valsche frs. 1000 uit te geven, is ge arresteerd is een zwager van den Hongaar- achen Minister van Oorlog. Zoowel hg als do mede-gearresteerden, de gep. kolonel G. Maszowsky, en de fabrikant G. Menkowite, behooren tot de Hongaarsche fascistenclub! De Hollandsche gezant te Boedapest hoeft verklaard, dal geen der drie van hem *>en visum op hun pas heeft gekregen. Zq moe ten öf op valsche passen hebben gerei*^ 6f buiten Hongarge een visum hebben ge kregen. In Hongarije is door deze arrestatie geweldige sensatie gewekt, d3ar men van I meening is, dat het niet eeo privaatsnak i fan het drietal is, maar een grootsch oj>- geefctte actie der Hongaarsche fascisten be treft. In rechtsradicale kringen (Maszowsky was secretaris der Club der rechtsradicale^) loochent men alle politiek verband met de affaire. De Hongaarsche politie tracht te ontdekken of do bankbiljetten in Hongarije zgn vervaardigd. Men vermoedt, dat dit het geval is. De politie van Boedapest heeft een beambte naar Den Haag gezonden ten einde de Nederlandsche autoriteiten bij hot verdere onderzoek behulptzaam te zijn. Gisteravond omsleeks half- acht brak te Amersfoort een ernstige uil- slaande brand irit in de wapen- cn kruil- bergplaats van Ruijven. In het magazijn waren veel kruit én patronen opgeslagen. De brandweer werkte met voHe kracht cn al het materieel. De brandweer was liet vuur om n'egem uur meester. De bergplaats is van binnen uitgebrand; ontploffingen of andere onge lukken zijn niet veroorzaakt. Er is veol brand- cn waterschade. Het kruit kon in veiligheid gebracht worden. De oorzaak van den brand is onbekend. Een leerling van de kost school to Bleyerheide, die met vacantie naar huis kwam, is te Duivendrecht door on voorzichtigheid uit den trein gevallen Ern stig verwond is hij in eten ziekenhuis le Amsterdam opgenomen. 1 ii de vergadering van den Bergen-otp-Zoomschen Raad van Dinsdag heeft, naar wij in ,,Dc Msb." lezen de burge meester uit de notulen eener goheime Raadsvergadering van 15 Mei aangetoond, dat hij zoowel de zaak van den secretaris als die van den ontvanger Ier kennis van den officier van justitie had gebracht. Dit ter ontzenuwing van de beschuldiging van soc.-dem. zijde, dat hij getracht zou hebben den ontvanger, die over invloedrijke vrien den beschikt, te sauveeren. Door den s to r m. Gister- nacht is te Spekholzcrheide, ten gevolge van den storin. een boom omgewaaid en op de draden van de electrische tram gevallen, welke afknapten. Iemand, die passeerde en voor den vallenden boom uitweek, kwam met den draad in aanraking en werd legen den grond geworpen. Ernstig gewond is hij opgenomen. De laatste tram uit Kerlcrade kon niet meer verder. In de Rotterdamsche haven heelt do storm groote schade aangericht. Vele booten sloc> gen los en geraakten op drift. Enkele schui ten zonken, terwijl in de Bierslraat te Rot terdam een muur van een huis instortte. Ten gevolge van den storm is op den Rijn bij Lobith de klipperaak „Hendrika" uit Amsterdam, schipper Ten KI., gezonken. Een kind van vijf maanden is verdronken. De andere opvarenden zijn gered. Gistermiddag is het Duilsche stoomschip „Frithjoff" te Rotterdam uit zee terugge keerd. De kapitein heeft gerapporteerd, dat hij Dinsdag-avond te aoht uur den Nieuwen Waterweg zee had gekozen met een lading kolen, bestemd voor Odense. Om vier uur 's nachts, op 15 mijlen uit de Nedorlan-dschc kust, in de buurt van het lichtschip Haaks, sloegen tijdens een ork-aanwind de eerste en tweede stuurman benevens een matroos, die op het dek bezig waren mot het vastmaken van losgeslagen planken, overboord. Een ander matroos werd met geweld tegen die verschansing gesmeten, waaraan hij zich evenwel nog kon vastklampen. Door liet ontzettend noodweer kon aan boord zelfs geen poging ondernomen worden om de drie verongelukten te redden, zoodat zij aan hun lot moesten worden overgelaten, en ver dronken zijn. De slachtoffers zijn eerste stuurman W. Heidem, geboren te AUona, tweede stuurman W. Hensmann uit Ost- breidern en de matroos H. Wenck uil Ko ningsbergen. De matroos Gustaaf Krüger, uit Balga in Oost-Pruisen, is na zijn smak tegen de verschansing gered kunnen worden en gistermiddag met gebroken rechterdij been en inwendige kneuzingen in het zie kenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Men meldl uit IJmuiden De Nederlandsche stoomlreifer „Storm vogel" arriveerde hier gisteravond van de visscherij en rapporteerde dat Ier hoogte van het Haaksvuuischip tengevolge ran rtorl- zeeën Iwee mannen overboord geslingerd zijn. De een verdween onmiddellijk in de diepte, de tweede is na verloop van eenigen tijd opgevischt, doch de levensgeesten 1>'e- ken reeds gewoken. Hoogwater. Uit M a a s- Irioht: De Maas is nog 38 c.M. gewassen. De stand was gistermiddag 12 uur 3.52 m. Uit België werd vanmorgen tegen 12 uur geseind: De Sambrc wast langzaam, Maa® stilstand. Een later bericht meldt: De Maas is nog 8 c.M. gewassen. Sland om 4 uur 3.59 M. Het walc-r stroomt door het dorp Heugem. Uit Roermond- Te Roermond is de Maas vannacht on rustbarend gewassen. De aan beidt oever® gelegen ui ter waaiden zijn leeds geheel on- dergeloopen. De bewoners van de gehuch ten de Weerd en Hatenboer maken reed® aanstalten mn hun vee naar elders in veilig heid te brengen. Uit Grave: De Maas voor deze gemeente is soodaivif gewassen, dat de lager gelegen uiterwaar den reeds ond .r slaan en dal men verwacht dat gisteravond de Veerslraal te Neder A3, sell reeds onder water zal komen. Pt oMl- schaal te Grave ts-ekenl than® 9.90 \f. -r N. A. P. 1 Uit Roosendaal:

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5