AGENDA. Hoest-Keelpijn Angabonbons' a Gemeenterad van Leiden. BUITENLAND. Atelier JAC. M. DE GREEUW Hooigracht 86, Tel. 1074 Donderdag. Nutezaal: Yagadering Ver. tot Bev. der Bouwkunst. 8 uur. VoJksgebouw: Feestavond van „De Zaaier", 8 uur. Vrijdag. „De Graanbeurs", Leger dee Heflla(Lange- brag 4): Samenkomsten te 6 uur 's-morgens, 8 uur en halfecht. „Jeruël" (MiddeJslegracht 8): Wijdings- dienst 's morgens 6 uur. Verder samenkoni- olcn te 10 uur en 7 uur. Kersfeestmaaltijd te 8 uur. „Jeruël" (Groeinesteeg 16): Samenkomsten te 10 eu te 6 uur. Spjr. de heer F. den Adel, van Beverwijk. „Phebe": Kerstavond. 8 uur. „l'Umon": Ned. Leger des Heils. Samen komsten te 6 uur 's morgens en 's avonds te halfacht. Wijkgebouw Langeslraat 6769: Kerst wijding. Halfzeven. „Zomerlust": Postduivententoonstolling Leidsche Bond van Postduivenvereenigin- gen. La terdag. Hooglandsche Kerk: Zangdienst onder leiding van ds. J. W. Groot Enzerink. 4 uur. „Jeruël" (Middeletegracht 3): Samenkom sten te 10. 3 en 7 uur. Leger des Heils (Langebrug 4): Kerst feestviering te 10 en te 8 uur. NutszaaJ: Openbare Kersbbijeenkomsl aid. Leiden Nod. Ver. van Chr. tot bestrijding van den oorlog. 7 uur. Schouwburg: N. V. Ver. Rotterdamse!) Hofslad-Tooneel. „Tienekc" 8 uur. Sladszaal: Kerstuitvoering R.-K. gem. zangver. „Pulehri Studio". 8 uur. Troephuis Leidsche Padvinders, Lammer markt: Tentoonstelling e«i verkoop. Van 10 tot 12, van 2 tot 6 en van 7 tot 10 uur. „l'Union": Specialiteiten- er cabaret-voor stelling. 8 uur. Vclksgebouw: Radio rede Altarda 10 uur. „Zomerlust" Postdui venten toonstelling Leidsche Bond van Postduivenvercenigin- gen. K a 1 w ij k-a a n-Z e e, Oude Kerk: Uit voering Chr. Zangvereen. „Hallelujah". Halfacht. Katwijk-aan-Zee, Gemeentezaal: Spreker de heer Spijkhoven, van Driebergen. 5 uur. Zondag. „Jeruël" (Groonesteeg 16): Samenkom sten te 10 uur en 's avonds te haltzeven. Spr. de heer S. Barleling Jr., van Valther- mond. Jeruël tMiddelstegracht 3): Voormiddag en avondsamenkomst; sprekers de heeren J. Taal en Van der Horsl. Schouwburg: Heycnnans' Ensemble „Da Opgaande Zon.,, 8 uur. Troephuis Leidsche Padvinders, Lammer markt: Tentoonstelling co verkoop. Van 10 tol 12, van 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur. ,,1'Uniori': Specialiteiten- en cabaretvoor stelling. 8 uur. Maandag. Morschweg 59: KersUeestviering voor vol wassenen. 8 uur. Schouwburg: „De nieuwe heeren." 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en tamilie-matinée. Tweeden Kerstdag voorstellingen van 5} tot 4 uur, van halhijf tot 7 uur en van 8 tot 11 uur. „Cily-theatcr", Haarlemmerstraat: Bios coop- en Variété-voorstellingen te 8 uur. 's Woensdag en 's Zaterdag9 matinée te 8 uur. Tweeden Kerstdag van 2 uur tot hallvijf, van halfvijf tot 7 uur en van 8 tot 11 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- ei. Variété voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Tweeden Kerstdag voorstellingen van 2 tot 4 uur, van halfvijf tot 7 uur en van 8 tot 11 uur. Op Eersten Kerstdag zijn alle theaters ge sloten. Museum „De Lakenhal": Tentoonstelling moderne schilderijen en teekeningen. Van 10 tot 4 uur. 's Zondags van 1 tot 4 uur. Tentoonstelling van woninginrichtingen „Tumstadwijk". Van 25 tot en met 29 Dcc. Don Haag, „Soala": Kerstprogramma. 8 uur. Zondag matinée. 2 uur. De apotheek van de „Hulp der Menscli- heid". Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n m 8 uur tot v.m 8 uur alleen voor spoed-reccptcn. Alleen voor leden van dal fonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt waargenomen: Van Maan dag 21 Dcc. lot en met Vrijdag 25 Dcc. (lslen Kerstdag) a s. door de apotheken van de heeren G. 11. Blanken, Hoogewoerd 171, tol. 502, en P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807 op Zaterdag 26 Dec. (2den Kerstdag) door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Visch- inarkt S, tel. 552; op Zondag 27 Deo. door de apotheken van de heeren G. F. Reyst, Steen- slraat 35, tol. 1361 cn A. J. Donk, Doeza- •Iraat 31, tel. .1313. Dc geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt waargenomen: Eersten Kerstdag door de doctoren Muy- zcrl, tel. 2268; Horst, tol. 2258; Kist, tel. 1802; Poortman, tel. 1481, cn Timmermans, lel. 303. Tweeden Kerstdag door de doctoren Brui- riir.g, tel. 605: Nicmcr, tel. 500; Schreuder, tel 301 en Vcldhnyzen, tel. 617. Zondag door de doctoren Jansscns, tel. 970; Baonaeker, tel. 260; Seret, tel. 581, en Wecbers, tel. 369. Tc Ocgslgcesl wordt deze dienst waargenomen op Eersten Kersldag door dr. Timmermans, lel. 390; op Tweeden Kerst dag door dr. Varekamp, lel. 191G, en op Zon dag door dr. Timmermans, tel. 390. voelt, dat hij op Gods hulp niet heeft te re kenen. Maar wat nood: „Zoo de hemel mij niet helpt, zij het de hel." Hij begeeft zich naar de heks te Endor. In een karakteristiek geïnstrumenteerde aria bezweert de toove- nares de geesten des afgronds. Samuêl, de oude profeet, verschijnt, maar heul heeft hij niet te bieden: Gij en uw zoon, gij zult van daag nog sterven. En Israël wordt door den Filistijn verneerd. Zoo sprak Jehova en zoo zal 't geschien." De strijd ontbrandt: hartstochtelijke symphonie. De prinsen sneu velen, Israël wordt verstrooid, Saul valt in zijn eigen zwaard. Als een bode met onheils- mare tot David komt, ia hij verscheurd van smart. Spreken kan hij niet. Een treur- marsch vertolkt de gevoelens van held en volk. Eerst daarna vindt hij de woorden om, begeleid en afgewisseld door het koor een roerenden klaagzang aan te heffen. Deze aria en de kfaagkoren behooren tot het mooiste in dit werk. Als het volk zich dan beraadt over een nieuwen heerscher, wordt op initiatief van den priester Abjathar, David daartoe geko zen. Een groolsch, tweedeelig slotkoor, waar in zooals op andere hoogtepunten van het werk het jongenskoor ingrijpt, vertolkt de blijdschap van het volk. 440o STAATSLOTERIJ. Tekklnx van Donderdag 24 Dec. 3e Klasse 4e Lijst Hoogc prijzen: 17952 J 25000. 9594 100. Prijzen van J 45: 113 234 410 742 1297 1876 1961 2163 2418 2783 3051 3093 3869 4034 4056 4402 5010 5350 5557 5754 5997 6301 6963 6992 7029 7036 7443 7493 7517 7617 7668 7980 8497 8514 9072 9351 9354 9413 9480 9872 9923 10046 10245 10281 10776 10851 10910 11068 11132 11186 11391 11472 11582 11782 11956 12107 12880 13277 13344 13604 13962 14303 14981 15276 15293 15350 15526 15532 15556 15719 15967 16197 16202 16343 16579 16749 17051 17251 18027 18113 18412 18623 18960 19109 19182 19258 19422 19442 19475 19861 20006 20080 20418 20507 20778 20846 20S83 20946 RECLAME. Doos 60*90ci Bij Apoth.en Drogisten. AM 8506 (Zitting van heden). Voorzitter: de burgemeester jhr. mr. 'dr. N. C. de Gijsakmr. ALwtzig met kennisgeving de hoeren Ei kerbout en v. Hamel. Do publieke tribune is opnieuw geheel bezet met in hoofdzaak werklcozen. Ingekomen zijn nog eenige disposities van Ged. Stalen, houdende goedkeuring van raadsbesluiten en een verzoek van dr. N. J. Boversen om eervol ontslag als rector van het Gymnasium met 1 Sept a.s. Op het laatste zullen B. en W. praeadvies uitbrengen. Kerstgave aan Werklcozen. Aar. de orde wordt gesteld volgend voor stel: a. tot beschikbaarstelling van golden voor het verlccnen van een extra-ondersteuning van 25 pCl. op de gewone uilkeeringen in de Kerstweek aan gehuwden, kostwinners cn alleenstaande personen, die, hetzij door het Burgerlijk Armbesluur, hetzij door de Crisiscommissie, worden ondersteund; b. om de sub a bedoelde uitgave te doen plaats hebben, zonder voorafgaande mlch- liging van Gedeputeerde Staten. (297) De teer HEEMSKERK betuigt eerst erken telijkheid, dat B. en TV. de motie willen uit voeren. Hjj heeft echter nog eenige vragen. Bedoeling van hem was niet om beneden de 25 pet. te gaan, alleen zoo mogelijk. Is dit echter niet meer binnen bereik van B. en TV., dan zal hij zich neerleggen bg dezen gang van zaken. Maar wat de kosten van het B. A. betreft, die hooren toch op den post daarvoor thuis. Hjj vraagt naar de zienswijze van het B. A_ over de uit voering. De heer v. STRALEN, ook sjjn erkente lijkheid betuigend, beeft toch eenige be denkingen. Zoowel zijn motie als die van den heer Heemskerk bedoelden toch geen raadsbesluit uit te lokken, anders zou ook wei een vcorstei zijn gedaan. Da raad heelt de kosten willen putten uit een bestaande! post, opdat goelkeuring door God. Staten elc. overbodig zij. Is er nu bezwaar tegen, op andere wijze te ageeren en te beschikken uit bestaande begrootnigspesteu, gr 1 ijk ook bet „L. D." als weaischelijk naar voren bracht. De VOORZITTER wil voorop stillen, dat de menscken het nu moeten hebben, al is de motie op lichtzinnige wijze aangenomen Daarvoor zjjn echter de leden van den raad aansprakelijk. Dikwijls hebben B. en W. moties naast zich neergelegd, maar gezien de groots meerderheid, wilden R. on W. niet io con flict komen met den raad en daarom dit voorstel, om de motie wettelijk alt te voeren. Volgens de Armenwet moet een besluit weiden genomen ten aanzien van de gelden van het B. A. Geven naar behoefte is niet meer moge lijk. Voor crisisuitgaven kunnen geen uit gaven worden gedaan op andere posten, dat zou ontduiken zijn. Wanneer B. en W. met een voorstel komen loopen zij ook de risico van vernietiging, doch dan zijn zij verantwoordelijk. Nu komt de raad met een motie, die uitgevoerd worden moet. Voor den raad hier de verantwoordelijkheid. Met moties alleen komt men niet ver, dat is steenen voor brood geven. De heer SIJTSMA zegt, dal het hem niet convenieert; de raadsleden zitten er toch niet om uit eigen zak le betalen. De VOORZITTER: B. en W. dan wel? De heer WILMER: Neen, de raad moet betalen, 't Gaat best anders, maar men wil niet. De heer v. STRALEN kerha&lt zijn vraag oi de kosten niet zijn te putten uit een be staande post. (Geroep; Zie naar A'dara. Kom nu eens met Wibaut als voorbeeld, etc.) De VOORZITTER zegt precies alles le hebben uitgelegd. De heer v. STRALEN vraagt dan, oi de wethouders ook voor het voorstel zullen alemmen. De VOORZITTER zegt, dat dit niet ter zake doet. Dat zal straks wel blijken. De heer v. ECK stelt het op prijs dat B. en W. nu eens hun eigen oordeel op zij hebben gezet en een hun onwelgevallige motie willen uitvoeren. Het valt hem echter zeer legen, dat B. en W. niet een stapje verder willen gaan. Hij vindt de wijze van uilvoering een stroef formalisme, dat de raad ook niet wilde om alle kans op vernie tiging le onlgaan. Voor de persoonlijke aan sprakelijkheid acht hij het niet erg, dat wordt loch niel of zelden toegepasl Maar bij vernietiging is het voortaan voor goed uit en dat telt toch ook mee. Er is een andere weg en elders wordi die toch ook wel bewandeld, waar de verant woordelijkheid toch eveDzeer drukt op B. en W. als hier, wat het algemeen beleid betrefl. Voor buitengewone omstandigheden mag men toch ook wel even builen de ge wone lijn gaan. Bij B. en W. leeft le weinig het gevoel voor de noodzakelijkheid van deze daad. De VOORZITTER: U moet practisch blijven. De heer v. EC1C: Wij hebben toch niet alleen te letten op wetten, ook op menschen. De VOORZITTER: De menschen krijgen het lochl De heer v. ECK: Zeker, maar de wijze waarop is niet hetzelfde. Dc mogelijkheid voor oen andere maal mag z.i. niet worden afgesloten De VOORZITTER: Waarom kwam u niet in Augustus met de motie. U wist 't toch van vorig jaar. De heer v. ECK: Was dat in Auguslus mogelijk, toen de ellende van Kerstmis nog onbekend was en de antecedenten elders evenzeer? Daarom wil hij den raad doen besluiten, de kosten te puiten uit bestaande posten op de begrooting, niet uit de post voor onvoor ziene uitgaven. De heer ZU1DEMA meent, nu het besluit eenmaal genomen is, dat het uitgevoerd worden moet ook. B. en TV. meenden het Maandag niet wettig, en hij acht het nu logisch, dat de raad dan de verantwoorde lijkheid durtt te dragen. De bezwaren acht hij niet zoo groot, want de persoonlijke aan sprakelijkheid begint pas eerst na beroep op de Kroon en die hoopt men niet in te stollen, terwijl de raad bovendien wel geen besluit zal nomen om zichzelf te vervolgen. De heer SPENDEL meent ook, dat de raad de volle verantwoordelijkheid moet dragen. Laten we nu maar kloeke kerels ons toonen en goede vroede vaderen en maar niet ver der discussiceren en eenvoudig het voorstel aannemen De heer KNUTTEL meent dat de weg, nu ingeslagen, beter is dan de weg van de hee ren v. Stralen en v. Eek, ook voor 't vervolg. Hij zal niet zeggen waarom, het zon niet opportuun zijn. Ook de rede van den heer v Eek acht hii niet geschikt voor 't oogen- blik. Dc heer v. STRALEN acht vernietiging van dit besluit zeker. Waarom dit den geris keerd en niet de andere weg gekozen, die niet dal gevaar biedt en waardoor de moge lijkheid van een Kerslgave in latere jarem blijft? De heeren v. STRALEN en SÏTSMA stel len voor de kosten ai te schrijven op begroo- lingsposten, o.a. van het B. A. De VOORZITTER zegt dal de raad niet kan afschrijven op het B. A., dal een op eigen beenen staand lichaam is. Men wil de verantwoordelijkheid afschuiven, dat is dan op B. en W. leggen. De heer SPENDEL: dat bedoelt niemand van onsl De VOORZITTER: dat weel ik ook wel, doch maak nu niel zoo'n herrie, 't komt er toch op neer. Spr. brengt den heer Knuttel alle eer. Wanneer het besluit vernietigd wordt, wat hij niet gelooft, moet de verantwoordelijk heid toch daar zijn, waar zij behoort. Met volgende jaren heeft men nu nieis te ma ken. De consequentie elders is ook nog niet onder de oogen gezien, waar men andere wegen heelt gevolgd. Do heer VAN STRALEN zal zijn motie maar intrekken, al is hij niet overtuigd. Wethouder MULDER zegt, dat de wet houders schijnbaar in een moeilijk parket zijn, want zij blijven per sé legen de zaak. Toch willen zij zich niet onttrekken aan de verantwoordelijkheid en zullen mede de zaak dragen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen mei 301 slem. Tegen de heer Eerd- mans De VOORZITTER wenscht den leden een aangenaam Kerstfeest, een zalig uiteinde en een gelukkig Nieuwjaar en sluit pl.m 12 uur de zilling. Na eenige discussie heelt de raad een manmoedig besluit genomen, waarvan het gevaar voor de leden persoonlijk ook nog zoo groot nog niel is. Een anderen weg wilden B. en W. nu eenmaal niet. En dat de Kerstgave nu gegeven worden moet, daar over was men het roerend eens.. Het conflict lusschen B. en W. en de raad is hiermee van de baan, speciaal waar de weihouders ook mede de verant woordelijkheid hebben aanvaard. RECLAME. Zijn Uw Handen en Lippen Pijnlijk, Schraal of Gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlijk verzachtende en snel genezende PUBOL. In doozen 30, 60, 90 ct. Tuhen 80 et. Bij Apoth. en Drogisten. 8528 DE ALGEMEENE TOESTAND. De economische conferentie Amerika en da ontwa pening Tsjitsjerin ovar den Volkenbond. Volgens den correspondent van de „Mor ning Post" te Genève zal de eerste bijeen komst van do commissie van voorbereiding voor de economische wereldconferentie in de tweede helft van Februari te Genève plaats hebben. Sir Eric Drummond heeft vijf en dertig bekende figuren op indu- streel, wetenschappelijk en handelsgebied tot de conferentie uitgenoodigd en deskun digen uit vijftien landen. Groot-Britamrië, de Vereenigde Staten, Frankrijk en Duitechland en Italië zullen op de voorbe reidende conferentie elk door drie leden vertegenwoordigd worden, terwijl de ande re leden, JapaD, België, Spanje, Zweden, Uruguay, Brazilië, Nederland, Indië en Tsjecho-Slowakije, één of twee leden zullen zenden. Het Internationaal Vakverbond zal worden uitgenoodigd drie vertegenwoor digers aan te wijzen, die zullen medehel pen bij het formuleeren van het program der conferentie. Rusland zal niet worden uitgenoodigd tot deelneming aan de voor bereidende conferentie, doch wel tot de conferentie zelf. Amerika's president Coolidge werkt aan zijn antwoord op de uitnoodiging om deel te nemen aan de voorafgaand? bespreking van dc ontwapening. Op het Witte Huis wordt yerklaard, dat zijn onderzoek „van opbouwenden en bevestigenden aard" ia. Het antwoord van Coolidge is echter nog niet voltooid. Er verluidt, dat de Amerikaa-nsche de legatie de instructie heeft ontvangen, ei op aan te dringen, dat bij deze besprekin gen nauwkeurig onderscheid zal worden ge maakt tusschen de bewapening te land en die ter zee en dat de quaestie der oorlogs industrieën niet zal worden behandeld. Naar men zegt, wenschen Coolidge en de leden van het kabinet, dat de conferentie zich uitsluitend met de ontwapening te land zal bezighouden, waarbij de Vereenigdo Staten weinig belang hebben, omdat het Amerikaansche landleger reeds tot een mi nimum is verminderd. Voor zijn terugkeer naar Moskou heeft Tejitsjerin nog het volgende verklaard aan een medewérker van de Berlijnsche „Bote Fahno": Op het oogenblik waarop ik Duitschland verlaat üecht ik er waarde aan nogmaals te verklaren dat de sovjet unie vast besloten is zich niet bij den Vol kenbond aan te sluiten. Onze weigering om tot den Volkenbond toe te treden ia per manent en dus niet van voorloopigen aard. De Volkenbond is een instrument van ka pitalistische intrigues tegen de zwakke sta ten en tegen de koloniale volken. Aan do leidende staten schenkt hij de mogelijkheid dwang op de andere staten uit te oefenen. Hij is een schaduw cn een illusie maar in de handen van de sterkste staten ie hij een dreigend wapen daar hij hun de moge lijkheid schenkt te spreken in naam van de gemeenschap. Wij zullen met een on verzoenlijk neen antwoorden op de vjaag van dc voornaamste vertegenwoordigers van het imperialisme of wij onze vrijheid van beweging aan hun organisatie willen toevertrouwen. De Volkenbond is de vijand van het recht op zelfbestemming der vol ken, de vijand van de gelijkheid der naties, de vijand van de werkelijke politiek van den vrede. Wij laten ons niet spannen voor deD triomfwagen van het imperialisme. DUITSCHLAND. De crisis De werkloosheid, j Enkele sociaal-democratische bladen en ook enkele organen van den linkervleugel van het centrum waarbij zich o.a. de „Ger- mania" bevindt spreken zich sinds enkele dagen alweer uit ten gunste van de grooie coalitie. Sommige bladen blijken zelfs aan hangers te zijn van een minderheidscoalitie bestaande uit sociaal-democratie, centrum en democraten, die de zoogenaamde coali tie van Weimar vormen. Voor een derge lijke oplossing schijnt alleen de sociaal-de mocratie iets te voelen Het centrum zou zich eventueel ook met deze oplossing ac eoord verklaren in de boop dat deze min derheidscoalitie zich automatisch tot ae groote coalitie zou ontwikkelen. De avondbladen melden dat de Duilsche bond ccn vertoog tot de regeering beeft gericht waarin hij wijst op de ontzettende toeneming van het aantal werkeloozen in dc laatste wekeD. Hierbij kunnen geen toe hagen in eens noch gemeentelijke onder steuningen helpen en de regceriDg wordt, dringend aangezocht om bij de rijksspoor wegen, den rijksboschdienst en aDdere groote rijkslichamen onverwijld werk te verschaffen, te doen uitschrijven en ver richten. Dc werkloozen moeten verder met rijkskrediet en voorschotten op hun loonen geholpen worden. FRANKRIJK. Uil de parlementaire wereld Venei löQen nieuwe belastin gen Marokko en Syrië. De Keü-c-. neeft het ontwerp amgc-nomm Waardoor een crediet op den dienst vao 1925 wordt geopend tengevolge de wijziging in de samenstelling der regeermg. Oq Kamer heeft de gewone en de buitengewone oor- logsbegrootiDg aangenomen. Millies la Croix is gekozen door ouder- domsvoorrang tot president der Cnancieele commissie van den Senaat met 18 stemmen tegen 18 op Clémente!; Chéron werd tot rapporteur gekozen met 18 stemmen tegen 14 op den soc. radicaal Pasqueï. l)it verscheidene deelen van Frankrijk wor den proteetvergaderingen der economische vereenigingen tegen de nieuwe belastingen gemeld. In verscheidene steden werden als teeken van protest fabrieken, winkels en oafé's geeloten. RECLAME. v.h. F. W. DE RAAD. S556 Een leuke verrassing is een Zakspiegel met Foto 5 0.75 en A 10.20. li Kout drie Zondagen proliteeren. Volgens een beursbericht beeft de Jouvene( amnestie beloofd aan alle Synërs, die de wapenen binnen 14 dagen heblrén neergelegd, alleen de aanvoerders der rebellen uitge* zonderd. Abdei Krirn heeft zijn vertegenwoordiger Causing volgenden brief meegegeven; Amersin bij Adjdir. Gelooid zjj God en geprezen zjjZjjm naam! Moge een ieder door dit schrijven ver nemen, dat wjj, bij de Gratie Gods den drager er van machtigen, in onzen naam de voorwaarden te ontvangen, welke Frank rijk en Spanje in Juli hebben aangeboden, wolke voorwaarden den grondslag voor vredesonderhandelingen zouden kunnen vorr men; opdat wij kermis nemen van deze voor waarden, deze kunnen onderzoo ken en dan aanvaarden of verwerpen. Vrede zij met U. 16 Jornada 1344. Mohamed ben Abd-el-Krim Khattabi. Canning zeide nog, dat Abdel-Krim wel bereid is, reeds thans in te stemmen met 6 van de 8 punten, op de basis waarvan de vredesonderhandelingen zouden kunnen worden gevoerd, en wel: lo. Uitwisseling van krijgsgevangenen. 2o. TVederzijdsche amnestie met terug, werkende kracht tot 1 Januari 1921. 3o. Definitie van het stelsel van beheers- autonomie. 4o. Bepaling van de gebieden, die onder dat stelsel zouden worden geplaatst. 5o. Vaststelling van de politie-eiiectie- ven ter handhaving van d6 orde in die gebieden. So. Verbod van handel en wapens en mum tie. De volgende ponten zou hij evenwel nadar willen bestudeerep: 7o De handelsvrijheid zal erkend en ver zekerd zjju in bovengenoemde gebielen, alt tons voor zoover dat niet in strrjd te met ds internationale verdragen, met nam« wat betreft de douane-regelingen. 8o. Een kuststrook zal worden aangewe zen om door de Spanjaarden vreedzaam te werden bezet na het staken der vijandelijk heden. Het spreekt wel vanzelf, dat Abded-Krim wenscht, dat de Fransche regeering offi cieel haar voorwaarden nader toelicht. HM dan zon het mogelijk zijn, dat Abdel-Krim binnen veertien dagen reeds sun definitief antwoord kenbaar maakt, hetzij schriftelijk, hetzij door gevolmachtigden. ENGELAND. Weduwen en weezenpenzisea Het wegenfonds. Begin Januari treedt het nieuwe s tela at vau weduwen- en weeoenpensioen in wer king. Van de 160.000 pensioengerechtigde weduwen in Engeland heeft 72 pet. een aanvraag ingediend. Het aantal weezen ia Engeland, dat van het pensioen zon kunr Den proCteeren, is vastgesteld op 26.00Q en er zijn ongeveer 8500 aanvragen teu benoeve van weezan ingediend. Echter ont breken nog de aanvragen van verscheidens groote weeshuizen. Het aantel pensioen-ge rechtigde weduwen en weezen in Schotland ia geraamd op 25.500 van wie 19.000 aan- vragen ingediend hebben. Voor Wales zijn deze cjjiers 14.003 en ten naastebij 1L000. Alle aanvragen worden onderzocht door het ministerie van volksgezondheid. Naar men zegt, heeit de kanselier van de schatkist bjj die kabinetscoramissie voor de bezuiniging voorstellen ingediend om zjjn departement meer zeggenschap te geven over do uitgaven ran het wegenfonds, dat ver kregen wordt uit de opbrengst van de rij en nummerbewijzen voor automobilisten en auto's en voor bet grootste deel gebruikt wordt voor aanleg en onderhond vac wegen. Churchill heeft al meermalen twijfel er ever oitgesproken of het land wel voort kan gaan jaarlijks 17 millioen pond sterling te berieden voor de ontwikkeling van het wegen- eet. Volgens do „Daily Telegraph" zou reeds een soort van compromis bereikt zijn. Het fonds zou bestemd blijven voor de verbete ring der hoofdwegen onder leiding van het ministerie van transportwezen, dat plannen uitgewerkt heeft voor een langdurige periode. De kanselier van de schatkist wil echter de tesehikking verkrijgen over een zeker deel van de jaarlijksche inkosnsten van het fonds, welke gelden hij wil besteden voor nationale doeleinden. Volgens de Tela* graph" zou Churchill de beschikking krij ger. over een bedrag, dat tot 3 millioen fond 's jaars zou kunnen oploopen. RUSLAND. Economisch rapport Stalin. In zjjn aan liet communistiscn congres to Moskou uitgebracht rapport deelde Stalin met betrekking tot den economischer) toe stand in de sovjet-unie nog het volgende mede: De industrie heeft thans 89 pet. van den omvang van voor den oorlog bereikt; do coöperatieve industrie groeit aanmerkelijk sneller dan de particuliere. De z.uivere winst van de staatsindustrie gedurende liet aige- h;op.3.) jaar bevit 315 millioen roebel be dragen; ran den staatshandel 22 millioen roebiel, van de banken 46 millioen. Van het millioen roebel aan de schatkist ten getda, Dc verdere ontwikkeling der industrie zal voornamelijk afhankelijk rijn van de ver nieuwing der meerendeels versleten machi nerieën. In verband hiermede moed groots aandacht worden gecchanktai aan de in dustrialisatie van het land.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2