Nieuwjaarsadvertentiën 50 cent van 1-5 regels elke regel meer 10 ct. BERICHT No. 20181. DONDERDAG 24 DECEMBER Anno 1925. - Officieele Kennisgeving. Ook dit jaar s.tellen wij weder de gelegenheid open in ons blad van Donderdag 31 December Nieuwjaarswenschen te plaatsen tegen den pi ijs van Deze advertentiën kunnen tot Woensdag 30 Dec. a.s. tot 5 uur des namiddags aan ons bureau aan geboden worden. De advertentiën welke na dat tijdstip aangeboden worden, zullen tegen den advertentieprijs worden berekend. g e w o n e n .9 STAnSNHEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. AMSTERDAMSCHE ANTHRAG!Ef~MIJ LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIE!*: 30 Ct9. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs Kleine Advertentiën, uitsluitend bi] vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts.. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrecht Voor eventueel? opzending van brieven 10 Cta. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. Sf 0.18, „0.18. OH nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Vrijdag en Zaterdag, de beide Kerst dagen, verschijnt ons Blad niet en zijn onze Bureaux den geheelen dag gesloten. Het eerstvolgend nummer van ons Blad verschijnt alzoo Maandagavond 28 December a.s. DE DIRECTIE. DIENSTPLICHT. Aangifte ter inschrijving. De Burgemeester van Leiden brengt ter I kennis van belanghebbenden, dat op de daarvoor in die gemeente aangewezen plaat sen is aangeplakt een openbare kennisge ving, betreffende inschrijving voor den dienstplicht in JannarLa.s. van de in 1907 j geboren mannelijke personen. Voor vorenbedoelde inschrijving zal meer bepaald zitting worden gehouden ter Ge- i meente-Secrelarie (Afdeeling „Militaire j Zaken"), Brcestraat No. 119, hoek Wolsteeg, alhier van des voormiddags 10 uur tot des namiddags 3 uur: op Maandag 4 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter A of B op Woendsag 6 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter C, D, F. of F, DE DIRECTIE. „De Graanbeurs" een uitvoering met mede werking van het duo Rotowsky, (piano eh viool), waarvoor, zoo als wij dit gewend zijn bij dit gezelschap, weder buiten-gewoon veel belangstelling was. De zaal was geheel bezet. De goede klank, die van de club van i uit Noordwijk uitging, waar zij aan een op Vrijdag 8 Januari a.s. voor hen, wier j wedstrijd deelnam, en het mooie program- geslachtsnaarn aanvangt met de letter G, II ma hobbon daartoe zeker ook medegewerkt. of 1. op Maandag 11 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter J, K of L, op Woensdag 13 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter M, N of O, op Vrijdag 15 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter P, Q of R op Maandag 18 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter S of'T, op Woensdag 20 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter U, V of W tot en met We; op Vrijdag 22 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter W van Wi af, X, Y of Z. - i Door een ieder, die tot aangifte verplicht is, moet een uittreksel uit het geboorte-re gister betreffende den in te schrijven persoon of het huwelijksboekje van diens ouders worden overgelegd. Nadere inlichtingen hieromtrent kunnen worden verkregen aan de afdeeling „Mili taire Zaken" voornoemd, op werkdagen van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 12l/« uur en van des namiddags l1/» uur tot des namiddags 3 uur-, des Zaterdags van g^naam aarvdeed. De voorzitter, de heer J. P. Harting, heette te ruim acht uur de aanwezigen hartelijk welkom, verheugd over de groole belang stelling, en sprak er zijm voldoening over uit het duo Rotowskv bereid te hebben be vonden, zijn medewerking te verlec-nen, en dankte den gérant van „Den Burcht", dem heer Backer, voor diens goede zorgen. Het programma sprak, naar hij meende, voor zichzelf; de uitgebreidheid ex vag en de meerdere samengesteldheid van de ver schillende nummers, bewijst de stijgende prestaties van de leden, wier getal thans tot 45 geklommen is en bewijst hoe goed de heer Veerman zijn laak als directeur ver vult. Na een warm applaus op deze woorden, werd met de uitvoering van het programma begonnen. Achtereenvolgens werden gespeeld „Sous le Ciel Bleu" (Marsoh) van G. Berno; „l'Ile Enchanlé" (Ouverture) van Joh. B. Kok; „Amouir Ardent" (Valse briMante) van Mario Macioechi" en „Sous les ailes du versohuldigt aan de godsdienstige begrippen Moulin", een Fantasie van A. Coulet, welke stukken met steeds klimmende belangstel ling aangehoord en telkens.worm beapplau di sseerd werden, welk applaus blijkbaar ook den dirigent gold, wiens rustige leiding aan- den voormiddags 9 uur int des namiddags 121/* uur N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. I -uden, 24 December 1925 8509 Openbare les Muziekschool. Der traditie getrouw heeft gistermiddag en -avond wederom de openbare les van de i leerlingen der Muziekschool der Maatschap- j pij voor Toonkunst plaats gehad, de jaar- lijksche gelegenheid, waarop de goede, ijve- rige leerlingen hun volhardende studie be- i loond zien met de hoogc eer om in het j openbaar le mogen optreden, 't Begon 's mid dags om 1 uur met de kleintjes, de leer- linger van het eerste leerjaar. Eerst twee j pianoleerlingetjes. die quatre-mains speel- den. een grappig gezicht, die twee peu- j Cers op dat groote podium met hun beidjes voor don vleugel, maar 't ging goed! Dan ook viool en violoncel. Wat deden die rak- kers uit de eerste koorklasse het weer goed. hun liedje „De groote toovenaar", werkelijk j (ot in de puntjes verzorgd! Allengs werden de solisten grooter en na tuurlijk werden de nummers ook beter en moeilijker. Bestond het auditorium des mid dags alleen uit een aantal mama's, 's avonds was de belangstelling van dien aard, dat de zaal vrijwel geheel gevuld was. Begrijpelijk wont er valt op deze avonden meermalen zeer veel tf genieten. Wij doen zeker aan niemand tekort, wanneer wij in het bijzon der willen noemen ..Petite Suite" van De bussy. voor Iwee piano's, achtbandig. de ..aria uit Mad Butterfly". ..La Mer". van de ensembleklasse den wij eigenlijk alles 't was allemaal goed Rest nog le vermelden, dat aan mej. Tilly Leening het diploma voor piano-onderwijs werd uitgereikt, hetgeen zooals gewoonlijk geschiedde door den president-commissaris, den hoor A D Vijgh Het duo Rotowsky, met bijval begroet, speelde drie bekende, mooie sfculkke-n: „Lé gende" (op. 17) van H. Wreniarwske, Andante" uit de Sonate opus 13 van Beet hoven. besluitende met hel schoone ..Ber ceuse" van B. Godart. Gezien de moeilijke muziek, mag een woord van lof aan deze artisten niet worden onthouden; vooral de pianiste leverde onzes inziens knap werk. De luide toejuichingen, welke uitbarst ten na de stilten waarmede zij weiden aangehoord, bewees dat de aanwezigen zeer voldaan waren over het tweetal. Na de pauze trad het duo onmiddellijk weder op. nu echter met wal lichter kost, in welk genre Rolowsky zich vooral een meester toonde De toejuichingen waren niet minder, zooals zich begrijpen laat. De mooie avond werd door „Krobustlipo" besloten met een viertal keurige nummers met een Marsch tot slot. Het gezelschap heeft gisteravond zijn goe den naam niet alleen gehandhaafd, maar ook zeer versterkt. Ouderavond O. L. S. Schuttersveld B. Gisteravond had bovengenoemde ouder- aan tegenstellingen. Wat is een schro melijke vergissing. Het is mijn vaste over tuiging .dat er maar ééne waarachtige Christelijke School is en dat is de Openbare School. De scholen drie ziich bij voorkeur Christelijke scholen laten noemen, zijn in derdaad niet anders dan sekte scholen, zei spr. Ons volk is le verdeelen in twee gTOote deelen, n.l. Room-schen en Protestanten. In zonderheid bij de laalslen is de geloofsver deeldheid onrustbarend. Nu 9chijnrt het voor elke sekte een levensbehoefte te zijn om een eigen school te hebben, met het doel de kleine kipderen in le pompen, dat aJleen zij de dragers van liet ware Christendom zijn. Dit nu is eon lijnrechten strijd met het eer ste en grootste geboddat der 0hri9telijkc naastenliefde en broederschap. De Openbare School is de algemeen Christelijke School, (Jie altijd gediend heeft en nog steeds dienstbaar is aan het Christe lijke karakter van ons volk, boven alle ge loofsverdeeldheid De allereerste en aller grootste Christelijke deugt, die der verdraag zaamheid, is in haar belichaamd. Ook wet telijk is ze daartoe verplicht, zooals in Art. 42 van de L. O.-wet van 1920 is aangege ven en met gelijke woorden 3tond in de vorige wetten van 1878, 1857 en 1806. Bo vendien is het den openbaren onderwijzer wettelijk verboden iets te leeren te doen of toe te laten wat in strijd is met den eerbied Miadolineclub „Srebustlipo". Gisteravond gaf de welbekende Leidsche Mandolineclub „Krebustlipo", onder leiding Tan haar directeur, den heer .Veerman, in avond piaats. Het hoofd der school, de heer Zeelenberg, heette alle aanwezigen wel kom. De notulen werden uitgesteld lot een volgende vergadering, daar de secretaris door ziekte in zijn gezin afwezig was. Daar na deed de voorzitter der oudercommissie verslag van het Sinterklaasfeest. Het hoofd der school maakte van deze gelegenheid ge bruik om zijn groote voldoening uit te spre ken over het mooie werk, door de ouder commissie verricht, en de uitstekende sa- ----- menwerking met het personeel. Er heerscht och. vanaf hier zou- j een geest van blijde opgewektheid en onder moeten noemen; ling vertrouwen Als nieuwe leden van de oudercommissie werden gekozen de heeren J. de Gelder en G. Meerloo, die hun benoe ming gaarne aanvaardden. Daarna hield de heer -Zeelenberg een uit stekend gedocumenteerde rede over het Christelijk karakter van dfe Openbare School. Wanneer men de begrippen Christelijke School en Openbare School hoort gebruiken, aldus spreker, krijgt men meer dan eens den indruk, dat daarbij gedacht wordt als van andersdenkenden. Aan de hand van een keur van boeken, die op de Openbare Scholen algemeen ge bruikt worden en werden bewees spreker het uitgesproken Christelijke karakter van drie school en 9tclde daartegenover leerboe ken der sekte scholen, waarin d'e grootste Christelijke deugd met voeten getreden wordt ten tiehoeve van het eigen ik en al leenverkondiger van ,,de waire leer" te zijn. Het is dan ook verdrietig en ontmoedigend te moeten ondervinden, dat menschen uit die kringen van voorstanders der sektescholen en dan nog wed raénschen van geizag op ge- wetenlooze en onchristelijke wijze laster verbreiden over de Openbare School. Spr.- ker heeft een massa bewijzen daairvan bdj zich. maar volstaat met een geringer aantal te laten hooren, omdat er vele 9tukjes bij zijn waarin woorden voorkomen, die men in falsoenlijk gezelschap niet bezigt. Dat i9 be droevend maar het groote ideaal dat ons in onze taak bezielt, verheft ons gelukkig bo ven dien leugen en laster. Godsdienst is een zaak des harten, die er niet als vernis van buitenaf op aangebracht kan worden, en zeker niet door jonge kinderen onbegrepen dingen van buiten te laten leeren. Spreker eindigde met voot te lezen uit Zonneschijn VII bladz. 32. De barmhartige Samaritaan Luk 10 vers 2937. In dien geest wordt een kind opgevoed in de Open bare School. En overdenkt nu bij u zelf, of ge niet met het volste vertrouwen uw kind durft toevertrouwen aan de Openbare Schoort die door zoo'n heerlijk ideaal gedragen wordt. Een langdurig en dankbaar applaus was sprekers belooning voor zijn güöedvol'le rede. De rondvraag leverde niets op en de heer Zeelenberg sloot met een opwekkend woord 1 dezen welgeslaagden avond. Werktijd voor de Slagersbedrijven. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft voor de a.s. feestwekeh voor de Slagersbedrijven de navolgende werk- j tijdregeling vastgesteld: Voor volwassenen: Maandag 21 Dec.: 8'/s uur per dag; Dins dag 22 Dec.: 9'/a uur per dag; Woensdag 23 Dec.: 10 uur per dag; Donderdag 24 Dec.: 11 uur per dag; Vrijdag 25 Dec.: Zaterdag 26 Dec.: 5 uur per dag; Maandag 28 Dec 8 uur per dag, Dinsdag 29 Dec.: 9 uur per dag; Woensdag 30 Dec.; 10 uur per dag; Donderdag 31 Dec.: 9 uur per dag; Vrijdag 1 Januari; Zaterdag 2 Januari- 11 uur per dag. I Voor personen jonger dan 18 jaar: Maandag 21 Dec.: 8lh uur per dag; Dins dag 22 Dec.: 9Va uur per dag; Woensdag 23 Dec.: 10 uur per dag; Donderdag 24 Dec.: 10 uur per dag; Vrijdag 25 Dec.: Zaterdag 26 Dec.: 5 uur tot uiterlijk 1 urn 's middags; Maandag 28 Dec.: 8 uur per dag; Dinsdag 29 Dec.; 9 uur per dag; Woensdag 30 Dec.: 10 uur per dag; Don derdag 31 Dec.: 9 uur per dag; Vrijdag 1 Januari Zaterdag 2 Jan.: 10 uur per dag. Geslaagd zijn voor het examen voor rekening-courant boekhouden, afgenomen door het instituut Mercurius le Amsterdam mej. E. Aalders en de heer L. Boot, alhier Voor de tweede groep van de examens Engelsch M. O. acte B. is geëxamineerd één candidaat, die is afgewezen. Meg\ L Jos. Timmerman, alhier, is ge- 9laagd voor het examen piano-onderwijs 1 aan het Kon. Conservatorium in Den Haag. Prof. G. Schöler, te Zürich, van wiens 70sten geboortedag is melding gemaakt, heeft de uitnoodiging aangenomen om in April a.s. alhier een lezing le komen hou den. De heer Th. J. van der Heijden alhier is geslaagd voor het te Amsterdam door de federatie van Handels- en Kantoorbe dienden (Mercurius) afgenomen examen in Nederlandsche Handelscorrespondentie. Der Algcmeene Kerkeraad der Ned.- Herv. Gem. hoeft besloten het Kiescollege, samen te roepen tegen 15 Januari, om de nog openstaande vacatures (één van een ouderling, twee van diaken) te vervullen. Do Bijzondere Kerkeraad dier Gem. heeft opnieuw ingesteld eene commissie voor So ciale Belangen, waarin ds. Goedhard en de heeren Van der Steen en Eikerbout zitting nemen. Ook is besloten voort te gaan met de Apo logetische lezingen. Als commissie-leden, zijn aangewezen de predikanten Riemens en Lo cher, de ouderlingen Bloot en _De Koning, die nog twee diakenen kunnen assumeeren. De Jeugddiensten zullen in het aanstaan de jaar als kerkdiensten ééns in de maand in de Hooglandsche Kerk gehouden worden. De aandacht van de manlijke ingeze tenen dezer gemeente, die geboren zijn in 1907, wordt gevestigd op een in dit Blad voorkomende openbare kennisgeving van den burgemeester, betreffende aangifte ter inschrijving voor den dienstplicht in de maand Januari a.s. Het Comité tegen de achteruitzetting der vrouw heeft aan den Raad van Leiden een adres gezonden van den volgenden in houd Het comité heeft met verwondering kern nis genomen van een voorstel dat bij B. en W. is ingediend, bevattende een verorde ning, waarvan het eerste lid inhoudt de be paling, dat onderwijzeressen, die voor den 45-jarigen leeftijd in het huwelijk treden, zullen worden ontslagen, protesteert met kliyn tegen dit voorstel en verzoekt Uwen Raad nadrukkelijk dit te verwerpen. In de toelichting zegt het cqmité: Het Comité is van meening, dat geen Re- geering van stad of land het recht heeft een vrouw te ontslaan, omdat zij in het huwe lijk treedt, daar dit een ingrijpen in het particuliere leven der vrouw zou zijn, waar bij de persoonlijke vrijheid der Nederland sche burgeres zou worden aangetast. Het Comité oordeelt het een groote dwa ling, dat de gehuwde onderwijzeres uit de school zou worden geweerd krach lens haar huwelijk, daar de geschiktheid der vrouw voor dit ambt immers niet vermindert door haar echtverbintenis. Hot voorstel voornoemd bevat een beper king van de arbeidsvrijheid der vrouw, een beperking, die naar het oordeel van het ..Comité tegen de achteruitzetting der Vrouw" absoluut ongeoorloofd is. Het adres is in den raad voor kennis geving aangenomen. In de eerste week van Januari zal hier weder een Week der Gebeden worden ge houden in de Oosterkerlr Het aantal werkzoekenden, ingeschre ven bij de Arbeidsbeurs op 24 Dec., he- draagt in totaal 933, tegen op 24 Dec. 1924 in totaal 1060. Wij vestigen de aandacht op de adver tentie omtrent den zangdienst in de Hoog landsche kerk op Tweeden Kerstdag. BINNENLAND. Met 301 stem neemt de Leidsche Raad het voorstel van B. en W. aan inzake dö Kerstgave aan de werkloozen. Groote brand te Haarlemmermeer. 24 koeien verbrand. Overleden is jhr. mr. W. M. van Weede van Berencamp, Ned. gezant te Weenen. De wenschen der vakbonden van spoor* wegpersoneel grootendeels afgewezen. Ongelnkken door storm. Overstroomingen door hoog water. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Eersten Kerstdag, 's morgens te tien uur, ds. E. L. Naula. Koor zang. Zondagmorgen, te tien uur, ds. J. W. van Stuyvenberg, van Amsterdam. Eglise wal lone: Noël, matin k 101/* heures M. S. Cler. Choeurs Dimanche matin, k 10Va heures, M. S. Cler. Sainte Cène. Evang.-Luthcrsche Gem.: Eersten Kerst dag, 's morgens te halfelf, ds. J. Ph Makkink Koorzang. Tweeden Kerstdag, 's morgens te halfelf, ds. C. de Meijere. Zondagmorgen halfelf, ds. J Ph. Makkink. Remonstrantsch-Geref. Gem.: Eersten Kerstdag, 's morgens te halfelf, prof. dr. G. J. Ileering. Tweeden Kerstdag geen dienst. - BUITENLAND. Tsjitsjerin noemt Rnsland's weigering tol den Volkenbond toe te treden permanent. Succes van Feng in China. Zware stormen en groote schade. RECLAME. Itfcrcnslncc] 34/35. Tel. No. 1523- PRISIA KWALITEIT. - VERZEGELDE ZAKKEN. ■lO.'G Zondagmorgen, te halfelf, de lieer J. de Ko ning, Rem. proponent te Utrecht. Ver. van Vrijzinnig-Hervormden, Volks huis: Eersten Kerstdag, 's morgens te halfelf, ds. E. J. van der Pot, van Rotterdam. Solo' 'zang. Zondagmorgen, le halfelf, ds. Van der Kieboom, Bergen. Vrije Kath. Kerk, Bonifaciuskapel, Stille Rijn la: Donderdagnacht, te twaalf uur- Eersten Kerstdag, le halfelf, en Zondagmor gen, le halfelf, dienst. Wijkgebouw Langestraat 6769: Eersten Kerstdag, 's avonds le halfzeven, Kerstwij ding met koorzang. Spr. mej. W. Snellen. MUZIEK. Chr. Oratorium Vereeniging „Con Amore". Donderdag 7 Januari 1925 hoopt boven genoemde vereeniging een uitvoering to geven in de Stadsgehoorzaal van het orato rium „Saul". Het Residentie-orkest zal be geleiden. De orgelparlij zal niet, als lot dus ver, op een druk wind-harmonium, maar op een kerkorgel worden gegeven. Een echt j cembalo zal zijn mystieke klanken door de i zaal doen ruischen. Ook een jongenskoor za) medewerken. I De handeling begint met een glansrijke feestviering van de overwinning der Israë lieten op de Filistijnen, wier voorvechter Goliath door David was verslagen. De held van den dag wordt voor den koning geleid maar terwijl het onderhoud tusschen Sau en David nog voortduurt, nadert, begeleid door klokkenspel een stoet van Israclietische vrouwen- David sloeg tienduizend neer, tienduizend liedren hem Ier eer." Dit doet in Sauls borst den naijver ontwaken, die ten slotte tot zijn val en lol Davids verheffing zal voeren. Omdat door deze ijverzucht heel het volgend verloop van de handeling wordt beheerscht, heeft de componist hier, als ly risch intermezzo, een „vervloeking van den nijd" ingelascht. Dit wondere koor is 'geheel gebouwd op een ..basso ostinato" d. i. een voortdurende terugkeer end thema in de bas partij van het orkest. 's Konings zoon Jonathan weet een oógen- biik een vriendelijke gezindheid in Sauls ge moed ten opzichte van David te doen ont waken Zelfs wil Saul David zijn dochter Michal ter vrouw geven maar. hopend, dat David in dien strijd zal vallen, sloll hij als voorwaarde, dal deze honderd vijanden zal verslaan Een omvangrijke symphonic voof orkest met orgelsolo sehi'dert het gc\v<><van don strijd tegen de Filistijnen Als overwinnaar keert David uil len slag terug Maar Miehals blijdschap wordt I en zeerste getemperd door het oi handen zijn van het feest der nieuwe maan- Zij weel. dat nieuwe gevaren dan haar geliefde bedreigen en roept daarom in een roerende aria de tusschenkomst des Allerhoogslen in. Het feest breekt aan Fen symphonic geelt een indruk van de algemeene feestvreugde. De hofstoet en feestgenoten waarondei ook 's Konings zoon, treden voor hun gebieder. Maar Jonathans schuchtere tusschenkomst en Michals gebed schijnen vergeefsch ..Ha, eindlijk komt mijn lijd; op dezen dag neem ik wraak op Isaï's zoon." Een schoon koor bejammert deze „blinde razernij der haat, Door wijsheid niet weerstaan Het derde deel schildert Sauls vertwijfe ling en einde. De Filistijnen, die wél heseffen hoe het Israelietische leger door Davids ver banning is verzwakt, hebben nogmaals een strijdmacht tegen Israël uitgerust Saul ge-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1