AGENDA. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. RECHTZAKEN. RADIO-PROGRAMMA Vrijdag. „De Sierkan" (Haarlemmerstraat 52 d): Postduivenlentoonstelling van „De Blauw- kras". „Prediker": Kerstfeestviering Zondags school „Zaait aan alle wateren". 6 uur. StadszaalConcert dir dr. G. de Koos. Cello-recital Judith Bokor. 8 uur. Zatordag. Stadszaal: Feestavond Ver. „De Leideche Padvinders." 8 uur. „De Sierkan" (Haarlemmerstraat 52 d): Postduivententoonstelling van „De Blauw- kras". Stadszaal (foyer)Kindermatinée afd. Leiden Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2 uur. Volksgebouw: Radio-avond. 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en famitie-malinée. „City-theater", Haarlemmerstraat: Bios coop- en Variété-voorstellingen te 8 uur. 's Woensdag en 's Zaterdags matinee te 2 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- er. Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Do Lakenhal": Tentoonstelling van wer ken uit Spanje, floor W. H. van der Nat. .Van 6 tot 20 December; van 10 tot 4 uur. 's Zondags van 1 tot 4 uur. De apotheek van de „Hulp der Mensch- heid'*; Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 December a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duys- ler, Nieuwe-Rijn 18, tel. 523. Al is de sneeuw weg, toch hebben de Vogels bulten nog gebrek I medewerking en adviezen te doen voortdu ren, door het handhaven van een stabiel systeem van regeering in Irak. Hierurt volgt, dat de uitspraak van den Raad geen afwijking inhoudt van de politiek, door de regeering voor 5% jaar aangekondigd. Hij voegde er bij, dat aan het parlement alle gelegenheid zal worden gegeven, om het nieuwe verdrag met Irak te bespreken, al vorens het in werking treedt. Maandag zal een groot Mosoel-debat plaats vinden. McDonald zal dit openen. Een Fransch-Duitsche economische confe rentie, aan welke leden van het Fransehe parlement en den Rijksdag en industrieelen uit beide landen zullen deelnemen, zal in den loop van Januari te Parijs gehouden worden. BELGIE. De iinaiitiën. In een financieele uiteenzetting in de Kamer, zeider de minister van financiën, dat de regeering voor het eerst een balans heeft opgemaakt waarin geen onbekende meer voorkomt. Zij zal al haar verplichtin gen nakomen. Hij wees op de gevaren, die voor de financiën voortvloeien uit de insta biele positie van den frank en de vlottende schuld'. De regeering, die alle uilgaven door de inkomsten gedekt heeft en door de achter stallige belastingen vraa*gt nieuwe belastin gen omdat de uitgaven vermeerderd zijn in evenredigheid met de daling van den frank. De minister zeide vervolgens, dat de in- dustrieele crisis, die op de stabilisatie zal volgen,.niet ernstig zijn zal, want' de finan cieele stabilisatie heeft in zekeren zin reeds plaats gehad. De minister wees er op, dat de leening, die met den steun van Engeland, Nederland en Amerika gesloten is, tot stand is gekomen zonder de minste pressie, op voorwaarde, dat de bcgrooting in evenwicht was. Dc minister deed een beroep op allcfli om te slagen en uit de moeilijkheden te komen. DUITSCHLAND. De crisis De beraamde aanslag op Stiesemann Kerstgave aan de ambtena ren. De Rijksdag is op Kerstreces gegaan en zal eerst 12 Jan. weer bijeenkomen. Met het oog hierop heeft Hindenburg den Rijkskanselier dr. Luther en de Rijks ministers verzocht de zaken ook verder waar te nemen. De Rijkspresident zal zijn nadere beslissing inzake de vorming der nieuwe regeering tijdig voor de bijeen komst van den Rijksdag in 1926 treffen. Opnieuw wordt Luther genoemd als aan staand kabinetsformateur, maar dat het zoo loopen zal, is nog zoo zeker niet waar een vergadering van de Centrum-fractie volgend communiqué uitgaf: De fractie heeft zich uitvoerig bezigge houden met den toestand, die ontstaan is door de afwerende houding der sociaal democraten. Zij handhaaft eenparig haar opvatting, dat de grooto coalitie alleen aan de eischen van het oogenblik beantwoordt en zal dit doel ook verder met alle mid delen nastreven. Het Centrum wil dus de pogingen, om de groote coalitie tot stand te brengen, nog niet opgeven en daarom lijkt het ons niet ondienstig nog even het program te vermelden, waarop Koch heeft gewerkt. Daarvan waren de voornaamste punten Versterking en bevestiging van de Duit- aclie republiek en verlevendiging van de republikeinscke gedachte. Streven naar vrijheid van Duitschland zoowel als van alle andere Europeesche Staten. Doorzetting van het zelfbeschikkings recht der volken. Bescherming der Duitsche minderheden in het buitenland. Volledige vrijmaking der bezette gebie den. Bespoediging der volksstemming in het Saargebied. Toenaderingspogingen tot alle Europee sche Staten, in het bijzonder tot de vroe gere vijanden. Economische vrede door het sluiten van handelsverdragen. Deelneming aan de economische wereld conferentie. Bevordering van de belangen van den landbouw door nauwere samenwerking van de regeering met de economisch op den voorgrond staande kringen en corporaties. Billijke regeling der schadeloosstelling van de gewezen vorstenhuizen. Politiek en godsdienstige gelijkstelling van alle staatsburgers, voornamelijk ten aanzien van ambtelijke benoemingen. Bescherming van vrouwen en minderja rigen. Bevordering der Zondagsrust. Regeling van den arbeidstijd op den grondslag van den achtuurswerkdag. Ratificatie en eerlijke uitvoering van het verdrag van Lausanne. Herziening der steunregeling voor wer- keloozen. Herziening der belastingwetgeving in het Rijk en de bondsstaten om tot een vermin dering van den belastingdruk, en een meeT evenredige verdeeling te geraken. Dit program zal bij de verdere pogingen ongetwijfeld nog dienst doen! Tegen de beide verdachten Kallhoff en Lorentz inzake den beraamden aanslag op Stresemann is rechtsingang verleend. Zij zullen vervolgd worden wegens inbreuk'op art. 1 van de wet ter bescherming' der re publiek. Een vervolging wegens poging tot moord is niet mogelijk gebleken, omdat slechts voorbereidende handelingen te be wijzen waren. Bij hun eerste verhoor hebben de beklaag den inlichtingen over hun persoon ver strekt. Kalthoff beweert gedurende de spar., tacistische onlusten in het Roergebied ge weest te zijn, en, na eerst met vreugde CU> oriënteering naar links in Duitschland be groet te hebben, door wat hij daar gezien en ondervonden had, tot de. volkschen te zijn overgegaan. Lorentz zeide zich nooit met eenige politiek bemoeid te hebben en zich eerst onlangs als lid van de Duitsch- nationale partij te hebben opgegeven. Gebleken is, dat Kaltdorff en Lorentz ook nog besprekingen hebben gevoerd over het plegen van een aanslag op den Pruisischen minister van binnenl. zaken, Severing. De Duitsche Volkspartij in Beieren heeft aan Stresemann een telegram doen toe komen, waarin o.m. wordt gezegd: „Diep verontwaardigd over de beraamde schur-* kenstreek, wenschen wij onzen leider, onzo partij en ons vaderland geluk met de mis lukking van den aanslag." Als voorbeeld hoe in sommige kringen wordt „gehetzt", kan de volgende aanhaling dienen uit een artikel van Heinrich Fude te Leipzig in (le „Zeilschrift einheitsvölki- scher Verbande', waarin o.m. letterlijk het navolgende wordt gezegd: „In de smerige, verstikkende atmosfeer eener Hindenburg-republiek kunnen alleen dc leugen en de ellende gedijen. Bij Hin denburg, den Jodendienaar, heeft het Sla vische slaafsche de overhand gekregen. Ludendorff daarentegen is zuiver Germaan. Als wij op het oogenblik in plaats van Hin denburg een Jood zouden hebben, zou het beter met het Duitsche volk zijn gesteld. Heeft het volk Stresemann weggesleurd van zijn nhnisterszetel en hem, aan de vier schaar gebonden, door het Brandenburger Tor gejaagd en rondom Berlijn? Het volk heeft Stresemann niet gevierendeeld, hem niet het lot van Rathenau doen ondergaan." Ieder commentaar is overbodigl De centrale commissie van den Pruisi schen Landdag heeft den Pruisischen mi nister van financiën gemachtigd aan do Pruisische ambtenaren in December den- zelfden toeslag uit le keeren als aan de rijksambtenaren. Tegen slemden slechts de communisten en de economische partij. FRANKRIJK. De financieele moeilijkheden. Een nienwe kruiser. De bladen dringen er op aan, dat het nieuwe saneeringsontwerp niet door den minister van Financiën alleen zal worden uitgewerkt, doch door het geheele Kabinet gezamenlijk. De „Echo de Paris" voorziet, dal Dou- mcr zich allereerst zal bezighouden met de verzekering van het budgetair evenwicht en vervolgens met het ontwerpen van een sa- neeringsplan. Morgen zal hij aan het kabinet zijn voor nemens moeten uiteenzetten. DOUHER. Diverse parlijen houden vergaderingen, om haar standpuntje bepalen. De kruiser „Duquesne", groot 10.000 ton, is le Brest van stapel geloopen. ENGELAND. Onderscheiding voor Chamber lain. Ulster en de werk willige politie. Een nieuw slagschip. liet gemeentebsluur van de city van Lon den heeft besloten, het eereburgerschap te verleenen aan Sir Austen Chamberlain, ter erkenning van zijn diensten te Locarno be wezen. Na een vergadering van het Ulster Kabi net werd aangekondigd, dat alle politieman nen, die morgen aan de wettige bevelen nog niet gehoorzaamd hebben, ontslagen zullen worden en alle salaris en voorrechten zul- *len verliezen. Prinses Mary heeft het slagschip „Rod ney" van stapel doen loopen. Dit schip kost zeven millioen pond sterling en i9 het tweede nieuwe slagschip, waartoe onder het ver drag van Washington machtiging werd ver leend. In een order heeft de regeering zich nog eens tot de vloot gericht met een waarschu wing tegen het ageeren der communisten. ZWITSERLAND. Keuze van president en vice- presidenl. De Vereenigde Bondsvergadering (gemeen schappelijke vergadering van de twee Ka mers) heeft bondsraad Ilaberlin tot bonds president' en bondsraad Mo tta. tol vice-presi dent voor 1926 gekozen. De andere leden der regeering zijn zonder oppositie in hun ambten bestendigd RUSLAND. Nogmaals theorie en practijk. Het volkscommissariaat van buitenland- sche zaken heeft, naar de „Roel" meldt, een omzendbrief gezonden aan de sovjetverte genwoordigingen in het buitenland, waarin er op wordt gewezen, dat in eenige gevallen de slordige kleeding, waarin sovjet-diploma ten zich vertoonden, een onaangename» in druk op de buitenlanders heeft gemaakt. Den vertegenwoordigers wordt daarom op het hart gedrukt, aandacht te schenken aan hun klecding, en aan die hunner ondergeschik ten, bij alle officieele en niet-officieele gele genheden, In het eerste geval is de in het buitenland voor zulke gelegenheden voorge schreven kleeding (rok, hooge hoed, avond toilet of welke andere kleeding dan ook) voor de sovjct-diplomalcn verplicht, tenzij zij een rang in hel leger bekleeden, in welk geval zij dcsgewenscht de militaire uniform kunnen dragen. In de circulaire wordt voorts medegedeeld, dat het in het voornemen der sovjet-regee ring ligt, een vaste uniform voor de diploma tieke vertegenwoordigers in te voeren. BUITENLANDSCH GEMENGD. Steiger vrijgesproken. Steiger, dio indertijd onder verdenking van een aanslag op den president der Poolsche" republiek Wojciechowski gear resteerd was en van moord beschuldigd werd, is door de rechtbank te Lemberg met 8 tegen 4 stemmen vrijgesproken en on middellijk uit de hechtenis ontslagen. De verkondiging van het vonnis ver wekte een geweldige opschudding in de stad. Een enorme menigte stond voor het gebouw van het gerechtshof op het vonnis te wachten. Een sterke politiemacht was op de been. Toen het vonnis verkondigd werd brak Steiger in snikken uit, Hevige sneeuwval. De correspondent van de „Times" te Genève maakt melding van hevigen sneeuw val over geheel Zwitserland, waardoor ver traging is ontstaan in den treinenloop, en sterken vorst. De koude jaagt de wilde zwijnen uit hun schuilhoeken en maakt, dat de dieren steeds driester optreden. Verschillende hunner vielen reeds als offers der dorps bewoners, die het geweer ter hand namen en jacht op de grimmige gasten maken. Beurs afgebrand. Een hevige brand heeft te Bordeaux het beursgebouw, een der bezienswaardigheden der stad geheel verwoest. Een loodgieter schijnt de indirecte aanleiding te zijn ge weest. Huis ingestort. Volgens een bericht uit Milaan zijn te Potcnza bij het instorten van een nieuw gebouwd huis van drie verdiepingen 7 per sonen gedood, en 17 zwaar gewond. Mosoe). KONSTANT1NOPEL, 18 Dec. (Reuter) De bladen zijn zeer terughoudend in hun bespreking van de beslissing van den Volken- bondsraad in zake de Mosoelkwestie en wachten blijkbaar op leiding uit Angora. Het blad Djumuziet zegt: Wij zullen Mosoel red den, evenals wij Smyrna, Adana en Broese hebben gered. Alle bladen oefenen critiek op den Volkenbond, dien zjj een werktuig van Engeland noemen. De raad van volks commissarissen te Angora heeft een bijzon dere vergadering gehouden, gepresideerd door Moestafa Khemal. Bijzonderheden dien aangaande zijn niet te krijgen. KONSTANT1NOPEL, IS Dec. (Reuter) Het leidende regeeriugsblad* zegt ten op zichte van de Mosoelbeslissing, dat de re geering alle eventualiteiten heeft bestudeerd en de noodige beschikkingen heeft gemaakt om gereed te zjjn voor alle gebeurtelijkheden. Verder zegt het blad nog. dat dit geen bedreiging beteekent, doch uitsluitend dient ter voorlichting der openbare meening in binnen- en buitenland. BERLIJN, 18 Dec. (V.D.) Het Turksche Kabinet besloot een energieke proleslnola aan den Volkenbond te richten. De Fransehe financiën. PARIJS, 18 Dec. (V.D.) Het verluid dat de nieuwe minister van financiën Doumer ge neigd is bij zijn financieele ontwerpen aan links groole concessies te doen. De grool-industrieelen hebben Doumcr- hun medewerking aangeboden voor de sanee ring der financiën en de stabilisatie van de franc en hebben, zooals in Duitschland bij do oprichting van de Renlemarkbank ge schiedde, ter dekking van een saneering;- leening hun bezittingen als onderpand aan geboden. Volgens dc „Malin" worden met Amerika reeds onderhandelingen over een dergelijke leening gevoerd. Op advies van Briand zou in Amerika een gedeelte van do Dawes- spoorwegleening op de markt gebracht wor den. PARIJS, 18 Dec. (Belg. Tel. Ag.) Het voor stel der Noord-Fransche industrieelen zou be;taan in het door alle Fransehe indus trieelen in Frankrijk en het buitenland doen lanceeren eener leening van 10 milliard francs, met als onderpand voor rente en af lossing 10 pcL van het omzetcijfer der ge heele Fransehe industrie. Volgens de bla den zijn Doumergue en Briand diep door het voorslel getroffen. De besprekingen duren voort. f De Spaansche pers. MADRID, 18 Dec. (Belg. Tel. Ag.) Het nieuwe kabinet heeft zijn eersten minister raad fen Koninklijken paleizc gehouden. Be sproken werd een voorstel aan de pers tot oprichting van een collectief blad, dat Zon dagavond en Maandagochtend te Madrid en in dc provincie en hoofdsteden zou kunnen verschijnen en waarvan de winst 51 besteed zou worden voor sociale doeleinden, öf ten goede zou kranen aan een persfonds van de bladen die er loe medewerken. Mexico en de vreemdelingen. MEXICO CITY, 18 Dec. (Reuter). De Se naat heeft in finale lezing aangenomen het regeerings-wetsontwerp op de petroleum- velden, bepalend dat alle vreemdelingen, die in Mexico land of water bezitten, gedwon gen worden dat bezit binnen 3 jaar te ver- koopen, tenzij zij zich intusschen hebben laten naluraliseeren. Het ontwerp is echter door den Senaat zoodanig geamendeerd dat het naar de Kamer teruggezonden moet worden. De strijd in China. LONDEN, 18 Dec. (Reuter). De „Daily Mail" meldt uit Tokio: Japansche troepen hebben Moekden bezet als gevolg van het verzoek der consuls in die stad, dat de vreemdelingen beschermd» zouden worden tegen Changtsolins troepen. Deze troepen zijn, na de nederlaag te hebben geleden te gen de generaals die tegen Chang in op stand zijn gekomen, op vele plaatsen aan het plunderen geslagen, ook in de buiten wijken van Moekden zelf. De Ministercrisis. Wij vernemen uit de beste bron, dat do gedachtenwisseling, welke dr. De Visser in gevolge zijn opdracht tot samenstelling van bet Kabinet met de zittende Ministers heeft aangeknoopt, nog voortduurt. Wachtgelders bij de Ned. Spoorwegen. Voor de wachtgelders bij de Ned. Spoor wegen komt 1 Januari a.s. een andere re geling ten opzichte van de Pensioenwet Thans wordt op hen solide inhouding van 8 1/2 pet., ingevolge art. 183 R.O.V. 1921, toegepast. Van al 1 Jana.s. wordt van hen die vóór 1 October 1925 op wachtgeld zijn gesteld, 3 pet. ingehouden van de volle be zoldiging. Het stoffelijk overschot van den te Leiden overleden gepensioneerden afdee- lingschef bij de Staatsspoorwegen in Ned.- Indië, den heer C. J. Vermeys, is heden op „Oud Eik en Duinen" in Den Haag ter aarde besteld. Onder de belangstellenden werden opge merkt de heeren H. W. Kloos, secretaris, en M. A. van der Sprong, penningmeester van den Pensioenbond voor Indische ambtena ren (waarvan de thans overledene oud-pen ningmeester was); voorts de heer Trebels. oud-chef der werkplaatsen van den Post- en Telegraafdienst in Indië. Aan de groeve werd niet gesproken. Een zwager dankte voor de belangstelling, den overledene betoond. In het heden onder „Binnenland" ge publiceerde bericht over de vergadering der bijzondere commissie voor georganiseerd overleg in zaken, rakende de departements ambtenaren en 't daarmede gelijk te stellen personeel is van een zin in de eerste alinea een gedeelte weggevallen. Deze zin moet als volgt luiden: „Zij meende haar taak aldus te mogen verstaan, dat deze niet was beperkt lot die salarissen, welke aan een norm uit bij lage A van dat Bezoldigingsbesluit waren geassimileerd, doch zich ook uitstrekte tot de z.g. tusschcngelegen salarissen, n.l. die bezoldigingen, welke, hoewel noch norm zijnde, noch daaraan geassimileerd, toch op dit, oogenblik in zekere verhouding stonden tot salarisnormen." KANTONGERECHT TE LEIDEN. Er werden Woensdagmiddag 31 zaken voor het Kantongerecht alhier behandeld, waarvan 30 bestemd voor openbare behan deling en vier kinderzaken. liet eerst werd behandeld de zaak tegen den chauffeur Th. H., uit Noordwijkerhout, die door niet voldoende naar links uit te wijken een dame. mevrouw H. van Nahuis had aangereden. Deze zaak had reeds eer der gediend, thans werd nog alleen deze dame als getuige gehoord, waarna de Amb tenaar f4 of- 4 dagen vroeg. C. M. te Leiden had volgens het proces, verbaal de loonlijst voor het bij hem in dienst zijnd personeel niel behoorlijk bijge- houden. Als getuige werd gehoord de werk man in dienst Dij beklaagde G. van der Vos 1 uit wiens verklaring de overtreding bleek waarna de Ambtenaar een boete vroeg van f 10 subs. 5 dagen .hechienis. J. Th. v. d. II. te Veur in diensl bij den broodbakker J. Westgeest was blijkens de dagvaarding in gebreke gebleven de verze keringspremie voor de ongevallenwet te vol doen. Eisch f 5 9ubs. 5 dagen. Nico M., chauffeur te Leiden, had twee weken geleden terecht geslaan terzake het zonder noodzaak aan den Nieuwe-Rijn met een vierwielig motorrijtuig op het trottoir te rijden. Er was toen ook gedagvaard de winkelier De Haan aldaar, die als hoofdgetuige moest optTedeif, juist, omdat de wagen over zijn stoep zou gereden zijn. Deze schitterde toen dcor afwezigheid maar was nu present. Hij had het de vorige maal te druk gehad met den St. Nicolaasverkoop. De Kantonrechter zeide dal dit wegblij ven hem f60 boefe zou kunnen kosten. „Of verdiende hij dit bedrag in dien tijd wel? Mis9«hien antwoordde beklaagde, die wel begreep dat liet zoo'n vaart niet zou lcojoen. Hij vertelde nu het geval. Hij stond juist buiten voor het raam en had moeite zich te redden. Eén schipper C. C. Brouwer te Leiden had het geval aangezien en bevestigde de getuigenis van den heer De Haan, waarna; de Ambtenaar bij versték f 10 subs. 10 da gen eischle. H. B., auto-houder te Leiden had volgens, het proces-verbaal den chauffeur R. llaar, doen rijden met een auto na zonsondergang waarvan het nummer en de. letter niet ver licht waren. De getuige Raar verklaarde dat zijn patroon hem niet had laten rijden maar dat hij zelfstandig ais zoodanig optrad. Hij had trouwens ook niet met de auto gereden, hij had er mee gepost op het Stationsplein, De verbalisant, de politie-agent Teunis. sen was toen bij hem gekomen en had ge zegd dat zijn lantaren niet in orde was. Dat daarop ec-n proces-verbaalzou volgen had getuige niet gedacht. De Ambtenaar meende (och, waar he4 vaststond dat de auto niet in orde was dat de eigenaar daaxvoor aansprakelijk moest worden gesteld en eischte daarom een boete van f10 subs. 10 dagen. K. H. van F., bakker te Katwijk had op Zaterdag 4 November den gezel Meyers reeds om zes uur arbeid doen verrichten,, terwijl het beginuur op 7 uur was gesteld; Beklaagde was niet verschenen, doch ge tuige Meyers deelde mede dat op de arbeidsr lijst ook 6 uur stond, wat blijkbaar een ven gissing was wat de patroon volgens den Ambtenaar wal wist, die daarom de overtre ding wettig en overtuigend bewezen achtte' en f 12 subs. 6 dagen eischte. J. L. een 30-jarig voerman te Rijnsburg had volgens de dagvaarding op 14 Novem ber te Leiden met een paard en wagen ge reden, terwijl het dier op horst tan rug pijn lijke verwondingen had, 'l geen door den agent van politie P. Ilijnaixhis -va- vrc-on- staleerd. De Kantonrechter zeide aan beklaagde dat hij voorzichtig moest zijn waar hij reeds eerder voor hetzelfde feit terecht stond. Beklaagde meende thans echter vrij uit té gaan. Hij overlegde een verklaring van dan dierenarts dr. Roos alhier, waaruit zou moe ten blijken dait de wonden niet zoo pijnlijk waren dat het paard er niet om zou kun nen trekken. Dat va-klaarde ook getuige A. van Rosse in dienst bij beklaagde, die nog den agent aanwreef, dat hij de wondjes had opengere ten wat deze ontkende. De Ambtenaar, zich houdende aan de ver klaring van den heer Roos vroeg vrij spraak. Hein R. te Voorscholen, had reeds eerde? tarecht gestaan wegens het met sneeuwbal len gooien wat hij toen ontkende. Een der twee marechaussees werd toen gehoord eQ bevestigde het proces-verbaal. De Kanton rechter oordeelde het noodig diens collega le,- hooren, zoodat de zaak tot heden werd uit gesteld, temeer waar andere getuigen ver klaarden hel niet gezien te hebben. Thans werd de 21-jarige marechausse van de brigade le Wassenaar A. van Holland ge hoord, die onder eede verklaarde dat er wel degelijk geworpen was. Een viertal ooggeluigen H. Schippers, M, J. Slooters, A. ten Wolde en H. B. Koppel verklaarden d-at zij het sneeuwballenwer- pen niet gezien hadden. De Ambtenaar meende zich niettemin aan het proces-verbaal te moeten houden, bevestigd door de beëedigde verklaringen van de verbalisanten en eischte f 10 sube, 5 dagen. Beklaagde ontstak dardoor in woede en beschuldigde, ondanks de waarschuwing van den Kantonrechter de marechaussee voor meineed, waarop de marechaussee A. van Holland verklaarde dat hij R. zou verbaliseeren wegens beleediging. H. P. C. Chr., chauffeur te Leiden wafl gedagvaard ter zake dat hij, rijdende mei een vierwielig motorrijtuig op 7 November langs de Haarlemmerstraat naar de Jan- vossensteeg, niet tijdig een signaal had ge geven toen hij halverwege Ilaari.straat- Janvossensteeg moest stilhouden. Uitspraak in al deze zaken over acht dagen. VOOR ZATERDAG 19 DECEMBER. Hilversum H.D.O. 1050 M. 12 uur en 7.20, Politiebericht. 8 en 10 uur: Persbe richt Vaz Dias. 8.10: Omrocpavond van do Ver. voor Arbciders-ra dio-amateurs. Het kleine koor van „De stem des Volks" te Amsterdam. Het H.D.O.-orkest. 1. a. Ou verture „Euhyanthe", Weber-orkest. b. Aufforderung zum tanz, Weber, orkest. 2. a. Morgenrood, de Nobel, b. Eens, de Nobel, koor. 3. „Fragmenten uit mijn werk", door A. M. de Jong, letterkundige. 4. a. Melodie, Cesar Franck, orkest, b. Se renade napolitana, Re vei Ui, orkest. 5. Ellen, gedicht van dr. Fred. v. Eeden, koor. Erag-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2