lo. 20176. VRIJDAG 18 DECEMBER Anno 1925. r Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. binnenland. buitenland/' BUITENLAND. de algemeene toestand. LEIDSCH C DAGBLAD PRIIS DER AD TERTEN TIEN SO Cta. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Adverlentién, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven W Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57056 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 3 maanden f 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f 2.35 portokosten. 'f. 0.18. „0,18. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, 'Zischmarkt 18, tel. 1225, is ZATERDAG Verkrijgbaar: GROOTE SCIIELVISCH a f 0.32 en GEH. KABELJAUW a f 0 28 per $ond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 18 December 1925. 8231 efPr Prof. dr. W. Einthoven. Prof. dr. W. Einlhoven, hoogleeraar in de ahyf'iologie aan de Universiteit alhier, zal B4 Februari a.s. zijn 40-jarig professoraat berdenken. Op dien dag zal hem een huldi ging worden bereid. Prof. Lorentz. Als een bewijs van de belangstelling en jzaardeering, weike in het buitenland voor brof. Lorentz bestaat, diene, dat in de „Is- irestia" van 11 dezer een artikel over hem Voorkomt van prof. B. H. Iljin, een van de jongere Russische physici. Het artikel bevat '•an algemeeue kenschets van de weten schappelijke beteekenie van Lorentz, van aijn ontwikkelingsgang als geleerde en van .bespreking en appreciatie van zijn voor- 'naamste werk, benevens de mededeeling, dat aan drie Russische professoren was opgedra gen de Russische weienschap bij de hulde 1 van LoTentz te vertegenwoordigen, t.w. de beeren Chosolson, Jolfe en Lazaret, van wie !Ïe laatste ook inderdaad bij de huldiging al- bier tegenwoordig is geweest. Openstelling van het postkantoor Op 26 December a.s. (Tweeden Kerstdag) lal het postkantoor voor bet publiek zijn Opengesteld van 11.30 v1.30 a voor be handeling van aangeteekende- en expresse stukken, postwissel, postbewijzen en quitan- fiën, 'benevens voor den verkoop van fran keerzegels enz. Voor den postcheque- en girodienst, den dienst der Rijkspostspaarbank en der Verze keringswetten, alsmede voor de aanneming van postpakketten zijn de kantoren op dien dag gesloten. feestavond „Leidsche C.J.M.V. Padvinders". Onder groote belangstelling herdacht gis- teravona bovengenoemde Vereeniging in den Doyer van do Stadszaal het drie-jarig be staan van troep I met een uitstekend ge slaagden feestavond. De voorzitter, de heer L. Questroo, opende de bijeenkomst met gebed om vervolgens oen korte openingsrede te houden, waarin lqj allereerst zeide, het zich tot een aan gename taak to rekenen allen hartelijk wel kom te mogen heeten. Waarljjk, het bestuur had niet durven hopen op een dergelijke apkomst; immers do Vereeniging is nogj jong cm betrekkelijk niet groot, zoodat spr. met zeer veel genoegen constateert, dat zoo veien door hun aanwezigheid blijken van belang stelling en medeleven geven. In het bijzonder richt spr. een woord van welkom tot de afgevaardigden van de Commissie voor pad vinderij van het Ned. Jongelingsverbond, en van do Provinciale Commissie, benevens- tot de vertegenwoordigers der Haagsche en Delftsche C. J. M. V. Padvinders, van de afd. Leiden der N. P. V., en van de Legcr- des4feils-padvinders. Van B. en W. was bericht binnengekomen, dat zij tot hun spijt verhinderd waren de uitvoering bij te wonen, wat spr. ten Zeerste betreurde, daar van deze zijde in het af- geloopen jaar weer alle mogelijke medewer king was ondervonden. Tenslotte sprak de heer Questroo de hoop uit, dat deze avond in alle opzichten goed voor de Vereeniging mocht zijn en dat deze uitvoering er toe zou mogen meewerken om bjj de padvinders de liefde voor hun werk aan te kweeken. (Applaus). Nadat een aardig strijkje, geheel uit eigen krachten samengesteld, den Nederl. Padvindersmarsch had gespeeld, welke door alle padvinders staande werd aangehoord, werd een aanvang gemaakt met de afwer king van het programma, waarbij in de eerste plaats met tromgeroffel en trompet geschal de „band" zijn „joyeuse entrée" maakte Het veruere gedeelte van den avond werd op aangename wijze gevuld door een drietal tooneelstukjes, afgewisseld door een aantal standen en muziek. Zoowel het een als het ander getuigde van degelijke voorbereiding; de diverse rollen waren goed bezet, het publiek amuseerde zich kostelijk, kortom, het was een uitstekend geslaagde uitvoeriag, waarop het bestuur met veel genoegen en voldoening kan terugzien en die wij constateren het met vreugde bljjk gaf dat de Vereeniging sedert de uitvoering van het vorige jaar. heel wat vooruit gegaan is op liet gebied van organisatie. Aan het einde van den avond dankte de heer Questroo allen, 3ie hadden medege- werkt tot het wélslagen van deze uitvoering, alsmede de aanwezigen voor hun.aandachtig gehoor om tenslotte de hoop uit te spreken dat velen zioh, na al wat zij hedenavond fezien en gehoord hadden, gedrongen zou- en gevoelen de Vereeniging ook metterdaad te steunen, door zich op te geven als lid of donateur, waarna de avond met dankgebed werd gesloten. Christelijke Jong.-VeieeniginB „Uw Bewaarder zal niet simmeren". Dezer dagen herdacht bovenstaande ver eeniging haar dertigjarig beslaan met een welgeslaagden feestavond in den theetuin „Oud-Hortuszichl". Was dit feit reeds eenige weken geleden op een openbare herdenkings avond herdacht, nu had de viering van dit jubileum op een meer intiemere wijze plaats. Deze feestavond was alleen toegan kelijk voor leden, oud-leden en donateurs, en dat velen aan de uitnoodiging om dezen feestavond bij te wonen, gevolg hadden ge- géven, bewees de tot in de uitcrite hoeken gevulde zaal, toen de voorz. de heer W. H. v. cl. Berg deze bijeenkomst met gebed opebde. Spr. heette vervolgens allen harte lijk welkom en zeide verheugd te zijn over een dergelijke opkomst, waarna hij het woord gaf aan den heer H. v. d. Meer, bestuurslid der vereeniging in 1897. Spr. vertelde 't een en ander over de oprichting der vereeniging en hoopte dat de tegenwoordige leden nog even vurig waren voor hun vereeniging als de leden toentertijd. Nadat verschillende vereenigingen de jubi- leerende vereeniging gecomplimenteerd had den en de secretaris de heer J. W. Silnder- mann verschillende felicitaties van oud-le den voorgelezen 'had, werd een voordracht opgevoerd, getiteld: „Een conversatie- avond", die vrij vlot opgevoerd werd. Na deze voordracht bracht de muziek nog eens een paar vroolijke wijsjes ten gehoore, waarna de pauze inging. In deze paTize had een tombola zonder nieten en een verloting plaats. Groot was dc vroolijkheid als één der aanwezigen 't geluk had een mooi gekleurd poppetje of een ra teltje te- trekken. Na deze gezellige -pauze werd nog een voordracht opgevoerd, geti teld: „Een dag in 't kamp", 't Was reeds bij half twaalf toen de voorz. dezen gezelligen en uitstekend geslaagden feestavond met ge bed sloot. Maatschappelijk Werk. De Vereeniging „Maatschappelijk Werk onder de leden van ds Woningbouwvereeni- ging „Do Eendracht" heeft het winterseizoen 1925/26 aangevangen met een lichtbeelden- avond in de Concertzaal van het Volksge bouw. De heer Oh. van SpaiH, directeur van de Leidsche Duinwater-Maatschappij, hield een duidelijk en leerzaam betoog over ,,de wa terwinning te Leiden": Na te hebben ver klaard de verschillende wijzen van waier- voorziening en waterwinning, deed hij den talrijken aanwezigen duidelijk worden, hoe het duinwater te Katwijk wordt vergaard, gereinigd van bacteriën, ontijzerd en naar L"iöen gevoerd. Zeer zeker had niemand der aaniv-zigen, die het leerzame betoog met aandacht volg de, kunnen vermoeden, hoeveel er nog aan deze waterwinning vaslzit en wat er moet gebeuren eer hel water, zuiver en helder, uit de waterkraan voor hel dagelijksch ge bruik te voorschijn komt. Aan de hand van kaarlen, leekeningen en détails gaf de heer Van SpaJl een duidelijk heeld van de inrichting en de exploilatie, nader nog meer verduidelijkt door de ver toonde iiclitbeelden. Onder krachlig applaus der vergadering kon de voorzitter den heer Van Spall den dank der vergadering overbrengen. 'ioen was hot woord aan den heer Bos boom, opzichter van de Duinwater-Maat schappij -die behandelde den aanvoer van hel waler van al de hoofdleiding tot in de keuken en duidelijk, mei leekeningen op het zwarte bord. aantoonde, op welke wijze de bewoner zorg dragen kan, dat de leiding niet kan bevriezen Daarna loonde de heer Bosboom de wer king en de inrichting van het oloselreser- voir, verduidelijkt door leekeningen, en de verschillende onderdeden, waarbij den hoorders duidelijk werd, in de meeste geval len de oorzaak zal zijn van het niet geregeld lunclioneeren en hun werd getoond met welke kleine handgrepen in de meesie ge vallen het gebrek is te verhelpen, en het walervermorsen kan worden voorkomm. Ook den lieer Bosboom werd door ap plaus uit de vergadering voor zijn leerzame voordracht dank gebracht. Daarna was het woord aan den heer P. Vermeer, hoofdambtenaar aan de Liehtta- brieken, die zich bij de voordracht van den heer Van Spall reeds verdienslelijk had ge maakt, De lieer Van der Meer liet nu zien een film „In en om de Lichllabrieken", waarbij den aanwezigen een denkbeeld werd gege ven van het reusachtig bedrijf onzer Ge- meenlelijke Lichtfabrieken, hoe hel gas uit de kolen wordt gestookt, hoe de verschillen de bijproduclen worden v:rkregen, mei welke reusachtige werktuigen het transport van kolen en cokes geschiedl, in hel korl hel bedrijf der gasfabricatie te zien gal van af den aanvoer der steenkolen lot het vervoer van de cokes, zoowel in woord als in beeld. Daarna was het Electrisoh bedrijf aan de bcurl, waarbij de opwekking van da eleclri- cileit met haar reusachtige machines en de regeling der capaciteit helder en duidelijk werd gedemonstreerd. Ten derde werd een film over de vuilver branding afgedraaid, waar wij liet proces van de wording vam huisvuil en alval tot stroom voor onze stadstram duidelijk voor oogen zagen gesteld. Ten slotte gaf de heer Van der Meer nog een komische film ten beste, „Van een gas fornuis en een kookboek", door een aange name voordracht toegelicht en welke de vergadering oen aangenaam haJIuurtje be zorgde. Toen dan ook tegen twaalf uur het pro gramma was afgewerkt, kon de voorzitter zeker namens alle aanwezigen den heer Van Spall, den heer Bosboom en' niet het minst den heer Van der Meer en diens helper hartelijk danken voor wat zij gezamenlijk den leden van „De Eendracht" hadden ge boden. De jonge Vereeniging kan hiermede haar eerste oplreden, dank Vij de medewerking van de Duinwater-Maatschappij en de Ge meentelijke Lichtfabrieken, ale een -succes boeken. Handenarbeid. De Vereeniging lot Bevordering van Han denarbeid voert in den Iaalsten tijd een in tensieve propaganda voor invoering van dezen arbeid. Op tal van plaatsen zijn reeds afdeelingen gevestigd. Leiden maakt daarop een ongunstige uitzondering. Op enkele Ouderavonden is al over han denarbeid gesproken. Voor een stelselmatige propaganda is 't evenwel noodig, dat er een aïfdeeling komt die zich in verbinding kan stellen met de Centrale Ouderraad- en verdere Commis sies om gezamenlijk propaganda voor invoe ring van den handenarbeid te voeren. In een circulaire, gezonden aan eenige be- zitlers(sters) van de door bovengenoemde Vereeniging uitgegeven diploma's, werden deze opgewekt een Comité te vormen, tot voorbereiding en oprichting van een afdee-' ling hier Ier stede. Er zullen in Leiden en wellicht in de om geving ook, nog wel meer personen zijn, die instemmen met bovengenoemd doel. Om nu alle personen bij elkander te bren gen wordt er zoo mogelijk de volgende week, nog voor de Kersslvacantie 'n vergadering ge houden waar een der voormannen uit de be weging, inlichtingen zal verstrekken om dan gelijkertijd voorbereidende maatregelen te nemen voor een groolen propaganda-avond in begin Januari en waar het nut van den handenarbeid zal worden besproken, zij die daarvoor steun onveschillig in welken vorm, willen verleenen worden verzocht dit op te geven aan J. Schmidt. Gevangenlaan, alhier. Uit de Tnindersweield. Op een gisteravond gehouden vergadering is naar aanleiding van voorstellen van de zijde van de K. v. K. betreffende een oplos sing in de Tuindersbeweging met algemeeno stemmen volgende motie aangenomen: De Vereeniging de Leidsche Groenveiling voor TuinderpalToons, voor Leiden en Om streken. bijeen in algemeene vergadering, op Woensdag 16 December 1925, in Café Zo- merlust, ter bespreking onder meer de voorstellen van de Kamer van Koophan del te Leiden; van meening, dat het niet noodig is ter wille van eenige weggeloopen leden, wier belang meebrengt, dat' zij zich weer bij de overgeblevenen aansluiten, eene niewe ver eeniging op ie richten en zoodoende de re sultaten van haar langen moilijken strijd ongedaan te maken; van meening dat zij mans genoeg is om te beslissen over de verplichlingen.die zij rechtens of moreel heeft,na te komen; van meening dat de inmenging van de K. v. K. vooral om haar bedreiging ten aan zien van het advies op de aangevraagde Ko ninklijke goedkeuring, niet te aanvaarden is, en levens voor een lichaam als de K. v. Koophandel hoogst afkeurenswaardig; van mecning dat de weg tot samenwer king van alle tuinders loopt door haar, die de voortzelating is der L.T.P.V. en die voor alle tuinders openslaat; besluit niet in te gaan op de voorstellen der K. v. K. draagt het bestuur op deze mo ties ter kennis te brengen van de K. v. K. en den pers én gaat over lot de orde van den dag. Aan de Theologische School te Kampen is de heer H J. Kouwenhoven, van hier, ge slaagd voor het candidaatsexamen theologie tweede gedeelte. De heer W. Wassenaar, alhier, fs te Amsterdam geslaagd voor het examen Staatsinrichting M. O. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor hét examen der H. C. V. al3 oostumière onze stadgerootd mej. Ei Smit Ci langs deelden wjj mede, dat dr. Mur> Jansen, alhier, binnenkort naar Amerika zal gaan om aldaar verschillende lezingen te houden. Wjj kunnen thans echter melden dat b(j voorloopig niet zal gaan. Eerst zaï de secretaris der Science Extension incor porated Intern Exchange of Scientific antho- rities naar ons land komen om de zaak met dr. Murk Jansen te bespreken. I Even willen wij er aan herinneren, dat a.s. Zondag 20 December de tentoon stelling van schilderijen uit Spanje van W. H. van der Nat in „De Lakenhal" voor het laatst te bezichtigen is. De „Sls.-Crt." bevat de statuten van de N.V. Handelmaatschappij „Groot-Amster dam", alhier. Het aantal werkzoekenden, ingeschre ven bij de Arbeidsbeurs op gisteren, 17 Dec., bedraagt in lotaal 898, tegen 17 December 1924: 999. De politie alliier heeft proces-verbaal opgemaakt tegen A. J. v. d. B. wegens dief stal van een hoeveelheid lood van een per ceel in de NieuwslTaat, bewoond door den heer C. F. K. G. T. huisvrouw van J. B. heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling door vrouw M., die in combinatie met haar zoon Johannes M. en haar dochter Suzanne M. haar zouden hebben geslagen met een stok en haar de haren uit het hoofd hebben gerukt Een lieflijke familie! Gisteravond omstreeks 7 uur is op den Zoeterwoudsche Singel de 14-jarige A. C. O. tengevolge van de gladheid met haar rijwiel geslipt. Nadat zij was binnengedragen in een perceel, werd de Eerste-Hulpdienst ont boden, die constateerde, dat bet linkerbeen gebroken was. Per auto van dr. Leesberg werd zij ter verdere behandeling naar het St. Elèzabethsgesticht overgebracht. T e 's-G ravemhage is een ern- stig geval van hoenderpest geconstateerd. De betreffende hoenders zijn door den vee arts voor oen onderzoek opgezonden naar de Rijksseruminrichting ie Rotterdam, al waar pest geconstateerd weid. Dr. Te Hen- nepe, van de Rijksseruminrichting, heeft aan „De Tel!" medegedeeld, dat het een zeer ernstig geval is, waarbij de eigenaar reeds duizend gulden schade had. Import via Roo sendaal uit België was de oorzaak. Van 75 geïmporteerde hoenders is er slechts één over. De kustvisschers vangen de laatste dagen voor IJmuiden veel jonge ha ring in de kuil. Gisteravond had een Urker botter het net zóó vol, dat men het niet durfde opalen. Met het net langszij slee- pend, ging men naar IJmuiden, waar het langzaam werd opgetrokken en lecgge- schept. Men maakte voor deze haring f 4 per mand. Gisternacht is er brand uit- gebroken in het perceel P. Kiesstraat 6, te Haarlem, bewoond door den boter- en kaas handelaar G. Verboom. De bewoner ver moedt, dat de brand is veroorzaakt door vonken, die uit een kachel op een vloerkleed zijn gevallen. De ouders hebben met moeite de vier kinderen kunnen redden. De geheele benedenwoning en winkel zijn uit gebrand. Er is niets gered. De. bewoner heeft opgegeven, dat er f 1600 aan baukpa- j pier, dat in een papier achter een spiegel verborgen was, verbrand is. „De Rsb." zegt uit goedebron te vernemen, dat thans zeer ernstig een ver laging van de spoorwegtarieven wordt over wogen. Ten nadeele van een metaal waren- on lampenfabriek in de Haarlemmer Houttuinen te Amsterdam is een partij' werk tuigen ter waarde van f2000 ontvreemd of verduisterd. Te middernacht brak giste- ren te Zeist een felle brand uit in de zaak van den opticien en horlogemaker Ridder hof, aan de Slotlaan. De brand ontstond, doordat een rekje met goed te dicht bij de kachel was geplaatst. De bewoners warden nog bijtijds wakker en konden zich via een keukenplat in veiligheid brengen. Het ge heele perceel brandde uit, .waarbij voor een vrij groote waarde aan klokken, brillen en gouden en zilveren sieraden verloren ging. De heer Ridderhof was laag verzekerd. De belendende perceelen kregen waterschade. In de fabri'ek van de N.V. Van den Bergh's texlielmachinefabriek en ijzer gieterij te Blerick, die naar aanleiding van het optreden der arbeidsinspectie gesloten was, is de arbeid hervat. Er wordt weer met volle kracht gewerkt door het geheele personeel. De sleepboot „L y n t j e Johanna" komende van het Maasstation te Rotterdam, voer gistermiddag onder de Willemsbrug door. De 15-jarige dekjongen W. G. B. streek de pijp van de sleepboot en bleef op het contragewicht staan. Daarna trok hy de pijp te vroeg op, zoodat deze den kant van de brug raakte en een schok kreeg, waardoor de jongen van het gewicht wipte en in de Maas viel. Hij werd direct door den sterken stroom gegrepen, zonk in de diepte en verdronk. De rivierpolitie heeft zijn lijk opgehaald. Woensdagavond is ingebroken in oen boerenwoning onder Kleverskerke, bij Middelburg. De politie te Middelburg slaagde er in den dader J. A. nog denzelfden De kwestie van den zetel van „Bloem bollencultnnr" in den Haarlemschen Raad Verzoek met betrekking tot de Nieuwjaars- drukte bij de Posterijen. Fnsie Verbond van Nederlandsche Werk* gevers. De verplichte pasvisa voor Nederlanders en Dnitschers zullen 1 Februari ^vorden afgeschaft. Hoe ontvangt Tnrkije de beslissing inzak! Mosoel? De Dnitsche crisis tot na Nienwjaar ver< daagd. Uitspraak in het proces-Steiger te Lem* berg. De beklaagde is vrijgesproken. Twee nieuwe oorlogsschepen van stapel geloopen; een Engelsch en een Fransch. nacht in een volkslogement aan te houden Het gestolen geld werd nog op hem be vonden. In de legerplaats by Oldebroek is gisteren by het snelheidmeten een kanon gesprongen by het afgaan van het schot. De werkman A. D., te Heerde, werd zwaar gewond. Per ziekenauto is hij naar het Ziekenhuis te Zwolle vervoerd, waar hy kort na aankomst is overleden. In de gemcent e-a dministra- tie te Sappemecr zijn fouten ontdekt, in het bijzonder wat de rekening van den keurmeester en van den gemeente-opzich ter betreft. Laatstgenoemde heeft in 1922 een bedrag van f 1000 niet verantwoord, wat eerst bij de contra-leening ten provin ciehuize is ontdekt; het bedrag is daarna in 1921 nog gestort. Een soortgelijk ge val, tot een bedrag van f 338, is in 1921. ter secretarie vastgesteld. Ook bleek deze ambtenaar meermalen uitbetaling van de loonen te doen op blanco-kwitanties. De commissie van nazien van de gemeente rekening 192-1 heeft in een uitvoerig rap port op deze misstanden gewezen, waarvan het gevolg is geweest, dat in d©. jongste Raadszitting de rekening slechts voorloopig is goedgekeurd. Naar wy vernemen is het nieuwe Kool hoven-toestel van de K.L.M. gistermiddag op het vliegveld by St.-Quentin gedaald, omdat de v,'eersgesteldheid niet toeliet, de reis naar Parys te vervolgen. Een bankbiljetten-verval- scher, die gearresteerd was, vroeg een ad vocaat of deze de verdediging op zich wil de nemen. „Heel gaarne", antwoordde hij, „maar op-voorwaarde, dat je mij in goud uitbe taalt." Mosoel Fransch-Duitsche conferentie. Wat zal Turkije doen mzake Mosoel, dat is thans de groote vraag. Tewfik Roesjdi bey, de aanvoerder der Turksche delegatie, is gisteren niet naar Angora vertrokken, doch naar Parijs. Om de pers op een dwaal spoor te brengen :s hij naar Lausanne ge reisd, waar hij den trein nam naar Parijs. Voor zijn vertrek heeft de Turksche dele gatie geen enkelen nieuwen stap gedaan. Men schrijft hem volgende verklaring toe: „Onze betrekkingen met Engeland zullen gehandhaafd blijven, doch dit zal niet het geval zijn met Irak, aan hetwelk de bevolking van Mosoel stellig zal weige ren zich te onderwerpen. Van Parijs zal Roesjdi werkelijk direct naar Angora ver trekken. Of hij daar Tsjitsjerin nog wilde ontmoe ten, die heden naar Berlijn gaat 1 Van Engelsche zijde is men thans zeer sing van den Volkenbondsraad in haar voor deel is gevallen. vriendelijk voor de Turken, nu de beslis Baldwin verklaarde in het Engelsche La. gerhuis, dat de feitelijke periode van het Britsche mandaat \eel korter zal zijn dan de maximale periode van 25 jaren. Voor dien zal Irak bij den Volkenbond zijn toe getreden als onafhankelijke staat. De aan vaarding dezer verantwoordelijkheid houdt niet in, dat Engeland op zich neemt geld uit te geven, of troepen op de been te houden, hetzij voor het handhaven der bin- nenlandsche orde of tegen een buitenland, schen aanval, maar slechte om de Britsch#'

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1