Rhmmatiek,Onf(imtzat» iSamfmm GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. dit verzoek beriepen de vertegenwoordi gers der Vakbonden zich vooral op de ver antwoordelijkheid, die de Belangengemeen schap heeft voor de naleving van de be staande arbeidsovereenkomst. Het bestuur der werkgeversorganisatie verklaarde zich bereid, na een schriftelijke bevestiging van de klachten, deze rond te zenden aan de le den, met verzoek, de grieven op te lossen. In verband met het zeer onbevredigende verloop der conferentie zullen de hoofdbe sturen der Vakbonden spoedig bijeenkomen, om bun houding ten aanzien van de be staande collectieve arbeidsovereenkomst te bepalen. Nederl. Mycologischa Vereeniging. Bovengenoemde Vereeniging heeft te Utrecht onder voorzitterschap van dr. J. S. Meulenhoff (Zwolle) een algemeene le denvergadering gehouden. Na het aanbrengen van een aantal wijzi gingen in de statuten en het huishoudelijk reglement, gai de heer F. A. des Tombes, uit Den Haag, verslag van de in October I te Enschedé gehouden paddenstoelenten- 1 toonstelling. Namens de vergadering bracht do voorzitter den heer des Tombes veel dank voor zijn arbeid voor deze tentoon stelling als secretaris-penningmeeeter. Over de inrichting en plannen voor het volgende jaar, w.o. excursies met den avond daar voor te houden causerieën, ontspon zich een geanimeerde discussie. Hierna hield mej. O. Cool (Leiden) een voordracht over het paddenstoelenjaar 1936. aan de hand van demonstratiemate riaal en talrijke fraaie aquarellen, vervaar digd door haar medewerkster mej. Van de Pavord Smits (Leiden). Wat het afgeloopen paddenstoelenjaar betreft: dit is wel zeer gunstig geweest: 36 voor ons land nieuwe soorten en onge veer 80 zeldzame werden genoteerd. 1 Hierna deelde dr. H. A. A. van der Lek geningen), ook namens den heer T. hroevers, nieuwe gegevens mede over het voorkomen van Polyporus Tuberaster in Nederland. Vervolgens hield dr. Van der Lek een voordracht, waarin hij zijn denkbeelden uit ccnzette over een mogelijken samenhang m de ontwikkeling der Basidomyceten en die der dicotyle houtgewassen. Een nieuw voor-ontwerp Weeldewet. Naar het „Hbl." veroeeipt is aan den Nij- verheidsraad ter beoordeeling toegezonden een nieuw voor-ontwerp Weeldewet, ter ver vanging van het bestaande wetsontwerp. Het nieuwe voor-ontwerp beoogt de vijf en twintig artikelen, welke als weelde-arti- kelen worden aangemerkt te belasten bij de bron en wel met 12 pCt., voor zoover zij hier te lande worden gemaakt Op inge voerde weelde-artikelen zal een invoerrecht van 12 pCt. worden geheven. De weelde-belasting ten aanzien van ho telverteringen blijft als in het oude ontwerp. Salarisactie voor de Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. De besturen van den Ned. R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedien den „St.-Franciscus van Assisië" en de Ned. Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden hebben per circulaire 't verzoek gericht tot patroons in handel en industrie, om bij de komende jaarwisseling do salarissen van het kantoor-, winkel-, magazijn- en reizigerspersoneel meer in evenwicht te brengen met den huidigen levensstandaard en waar de gebruikelijke gratificaties en (of) tantièmes opgeschort waren, deze weer in te voeren, opdat de achterstand, welke in tal van gezinnen is ontstaan, cenigszins kan worden ingehaald. Eveneens hebben beide besturen zich ge wend tot den Directeur-Generaal der Poste rijen en Telegrafie met verzoek om een onderhoud, in verband met een vraag aan de Kamer van Koophandel naar haar stand punt inzake de afschaffing van de derde postbestelling. Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft aan hoofden of bestuurders van ondernemingen, waarin de in artikel 39, onder A of B, van het Werktijdenbe sluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 genoemde arbeid wordt verricht, in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in hun ondernemingen, gedurende het tijdvak van 1 Januari tot tn met 28 Februari 1926 man nelijke arbeiders van 18 jaar of ouder, die arbeid verrichten ingevolge het bepaalde bij artikel 39 van genoemd Werktijdenbe sluit, voor zoover zulks noodig is om in een continu werkende fabriek of werkplaats of in een continu werkend gedeelte van een fabriek of werkplaats arbeid in een drie- ploegenstelsel mogelijk te makeD, in afwij king van het bepaalde bij artikel 24 der Avbeidswet 1919, aldaar arbeid verrichten* a. gedurende 62 uren per week, mits niet langer dan 168 uren in drie achtereenvol gende wekeD; b. in drie achtereenvolgende weken gedurende 56 uren ,tusschen 10 des namiddags en 6 uur des voormiddags. Bij Kon. besluit is benoemd tot bur gemeester van Dicmen mr. A. J. de Wolff. De Amsterdamsche Raad heeft hel contract met het Rijk inzake Schiphol aan genomen. Tot lid van Gedeputeerde Staten, in de vacature-dr. Dubois, hebben de Staten van Limburg gekozen den heer J. Poels, te Venray, met 32 van de 44 stemmen. RECLAME. Pijnen van allerlei aard k bestrijdt men met Wy: H Imijnharot x «V: Buisje 75ct Bij Apoth.en Drogisten 8098 De straatrelletjes te K a l- wijk-aan-Zee. Men deelt ons mede, dat door verscheidene personen bij den Officier van Justitie te 's-Gravenhage een aanklacht' is ingediend wegens mishandeling en ver- wondding door de politie te Kalwijk-aan-Zee. Vliegtuigen. Hetgrootedrie- motorige vliegtuig der K.L.M., de „FK 33", gebouwd door den heer Frits Koolhoven van de Nationale Vliegtuigindustrie te 'a-Gravenhage, heeft heden zijn eersten tocht naar Parijs volbracht. De K.L.M. hoopt met dit toestel, dat eenig in zjjn soort is, en in 'het buiten land reeds groote belangstelling bezit, een nog hoogeren graad van veiligheid en be trouwbaarheid te bereiken. Wanneer het toestel op de route Parijs voldaan heeft, zal het op de route naar Londen worden geplaatst. Met het bouwen van dit nieuwe toestel heeft Nederland wederom bewezen, over eenige buitengewoon knapp» constructeurs te beschikken. Het bekende Fokker F VII vliegtuig „H-NACC", dat den roemruchten tocht Am- aterdam-Batavia heeft volbracht, zal dezer dagen weer bjj de Koninklijke Luchtvaar- Maatschappg in dienst worden gesteld. Het heeft daarvoor de noodige veranderingen ondergaan, doordien de Rolls Royce motor van 360 P.K. vervangen is door een lucht- gek^elde Jupöter motor van 400 P.K. Dooi de gewichtsbesparing, hierdoor verkregen, is de nuttige last van bet vliegtuig vergroot, en rijn ook de vliegeigenscnappen fer v.m verbeterd. - Het toestel is voorzien, gelgk thans de meeste vliegtuigen, van een zeer goed wer kende verwarming, zoodat in de goed ge ventileerde en toch verwarmde kajuit een luchtreis in de felste winterkoude voor den passagier niets onaangenaams meer heeft. Bij paal 70, op de grens van Zandvoort en Noordwijk, is het lijk van een ongeveer 18-jarigen jongen aangespoeld. Benige maanden geleden werd hier te lande een man aangehouden, wegens verduistering van een motorrijwiel, ten nadeele van een Haarlemmer. Bij ar- reetatie deelde hij mede wij hebben daar toen melding van gemaakt, dat hij ont hullingen kon doen over den moord op mr. Wijsman Hij had eenige jaren in het vreemdelingenlegioen in Algiers gediend en was daar, volgens zijn verklaring, in aan raking gekomen met een man, die blijk baar meer van den moord af wist. De aan gehoudene werd voor gepleegde verduiste ring in het huis van bewaring opgesloten. Het onderzoek naar den moord op mr. Wijs man werd, omdat de Haagsche recherche de zaak in handen heeft, in Den Haag voort gezet. Reeds toen hechtte men aan de ont- hullingen weinig waarde, maar het duurde langen tijd voor alles onderzocht en gecon troleerd was. Nu is echter met zekerheid te zeggen, dat het onderzoek op niets is uit- geloopen. Toch wordt het onderzoek naar den moord nog steeds voortgezet. Juist de zer dagen kreeg de Haagsche recherche weer gegevens, die nader onderzoek tenge volge hadden. Gisteravond omstreeks 6 uur heeft er op de rivier te Rotterdam ter hoogte,van de Steenplaat een aanvaring plaats gehad tusschen het motorvrachtschip „Vier Provinciën", kapitein H. Vos, van de firma J. en A. van der Schuijt, kantoor houdende aan de Maaskade, en het met cokes en steenkolen geladen lichterschip „Wivina", schipper L. J. Lengbeek van Rot terdam. Het raotorvrachtschip kreeg averij aan den steven, terwijl het lichterschip on geveer midscheeps aan bakboordzijde een groot gat opliep en terstond water maakte. Schipper Lengkeek, zijn vrouw en kinderen, alsmede zijn knecht, konden zich aan boord van de „Vier Provinciën" redden. De sleep boot „Nederland" heeft hulp verleend en heeft met pompen den lichter drijvende ge houden en zooveel mogelijk naar den oever gesleept. De heer B., te Woerden, die met eenige personen onder een boom stond te kijken naar het ijsvermaak, zoo lezen wij in ,,De Standaard" zag plotseling icta voor hem neervallen. Bij nader onderzoek bleek het een rijksdaalder te zijn, die een kraai, welke in den boom zat, liet vallen. Noodlandingen. Maandag middag ruim twee uur moest het vliegtuig D 711, van de lijn LondenBerlijn, te Zen deren, bij Almelo, door een defect aan de stuurinrichting een noodlanding doen. We gens den mist ging dit zeer moeilijk. Het vliegtuig kwam terecht op een roggeveld en reed van daar in een weide. Alles liep goed af. Het vliegtuig vervoerde drie passagiers. Gistermiddag heeft het Fokkertoestel No. 525 een noodlanding gemaakt op een wei land te Woerden. Op ruim 500 M. hoogte weigerde de motor. De landing ii uitste kend gelukt; het vliegtuig wipte bij de landing over een sloot, zonder in het minst te worden beschadigd. De bemanning be stond uit sergeant-vlieger F. v. d. Berg, bestuurder, en aspirant-soldaat Viruly. Men was 's middags in Soesterberg opgestegen om een proefvlucht te maken. Uit Echt wordt gemeld, dat onder de varkens van den heer B., te Lil- bo9ch pest is uitgebroken. Meer dan honderd beesten zijn reeds gestorven. Kantonrechter en medicus Men zal zich het incident herinneren op het kantongerecht te Terborg, Waarbij de kan tonrechter dr. Ten Boeoh aldaar, die als getuige werd gehoord, een vlegelachtig op treden verweet en hem op de wedervraag: Wie is hier de vlegel, u of ik? eenigen tijd onder politiebewaking heeft gesteld. Dr. Ten Bosch heelt toen een aanklacht wegens be- leediging ingediend bij den officier van justi tie te Arnhem. Deze heeft thans geantwoord, dat hij deze zaak niet zou vervolgen, en dat klager, zoo hij hiennee geen genoegen nam, zich kon wenden tot den president der recht- In den nacht van Zaterdag op Zondag brak brand uit in het Weeshuis te Durgerdam van de Ned.-Herv. Gem. Een foto van de plaats des onheils. bank. Dr. Ten Bosch is voornemens, dit to doen, en tegelijk tegen den kantonrechter een aanklacht wegens smaad in te dienen. Mocht de president der rechtbank hetzelfde stand punt innemen, als de officier van justitie, dan zullen hoogere autoriteiten in deze zaak worden gemengd. Men meldt uit Elburg, aan de „Zw. Ct.", d.d. 15 December: Hedenmorgen had alhier een droevig on geluk plaats. Een lijkauto, komende uit de richting Nunspeet, gleed door de gladheid op de brug vóór Elburg een weinig uit naar de leuning. Ter plaatse bevond zich het 12-ja- rig meisje van H. J. Wissink. Deze ontving zulk een slag van het spatbord tegen het' hoofd, dat zij onmiddellijk overleed. De chauffeur treft geen schuld. Het vervoer van geslachte varkens uit het Oosten des lands naar Enge land is in den laatsten tijd zóó groot', dat speciale ijlgoederentreinen voor dat vervoer in dienst zijn gesteld. Deze treinen loopen van Leeuwarden via Zwolle, Deventer, Arn hem, Den Bosch en Roosendaal naar Vlis- singen, vanwaar het vleesch verder per boot' naar Engeland gaat. De directie van de Neder- landsche Texticl-Machinefabrick te Blerik, bij Venlo, deelt mede, dat zii. „ingevolge het hinderlijk optreden der arbeidsinspectie cn maróchaussee's" de fabriek heeft stopgezet. Het geheele personeel, beslaande uit 160 man, is daardoor zonder werk gekomen. Het person/el heeft zich gezamenlijk naar den burgemeester dier gemeente begeven, ten einde zijn bemiddeling in te roepen. Gistermorgen is op het sta tions-emplacement te Blerick bij het ran geeren van goederenwagens een los gestoo- ten gedeelte wagens op een alleen etaan- den wagon geloopen, waardoor deze ont spoorde en drie wagons zoo goed als ver nield werden. Persoonlijke ongelukken had den er niet bij plaats. Het verkeer wordt niet belemmerd. De Raad van Valkenburg (L.) zal voor het aanstaande seizoen over gaan tot uitbreiding van de gemeenlegrot door het uitbreken van een gedeelte van het mergel, waardoor het vijvertje in de grot grooter wordt en geschikt zal zijn om er met een bootje in varen, zooals dit in verschillende grotten in het buitenland het geval is. Vermoedelijk zal door deze attrac tie het bezoek der toeristen aan de grot nog grooter worden dan tot dusver. Mary Pickford en Douglas Fairbanks gaan een reis om de wereld ma ken. Ook Nederland slaat op het programma. ,,M e v r o u w", zei de keuken meid, ,,zoo juist hebben ze hier aan deur een boekje afgegeven: ,,Het Geheim van Vitamine"." „Anna", riep mevrouw, „stop het ding dadelijk in de kachel, in mijn huis wil ik zulke schandaalromans niet hebben." Zaterdag werd door de Amsterdamsche rechtbank in de zaak tegen de Brusselsclie Bank een vrijsprekend vonnis geveld over de beide beklaagden Bricdce cn De Jong. Op onze foto ziet men v. 1. n r Bricdee, mr. Muller Masais, De Jong en mr. Kokosky, na hun in-vrijheid-stelling voor het kantoor van mr. Kokosky. H BUITENLAND^CH GEMENGD. De „British industries fair 1926". De „British Industries Fair", door de En- gelsche Regeering voor het eerst in 1915 in gesteld, heeft zich langzamerhand een voor- aanslaande plaats veroverd in het mecha nisme voor den verkoop en verdeeling van Engelsche goederen. De „British Industries Fair, 1926" zal van 15 Februari tot en met 26 Februari gehóuden worden, en wel ge lijktijdig in de White City te Londen en in de Castle Bromwicli Aerodrome te Birming ham. De opzet dezer jaarbeurs zal van veel grooter omvang zijn dan tet heden het ge val is geweest. Nederlandsche koopers heb ben door hunne aanwezigheid steeds be langstelling getoond voor de „British Indus tries Fair". Ten gerieve van de Jaarbeurs bezoekers zijn cfe Batavier Lijn en de Ko ninklijke Luchtvaart Maatschappij er reeds vroeg bij geweest om passagebiljetten legen verlaagden prijs aan te bieden. Men deelt ons mede dat op de aanstaande Jaarbeurs alle industrieën vertegenwoordigd zullen zijn met uitzondering van de zware ijzer- en staalindustrie, de katoenindustrie en de automobielindustrie; deze laatste houdt er, zooals men weet, jaarlijks haar eigen tentoonstelling op na. Vergeleken met het aantal ingeschreven firma's voor de vorige jaarbeurs, hadden reeds midden No vember tweemaal zooveel handelshuizen plaatsruimte aangevraagd voor de afdeeling te Londen. Nofl net bijtijds. Op hel vliegveld te Bristol is gisteren de motor van oen vliegmachine gesprongen juist toen de vlieger wilde landen. Het vlieg tuig kwam op een garage terecht, die in brand vloog en volkomen uitgebrand is. De vlieger en zijn mecanicien konden bijtijds van liet brandende dak afspringen. De Daklooze kinderen. Volgens de officieele gegevens van de Rus sische regeering worden nu in de asyls van de verschillende instellingen van den Sovjet- bond 228000 daklooze kinderen verpleegd. Drievierde er van hebben vader noch moe der. Het aantal daklooze kinderen, die buiten de asyls blijveD, wijl er geen plaats voor alle zwervertjes is, is eeilige malen grooter. Hoeveel daklooze kinderen nu door de sov jet-Unie zwerven is onbekend, maar hun aantal wotót op een paar millioen geschat. Eraiid in een huurkazerne. Er zijn te New-York 5 personen omgeko men en verscheidene gewond bij een brand in een huurkazerne, waar 16 gezinnen woonden. Dure huizen en een tuin. De New-Yorkschc financier Thomas A. Ryan woont aan de Vijfde Avenue in een prachtig huis. Naast hem woonde de thans overleden Charles T. Yerkes, die een paleis bezat, dat hem 1000.000 dollar had gekost; maar nu heeft Ryan het Yerkes-paleis aan gekocht om het te sloopen. Er komt een dub bele facade voor het huis, die voor de helft waar de woning van Yerkes had gestaan enkel facade zal wezen met niets er achter. Of eigenlijk wel iets; n.l. 'n tuin die de ver grooting zal zijn van den huidigen tuin van Ryan. Het wordt een tuintje van 155 bij 100 Eng. v. aan te leggen door een beroemd tuin-archï- tcct. Hij zal aan alle kanten ingebouwd zijn. Ryan maakt aan zijn eigen woning loggia's* cn zonne-veranda's van waar men het kijkje in den tuin zal hobben, die vermoedelijk de duurste particuliere stadstuin ter wereld zal wezen. jBuiten verantwoordelijkheid der.Redactie). Copie van al of niet geplaatste' stukken wordt niet teruggegeven. Sneeuw opruiming. Geachte Redactie. 't Is wel eigenaardig, dat de Wethouder in den Raad de werkloozen, die niet zoo hap pig zijn om sneeuw ie gaan ruimen voor 50 cents per uur,, waarvan 2/3 op den steun in mindering wordt gebracht, zonder meer werkschuw noemt, terwijl iemand als dr. Riemens in zijn ingezonden stukje van Za terdag betoogt, dat juist door het weer af nemen van een groot deel der dagverdienstm de werkloosheid bevorderd wordt. Wij houden het in dezen meer met dr. Bicmens, die door zijn ambt meermalen in arbeiderskringen verkeert. Hij kan zich blijkbaar de arbeidstoestanden beter in denken dan B. en W., die zich daarboven plaatsen. Als een werklooze een geheel en dag in koude en nattigheid sneeuw staat te rui men. waarmee hij f3.75 verdient, en hij ziet zich dan f 2.50 van zijn ondersteuning afhouden, dan moet 2ich zelfs van de meest werkwillige een gevoel van onwilligheid meester maken. Men heeft dat in sommige andere plaat sen dan ook ingezien en laat daar sneeuw ruimers het geheele of althans een grooter gedeelte van het verdiend loon behouden. Dr. Riemens vraagt of er niets aan te doen is om aan den onhoudbaren toestand een einde te maken. Wij willen dezen raad geven: Laten B. en W. bekend maken, dat bij den eerstvolgen- den sneeuwval van het toon der sneeuw ruimers geen 2/3 op de ondersteuning zal worden gekort en de inschrijving openstel len aan de Arbeidsbeurs. Men zal dan een verrassend resultaat van werkwilligheid ondervinden. En het zal aan de reiniging van onze stralen ten goede komen. Hoogachtend, J. J. v. STRALEN, Hel Ijs en de Molens. Dat was een prachtige Zondag, die St.- NicolaasdagJ Een heldere blauwe hemel, een stralende zon, boven het glinsterend wit van het be sneeuwde landschap. Zoo was Holland op zijn schoonst. Cn Hollands zonen en dochteren waren in hun duizendtallen op de bevroren vaarten, rivieren en plassen, te midden dezer eenige schoonheid zwierend op de vlugge schaats. Hun oogen gingen te gast dat kan niet anders. Zij zagen de uitgespreide weiden en ak kers onder het blanke winterkleed; de wit bestoven hoornen: de in de sneeuw wegge doken huizen; do bruggen en vlonders over het grijze en zwarte ijs uitgespannen En zij zagen ook, neen, vooral, bovenal, de Molens. Zij zullen het aanschouwd moeten heb ben. hoe prachtig zij het doen in het land schap. des winters als des zomers hoe zonder de Molens het Hollandscho land schap maar al te vaak eentonig en onbe langwekkend zou zijn. Groote uitgestrekt heden van ons land ontleenen 'haar beko ring zoo goed als uitsluitend aan den Mo len. Neem dezen weg en de streek is ver eenzaamd, verarmd, verkild, het aanschouw wen nauwelijks meer waard. En de Molens worden weggenomen-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6