R.H.W. Fruit-Soda DE JOCKEY LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 16 December Tweede Blad. Anno 1925. EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. Prov. Staten v. Zuid-Holland. PINMCVI awn. FEUILLETON NO. 20174. Avondvergadering van gisteren. Ontslag-aanvrage. Ingekomen is een schrijven van den com mies ter griffie W. F. Pfeiffer met verzoek om eervol ontslag tegen 1 Januari a.s. Het schrijven wordt in handen der Huis houdelijke Commissie gesteld. Trekken der afdeelingen* De Kamer gaat over lol het trekken der afdeelingen. Daarna wordt de vergadering geschorst om de afdeelingen in de gelegen heid te stellen voorzitters en onder-voor zitters te kiezen. Na heropening der vergadering deelt de VOORZITTER mede, dat door de afdeelin gen zijn benoemd lot voorzitters de heeren Fransen, Rink, v. Wassenaer van Catwijck, De Vos van Steenwijk en Slotemaker de Bruine; en tot onder-voorzitters de heeren Blomjous, De Zeeuw, De Gijselaar. v. d. Lande en Van Embden. Regeling van werkzaamheden. De VOORZITTER stelt voor Woensdag in de afdeelingen een reeks ontwerpen te be handelen, Dinsdag a.s. wederom afdeelings- onderzoek te houden en Woensdag 23 Dec in het openbaar te behandelen de ontwer pen, die in staal van wijzen zijn. De vergadering wordt verdaagd lot Dins dag a.s. 2 uur Salaris-ontwerpen. (Zitting van gisteren). Aan de orde zijn de Wetsontwerpen, Wij ziging, aanvulling en verhooging, verhoo ging en wijziging en verhooging van de hoofdstukken II, 111, IV, V, Va, VI, Vllb, iVIII, IX, X, XI aer Staatsbegrooting, van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Staatsbedrijf der Algemeene Lands drukkerij en van andere begrootingen, alle voor 1925 (Salarissen ambtenaren); Rege ling van de bezoldiging van den Raad van State; wijziging der wet van 5 October 1841, houdende instructie voor de Algemee ne Rekenkamer, enz.nadere wijziging van de wet van 5 Juli 1910 tot regeling van de samenstelling van den Hoogen Raad, enz. nadere wijzig'ng der wet van 20 Juni 1913 tot aanvulling van artikel 143 der Rcgts pleging bij de Landmacht, enz. Jaarwed den;. De heer .J '1 Ei. LAAK (S.-D.) zal geen algemeene salarisbeschouwingen houden, maar slechts eenige opmerkingen maken, over de tegenstellingen tusschen het voor gestelde en spr.'s wcnschen. Gladstrijken van de plooien is hier bij deze ontwerpen slechts het doel. Groote groepen ontvan gen niets: de maand- en wecklooners ont vangen ook niets; de riikswerkliedcn vallen er ook buiten. Het ongehuwde rijksperso neel krijgt ook niets. Nog vele leemten ziin in deze regeling en voor velen zijn de plooien niet gladgestreken. De Regeering moge niet doof zijn voor klachten, die nog legio zijn. De methode van minister Colijn heeft tot gevPlg dat de aanslag van dien minister op het raiddel- baar en lagere personeel nu een blijvend karakter krijgt. Voor het hoogere perso neel wordt wel iets gedaan zoodat de Re geering met tweeërlei maat meet. Spr. fractie aanvaardt deze voorstellen als tij delijk en behoudt zich alle rechten voor. De heer KUIPER (R.-K.) wijst ook op eenige onbillijkheden en speciaal op ci«- Rijkswerklicdcn die buiten het R.B.B. val len. De heer KETELAAR (V.-D.) vindt dat de onderwijs-menschen er niet best afko men. Overigens moet hij zich bij de voor- RECLAME. kjoor tie Koude worden uw Handen ruw en gesprongen, Gezicht en Lippen pijnlijk schraal. PUROL verzacht en geneest spoedig. Doozen 30. 60, 90 ct. Tuben 80 ct. Rij Apoth. en Drogisten. 8099 stellen neerleggen zich voorbehoudend later op de salarisregeling terug te komen. De heer BULTEN t(R.-K..) aanvaardt deze voorstellen omdat zij alweer iets ge ven en ergsten nood lenigen. Toch zijn nog vele gebreken gebleven, waarna spr. er eenige opnoemt. Hij wenscht toepassing der adviezen in de commissie-De Wilde voor de Rijkswerklieden. De heer DRESSELHUYS (V.-B.) be houdt zich alle vrijheid voor ten aanzien van de salarisregeling. De Regeering ver deelt een bepaald bedrag onder hen dio het 't hardst noodig hebben. Daar moet spr. zich bij neerleggen. Hij verdedigt te genover den heer Ter Laan de verbetering der salarissen bij de rechterlijke macht. De Regeering heeft de billijkheid daarvan eisend maar zij bracht niets aan. Het ie niet mogelijk goede jonge juristen te krij gen voor de lage salarissen. Dc Hooge Raad heeft vaak beslag iam- nen leggen op goede krachten, maar het stuitte af op de te lage salarissen Spr. vraagt hoe de Regeering zal staan tegen over cventueele amendementen ter verbe tering van enkele salarissen,, die z.i. on billijk zijn. Wijst de Regeering principieel ieder amendement af, dan zal hij zich b* deze voorstellen als provisioneel neerleg gen. De Minister van Financiën, de heer CO- LIJN, zegt dat hij niet over 't Bezoldi gingsbesluit spreekt omdat dit punt niet aan de orde is en omdat daarvoor geen voorbereiding is geweest. Het karakter de zer herziening is niet het verbeteren van salarissen, maar wel het wegnemen der ge bleken onjuistheden cn onbillijkheden. Na tuurlijk kan men verschillen van meening, dat deze thans niet zijn weggenomen, maar de Regeering meent van -wel. Er blijven waarschijnlijk- fouten en gebreken bestaan, maar het werk is menschelijk en dus on volmaakt. Bij de bestaande regeling waren de salarissen tot f 2600 met 116 pCt. vt - hoogd, van f 2600f 5000 met 84 pCt. dn boven f 5000 59 pCt. Wanneer er dus iets meer ten gunste van de hoogere wordt ge daan dan is dat toch waarlijk niet onbillijk. Ten aanzien van de rijkswerklieden kan spr. niets toezeggen omdat de commissie- De Wilde nog niet gereed is met haar rap port. Aan den heer Dresselhuys geeft spr. in overweging om zijn amendementen bij het desbetreffend wetsontwerp nader in be spreking te brengen. De minister v. Justitie, de heer SCHOK KING, meent dat er behalve ambtenaren van de rechterlijke macht nog vele zijn die hij graag meer salaris zag toebedeeld en hij vindt het niet billijk dat de rechter lijke macht zou worden voorgetrokken Naar spr.'s meening is in het kader van het gebied zooveel mogelijk aan de be hoefte voor deze groepen tegemoet geko men. De mededcelingen van den heer Dres selhuys waren niet alle juist. Het salaris voor de leden van den Hoogen Raad is op f 9000 gebracht in verband met eenige an dere categorieën. Een fout die er bestond is daarmede hersteld. Geheel torugkeeren tol den toestand van 1920'21 is niet mogelijk. Amendementen zijn op deze ontworpen zeer gevaarlijk want ze kunnen de onderlinge verhoudin gen weer versloren. De heer DRESSELHUYS (V. B.) zal bij het betrekkelijke wetsontwerp mot zijn ver dere voorstellen komen. De heer HEEMSKERK (A. R.) komt er togen op dat de heer Dresselhuys de rech terlijke macht ter sprake brengt. Dit punt was niet aan de orde en bovendien waren zijn mededcelingen niet juist. Wel terdege zijn er thans sollicitanten te over en al zijn de salarissen niet best, er zijn goede krach ten genoeg. Spr. beziet deze salarisregeling als éón geheel en hij is dus tegen alle amendementen d:e dc heer Dresselhuys eventueel zal indienen. Minister COLIJN adviseert dep heer Dres selhuys een beter moment te kiezen voor zijn amendementen dan thans, want hij verbreekt de verhoudingen. Achtereenvolgens werd goedgekeurd de aanvulling der begrooting voor hoofdstuk IIXI en de volgende ontwerpen. Bij hel ontwerp voor de rechterlijke macht zegt dc heer DRESSELHUYS (V. B.) een amendement voor tc stellen waar door de salarissen voor de subsliluut-grif- fiers, voor griffiers en ambtenaar O. M. met f 200 worden verhoogd. De heer J. TER LAAN (S. D.) zegt, dat hij do verhooging dezer salarissen op zich zelf billijk vindt maar op dit oogenhlik gaat het niet aan juist deze categorie ambtena ren ter wille te zijn, terwijl tal van andere groepen die er ook slecht aan toe zijn, niets krijgen. Hij is dus legen dit amendement. Minister SCHOKKING betoogt dat dit amendement wel terdege de verhouding in de salarieering hecht en hij verzet er zich dus tegen. De heer BEUMER (A. R.) is altijd voor verbetering der salarissen van de rechte lijke macht geweest, maar het amendement heeft lot gevolg dal nivelleering bij de Recht. Macht verder wordt voortgezel. Dat gaat legen spr's opvatting in en hij stemt dus tegen hel amendement. De heer DRESSELHUYS (V. B.) meent zijn plicht gedaan te hebben en trekt dus zijn amendement in. D? overige ontwerpen worden goed gekeurd. waarna de vergadering wordt ge sloten. Het pensioen voor mrs. Rutgers en Schokking. Bij het voorstel tot toekenning van peo- sioer. aan de oud-leden van Ged. Staten, mrs. Rutgers en Schokking, merkte de heer VAN STAVEREN (S.-D.)op, dat hg het niet redelgk acht, dat iemand boven zijn ministerssalaris nog pensioen als Gedepu teerde ontvangt. Er is in ons land een cumulatie van pensioenen en ^salarissen, die meer dan ergerlijk is. Spr. vraagt of Ged. Staten in deze met voorstellen zullen komen. Wanneer dit ant woord ontkennend luidt, dan zal spr. de Staten in de gelegenheid stellen zich over deze zaak uit te spreken. De heer DE VISSER (C. f.) is eveneens van meening, dat in den bestaanden toestand zoo spoedig mogelijk verandering moet ko men. Ook de heer BRAAT acht wgziging nood zakelijk. De VOORZITTER merkt opi, dat ook in de pensioenverordening vcor cumulatie wordt gewaakt door het voorschrijven van een maximum van f2000. De heeren Rutgers en Schokking hebbeu recht op het door hen gevraagde pensioen en spr. geeft in overweging de pensioenen zonder stemming toe te staan. Wat een eventueele wijziging der verorde ning betreft, deze kwestie zou door Ged. Staten nauwgezet kunnen worden overwo gen. Misschien kunnen zij dan in do zomer- zitting met een voorstel komen. De heer DE WILDE vindt het jammer, dat deze kwestie nu ter sprake is gebracht^ omdat de heeren Rutg:-rs en Schokkmg daar door dsn indruk zouden kunnen krggen, dat men bezwaren maakte tegen de aan hen toe te kennen pensioenen. Dit is nu wel niet het geval, doch het zou tevens niet mogelijk kunnen zjjn. Ten aanzien van een wijziging merkt spr. oi», dat Ged. Staten zich daar absoluut buiten moeten houden. De heer VAN STAVEREN spreekt even eens de hoop uit, dat de thans voorgestelde pensioenen zonder stemming zal worden aan genomen. Voorts dient spr. een voorstel in, dat de Staten een commissie zullen benoemen, met de opdracht na te gaan, in hoeverre de pensioenverordening gewjjzigd zou kun nen worden, waarbij rekening wordt gehou den met inkomsten uit anderen hoofde. Na de pauze doet de VOORZITTER mede- deeiing, dat het voorstel-Van Staveren in middels is gewijzigd. Volgens het voorstel, zooals het nu luidt, overwegen de Staten, dat het wenschelijk is, dat een commissie uit hun midden zal nagaan, of cn in Hoe verre de verordening, regelende de p»2n- sioeneering der leden van Ged. Staten, wij ziging zal moeten ondergaan, eo noodigen den Commissaris der Koningin uit, een zoo danige commissie te benoemen, welke com missie een rapport zal hebben in te dienen Het voorstel betreffende de peDsionnee- nng wordt z. h. s. aangenomen, waarbij de heer De Visser geacht wenschte te worden to hebben tegengestemd. De moties Van Staveren wordt" eveneens z. h. s. aangenomen. Subsidie Handelsonderwijs Bjj de behandeling van de subsidie-aan vraag voor de openbare inrichtingen var. handelsonderwijs te 's-Gravenliage, bepleit de hoer WARM EN HOVEN meer subsidie voor de school te Rotterdam. De heer VAN ZADELHOFF dringt er op aan, dat de Staten t3n opzichte van het handelsonderwijs iets meer zullen doen dan tot dusver. Wanneer het handelsonderwijs, dat in de subsidieering door het Rijk ook wordt achter gesteld, in de verdrukking komt, dan moe ten de Staten dit onderwijs steunen. Spr. dient c?n motie in, waarbij* de Stalen van oordeel zijn, dat het tot de taak van de provincie behoort, subsidie verleenen aan inrichtingen van handelsonderwijs, en dat dit zal moeten geschieden naar een algemeene, door de Staten vast te stellen regeling. Wat het onderhavige voorstel tot afwijzing van de aanvraag betreft, merkt spr. op, dat afwijzing door de Staten de oorzaak zaï zgn, dat ook het Rijk ten deze z'qti taak niet zal kunnen vervullen. De heer DE JONG SAAKES wenscht de subsidie-aanvraag wel toe te staan. De heer DE KANTER is eveneens van meening, dat er in de subsidieering van het handelsonderwijs een vaste ljjn moet komen. Spr. hoopt, dat de Staten een regeling zullen vaststellen, welke ten goeds komt aan het handelsonderwijs. De heer DE WILDE beantwoordt tevens een reeds vroeger over dit onderwerp ge houden intorpellatie-Rjjsdgk. Het handels onderwijs valt niet onder de ngvertoeids- ondenvijswet, zoodat de taak van de pro vincie ten aanzien van net handelsonderwijs dezelfde is gebleven als voor do totstandko ming van genoemde wret. Het ligt heelemaal niet in de l^doeling van Ged. Staten om in het geheel geen subsidio meer to geven. Wel zijn zij van meening, dat de eorst- aangewezenen hiervoor, medo in verband met de ministerieele beschikking ,zijn cio Kamers van Koophandel. Doa. om hebben zjj de scholen ook naar deze Kamers verwezen. Wanneer de Kamer niet of niet voldoen de subsidieert, dan zal dc provincie moeten bijspringen. Spr. herinnert er aan, dat het sta.ndpunt van Ged. Staten en de Staten altijd is geweest, dat het vakonderwijs moest uitgaan van particulieren. Ten op zichte van het handelsonderwijs heeft men zich echter niet altijd aan dit strenge stand punt gehouden, omdat dit onderwijs meer het middelbaar onderwijs nadert en hel eenigszins moeilijk voor particulieren is, de belangen van dit onderwijs altijd juist tc behartigen. Een der andere voorwaarden, voor sub- sidieverleening is, dat dit subsidie werke lijk noodig is. Ten aanzien nu van de gemeente 's-Gra- venhage, welke gemeente er financieel goea bij zit, is zulks echter niet het geval, cn daarom adviseeren Ged. Staten de aan vraag ai te wijzen. Wat de motie-Van Zadelhoff betreft, is spr. van meening, dat de voorsteller daar van niet te veel moet verwachten, aange zien niet veel meer zal worden gedaan dan wat tot dusver reeds werd gedaan. Den heer VAN RAALTE (V.-D.) komt het voor dat het wenschelijk is dat Ged Staten de zaak nog eens ernstig overwe gen, en dat zij daarbij niet te zeer blijven vasthouden aan het verleden. De motie heeft in het algemeen sprekc-is sympathie, omdat we dan voor ons krijgen een stel van regelen, welke ons dadelijk op praktisch terrein brengt. Spr. is het niet eens met den heer Van Zadelhoff, dat de subsidie-aanvraag van Den Haag wel moet worden toegestaan. De heer RLTSDIJK blijft bij zijn mee- niüg, dat de Kamers van Koophandel, vooral de kleinere, niet altijd zullen kun nen uitvoeren de haar door Ged. Staten toegedachte taak. Na rc- en dupliek wordt de motie-Van Zadelhoff in handen van Ged. Staten ge steld om prae-advies. RECLAME. DE ECHTE 7J15 Mineraalwater met Vruchtensmaak. Het voorstel om geen subsidie aan Den Haag te vcrleencn, wordt- aangenomen met 39 tegen 17 stemmen. Controle passagegelden. Aan de orde is het voorstel van den heer M. G. van Eek c.s betreffende controle op de inning dei passagegelden op de brug over dc Oude Maas tc Barendrccht. De heer TEN HOPE betreurt ten zeerste het voorstel van Ged. Staten tot wijziging van de verordening op de heffing van brug geld voor deze brug. De heer VAN ECK is cr dankbaar voor, dat Ged. Staten ziin vroeger kenbaar ge maakt denkbeeld ten deze hebben overge nomen. Na eenige discussie werd ten slotte ccn amendement-Hovy verworpen met 23 tegen 21 stemmen, terwijl bij de stemming over hcLvoou^tel van Ged. Staten het vcreisehte aantal leden niet meer aanwezig bleek. De vergadering werd daarop verdaagd tot lieden elf uur in het gebouw der Tweede Kamer. De Zomertijd. Naar ,,Het Vad." verneemt heeft het Ka merlid de heer Braat nog geen beslissing genomen inzake zijn wetsvoorstel tot in perking van den Zomertijd. Hij heeft, aldus deelde hij het blad mede, do voor- en na- deelen van intrekken of verzoeken om de geschorste beraadslagingen weer voort te zetten, nog niet voldoende tegen elkaar af gewogen. Binnen een week denkt de heer Braab een besluit te nemen. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranjc-Nassau verbonden ecre- medaille, in brons, aan P. Hopman, winkel bediende bij den heer Th. W. van Oppen- raay v.h. firma J. W. Hoefnagels, te Nij megen. Tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau met de zwaarden is bevorderd luit.- generaaï C van Tuinen, commandant der vesting Holland, wien tevens met 1 Jan. op verzoek, eervol ontslag is verleend, on der dankbetuiging Uit het Kleedingbcdrijf. Tusschen de Belangengemeenschap (de organisatie van groote werkgevers in het heerenkleodingbcdrijO en de hoofdbesturen der Vakbonden van kleermakers heeft een conferentie plaats gevonden De vertegen woordigers van de Vakbonden hebben uit voerig betoogd, dat, zoowel voor het maat werk als de confectie, de collectief afge sloten tarieven bij verschillende werkgevers óf niet óf onjuist worden toegepast, en dat speciaal dc huisarbeiders daaronder lijden. Stukloonen werden genoemd, zóó laag, dat kleermakers ten minste 70 a 80 uren per week moeten werken om aan een week loontje te komen. De secretaris van de Belangengcmem- sehap verklaarde, dat, hoewel cr eenige overdrijving kon schuilen in de mededce lingen der vakbonden, erkend moest wor den. dat de Vakhonden der kleermakers ernstige reden tot klagen hebben Gezien den lossen organisatievorm der Belangenge meenschap en den geringen invloed, dien deze op de individueele handelingen der werkgevers heeft, was hij niet overtuigd, dat de werkgeversorganisatie in staat zou zijn, de overeengekomen tarieven door haar leden volledig te doen naleven Het verzoek van de hoofdbesturen der Vakbonden, om een commissie in te stellen, die de feiten, door die hoofdbesturen meege deeld. zou onderzoeken, hebben dc werk gevers niet ingewilligd. Bij het doen van Uit hel E ri g e I s c h door ARTHUR A P P L I N. Vertaling van Mevr M J LANDRéTOLLENAAR (X'adruk verboden). De trainer slak een lucifer aan en hield hem boven zijn pijp. „Ilij brengt den win ter door aan de Riviera." Ilij lachte scham per. „Heeft litj niet betaald?" „Jawel.. ik had het geld noodig." „Dan zal ik overgaan lot executie van de hypotheek." Marton stend op. greep naar zijn hoed en handschoenen en keek op zijn horloge. „Als 'je dat doet. dan nek je me." Er klonk geen spijt in zijn stem, niet de minste aandoening. Maar liet deed Tompson onaangenaam aan. „Geef me den lijd totWlaafl tot den Lincoln race." Tompson schoof zijn sloot achteruit en strekte zijn lompe beenen uit. „Hoe kan Lincoln je* helpen? Al had je een paard, dal - de eersle handicap zou kunnen winnen, dan zou je de menschen er nog niet toe krij gen er op te wedden. Ze hebben al lang geen vertrouwen meer in je in den Ring." Marton stond mdt den rug naar Tompson jaar buiten Ie kijken over de oprijlaan naar toet trainveld. „Ik ben niet bang voor mezelf. Ik ben al lang geleden gebroken Maar ik heb twee kinderen." Tompson schonk zich nog een glas whisky in en stond toen op. „Maar het Jog kan loch rijdc-n? Ik moet toegeven, dat die kleine aap het kan. Hij kan geld genoeg ver dienen voor zichzelf en voor jou. En je doch ter Fay schijnt hel best te gaan in die dans- inrfchting in Londen. Ik ben er laatst ge weest met Nick Carver. Ze zag er piekfijn uit. Ze danst er met alle hooge oomes en geeft ook nog los. hè? Hoeveel verdient ze? Naar haar kleeren te oordeelen een heele- boel." „Ik weet het niet." „Je moest hel welen." Tompson slenterde de hall door. Een van de staljongens stond bui'en klaar met Marlon's paard. „Fay is een knappe deern. Ik kan best met haar opschieten." Hij keerde zich om en keek den trainer peinzend aan. „Als ik zou willen trouwen. „Maar dat wil je niet." Marton maakte een ongeduldige beweging. „Ik moet gaan, Tompson. Zal je probeeren iemand te vin den die uit wil komen tegen Johnson, aan staanden Dinsdag? Het is ellendig. Je kwam hier om me te vertellen, dat het de aange wezen weg was om uit mijn moeilijkheden 1e komen. Ik had het geld voor het opra pen zei je." Hij lachte. „Alsof ze me dat nog niet dikwijls genoeg voorgespiegeld hadden." Tompson haalde de schouders op. „Ik weel het wel als je een vriend van dienst wilt zijn. O, we zullen wel iemand vinden, a! is het alleen maar voor den schijn. Maar je geld is weg. En." voegde hij er zachter aan loe „en ik moet het mijne hebben voor hel eind van de volgende week of ik executeer. Het spijl me, Andrew maar ik zou hier zelf mijn intrek nemen. Ik heb al tijd idee gehad in dit huis, maar er ont breekt een goede vrouw aan. Je dochter zou hier geen kwaad figuur slaan." Hij wuifde den trainer goedendag, zette zijn vilthoed schuin op het hoofd en liep naar buiten. Het Jog, dat juist den oprijlaan overstak, keek hem na totdat de hulslstrui- ken hem in de verte aan het gezicht ont trokken daarna liep hij het huis in en ging aan tafel een sandwich zitten eten. Marton stond in gedachten verdiept voor zich uit te staren. Af en toe keek het Jog hem van terzijde aan. „U bent Iaat," zei hij eindelijk. „Ja, ik ben laat." Marton liep naar de deur en sloot die. Hij ging daarna naar zijn bureau, ging er voor zitten en ontsloot een la. Hij nam er een. pakje bankbiljetten uit en begon ze te tellen. Toen hij klaar was, stak hij ze achteloos in den broekzak. Hel Jog sloeg, al etende, ai zijn bewegingen gade. „Gaat u wedden op Sneller?" „Bemoei je met je eigen zaken." „Het zijn onze zaken nu. Dikke Tom lastig geweest?" Marton wierp aan het andere eind der tafel een blik op zijn tengeren zoon. ,We zullen aan het eind der volgende week uit het huis gezet worden, tenzij Sneller wint. En dat zal ons alleen nog maar helpen tot de Lincolnraces. Wat moet er van jou wor den?" „Ik kan voorloopig mijn eigen brood wel verdienen." „Niet als ik er niet bij ben. Je kan niet Hij zweeg plotseling. Het Jog nam nog een boterham. ..Wilt u den Kameel trainen voor de Lincoln han dicap?" Marton schrok; hij fronste de wenkbrau wen. „Hoe haal je het in je hoofd, dal de Ka- weel zou kunnen galoppeeren?" „Omdat ik ongeveer negen maanden ge leden gemerkt heb dat hij het begon te lee- ren. En eens toen u in bed lag met griep hebben ze Dageraad laten loopen legen een 1 paar anderen. Ik vroeg Tim om mee te mo- 1 gen rijden op den Kameel. Hij deed nog i niet veel, maar ik voelde dat hij kon. Het I was kinderspel voor hem. Niemand heeft j het gemerkt, want ik heb hem aldoor inge houden. Van toen af aan heb ik dage lijks met hem geoefend en hem geregeld haver gegeven." De trainer schudde het hoofd. „Je bent 1 altijd een raar jog geweest. Je leest te veel. Dat heb ik je al meer gezegd." Hij keerde hem den rug toe. Toen hij hij de deur stond riep het Jog hem na; „Fay komt hier vandaag week-enden. Ik ga haar om twee uur halen." Marton bleef aarzelend bij de deur staan. „Als Tompson terug komt.. Iaat hem dan loopen; dat is alles. Ik kom om j een uur of vijf terug. En maak, dat hij Fay ook niet ziet." Het Jog knikte, keek, hoe zijn vader op- steeg, ging daarna naar den haard en gaf j een schop tegen de houtblokken, zoodat het 1 vuur hoog opvlamde. Uit zijn zak haalde j hij een leeren koker te voorschijn, nam er een cigaret uit, en stak die aan met een brandenden houtspaander. Hij stond met den rug naar de deur in de knetterende vlammen Ie luren. Dc oogen waren nu niet i half dicht, maar wijd open en helder blauw. De kleur kwam nog duidelijker uit door de lange, zwarle wimpers. De ui king op zijn gezicht was veranderd. Zijn trekken waren zachter en r was iel? leers en vroolijks om den mond. Toen Andrew Marton de teugels vast greep, bleef hij nog even staan en keek de hall in. Zijn geweten liet hem niet niet rust. Hij stond op het punt naar Gatwi -k te gaan ,van plan mei zijn halve inkomen voor het volgende kwarlaal op Sneller te wedden Als de merrie verloor, zou hij geen cent van de verschuldigde rente aan Tomp son kunnen betalen En dan zou Tompson executeeren. Voor den eereten koer vnin het vermoeden bij hem op. dal 'I uu-son hem misschien opzettelijk verleid T l op een onbekenden zwaargewicht hoks» te wedden Het was een ellendige gedaeli'e. Hel beduidde, dat Tompson meer wilde heb ben dan alleen zijn huis, meer dan zijn pond vleesch; hij wilde hem er uil hebben en zelf zijn plaais innemen Hij wild» ook het Jog hebben. De jongen had al den mum vaji èén der handigste leprjoneen® te zijn. En dan nog Fay. Fay! Ieder jaar ging ze meer op haar moeder lijken. De vrouw, die hij lief gehad had en die hem bedrogen had. Misschien was dal de reden, dal hij altijd hang voor haar was geweest. Hij had haar al jong naar een kostschool gezonden en haar later in de leer gedaan bij een dansacademie in Londen. Elf jaar geleden had hij gezworen nooit meer van eenig levend wezen Ie zul len houden hetzij hond of paard; kind, vrouw of rnan. Maar nu er gevaar dreigde, zaz hij, dat liefde spot met plechtige gelof ten (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5