AGENDA. De vogels buiten lijden ge brek, als gij hun niets geeft! BUITENLAND. TELEGRAFEN. LAATSTE BERICHTEN. J V Woensdag. „De Harmonic»" (bovenzaal): Brjeen- komst Selskip „Frysl&n". 8 uur. Ned. Leger des Heils (Beestenmarkt 34): Bazaar .8 uur. „Prediker": Samenkomst Geref. Bond. Spreker ds. Reunme. 8 uur. Volkshuis: Mr. Marchant over de crisis. 8 uur. Stadszaal: Derde Volksbjj eenkomst. 8 u. Stadszaal (foyer): Duncanola-avond. 8 uur Donderdag. ,.De Harmonie" (Brcestraat)Ledenver gadering van de Vereeniging tot ondersteu ning van burgerlijke ambtenaren „Hora", lialfacht. Ned. Leger des Heils (Beestenmarkt 34*«: Bazaar. 3 uur en 8 uur. Wijkgebouw Levendaal: Ouderavond „D. O S." Ifalfnegen. De apotheek van de „Hulp der Mensch- heid", Booigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 December a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duys- ler, Nieuwe-Hljn 18, tel. 623. klaard daarbjj lending te geven. Ook de radio wordt als middel tot ontwikkeling benut A.s. Zaterdag zal voor leden en juideren een concert en een voordracht per radio zjjn te volgen. Voor bijzonderheden, verwijzen wtf naar do in dit nummer voor komende kleine advertentie. Gisteravond van 6 tot 7 uur was er Seen stroom op het electrische tramnet, teai- jfevolge waarvan alle trams zoowel in de stad, ale tusschen LeidenKatwijkNoord- wijk stilstonden. Verschillende reizigers werden daardoor gedupeerd, en wij zagen reizigers die van Noordwijk komende, te ÏUinabvug de tram hadden verlaten en van daar hadden geloopen en de voldoening nog smaakten aan het station hun aansluiting ie halen. Het was een droefgeestig gezicht, daar niet alleen de trams, maar ook het empla cement en het tramstation geheel in het duister gehuld waren. Auto's maakte goede /aken. MUZIEK. Leidsche Orkesl-Vereeniging. Laten we maar dadelijk met de deur in huis vallen: daar viel een groote vooruit gang te constateeren sedert het eerste con cert der orkest-vereeniging in het vorig sei zoen. Vooral het strijkkwintet klonk veel boter: we noteerden eenige plaatsen waar liet zelfs frappant mooi geluid produceerde «"bijv. begin en slot der Ossian-ouverture). Veretcrking der slrijkersgroep met zeer te waardecren krachten en het inzicht om een der eerste violen als attaque der tweede tc bestemmen, hebben niet weinig bijgedragen tot bereiking van liet goede resultaat. Over de houten blazers kunnen we eveneens gun- 1ig rapportetren. De stemming was nog wel niet volmaakt maar toch beter, veel beter*. Kr is er nog één ondeT de heeren, die zijn loon in de lange noten wat meer moet op drijven (in het passagewerk is het in orde). Kr is ook nog één, wiens toon te weinig in nigheid, te weinig charme heeft -(kwestie van geregeld blazen). We hoorden iemand uit het publiek de opmerking maken dal de «temming niet altijd ongerept was. Wal wc dien opmerker, die goed gehoord had, ant woordden wallen we liier herhalen: het is zoo ontzaglijk moeilijk voor de houtgroep volkomen zuiver te blazen; de houten blaas instrumenten zijn in zoo sterke male afhan kelijk van omstandigheden, die dc bcspelcT niet in zijn macht heeft (temperatuur, voch tigheidstoestand) dat een streng oordeel al fiecl gauw onbillijke kritiek bevat. Zelfs bij dc oerstc-rangs-orkeslen, waarmee de voor zitter die een bescheiden man is zijn orkest nog niet wilde vergelijken, komen op dit punt ongerechtigheden voor. Dit mag na tuurlijk voor hem. wien de opmerking in de eeiste plaats geldt, geen excuus worden, pour s'en servir. De kopeTen blazers hebben goed werk verricht: daar zat glans op den toon. Zoo hier en daar ktmnen ze het geluid nog w at matigen. Over den to taal klank in de tut lis, die dal lioevcn we na wat we reeds opmerkten nauwelijks te zeggen van oneindig beter gehalte was dan bij de eerste proeve, moe ten w e nog opmerken dat het piano nog niet zacht genoog klinkt: wie zich zelf nog hoort, «peelt te sterk. Dc gelijkheid had alsmede veel gewonnen. Maar als de enkele, dien we noteerden. v:\n zijn dwaling geneest als zou Jiij .meer zijn partij dan den dirigent in 't loog moeten houden, dan zal het rythme, dut oergebeuum in de muziek, winnen. En er hoeft er maar één Ie zijn, die alles kan bederven. - Vatten we ons oordeel over de orkest- prestatie samen Jan is de algemeene voor uitgang aanmerkelijk groote? dan we had den durven hopen: ze bevat een belofte voor de toekomst. En we willen hier gaarne de uilnoodiging van den voorzitter den heer 'Dekens, aan vaardige bespelers van een crkestmstrumeni gericht, om tot het orkest w>c te treden, warm aanbevelen. Het orkest j? het nu reeds ten volle waard ook op deze wijze steun te krijgen. Het wel wat lange programma was met jiiuzikaJen zin samengesteld: Jupiter-sym- phonie van Mozart, de laatste van den groe ten meister, Gades Ossian, een suite van Bizel (PArlósienne) en een ouverture Rosa mund© (een andere dan de bekende) van Schuberf. Natuurlijk gelukte het één wat beter dan 't ander: in 't algemeen is zeer verdienstelijk gespeeld en we kregen een sterken indruk van de zorgvuldige voorbe reiding. Louis Zimmermann, de Amslerdamsche concertmeester, heeft aan dep avond gioo- ten luister bijgezet door de voordracht van Bruch's g moll concert en de duivelslxilier- sonate van Tart in i (beide met orkestbegelei ding). Hij heeft die prachtstukken uit de vioollitteratuur zoo magistraal voorgedra gen, als alleen maar de allergrootsten ver mogen te doen. Met zijn onvergelijkelijk schoonen toon, zijn prachtig instrument (Villauine) zijn geheel los van de materie staande voordracht heeft hij ons oogenblik ken van de zuiverste verrukking doen door leven. Zimmerraann's spel draagt een zeer persoonlijk stempel: het is te-gelijk bemin nelijk eenvoudig en van een respect afdwin gende voornaamheid. Als Zimmermann speelt, dan getooven wij. Dan gelooven wij in de muziek, maar ook in hem. Hij brengt muziek en hangt niet den virtuoos uit, hoe wel hij als zoodanig zijns gelijke nauwelijks heeft. Het is hem om de kunst te doen en niet om het dierbare ik. Is het niet alsof hij ons in zijn spel toeroept: „en zoekt u zelve niet"? We zullen dat lang bewaren. De begeleiding viel te loven: voor een be ginnend orkest mag ze zelfs verdienstelijk heeten. Een schommeling in het slotdeel van Tarlini, waar de Heer Zeldenrust zich handig heeft uitgewerkt, deed even de rust verstoren. Bruch is vooral zec-r volgzaam begeleid. De zaal was gelieel bezet en juichte den solist, den dirigent en het orkest warm toe. Kransen en bloomen voor de heeren Zim mermann en Zeldenrust. De L. 0. V. kan met vol doening op haar invitatie-concert terugzien en we bevelen dit Leidsche orkest ten zeerete aan in den onontbeerlijke!! steun van den stadgenoot. DE ALGEMEENE TOESTAND. Mosoel toegewezen aan Irak. De Volkembondsraad heeft gisteren in een geheime naraiddagzitting van het ant woord van het Britsche' kabinet kennis ge nomen, waardoor de Britsche regeering de verplichting op zich neemt het mandaat over Irak opnieuw voor eon tijdperk van 25 jaren te aanvaarden. Naar aanleiding van deza formeele too- stemming heeft de Volkenbondsraad defini tief do grenslyn vastgesteld en het Mosoel- gebied aan Irak toegewezen. De nieuwe grenslijn loopt ongeveer langs de provisoire demarcatielijn, de z.g. „Brussel- ljjn", practisch iets Noordelijker, overeen komstig de van Britsche zjjda naar voren gebrachte strategische wenschon. Dit besluit zal hedenmiddag in een open bare Raadszitting worde-n bekend gemaakt. Aan het van kracht worden wordt de voorwaarde vastgeknoopt, dat Groot-Brit- taimië het mandaat over Irak met 25 jaar verlengt, tenvij! het besluit der Brilscho regeering door het Britsche jvuLmcnt moot worden geratificeerd. Y.'jden; wordt aan Groot-Brittannië de voorwaarde gesteld, om met Turkije een douane- en handelsverdrag te sluiten, welke laatstgenoemd in zekere mate voor het verlies van he* aan petroleum rijke gebied van Mosoel schadeloos moeten steJleD. Deze Raadsbeslissing spruit voort uit de voorstellen van de dooi den Volken bond naai* het Mosoel-geb ed gezonden Com missie van Onderzoek, welke onder leiding •van den vroegcren Hongaarschen premier deze streek in de lente var* dit jaar bereisde en daarover rapport 'heeft uitgebracht. Wat Turkije hierop zal zeggen? We vermoeden niet veel goeds. De Turksche gedelegeerde heeft een rood boek openbaar gemaakt, Gat de geheele briefwisseling tusschen haar en den Volken bond gedurende deze raadszitting behelst. Uit deze brieven bljjkt, dat de Volkenbond reeds Zaterdag aan de Turksche delegatie heeft doen weten, dat de raad zijn bemid delend optreden als mislukt beschouwen en dus voor geëindigd verklaren moest. Deze zelfde brief onthult, dat de Volkenbondsraad helaas in dezo aangelegenheid een vrij zon der lir, go opvatting van zijn taak heeft gehad. De raad verklaart namelijk, met liet oog op de mogelijkheid, dat hij wellicht een arbitrale oplossing zou hebben te geven, het voor ondoelmatig te hebben gehouden zelf compromisvoorstellen te formuleeren en den partijen aan te bieden. De Volkenbondsraad heeft gemeend het initiatief in dezen aan de partijen te moeten laten. Men kan begrij pen. dat do Turken over een dcrgeljjlce lijdelijke opvaltiDg van de rol eens bemid delaars verbaasd zijn geweest. Turkije heeft destijds verklaard van Mesoel nooit te zullen afzien! De besprekingen tusschen Duitscliland en Frankrijk over eon handelsverdrag rijn her vat. Oi zij nu Succes zullen hebben? DUITSCHLAND. De crisis Koch heeft kans te slagen Een incident in den Pruisi sch en Landdag. Gistermiddag nam de door Koch bijeen geroepen conferentie tot bespreking van het program der regeering een aanvang. Ver schenen waren, voor de soc.-dem.: Müller, Dittmann, Hilferding en Wels; het Cen trum: Von Gucrard en Marx; de Duitsche Volkspartij: dr. Scholz, dr. Zapf; de demo craten: dr. Haas en Erkenlenz; de Beiersche Volkspartij: dr. Leiclit. Nader verluidt, dat men lot principieele overeenstemming gekomen is, doch met het voorbehoud, dat de fracties, die 's avonds bijeenkomen zouden, nog aanvullingen of toelichtingen kunnen verlangen. Hedenochtend komen de leiders opnieuw bijeen voor de beslissende beraadslaging overliet program. Koch schijnt dus te zullen slagen. Maar meer is op 't laatste nippertje in Duitsch- land een aanstaand rijkskanselier den voet dwars gezet Bij het debat over de derde lezing der Justitio-lx'grooting kwam het in den Prui- sisehf-n Landdag tot een incident. De afge vaardigde Lewerentz (60c.-deraocraal) ver klaarde namens zijn partij, toen het Vol- kiselie lid Wullc binnenkwam, het vol gende: Er bevindt zich in de zaal nog altijd een man, die onder sterke verdenking staat, medeplichtige te zijn van een moord (ge roep van links: aanstichter). Het is ons be kend geworden, dat deze man liet thans ook nog gewaagd heeft, het woord te vragen, zoodat wij wel zeggen moeten, dat hij het waagt, ook van het spreekgestoelte hier dit huis te bevuilen. (Geloei bij links). Toen daarop Wullc, tegen wien deze ver klaring gericht was, het spreekgestoelte be steeg, verlieten de soc.-democraten de zaal. Zoodra hij het woord nam, ontstond een ge weldig lawaai, waardoor spreker totaal on verslaanbaar werd. Wulle werd door de communisten toege roepen: „Lausbubo", „Mordbube", moorde naar cn dergelijke woorden. liet lawaai hield minuten aan, de vice-president Gar- nich was niet in staat door roepen, en zelfs niet met behulp van de presidentsschei, het rumoer te overstemmen. Er bleef toen niets anders over, dan de zitting epnigen tijd te schorsen. De president deelde gedurende het ver loop van dezen tijd mede, dat hij verplicht was, iederen afgevaardigde, ook Wulle, het woord te goven. Indien de demonstraties niet ophielden, zou hij genoodzaakt zijn, an dere maatregelen te nemen. Daarop betrad Wulle andermaal de tri bune, opnieuw begroet met de kreten „Sluip? moordenaar, Mordbubel" enz. Zoodra hij begon te spreken, verlieten de democraten, het centrum, de sociaal-democraten en de communisten, verontwaardigd „foei, foei!" roepend, de zaal. Alleen de rechtsche par tijen bleven achter. De aanleidiDg tot dit incident is de nog niet voldoend opgehelderde houding vgji Wulle in de zaak van den moord op den koopman Dammers. Wulle zeide dat aan het bestuur van de Volkische partij ter oore was gekomen dat Dammers die in 1923 een vertrouwenspost bekleedde in.de organiscu tie, dit vertrouwen waarschijnlijk mis bruikte. Ik heb toen den jongen Grütte Lehder een introductiebrief meegegeven aan het plaatselijk bestuur in Voor-Pomme- ren, niet de opdracht om hem hieromtrent inlichtingen te verschaffen of nasporingen te laten doen. Men moet hierbij bedenken, dat onze or ganisatie in 1923 nog een verboden partij was, zoodat ons niet de middelen ter be schikking stonden om in het openbaar deze zaak te kunnen onderzoeken. De eigenlijke taak van Grütte Lehder was de partij-organisatie van Voor-Pommeren tot verdere ontwikkeling te brengen en om de geruchten omtrent Dammers tevens te on derzoeken. Zonder eenige verdere aanwij zing in dezen is hij vertrokken en eenige dagen later bereikte ons het bericht, dat* er een moord gepleegd was. Aan de verklarin gen van Grütte-Lehder (deze is tot 8 jaar gev. straf veroordeeld) voor de rechtbank, dio reeds door den voorzitter als volkomen uit den duim gezogen en niet ter zake die nende, zijn teruggewezen, behoef ik slechts toe te voegen, dat niemand mij toch voor zoo „saüdummlich" zal houden, om een zeven tien jarigen jongen, bij zijn eerste en eenige bezoek ie mijnent, en passant een moordaanslag on tc dragen. FRANKRIJK. Loucheur algetrcden Ecu complot togen de Jouvenel. Loucheu-r is reeds afgetreden als minister van financiën, vlugger, dan gedacht werd. LOUCHEUR. De navolgende gebeurtenissen hebben hiertoe geleid: Gistermorgen heeft de ministerraad ver gaderd onder voorzitterschap van Briand. Voor deze bijeenkomst had Briand een be spreking met den minister van Financiën, waarbij de consequenties van de door de financieel© commissie genomen besluiten werden nagegaan Na afloop van de verga dering van den ministerraad werd het vol gende communiqué verstrekt: „De ministerraad heeft den financieelcn en parlementairen toestand bestudeerd. Het komt den raad wen9chelijk voor, dat de mi nister van Financiën zich verstaat met den voorzitter en den rapporteur-generaal van de financieel© commissie, ten einde een for mule te vinden op grond waarvan een prac tisch e samenwerking in zake de plannen voor het herstel van het begrootings-cven- wicht en de instelling van de amortisatie kas mogelijk wordt." Na afloop der zitting werd Louckeur na tuurlijk bestormd met vragen, doch de mi nister was kort. „Het is mijn bedoeling, zei- de hij mij in verbinding te stellen met Mal- vy en Lamoureux. In verband met door mij nagestreefde effectieve samenwerking ver lang ik van de financïeele commissie een nadere toelichting van de moties, welke zij gisteren heeft aangenomen en die naar mijn meening met elkaar in strijd zijn." Om half 6 verscheen Loucheur voor d-e financieele commissie. Hij verklaarde bereid te zijn met de com missie samen te werken voor het ontwer pen van wn nieuwen telwt. Terwijl Lou cheur sprak heerschle er volkomen stilte; geen enkele maal werd hij in de rede geval len; geen vraag werd hem gesteld, zoo-lat de ontvangst wel zeer koel was. Om 5 uur vertrok Loucheur weer. Daarna nam de commissie de volgende door Barély opgestelde motie aan: „De commissie, na de financieele plannen te hebben teruggewezen en den minister van Financiën opnieuw te hebben gehoord, blijft bij haar besluiten van den vorigen dag." Deze motie werd met algemeene stem men, zij het ook bij veel onthoudingen, aan genomen. Toen dit resultaat bekend werd rees ès vraag of Loucheur zou aftreden of zou vrach ten op een collectief aflreden der regeering. Malvy en Lamoureux begaven zich naar Briand om hem mede te deelen wat de com missie met haar nieuwe votum bedoelt, wat er op neer komt, dat zij niet langer met Lou cheur wil samenwerken. Tegenover journa listen verklaarden zij, dat de beslissing der commissie geenszins tegen Briand gericht is. Onmiddellijk na het vertrek van Malvy en Lamoureux had Briand een onderhhud met Loucheur. En om 8 uur 15 werd het aftreden van Loucheur bekend gemaakt. Wie zal Loucheur opvolgen? Hefc meest op den voorgTond treedt Doumer, de voor zitter van de financieele commissie uit den Senaat, maar tegen hem is bij linke nog al verzet.. Ook de naam BokanowBki wordt genoemd en zelfs Caillaux. Tijdens zijn verblijf te Aleppo is De Jou venel door Parijs en den inlichtingendienst gewaarschuwd, dat er een wijd vertakt com plot tegen zijn leven en dat van andere hooge persoonlijkheden is gesmeed. De politie heeft de draden der samenzwering in handen. De voornaamste organisators zijn bekend. Naar uit Beyroet bericht wordt., heeft de Droesen-annvoerder Hassan Hahrat een prijs op het hoofd van De Jouvenel ge steld. ENGELAND. De schulden van en aan En geland Dronken chauffeurs. In antwoord op een vraag in het Lager huis, of de politiek der nota van Balfour, om van de geallieerde schuldenaars niet meer te cischen dan Engeland aan Amerika be taalt, opgegeven was met het oog op het feit, dat de vereenigde Fransche, Italiaan- sche en Duitsche betalingen in geen enkel jaar de annuïteiten van de Engelsche schuld aan Amerika bereiken kunnen, zeide Chur chill: Er is geen verandering gebracht' in de algemeene politiek der regeering ten aan zien der intergeallieerde schulden; het Huis moet daar echter niet uit afleiden, dat de regeering een definitieve belofte wil afleg gen dat, wat er ook gebeurt, het doel der Balfour-nota volstrekt bereikt zal worden, in het bijzonder betreffende de schatting, waartoe de regeering zou kunnen komen ten aanzien der resp. betalingscapacilciten. Het Huis kan verzekerd zijn, dat de regee ring geen regeling zal goedkeuring, die niet uitvoering geeft nan de begrippen der nota van Balfour tot de uiterste grens, die te be reiken is. Inmiddels is van -Amerika weer 18.420 000 p. st. betaald als interest en aflossing van de Britsche oorlogssehuld. Maandag zal het debat over Irak plaats hebben, waarna het Lagerhuis op reces gaat Vermoedelijk tot 2 Febr. In het Hoogerhuis is een amendement van lord liussell, om een dronken autobe stuurder onherroepelijk voor 12 maanden zijn rijbewijs te ontnemen, ondanks bestrijding van den lord-kanselier, die zeide, dat deze draconische maatregel niet in het algemeen belang was, mei 47 tegen 87 «temmen aan genomen. RUSLAND. Theorie en practijk. In verband met de toenemende werk loosheid in het gouvernement St. Peters burg en de daarmede gepaard gaande stij ging der ondersteuningskosten bestaat, vol gens de „Dni", het plan om in dit gouver nement de uitkeeringen aan werkloozen, die reeds meer dan 6 maanden steun ge trokken hebben, op 60 pCt. van het normale bedrag terug te brengen. TURKIJE. Naar verbod van polygamie- Een commissie van voorbereiding is thans gereed met het wetsontwerp tot herziening van het huwelijksrecht in Turkije. De com missie heeft in haar ontwcip een volledig verbod van polygamie opgenomen. Het ontwerp zal binnenkort bij de nationale vergadering in behandeling komen. A la Locarno. GENEVE, 15 Des. (Belg. Tel. Ag.) De Zweedsche gedelegeerde en Benesj hebben den tekst goedgekeurd van een arbitrage- verdrag, dat geheel gebaseerd is op de be ginselen van het verdrag van Locarno De onrust op Ierland. LONDEN, 16 Dcc. (Reuter). Volgens nadere berichten in de ochtendbladen pro testeerden 3500 leden van de specialo po litie te Belfast tegen de ontbinding van. het corps volgens de voorwaarden van de grensovereenkomst. Zij gingen eerst in sta king, arresteerden daarop eenige officie ren, maakten zich meester van de kazerne en opslagplaatsen, en zonden een ultima tum aan de regeering waarin zij 700.000 pond sterling schadevergoeding eischeD. Dc regeering deed een kleiner aanbod maar het is twijfelachtig of zij dit zullen aanvaarden. De Sjah van Peizië. TEHERAN, 16 Dec. (Reuter). Reza Khan heeft zijn ambtseed voor de leden van parlement en magistratuur afgelegd. In een toespraak zeide hij de door het volk aan den dag gelegde gevoelens zeer u waardeeren en beloofde alles te doen in zijn vermogen is voor den voorspoed es vooruitgang van Perzié. Toen hij wegreed in het koninklijk rijtuig werd hij luide toe gejuicht. Tegen slavernij en mensohenoifers. RANGOON, 15 Dec. (Reuter). Hier van daan is een expeditie vertrokken om het vrijlating van slaven in de Hoskowng-valei (Burma) te bewerken. Men hoopt, dat iedere slaaf daar binnenkort zal zijn vrijgelaten! de eigenaars worden schadeloos gesteld. De expeditie zal eveneens de Naga-hoofden, die naar beweerd wordt, nog menschen-offers brengen, er van op de hoogte stellen, dai de Indische regeering vast besloten is, zoo wel de slavernij als de menschenoffers uit te roeien. Betalingen aan Amerika. NEW-YORK, 15 Dec. (Reuter). Over-i eenkomstig hun respectieve regelingen tot schulddelging, is heden door buitenland- sclie regeeringen aan de schatkist een be drag betaald van 75.253.000 dollars, waar van door Engeland 92.310.000 als derde af- lossingetermijn zijner schuld. België vol deed den eersten interest-termijn zijner gefundeerde schuld, en betaalde een be drag van 677.000 dollars, Tsjecho-Slowakije voldeed zijn eerste halfjaarlijksche beta ling van lVa millioen dollars. Een viertal andere staten stortten kleinere bedragen. Uit China. PEKING, 16 Dec. (Reuter). De Neder- landschc gezant heeft namens de mogend heden een nota aan de Ghineesche regee ring overhandigd, waarin verzocht wordt de opening der exterritorialiteitsconferentio enkele dagen uit te stellen. De Chineesche regeering heeft daarin toegestemd. TOKIO, 16 Dec. (Reuter) Het ministerie van oorlog deelt mede, dat een gedeelte der troepen uit Korea reeds naar Mantsjoerije is vertrokken; de rest volgt onmiddellijk. Naar verluidt bestaan de troepen uit Korea alleen uit infanterie en artillerie; die uit Kurukö vertrekken later en bestaan uit een brigade samengesteld uit alle wapens. Kolendampverstikkinyr RHEINE, 15 Dcc. (Wolff). Wegens de groote koude had een familie te Eilsen een kachel met gloeiende kolen in de slaap kamer gezet. Den volgenden morgen vond men den heer des huizes en zijn kind dood in bed. Zij waren gestikt in de kolendamp. De toestand van de vrouw is bedenkelijk. Sjroorwegbotsing. MELUN, 16 Dee. (Belg. Tei. Ag.) Op de lijn der Paris—LyonMediterrannée, bij het station LieusaintMoissy, zijn twee treinen op elkaar ingereden. Een aantal personen moet daarbij gekwetst zijn. STADSNIEUWS. Onderscheidingen. Naar wij vernemen zijn onze sladgenoo- ren, de heeren A. Couvée en B. F. Krant* benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. De Kabinetscrisis. Naai* dc „Maasbode" verneemt, lieeit dr.de Visser thans verschillende leden van het de mi ssionnaire kabinet aangekocht om over t» gaan in een door hem te vormen ministerie. Deze "uitnoodiging is o.m. ook gericht tot de vier Katholieke ministers. Naar de mee-, ring van de „Maasbode" kan het als vaM- s taande worden beschouwd, dat de Katholie ke Ministers, gezien de houding, die zij van het begin van het conflict af hebben aan genomen, aan deze uilnoodiging geen ge volg zullen geven, wanneer niet een voor de Katholieke Kamerfractie en ook voor hen zelf aannemelijke oplossing van de kwes tie van het gezantschap bij den H. Stoel wordt gewonden. De Uitsluiting in de Mandenindnstrie. Verschenen Zaterdag heelt er eene be spreking plaats gehad met den Rijksbemid- delaar, aangaande de dreigende uitsluiting. Deze bespreking heeft de uitsluiting niet kunnnen verhinderen, met het gevolg, dat er momenteel 85 procent van de Mandenma kers op straal staan. Dit beteekent voor den R.-K. Houtbewerkers-bond, die alléén in dit conflict betrokken is- een driehonderd vijftig leden, die door d<» weerslandskas zullen moeten worden gesteund. Adres aan den Minister van Justitie inzake den „Gestichtsraad". Door het Hoofdbestuur van den Centr. Ncd. Ambtenaarsbond is aan den Minister van Justitie per adres kennis gegeven, dat: „Uit mededeelingen welke de Bond van verscheidene kanten bereikten, blijkt, dat er bij H. H. Directeuren van Gevangenis sen groot verschil in opvatting beerscht omtrent taak en wezen van het door Uw Excellentie ingevoerd instituut „Gestichta- raad", waarvan een evengroot verschil in uitvoering het gevolg is. Voornamelijk betreft dit de deelneming van het sub-alterne personeel aan de be raadslagingen en besluiten. Naar onze meening is Uwe bedoeling geen andere, dan dat in iedere zitting va a Jen Gestichtsraad het sub-alterne perso neel door een of meer leden daarvan is vertegenwoordigd, zij het niet in ieaere zitting door dezelfde personen. Ook kan het o.i allerminst uwe bedoeling zijn, dat deze leden aan de beraadslagingen niet deelnemen en volstaan wordt met hpn slechts het resultaat der besprekingen mede te deelen Toch zijn er Directeuren, die blijkbaar aan de desbetreffende bepa lingen een dusdanigen uitleg geven. Wij verzoeken Uwe Excellentie derhalve beleefd, in het belang van een goede na leving der verstrekte bepai^igen, wel te willen bevorderen, dat categorische

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2