3 MODERNE FOTO'S f 1.50 AGENDA. ALLEEN ZONDAGS Atelier Jacq. M. DE GREEUW RADIO-PROGRAMMA. Van Recht en Onrecht. TELEGRAMMEN. LAATSTE BEMTBLJ Vrijdag. Haarlemmerstraat 62: Opening van het City theater, 8 uur. riutszaa): Buitengewone ledenvergadering ndaatschappij voor Toonkunst. 4 uur. Schouwburg: Concerldirectie Ernst Krauss Johann Strauss-feest. 8 uur. Stadszaal (kleine zaal): Propagenda- avond van de Leidsche Zwemclub, afd. Reddingsbrigade. 8 uur. Zaterdag. Sladszaal: Propaganda-uilvoering van <len Turnkring Leiden en Omstreken, met bal. 8 uur. „l'Union": Concert harmonica-gezelschap „Crescendo". 8 uur. Wijkgebouw Langestrgal: Gezellige bijeen komst van „Door Wilskracht Sterk". 8 uur. Zomcrlust: Tentoonstel ling L. P. V. „De Trekvogel". „Zomerzorg": Gezellige avond van de Sanatorium-commissie onderoff.-ver. „Ons Belang". 8 uur. Zondag. Schouwburg: Ned. Tooneelgezelachap. „Dolle Hans". Kwartier over 8 uur. Sadezaal: Speciahlejlenvoorstelling. 8 u. Stadszaal (foyer)Intieme dansavond „Nieuw Brunhilde". Van 8 tot 12 unr. Zomcrlust: Tentoonstelling L. P. V. „De Trekvogel". Dagelijks. „Casino-bioscoop". Hoogcwoerd: Voor stellingen to 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 lot 4 uur kinder- en familie-malinée. „City-theater", Haarlemmerstraat: Voor stellingen te 8 uur. 'b Woensdag en 's Zaterdags matinée te t uur. „Luxor-theater", Stationsweg' Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags -matinée te 2 uur. „Dc Lakaalial": Tentoonstelling van wer ken uit Spanjo, door H. M. van der Nat. iVan 6 tot 20 December; van 10 tot 4 uur. 's Zondags van 1 tot 4 uur. Leidsch Volkshuis: Tentoonstelling van arfctieke reclame-platen. Van Dinsdagavond 5 Dec. tot en met Vrjjdag 11 Dec.; 's middags van halldrie tot Ualüvgf, 's avonds van 7 tot 10 uur. De avond-, nach^- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 December a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren D. J. van Drie- sum. Mare 76. tel. 406, en W. Pelle, Korl- Rapcnburg 12. tel. 594. De apotheek van de „llulp der Mensch- heid". Hooigracht 48. is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m 8 uur alteen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. RECLAME. BEZICHTIGT MIJN ETALAGE! vil. F. W. 1>E RAAD. 7920 Hooigracht 86 - Tel. 1074 Mijnramp. Te Birmingham in Alabama (V. St.) rreest men, dat 80 h 40 mijnwerkers gedood zijji door een gasontploffing in een mijn. Vele arbeiders hebben ernstige brancfrvon- \cn opgeloopen. Een aanvaring. Nabij Flamborough is eergisternacht het stoomschip Landport uit New Caslie aange varen door een Noorsch stoomschip en on middellijk gezonken. Efr zijn tien men;chen bij de aanvaring verdronken. Koite rokken en lange broeken. Een medewerker van ^i'Oeuvre" heeft aan een deskundige in de modewereld ge vraagd of de korte rok in de damesmode van het volgend jaar bestendigd zai worden sn daarop een bevestigend antwoord gekre gen. Daartegen zullen de broeken langer worden en onder den rok uit te zien komen. \VVe gaan zoo langzamerhand schijnt het, laar de crinoline en de pijpbroek terug. VOOR VRIJDAG 11 DECEMBER 1925. 6.05: Londen (365 M. 2LO). Concert so- praan eu bso. 5.20: Bournemouth (3S6 M. 6BM). Muzi- liaie Intermezzo. I Carditi (353 XI. 5WA). Cardilf Ridio- iFive o' Clock's. t Hamburg (392 M.) Sonata's Bach en Beet hoven. 5 35: Londen (365 U. 2LO). Kinder heekje. j 6.20: Londen (365 XI. 2LO). Dansmuziek. Birmingham (479 M. 51T). Lozells Pic ture House Orchestra, dirigent: Paul Rim- 'mer. Concert. Bournemouth (386 XfCGM). Muzikale In termezzo. Manchester (378 M. 2ZY). The Majesüc „Celebrity" Orchestra, uitgezonden van uit 'Hotel Majesüc St. Anne's-on the-Sea. New Castle (404 Al. 5NO). Concert. Glasgow (422 Al. 5SC). Weerbericht voor dc landbouwers. i 6 50: Daventry (1600 M. 5XX). Uilzending naar Europa 7.20: Londen, Davenlry (365 M. 2LO) en ,1600 Al. 5XX). Tijdsein van de Big-Ben. i iWeerberichl. 7.35. Londen, Daventry (365. M. 2LO en 1600 M 5XX). Mr. R. II. Willenskt, „a little known corner of Londen's Art." 7.50: Londen, Davenlry (365 Al. 2LO en 1600 11. 6XX). Aluzikale Intermezzo. 8 uur: Hilversum (1050 Al.) Koersen van wege het Persbureau Vaz Dias le. Amsler- daln. 8.20: Londen, Davenlry (365 M. 2LO en 1600 AI. 5XX). Vocaal Concert ten bale van The Royal Free Hospital Sydney Norlhco te W'yne Aje'Io-Walter Glynne-Dale Smith- Carmen. Hill-Nellie, Walker-Mavis Bennell. 8.35: Brussel (363 M.) Concert. 8.50: Elberfeld (260 M.) „Preciosa", too- neelspel in 4 bedrijven door I'. Wolff, re gie van Carl Weinlein. Parijs (1730 M. SFE). Concert. 0.20: London, Daventry (365 AI. 2LO en 1600 Al. 5XX). David Richards. The Wire less Orchestra-interlude. 0.35: Londen, Daventry (365 SI. 2LO en 1000 M. 5XX). Lionel and Clarissa, tweede acte, scène 1 en 2, uitgezonden van uit The Lyric Theatre, Hammersmith. 9.50: Amsterdam (1950 M.) Koersen, Weer- bericht en Persberichten, vanwege het Pers bureau Vaz Dias te ASnsterdam 10.20: Londen, Daventry (365 SI. 2LO en 1600 M. 5XX). Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. 10.50: Londen, Daventry (305 SL 2LO en 16ÖO SI. öXX). Moderne Fransche en Spaam- ache Muziek, piano, door Marcello Meyer. 11.20: Daventr$ (16CO M. 5XX). Jack Ho ward's Band en The Metropolitans Dance Orchestra, uitgezonden van uit het Metro- pole-ho tel. HILVERS, DHAADLOOZE OMROEP. Hilversum II.D.O., 1050 M.) 12 en 7J50: Polltieber. 8 en 10 uur Persber. Vaz Dias. 8.10. De Volendammers, harmonika-kwartet o. 1. v. den heer Van l)ijk, Marsehen: Vo- Iendammer marsch, Preussische Standard, Regimentskinderen. Fox-trot's, Jealous, Little; Wenn du meine Taute seht, Nel son; Chili Bom Bom, Friend. Stoute ooie vaar, Lébar; Fleur d'amour, Padilla. Daar na het H.D.O.-orkest. 8.40-920. Lezing door dr. A. J. van Pesch, over: Voorstel lingen in den loop der tijden omtrent de krachten in dc r.atuur." 9.25 De X'olcndam- mers. VOOR ZATERDAG 12 DECEMBER. 8.50. Hamburg (392 SU Morgenomroep. 10.15. Amsterdam (1950 SU Tijdsein van wege het rersbureau Vaz Dias (Officieele Amstcrdamsche Tijd). 10.50. Davenlry (1600 XI 5XX) Tijdsein van de Big-Ben Weerbericht. 11.40. Berlijn (505 M.) Beursberichten. 11.50. New-Caslte (404 Af. 5NO) Concert contrallo-banjo. 12.15. Xlunstcr (410 SI.) Tijdsein van Nauen. 12.50. Parijs (1750 SI. SFR) Concert Lu- cien Paris. Cardill (353 SI. 5WA) Concert, tijdens de lunch uitgezonden vanuil hét Carlton-Res- taurant. 12.35. Munster (410 SI.) Concert, uitge voerd door het Rundlunkorkesl. 1.15. Slünchen (485 AU Tijdsein en Weer- berichl. i:20. Londen (365 AI. 2LO) Tijdsein van Greenwich. 1.40. Berlijn (505 A1.) Beursberichten. 2.20. Stuttgart (443 Af.) Omroeporkest. 3.60. Hamburg (392 M.) „Weihnachtsar- teiten". 3.55. Londen (365 M. 2LO) The London Bach Choir, dirigent: Dr. Vaughan Wil liams Choor: „Jesu, joy of man's desi ring". 4.05. Birmingham (479 M. 61T) Dansmu ziek, uitgezonden van uit het Palais de Dance. Alanchesler (378 M. 2ZY) Auto-plano Recital door J. Ateadows. 4 20. Londen (365 AI. 2LO) A garden chat door Marion Cran. Manchesier (378 AI. 2ZY) Namiddag- paatje. Glasgow (422 M. 6SO Concert - bariton. 4.35. Londen (365 AI. 2L0) The „2LO" Oclet-sopraan-bariton. Manchester (378 M. 27,Y) Thé Dansant, uitgezonden vanuit het Piccadilly Picture Theatre. 5.05. Cardiff (353 AI. 5WA) „Arab Cus toms". 5.20. Cardiff (353 M. 5WA). Thé Dansant dansmuziek. Frankfort (470 Al.) O. W. Studlinan voordracht. München (485 M.) Koor Volksliedereu. 5.35. Louden (365 AI. 2LO) Kinderboekje Concert vertellingen. 5.50. Stullgart (443 AU Opvoering van een opera. 6.20. Londen (365 M. 2LO) Dansmuziek. Birmingham (479 AL 51T) Lozells Picture House Orchestra. Bournemouth (3S6 M. C-BSf) Aluzikale In termezzo. New Castte (40-1 AI. 5N0) Concert. Viool, sonata in A. Glasgow (422 M. 5SQ Weerbericht voor de landbouwers. Aberdeen (495 M. 5SC) The Minerva Trio. Groot conceit, o.a. fox-trot, pianosolo, noól- aolo, selection. 6.30. Glasgow (422 M. 5SC) Aluzikale Intermezzo. 6.50. Cardiff (353 M. 5WA) Dansmuziek 7.20. Londen. Daventry (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX) Tijdsein V3ir de Big-Ben. Weerbericht. Oslo (382 AI.) Het Radio-Orkest, a.a. mu ziek van Strauss en Mendelssohn 7.45. Londen, Daventry (365 M 2LQ en 51600 M. 5XX) Muzikale Intermezzo. 8 unr. Hilversum (1050 M.) Koersen van het Persbureau Vaz Das te Amsterdam. 8.20. Londen, Daventry (365 Al. 2LO en 1600 M. 5XX) A. Gatherround. Verrassing Manchester (378 M. 2ZY) Zang ea Har monie. The Black Dyke. Harmony Quartet Bas. 8.50. Parjjs (1750 M. SFR) Concert ge geven door „Le Matin", met medewerking van de voornaamste Parijsche Artislcn. 9.20. Oslo (3S2 M.) Persberichten 9.50. Birmingham (479 M. 5ÏT) Lichte Muziek en Humor. The Octet 9.50. Rome (425 SI.) Jazz Band 19 uur. Hilversum (1050 M.) Fer borich- ten van Vaz Dias te Amsterdam. 10.20. Londen, Daventry, 865 Af. 2L9 ea 16O0 M. 5XX) Tijdsein. Weerbericht. 10.50. Londen, Daventry (365 AI. 2LO en 1600 M. 5XX) The Afayfair Mystery, 2de gedeelte. 11.20. Londen, Daventry (3J5 AI. 2LD en 1600 M. 55X) The Savoy Orehsans. The Savoy Havana en The Savoy Tango Band. Eilvcrsumsche Draadlooze Omroep. Hilversum H.D.O. (1050 M.) 12 en 7.39 Politieberichten. 8 en 10 uur. Persberichten Vaz Dias. 8.10. „De Dollarprinses", operette in 3 acten van Leo Fall. John Couder, Jan Grootveld; Alice, zijn dochter, Willy Bier- Iee; Dick, zjjn neef, Sylvain Poons; Daisy Gray, zijn nicht, Netty Gerritsen; Olga, Corrie Pinltsen; Freddy, Jules Moes; Hans, Herre de Vos; Tom, Jan Jansen; Thompson, Mat- thyaen. Het H.D.O.-koor en orkest. (Nadruk verboden). V. Pakkend advcrlecren is een moeilijke kunst; goed lezen een andere, liet zou ge waagd zijn in bet. algemeen te beslissen, welko van beide tegenwoordig met bet meesto succes beoefend wordt. In het geval, waarover de Utrechtsche rechtbank, in een dozer dagen gepubliceerd vonnis, uitspnfak deed, is echter zonder twijfel de overwin ning aan den adverteerder. Een handelaar in automobielen plaatste een advertentie, die den indruk maakte, dat bij geheel nieu we auto's van bekende merken te koop aan bood togen een prijs van iets meer dan een achtste van den fabrieksprijs. Maar daarop volgde: wie in het bezit wcnscht te komen van een van bovenstaande, wende zich schriftelijk lotenz. Iemand bestelde daarop per brief twee wagons, met verzoek binnen een week te leveren en onder be lofte van contante betaling. Toen echter le vering niet volgde, dagvaardde- bij den ad verteerder en eisclile schadevergoeding. Hij beweerde n.l..'dat de advertentie een aan bod tot koopovereenkomst bevatte, hetwelk hij door zijn brief aangenomen bad. Aldus zouNeen overeenkomst tot stand gekomen en de adverteerder verplicht zijn om zich daar aan te houden, d. w. z. om dc twee gekochte wagens tegen den vernielden zeer lagen prijs te leveren. Nu dat niet gebeurde, leed de kooper schade ten bedrage van het ver schil tusschen de werkelijke wagrde en den prijs. Onze adverteerder voeivle hiertegen aan, dat niemand, de bewuste advertentie lezende, te goeder brouw beeft kunnen mee- ncn, dat hij zulke goede auto's voor zoo lagen prijs zonder meer wilde verkoopen; de bedoeling was, dat volgens het bekende zoogenaamde sneeuwbalsysteem de gega digde pas eigenaar zou worden, wanneer hij zelf een aantal nieuwe koopers had aange bracht, die op hun beurt elk weer evenveel nieuwe kooplustigen moesten werven, enz. De rechtbank gaf hem gelijk; de woorden, wie m het bezit wenseht te komen enz. moesten iederen lezer doen begrijpen, dat hij hier te doen had met een uitnoodiging om in overleg te treden over de voorwaar den, die zouden moeten worden vervuld, vóór het bezit der automobielen zou kun nen overgaan. Ilier zit inderdaad de fout in het betoog van den eïscher: er was geen overeenkomst. In het algemeen moet men onderscheid maken tusschen het doen van een aanbod en van een uitnoodiging tot een aanbod. In het eerste geval is de overeenkomst vol tooid, wanneer het aanbod aangenomen is: van weerskanten is dan de vereischle toe stemming gegeven. In het tweede geval zijn zij, die op de uitnoodiging ingaan, zelf aan bieders. eventueel op den grondslag in de uitnoodiging genoemd; eerst wanneer nu weer hij, die de uitnoodiging deed, het aan bod accepteert, is de overeenkomst tot stand gekomen. Welk van beide gevallen is er aanwezig, wanneer men in een advertentie iets tegen een bepaalden prijs te koop aanbiedt? Als regel zal dat zijn een werkelijk aanbod, zoodat, wanneer het aangenomen wordt, de overeenkomst en daarmede de verplichtin gen van beide partijen, ontstaan is. Dit beleekent echter nog niet, gelijk wel be weerd wordt, dat de aanbieder door zijn advertentie elk recht uit handen geeft om een gegadigde, dien hij ongewenscht acht. af te wijzen. Dezelfde moeilijkheid doet zich voor bij het zoogenaamde uit de étalage verkoopen: de winkelier, die een artikel geprijsd voor zijn raam zet „doet daarmede een aanbod. Is hij nu ook verplicht die zaak tegen dien prijs te leveren aan wie zich maar aanmeldt? De beslissing moet beide keeren luiden; ei is verkocht en de adver teerder of de winkelier moet tegen den aan gegeven prijs leveren, tenzij er voor hem gegronde bezwaren bestaan om juist dezen persoon, die zich als kooper aanmeldt, als zoodanig te aanvaarden, omdat de kans groot is, dat hij zijn verplichtingen niet zal nakomen, b.v. omdat hij niet credielwaar- dig is of niet handelingsbevoegd door min derjarigheid of een dcrgelijlcfc oorzaak. Keeren we na deze beschouwingen tot den aulomobielhandelaar en zijn adverten tie terug, dan is het duidelijk, dat hier zulk een aanbod was, dat slechts behoefde aan genomen te zijn om den adverteerder tot levering te verplichten. De laatste woorden der advertentie, mils goed gelezen, hadden den op een koopje beluste kunnen waar schuwen, dat dit niet de bedoeling was. Maar, ik zeide het reeds, goed lezen is een moeilijke kunst. De Duitcctie* luchtvaart. PARIJS, 11 Dcc. (Belg Tel. Ag.) De ge- zanleuconlerculie heeft zicb bezig gehouden met de I)uit$che luchtvaart, inzonderheid niet betrekking lol liet bandhaven van ze kere regelen waardoor onderscheid gemaakt kan worden tusschen handels- en militaire vliegmachines. Eerst in de a.s. week zal de canlerentie dienaangaande een beslissing ne men. PARIJS, 11 Dec. (Havas). De „Peilt Pari- sien" acliriift, dat tegelijkertijd mei de be raadslagingen der ambassadeurscenfcTenlie, op de Quai d'Orsay de besprekingen voort duren met de Duilsche ambassadeurs over het vl ogen over Duitsch grondgebied door Fransche burgerlijke vliegtuigen. Indien, zooals waarschijnlijk is. aan beWe zijden goede voorwaarden worden gestemd, zal het vraagstuk voor het einde van 1928 bevredigend zijn opgelost. Fransche belastingvoorstellen. PARIJS, 11 Dec. (Havns\ De regeering heeft bij de Kamer twee financieelc ontwer pen ingediend; hel eersfe belreft het tegen gaan van belastingfraude en kapitaalvlucht, welke feiten, behalve met de gewone fiscale boeten, straftóar worden gcsletd mol 2 tot 5 jaar gevangenisstraf, 500 10.000 Iranes boete, eventueel verbeurdverklaring van het vermogen der schuldigen en verlies hunner burgerlijke rechten; voorgesteld wordt daar bij verder de invoering van couponboekjes, waardoor een billijke verdecling van lasten over alle belastingschuldigen mogelijk zal zijn. Het tweede ontwerp betreft hel stelsel van effecten op naam en voert stukken aan toonder in. Tsjitsjerin's reizen. PARIJS, 11 Dcc. (Havas) In een interview met dc „Oeuvre" heeft Rakofski verklaard, dat Tsjitcherin, wanneer hij uil de Midi te rugkeert opnieuw Briand zal ontmoeten en langer (e Parijs zal blijven dan tijdens zijn doorreis. Rakofski zal de door Krassin be gonnen onderhandelingen voortzetten, ten einde tot een regeling te geraken der Tsaris- üsche schulden. Rakofski hoopte, dat deze besprekingen lot- overeenstemming zouden leiden. Vrede in Marokko? LONDEN, 11 Dec. (X'. D.). Do „Daily Afail" seint uit Tangerdat Abd-el-Krim, die zooals bekend, thans officieel geantwoord heeft op de in Juli LI. door Painlevé aange boden vredesvoorstellen, deze voorstellen aanvaard heeft. Het Heiligs Jaar eindigt met Kerstmis. ROME, 11 Dec. (V. D.). Het Heilige Jaar in Rome eindigt definitief met Kerstmis. De Atissic-Tenloonstelling zal echter ook na hef Heilige Jaar voortduren. Dit beleekent niet dat Z. II. de Paus het Heilige Jaar wil laten voortduren. 50.000 pelgrims worden ver wacht voor den slotdienst. Uit Portugal. LISSABON, 11 Dcc. (Belg. Tel. Ag.). Het aftreden van den president der republiek is om gezondheidsredenen geschied. Syrië. BEYROET, 11 Dec. (Belg. Tel. Ag). Door bandieten werd lot tweemaal toe een inval gedaan in Damaskus. Ion O. en ten IV. van de Assah-wijk. Beide keeren moesten zij met bebloede koppen aldeinzen. Medina gevallen. JERUZALEM, 11 Dcc. Een telegram aan de „Evening Standard" meldt, dat Sul- ban Ibn Sand, do leider der Waliabielen, Dinsdag, na een langdurige belegering. Me dina, de heilige stad der Muzelmannen, ver overd heeft. Ibn Sand, die reeds sedert maanden heeT en meesier was le Melha, is thans practi-vh de baas ln heel Arabié, waar hij ook den spoorweg van Medina naar Damascus be- hecrscht De Perzische regeering. TEHERAN, 11 Dec. (Reuter). Oüicieel wordt gemeld, dat de plechtige Installatie van Rheza Khan over 14 dagen zal plaals hebben. Tevoren zullen eenige artikelen der grondwet gewijzigd: worden. Amerika en de finantien. WASHINGTON, 1) Dec. (Reuter). In zijn jaarlijksch rapport verklaart de minister van. finaneiën Mellon optimistisch gestemd te zijn ten aanzien van Europa's- economisch herstel. Hij zegt dat hoewel productie en handel nog beperkt zijn, vele onzekerheden zijn opgeheven en de weg thans vrij is vosr een méér volledig herstel over de geheele wereld. Mellon wijst met ingenomenheid op de fundeering der ouitenlandsche oortogs- schulden aan Amerika en hoopt dat het a.s. jaar verdere overeen kometen tot fundeering deze 9chuldon gesloten zullen worden. Spre kende over de liberale betalingsvoorwaar den die de Amerikaanse! ie schuldregelings commissie heeft aanvaard, waarbij zij vdtie aandacht heeft geschonken aan de schade die de oorlog in de landen van Eutepa aan richtte, merkt Melloo op dat het recuperatie- vermogen der volken door normalen aan was, een belangrijke factor is die bij een overeenkomst tot schuldregelingen in aan merking ddent genomen te worden. Me! he irekking tot de landen waarmede nog geen regeling is getroffen zegt Mellon CDze natio nale belangen eischen dal ons gekl niet afvloeit naar landen die hun verpik-klingen jegens de Vereen. Staten, en daardoor jegms de burgers der Vereen Staten niet nakomen Een iesoIutie-Borah. WASHINGTON. 1! Dec. (V. D.). Senator Borah heeft een resolutie ingediend, be- oogende de erkenning van-de sovjet-regee- ring door de Vereenigde Staten. Rede van Malan, KAAPSTAD, 11 Dec. (Reuter). Sprekende over de Aziatische kwestie zeide Maian, de minister van binnenl. zaken, dat de Indische rdgeering verzocht had om een conferentie mot gelijkgerechtigdheid der deelnemers, doch dat het gouvernement der Unie beslist had dat in zulk een conferentie niet kon worden toegestemd, daar dit zou beteekei/en het doen van concessies op de essentieele beginselen der wet, en het gouvernement daartoe niet bereid was. Wel echter stemde de unie-regeering volkomen in met de komst der Indische deputatie in Zuid-Afrika om een onderzoek naar de kwestie in te stellen. Mocht de wet worden aangenomen, dan zou zij naar een speciale commissie worden ver- yezesD en zouden de leden der Indische de pute lie dan gelegenheid hebben ex hun mee ning over te zeggen. De regeering belreimk het dat een andere Indische deputatie uit Zuid-Afrika naar Indiö was vertrokken, om dat het volk in Ind-ié niets afweet van toestanden in Z.-Afrika, en daardoor der^ halve slechts ontstemming gewekt kon wor den. Ook zouden op die wijze de Indiërs de Zuid-Afiikaansche kwestie als middel bo- 7.1 gen om hun eigen zelf regeering le ver krijgen. Naspel der zeeliedenstalaiig. SYDNEY, 11 Dcc. (Reuter), nel Hoogge rechtshof heeft de invrijheidstelling gelast van de slakïngïeiders Walsh en Johannsen. in arbeiderskringen hcersc-ht groote vreugde. Beide leiders zulleD de regeering een proces aandoen en hooge schadevergoe ding cischen wegens onrechtmatige detentie. De strijd in China. TIENTSIN, 11 Dcc. (Reuter). Do troepen van den gouverneur van Tsjïli hebben giste ren de voorhoede van het leger van Kuo- minchun (het nationale leger) bij Mocbang verslagenv De strijd duurde den ganschcn dag. Dc spoorwegen werden opgebroken Bladen in Japan verboden. TOKIO, 11 Dec. (Reuter). De bladen .jCbuo" en „Nihon" zijn door de regeering verboden, daar de redactie dezer bladen opruiende artikelen schreef om de regee ring aan te vallen in verhand met haar houding ten opzichte van Mansjocrije en wbarin werd aangedrongen om de troepen te versterken. liet blad „Nihon" scbrcer: Een vcoraan-. staande Japanner heeft verklaard, dat Ja.- pan'a prestige wordt bedreigd en dat het ge-, vaar beslaat, dat de Sovjets in Mandsjoerija macht zullen gaan uitoefenen. De regeering werd veroordeeld wegens de heweerde ver onachtzaming in het beschermen der la- pa nsche belangen. Tevens wordt geopperd, aal Shidshare voor vergoeding zelfmoord rwjcl plegen. Aanval op een trein. PEKING, 31 Dec. (Y. Ek). Chinecsche ar^ iilloristcn hebben een internationalen trein, die vlaggen voerde en op weg was van Pe king naar Tientsin, beschoten. De ruiten der coupés werden vernield. Een gedeelte der passagiers verliet de trein en zotte de reis gedeeltelijk te voet en verder por automobiel voort. Zij zijn te Tientsin aangekomen. De trein, die Donderdagmorgen uit Pe king vertrok, is nog niet in Tientsin gear riveerd. De mijnramp in Amerika. BIRMINGHAM (Alabana), 11 Dcc. (Reu- ter). Door dc gasontploffing in de mijn zijn Cl mijnwerkers omgekomen, 5 ernstig go. kwetst; 15 konden ontkomen. Spoorwegramp. MADRAS, 11 Dec. (Reuter). Bij een spoorwegongeluk zijn vele personen gedood, en 17 gewond. Een hevige aardbeving. KINGSTON (Jamaica)11 Dec. (V. D.)\ Een hevige aardschok, welke vier seconden duurde is waargenomen. Yele kleine gehou den zijn ingestort. Een paniek maakte zich van de bevolking meester. STADSNIEUWS. Prof. Einfhoven ta Stockholm. Uit Stockholm meldt men ons: Gisteren had in tegenwoordigheid van den Koning, de Koninklijke Familie, den Leid-* schen professor Willem Einthoven, den No-t belprijs-wihner van verteden jaar. de leden der regeering en vertegenwoordigers van wetenschappelijke instelling de uitreiking van den Nobelprijs voor natuurkunde plaats. De voorzitter der Zwcedschn Academie voor wetenschappen, prof. Gullstrand, wees er op dat de Academie er trotsch óp is den prij« aan een Zweed, prof. Sïegbahn, den eenigeo prijswinner van dit jaar te kunnen overy handigen. Dc Konir.g zal een diner geven ter eerti van de professoren Einthoven en Siegbahn. De huldising van pief. Lorentz. Over de promotie van den hooggeleerd^ let doctor honoris causa in de Geneeskunde aan onze Universiteit (zie 2de Blad) nog het volgende: Toen prof. Lorenlz met zijn familie door de pedellen was binnenèeleid, nam de rec tor-magnificus het woord en herinnerde er aan, dat hij 50 jaar geleden op dezelfde plaals beeft gezeten, toen een vermaard hoogleeraar hem promoveerde. Sinds dien lijd, aldus zeide spr zijt gij de roem en de eer onzer Universiteit geweest. Gij zijt nu ook ongeveer 50 jaar aan de Universiteit verbonden, eerst twee jaar als student en daarna T8 jaar ais hoogleeraar. Spr. deed eenigé grepen uit het leven van prof. Lorentz, die reeds op 17-jarigen leef* tijd student werd en na geslaagd te zijn «n eenigen tijd in zijn vaderstad vertoeft ti hebben, hier wederom was teruggekeerd- Spr. verheugde zich in deze onderschei-* ding, niet alleen omdat de roem van prof. Lorentz op de Universiteit afstraalde, maar ook om zijn persoonlijke verhouding en den hijstand, persoonlijk steeds van hem ont-* vangen. Uw leven is gelukkig geweest. Droeve beurlenissen zijn u vreemd gebleyen en het is den Aead Senaat daarom een genoegeW u de hoogste eer te kunnen toekennen, het doctoraat honoris causa in de Geneeskunde, die zooveel aan u te danken heefL In de omgeving van het Academiegebouw, was het zeer druk van belangstellenden en' vele rijtuigen en auto's brachten de declne-» mors aan de hulde aan. De Hilversumsche Draadlooze Omroep, (H. D. O.), welke de redevoeringen draad loos zou uitzenden, heeft al vrij spoedig na den aanvang moeten ophouden doortlal de telefonische verbinding te slecht waf*

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2