No. 20170. LEiDSCH DAGBLAD, Vrijdag 11 December Vierde Blad. Anno 1925. UIT DE OMSTREKEN. VARIA. Haarlemmermeer. Woensdagavond ge- ra aki e een luxe-auto tengevolge van de glad heid van den weg in den Vennepertocht. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Met vereende krachten kon hel deer lijk gehavend motorrijtuig weer op den weg worden getrokken. De heer J. van Essen, brugwachter bij de Nederlandsche Spoorwegen te Niouw- Vennep, is vandaar overgeplaatst naar Baarn. Op de Donderdag te Hoofddorp gehou den veemarkt bestond de aanvoer uit nihil. Tengevolge van de gladheid der wegen heeft blijkbaar niemand het durven wagen om met paarden of runderen naar de markt te komen. Ook de koopers hadden daar mede alvast rekening gehouden en de on bezonnen reis maar lot een betere gelegen heid uitgesteld. Burger 1. Stand. Geboren: Alida, D. van G. van Leeuwen en N. C. Zeilstra Johanna Maria, D. van F. Kors en P. Beijk Jacobus, Z. van C. P. van Vuren en L. Malip&ard Theodora Anthonia, D. van C. L. Pijpers en C. AI. Mesman Jo hannes Franciscus, Z. van C. B. Straats burg en L. P. Luke Cornelis Petrus. van AI. A. H. Verwoord en J. AI. Duwel Johannes, Z. van J. Ruiter en A. C. van Berkel. Ondertrouwd: B. Luimee 25 j. en C. de Jong 23 j. Gehuwd: H. Lenselink 36 j. en W. Klomp 29 jaar. Overleden: Cornelis Ton 66 j., geh. met M. Deutekom - Dirkje van Giesbergen 69 j., geh. met R. Schutte Elisabeth Alaria Heemskerk 60 j., geh. met C. van der Helm Petrus Breedijk 82 j., wedr. van J. Rut- len Gerrit Blom 88 j., wedr. van H W Hemken Leonardus Gedaan 62 j., wedr. van J. C. Flipse Willem Slingerland 94 j.( wedr. van P. Bijland Toontje v. Yperen 73 j., gehuwd met G. Horsman. Katwijk. De Prov. Staten van Drente hebben benoemd tot scheikundig onder directeur van den provincialen keurings dienst in Drente, den heer dr. H. C. S. Snethlage, alhier, scheikundige bij de socië teit voor chemische industrie. Katwijk-aan-Zee. Van de haringvis- scherij kwamen te IJmuiden binnen en aan de markt de loggers KW 28 met 94 kantjes en KW 172 met 97 kantjes pekelharing. Jubilenmieestavond van de muziekvereeiL „Uitspanning na Inspanning". In de zaal voor Chr. Prot. BelaDgen hield bovengenoemde Vereeniging een feestavond met genoodigden, donateurs, kunstlievende leden, oud-leden en af vaardigden van andere verceni gingen. Hot podium was aardig met palmen ver sierd door den bloemist Van Kuijeren. Precies te halfacht opende de voorzitter, de heer A, van Dijk, deze bijeenkomst met het uitspreken van een kort openingswoord waaraan we het volgende ontleenen. Als voorzitter, aldus spr., van de Kat- wijksche Harmonievereeniging „Uitspan ning na Inspanning", die heden haar 25- iarig bestaan feestelijk wenscht te herden ken, heet ik u allen hartelijk welkom in deze samenkomst; laat mij er den wensch bij Tnogen voegen, dat wc hier te zamen mogen Rebben een goede en gezellige avond. Ook een avond van kunstgenot. Niets zal mij als voorzitter, maar ook feiijn mede-leden met mij, meer genoegen doen, dan wanneer deze jubileum-avond er toe moge bijdragen, dat de oude liefde yoor U.N.I. bij velen verlevendigd wordt, }naar ook, dat nieuwe belangstelling bij meerderen wordt opgewekt. Ook zullen nieuwe werkende leden ons zeer welkom fcijn, zoowel recruten als reeds eenigszins geschoolden. Het gedrukte programma noodt u op alle bladzijden tot 't verleenen van financieelen' Steun. Zij het niet te vergeefs. Overigens is het mij een - genoegen, de Verdere leiding van dit samenzijn nu te taogen overlaten aan den heer Den Dik ken, li mogelijk van andere feesfcvcrgade- fingen wel als leider bekend. De heer den Dikken zegt geen -feestrede te zullen houden, gelijk het programma meldt, wijl hij te kort Kalwijker is om met liet leven der Vereen, goed bekend te zijn, zoodat hij dan ook hier en daar maar een greep zal doen. Al wat schoon is, lieflijk is en welluidend, trekt spr. ech ter aan en daar schoolmeesters gewend zijn praatjes bij plaatjes" te maken, heeft men zeker gedacht dat hij de geschikte persoon was om dezen avond leider te zijn. Hierna gaf spr. een overzicht van hetgeen der vereeniging in de vervlogen 25 jaar i9 Wedervaren, doch daar wij 8 dagen geleden dit reeds op ruime schaal hebben medege deeld, kunnen we volstaan met naar dal artikel te verwijzen, temeer wijl de heer den D. geen nieuwe voorvallen ter sprake bracht. Vermelden we slechts dat de heer J). hier en daar wat peper en zout in voegde wal meermalen hilariteit in dc zaal Verwekte. Daarna werd onder leiding van den enii- ïienlen directeur den heer J. Adr. Hupkcns aangevangen om het muzikale gedeelte van het programma af te werken. Als no. 1 kregen we het bekende „Met frisse hen moed" te hooren. Deze marsch was ruin» 25 jaar geleden door den directeur voor U.N.I. gecomponeerd en hel spreekt van zelf dat het van een leien dakje ging. No. 2 was een ouverture „Lustsplel" dat ons tamelijk zware muziek leek en waarin hij liet lichte scherzo de klarinetten bijzonder Uitkwamen. No. 3 „Die Helgolander" was een zeer opgewekte wals met afwisselende effecten in het tempo. Het neusje van den zalip was No. 4 „Noce Villegeoisc" een fan tasie van Marsal. Met dit stuk behaalde U.N.I. oen Islen prijs in de tweede afd. Har monie te Woerden in 1924. Prachtig mooi kloük het carillon, weergegeven door piston en klarinetten, na het breede andante, ge volgd door een zacht en eenvoudig wals- tempo. Daarna volgde nog een marsch „The Stars and Stripes", een marsch met zeer VTOolijk motief. Al deze muziekstukken en vooral hel „Noce Villegeoise" werden door het publiek met veel bijvalsbetuigingen beloond en toen dat verstomd was, gaf de feestleider aan de aanwezige genoodigden en afgevaardigden gelegenheid om hun gelukwenschen aan te bieden. Daarvan maakte allereerst gebruik de heer II. Yooijs, commissaris van politie te Alphen vroeger voorzitter van U.N.I. Deze heer zeide met zeer veel genoegen terug te denken aan het tijdperk toen hij voorzitter was. Het feest dat gij heden viert, aldus de heer Vooys, mag voor Uw vereeni ging zeer zeker belangrijk genoemd worden. Het is inderdaad der moeite waard, dat dit aan de vergetelheid wordf onttrokken. Dit zilveren feest is voor U een vreugde en een dankfeest. liet kan niet anders, dit zou on natuurlijk zijn, of op dit feest denkt ge on willekeurig terug aan hel verledene. En dan komt het mij voor. dat het bezwaarlijk te gen le spreken is, als ik zeg, dat ge dit feest te danken hebt aan het onvermoeid, ernstig streven van Uw bestuur, aan de buitenge wone volharding van enkele oudere leden en inzonderheid aan de kranige, vakkundige leiding van Uwen directeur, den heer Hup kens. Zij waren het, die steeds voor haar op de bres stonden. Zij waren het die op hun post bleven, als storm en onweer sa menpakte. Want hoe menigmaal is het niet gebeurd, dal er zwarte nevel heerschte; dat geen enkele lichtstraal ontdekt word; dat de zon van het vereenigingsleven verscho len bleef, en dat zij toch als een man bleven staan. Dit konden zij doen omdat zij liefde voor deze vereeniging hadden, omdat zij er van doordrongen waren, dal muziek op wekt. beschaving brengt. Ondanks tegenwerking. ond*anks verach ting. zijt ge thans met Uw vereeniging in een veilige haven geland, hetwelk gij te danken hebt aan de stuurlieden, die steeds hun oog in 't zeil hielden en geen oogenblik hun compas prijs gaven. Het kan U dan ook niet verwonderen dames en heeren, dat wij deze vereeniging hier een hartelijk welkom toeroepen en het zal U nog veel minder bevreemden, dat wij U met die behouden aankomst hartelijk ge lukwenschen. Het zij mij daarom vergund Uw vereeni ging met het 25-jarig bestaan recht hartelijk te feliciteeren. En waar gij nu gereed staat om de reis verder voort te zetten dan is het onzen wensch, dat het U in alle opzichten steeds voor den wind moge gaan, dat ge een krachtige vereeniging moge worden en in blakenden welstand uw gouden feest een maal zult mogen vieren. Gaarne maak ik, mijnheer de voorzitter, van deze gelegenheid gebruik, ook den heer Hupkcns, Directeur Uwer vereeniging, op dezen avond mijn welgemeende gelukwen schen aan te bieden. Gij hebt op het voort bestaan dezervereeniging een grooten, krachtigen invloed geoefend. Dit kondt gij doen omdat gij de muziek, die schoone gave, op het bart van de leden wist toe te passen. Gij waart hier de rechte man op de rechte plaats. Uw pogingen om de wanklanken der leden door Uwe schoone harmonieën te doen verdwijnen, zijn steeds met gunstig ge volg bekroond geworden. Uw ernstig Stre ven en willen, om het menschelijk hart voor alles wat schoon is, meer vatbaar te maken, is U lot op dit oogenblik steeds gelukt. Behalve dit; hebt gij door Uwe vakkun dige leiding, reeds vele lauweren weten bin nen te halen. Dit was Uw werk, een knap stuk werk. De leerlingen toch, die aan Uwe zorgen werden toevertrouwd waren niet altijd zoo begaafd, als wel wcnschelijk ware geweest De moeielijkheden hieraan verbonden, hebt ge meesterlijk, schitterend overwonnen Helaas is dit niet allijd op waarde geschat en dikwijls bij de beoordeeling yan een en ander vergelen. Maar het moet gezegd, ge hebt U op uil- nemende wijze van uw taak gekweten. Bij deze gelegenheid mag dit wel eens gezegd worden. Ik hoop zeer, dat gij nog vele jaren die schoone doch moeilijke laak zult vervullen en vergeet dan hierbij niet, dat hoe moeilijk en afmattend uw arbeid ook zij, gij aan de Jeugd en door de jeugd aan deze vereeniging vdegelegenheid biedt, dat zij zich als muziek vereniging kan slaande houden. En wat meer zegt zich zal welen te ontplooien en behalve lauweren oogsten, (ot genoegens van hel publiok werkzaam zal kunnen zijn. Dezen wensch voeg ik er aan toe, dal het U gegeven moge zijn, dal door Uwe liefelijke accoorden de dissonanten in het leven tel kens mogen verdwijnen. Daarna feliciteerde de heer G. van Duyn namens de Chr. Zangvereeniging „Halle lujah" de jubileerende vereeniging en na dezen de heer M. v. d. Plas namens de Chr. Jongemannen- en Jongelingsverecni ging- De heer d. D. Kracht deze sprekers har telijk dank voor hun goede wenschen en hoopte met hen, dat ze eerlang in vervul ling zouden gaan. Daarna kregen we een kwartet te hoo ren, bestaande uit de heeren C. Langmuur, piston; A Reus, bugle; P. Cuijt, tenor, en G. Meivogel, tuba; die „Andante" van Mo zart, „Largo" van Handel en „Chor aus der Messias Passion", van Bach, keurig uitvoerden. Kwam in het eerste de schoone begeleiding van den tenor en tuba uit, in het Largo trof ons de fijne wedergave van de pistonmuziek door Langmuur en in het 3e was dc vertolking van een fragment van Gezang 123 roerend schoon. Deze en <la volgende kwartetmuziek was voor de ver schillende instumenten gearrangeerd door den heer P. Langmuur en ook door dezen gedirigeerd. De vele aanwezigen stelden dit alles ook op hoogen prijs. Nn werd een kwartiertje gepazeerd. Een groep dames, daartoe expresselijk ge- re quire erd, presenteerde de aanwezigen koffie met speculaas dat als een welkome afwisseling werd geaccepteerd. Na de pauze bracht U.N.I. een „Jubi- leummarsch" ten gehoore. Deze was ex pres door den directeur voor dezen avond gecomponeerd en het spreekt van zelf dat deze muziek van vreugde en dankbaarheid getuigde. De Vereeniging zelf leefde ook onder dien indruk, want bij monde van den 12-jarigen zoon van den voorzitter, de heer A. v. Dijk, overhandigde deze aan den componist een prachtig bloemstuk en sprak hem als volgt aan „Geachte heer directeur! Als jongste lid van onze Harmonie wil ik het gaarne aan ouderen en wijzeren overlaten om u op an dere wijze de blijken te doen toekomen van hun waaideering jegens u. Maar de jeugd is de bloeitijd des levens. En daarom wil U uit de handen der jonk heid wel deze bloemen aanvaarden, om u le huldigen voor wat u 25 jaar lang hebt wil len zijn voor U.N.I. Mogen deze bloemen, U aangeboden in den wintertijd, u maar een aansporing zijn, om ook bij het klimmen der jaren, jong en frisch te blijven En moge onze Harmonie onder uw uitste kende leiding nog maar jaren lang. met jon gen moed en frissche kracht zich blijven wijden aan de schoone kunst. Alet groote lust en opgewektheid. Alet de noodige volharding. Maar ook met toenemend succes, U tot blijdschap en tot eer. Deze voor de vuist uitgesproken rede ver wierf een overweldigend applaus, waarna de dir. den jeugdigen spreker en de vereeniging hartelijk dankte en er op wees dat zijn eer ste jeugd reeds voorbij was en zijn haren ook al deerlijk aan t' verkleuren waren. Daarna gaf de dir. twee clarinet-solo's ge accompagneerd door den heer W. A. Gouw op een piano uit diens magazijn. De heer Hupkens loonde zich een moester op de clarinet en de heer Gouw beheerscïite zijn instrument ook volkomen. Het was subliem spel wat beide heeren ten gehoore brachten. Aan het applaus kwam dan ook bijna geen einde Vervolgens gaf het koor de ouverture „Lc temple d'Aphrodile", „Une Soiree d'Autom- me aux Ardenne" en „Faust", fantasie sur l'Opera. De eerste was een lichte Fransche ouverture met warme motieven; de tweede liet ons hooren dat de cadans in dit stuk, door den heer Keus prachtig werd weergege ven, terwijl de bassolo's uitstekend tot hun recht kwamen. Bij „Faust" kwamen de pistons sterk op den voorgrond, terwijl hel „andante" op aangename wijze ten gehoore gebracht werd. De tuba-solo van Guyt bracht ons het tafereel in gedachten waarin Faust naast Gretchen op de bank zittend, haar de verlokkende mededeeling doet. Na deze kwam het kwartet weer op. Nu met „Gebet" aus „Freischutz"; Gounod's Marciale" en Abenctor „Das nachtleger in Granada". Over 't algemeen was men zeer onder den indruk van de schoone voordracht en dit oogenblik werd dan ook benut om bij monde van den heer Keus, het oudste vereenigings- lid, aan den heer Hupkens een gouden re montoir-horloge in étui aan te hieden als klein blijk van erkentelijkheid voor het vele wat hij als directeur voor de vereeniging deed. Het gouden sieraad was van de vol gende inscriptie voorzien- „Aangeboden door leden en oudleden van U. N. I. ter herin nering aan het 25-jarig jubileum". De heer II. dankte gevoelvol voor deze onderscheiding. Aan drie Yalkenburgsche werkende leden v, erd door den voorzitter als blijk van waar deering der vereeniging. elk een foto van de vereeniging aangeboden, welke dankbaar aanvaard werden. Tol slot gaf het corps nog een marsch le hooren: „Vieux Camerades" en daar het zoowat middernacht geworden was, sprak de heer den Dikken nog een kort slotwoord, er op wijzend, dat er nog veel te wenschen overbleef voor de vereeniging n.l. meer do nateurs, meer leden, meer werkende leden, een nieuwe muziektent (desnoods wil hij er iets meer belasting voor betalen!) en meer gelegenheid om rustig te kunnen genieten bij muziekuitvoeringen. Dat het de vereeni ging verder goed moge gaan om als haar gouden feesttijd daar is, dan op nog luister rijker wijze feest te vieren als thans, aldu? besloot spr. dezen prachtig geslaagden avond U. N. I. kan mei een gevoel van groole ingenomenheid terugzien op den feestavond van Donderdag 10 Dec. 1925. Gisteravond vergaderde in „Casa Cara" de Chr. Zeeliedenbond. daartoe bij bekkenslag opgeroepen Slechts een 8-tal personen hadden aan de uitnoodiging ge hoor gegeven. De heer Krijger presideerde als voorzitter en de heer J. v. d. Steen hield een rede. Resultaat was, dat geen der aan wezigen lid werd. Een zoon van den heer Tjebbes. in Duinoord wonende, heeft eenige weken ge leden bij hel vöetbalien een trap tegen een knie gekregen, met het gevolg dat hij thans in het Acad. Ziekenhuis ter behandeling is opgenomen. Lisse. Bevolking over November. Ver trokken: B. A. Prinsen naar Leiden U Weshuis en gezin naar Zoeterwoude \Y. v. d. Reep naar Scholen J. P. v. d Vlugt naar Hoorn W. SI ijkerman naar Hoorn Jhr. F. L. Bicker naar Rotterdam H. van Kempen naar Voorhout G. Slegt- kamp en echt. naar Sassenheim P. van Eeuwen naar Hilegom AI. Quak naar Delft E. M. T. Rubbens naar Hillegom A. Tukker en gezin naar Hillegom \V. F. v. d. Spree naar Leiden J. Baarlse naar Wassenaar F. Keur naar Hillegom A. Steenwinkel naar Weslervoort P. Aiijnders naar Amsterdam. Ingekomen: A. G. Verhaar van 's-Gravcn- hr.gn P. Stokman van Haarlemmermeer E. Geijtenbeek van Zeist F. II. Dings van Val kens waard M. J. van Diest van Goes J. C. en. J. Gijsbergen van Leiden W. J. Caspers van Wassenaar C. Mol- kenboer van Haarlem M. C. Phillippo van Hillegom A. Faas en gezin van Haarlemmermeer M. C. de Roode van Voorhout K. Roodo en gezin van Assen A. N. Kops en gezin van Bennebroek. Noordwijk. B u r g e r 1. Stand. Ge boren: Quitrinus, Z. van A. v. d. Niet en J. van Os Cornelis Daniël Anlonius, Z. van J. Sleenvoorden qn W. M. Wassenaar. Ondertrouwd: Arie Plug 25 j. en Jan netje Hazenoot 23 j. Jacobus Vink 27 j. en Engeltje Klinkenberg 23 j. Getrouwd: G. v. d. Voet 34 j. en A. van Roon 27 j. Overleden: Adriana v. d. Weijden 59 j., geh. met F. Smit Johanna Maria van Abswoude 38 j., ongeh. Piet van der Niet 11 j., Z. van M. v. d. Niet en A. Vink. Kerkelijk bericht. Ned. Prot.- Bond: Zondagmorgen, dr. W. J. Lente, Rem. pred. te Leiden. Bij hel alhier gevestigde correspon dentschap voor arbeidsbemiddeling zijn deze week als werkzoekenden ingeschreven 203 personen, n.l. 15 losse arbeiders, 84 landarbeiders, 65 visschers, 8 timmerlieden, 4 metselaars. 6 opperlieden, 8 slucadoors, 10 schilders, 1 smid en 2 kantoorbedienden. Noordwijk-Binnen. De Noordwijksche IJsclub vergaderde in café „Flora" alhier. De voorzitter, de heer D. Webster, opent de vergadering en heet de niet-talrijke aanwe zigen hartelijk welkom. De-secretaris wordt verzocht de notulen voor te lezen. Deze worden onder dank onveranderd goedge keurd. Alsdan is aan de orde rekening en verantwoording van den penningmeester. De boeken en bescheiden werden op ver zoek van den voorzitter nagezien door de heeren Jac. de Groot en G. Alkemade en keurig in orde bevonden. Het bleek, dat er een batig saldo was van f 118,18. Hiervan was in kas f 12,49 en f 135,69 op de spaar bank gedeponeerd. De aftredende bestuursleden, de heeren P. H. v. d. Voort, J. Zuiderduin, H. Reekers en L. v. Wijk werden allen, herkozen. Aangenomen wordt voorlaan elk jaar de contributie le innen. Bij de bespreking over den toestand der gereedschappen wordt besloten 5 nieuwe ijs- bijtels aan te koopen. Op voorstel van den heer P. II. v. d. Voort zullen 5 kaarten van Zuid-Holland (weg wijzers) aangeschaft worden. Deze zullen voor de leden bij den penningmeester ver krijgbaar worden gesteld. Alsdan wordt besloten 3 bestuursinsignes aan te koopen. Hierna volgt de gebruikelijke rondvraag, waarbij de heer J. Imlhoom voorstelt dc loonen der baanvegers te verhoogen en te biengen van f 1.50 op f2 per dag. Dit wordt voor tijdelijk aangenomen. Thans niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter onder dank voor de opkomst de vergadering. Gistermorgen omstreeks halftien had m de Schiestraat een aanrijding plaats tus- schen een vrachtauto van de N.V. Ver. Bloembollenculturen alhier, komende uit de richting Leiden, bestuurd door C. de G. en een vrachtauto van de fa. Th. Perquin uit Leiden, die reed in de richting Leiden. Eerstgenoemde auto werd zwaar bescha digd en ter reparatie naar den hersteller Otto gesleept. De politie stelt een onder zoek in. In dc gisteravond gehouden vergade ring van het Kiescollege der Ned.-Herv. Gem alhier, werd in de plaats van den heer II. Leenheer, die wegens hoogen leeftijd niet meer in aanmerking wenschte te ko men, tot ouderling benoemd de heer L. W. van der Lee. Tot diaken werd herkozen de lieer J. Kloos Aan het einde der vergade ring werden door den voorzitter eenige har telijke woorden gericht tot den heer H. Leenheer, waarin hij hem dank bracht voor al den arbeid, die door hem gedurende 35 jaren als ouderling in het belang der ge meente was verricht. Woensdagmiddag ontstond 'n schoor steenbrandje in een perceel in de Zeestraat alhier, waarschijnlijk door neervallend roet en een fel brandende kachel. Door eei. agent van politie is het brandje gebluscht. Aanmerkelijke schade werd niet aangericht Woensdagmiddag le halfzes liep een tram, komende uit de richting Leiden op den wissel voor hel „Hof van Holland" al hier uit de rails Hierdoor ontstond eenige stagnatie in het tramverkeer van ongeveer llU uur. De wagen moest met behulp van dommekracht en andere gereedschappen weder in de rails worden gewrongen. Kerkelijk bericht. Ned.-Herv. Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, en des nam. te halfzes ds. Van Haaften. Noordwijk-aan-Zee. In de Ger. Kerk werd Woensdagavond de jaarlijksclie dank stond gehouden voor visscherij en gewas. Ds. Koers sprak naar aanleiding van Filip 4 vers 11. Kerke 1. bericht, voor Zondag. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10 uur ds. Ekering van Amsterdam en nam. 5 uur ds. J. Ver meulen Geref. Kerk, voorm. 10 uur cn nam. 5 uur ds. Koers. NoordwijkerhouL De heer C. Mijnlieff, een bekende persoonlijkheid, die veel op zijn buitenverblijf alhier vertoefde, en bij wien niemand te vergeefs om hulp aanklopte is overleden. De eerste vrouwelijke barbier heeft alhier haar intrede gedaan. Tot heden meldde zich geen enkele ernstige kooper aan voor het kapitale ge bouw van „De Hanze'. Het wordt nu wel dra publiek verkocht. Rijnsbmg. De 16-jarige W. R alhier geraakte aan het Kanaal te water, cn ver keerde ai spoedig in zinkenden toestand. Gelukkig werd spoedig bemerkt in welk een benarde positie liij verkeerde, en kon hij door hel toereiken van stokken worden gered. In het lokaal „Concordia" liield gister-, avond de Antirevolutionaire Kiesvereenl- ging een vergadering, toegankelijk voor geestverwanten en vrouwen. Als spreker trad op de heer C. B. v. d. Wal te 's Bosch, die een inleiding hield over het onderwerp: „Vertroebeling en verhel dering". De vergadering was goed bezocht. Mej. A. T. alhier, had het ongeluk, door het breken van een stoel te vallen, waarbij zij haar hand brak. In het Zieken huis te Leiden werd haar geneeskundige behandeling verleend, waarna zij weer huis waarts kon keeren. Sassenheim. K e r k e 1 ij k bericht. Chr.-Geref. Gem., Kerklaan: Zondagmorgen, te tien uur, en 's nam., te vijf uur, Lees- kerk. Valkenburg. K c r k e 1. b e r i c h t. Ned.-Herv. Gem. Zondagmorgen, te tien uur, en 's nam., te vijf uur (1 Cor. 3 19\ ds. Hermanides. Wassenaar. De afd. Wassenaar van de Z. II. IJsvereeniging vergaderde Woens dagavond in café Beijersbergen. Bij afwezig heid van den voorzitter, werd de vergade ring geleid door den heer A. Versteeg. In zijn openingswoord deelde hij mede. dat de voorzitter, de heer J. A. Beijersbergen zich als zoodanig niet meer herkiesbaar stelde. Spreker zeide, dat dit besluit de vereeniging gevoelig trof, temeer omdat onder zijn voor zitterschap steeds prettig was samengewerkt. Door den secretaris werd vervolgens het jaarverslag uitgebracht, hetwelk tot geen besprekingen leidde. Hierna kwam de pen-, ningmeester aan het woord. Deze deelde mede, dal het jaar 1924-'25 voor de veree niging zeer onvoordeelig is geweest, aange zien de kwitantielooper 't geheele contributie bedrag heeft verduisterd. Dientengevolge was cr een nadeelig slot van f 17.92. De boeken werden door de heeren C. J. Henkes en A. van Noort nagezien en in orde be vonden. Vervolgens was aan de orde bestuursver kiezing. Herkozen werden de heeren L. van Egmond en J. Boddéus en gekozen de hee ren C. J. Henkes en A. van Noort ^11 en na men de benoeming aan. De Voorzitter bracht vervolgens een woord van dank uit aan den heer C. Ver steeg, die zich niet herkiesbaar had gesteld, voor de Vele. goede diensten aan de ver eeniging bewezen. En door het bedanken van den voorzitter èn door het zich terug trekken van den heer Versteeg heeft de ver eeniging een gevoelig verlies geleden. In dezelfde geest sprak ook de heer J. J. Nell. Vervolgens werd verslag uitgebracht van het verhandelde op de al gemeen e verga dering. Van de rondvraag werd gebruik gemaakt voor het bespreken van verschillende aan gelegenheden, waarna de vergadering werd gesloten. Ten Raadhuize alhier werd Woensdag avond het eere-comité geïnstalleerd van het groot Nationaal Concours voor Harmonie- en Fanfarecorpsen en Zangvereenigingen, te geven door de Harmonie ..Excelsior" alhier- op 24 en 25 Mei 1926 ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. In dit eere-comité heb ben zitting genomen jhr. B. Ph. S. A. Storm van 's-Gravesande. Douair. mr. R. Baron v. Zuylen van NijeveltVan Lennep. J. Mans veld, A. L. Rooijakkers. J. Eggink. D. Th. Ruys, Pastoor C. J. Tholenaar en H. C. A. Vermeulen van Kruininga. FA TT T TSSEMENTEN. Geëindigd: W. M. Langezaal, te Lelden. Cholestearine. Ieder student in de medicijnen kent de cholestearine, omdat zjj karakteristieke kristallen geeft en uit verschillende deelen van het lichaam gemakkelijk kan bereid worden. Sommige soorten van galsteenen bestaan bijna geheel uit cholestarine, de hersenen bevatten een groote hoeveelheid er van. Over de beteekenia van de stof ea over zijn chemische samenstelling is mon minder goed ingelicht. Onlangs heeft men nu ontdekt, dat ze vermoedelijk iets te ma ken heeft, met de rachitis. Men kan bij rat ten Engelschc ziekte verwekken, door de dieren in het donker te laten en hun een bepaald diëet te geven, waarin oen zooge naamd vitamine D ontbreekt. Bestraalt rnen deze ratten met ultravioletlicht dan geneest huD rachitis geeft men ze bestraalde voe dingsmiddelen, dan geneest de ziekte even eens. Het schijnt nu, dat de werkzame stof by deze proeven het cholestearine is. Immers, gewoon cholestearine heeft geen.werking op de experimenteele rachitis; bestraalt men het cholestearine van te voren, dan heeft het geneeskrachtige werking gekre gen. Chemisch schijnt het cholestearine ook te veranderen door bestraling. Daar cholestearine ook in de huid aanwezig is, meent men, dat de genezende werking van het ultraviolet licht berust op een activee ring van het cholestearine. Deze stof blijkt dus wel heel belangrijk voor het lichaam en de Engelscliman Channon heeft zich de vraag voorgelegd of het. cholestearine door het lichaam zelf kan worden opgebouwd. Hij slaagde er in een diëet te vinden dat vrij was van cholestearine, maar toch dc ver dere noodige bestanddeelen bevat voor den groei van de ratten Zijn dieren gedijden bij dit voedsel uitstekend Voor en na de proef analyseerde hij het cholestearine gehalte van eenige zijner proefdieren en kon nn bewijzen, dat het lichaam van de rat Sn staat was .cholestearine op te bouwen uit andere bestanddeelen van het voedsel. i„j. of the Am. Med. Aas.")

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 13