No. 20169. LEIOSCH DAGBLAD, Donderdag 10 December Derde Blad. Anno i926. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Alphen. Heden komt de Raad dezer ge meente in Spoedeischende vergadering bijeen jer herstemming over het voorstel Herngreen (Dm geen pensioen-bijdrage van de gemeen,e- gmbtenaren te heffen. Bodegraven. Woensdagavond sprak in bet gezellige kleine Luthersche kerkje, dat inwendig geheel is opgeknapt en er nu met gijn nieuwe eleclTische kaarsenornamenten echt intiem uitziet, de Rollerdamsche Jeugd- predikant ds. v. d. Laar Kraft over de Bij bel-Illustratie van Rembrandt. Het gebouw was tamelijk bezet toen de spreker optrad en ter nadere toe'ichting van zijn onder werp de vraag stelde wat- de Bijbel is. In den Bijbel zag hij heel in het groot afge spiegeld wat er geschiedt in het leven van lederen mensch. De paradijstoestand, waarin de mensch slechts cenoot vergelijkt hij met de eerste kinderjaren, dan de jaren waarin bet rijpingsproces aanvangt met den tocht door de woestijn, dan de moeilijkste jaren des levens met de ballingschap en tenslolie het nieuwe testament Over de persoon van Rembrandt sprekend, vindt hij ook in diens kunstenaarsleven die verdeeling. De jonge schilder, die in Amsterdam als een kind in de kunst zijn loopbaan aanvangt begint met alle waardeering voor de uiter lijkheid. Hij schildert en teekent kunstwer ken maar schenkt vooral aan hel uitwendige veel belangstelling. Dan komt de crisis in het leven van hem, die zich hooghartig bo ven de wereld verheft, doordat hij roem v er- liest en dat zijn vrouw wordt weggenomen. Later volgt daar zijn bankroet nog op. Toch is dit echter de oorzaak van zijn redding als kunstenaar. Zijn schilderstukken, etsen en teekeningen in de ballingschap gemaakt, toen alle praal van hem geweken was, zijn de beste en vertoonen een diepen zin voor hot inwendige der dingen. Zijn bijbel-il lustraties uit de latere jaren doen zien dat hij het diepere wezen der dingen begrepen heeft. Vooral komt dit uit in zijn uitbeeldin gen van het lijden van Jezus Christus. Na eenige pauze licht de spreker een en under nog duidelijk toe met een serie licht beelden van verschalende meesterwerken van den schilder uit verschillende perioden van zijn leven. Het is werkelijk le betreuren dat niet veel meer menschen dezen avond hebben bijgewoond. De spreker is er in ge- slaagd om een gedeelte van zijn waardeering voor dezen reus onder de kunstenaars aan de aanwezigen over te dragen en hun Reni- brandts hooge kunst duidelijker te doen ver staan Aan het bestuur der Evang. Luth kerk komt ten slotte zeker lof toe voor het prganiseeren van dezen avond. Waarschijnlijk in de hoop dat hel dan •weer zou gaan vriezen vergaderde de ver eeniging „Wintersport" die naast de ijsclub „Werkverschaffing" het meer sportieve deel van hel ijsvermaak verzorgt. Een batig sal do van even f300 bleek in kas te zijn. Eenire plannen voor eventueele wcdslrijden we«ièn besproken. Voorloopig kan het saldo echter wel weer op rente gezet worden. Behalve de groote pluimveetentoon- etelling op den Tweeden Kerstdag zal er nu a.s. Zaterdag ook een poslduivenientoon- steUing worden georganiseerd in de zaal van hotel van Rossum, deze uitgaande van de vereen. „De Snelvlucht". De leden zuilen hier hun dieren inzenden. In de Geref. Kerk zijn candidaal ge steld voor ouderling in de vacature Bo'. de heeren H. Windhorst en P. M. Smit en in de vacature Kraax de heeren Zwanenveld #n J. SpijkeT. Boskoop. Mej. M. Spek alhier is ge daagd voor hel examen voor apotheken- Issislente. Mej. J. K. Sturing alhier is la 's-Gra- venlhage gestaagd voor het examen Wis kunde L.-O. (art 86). Roeloïarendsveen. Dinsdag hield de Roelofarendsveensche wielrijdersvereeni- ging „Het Stalen Ros" c-en afstandsrit op schaatsen. Vanaf het clublokaal van den heer Th Bakker werd een aanvang met de wedstrijden gemaakt naar de sluis te Rijp- wetering, afcland ongeveer 8 K.M. De wed strijd werd door vele belangstellenden met spanning gevolgd. De invallende dooi maak te de wedstrijd echter zwaarder. De uitslag was als volgt: lo. L. Turk in 18 min en •42 sec., 2o. J. Turk 19 min. 11 sec.; 3o P de Koning 19 min. 50 sec.; 4o. Koos van der Meer 19 min. 59 sec.; 6o. Theo van der Meer 20 min. 40 sec.; 6o. Jan Koek 21 min. 11 sec. De prijzen werden hierna onder een toepasselijk woord aan 4e -winnaars uitge reikt. Wanneer het ijs weder goed'berijd baar zal worden, zal het bestuur nog meer dere wedstrijden uitschrijven. - Dinsdagavond omstreeks kalitwaalf keerde de auto van de firma Dieben uit Lei den na een tweetal personen naar de Veen gebracht te hobben weder naar Leiden te rug. Tussehen de Veen en FranSche brug geraakte de auto, tengevolge van de glad heid, van den weg af en kwam half in het ijs terecht. Naar Leiden werd onmiddellijk om hulp getelefoneerd, doch de aangevoerde hulpmiddelen bleken niet sterk génocg om de auto weder op den weg te brengen. De heer Verhaar, scheepmaker van hier. ver leende hierna assistentie en het mocht hem gelukken ondanks de duisternis ter plaatse de auto weder op den weg le brengen. De bestuurder kwam er met een nat pak af. Een woord van, lof aan Verhaar en zijn per soneel, aan den wegwerker de Jeu en M. A. Oliën, die ondanks het nachtelijk uur on middellijk bereid waren hulp te verteenen Is zeer zeker hier wel op zijn plaats. Waddingsveen. Gevonden: een doos teet slalen van een manufacturier Teven9 *ijn inlichtingen ter secretarie te bekomen pmlrcnt een herdershond die bij een. der ingezetenen is komen aan loopen. Naar wij vernemen, hebben; de plaat- gelijke doktoren alhier na veel onderhande len besloten, hun woningen aan het tele- wonnet aan te sluiten. Burgemeester en Wethouders, de se cretaris der gemeente alhier, als mede de heeren J. Oudijk en A. Breedijk, resp. voor zitter en secretaris van de Maatschappij van Landbouw afd. Waddingsveen, hebben zit ting genomen in het eerecomil'é van de bin nenkort te houden pluimvee-tentoonstelling. Haarlemmermeer. De luxe-auto van den heer V. aan den Sloterweg alhier gleed Dinsdagavond van den weg af en kwam op z'n kop in de wegsloot terecht. De bestuur der wist er intijds uil te springen en kwam met den schrik vrij. Met veel moeite kon het beschadigde motorrijtuig weder op den be- ganen grond worden gebracht. In verband met den bouw van een Jeugdkapel annex nieuwe koslerswoning naast de Ned. Hervormde Kerk te Hoofddorp, vernemen we, dat voor de noodig gebleken verplaatsing van den paarden- en fietsenstal, het laagst werd ingeschreven door de firma Wifziers en Honing alhier, voor de som van f 900. Het werk werd aan deze firma gegund. De inlreepredikalie van den heer G. Beukers te Groningen, benoemd tol Evange list bij de Ned. Hervormde kerk te Abbencs alhier, is bepaald op Zondag 13 December a.s., des namiddags fe 2 uur. Ds. van Beem hoopt den heer Beukers in den morgendienst in z'n ambt te bevestigen. De bestuurder van een motorrijwiel, de heer B. uit Amsterdam, kon Dinsdag bij het afrijden van een oprit van den Ringdijk al hier en het passeeren van een auto, z'n stuur niet meer meester blijven, met het gevolg, dat hij legen een boom botste. De man werd op verschillende plaatsen verwond en per auto naar zijn woning gebracht. Het geha vend motorrijwiel werd later met een vracht auto weggehaald. In verband met het aan den heer W. W. Valentgoed, hoofd van de openbare la gere school no. 3 le Vijfhuizen alhier, ver leend ziekteverlof, werd tot tijdelijk ohdcr- wijzer, levens waarnemend hoofd aan deze school benoemd de heer G. Eggink, onder wijzer te Hoofddorp. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de ojx-n- bare lagere school no. 7 is benoemd mej. J. Rooker alhier. Dinsdagavond omstreeks zeven uur ont stond er brand in een schuur achter de bak kerij van Kemp aan den Spaarnwouderwcg De eigenaar was kort te voren nog in de schuur geweest en werd eenige oogenblik- ken later door een voorbijganger gewaar schuwd. Door een vrij sterken oostenwind aangewakkerd, stond het houten gebouw, waarin veel krullen (voor de bakkersoven) waren opgeborgen, in enkele minuten in lichte laaie. Met groote moeite konden 7 var kens worden gered; 2 daarvan liepen nog groote brandwonden op In het café de Ruiter werd de brandweer van Hoofddorp per telefoon opgeroepen; deze was spoedig tot uitrukken gereed, maar on dervond veel vertraging door den toestand der wegen; deze ronde wegen waren spie gelglad, zoodat het inderdaad erg gevaarlijk was om deze met de automotorspuit te pas seeren. Toch was de burgemeester na een half uur met het molorbrandwcerpcrsoneel en den inspecteur van politie ter plaatse; echter was het niet meer noodig om water te geven omdat door de gunstige richting van den wind wel de schuur getieel was afge brand maar hel huis met bakkerij was ge spaard gebleven door het flink optreden der buren, die uit een vlakbij gelegen regenput overvloed van water konden verkrijgen om het houtwerk van den achtergevel gerégeld nat le houden. Omtrent de oorzaak verkeert men nog in liet onzekere; de eigenaar bleek wel verze kerd te zijn voor zijn andere eigendommen, maar juist voor deze schuur niet, zoodat dit ongeluk wel een groote schadepost voor hom is. Katwijk. Door B. cn W. zijn voor 1926 als werkbazen van gemeentewege benoemd voor Katwijk-aan-Zee: Timmer- en metselwerk: Guijt en Mijvo gel: smidswerk: D. Zwiteser; verfwerk- E. Sc.honeveld; lood- en zinkwerk: gebr. Bloot; wagenmakerswerk; W. van der Horst; hoef- smidswerk: A. Schalkers. Voor Katwijk aan den Rijn: Timmerwerk: G Vooijs: metselwerk: firma Zwanenburg;' smidswerk: W. J.'Gesink; verfwerk: W. Schoneveid; lood- en zinkwerk: G. J. de Jong; wagenmaker: P. van der Horsl. Tot gemeente-geneesheer voor gratis- vaccinalie en doodenschouw is door B. en W. benoemd de heer T. Lodder, arts te Kat wijk-aan-Zee. Katwijk aan dan Rijn. Dinsdagavond hield de A.-R. Kiesvereeniging haar eerste vergadering in dezen winter. De opkomsl was matig. De voorzitter, de heer v. Schone veid, las Ps. 12, ging voor in gebed en opende de vergadering met een welkomst woord. Spr. memoreerde in het kort de ver kiezing in den atgeloopen zomer en wekte dc aanwezigen op, om op den ingeslagen weg voort te gaan. Nadat de notulen waren vastgesteld en geen ingekomen stukken wa ren te behandelen, verkreeg ds. Meijering het woord om ter vergadering in te leiden: „Hedendaagsche Politiek". Inleider begon in zijn algemeenc beschouwingen eer9t uiteen te zetten wat alzoo onder ..Hedendaagsche Politiek" kon worden verslaan, om ten slotte aan te toonen wat hij er mee bedoelt, namelijk de handelingen van de leidende personen in het staatkundige leven, zooals het zich heden ten dage aan ons vertoont. Spr. haalde daarna even in algemeene lij nen aan de Kabinetscrises, zijn ontstaan en het stadium, waarin het tot op heden is ge komen. Spr. komt daarna tot verschillende vragen over de verhouding, zoowel ten op zichte van de R.-K. en C.-H., waarop in leider zeer tot zijn genoegen een antwoord kan geven uit dc beste bron, doch dat niet geschikt is voor de pers. Als spreker enkele vertrouwelijke m.dedeelingen heeft gedaan, krijgt men een heel anderen kijk op de crisis en de houding van de partij. Tol be stuit van zijn rede wekt inleider allen op. om met getrouwheid de voormannen te vol gen. Op deze inleiding volgt als vanzelf een drukke discussie, waaraan vete leden deelnamen. Op gebruikelijke wijze wordt deze gezellige vergadering gesloten door ds. Meijering. Katwijk-aan-Zee. - Gisteren werd weder haringafslag gehouden, waarop bij de twee partijen nog een partij droge steurharing werd aangevoerd. Prijzen zijn als volgt per kantje; 32 kan tjes volle haring (Engelsche wat) verkocht tegen f22.10; 12 kantjes yle haring, opge houden tegen 121.40; 113 kantjes steurha ring, opgehouden tegen f 19.50f20; 6 kan tjes stukken verkocht tegen f 10; en 2 kan tjes droge steurharing. verkocht tegen f 15.50. Van de haringloggers, waarvan de vangsten naar Katwijk worden verscheept, kwamen heden te IJmuiden in de haring- haven aan: KW 134 met 25 kantjes, KW 44 met 35 kantjes, en KW 106 mei 112 kantjes pekelharing. De heer G. van Duijn Gzn., Sluisweg, heeft heden zijn benoeming tot raadslid in de vacature Van Leeuwen aangenomen. Het Leger des Heils hield gisteravond een lichtbeeldenvoorstelling in de gememte- zaal. Vooral de zoogenaamde levende beelden trokken de belangstelling en wekten den laeldust der jeugdige bezoekers. Lisse. Woensdagmiddag werd een al gemeene vergadering der leden van de Coop. Veilïngsvereenigmg voor Bloembollen- kweekers H. B. G., alhier, gehouden in het verkooplokaal der Vereeniging. De agenda bevatte een 5-tal punten, alle betreffende het uitbreidingsplan van de ter reinen en lokalen dier Vereeniging. De vergadering stond onder leiding van den voorzatter, welke de vergadering opende. Do te verwerken agenda werd door hem nader toegelicht. Spr. zeide, dat het terrein en de gebouwen inderdaad te klein van omvang waren. Het bestnuv en do commissa rissen waren homogeen van oordeel de daarnaast gelegen aangeboden gronden aan te koopen. De secretaris leest daarop de notulen, welke onveranderd worden vastgesteld. Allereerst komt aan de orde een voorstel van bestuur en commissarissen tot aankoop van een terrein liggende ten Zuid-Oosten va- de tegenwoordige gebouw»!;. De heer Verduyn acht het een daad van wjjs beleid, om de perceelen hiernaast aan te koopen, maar toch had spr. gaarne cijfers gezien, opdat dit alles op een gezonde basis rust. De Voorz. deelt daarop mede, dat de be trokken gronden, groot 2000 M. 2, moeten kosten f5 per M.2. Vervolgens zegt spr-, dat het percentage 2 pet. van de groen te veld geveilde bollen een douceurtje aan ds kas bezorgt van f3000. De omzet dit jaal was als volgt: de groene veilingen i ÏTSOUO; de leverbare veilingen f 931.780 en de vei lingen van plantgoed f200.000, zoodat dit te samen f 1.300.000 bedraagt. De heer Verduyn vindt het percentage 2 pek voor de groene veilingen laag. relfs te laag. Spr. meende, dat 3 pet. niet te hoog was. De secr.-penningm. noemde daarop ver schillende cijfers betreffende de financi eel? basis xan genoemde Veilingyereenigkig. Uit de exploitatierekening blijkt, dat de uitgaven, met een reservefonds van £4400, bedragen f45000, terwijl de inkomsten een bedrag gaven van 162.800 tegen een be- rektno bedrag aan onkosten van 5 pet. veiiingskosten. Een saldo van £16.200 kan dus gebruikt worden ter afdoening van de vlottende schuld. Dei» mededeeling deed den heer Verduyn zeggen, dat de zaak zich in een goede rich ting begeeft. Noodzakelijk vindt spr. het, dat de ieening waarvoor het bestuur hoofde- lgk borg is, zoo spoedig mogelijk wordt afgelost. De heer Danujjs kan het niet goedkeuren van de firma G. van Parijs Zonen, dat deze gebruik maakt van den toestand door de gronden met aooveel geld p-r M. 2 te verhoogeii. Met algemeene stemmen wordt ten slotte punt I aangenomen. Vervolgens komt in behandeling puot 2 mm. een voorstel van bestunr on commis sarissen tot ophooging en bouwklaar maken van het in sub 1 genoemd terrein. Dit voorstel werd ook zonder eenige be spreking aangenomen. Sub 3 is een voorstel tot machtiging van bet verkrijgen van gelden voor de betaling van het in sub 1 en 2 genoemde. De Voorz. vraagt deze machtiging, omdat mén den voordeeligsten weg wil zoeken. De I vraag rijst of deze gelden moeten voort- 1 vloeien uit een obligatieleening, of uit de gelden door den secr.-penn. gcooemd, of dat de mogelijkheid bëstaat gen voordeeliger leening te sluiten. Het beetuur werd, in overleg met de commissarissen gemachtigd deze regeling te te treffen. Tenslotte komt een voorstel tot volstorting van het tweede aaDdeel. genoemd in Arv 22 der Statuten. Uit de bespreking blijkt, dat ieder lid nu twee aandeelen moet nemeo. Waar er echter binnen afzien ba rea tijd stat'iteusjjzi- ging plaats moet hebben, ingevolge de Wet op de Coöperatie, zal het bestuur er iu het bijzonder de aandacht op vestigen of be* wenscheijjk wordt geacht, dat een lid meer dere aandeelen kan koopen, daarbij in het oog houdende of een aandeel meer baten kan afwerpen dan 5 pet. Daar door den secr.- penn. het standpunt werd ingenomen, dat de benoodigde gelden zooveel mogelijk van de leden moeten komen, en dat dit dan oen prikkel kan rijn om meerdere aandeelen te nemen. De Voorz. brengt dank aan alle aanwe zigen, voor de medewerking en stelt het op hoogeu prge, dat deze 4 punten met alge meene stemmen werden aangenomen. De heer Verduyn brengt daarop dank aan het bestuur voor het in dit jaar ver richtte werk en hoopt, dat het bestuur in dien geest zal doorwerken. De rondvraag leverde niet vee! op, waar na de voorz. de vergadering sloot. - Een metselaar van Gebr. Mooleuaar alhier, welke werkzaam was aan de nieuwe kantoorgebouwen van de firma Gebr. Se- gers, had bel ongeluk op de steigers uit te glijden en op straat terecht Je komen. Opge nomen zijnde bleek het dat hij een arm had gebroken, en een zware heup- en hoofdwon de had bekomen. Dr, M. de Graaf, welke het eerste verband legde achtte het noodza kelijk hem te vervoeren naar hei Ac. Zie kenhuis te Leiden. Woensdagmorgen le ongeveer half zeven meende de heer v. d. M. alhier da! inbrekers beneden werkzaam waren. Era onderzoek instellende bleek dit ook .inder daad zoo. Toen echier onraad werd vermoed koos de dief het hazenpad. Blijkbaar had het in de bedoeling gelegen een rijwiel weg te nemen. Susenheim. Woensdagavond is in „Concordia" een vergadering gehouden, waar ongeveer 150 personen tegenwoordig waren, met het doel te komen tot een Pro- tesjantsche wijkverpleging. De vergadering werd geleid door den heer L. v. Leeuwen Snr. De eerwaarde heeren dr. Krijkamp en ds. Boeijnga waren de woordvoerders, om de aanwezigen voor te lichten over de aan gelegenheid, om van Protestanlsche zijde een wijkzuster te hebben. Een voorloopig comité werd benoemd, be staande uit de heeren: Ds. Krijkamp, ds. Boeijnga, L. v. Leeuwen. S. Stutvoet, W. v. Biezen en D. Aangeenbrug, dat de zaak ver der zal regelen. Op de gladde Teylingerlaan kon een chauffeur zijn auto niet in bedwang hou den. De wagen kwam le glijden en tuimel de onderstboven op het ijs. De chauffeur kon zichzelf terstond bevrijden. De andere inzittende moest door hem, door den wagen eenigszins op te lichten, uit zijn netelige positie worden verlost. De chauffeur kwam met den schrik vrij; de passagier bad alleen zijn arm bezeerd; dc kap van de auto en een der spatschermen waren beschadigd. RECLAME. Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken en onregel- matigen Stoelgang zijn Mljnhardfi Lareei- tabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 cl. Bij Apolh. cn Drogisten. 7848 GYMNASTIEK. Het Kearturnerscorpi van het X.N.G.Y. Een demonstratie in de Sfadszaal. -Zaterdag a.s. te 8 uur a.m. heeft in de Sladszaal een groote uitvoering plaals van den Turnkring L. cn O., waaraan behalve alle aangesloten vereenigingen ook 't Keur- lurnerseorps van het K. N. G. Y. zat mede werken. 8 turners, behoorende tot de beste in het Verbond, zullen laten zien hoe ver men, door een systematische en geregelde oefe ning, hel op het gebied van het toesleltur- nen kan brengen. Zij zullen eenige oefenin gen aan de brug en hoogrek geven. Voor allen, die iets voor het turnen ge voelen, zal hel een mooie avond worden. BILJARTEN. Om den Coupe dXlite. Bij de voortgezette wedstrijden werden de volgende resultaten verkregen: Pnt. brt. h.s. gem. Roudil 400 20 127 20 Luypaerls 145 19 82 7.63 Van Belle 400 18 90 22.22 Faroux 263 18 92 14 61 Moons blijft wereldkampioen. De „Tel." verneemt da! Dommering niet meer gerechtigd is een uitdaging le richten tot Moons voor een nieuwe match on- het wereldkampioenschap. De Belg behoudt dm zijn titel. ZWEMMEN De crisis in den Ned. Zwembond. Het bestuur handhaaft z'n standpunt. Gisteravond vergaderde te Amsterdam liet bestuur van den Ned. Zwembond, aldus meldt „De Tel.", ten einde zyn houding te bee falen in de huidige crisis en tevens zjjn standpunt vast te stellen voor de op 3 Jan. a.s. te houden buitengewone algemeene ver gadering. De bestuursvergadering, welke geheel voltallig was, duurde tot het midder nachtelijk uur. De Amsterdamsche Commissie, die zioli tot taak gesteld heeft de kwestie in der minne te schikken, alsmede te pogen het'bestuur te bewegen op zjjn besluit terug te komen, verscheen later op den avond ter vergadering om haar standpunt uitoen te zetten De besprekingen met deze oommUaie thoe- gen een uiterst vriendschappelijk karakter. Na afloop daarvan stelde het bonds&esl uur zjjn standpunt als volgt vast: Voor den goeden gang van zaken op de a.s. builengew. alg. vergadering, die op 3 Januari a.s. te Amsterdam zal worden gehoudc-n, brengt het bondsbestuur ter kennis, ten einde elk misverstand op die vergade ring te voorkomen, mede, dat het kennis genomen heeft van een motie van de Sc'uie- damsche Zwemclnb en V3n de gehouden ver gadering te Rotterdam, zoomede van het standpunt van de afgevaardigden van de Amsterdamsche, Haarlemsche en Zaandam- sche vereenigingen, die op deze vergadering zijn ontvangen- Dat het geen termen heelt kunnen vinden j om in het eenmaal ingenomen standpunt veiandering te brengen cn dat bet zich alzoo niet herkiesbaar zal stellen indien geen gevolg wordt gegeven aan het advies van net bondsbestuur, waarb'j aan de presidente van den R. D. Z. is té kennen gegeven dat bet haar als bestuurslid barer vereeni ging ongeschikt acht. ROEIEN. Wat da Njord-roeiers wonnen. Sterren uit hel verleden. Aan het jaarverslag van de Lcidsche Stu- denten-Roeivereeniging „Njord", waarvan wij bereids een uittreksel hebben gegeven, is toegevoegd een uitvoerige staat, betret* lende de prijzen, welke in den loop der ja ren door de leden der vereeniging zijn gewonnen. Enkele bijzonderheden meenen wij er hier aan te mogen ontlcenen, omdat zij doen terugdenken aan Njord's glorie tijdperk, aan die roemruchte periode, toen blauw-wit de Hollandschc wateren be- heerschte en in iederen nieuwen kamp ook weer nieuwe triomfen oogstte. Enkele cijfers zullen wij hier slechts ge ven en enkele namen slechts noemen, maar zij zullen meer zeggen aan ingewijden dan wij in een kolom kunnen bespreken. Zij zul len tallooze herinneringen uit het grijs, doch mooi verleden naar vpren roepen zij zullen ook treffend het verschil tuB- schen het verleden en het heden kenschet sen. Immers waar zijn de sterren op roei- gebicd, die zich ver boven anderen weten- te verhellen en hun positie tallooze jaren weten te handhaven! Waar is een Tromp, een Damsté of een Van der Minne, om slechts enkele namen uit ons geheugen naar voren te brengen 1 Wij weten het de tij den zijn veranderd, óók bij Njord, cn de hervorragende roeiers ontbreken Althans op heden I Of wellicht daardoor ook het succes zooveel minder is geweest I Ons dunkt van wel. Doch wij hebben daar bij dan tevens goede hoop voor de toe komst De tijden schijnen reeds wéér le veranderenEn schreef de Njord-secretaris niet in z'n jaarverslag dat het zeker is dat blanw-wit nu heel spoedig de inzinking der oorlogsjaren te Roven zal zijn! Moons I-'iiroux 400 298 16 15 74 25.— 55 19.86 Er zal heden een barrage-partij om de eerste plaats gespeeld moeten worden lus schen Roudil cn Moons. De stand luidt thans: Moons Houdil Van Belle Dommering Robijns Faroux Luypaerls brl. li.s gem. 97 92 23.05 110 253 20.8 i 74 122 25.63 104 139 20.67 113 115 17.60 108 131 16.95 O 1598 110 161 1458 Gesp.gew. pnt. 6 5 2214 5 4 3 2 2 2293 1897 2150 1989 1827 Trfüdsnhr Biljartbond. Naar wij vernemen zullen de pogingen van den Ned. Biljartbond om den L B B. als lid te behouden, vrijwel zeker misluk ken. De L. B. B. vindt de contributie le hoog, terwijl van de zijde van den Landelijken Bond geen enkele tegemoetkoming is ver kregen. Voor de competitie werd gisteren de wed strijd GroenendijkD. O. S. H gespeeld. De uitslag was: car. brt." h.s. gem. D. G. v. d. Voort 125 29 18 4.31 M. Kulk 62 29 11 2.13 H. P. v. Amsterdam 123 34 14 3.61 H. Aalbersberg P. Lamie A. Offenberg G v. d. Berg H den Holder 125 96 125 35 24 3.57 42 9 2.28 43 11 2.90 110 42 13 2.61 125 43 16 2.90 J. v. d. Hoeven 104 50 8 2.08 J. L. de Groot (res.) 125 51 13 2.45 Groenendijk 558 car, en D. O. S. II 562 car. Hedenavond D. O. S. I (Leiden)Excel sior I (Lisse) in „Zomerlust", De staat dan, waarover wij in den aan vang spraken bevat in totaal 163 namen van roeiers en 36 van stuurlieden. Zij loopt van 1976 tot en met 1925. Uit het verste verleden vinden wij de namen van D. Jo- scphus Jitta (nummer 75 van de lijst) en F. A. Simon Mnas (nummer 76), die in 1876 ieder 3 prijzen en twee premies ver overden als roeiers, en van A. J. van den Bergh, die in 1876 cn 1878 drie prijzen cn drie premies won als stuurman. Aan den kop van het lijstje der roeiers staat P. H. Damsté, met 37 prijzen en 2 premies, totaal 39, welke behaald werden in de jaren 1882'87, '90, 1914 eD '15. Üp hem volgt S. W. Tromp, met 19 prijzen en 3 premies, totaal 22, behaald in 1864-—'96 en 1900. Daarna komen: 3. R. 3. G Dam sté cn 4. W. Middelberg, beiden met 19 prijzen cn 2 premies, totaal 21, behaald resp. in 1882'84 en in 1894, '95, '975. J. B. A. Vreede en 6. G. E. Kronenberg, bei den met 19 prijzen on l premies, totaal 20, behaald resp. in 1882'65 en in ,a04, '06, '08, '14; 7. M. C. van der Minne en 8. F. E. Pels Rijcken, beiden met 17 prijzen en 1 premie, totaal 18, behaald resp. in 1904, '06, '08 en in 1883—'86, 1915; 9. J. R. God- dard, met 17 prijzen (geen premies), be haald in 1903, '06, '07. Het verschil wordt daarna vrij groot. Wij volstaan daarom met als nummer 10 nog te noemen J. A. E. van Rhode van der Kloot, die 13 prijzen won, doch het dank zij 4 premies, eveneens tot een totaal van 17 wist te brengen, veroverd in 1887—'90. De lijst sluit met een reeks van 22 namen van roeiers, die nog geen enkelen prijs, doch alleen één premie wonnen. Het staatje der stuurlieden begint als volgt: L A. A. Hummc, met 35 prijzen en premies, totaal 39, behaald in 1882--'8T; s. j. Loopuyt, met 19 prijzeD en 5 premies, to taal 24, behaald in 1538—1893; 3 P. Buys, met 16 prijzen en 4 premie», to taai 20, be haald in 1885—'87; 4. E. Oh. Grivel, mrt

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9