LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 10 December Tweede Blad. Anno 1925. Gemeenteraad van Leiden. FEUILLETON. De Vallei der Verschrikking. Mo. 20169. (Vervolg van gisteren.) De VOORZITTER betwijfelt of er wel yoldoendc stabiliteit onder dc huurders is. De heer KOOISTRA wijst er nog op, dat bet nieta kost. De heer SPENDEL heeft nog nooit iets poo zien opblazen. Moet zoo de tijd ver- Daarom zal hij tegenstemmen. De heer WITMANS meent ook, dat de heer Kooistra de zaak opblaast. Contact tusschen besiuur en bewoners is er voldoen de. Alles is echter nog in tijd van overgang on dus kan straks nog alles. Maar dan moot er zeker meer stabiliteit komen in de bewoners. Nu gaat het niet. Spr. zelf heeft van het bestuur trouwens genoeg en zal met Sept. heengaan. De VOORZITTER leest nog voor, dat dit yoorstel-Eooistra is in strijd met de sta tuten. Mogelijk zal 6traks echter kunnen, wat hij wil. De heer KOOISTRA maakt van zijn yoorstcl een wenschelijkhcids-motie. Deze motie wordt verworpen met 239 Bteinmen. Voor de S.D.A.P. en de heer Knuttel. Bij art. 2S3 (onderhoud straten en plei nen) zijn 4 voorstellen-Schüller en 1 voor- stel-mevT. v. Itallie. De heer SCHüLLER zegt, dat het be- 'drag van 4Vfj ton voor zijn voorstellen door den wethouder genoemd, hem niets zegt. Eén menschcnleven is hem meer waard. Bij een komen met dezo voorstellen buiten de begrooting om, zou weer gezegd zijnkom er meer bij de begrooting. Alle voorstellen zyn zeer serieus en niet als propaganda be doeld. De rechterzijde vraagt niet wat voor stellen het zijn, alleen van welke zijde zij komen. Spr. wijst dan op de slechte toestanden der straat tusschen de tramrails en de ver zakking van die rails. Verbetering is hard noodig, waaraan de trammij. mee moet werken. Aan do bestrating in 't algemeen wordt biet de gewenschte aandacht besteed. Met puin wordt soms gewerkt. Onder de wer kers zijn er, die het ook niet zoo nauw ne men, zoodat hij aandringt op beter toe zicht. Zijn 4 voorstellen zijn: lo. De Raad spreekt de wenschelijkheid jiit over te gaan tot asphalteering le. van de Stationsweg, gepaard gaande met rijvlakverbreedmg, 2e. van de Steenstraat, noodigt B. en W. uit plan en begrooting te doen opmaken en den Raad voor te leggen. Nu voldoen beide straten niet aan de eischen van het huidig verkeer. 2o. De Raad van oordeel dat de bestra ting van de navolgend© straten: Verwer- straai, Waardgracht, Oranjegracht, Zuid- singel en Uiterste gTachfc dringend verbe tering behoeft noodigt B. en W. uit dezo bestrating door klinkerbestrating te doen vervangen. De toestand mag z.i. niet 'blijven als deze nu is. Geleidelijke verbetering is noodig. 3o. Ondergeteekende stelt voor to be sluiten tot het leggen van trottoirs op de Niouwe Rijn tusschen Hooigracht en Hee- rongracht benevens de Kraaierstraat tus schen Hoogewoerd en Utrechtsche Veer. Persoonlijk onderzoek kan niet anders 'dan tot erkenning der noodzakelijkheid yoeren. 4o. De Raad van oordeel dat het spui- tonhuis aan de St.-Jacobsgracht in het be lang der veiligheid en het verkeer, dient Verwijderd te worden, besluit over te gaan tot het doen afbre ken van genoemd spuitenhuis. Dit gebouw doet geen dienst meer, behal ve voor werkplaats, en daarvoor is de lig- Uit 't leven van den beroemden Engelschcn detective HERBERT PORTER. Vrij bewerkt naar het Engelsch door J. H. (Nadruk verboden). „Dal heeft mijn man gedaan," antwoord de de jonge vrouw. „Maar de baron heeft hem uitgelachen en hem geantwoord- „U verbeeldt U toch zeker niet, dat de politie een dergelijk kletspraatje zal gelooven?" „Hadt U dan geen getuigen? Was er dan niemand, die liet sieraad vóór den diefstal van U had gezien?" „Neen. niemand. De voorhoofdband was een geschenk van mijn moeder; zij had hem voor jaren meegebracht uit Kashmir, waar mijn vader commandant van de En gelse he troepen is geweest. Het was een sie raad, dat alleen bij groot toilet gedragen kan worden, en ik heb het maar eenmaal aangehad; dat was in Parijs op een-bal bij den Engelschcn gezant al een jaar of drie geleden, dus de eenigc, die het zich zou heb ben herinnerd, was mijn moeder, met wie ik daar was en die is inmiddels overle den. En bij mijn roöwkleedmg kon ik dien hand heelemaal niet dragen." „Als het inderdaad zóó is. a!s U zegt/' cn uil de stem van den president klonk een on miskenbaar medelijden dan zou Uw man i.e. zekeren zin te beklagen zijn, want een ailernoodiotligste samenloop van omstan digheden zou hem tol dc misdaad gedreven hebben. Maar we hebben op het oogenblik uiel den diofslat van den voorhoofdband te behandelen, maar den moord op Baron Gol doni, en dal Uw man daaraan schuldig is, 8taat thans, ik wil ei wel aan toevoegen, helaas. vast." D" jonge vrouw zag den president met trillende i^ppen aan plotseling barslle zij m snikken uit en verborg haar gezicht in handen komen thans," vervolgde de presi- ging lastig voor do brandweer zelf. Voor de veiligheid acht hij verdwijnen beslist noodig. Mevr. v. ITALLIE had ook wel gewezen op de slechte bestrating, zoo de weihouder geen proefnemingen had toegezegd. Nu haar voorstel: Ondergeteekende heeft de eer B. en W. uit te noodigen tot het ontwerpen eener ver ordening tot heffing van een belasting op particuliere sloepen, stoepjes, teneinde gebruik makende van den tegenzin der be volking tot het betalen van belasting haar er toe ever te halen, de hekken, af- sluitijzers enz. te verwijderen. Dan zal een soort nood-trottoir ontslaan (zooals reeds aanwezig in de Brce9lraat b.v. van de Burg- steeg lot het Gangetje) die kan dienst doen, totdat de gemeentelijke kas in staat is een geregeld trottoir te doen aanleggen. Alleen op deze wijze kunnen de voetgan gers „de regels loepassen geldende voor het verkeer" waaraan B. en W. terecht zoo groole waarde hechten. Veiligheid gaat bij haar boven schoon heid en zoo alleen kunnen de voetgangers den regel loepassen: de voetgangers op de trottoirs. Direct trottoirs van gemeentewege vra gen zal zij niet, gelet op de finanliën; haar voorstel kan als overgang dienen. Welen B. en W, een anderen weg, dan vindt zij dat ook goed. De heer HUURMAN komt er legen op, dat rechts voorstellen afwijst, omdat ze van do S. D. A. P. komen. Alle voorstellen Schüller zijn wenschclijk, spr. zou er nog wel 25 aan kunnen toevoegen, maar zijn ze noodzakelijk? En alleen het noodzakelijke kan geschieden met het oog op de finan- tiën. Spr. acht de Centrum-straten eerder in aanmerking komen voor verbetering als verkeerswegen dan de straten, door den heer Scholier genoemd. Niet, omdat het „maar" Oranjegracht is of zoo. Zie dan maar naar de nieuwe wijken, die heel wat heter zijn. Tegen verstraten met oude vcldkeiën ver zet hij zich vooral. Het gemeentebestuur is al bezig aan plannen tot verbreeding van den Stations weg. Dat is dus het intrappen van een open deur. Aan den Nieuwe Rijn is 't heel weinig gevaarlij"k behoudens een enkel oogenblik. De heer KNUTTEL: Laat men dan thuis blijven. De heer HUURMAN: of aan de Witte Singel wonen en werken aan een woorden boek, dat nooit uitkomt. Trottoirs daar acht hij dus met noodza kelijk. Het spuithuis is zeer nuttig voor berging en wegnemen acht hij zeer bezwaarlijk. Wat de democratie van mevr. v. Itallie betreft bij de stoepjes en hekjes, die is z. i. wel heel ver zoek. Bovendien kan men dan zijn nek breken over die sloepjes, afgezien van de kostbare bewerking van wegnemen en weer opknappen. Voor de winkels zou zoo'n montagne msse ook niet voordee- h'g zijn. De heer HEEMSKERK voelt meer voor de idee SchüIIor inzake den Nieuwe Rijn den voor de idee van B. en W. (trottoirs tus schen Burgsteeg en Hooigracht). De heer KNUTTEL meent, dat vele an dere voorstellen even noodig of wenschelijk zijn en daarom heeft hij bedenking om te 9temmen voor niet principicele, den klas senstrijd niet bevorderende voorstellen ails hierbij gedaan. T Geeft slechls verwarring. Het voorstol van mevr. v. Itallie acht hij al zeer bedenkelijk, ruw afbrekend zonder eenige deferentie voor hel stadsschoon. De heer SPLINTER waardeert do moeite van den heer Schüller, doch voor dc C. v. F. zijn ze oud. Deze commissie zit alleen met de finantiën, anders was ze er zelf reeds lang mee gekomen. Wal Nieuwe-Rijn betreft, steunt hij den heer Heemskerk. dent, lot het hooren van den detective Her- bert Porter." De deurwaarder ging naar hui len en kwam met den opgeroepen getuige terug. Aller oogen vestigden zich op den be roemden man, met zijn kaarsrechte, krach tige gestalte cn zijn scherp-geteekend, intel ligent gezicht, waarin geen trek verried van wat er in hem omging. Hij was het, die de eerste, fijnste draden van deze zaak gevon den had en die ze had aaneengeknoopt en menigeen zag hem aan met ontstemming, met stil verwijt als hij van deze vastbe raden, wilskrachtige figuur keek naar den. beklagcnswaardigen schilder en zijn be koorlijke jonge vrouw." ,,U zult ons niet veel nieuws meer te ver tellen hebben, Mr. Porler," zei de voorzit ter. U bent de laatste getuige, die gehoord wordt, en de beklaagde heeft bekend." „Het is inderdaad niet veel, wat ik te zeg gen heb, mijnheer de president," zei de de tective op zijn droogslen toon. „Een kleinig heid maar. De beklaagde is onschuldig. Dc president, de rechters en de gezwore nen, richtten zich op in hun zetels, als door een plotsclingen schok getroffen, en staar den den man aan, die daar met onbewogen gezicht voor hen stond en deze onbegrijpe lijke mcdedecling deed. Op de publieke tri bune was heftige emotie, hoorde men onder drukte kreien. „Wat zegt u daar? Onschuldig?" herhaal de de president in stomme verbazing. „Ja, mijnheer de president." „En kunt u dat bewijzen?" „Het zal me niet moeilijk vallen het be wijs te leveren. Do beklaagde moet de daad, die hij hekent, gepleegd hebben, hebben verricht met een revolver, die ik hier ter ta fel zie liggen, en die hij pas den dag, nil den moord op Baron Goldoni gekocht heef t." „Hè?" zei de president, thans op het top punt van verbazing, terwijl de verrassende verklaringen van den beroemden speurder, zoowel door de rechters en de jury als op de publieke tribune met ademlooze spanning werden gevolgd." f „Ik zal het u nader verklaren, mijnheer de president," zei Herbert Porter, met iets triumfantelijks in zijn. stem, terwijl zijn scherpe gelaatstrekken zich verzachtten en Wethouder MULDER heeft bijkans niets meer te zeggen na den heer Huurman. De bestraling bij de tram is inderdaad slecht. De Mij. erkent het, maar voor daad werkelijke verbetering heeft de Mij. zegt zij, geen volk. De bestrating in hel algemeen elders is veel slechter dan hier B. en W. doen ech ter hun uiterste best om een nieuw systeem van slraatmaking te vinden, die nu som6 veel te wenschen overlaat. Het tweede stuk. Nieuwe-Rijn kunnen B. en W. le gelegene^ tijd in studie nemen. Zaten we ruim in geld, dan zouden we wellicht alle voorslellen noodig vinden. Nu zijn ze slechts wenschelijk. Toch zijn B. en W. er reeds mee in onderzoek om er mee te komen, wanneer het kan. Hij raadt den heer Schüller daarom aan zijn voorstellen nu te rug le nemen. Het voorstel v. Itallie is een paardenmid del voor zoover het nog mogelijk zou zijn. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. as phalteering der hoofdstraten zeer wensche lijk achten, maar niet op deze begrooling. Enkele dingen als verbreeding Stationsweg zijn al in voorbereiding. Verdere trottoir- legging van den Nieuwe-Rijn kan wellicht bij volgende begrooting. Alles moet geleide lijk gaan, wat ook geldt voor de andere voorstellen Schüller, di eop zichzelf alle maal goed ziin zooals voovele andere din gen. Wat mevr. v. Itallie betreft, is spr. het volkomen eens met den heer Knuttel, aJ wil hij het niet zoo fel zeggen. Een massa 3tadsschoon zou vernield worden, daar zoo'n belasting alleen kan voor de gansche gemeente, niet voor één of een paar straten. Mevr. v. ITALLIE meent, dat zij beter weet, wat democratie is dan de heer Huur man. Nader verdedigt zij dan nog haar voorstel, dat niet zoo dwaas is. Maar zij trekt het in, gezien de stemming van den raad. De heer Schüller trekt zijn voorstellen in en stelt in de plaats daarvan een voorstel om post 283 le verhoogen met f 44.076 om zoo B. en W. in de gelegenheid le stellen naar eigen verkiezing het meest noodige te doen uitvoeren. De heer GROENEVELD vraagt, of B. en W. de vcldkeiën dan niet willen doen ver dwijnen. De VOORZITTER zegt: zeker, inaar ge leidelijk. Het nieuwe voorstel Schüller ont raadt hij, want dat bedrag komt dan op de inkomstenbelasting, waarvoor hij geen nood zakelijkheid ziet. Blijkt nog iets mogelijk le zijn, dan zullen B. en W. niet aarzelen, het te doen. Het voorstel Schüller wordt verworpen met 246 slemmem Voor de S. D. A. P. Bij arL 286 (onderhoud wandelplaatsen en plantsoenen is een voorstel van den heer SIJTSMA cn mevr. VAN ITALLIEVAN EMBDEN Ondergetcekenden stellen den Raad voor een onderzoek in te stellen naar de wen schelijkheid van een nieuwe Stadskweekerij cn daarbij te overwegen of het bij gebleken wenschelijkheid geon aanbeveling zou ver dienen, daarvoor de terreinen van hel' Rijks opvoedingsgesticht, dat eerlang aan zijn oude bestemming wordt onttrokken, daar voor aan te wijzen. Mevr. v. ITALLIE verdedigt dit voorstel met het oog op bezuiniging in allerlei op dicht terwijl de aangegeven gelegenheid zeer goed is gelegen en economisch kan werken. De heer SCHÜLLER steunt het voorstel cn verdedigt het aanschaffen van een rno- tor-maaimachinc. De heer ELKERBOUT is voor het laatste, bestrijdt het eerste. Verder wijs hij op de ontoelaatbaarheid van Mu9is in dezen toe stand. Is er geen aanleiding om te trachten het terrein weer aan de gemeente te bren gen? Hij doet een motie in dezen geest. De VOORZITTER zegt op dit laatste, dat prae-advies zal worden uitgebracht Wethouder MULDER erkent dat ten aan een begin van een glimlach in zijn grijze oogen twinkelde. „Hel misdrijf werd gepleegd op 15 Aug., 's middags om twee uur." „Dat is ons bekend." „De revolver echter, waarmode de be klaagde het feit zou hebben gepleegd, is op 16 Aug., 's morgens om halfelf, gekocht in den wapenhandel van Mr. Curtiss in Regent Street Daaruit volgt dus onomstootelijk dat beklaagde op het moment van het misdrijf het wapen, nog niet heeft bezeten." „Wat heeft dc beklaagde hierover op te merken?" vroeg de voorzitter. „Dat is een vergissing. De wapenhande laar moet zich ccn dag vergist hebben." „Dat is buitengesloten," antwoordde de detective onverstoorbaar. „Toen mr. Kennedy de revolver kocht, kwam er juist een kas sierslooper de zaak binnen om een wissel te presenteeren. Die wissel hatl toevallig 16 Augustus als vervaldag en is ook prompt op dien dag voldaan." „Daarvoor zullen we het getuigenis moe ten hebben van den wapenhandelaar Cur tiss cn van den kassierslooper." „Dat spreekt vanzelfIk heb de beide heeren al mee hier naar toe gebracht." „Ze kunnen binnenkomen." De beide mannen traden met vasten tred <sn opgeheven hoofd voor het getuigenhekje. „U weet, wo.arover de zaak gaat, niet waar?" wendde de president zich tot den wapenhandelaar. „Wanneer hebt u de re volver, die ik u hier toon, aan den schilder Kennedy verkocht?" Op 16 Augustus, 's morgens om halfelf." „Hoe komt het, dat u dat oogenblik zoo precies weet?" „Omdat op het oogenblik, dat mijnheer Kennedy den winkel uitging, er een wisSel gepresenteerd werd van William Forman Cy., uit Manchester, van 40, die op 16 Augustus verviel." „Wie heeft u dien wissel gepresenteerd?" „Een looper van „The Exchange Bank". Hier staat hij en hier is de-wissel." De president nam het papier aan en toonde het den banklooper. „U hebt ge hoord wat mr. Curtiss verklaard heeft. Is dat juist?" „Ja" zeide de kassierslooper. „Ik heb zien der kweekerij wel geklaagd kan worden. Een eigen kweekerij zou echter te duur worden gezien het gebruik en het rijk heeft nog 23 huurjaren op het Rijks-Opvoedings gesticht waarmee het blijkbaar een andere bedoeling heeft, want opgezegd is de huur nog niet. Een>motormaaimachine zal nader worden overwogen. De heer HUURMAN zou de plaats van dit gesticht bovendien al zeer ongelegen vinden voor een kweekerij. Mevr. v. ITALLIE trekt het voorstel in. Bij art. 287 (kosten bruggen) zijn drie voorstellen Schüller. De VOORZITTER zegt dat met 1 Mei pa3 over de Havenbrug beslist worden kan cn dringt dus op uitstel aan. De heer SCHüLLER tickt zijn voorstel daarop dienaangaande terug. De heer KNUTTEL: in plaats van 't abat toir wordt het zelfmoordepidemie! Dc heer SCHüLLER verdedigt weder zijn beide andere voorslellen. le. Ondergeteekende stelt voor, te beslui ten een bedrag van f 50.000 beschikbaar le stellen voor het vernieuwen der Sf. Nico- laasbrug, met bijkomende werken. 2e De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, de Langcgrachtbrug welke niet voldoet aan de eischen door het drukker wordende verkeer gesteld, zoo spoèdig mogelijk af te breken cn door een nieuwe te vervangen, noodigt B. en W. uit plan en begrooling le doen opmaken en den Raad voor te leggen. De VOORZITTER zegt, dat van de wen schelijkheid zeker ieder overtuigd is en slvit voor op beide voorstellen prae-advies uit te brengen. Conform besloten. Iïierop wordt de z'lting geschorst. Avondzitting. Bij art. 288 (onderhoud kolken en riolen) wijst de heer SCHüLLER nogmaals op de gebrekkige rioleering van de Bakker Korff- straat bij flinken regenval. Blijft alles zoo, dan komt ook de Pastcurstraat in 't gedrang door 't slachthuis. Wethouder MULDER zegt, dat in de Bak ker Korffstraat de rioleering is verzakt. Ver betering kan alleen met groote kosten voor de huiseigenaren. Hij wil de kwestie nog eens zorgvuldig onderzoeken. De rioleering van 't slachthuis zal verbe terd worden. Bij art. 289 (kosten havens etc.) dringt de heer WILBRINK aan op lioogor uittrekken voor uitdieping. Wethouder MULDER zegt, dal uit een andere post wellicht nog wat kan worden toegevoegd. Bij art. 291 (Markt en Havendienst) is een motie GROENEVELD. Ondergeteekende stelt voor: De Raad verzoekt B. cn W. zoodanige maatregelen te nomen, dat de taak van de Commissie voor het Marktwezen wordt uitgebreid tot den Havendienst. Dit, waar beide zaken zoo in elkaar overvloeien, en ook dc Havendienst vim yocl belang is. De heer WILBRINK sluit zich aan bij den heer Groeneveld (temeer waar de lex ding niet bij uitstek deskundig is) evenals dc heer SPENDEL cn de lieer v. d. REIJ- DEN, die echter dan uit den raad ook des kundigen wil zien aangewezen. Wethouder REIMERINGER zegt, dat Markt- en Havendienst twee geheel ge scheiden diensten zijn, alleen hier verbon den doordat een persoon over beide gaat. Er is voorts al een commissie voor den Ha vendienst, n.l. de C. v. F. Moet voor zoo'n klein corps als dat van den- Havendienst, een aparte commissie zijn? Het initiatief voor de instelling van een commissie gaat bovendien uit van B. en W., niet van den Raad. De heer HUURMAN steunt den wet houder. De VOORZITTER onderstreept, dat de Ha- dezen wissel op 16 Augustus Lij mijnheer Curtiss gepresenteerd. Toen ik de zaak bin nen kwam, ging die mijnheer, die daar in de bank zit, juist weg." „Het komt me voor," zei de president, „dat de zaak toch meer gecompliceerd is, dan we oorspronkelijk dachten. Wel is waar bekent de beklaagde zonder voorbehoud. Maar dat zou niet het eerste geval van val- sche zelfbeschuldiging zijn, dat ik beleef. Maar. mr. Porter, wat is naar uw mee- nihg de reden van deze zelfbeschuldiging?" De detective glimlachte. „Dat is, geloof ik, niet moeilijk te raden. Mr. Kennedy houdt zijn vrouw voor de schuldige en nam de schuld op zich om haar te redden." De president vestigde do oogen op de weenende vrouw, die plotseling den zakdoek voor haar oogen wegdeed cn verschrikt beurtelings naar den detective cn naar haar man keek. „Wat hebt u hierover te zeggen, mevrouw Kennedy?" „Als mijn man onschuldig is, zou dat voor mij een ontzettend groot geluk zijn," „En wat hebt u er over op te merken, beklaagde?" De schilder-zag naar zijn vrouw en zeide aarzelend: „Ik kan op het oogenblik niets zeggen, mijnheer de president." Toen hel spoor, dat naar mr. Kennedy voerde," ging nu de-detective voort, „valsch bleek, heb ik een andere mogelijkheid over wogen. Voor een paar dagen hen ik nog eens naar de kamer gegaan, waar de moord heeft plaats gehad, cn heb die nog eens grondig doorzocht. En in een hoek heb ik d i t gevonden Hij vouwde een zakdoek open en reikte dien den president over. „Dit zakdoekje is gemerkt V. K." zei de president. „Dat zal wel beteekenen Violet Kennedy. Is het van U, Mevrouw?" Mevrouw Kennedy knikte bevestigend. „Dat zou dus een nieuw gezichtspunt zijn", zei de president aarzelend. „Het zak doekje van mevrouw Kennedy op de j>laats van het misdrijfnietwaar mevrouw Kennedy, U hadt minstens evenveel belang bij den dood van baron Goldoni als Uw man? Ja, eigenlijk nog meer. want U was niet alleen bang voor schandaal, maar ook vendienst behoort bij Fabricage. Waarom de Commissie voor den Markldienst nu opeen» gesteld over zoo'n technische dienst als de Havendienst is? De motie wordt aangenomen met 1810 stemmen. Tegen de heeren Sanders, Mulder, Wilmer, Zuidema, v. d. Reyden. Bergers, Huurman, Splinter, Rciineringcr en Meynen. Bij art 297 (Bijdrage aan het comité van Actie voor het wegennet) stelt dc heei KNUTTEL voor schrapping, het mal vindend dat particulieren gaan over wegen, die toch aan de overheid behooren. Wethouder MULDER begrijpt het verzet niet, waar "zoo toch veel bereikt wordt vooi een goed wegennet. Do lier KNUTTEL vraagt geen stem ming. Bij art. 322 (Openb. Onderwijs* is een motie-SIJTSMA: De Raad van oordeel, dat het met het oog op den in de gemeente bestaanden toe stand van het lager onderwijs wellicht aan beveling zou verdienen, dat het plaatselijk toezicht op dit onderwijs worde versterkt met een gemeentelijk inspecteur, noodigt B. cn W. uit dit denkbeeld nader te overwe gen en daarover pracadvies uit le brengen. Dit, waar deze dienst zich zoo heeft uit gebreid. Elders werkt het ook gunstig en 't Bijz. Onderwijs kent dit instituut ook. De lieer KNUTTEL verdedigt ook dit jaar weer om een nieuw artikel uit to trekken f 5000 als bijdrage van de gemeente in de kosten van schoolreisjes, die zeer verrui mend werken voor den blik der kinderen. De meerderheid der scholen doet er zelfs heelemaal niet aan, w. o. de scholen met kinderen van de minst gesitueerden. De heer VER WE Y is bescheidener en vraagt slechts f 1000 voor dit doel. Hel voorslel-Sijtsma zag hij gaarne voor prae- advies naar B. en W. gaan. De heer OOSTDAM zal op dc schoolreis jes niet ingaan, dat is oude kost. Het voor- 8tel-Sijtsma zou het aantal ambtenaren weer vcrgroolen cn heeft men er één, dap volgt gewoonlijk meer. Hij is daar dus te gen. Ilij wil niet meehelpen B. en W een ambtenaar op te dringen, waarom zij zelf niet vragen. De rijksinspecteur is actief ge noeg, daarenboven. De heer WITMANS sluit zich bij den hecï Sijlsma aan. De lieer ZUIDEMA is legen het voorstel- Sijtsma, daar cr z. i. geen argumenten vooi zijn. Voor overwegen is er ook geen reden. Bij het Bijz. Onderwijs staat het heel an ders. Van schoolreisjes verwacht hij weinig nut. Wil men ze, laat het partic. initiatief dan helpen. De hoer WILBRINK begrijpt niets van den democratischen bezuiniger Witmans. die nu juist geld meer wil uitgeven voor iéts, wat toch niet noodig is als zoo'n in specteur. (Tal van interrupties. De VOORZITTER zegt: 't Lijkt wel een kippenhok). 'vV eth. MEIJNEN z^gt: B. en W. hebben zoo'n inspecteur overwogen en achten dezen over bodig, zelfs in wenschelijkheid. Het onderwijs is hier best te overzien, 't Zou toch zeker een f 5000 kosten ook. Zelf? nu nog kunnen de hoofden he3t dagelijks inspiecteeren en naast hen staat de plaatselijke school commissie. De rijksinspecteur is zeer ijverig, gelijk de heer Ooafcdam reeds aeide. En ten slotte is er nog een afdeeling Ouder-» wijs. De schoolreisjes zijn altijd verworpen en veranderd is er niets. De heer KNUTTEL verwacht ook niebi van een inspecteur, die best voor Bijz. Oiv derwijs zou kunnen Zijn- De heer VERWEIJ zal bij nadere oveiN wegen tegen het voorstel-Sy tsma stemmen omdat men dan weer eenigazins op hei terrein van het- ambulantisme zou komen en blijkbaar het toezicht voldoende is. voor een aanklacht wegens diefstal. En al was L' onschuldig, U wist ook wel, dat die onschuld moeilijk tc bewijzen zou zijn ge weest. Zoo is het toch, nietwaar mevrouw Kennedy?" „Ja", zei d? jonge vrouw nauwelijk* hoorbaar. „Dat zou liet onderzoek in andere richting brengen cn tot schorsing van dit proces aan leiding moeten geven", ging de voorzitter voort. „Het komt me voor, dat we hier met een geheel nieuw, verrassend element te doen hebben." „Dat had ik ook gedacht", zei de detec tive op eenigszins meewarigen, humoristi- schen toon." Maar het is jammer geno«?jf "niet zoo." „Wat bedoelt U daarmee?" „Wel, het kwam me een beetje onwaar- schijnlijk voof", antwoordde de detective, „dat ik zoo'n belangrijk bewijsstuk als deze zakdoek, bij het eerste onderzoek niet zou hebben opgemerkt. Maar ten slotte, een ver gissing blijft altijd mogelijk." „Zeer juist," merkte de president cp. „Maar toen viel mij iets in. dat alle corn- binaties in deze richting direct ontzenuwde" „En dal was?.vroeg dc president in spanning. „Als deze zakdoek iets met den moord (e maken had. en alleen in verband daór- mee was het ding voor ons van belang dan moest het op 15 Augustus, 's middag? om kwart over tweeën, in de kamer van baron Goldoni verloren zijn. Op dat oogen blik bestond er echter nog geen dame. die op haai' zakdoek de initialen V. K. kon heb benMevrouw Violet Kennedy was op 15 Augustus, om twee uur 's middags nog Miss Violet Hubbard Ik heb me in deze zakdoeken-aangelegenheid nog een beetje verder verdiept en ik heb kunnen vaststel len, dat Mrs. Kennedy deze zakdoeken pas een maand later heeft laten maken.Met andere woorden: ze heeft deze zakdoek pas later op een of andere manier van de mis daad weten binnen te smokkelen, om zóó zelf in verdenking te komen." (Slot volgt.).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5