„DE JOCKEY" Ho. 20169. DONDERDAG 10 DECEMBER ONS FEUILLETON Officleele Kennisaeving. T STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. Anno 1925. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVEF.TENTIEN: 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANSi Voor Leiden per 3 maanden 2.85, per week ...-.V..."..* 10.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week ,T7.a 0.18. Franco per post f 2 35 -f- portokosten. Jlt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Weldra wordt in ons Blad begonnen met een Nieuw Boeiend Feuilleton: GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken VischwinkeL jyisckmarkt 18, tel. 1225, is VRIJDAG Terkrijebaar: SGELELVfSCH a f 0.13—f 0.25, BOHOL a f 0.19—£0.37, GEH. KABELJAUW t f0.20, en TARBOT A £0.60 per pond. N. C DE G1JSELAAR. Burgemeester. Leiden, 10 December 1925. Kamer van Koophandel en Fabrieken in Rijnland. Gistermiddag hield de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland op de bovenzaal van Amicilia een openbare ver gadering onder voorzitterschap van den heer Ten Cate Brouwer. Er waren 16 leden aanwezig. Enkele le den hadden kennisgeving van verhindering gezonden. Na een kort openingswoord stelde de voor alter voor do notulen slraks te doen voor lezen in de huishoudelijke vergadering. Daarna werden eenige mededeelingen van ingekomen stukken door den voorzil.er ge daan, waaronder een schrijven van het Hoofdbestuur van de Posterijen en Te,e- grafie naar aanleiding van een verzoek van den lieer Zonneveld om het tarief voor de verzending van bloembollen in pakjes van 1 minder dan 1200 gram naar hel buitenland I Je veriaeen. Volgens dit antwoord kan daar op niet worden ingegaan. De heer Zonneveld wilde er zich bij neer leggen op een tweede verzoek mede door den heer Zonneveld gesuggereerd om hel telefoonkantoor te Sassenheim langer open te stellen als thans het geval is en verbete ring te brengen m de bestellingen werd ge antwoord. dat daarvan zal worden vol daan als de behoefte daartoe blijkt. De afd. Haarlem van de vereeniging s,Bloembollencultuur" heeft ook in dien geest geadresseerd. De heer Zonneveld zeide nog dat er in \J3assenheim een andere directeur is geko- /tnen en nu is vooral wat de verzending be treft reeds eenige verbetering aangebracht. De voorzitter wees. nu op de as. vergade ring van de Kamers van Koophandel in Ne- r' 'UlfWUd die Vrijdag a.s. in Utrecht zal wor den gehouden, waarvan hij enkele punten der agenda noemt waaronder ook een voor stel inzake versnelling van de rechtspraak Ia handelszaken, waarvoor een cominis^ sie is benoemd. Ieder is in de gelegenheid deze vergadering bij te wonen. In den iegel wonen voorzitter en secretaris de vergade ring als afgevaardigden bij. De heer De Gooyer wees in verban^ met liet agendapunt er op dat het goed zou zijn dat de afgevaardigden zich ook verklaarden voor een wettelijke regeling van het ac countantswezen, waaraan groole behoefte is. Verder was ingekomen een mcdedeeling van het gemoentebestuur Rijnsburg inzake de oprichting van een hulppost- en telefoon kantoor, wat voor kennisgeving werd aan genomen. Ook was ingekomen een schrijven van het gemeentebestuur van Noordwijkerhout dat de gemeente niet heeft kunnen voldoen aan het verzoek der Kamer om de zakelijke belasting op het bedrijf af te schaffen. 'Dit besluit wordt door den voorzitter be treurd, omdat nu nog eenige gemeente in Rijnland volhardt en deze onbillijke belas ting handhaaft. Afschriften waren ontvangen van adres sen van de Kamers van Groningen en Utrecht aan het Hoofdbestuur van de Pos terijen en Telegrafie om de telefoontarieven te verlagen, waar deze dienst en 1921 een latig saldo van 5 miliioen opleverde. De voorzitter heeft ook een onderhoud gehad met het gemeld Hoofdbestuur over de verlaging der posll'arieven en vernam dat vermoedelijk in het vroege voorjaar d e brievenpost zal worden ver laagd van 10 tot 71/-' c e n t. Dc voorzitter wilde tot zoolang wachten. Anderen wenschten dat de voorzitter nog- eens deze zaken zou bespreken bij het Hoofdbestuur. De heer De Gooyer bracht nog in het mid den de onbillijkheid dat ook filialen van groole zaken moeten betalen voor de aan vragen van een verkort telegram-adres. Daarop zou hij de aandacht mede willen vestigen. Voor elk telegram-adres wordt een recht van f CO gevraagd. De heer Van der Laan merkte op dat ze ker niet alle plaatsen voor dit recht f 60 moeten betalen, wat volgens den heer Meer burg wel zoo is, terwijl de heer Van Ginkel opmerkt, dat de Kon. Ned. Grofsmederij geen rechi verschuldigd is wat volgens de Toorzilter eenjjevolgjs_van oudere rechten I en bepalingen. De voorzitter wilde eerst af wachten wat er na Januari gebeurt. De heer De Gooyer wilde op verlaging van dit recht aandringen. Dit voorstel werd met 13 stemmeif aan genomen. De heer Simonis stemde tegen; de heeren Heringa en de voorzitter brachten hun slem in blanco uit. Nog kon de voorzitter mcdedeelen dat met ingang van 1 Januari de telefoonkanto ren ook na negen uur 's avonds voor in ter- locaal en internationaal verkeer zullen zijn geopend zonder verhoogd tarief, welke me- dedeeling met instemming werd vernomen. Een aischrift van een adres van de Ka mer te Arnhem aan do Regeering, begelei dende een concepl-onlwerp van wet op de procesvoering, die thans te omslachtig ge acht wordt, zal in de volgende vergadering worden besproken. Ter tafel kwam -nu een antwoord op een adres der Kamer, inzake vergunning door Rijnland verleend voor het varen met mo torbooten in Rijnlands boezemwater. Daar uit bleek dat het Hoogheemraadschap de provinciale regeling volgt en dal de vergun- ningen gemakkelijk worden verkregen. Naar aanleiding van een schrijven van het Genootschap „Kennis is Macht" alhier, naar aanleiding van den wensch van het Prov. Bestuur dat de Kamer 10 pet. bij draagt Ln de post: „salarissen en pensioe nen" bespreekt de heer De Gooyer de nut tige strekking van „Kennis is Macht" ter wijl de heer Heringa opmerkt, dat even goed als hel handelsonderwijs het nijver heidsonderwijs daarvoor in aanmerking zou komen. De heer Van der Zanden meent dat „Ken nis is Macht", gezien wat zij op het gebied van het handelsonderwijs, speciaal v-oor Leiden beteeken t, deze subsidie wel waard is. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten geen beslissing te nemen alvorens het bureau nader met het bestuur van het Genootschap heeft geconfereerd. Het Comité voor Wegen verbetering had verzocht dat door middel van het Bureau der Kamer het Comité klachten zou verne men over den slechten toestand van wegen in het district, waardoor het Comité met meer kennis van zaken zal kunnen optre den. De heer Van der Laan merkte op dat het meestal provinciale wegen betreft; de heer R. Ouwehand was van oordeel dat het Co mité zich in dezen eer moest-wenden lot de gemeentebesturen. Jhr. Roëll wees jiu op den desolalen toe stand van den weg Oegslgeest-Rijnsburg- Noordwijk, de heer Zonneveld noemde den weg Sassenheim-Voorhout, de heer Leman wees op den overweg Rijnsburgerweg-Sta- tionsweg, wal volgéhs sommigen hier niet bij thuis hoorde, de heer Raaphorst vertelde van den desolaten toestand van den Ziende- weg, Zwammerdam-Nicuwkoop-Noorden ei\ verder werden nog meerdere wegen ge- moemd. Het Bureau zal een en ander ier kennis van het Comité brengen. Met genoegen deelde de voorzitter verder nog/ mee dal de Vereen. Ned. Fabricaat een nieuwe film op nijverheidsgebied heeft doen vervaardigen, en voor verlooning beschik baar stelt. Hij memoreerde voorts de nieuwe samen stelling van de Kamer en bracht dank aan de aftredenden voor hetgeen zij in het be lang der Kamer hebben gedaan, waarvan de heeren Sprey en Van Schie schriftelijk af scheid hadden genomen. Een tweede bundel ingekomen stukken (map B) werd zonder nadere bespraking voor kennisgeving aangenomen. Hierna kwam men tot de agendapunten. Allereerst kwam Ier tafel de voorgeno men opheffing van één postbestelling in Leiden nl. die, welke uitgaat 's middags 12 uur. Uit een mondeling onderhoud dat de voorzitter te dezer zake met den directeur van het Postkantoor hield was gebleken dat deze bestelling weinig beleekent en ge middeld 4 a 500 brieven en 3 a 400 andere poststukken bevat. De derde bestelling die anders te ruim 4 uur uitgaat wordt dan vervroegd tot 3.25, waardoor ook nog de buiten! andsché rost daarin kon worden op genomen. Dc voorzitter meent dat, waar hierdoor een niet onbelangrijke bezuiniging wordt verkregen, terwijl de regeling ook nog voor- deelen biedt, de Kamer zich hierbij wel zou kunnen neerleggen. De heer Meerburg vraagt of de buitenge meenten er niet onder zullen lijden, wat de voorzitter ontkent en de heer Van der Zan den vreest dat wat men aan den ecnen kant bezuinigt zal verloren gaan door wachtgel den enz. De heer Heringa vindt deze regeling toch te betreuren. Dc Voorzitter merkt op, dat er f 10.000 door wordt bezuinigd, een der middelen, waaruit de Verlaging der post- tarieven zal worden bestreden. De heer De Gooyer vraagt nog of de En- gelsche post ook nog in de nieuwe middag- bestelling zal vallen, wat de Voorzitter be vestigt. Met één onthouding (de lieer Heringa) keurt de Kamer deze verandering goed. Door het Departement van Arbeid was Ier kennis van de Kamer gebracht een verzoek van de Commissie voor Economische Zaken aan den Volkenbond, beoogende maatrege len tot betere bescherming van den buiten- landschen kooper. De Voorzitter licht deze zaak nader toe. De bedoeling schijnt, dat door een deskun dige, door de Kamer aangewezen, een cer tificaat bij de goederen wordt gevoegd, dat het gezondene aan de gestelde eischen vol doet. Er ontspint zich over deze circulaire een uitvoerige 'discussie. De heer Heringa vraagt of de Kamer ten opzichte der verzon den goederen ook eenige aansprakelijkheid aanvaardt. De heer Meerburg wijst er in dit verband op, dat de goederen wel eens anders kunnen aankomen, dan dat zij ver zonden zijn. De heer Van Ginkel vreest met koopers uit sommige landen en Stalen (Athene bijv.) chicanes. Do lieer Van der Laan betoogt in een uitvoerig beloog, dat in zoodanig certificaat ook een voordeel schuilt voor oen bonafide- handelaar, vooral met betrekking tot den blcembollenhandelNu worden minder waardige bloembollen voor lageren prijs naar liet buitenland verzonden, die onzen handel in miscrediet brengen. Dat zou dus niet gaan, wanneer een certificaat moet worden overgelegd. Na nog eenige discussie wordt besloten van de drie vragen, in dit verband de Ka mer gesteld: a. of een benoeming van een deskundige door de Kamer ter bekwameren tijd zou kunnen geschieden; b. of.de Kamer bekwame zaakkundigen zou kunnen vinden, en c. of de Kamer zich voor deze certificaten aansprakelijk zou kunnen stellen, de eerste twee bevestigend te beantwoorden. Ten op zichte der laatste vraag zal worden mee gedeeld, dat de Kamer zich voor het certi ficaat niet verantwoordelijk kan stellen. Tegelijk met dit voorstel kwam in behan deling een verzoek van de Kamer van Koop handel uit Parijs, of demogelijkheid zou kunnen worden geopend, dat bij exporteurs naar Frankrijk, een Fransche expert een persoonlijk onderzoek instelde len einde bij de verzending een certificaat van afzending te verstrekken. Medegedeeld werd, dat Frankrijk reeds met sommige anderen zulk een overeenkomst sloot. Het Bureau was van mecning, dat dit wel wat veel was gevergd van de expor teurs en ook in de Kamer voelde men er weinig voor. De lieer Zonneveld zag er. voor den bloem- bollenhandel wel cenig heil in en zal de zaak aan de orde stellen in de Vereeniging van Bloembollenhandelaren. Vervolgens werd na eenige discussie gun stig beschikt op het verzoek van het bureau van uitvinders lot het verleenen van een subsidie, waarvan het bedrag op f20 werd bepaald. Tegelijk werd op aandrang van den heer Wernink ook aan de vereeniging voor Normalisatie in Nederland, op welks verzoek het Bureau afwijzend wilde be schikken, een subsidie van f20 verleend. Eveneens werd f20 toegezegd aan de Vereeniging „Nedcrlandsch Fabrikaat". Om dit bedrag te bepalen op f 60, zooals de heer Van Ginkel voorstelde, werd niet ingegaan met het oog op de beperkte geldmiddelen. Op denzelfdengrond werd afgewezen de subsidie-aanvraag van de Vereeniging „Ne derland in den Vreemde", die reeds meer dere malen een subsidie van f 100 ontving. In verband met een verzoek van de veree niging tot bevordering der opleiding van landmachinisten, heeft het Bureau een onderhoud gehad met het bestuur en direc teur der Leidsche Ambachtsschool, en de toezegging verkregen, dat vanwege deze in richting een cursus voor machinisten (niet enkel landmachinisten) zal worden ge opend. als de Kamer een subsidie verieenc van f 150. Aan schoolgeld wordt ruim f 800 verwacht, particulieren zeiden ruim f 500 .toe. Op de vraag van den heer Meerburg of de gemeente niets dóet, antwoordt de Voor zitter, dat de begrooting reeds voorloopig i3 vastgesteld. Dat kan een volgend jaar worden overwogen. Deze subsidie wordt ook slechts voor den tijd van één jaar vertsrekt Aldus wordt besloten. Naar aanleiding van het wetsvoorstel tot heffing van accijns op binnenlandsche vruchtenwijnen tot f 10 per H.L., was een adres van de Vereeniging van Fruitbewcr- kers ingekomen, om daartegen te ageeren. Hel zou ten gevolge hebben, dat de binnen landsche fabrikanten in het geheel niet zullen concurreeren met de Fransche en Spaansche wijnen. De Voorzitter zegt, dat hij yit ervaring te Alphen weet, dat het de fabrieken voor jams en vruchtenwijnen slecht gaan. Besloten wordt, dat het Bureau een adres .zal ontwerpen en dit aan de Staten-Gene- raal zal verzenden. Ook werd besloten, nadat van alle zijden op de onbillijkheid der toepassing van de ijkwet was gewezen, besloten, om ook aan to dringen bij de bevoegde autoriteiten op wijziging dezer wet, waardoor verbeurd verklaring der maten en gewichten niet zoo op ruime schaal en zoo spoedig kan plaats hebben. Bij de rondvraag deed de heer Heringa èen aanval op de Huurcommissiewet, waar van hij het voortbestaan niet meer noodig achtte en maakten ook nog enkele anden leden opmerkingen, waarna de openbare vergadering werd gesloten en de Kamer - overging tot een huishoudelijke vergadering. Doelen wij nog mede. dat van het Depar. tement van Landbouw was aangedrongen op een goedkoopere lokaliteit voor de Kamer. De Voorzitter 2eide, dat hierover met het bestuur van „Amicitia" nader overleg zal worden gepleegd Het halve-eeuwieest der afd. Leiden der Hij. tot Bevordering der Toonkunst. Ter gelegenheid van het gouden feest der afdeeling Leiden van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst hield gistermid dag het bestuur van genoemde afdeeling in de receptiekamer der Stadsgehoorzaal een druk bezochte receptie. Tal van kransen en bloemstukken getuigden van de sympathie, die de afdeeling zich in den Iood der jaren in vele kringen heeft weten te verwerven. O.m. waren kransen of bloemstukken bin nengekomen van het hoofdbestuur van de Maatschappij lot Bevordering der Toon kunst, wan de koorleden der plaatselijke af deeling, van de Koninklijke Oralorium-ver- eeniging te Amsterdam, van het besluur van het gemengd koor „Sursum Corda'", alhier, van de Maatschap/pij voor Toonkunst alhier en va nden gérant en den oberkeilner der Stadszaal, de heeren van Ingen Schenau en Erades Sr. Voorts waren nog o.m. schrifte lijke gelukwenschen ontvangen van d--n oud-aldeelingsvoorzitter pr >f H IJ. Groone- wegen en 't oud-bnsluurslid dr. J. P. Focke- ma Andreac, thans burgemeester van Utrecht', benevens felicitatie-telegrammen van het Bureau der Maatschappij en de ver eeniging „Excelsior Crescendo" te Amster dam. Onder de velen, die het basluur per soonlijk kwamen compliraenteeren merkten wij in de eerste plaats een deputatie van de Mij. voor Toonkunst alhier op, oestaande uit de heeren A. D. Vijgh, voorzitter, G W. Groen, secretaris en H. YV. Hannivoort. Bij monde van eerstgenoemde werd het rece- pieerende bestuur toegesproken,"waarbij spr. allereerst opmerkte, dat het voor de afdee ling Leiden wel een groot genoegen moest zijn haar gouden feest le herdenken, waar zij loeh kan terugzien op .'en reeks van ja ren, waarvan niet alleen de afdeeling Lei den doch ook het geheele land met trots ge waagt. Ongetwijfeld, zoo ging spr. voort, dankt de afdeeling dezen roem voor een groot gedeelte aan het werk van hid drie manschap Daniël de Lange Joban Wa genaar Antoa il. Tiecie, die achtereen volgens het koor van de afdeeling die eer waardig keurden daaraan hun bijzondere krachten te wijden. Er moge dan een tijd geweest zijn, dal de verhouding lusschen onze beide maatschappijen niet ai lijd van even vricndschappeliikcn aard was, die da gen zijn thans voorbij en de samenwerking laat, waar dit noodig is, niets le wenschon over. Tenslotte sprak spr. den wensch uit', dat het der afdeeling Leiden gegund mocht zijn om gedurende een l2nge reeks van jaren hel Leidsche pnblii-k nog in die kunst te brengen, welke zij reeds in de vijftig jaren van haar beslaan in zoo hooge male had gebracht, welken wensch spr. vergezeld deed gaan van een 'fraaie krahs. De voorzitter, dr. C A. Crommelin dankt© in het kort den heer Vijgh voor zijn welge meende woorden. Onder de verdere aanwe zigen merkten wij ook nog op den heer U. W. H. SLheeman al vertegenwoordiger van „Sempre Crescendo" alsmede .verschillende afgevaardigden van vooraanstaande muziek verenigingen hier ter slede. Des avonds werd in de groote zaal door het koor „Die Johannes Passion" uitgevoerd, voor het ver loop waarvan wij verwijzen naar het ver slag van onzen muziekrecensent, elders in dit Blad. Ned. Bond van Technici. Door de afdeeling Leiden van boven ge noemden bond.was tegen gisteravond in de bovenzaal van café „De Harmonie" een openbare propaganda-vergadering belegd, die door circa twintig leden werd bezocht. De voorzitter, de heer C. van der Iloogt opende de vergadering mot een woord van welkom tot alle aanwezigen, in het bijzon der lot de sprekers van hedenavond, die be reid waren gevonden hier te komen spreken. Hierna verkreeg de bondsvoorzitter, de heer G. B. W. Denzier uit Amsterdam het woord, die aanving met op te merken, dat het hem een genoegen was in deze stad met haar vele bedrijven te mogen spreken, voor al waar in deze bedrijven tal van technici hun bestaan vinden. Helaas bevinden zich onder, hen nog vele ongeorganiseerden. Uit dit feit meent spr. niet de conclusie le mo gen trekken, dat dozen het dan zoo goed hebben, doch het is wenschelijk bij het stre ven van die Bond, dat het bestuur kan op treden namens een zoo groot mogelijk aantal technici. Het is reed9 een treurig feit, dat do Bond van Technici door jarenlange onder linge verdeeldheid een heel stuk ten achter is geraakt, doordat hij niet voldoende op kon komen voor de rechten zijner leden, louter en alleen omdat nog zoovelen niet aange sloten waren. Het is {enslotle gelukt een goede organisatie in het leven te roepen, waarmee wij ons zelf wel gelukkig, maar niet voldaan achten. Het is in het tegen woordige productieproces voor de technicus uiterst moeilijk zich een mcnschwanrdig be staan te verzekeren. Hij toch vormt de scha kel lusschen den ingenieur en den handar beider, welke schakel evenwel maar al te vaak den vorm van eeri stootkussen aan neemt, doordat den technicus de macht ont breekt zich hiertegen le verzetten Alleen eendrachtig optreden kan in deze verbete ring brengen. Hetgeen wel in de eerste plaats verbetering behoeft zijn de arbeidsvoor waarden: de salarissen zijn niét in vol doende mate verhoogd in verhouding met de stijging van den levensstandaard. Verder BINNENLAND. Do Raad van Leiden zet de behandeling der Gemeentebegrooting tooi 1926 Toort. Vergadering van de Kamer van Koophan del en Fabrieken tooi Rijnland te Lelden. Motie Tan dc Theologische Faculteit Tan Leidsche Studenten. De Teigadering der Chr.-Hist. Unie ba Utrecht. Bij de Tweede Kamer zijn de bezoldiging*. ontwerpen ingediend. Herdenking.Tan het 250-jextg bestaan Tan het Korps Marinierq te Rotterdam. BUITENLAND. De Volkenbondsiaad over de Ontwapg. ning, Sprig en Oostenrijk. Overeenstemming tosschen Engeland en Frankrijk inzake de ontwapening. Ook het Engelsche Hoogcrhnis en het par- lement van den Ieischen Vrijstaat kenren de Iersche overeenkomst goed. mist de technicus een behoorlijke regeling bij eventueele werkloosheid, uitgezonderd de technici in overheidsdienst, volgens spr. trouwens geen erg gunstige uitzondering. Evenmin beslaat er een behoorlijke regeling van werktijden en vacanties, er is geen be schermde vakkennis in den zin van wette lijk beschermde slaat9diploma s, kortom de technicus is geheel rechtspositie-loos en ge heel aan de willekeur van den werkgever, heizij particulier of overheid overgeleverd. De Ned. Bond van Technici wil in al deze wantoestanden verbetering brengen. Arti kel 3 der statuien noemt als dc voornaam ste: het verkrijgen van medezeggenschap in het vaststellen en handhaven der nrbeids- voorwaardefl, het afsluiten van collectieve arbeidscontracten, het oprichten en ia-stand houden van vak- en belangengroepen, enz. Om dit doel te bereiken is echter in de eerste plaats aller medewerking noodzake lijk. Ook in de toekomst zullen evenwel lal van vraagstukken onze aandacht blijven vragen zooals o.a.: hel toezicht op de vak opleiding. meerdere invloed op de sociale wetgeving, voorzoover die onze belangen betreft cn ten slotte het plaatsings- en in formatiebureau. Waar de Bond hiertegenover slechts een zeer lage contributie stelt, vertrouwt spr. er op. dat wanneer het organisatiebesef in de technici wakker wordt, ook voor hen een betere toekomst zal aanbreken (applaus). Na een korte pauze verkreeg vervolgens het woord de heer A. Lodder Nzn.. hoofd bestuurder voor de groep „technici in over heidsdienst". Spr. begon met op te merken, dat het voor de technici in particulieren en die in over heidsdienst een eerste vereischle is zich in één Bond le vereenigen. Over het nut van organisatio in het algemeen wil spr. niet verder uitweiden, doch hij betreurt het ten zeerste dat nog zóóvele technici blind zijn gebleven voor de noodzaak daarvan. Nu weet spr. wel, dat voor een deel hieraan ook de werkgevers debet zijn, doch juist daarom is organisatie de3 le meer noodzakelijk. Do Ned. Bond van Technici streeft naar een heid en daarvoor is noodig, dat alle bonden en hondjes zich oplossen in den éénen bond met opzijzetting van alle belangen op con- fessioneelen of politieken grondslag. Spr. vraagt zich af wat nu eigenlijk godsdienst met een vakbeweging te maken heeft. Be halve dat zich echter vele technici aansloten bij amblenanrsvereenigingen, organiseerden ook velen.zich in vereenigingén van tech nici in overheidsdienst of in semi-overlieids- lichamen. Waarom zich echter ook niet aangesloten bij den Bond v. Technici in par ticulieren dienst? Aan de hand van meergenoemd artikel 3 der statuten toonde spr. aan, dal de be langen van deze beide groepen toch waar lijk niet zoo veel uilcenloopen en dal zij zelfs op de kardinale punten samengaan; zooals spr. uitvoerig betoogde. De Ned. Bond van Technici kan dc be langen van-beiderlei groepen beharb'gen, al zal de strijd niet gemakkelijk zijn en zullen ook 'vele moeilijkheden overwonnen moolen worden. Spr. beslool zijn rode met een krachtige opwekking tot de ongeorganiseerde technici om zich aan te sluiten bij den N. B. T., op dat met een variant op dezo initialen gezegd kunne worden: „Niemand bleef thuis". /Ap plaus!. De heer Van der Hoogt dankte de beide sprekers voor hun interessant beloog en sprak de hoop uit, dat hel gesprokene vrucht mocht dragen om vervolgens te ruim lien uur de vergadering le sluiten ouder dank zegging tot de aanwezigen toot hun op. komst.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1