No. 20161. DINSDAG 1 DECEMBER Anno 1925. STftOSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenliën, uitsluitend bi] vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdag® 60 Cts.. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleio Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 67055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden 8.35. per week Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.36 portokosten. ƒ0.18. „0.18. Olt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Qffjriaofo GEMEENTELIJKE VISCHVERSOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225 is WOENSDAG verkrijgbaar: SCÏIELVISCH a f 0.13—f 0.25 SCHOL a [0.20 en GEII. KABELJAUW a fO.Sl per pond. N C DE GIJSELAAR. Burgemeester. Leiden 1 December 1925. 7463 Leidsche Chr. Oranje :niging. De gisteravond gehouden jaarvergadering (de 17e) was druk bezocht en de zaal van Prediker geheel gevuld. Door ongesteldheid van den voorzitter, ds. Thomas werd de ver gadering geleid door Jen vice-voorzitter de heer J. van der Steen Met psalmgezang en gebed geopend hield de w.n. voorzitter een toespraak in verband met den verjaardag der vereeniging en herdacht hij den Voorzit ter die door plotselinge ongesteldheid op het laatste oogenblik verhinderd was te komen. De muziek onder leiding van den heer Plu .Tr. deed eenige schoone- stukken hooren en daarna konden we genieten van den schoonen zang van rnej. Zandvoort die be reidwillig was aangeboden en die op hoo- g*en prijs werd gesteld. De ,,Koningsvrouwe" en het „Hemelhuis" werden treffend gezon gen. Daarna werden enkele huishoudelijke zaken de „vereeniging" betreffende behan deld, om vervolgens afgewisseld (e worden door een voordracht uit de geschiedenis van ons Vorstenhuis uit vroeger eeuwen. Do muziek, die voortdurend medewerkte begeleidde nu mej. Zandvoort bij haar zang stuk „Het Oud-Beyerlandsche Boertje", en anderen stukken, die zéér in den smaak vielen. Alsnu bespreking van het plan „feeste lijke herdenking in Februari van het zilve ren feest van ons Vorstenhuis". Het plan van hel bestuur werd unaniem aanvaard. Door de heeren Albers. P. Kouwenhoven on Hooidonk Jr. Werden nog cenige voor drachten ten beste gegeven, waarna deze jaarvergadering na verscheidene toespraken en dankbetuigingen aan degenen, die mede werkten, door br. Blommendaal met gebed gesloten werd. Jeugdbond voor Onthouding. De Jeugdbond voor Onthouding, afdeeling Leiden, heeft een tombola in de groote zaal van het Nutsgebouw gehouden. De prijzen waren 'keurig tentoongesteld. Velen hand werkjes kon men het aanzien, dat er vele uurtjes aan gewerkt was. Behalve hand werkjes cn schilderstukjes waren er nog boekeu, huishoudelijke artikelen, enz. De voorzitter, heette bij opening der bij eenkomst alle aanwezigen welkom en dankte allen die aan deze tombola hadden meegewerkt Daarna werd het Bondslied staande gezongen. Vervolgens werd mooie piano- en vioolmuziek gegeven, gevolgd door zang. Voordat de Amerikaansche verkooping van een beschilderd bord begon, kreeg men nog cello- en piano-muziek te hooren. Het applaus, Jat hierop volgde, was welver diend. Het bord werd toen onder veel lachen, loven en bieden aan den man ge bracht. De opbrengst was f 12*.46. In de pauze was er gelegenheid let grab belen en sjoelen, terwijl een pop geduldig wachtte tot zijn naam geraden werd. De aanwezigen kregen allen een kopje thee cn een speculaasje. De jongens maakten hier van het meeste gebruik. Na de pauze werd nog eens mooie cello- en piano-muziek ten gehoore gebraoht. Daarna had de verloting plaats. Daar er dmhonderd loten verkocht waren, duurde het lang eer het einde kwam. De spanning, waarin allen verkeerden als er een prijs omhoog' werd gehouden, verkortte echter den tijd. De avond is ook op financieel gebied uil- stekend geslaagd. Met de du goed voorziene kas wordt een programma-feestavond voor bereid, welke in Februari zal worden ge houden. Gedenkboek van het 70c lustrum der Leidsche Hoogeschool. Van de hand van den heer B. M. Telders is ;in zware pracht-uilgave bij de firma S. C. van DoesbuFgh alhier, uitgekomen boven staand gedenkboek Het roept geheel in het seheugen terug al de feestelijkheden van het L. S. C. gehouden bij het 70e lustrum van anze Leidsche Universiteit. Het initia tief is uitgegaan van den heer Stenfert Kroese en velen zullen hem daarvoor dank baar zijn. Aldus kan men zich blijvend aandenken verschaffen 1 In volgorde ziet men op schrift de beele feestweek aan zich voorbij glijden. Moeten wij alle feestelijkheden nog opnoemen? Wij achten het overbodig. Voor ons is het le recente geschiedenis. Maar later, veel later vooral, zal deze uitgave waarde krijgen. Op genomen zijn alle deelnemers, allen, die in ccnigerlei vorm hebben medegewerkt; de uitgegeven reclame-platen zijn zelfs ver kleind opgenomen. De uitgaaf is compleet, geheel en al compleet. Tal van fraaie illustraties brengen het hare er toe bij, om den indruk te versterken ran het geschre ven woord. Gebonden in band naar ontwerp van E. G. ten Kuile kost dit herinneringswerk, fi.50. Jubilea. Onder groote belangstelling herdacht he den de briga'dicr-majoor van de Rijksveld- wacht alhier, de heer J. B. Tijslerman, wiens portret wij hieronder afbeelden, den dag, waarop hij vóór vijf en twintig jaren uit ge meentedienst in Rijksdienst kwam en als rijksveldwachter benoemd werd met stand plaats Dirksland. Gelijk wij reeds eerder meldden verwis selde hij nog cenige malen van standplaats De heer J. B. TIJSTERMAN. cn stond achtereenvolgens te Zoclcrineer, Nieuwveen en 's Gravenhage om nu zeven jaar geleden als hoofd der brigade Leiden, hier geplaatst tc worden. Waar de jubilaris bekend staat als een bekwaam politieman, was het le verwach ten, dat deze dag voor hem niet onopgemerkt voorbij zou gaan. De inspectie was voor deze gelegenheid tot op heden uitgesteld en zoo doende waren hedenmorgen alle collega rijksveldwachters uit den omtrek aan het Kantongerecht bijeen om den jubilaris hun gelukwenschen aan le bieden. Het eerst werd hij toegesproken door den commandant van het vierde district der Rijksveldwacht, den weledelgcstr. heer Croi- sct van Uchelen uit 's Gravenhage, die hem het kruis voor 25-jarigcn dienst op de borst spelde en zulks vergezeld deed gaan van warme woorden van waardeering. Hierna werd nog het woord gevoerd door den briga dier J. Been, die hem namens de brigade Leiden ook cenige stoffelijke blijken van waardeering voor den arbeid van den jubi laris overhandigde, bestaande uit een gemak kelijke fauteuil, het dienstkruis in het klein en een prachtige bloemenmand. Spr. schetste in het kort, hoe de lieer Tijsterman zich in de zeven jaren, dat hij aan het hoofd staat van de brigade Leiden heeft lecren kennen als een humaan chef en dankte hem voor alles wat hij in het belang van de Rijksveld wacht in het algemeen en van de brigade Leiden in het bijzonder gedaan had. Wanneer wij ons ook tot u wendden, ora advies aldus sprhetzij privé, dan wel dienstaangelegenheden betreffende, steeds waart gij bereid ze ons naar beste weten te verstrekken. Het kruis, dat thans Uw borst siert, is voor U wel het beste bewijs.dat uw trouwe dienst niet aan het oog van de su perieuren ontgaan is cn door hen gewaar deerd wordt. liet is ons niet wel mogelijk onze gevoe lens ten uwen opzichte met woorden weer te geven, doch namens de brigade Leiden spreek ik den liarlgrcndigen wensch uit, dat gij van deze brigade nog vele jaren de com mandant' zult blijven Nadat alle collega's den jubilaris nog persoonlijk gelukgewenscht hadden, was de plechtigheid afgeloopen en werd de jubilaris in de gelegenheid gesteld het feest verder in den familiekring te vie ren. lieden herdenkt de heer W. Vros, hoofd der Chr. U. L. O.-kopschool aan de Hoog- landsclie Kerkgracht den dag, waarop hij 40 jaar geleden zijn loopbaan als onderwij zer begon. Hieronder laten wij een foto van den jubilaris volgen. De heer W. VROS. Op 18-jarigen leeftijd werd de heer Vros in 1885 officieel tot leeraar aan de Christe lijke school le Zwolle, zijn geboorteplaats, aangesteld. Ondanks zijn drukke werkzaam heden verwierf de jeugdige onderwijzer al spoedig de hoofdacte en met korte tusschen- poozen ook de acten Fransch, Engelsoh en Duitsch. Na 7 jaar aan genoemde school werkzaam te zijn geweest, werd hij in 1892 benoemd lot hoofd eencr school in Assen, waar hij tot 1908 bleef om vervolgens een sollicitatie naar het ainbt van hoofd der Chr. school aan de Hooigracht alhier met goed succes bekroond le zien. In dit gebouw arbeidde de heer Vros slechts korten lijd, daar dit geen voldoende ruimte meer bood cn zoo werd in 1909 de school naar ae Hoogl. Kerkgracht overgebracht, waar de jubilaris zijn volle werkkracht ontplooide. Bemind al3 hij was bij leerlingen, ouders en onderwijzend personeel verrichtte hij op zijn eigen rustige wijze zijn veelomvattenden arbeid. Helaas, de laatste maanden was zijn gezondheidstoestand van dien aard, dat hij sinds liet begin dezer maand ziekteverlof heeft moeten nemen en ook de dag van he den niet het verloop zal hebben, wat deze dag anders wellicht genomen zou hebben. Zijn plaats aan do school wordt tijdelijk in genomen door den heer T. Nijkamp uit 's-Gravenhage. Geheel onopgemerkt evenwel is het feit toch niet gebleven. Al had dan ook de heer Vros den wensch te kennen gegeven met hot oog op zijn ongesteldheid geen persoonlijko bezoeken le kunnen afwachten, de talrijke stoffelijke blijken van waardeering. die hem op dezen dag gewerden, bewezen afdoende, hoe bemind hij zich in den loop der jaren heeft welen te maken en hoe zijn werk spe ciaal in Christelijko onderwijskringen geap precieerd wordt. Van alle kanten stroomden de gelukwenschen binnen en alras was de kamer van den jubilaris in een waren bloe mentuin herschapen. Hedenmorgen werd hij gecomplimenteerd door een deputatie uit het Schoolbestuur, beslaande uit de heeren J. Schaap Hzn., dr. de Bruyne en Kuperus. Bij monde van eerstgenoemde werd de "jubilaris toegespro ken. Spr. getuigde met veel lof van de toe wijding door den heer Vros steeds aan de I belangen der Chr. school beloond cn dankte i hem voor al helgene, wat hij voor het Chr. onderwijs hier ter stede gedaan had. Ten slotte sprak spr. den wensch uit, dat het den lieer Vros gegeven mocht zijn weer spoedig zijn oude plaats in de 'school in le nemen. Namens genoemd bestuur bood spr. hem een gouden horlogeketting' aan. De oud-leerlingen bleven hierbij niet ach ter en boden hun oud-leermeester een haard cn een prachtige staande schemerlamp aan. Van den „Leeskring", waarvan de jubilaris jarenlang leider was, had hij een fraaie ets in ontvangst te nemen. Verder waren er nog cadeaux van het tegenwoordig en vroeger onderwijzend personeel, t. w. een gangspie- gel met vazen en van de leerlingen twee groote koperen gangborden. In den loop van den middag gaven ook nog de hoofden van de drie Gereformeerde scholen hier ter stede van hun belangstelling blijk en deden even eens hun woorden vergezeld gaan van een stoffelijk blijk van waardcering. Onze stadgenoot en oud-hooglceraax, prof. dr. H. Oort, die 10 December den dag herdenkt, waarop hij vijftig jaar geleden het ambt van hoogleeraar aanvaardde, deelt ons mede, dat hij dien dag uilstedig zal zijn cn derhalve geen persoonlijke be zoeken zal kunnen ontvangen. Hij wenscht den dag onopgemerkt te laten voorbijgaan. Mej. A. van Breda Kolff, alhier, is ge slaagd voor het examen solozang aan het Kon. Conservatorium in Den Haag. Na de gohcime zitting van den Ge meenteraad is nog besloten ten behoeve van de Volkshuisvesting een stukje grond te koopen, ter grootte van 20 H.A., gelegen ach ter Tuinstadwijk voor f 3G000. De eerste ploeg dienstplichtigen der lichting 1926, bestemd voor het onbereden gedeelte der lsle artillerie-brigade, komt lus- schen 18 en 22 Januari alhier voor eerste oefening onder de wapenen. Voor een beneden en boven goed bezet ten schouwburg heeft het Ver. Rotteidamsch Hofslad-Tooneel gisteravond hier een re prise gegeven van Bruine Suiker, het stuk, waarin vorig seizoen zooveel succes werd behaald. Llistermiddag omstreeks halfeen is op het Havenplein een met zakken zout bela den wagen van de firma Kortman uit Oegst- geest woonachtig in elkaar gezakt, doordat de achterwielen bezweken. Het verkeer on dervond geen stagnatie. Gisteravond heeft zich bij de politie alhier vrijwillig aangemeld de 28-jarige D. S. uit Haarlem, die mededeelde ten na- deele van een Haarlemschen winkelier voor wien hij quitanties moest innen, een bedrag van ruim f CO te hebben ontvreemd. Hij zal Vandaag ter beschikking van den Commissaris van Politie te Haarlem gesteld worden. z Bij de Leidsche Spaarbank is in No vember ingelegd f 306.548.10 en terugbe taald f 248.469,55, ferwijl 85 nieuwe inleg gers zijn ingeschreven en 55 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 16.559 inleggers bedroeg einde Nov. f5.727.075,96. Men meldt ons uit Lisse: Ze hadden gezellig bijeen zitten... „jas sen" in de Kleine Vereeniging. Het werd evenwel tijd om naar huis te gaan. W. en M. vonden het noodig hun knmeraad A. van K. naar huis te brengen op „Landzicht". Thuis gekomen kreeg men ruzie, en Van K. haalde daarbij een mes voor den dag, en stak daarmede W. tweemaal in het hoofd, terwijl M. een snij wonde kreeg in een Land. Beiden stelden zich onder behandeling van dr. Blok. Na eenigen tijd, toen W. en M. al weer thuis waren (zij wonen beiden op de Eerste Poellaan) werd er bij W. op de deur geklopt. Op de vraag wie daar was, word geantwoord: Vermolen (een der ge meenteveldwachters alhier), waarop de deur werd geopend, en bleek, dat Van K. voor do deur stond. Onmiddellijk werd de deur weer gesloten. Hierop liep v. K. naar de ruiten on sloeg er een van stuk. Tegen hem is van een en ander proces verbaal opgemaakt. Vermoe del ij k in den nacht van Donderdag op Vrijdag is er te Lciu- schendam ingebroken in de woning van ae dames Van 't H aan de Vcursche straat. Er is voor een belangrijk bedrag aan gou den cn zilveren voorwerpen ontvreemd. K o 1 e n d a m p-v ergiftiging. Toen Zondagmorgen het perceel Rijks straatweg 59, te Wassenaar, bewoond docr de wed L., ondanks herhaald bellen van den melkboer, gesloten bleef, vermoedde men onraad. Men verschafte zich toegang tot het huis en vond in ccn der vertrekken de wed. L. roerloos to bed liggen. Dc kamer stond vol kolendamp en men vermoedde dus met een geval van kolendampvergifti ging te doen te hebben. Onmiddellijk werd de politie en een geneesheer met een en ander in kennis gesteld. Deze laatste kon echter slechts den dood coustatccren. Een ziekelijke dochter, die in een aan grenzend vertrek sliep,had niets bemerkt. Laatstgenoemde is in het wijkhuis ter ver pleging opgenomen. AanhetStillcStrandteSchc- veningen hebben de golven gedurende dc Westerstormen der laatste dagen ccn stuk van de duinen over ccn g-roote lengte weg gevreten. Halverwege Kijkduin vertooncn dc duinen dientengevolge een rechten wand van hier en daar wel 3 en 4 meter hoogte. De palen- en prikkcldraadafzetting van dc Zeewering van Delfland is, juist waar zij eindigde, over ccn lengte van ruim 50 me ter weggeslagen, doordat een stuk der dui nen er onder weggespoeld is. Gisternacht, toen de familie N., te Nieuwkoop, zich ter ruste had bege ven, wist een 83-jarige huisgenoote, die niet geheel wel bij het hoofd is, ongemerkt het bed te verlaten. Zij nam een kussen mede, stopte dit in de kachel en toen het flink brandde, nam zij het weer mee en ging er op liggen. Een voorbijganger zag het vreem de schijnsel der vlammen en wilde do deur forceeren, hetgeen echter mislukte. Met be hulp van buren drong men daarop aan den achterkant het huis binnen. De vrouw bleek er slecht aan toe te zijn; haar hoofd was met brandwonden overdekt. Men vreest voor haar leven. Gisterenis, naar de „Sc hied. Crt." meldt, de 54-jarige A. de Veld, wo nende te Schiedam, die op ccn ladder van 30 sport stond, bezig een plafond in den rv.- K. Volksbond schoon te maken, met dc ladder onderuit gegleden, waardoor hij met een harden slag met het voorhoofd op den grond terecht kwam. Het houten pijpje, dat hij in den mond had, drong in zijn keel en brak, zoodat de dokter, die vrij spoedig aanwezig was, den steel uit ziin köel moest halen. De dood trad onmiddellijk in. Nadat de vrouw op een en ander was voorbereid, heeft de politie het lijk per brancard naar de woning gebracht. De scheepstimmerman W. K, te Rotterdam, is gisternamiddag aan boord van het stoomschip „Beemsterdijk", liggen de in de Waalhaven aldaar, in een acht meter diep ruim gevallen. Met een gebro ken been en ernstige inwendige kwetsuren is hij naar het ziekenhuis gebracht. Bij aan komst aldaar bleek hij reeds overleden. Bij het bobsleeën op het kop je, te Bloemendaal, is Zondagmiddag om streeks twee uur een ongeluk gebeurd. De politieagent S. had veel moeite, het opdrin gende publiek aan den kant van do baan te houden. Plotseling kwam hij daardoor in aanraking met een slee, die in zeer snelle vaart van de hoogte kwam. De agent wero tegen den grond gegooid en bleef bewuste loos liggen. Hij is door collega's per auto brancard naar het Sb-Elisabethgasthuis vervoerd, waar bleek, dat hij een sleutel been gebroken en een been gekneusd had. Na in het ziekenhuis verbonden te zijn, is hij naar zijn woning vervoerd. Naar aanlei ding van het gebeurde is van gemeentewege zand op de baan gestrooid. - De verongelukte loodsschoe ner. Het Departement van Marine deelt mede, dat het thans uitgesloten kan worden BINNENLAND De Kabinetscrisis. De R.-K Kamer* fractie verwerpt samenwerking met de Vrijz. Dem. en de S.D.A.P. Een rede van ir. Albarda. Be hoop op terugvinden van den ver misten loodsschoener is opgegeven. Schip in nood voor den Hoek-van-Holland. BUITENLAND. De verdragen van Locarno zijn heden te Londen geteskend. De ontruiming der Kenlsche zone heelt een aanvang genomen. De Engelsche schepen varen nit zonder marconisten. geacht, dat cr nog eenige hoop bestaat op liet terugvinden van den vermisten loods schoener van Terschelling. Wel acht men het nader, in verband met verschillende aanwijzingen, niet meer uitgesloten, dat het verjniste loodsvaartuig inderdaad in aanvaring is geweest met het Engelsche schip Milton Star". Omtrent het loods vaartuig van Goerce behoeft geen ongerust heid tc bestaan. Het is Zondag nog gezien, ccn schip beloodscnde. Gisterochtend is een u i t - slaande brand uitgebroken in Noack's Vlecschwaren-fabriek tc Amersfoort. De be kapping brandde uit. De oorzaak is onbe kend. In verband met het onder zoek, dat dc justitie te Tiel heeft ingesteld op de gemeente-secretarie te Lienden, deelt het „Tielsch Nieuwsblad" mee, dat bedoel de onregelmatigheden in do Raadszitting van Donderdag besproken zijn. Volgens dit blad waren klachten ingekomen over han delingen van ^len ambtenaar ter secretarie J. P. v. d. R. Jr., een zoon van den ge meente-secretaris. Do kosten van rijbewij zen zouden tc hoog zijn gerekend. Naar het hospitaal te Heer len is overgebracht, aldus meldt ,*De Tel.", de arbeider S., die in den vorigen nacht nabij de mijn „Willem Sophie" door do mijnpolitio gevonden was, badend in zijn bloed en met diepe messteken in het onder lijf. Op een afstand van honderd meter van de mijn moet hij zijn aangevallen. S. tracht te de mijn te bereiken, maar zeeg door bloedverlies neer. Hij kon in verband met zijn toestand niet de juiste toedracht van het gebeurde geven, doch de marechaussee van Spekholzerheidc, die de zaak onder zocht, ontving verschillende gegeven, welke haar op het spoor bracht van zekeren H., uit Kaalheide, die, als verdacht de steken to hebben toegebracht, is gearresteerd. De toestand van S. is levensgevaarlijk. Winterweer cn vogels. Nu do winter is ingetreden, dringt zich de vraag op, welke de gevolgen daarvan zullcrt zijn voor de in het wild levende vogels. Do sterfte, door voedselgebrek veroorzaakt, neemt in een dergclijken tijd soms onrust barende afmetingen aan en het zijn in de eerste plaats de nuttige vogels: mcezen, spreeuwen, lijsters, roodborstjes, enz., die aan den winter ten offer vallen. Het ge vaar vcor insectenplagen neemt, als gevolg van een groote vogelsterfte, toe; afgezien van andere redenen is het daarom i-ilecu al geboden, deze dieren zooveel mogelijk te hulp te komen. Als velen willen medewer ken, zal het verlies aan vogellevens in ieder geval belangrijk beperkt worden. Laat in dezen tijd geen voedsel verloren gaan; een 4corst bruin brood, een plakje spek, een hompj kaas, vetten van allerlei soort (ook die, welke voor menschelijk ge bruik niet of niet meer geschikt zijn), apen- nootjes, cocosnoot, hennepzaad, alles is den vogels welkom. Pakjes met voer voor zaadetende en voor insectenetende volière- vogels, zooals die in den handel verkrijg baar zijn, kunnen ook in de vrije natuur goede diensten bewijzen; schillen van vruchten (appels, bananen, enz.), mits fijn gesneden, worden met graagte gegeten. Ten slotte nog een ondiep bord met water en de vogels ztillen een dankbaar gebruik maken van de voerplaats, die natuurlijk •vooraf vrij van sneeuw moet worden ge maakt. Op aanvrage zendt het hoofdbestuur der Ncd. Ver. tot Bescherming van Vogels (Hec- rengracht 2602G6, Amsterdam) gaarrfo zoolang de voorraad strekt een korte handleiding, betrekking hebbende op een voudige en goedkoopo wintervoeding van vogels, zonder dat voor de toezending kos ten in rekening worden gebracht.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1