No. 20159. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 28 November Tweede Blad. Anno 1925. Doet Uw Schoenen GoM GEMENGD NIEUWS. r^hjeöedihqe rU yifSlnlwe r 3f| Het verslag van het verhandelde in de secties van den Gemeenteraad bij de behandeling der begrooting '26 IV. Uitgaven. Over de politie is bij deze begrooting ook wreder heel wat te doen geweest. Een lid be pleitte evenals verleden jaar invoering van kinderpolitie. Een ander lid vond de kosten te hoog en vraagt of deze niet kunnen wor den verminderd door inkrimping van het aantal agenten, waartegen een ander op merkt. dat er z. i. te weinig agenten zijn. Nog een ander pleit voor vermindering mits er meer rijwielen-komen. Ook wordt gepleit voor vaste verkeersagenten. Een tweetal leden wijst op de passage bij de Utrechtsche brug en bij den overweg aan den Rijsnburgerweg. Verplaatsing van de tramhalte Utrechtsche brug verderop paar den Hoogen Rijndijk en van het sein huisje aan den overweg acht men ge- wenscht en eveneens verplaatsing van de trampalen op den Rijnsburgerweg naar de zijkanten. Een paar leden meenen dat de bevorde ring tot agent le klasse wel wat vlug gaat; er zijn bijna niet anders dan le klasse agenten. Een ander lid vraagt of het getal yan 23 rechercheurs wel gelijken tred houdt met de criminaliteit in de gemeente. Een ander lid merkte op dat op het hoofd stuk politie niet is bezuinigd, terwijl het hem heeft getroffen hetgeen ook voor de brugwachters geldt 1. dat bijna alle agenten en brugwachters den rang van le klasse hebben, heigeen yoor de gemeente groote kosten medebrengt. Bewijst dit niet de overbodigheid van het klassenstelsel en zou het daarom geen aan beveling verdienen het onderscheid te zoe ken in tijdelijke en vaste aanstelling? 2. dat de toeslag op het kleedinggeld nog 90 pCt. bedraagt van het bedrag van den Juurderen tijd; z.i. is dit voor vermindering ymtbaar. Tegen deze vermindering verzet zich een ander lid, omdat de salarissen zoodanig be- booren te zijn, dat het geven van toeslagen niet noodig is. Een lid bevreemdt het, dat de begrooting yan het hoofdstuk „Politie" hooger is ge kaamd, terwijl het getal agenten is ver minderd. Ook een ander lid vindt dit bedrag zoowel absoluut als relatief, in vergelijking met an dere gemeenten te hoog en bepleit beperking van het aantal agenten door wijziging van ae dienstregeling. Zooals werd medegedeeld in de Memorie yan Antwoord betreffende de begrooting yoor 1924 aldus B. en W., zal uitbreiding van de kinder- en zedenpolitie, thans een pnderdeel vormende van de recherche, na in gebruikneming Van het nieuwe politie bureau worden overwogen. In vergelijking met de gemeenten van overeenkomstige grootte wordt in Leiden tuinder voor de politie uitgegeven, terwijl Ook de sterkte van het personeel lager ls. flan elders. Een en ander blijkt uit een over zicht. Zoodra het poRtie-bureau naar het nieuwe gebouw aan de Zonneveldslraat is overge bracht, kunnen, zooals reeds herhaaldelijk 1b medegedeeld, meer rijwielen worden aan geschaft en kan dientengevolge het aantal agenten nog eenigszins worden verminderd. In afwachting van een en ander zijn reeds een vijftal vacatures niet vervuld. De hoogere raming van het hoofdstuk „Politie", waarmede vermoedelijk bedoeld wordt het artikel, waarop de bezoldiging vrn het politiepersoneel is uitgetrokken, is uiterst gering (pl.m. f50.en houdt uit sluitend verband met ingevolge de salaris- verordening uit te keeren periodieke ver- noo gingen. Het aantal agenten le klasse bedroeg op '19 October j.l. 97, dat der 2e klasse 26, ter wijl 3 tijdelijke agenten op dien datum in dienst waren. Zooals in de Memorie van Antwoord betreffende de begrooting voor 1924 werd medegedeeld, is het betrekkelijk groot aantal agenten le klasse een gevolg Van de indertijd mede op aandrang van den Raad (oa. bij de bespreking van het klas senstelsel) gevolgde usance, om in het be lang van den dienst de agenten 2e klasse, die in het bezit waren van het gewone po- litie-diploma en die ook overigens aan be hoorlijke eischen voldeden, reeds na eenige jaren dienst te bevorderen tot agent le kl.. Voorzoover daarvoor geld op de begrooting beschikbaar was. In den laatsten tijd heeft bevordering tot agent .le klasse in den regel slechts plaats, nadat het diploma met aan- teekening is behaald, het maximum week loon als agent 2e klasse is bereikt en ook overigens aan de gestelde eischcn van ge schiktheid wordt voldaan. Het klassenstelsel prikkelt den ijver en heeft ten doel agenten, die nog niet vol doende bekwaam zijn. er toe aan te zeiten hun dienst goed te vervullen en zich de aoodige bekwaamheid eigen te maken door het werken voor het examen. Ook maakt het terugstelling bij wijze van straf mogelijk. Vaste aanstelling heeft tegenwoordig niet meer plaats, zoolang het gewone diploma aiet is behaald. De toeslag op het kleedinggeld van de in specteurs van politie en van het personeel der recherche, dat niet in uniform gekleed gaat, is sedert hel jaar 1924 van 100 pCt. tot 90 pCt. teruggebracht. Of de kleeding- prijzen thans zoodanig zijn gedaald, dat tot verdere verlaging kan worden overgegaan. Zal nog nader onder oogen worden gezien. Vaste verkeersagenten zouden inderdaad de voorkeur verdienen, doch aangezien het aantal vaste verkeersposten zeer gering is. zou de dienst voor de enkele agenten, die daartoe werden aangewezen, te zwaar en te eentonig worden. In grootere gemeenten, dan Leiden, kan meer afwisseling worden gebracht in den dienst der verkeersagenten, terwijl t-lduar de verkeersposten ook niet alle druk rijn De purv eil lance-dienst wordt le voet en por r;;wiol uitgeoefend en verder zooveel Piogaïijk door het personeel der recherche. Permanente bewaking bij nieuwbouw kan men -niet verlangen. Daarvoor moeten de bouwondernemers zelf zorgen. Aan aanvra gen om z.g loopend toezicht wordt echter steeds voldaan. Met betrekking lot het aantal recher cheurs zij nog opgemerkt, dat onder de 23 rechercheurs begrepen zijn 4 rechercheurs voor de speciale wetten, 2 voor de kinder politie en 1 voor den vreemdelingendienst. Voor den eigenlijken recherchedienst zijn dus 16 rechercheurs beschikbaar, n.l. 2 hoofdagenten en 14 agenten. Dat aantal is niet groot. Over de kleeding en uitrusting der politie dienaars en veldwachters achte een lid den prijs van f 62.50 voor rijwielhuur zeer hoog. gelet op den prijs van een nieuw rijwiel. Ook merkt hij op dat het Bouw- en Woning toezicht slechts f 43 per rijwiel betaalt. Een der leden hepleit aanschaffing van een of meer motorrijwielen ten dienste van de politie, in verband met de uitbreiding der gemeente en het meerdere politietoezicht hetgeen een ander lid voor onze gemeente onnoodig acht. Gevraagd werd hoe B. en W. denken over het aanschaffen van rijwielen van gemeentewege cn de aanstelling van een gemeentelijken rijwielreparateur, legen welke aanstelling een lid zich hij voorbaat verzet. De rijwielen voor de politie moeten van bijzonder goede kwaliteit zijn, aangezien zij veelal beurtelings door 2 agenten en zoo wel over dag als des nachts worden ge bruikt. Meer reparatie en vernieuwing is hiervan natuurlijk het gevolg. Werden de rijwielen slechts door één agent en gedu rende een geringer aantal uren per etmaal gebruikt, dan zou de huurprijs uit den aard der zaak lager zijn doch dan zou een grooter aantal rijwielen gehuurd moeten worden. Motorrijwielen zijn vooralsnog niet noo dig voor de uitoefening van het politietoe zicht. Huur van rijwielen verdient volgens B. en W. boven aankoop de voorkeur, omdat in den huurprijs tevens alle reparatie- en vernieuwingskosten begrepen zijn en men dus niet telkens voor onaangename verras singen komt te staan. Verplaatsing van de tramhalte Utrecht sche brug naar den Hoogen Rijndijk komt B. en W. niet wenschelijk voor. De tram halte ligt volgens hen juist gunstig. Wel zouden ook B. en W. gaarne zien, dal tot verbetering van den spooroverweg aan den Rijnsburgerweg kon worden over gegaan, vooral nu de Raad onlangs besloot tot verbreeding van het geheele wegvak tusschen overweg cn Poelbrug. Hieraan zijn echter hooge uitgaven verhonden. Een bevredigende oplossing, gepaard gaande o a. met verplaatsing van sein wacht ershuisje, seinpalen, wijziging afsluitboomen, enz., zou een uitgave vorderen van ten minste f 20000, terwijl uit de met de Directie der Ned. Spoorwegen gevoerde onderhandelin gen is gebleken, dat van die zijde geenerlei tegemoetkoming in de kosten is te verwach ten. Intusschen blijft de aandacht van hun College op deze zaak gevestigd. Verplaat sing van de trampalen op den Rijnsburger weg naar de zijkanten heeft onlangs plaats gehad. Gevraagd werd of bij in dienststelling van de nieuwe autoladderspuil, de beslaande autoladder naar de Lichtfabrieken is ver huisd. Men meende te weten, dat daar een huurladder in gebruik is. De na in gebruikneming van de nieuwe auto-spuit met ladder bij de brandweer overcomplete reddingsladder is bij gehouden beproeving gebleken niet geschikt le zijn voor de werkzaamheden, waaTvoor de Lichtfabrieken een dergelijken ladder noo dig hebben, zeggen B. en W. Dientengevolge zijn de Lichtfabrieken in den afgeloopen tijd overgegaan tot den aankoop van een- voor het bedrijf passenden ladder voor slechts f 115. Bij aanschaffing van nieuw materiaal heeft het Ned. Fabrikaat steeds de voorkeur als het even goed en even goedkoop is als niel-inlandsch fabrikaat. Naar aanleiding van een desbetreffende opmerking bij den post „Onderhoud der lan taarns en verdere kosten der verlichting", erkennen B. en W.. dat die hooger zijn De bedragen der afzonderlijk vermelde posten „Gas- en Eleetrische verlichting" zijn wel iswaar hooger dan de overeenkomstige van 1925, doch de post „Algemeene Kosten" i§ belangrijk lager dan die van 1925. De hoogere eindraming. dan die voor 1925, vindt haar oorzaak in het feit, dat de zorg der openbare verlichting door het plaatsen van lantaarns in verschillende nieuwe stadsgedeelten gestadig toeneemt. Wat de verlichting van den Hooge-Rijn- dijk over de Wilhelminabrug betreft, diene, dat de eleetrische lantaarns aldaar bij de grenswijziging in 1920 zijn overgenomen van de gemeente Zoeterwoude. Hoewel de openbare verlichting op dit weggedeelte minder intensief is, dan die op het gedeelte vóór de Wilhelminabrug, kan toch niet van gebrekkige verlichting worden gesproken en is de toestand ter plaatse niet van dien aard, dat het noodig wordt geacht, thans tot ver nieuwing resp. uitbreiding van deze ver lichting over te gaan. Bij den post „Kosten van den Eerste- Hulpdienst" meent een lid le weten, dat het rijtuig voor besmettelijke ziekten ook gebruikt wordt voor het vervoer van gewone patiënten. Waarom neemt men voor dit laatste geen gewone auto? Voorts is de auto van den Hulpdienst bij avond niet zoodanig verlicht, dat men hem onmiddellijk herkent. Ten slotte vraagt dit lid of bij e.v. verandering van een auto, een auto kon worden gekocht, die ook kan die nen voor vervoer van gewonden. Het rijtuig voor vervoer van lijders aan besmettelijke ziekten wordt slechts bij uit zondering voor gewone patiënten gebruikt. Na vervoer van een lijder aan een besmet telijke ziekte wordt het rijtuig onmiddellijk ontsmet, zoodat gebruik voor gewone pa tiënten geen gevaar oplevert, repliceeren B. en W. Bij „Kosten van het geneeskundig toe zicht op de openbare en bijzondere scholen merkt een lid op, dat hier f 4000 wordt uit gegeven voor 4 schoolartsen, terwijl deze artsen de school niet meer dan 6-maal per I jaar bezoeken. Dit lijkt hem onvoldoende. Hij zou daarom de voorkeur geven aan een vasten schoolarts op een salaris, gelijk aan dat van den 2den geneesheer op .,En- degeesl" of iets hooger. In verband met het besluit van den Raad van 26 October betreffende de instelling van een school-inspecteur, meenen B. en I W. hierop thans niet nader in te gaan. Yoor kosten van installatie wenschen B I en W. f 525 uit te trekken en f 110 voor I jaarlijksch onderzoek. I Een lid zou gaarne vernemen, op welke wijze de positie van het personeel der Leid- sche Buitenschool, ook van het onderwij- zend personeel, is geregeld. De positie van het onderwijzend perso neel der buitenschool is in wettelijk op zicht (jaarwedde, verlof enz.), geheel gelijk aan die van het personeel van andere bij zondere scholen, zeggen B en W. Overigens betreft het hier een particu liere inrichting, waaromlrer' de gemeente geen zeggenschap heeft. Verdere inlichtin gen omtrent de verhouding van het hoofd en het onderwijzend personeel tot de direc trice der inrichting en d.g.l. kunnen uit den aard niet worden verstrekt. Aan drie instellingen wordt een subsidie verleend van 50 ct per dag en per kind, zeggen B. en W., n.l.; aan de afd Leiden van het Centraal Genootschap voor Kinder- herslellings- en Vacantiekolonies tot een maximum van f 450; aan de afd. Leiden der Yereeniging voor Chr. Gezondheids- en Vacantiekolonies en aan die van het Ned. R.-K. Huisvestingscomité, beide tot een ma ximum van f 150. Beide zijn nog jonge af- deelingen. Zooals zij in desbetreffende praeadvk-zen hebben medegedeeld, kwam B. en W. met het oog daarop, een maximum van f 150 voorloopig voldoende voor. Intusschen is van de afd. Leiden van de Voreeniging voor Chr. Gezondheids- en Va cantiekolonies een verzoek ingekomen om verhooging van het maximum lot f 250. Overeenkomstig het advies van de Commis sie voor den Geneeskundigen Dienst stellen B. en W. voor het verzoek in te willigen en mitsdien dit volgnummer te verhoogen met f 100. RECLAME. 4046 Het strand bij*fc>cheveningen is de volgende week onveilig wegens schie ten met geschut op Maandag van 10 tot 12 v.m. tot Wassenaar, op Dinsdag, Woensdag Donderdag en Vrijdag tot Katwijk van 10 tot halfdrie^ De Storm. Op Terschelling heerscht groote ongerustheid over den ver misten loodsschoener, aan boord waarvan zich dertien Terschellingers bevinden. Er zijn twee schoeners gestationeerd, %be, stemd voor het beloodsen van vaartuigen door de zeegaten. Om beurten doen deze dienst. Het is in den laatsten tijd niet de gewoonte, dat de loodsen bij storm binnen komen. De sphoeners hebben zeilen, en als hulpwerktuig een motor. Zij zijn niet voor zien van draadlooze telegrafie. De vermiste schoener, aangeduid met het cijfer twee, vertrok Dinsdagmorgen naar zee, ten einde buiten den gewonen dienst te doen. Toen Donderdag nog niets over het schip bekend was, begon er op het eiland onge rustheid te heerschen en deze is nu zeer toegenomen, want meer en meer wint de meening veld, dat het vaartuig vergaan is. Eenige wrakstukken zijn al aangespoeld. Voorts spoelden kleedingstukken aan, een gaffel, kussens en de spiegel van een sloep. Met groote spanning wordt te gemoet gezien den tocht van een visschersvaartuig, door den inspecteur van het loodswezen gerequireerd, om nasporingen te doen naar wrak, dat op de Engelschmanplaat zou liggen. De gezagvoerder van 't Engelschc stoom schip Milton Star", welke boot te Vlaar- dingen is gearriveerd, heeft gerapporteerd, dat het Woensdagavond fe halfzes, tijdens een sneeuwstorm, ter hoogte van Terschel ling, en vrij dicht onder den wal in aanva ring is gew?e>st met een zeilscheepje. Zij heb ben een onderzoek ingesteld, of misschien dit vaartuig met den loodskotter vim Ter schelling in aanvaring is geweest; dit wordt echter niet waarschijnlijk geacht. Het was zeer donker, toen de aanvaring plaat6 greep soodat nauwkeurige waarneming niet moge lijk bleek. Het schip stampte en slingerde hevig; het lag onder een scherpen hoek van 38 graden toen het net het zeilschip in aanvaring kwam Onmiddellijk «heeft de gezagvoerder een touwladder laten uitzetten, die midden tus schen de menschen aan boord van het zeil schip terecht kwam. Ook werden lijnen over boord gezet. Men hoorde de bemanning van het aangevaren schip nog schreeuwen, doch niemand greep de touwladder. Ver moed wordt, dat zich drie man aan boord bevonden. De gezagvoerder meent, dat het onmogelijk kan zijn, dat er zich aan boord van het zeilschip dertien man bevonden. Voor zoover waarneming mogelijk wag, leek het schip hem daarvoor te klein. Uit deze verklaring leidt men af, dat het onmogelijk is, dat het de loodskotter was, die door de Milton Star" werd aange varen. Alle vermiste visschersvaartuigcn zijn nog niet binnen, zoodat men moet wachten, of nog eenig vaartuig vermist wordt, alvorens een vaststaande conclusie kan worden ge trokken. Na de aanvaring had men aan boord van do Milton Star" de handen vol, om uit den wal te blijven, zoodat men, na het uit zetten van de touwladder, en de lijnen, van verdere reddingspogingen moest afzien. Bij de Milton Star" zijn groote gaten in den boeg geconstateerd. Het ligt nu in het voornemen bij het dokken van het vaartui* te onderzoeken, of ter plaatse waar de Milton Star" in aanvaring kwam met het zeilschip, resten van verf worden gevonden. Daaruit kan waarschijnlijk aanduiding ge vonden worden bij het onderzoek met welk vaartuig de Engelsehman in aanvaring is geveest. Zooals gezegd, acht men liet tot dusver niet aannemelijk, dat het de vermiste loods kotter was, die met de Milton Star" ia aanvaring :s gekomen. Uit Nieuwediep is aan het Departement van Marine bericht ontvangen, dat wegens den toestand der zee, de torpedobooten, die uitgevaren 2ijn om naar het Terschellinger loodsvaartuig te zoeken, teruggekeerd zijn. Hi. Ms. ,,Heemskerck" zal met spoed naar buiten worden gezonden om een na der onderzoek in te stellen. Donderdagavond laat is bij de directie- van J. en A. van der Schuyt's Stoomboot- reederij bericht ingekomen, dat een van de uitgezonden slcepbooten de plaats heeft gevonden, waar de „Nijverheid I" is ge zonken. Het schip ligt in de lijn Harder wijkSchokland, ongeveer 25 K M. uit den wal Van de bemanning is geen spoor ont dekt Ook zijn nog geen lijkeu aangespoeld. H. M. de Koningin heeft aan de directie te Rotterdam doen verzoeken, haar deel neming te doen overbrengen aan de nage laten betrekkingen van de slachtoffers der ramp, wegens het vergaan van de stoom boot. De kapitein van het Rijksbetonnings- vaaituig, die gisteren een onderzoek heeft ingesteld naar het in den Lemmer-koers twee mijl bezuiden Marken gezonken tjalk- schip rapporteert het volgende Heden is het gelukt, het naambord van het schip af te trekken, welk naambord aan de eene zijde vermeldt, in witte let ters „Wilhelroina Elizabeth van Scharen dijk", en aan de andere zijde: „Voorwaarts 170 M. 3", in zwarte letters. Een ander woord er achter in zwarte letters is blijk baar onvolledig. De eerste naam, in witte letters is vermoedelijk de juiste. De opvarenden van dit schip kunneu ver moedelijk allen, als verloren worden be schouwd. Tevens bleek, dat de lichtboei van Vrou- wezand, die aan groote steenen vast ligt, door den storm plus minus 1000 M. naar het zuiden is afgedreven. Gisteravond is te Lemmer door de sleep boot „Zeester" van Kampen binnengebracht het ijzeren klipperschip „Vertrouwen", schipper H. Mulder, van Hoogezand, op reis van Oosterhout naar Veendam. Dit schip werd Woensdag bij Urk door den 6torm overvallen en zette koers naar het Keteldiep, waar het met stukgeslagen zeilen aankwam. Het kon hierdoor niet De Ketel binnenvallen en moest ten anker gaan. '8 Avonds is het schip' voor de ankers weg geslagen en naar Elburg afgedreven, waar het door de „Zeester" is opgepikt. Een ge deelte van de lading, bestaande uit ledige vaten, en de sloep en zeilen zijn verloren geraakt. Het drama op de „Nijverheid I" hadden de opvarenden gezien, zonder in staat te zijn hulp te bieden. Zondagavondtekwartovcrl2 wilde de 23-jarige sigarenwinkelier W. K. in een der autobussen naar zijn woning aan den Zuidhoek, te Rotterdam (Charlois) terug- keeren. K., die aan het Beursplein aan den achterkant van den auto instapte, kreeg, vóór hij binnen was, van een onbekend persoon, die van achter een peiler van het viaduct te voorschijn kwam, een slag in den nek. De winkelier wist nog in den wa gen te komen waarop de aanrander vluchtte. Dinsdag werd de winkelier onwel en werd op advies van zijn geneesheer naar het Zie kenhuis overgebracht. Daar is hij overleden. De politie, stelt een onderzoek in naar den dader, doch ondervindt groote moeilijk heden, daar zij hoegenaamd geen aanwij zingen bezit. Heden werd door II e c k's Lunch- chrooms als derde storting een bedrag ad f 144.05 aan het Steun-Comité voor Borculo enz. (Stormramp 20 Aug. 1925) afgedragen Dti bedrag werd verzameld in de offerbus sen, geplaatst in de lunchrooms te Amster dam, Rotterdam, Haarlem, Leiden en Breda en de winkels te Rotterdam en Nijmegen. Hevige brand te Venray. Om vijf uur gisteravond werd de rust van Venrav verstoord door brand-alarm. Toen de bewoners van de Patersslraat, de Lang straat, enz. hun huizen uilsnelden, kwamen zij terstond tot de ontdekking: het Paters- klooster stond in lichterlaaie. De vlammen sloegen naar alle zijden uit Het geheele dorp was weldra op de been. De Venray- sche brandweer was terstond nadat 't vuur was uitgebroken met twee groote spuiten ter plaatse en begon terstond met water te geven uit de Paterskuil aan den St -x\nto- niusweg. Met verschillende stralen werd 't vuur bestreden. De vuurzee kon men echter niet meester worden; vandaar dat ook de spuiten van de omliggende gehuchten wer den gerequireerd en hulp werd gevraagd aan de brandweer te Venlo, welke met een motorspuit arriveerde. 7246 Het Patersklooster dateert rond uit de 10de eeuw, zou verwoest worden. Uit het klooster werd veel van den in boedel gered. Met deze reddingspogingen moest men echter weldra slaken, omdat e; levensgevaar begon le dreigen. Met geweld stortten de dikke vlammende balken om laag, brokken muur stortten neer en deden dikke vonkenbundels omhoog knetteren. Toen klonk ineens het geschreeuw; „De kerk gaat branden". Het dak van de kerk, welke naast liet klooster is gebouwd, had vlam gevat. De brandweer toog met nog meer krachts inspanning aan liet werk. Te voren had men Ons Heer in veiligheid gebracht; den Kruis weg had men reeds gered, alle schilderijen, beelden, stoelen cn banken waren de kerk uitgedragen. De brandweer kon tegen de vuurzee niets uitrichten. Weldra stortte dan ook de toren met geraas ineen en viel door het dak be neden in de kerk. Het orgel, dat het vorig jaar nog geheel vernieuwd was, werd ge heel vernield. Uit het gebouw raasden van allen kant de vlammen, welke den omtrek in verre wijdte in rossigen gloed zetten. En kele kale muren zijn overgebleven. De brand is ontstaan in de klooster-biblio theek, waarvan de waardevolle boekenver zameling een prooi der vlammen is gewor- de Hel gymnasium bleef behouden. Kerk cn klooster waren verzekerd. De Paters van het klooster zijn gedeelte lijk in hel gymnasium ondergebracht, ge deeltelijk door de bewoners liefderijk opge nomen. Dooroubekeudcoorzaak brand de gisternacht omstreeks 3 u. de landbou- werswoning van J. K. te Zenderen tot den grond toe af. De geheele inboedel ging ver loren en een kalf kwam in de vlammen om. Alles was verzekerd. T ussc h en de dorpen Anner- veen en Annerveenschekanaal ligt, een beetje van den weg verwijderd, een witge kalkte grafkelder met een vierkante naald er op. Deze behoort aan de familie L. toe. Een familielid bracht er dezer dagen een be zoek en ging naar binnen, terwijl de sleutel in het slot bleef steken. Toen de heer L. binnen was, sloeg de wind de deur dicht en j was L. een gevangene. Daar de begraaf plaats er zeer eenzaam ligt, moest L. af wachten wat er komen zou. Gelukkig werd de familie ten slotte ongerust en bevrijdde men hem uit den kelder. Volgens mededeelingvan het Handelsinformatiebureau van Van dei Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 26 No vember, in Nederland uitgesproken 89 fail lissementen, tegenover 82 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 26 November 1925 3828 faillissemen ten, tegenover 4118 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Een klein meisje stond voor het tuinhek, in afwachtende houding. „Wilt u het hek even vóór me opendoen, asjeblieft 1" vroeg zij, toen er een vriende lijke oude heer voorbij kwam. „Waarom heb je het zelf niet openge daan vroeg deze, nadat hij aan haar ver zoek h^d voldaan. „Je bent toch groot ge noeg V' ,,Ja, antwoordde het kind; „maar de verf is nog niet droog, ziet u." RECLAME. VOOR UW TIJD OUD? Ontwaakt gij 's morgens met pijn in dei rug? Zijt gij vermoeid, zwak en ellendig na de minste inspanning? Voelt gij u jaren ouder dan gij zijt? Zóó kunt gij niet voort gaan I Zoek de oorzaak op. Rugpijn wordt vaak veroorzaakt door nierzwakte. Als de nieren door een kou of bijzondere inspanning verzwakt zijn, fillreercn zij de vergiften en onzuiverheden niet uit uw bloed. De spieren in uw rug en ledematen, de gewrichten en zenuwweefsels, uw aderen en slagaderen worden alle aangetast door het met vergiften beladen bloed Rheuma- tische aandoeningen, waterzuchtige zwel lingen, aanvallen van duizeligheid, hoofd pijn en hinderlijke b!aasstoornissen zijB enkele van de le verwachten gevolgen. Gij moogt deze waarschuwingen niet ve* waarloozen. Als gij weder gezond wilt wor den, moet gij uw nieren te hulp komen. Waarom dan niet Foster's Rugpijn Nieren Pillen gebruikt! Dit speciale niergenecsmid' del heeft duizenden nieuw levpn verschaft en moet toch ook u helpen 7244 Lot op de verpakking in glazen flaconi met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten landsch goed te ontvangen. Prijs f 1.79 per flacon.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5