purof Bronchitis De Garderobe van St. Nicolaaj AGENDA. Uitslag Kloosterbalsem BUITENLAND. Schrale lippen 'en ruwe huid/ |j TELEGRAMMEN. I LAATSTE BERICHTEN. Zaterdag. „l'Union": Uitvoering tooneelver. „Leid sche Dilettautenclub." 8 uur. Schouwburg: Tweede wedstrijdavond „Littcris Sacrum". 8 uur. „Zomerzorg"Uilvoering met bal tooneel- verecniging „Oelening baart Kunst Zondag. „Joruêl" (ürccnestecg 16); Samenkoni- atcu te 10 uur, spr. de heer H. Schouten, en te halfzeven, spr. de heer 11. Brussee, van Uijosburg. Leger des lleils (Langebrug 4): Saiacn- koinstcn. Maandag. „Prediker": Feestavond Leidsclic dir. Oranje-Ver. 8 uur Schouwburg: N.V. Vereen. Rolterdaniseli llufstadloonecl, „Bruine Suiker". 8 uur. De geneeskundige Zondagsdienst Ic I. e i- dcü wordt van Zaterdagavond, te acht uur, lot Maandagmorgen, to acht uur, waarge nomen door de doctoren Horst, tel. 2258; Kist, tel. 1202, Toortman, tel. 1-tSlen Seret, lel. 581. Deze dienst wordt dan te Oegstgocsl waargenomen door dr. Timmermans, lel. 380. Dc avond-, nacht -en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en inot Zondag 29 Nov. a.s. waargenomen dooi de apotheken van de heeren G. F. 11 cyst, Sleenstraat 35, tel. 136; en A. J. Donk, Doe- zastraat 31, tel. 1313. De apotheek van do „Hulp der Menscli- heid". Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dal fonds. RECLAME. kunt Gij spoedig en zeker genezen door de aan getaste plekken iederen avond te behandelen met AKKER'a 1 7952 slaande machinist door dezen cursus zijn vakkennis zal onderhouden en venueerde- icn en voor een doel studeert, dat voor hem zelf vruchten zal afwerpen. Wij raden dan ook een ieder aan over deze zaak eens zijn licht le gaan opsteken bij den directeur der Ambachtsschool, die gaarne bereid is alle gewenschte inlichtin gen over dezen cursus te verstrekken. Gisteren zijn alhier voor het examen voor apothekersassistent opgeroepen vier landidalen. Geslaagd zijn de dames A. ltlaauw, geb. te Ulrcchl, en D. II. J. Spaan, gib. te Rotterdam. In de gisteren in de Pieterskerk alhier Ec-houden vergadering van het Kiescollege der Ncd.-Herv. Gem., waren aanwezig 118 leden. In de vacature-J. J. de Graal werd tot ouderling gekozen de heer Ch. S. J Sij- pestein met 70 slemmen; de heer mr. P. E. BriCt verwierl 44 stemmen. Tot diakenen werden gekozen in de vacature-Gijsman de heer B. van KlecI met 56 stemmen (de heer IV. C. v. d. Wilk verkreeg 44 stemmen), in de vacature- Brinks de heer N. v. d. Loef niet 55 stemmen (de heer E. J. de Geus kreeg 45 stemmen) en in de vacature-A. van der Baan de heer D. Kuiper met 67 stemmen Idc heer W. C. van der Wilk verkreeg 42 •temmen). Dc Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie vestigt de aandacht op de uitgift© van de bij het wereldpostverdrag van Stockholm vastgestelde identiteitskaar- ton, welke hier te lande, bij aanvraag met bijgevoegde fotografie (afmetingen plm. 6 bij 6 c.M.), verkrijgbaar zijn door tusschen- komst van allo kantoren der Posterijen. T>e prijs bedraagt f 0.40. De geldigheids duur is vastgesteld op drie jaar. Het ge bruik van deze kaarten in binnen- en bui tenland wordt in het bijzonder aanbevolen. In aanvulling op ons verslag van de Ohr. Jong.-VereenigiDg „Uw Bewaarder zal niet sluimeren", verzoekt men ons nog mede te deolen, dat de burgemeester en zijn cchtgenoole aan het bestuur hadden doen weten den herdenkingsavond van het 30-jarig bestaan der vereeniging, tot hun spijt wegens verhindering niet te kunnen bijwonen. Het L u x O r-t h c a t e r biedt zijn trou wen bezoekers deze week een alleraardigst programma, dat zeker wel in staat zal zijn om de eerstkomende dagen goed gevulde zaten te Irekkcn. Het Journaal verplaatst ons in gedachten naar Skandinavië, waar wij het aloude Stockholm in alle richtingen doorkruisen. De volgende film „Een nacht in Parijs" vestigt in het bijzonder de aan- dacht op den „eoming-man" onder de lilm- artisten in het humoristische genre Ray mond Griffith, die in deze film evenwel nog een vrij onbeduidende rol vervult. Verder zien wij nog in deze rolprent een zesdaag- u-rhen wielerwedstrijd met zeer spannende finish, aardige scènes in een cabaret, enz. Aan den bekenden humorist M&upic de Vries is ditmaal do (aak opgedragen hel publiek le amuséeren en hij slaagt daarin met zijn „eigenaardige" liedjes, zooals hijzelf zegt, op wonderwelle wijze. Als hoofdnum mer wordt vertoond: „De roman van een koning", een Cilm, die uitstekend spel le genieten geeft en boeit tot de laatste acte. Ilcl programma in het Luxor-theater ver heit zich deze week zeker hoven het mid delmatige. liet «(rijkje ten «lotte was buitengewoon op dreef. Dat de directie van het Casino- Theater zich steeds beijvert om zijn be zoekers steeds het beste ran het beste voor le zetten, is genoegzaam bekend, Zoo is er ook deze week weer iels bij- zonders.Aangevangen wordt met Hollandsch Nieuw9 gevolgd door Parijsche mode, een film in natuurlijke kleuren, waarna de ko mische 2-aeter Monty Banks heelt een dub belganger" het publiek doet schateren van het lachen, en als slot van het goed ver zorgd voorprogramma wordt men zelfs in een Londenscli Nachtcabaret gebracht, waar op bevallige wijze diverse dansen worden uitgevoerd. Als hoofdfilm, welke gedeeltelijk vóór en na de pauzo wordt vertoond, brengt inen „De man van 40 jaren", een aangrij pend drama in 8 aclen. liet spel, dat ver toond wordt door zeer goede artisten, boeit van begin tot einde en is als uit het leven gegrepen. Het geheel, onder begeleiding van goede muziek onder leiding van den heer Bron?, zal den bczuc-kcrs aan dit theater dezg week ten zeerste voldoen. Dinsdag zal een aantal chemische stu denten een excursie maken onder leiding van ir. dr. A Korevaar, privaat-dueent in de chemische technologie In den ochtend wordt een bezoek gebracht aan Teyler's mu seum te Haarlem, waar de physische aldee- ling zal worden bezichtigd onder de leiding v. den curator prof dr. H. A. Lorentz. In den middag wordt een bezoek gebracht aan de Vereen. Kon. Papierfabrieken der firma van Gelder en Zonen, te Velsen. Het informatie-Bureau van de Ver eeniging tot Bevordering van het Vreemde lingenverkeer op het Stationsplein, alhier, zal, ingaande Dinsdag 1 Dec., tot 1 Maart 1926 gesloten zijn. Voor inlichtingen in dien tusschentijd kan men zich wenden tot het adres: De Kempenaerslr. 52, Oegstgeest. Bij den Commissaris van Politie zijn inlichtingen te hekomen omtrent een schaap dat gisteren onbeheerd op de markt is ach tergebleven. Ten nadeele van P. v. R. is gistermid dag een rijwiel ontvreemd, dat hij een oogenblik in de Gevangenlaan onbeheerd achterliet. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen, (e tien uur, mcj. Sj. Kutsch Lojenga, van Baarn. Eglise wallonne: Dimanche matin, 3 10'/» heures, Mr. M. Bresson. Evang.-Luthersche Gem.: Zondagmorgen, le halfelf, ds. J. Ph. Makkink. Ned. Protestantenbond, Remonslrantsche kerk, ingang Middelweg: Zondagmiddag, te twaalf uur, Kinderkerk, de heer W. van Nootcn, theol. student. Remonstrantsch-GercL -Gem.: Zondag morgen, te halfelf, ds. W. Mackenzie, van Amsterdam. Ver. voor Vrijz. Hervormden, Volkshuis: Zondagmorgen, te halfelf, ds. D. A. Vorstel, van Arnhem. Wijkgebouw Langestraat: Zondagavond, te halfzeven, liturgische dienst met koor zang, spr. mej. W. Snellen. MUZIEK. BEATRIJS". De Co-opeia-tie. Zusier Beatrijs volbrengt sinds jaar en dag met vrome toewijding haar plichten als non in het klooster Vrouwenperk. Totdat ridder Valentijn, haar jeugdvriend, tot de sacristie weet door te dringen om haar te bekennen dat zijn verlangen naar zijn ge liefde hem geen rust heelt gelaten. Beatrijs, in wie de trek naar wereldsche levensvreugd niot geheel is afgestorven, komt hem, na eonige aarzeling, in zijn verlangen tege moet en besluit tegen den avond heimelijk het klooster le verlaten. Voor haar vertrek legt ze haar zusterlijk gewaad af om dit met de haar toevertrouwde sleutels te leggen aan de voeten van het Mariabeeld in- de sacristie. Dat beeld wordt licht en levend, verlaat zijn plaats en neemt den sluier en de sleutels op. Het wonder is gebeurd: Maria wordt Beatrijs. En de klokken van het kloos ter worden even stipt geluid als voordien door Beatrijs placht te geschieden. En als, na veertien jaren, Beatrijs, door Valentijn verstooten, haar schreden wederom naar Vrouwenperk richt, blijkt haar dat haar af wezigheid onopgemerkt is gebleven. Zij vindt sluier en 9leulels terug te zelfder plaatse waar ze die had neergelegd en neemt haar oude taak weder op. Ziehier het simpele gegeven der Beatrijs- legende uit den dialogus miraculorum van den Heisterbacher monnik Caesarius uit het begin der 13e eeuw. Ze heeft velen dichters en componisten stof geleverd voor hun werk. Ten onzent heeft Boutons een zeer mooi ge dicht en Rutten een aannemelijke drama- tisceriug van de slof gemaakt. Aannemelijk althans tot zoolang we het spel stil voor ons weg lezen zonder het te realiseereh. Zien we het vertoonen door menschen van onze eigen allure dan wordt het te wezenlijk en te zakelijk en het verliest zijn ware werke lijkheid. zijn zinrijken en poètischen in houd voor den door geen uiterlijke waar neming aan banden gelegden geest. Willem Landré heeft op het mysteriespel van Feliz Rutten muziek geschreven, daar mee de legende op het looneel dringende. Zou do illustreerendc muziek wellicht neu- traliseerend kunnen werken, zou zij mis schien geheel of gedeeltelijk de scenische malerialiseering kunnen opheffen? Aan die mogelijkheid twijfelen we sterk als men bij de muzikale bewerking het dramatisch ge dicht op den voet volgt en elk woord laat zingen. Want het woord boet aan verstaan baarheid in als men er niet alleen den zang doch met dezen een geheel begeleidings orkest aan verbindt. En zonder het woord is Beatrijs ongenietbaar. Niettegenstaande op het tooneel voorbeeldig, zonder uitzondering, werd gearticuleerd ging van het woord te veel verloren. Een tooneelwerk moet meer door een gebeuren, door een handelen wor den voortgestuwd dan door beschouwing, al is deze nog zoo dichterlijk. Dan treedt het woord op het tweede plan. Bij tooneelmu- ziek, die de actie verklankt en zelf actie is, kan men tot op zekere hoogte het woord missen, fn Beatrijs, dat geen tooneel geeft in den gewonen zin, gebeurt te weinig in verhouding lot de veelheid van woorden. De muziek, die we alzoo zonder verstaanbare woorden hooren, en het woord natuurlijk niet kan vervangen, is gedoemd zich te ver liezen in onbestemdheid met als noodzake lijk gevolg dat ze zelfs de haar van nature eigen zeggingskracht niet kan handhaven. Zo moet dan vervlakken en op den duur monotoon worden. Landré's muziek vertoont, hetzelfde lyrisch dichterlijke karakter als uit Rutten's gedicht spreekt. Was het nu mogelijk de muziek niet reëel doch alleen in de voorstelling te hooren in hare verbin ding met het woord, kon men. met andere woorden de partituur lezen gelijk men het gedicht kan iezen, dan zouden wij lot veel zuiverder appreciatie van Landré's compo sitie geraken dan nu het geval is. Want on getwijfeld bevat de partituur een grooten schat van diepgevoelde muziek. Dat bleek nu reeds in al die momenten waarin actie onze aandacht trok (bijv. slotscène II Bea trijsValentijn. en vooral het imposante slot van III). Staan we door herhaald hoo ren vrijer tegenover en vertrouwder met woord en muziek beide, dan dat is de logische gevolgtrekking uit onze beschou wing kunnen we pas voor onszelf uit maken of Beatrijs als tooneelmuziek meer of minder geslaagd mag worden genoemd. Nog om een andere reden is voorzichtigheid met ons oordeel geboden. Sterker dan bij wien ook zien we bij Landré de onafhan kelijkheid van de zangslem belracht. Orkest en zang gaan elk hun eigen weg. Eu het heeft ons bij herhaling verbaasd hoe de zangers, zonder steun in het orkest, den toon wisten te vinden. Deze moeilijkheid kan vooralsnog niet geheel en al door hen zijn overwonnen zoodat het expressief vermogen van den zang nog niet is wat het zijn kan en moet. Landré behandelt het orkest met den fij nen zin voor kleur, dien we. van Debussy kennen met opvallende voorliefde voor hou ten blazers: sleeds uilersl doorzichtig en nimmer dik A la Strausz. Vatten we onze beschouwingen over de compositie samen om er een voorloopige conclusie uit te trekken, dan zouden we dit zeggen: de muziek zou, als zo de Beatrijs legende zuiver symphonisch had verklankt, in den bekenden trant van de poème sym- phonique, sterk van werking kunnen zijn, althans sprekender dan we ze vooralsnog in haar tooneelverbinding kunnen apprecië ren. Want ze is rijk genoeg aan werkelijk dichterlijken inhoud en gevoegelijk steeds voornaam van vinding. Dat het publiek nog wat onwennig was behoeft geen verwondering le wekken. Wat zoo gauw inslaat is niet altijd het beste in den tijd. Toch viel er onmiskenbaar een stij gende belangstelling bij de toehoorders waar te nemen. Betoonde zich dc schouwburg nog wat gereserveerd na I, na II werd het beter en toen het scherm na III viel, is er langdurig en warm geapplaudisseerd. Thans nog een enkel woord over de uil- voering van dit zeer moeilijke werk. Dan gaan eerst onze gedachten naar den heer van Raalte, die het geheel met vaste hand leidde en zangers en orkest met ware kunstenaarsbezieling aanvoerde: in hem culmineerde al het muzikaal gebeuren. Mevrouw van RaalteHorneman heeft prachtig gezongen ein in haar voordracht het dualistisch karakter van Beatrijs zoo goed weergegeven: devoot en gepassionneerd beide. Mevrouw PoolmanMeissner (de hemel- sche stem), mej. Scheepmaker (de waardin) en mej. Scheffelaer (Maehleld) hebben zon der uitzondering haar kleinere rollen, zoo wel wat zang als spel betretl, uitmuntend vervuld. Van de heeren noemen we in de eersle plaats Gerard Zalsman, die met zijn nog al tijd mooie stem en met zijn uitnemende zangtechniek en zijn indrukwekkende so bere spel een idealen priester te zien en te hooren gaf. Jules Moes kon ons als zanger beter vol doen dan als speler. Zijn zang is zeer geper fectioneerd en van goed volumen, zijn spel is wat leeg door wat te veel drukte. Zeer goed was ook Kubbinga als tuinman en Iseke heeft zijn kleine rol van Elgard goed over het voetKcht gebracht. De costumes waren zeer stijlvol en het decor in I en Iflb de sacristie van het kloos ter. zeer behoorlijk. Van een rijke zaal in een middeleeuwsch kasteel, die II moest verbeelden, zal menigeen zich een ietwat andere voorstelling hebben gemaakt. Waar om in nia. de herberg, geen gewoon kaarsje op de tafel gezet in plaats van het op den koop toe ook nog telkens uit en aanflikke- rende electrisch lampje? De schouwburg' was geheel bezel. RECLAME. AU Uw in den aanvang onbetee* kenende verkoudheid ie verergerd tot bronchitis,talm dan niet langer, neem de beproefde Akkert Abdij* «troop die de prikkelende hoert, aanvallen gal temperen, de «lijm aal opiowen en Uw ontrtoken •IgmviieseD volkomen ftneaea. AKKER'* verzacht zuivert —.geneert Aio* wtfaifr— fa 'koken na 230 pi*. /IJO 550 pm Z2J3 1000 r» f4*6 AUTO TE WATER AAN DE BOTERMARKT TE LEIDEN. 7S79 Zooals wij reeds gisteren met een enkel woord meldden is gistermiddag omstreckf drie uur een Fordauto, bestuurd door den graanhandelaar A. P. Ch. uit Alphen-aan-, den-Rijn in den Nieuwe-Rijn ie water geraakt. De lieer Ch., die met zijn vrouw aan het winkelen was, wilde op de Botermarkt vlak voor het magazijn van de firma Bren-) ninkmeyer met zijn auto draaien, doch reed toen pardoes achteruit het water in; De auto viel op zijde, zoodat de carrosserie geheel onder water was. Onmiddellijk be-' gaven zich de rechercheur Bruins benevens de heeren Abr. Rosier én M. v. Dam geheel gekleed te water en met hun drieën slaagden zij er spoedig in het portier van de coupé' te openen en dc beide inzittenden behouden op den wal te brengen, zoodat het ongeluk1 nog bijzonder goed afliep, dank zij het moedig optreden van het genoemde drietal.'* De auto werd weer op het droge getakeld. Men ziet op de foto daarmee personen bezig.\ DE ALGEMEENE TOESTAND. Weei op gang. Locarno is er in Duilschland door. Driand vormt in Frankrijk vermoedelijk een kabi net, er komt weer gang in de grootc politiek. DUITSCHLAND. Locarno definitief aangenomen. Na vrij uitvoerig debat hoeft de Rijksdag arl. 1 vin het wetsontwerp inzake Locarno met 300 legen 174- slemmen aangenomen. Art. 2 werd aangenomen met 278 tegen 183 stommen en li onthoudingen. Art. 3 werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Bij de stemming over het wetsontwerp in zijn geheel zijn totaal 468 slemmen uil- gebracht. Vóór hebben gestemd 291, legen 174 afgevaardigden. Drie afgevaardigden slemden blanco. Vóór de wel hebben gestemd de sociaal democraten. het centrum, de Duitsche volkspartij, de democraten, de Beiersche volkspartij, de Beiersche boerenbond en de Duitseh-Hannoveranen. Tegen: de Duitsch-nationalen, de com munisten, de beide Völkische groepen en de economische vereeniging. De drie afgevaardigden der Beiersche volkspartij hebben zich onthouden. Namens de Duilsch-nationalen werd nog een intervieuw op de uiteenzetting van de regeering, dat geen 2/3 meerderheid noodig was, verklaard, dat zij de beslissing dan niet zouden erkennen. FRANKRIJK. Een kabinet Briand? Briand is er nog niet in geslaagd een kabinet le vormen .Men gelooft echter, dat hij heden slagen zal en dat de samenstelling dan aldus is: Voorzitterschap van den ministerraad en buitent. zaken, Briandjustitie: Chaulemps; binncnl. zaken: Daladier; financiën: Lou- oheur; oorlog: Painlevé; marine: Leygucs; onderwijs: Rouslan; handel: Daniël Vin cent; openbare werken: Devaux; arbeid: Durafour; koloniën: Léon Pêrier; land bouw: Jean Durand. De staatssecretarissen zullen vermoede lijk zijn: voorzitterschap van den minister raad: Pierre Laval; technisch onderwijs: Rameil; luchtvaart: Laurent Eynac; oorlog: Ossola; koopvaardijvloot: Danielou. De socialisten zullen in een manifest hun houding verklaren. ENGELAND. De Iersche grenskwestie. Cosgrave, de president van den Ierschen Vrijstaat, en sir James Craig, de premier van Noord-Ierland, zijn resp. naar Dubin en Belfast teruggekeerd, om hun kabinetten te raadplegen over den toestand, betreffende de Iersche grenscrisis, zooals zij dien inzien na hun gisteren gehouden conferentie te lenden met Baldwin en de andere Britscho ministers. Men heelt vernomen, dat aan gaande de publicatie van het rapport der grenscommissie geen beslissing zal worden genomen, alvorens Cosgrave en Craig Bald win opnieuw bezocht hebben. POLEN. Een gevaarlijke benoeming. Generaal Zeligowski is benoemd tot mi nister van oorlog. Dit trekt daarom de aandacht, omdat generaal Zeligowski be kend staat als vurig nationalist Hij is immers ook de man van de coup te Wiinal TURKIJE. Weg met fez en tulband. De Groote Nationale vergadering heelt een wet aangenomen, waarbij verboden wordt een ander hoofddeksel dan den hoed le dragen. RECLAME. is wederom met vele nieuwe exemplar;? vermeerderd. Vroege bestelling verzeker! richtige uitvoering. - Cestuumhuis ERATO Oude Singel 14. Tel. 889. 731! EGYPTE. Ziwar pasja niet overleden. Gemeld is, dat Ziwar pasja, de Egyptische premier, was overleden. Reuter deelt Ihans mee, dat hier een misverstand in het spey was. Het bewuste bericht was foutief. Niet Ziwar pasja, doch zijn moeder is overleden.' Toen koning Focad le Kaïro smve-vde» riep men: leve de grondwet, leve Zagloel, j MEXICO. De petrolenmwet. De Kamer heeft de petroleumwet aangcj nomen, die de grondeigenaars dwingt or/ Mexicaane.che burgers te worden binnen drit jaar of hun bezit op le geven. j De wet gaat nu naar den Senaat BUITENLANDSCH GEMENGD^ Mevr. Steinman In vrijheid gesteld. Mevr. Steinman, die naar de beschul: diging luidde haar minnaar Vandewom were zou hebben aangespoord haar echlgec noot te vermoorden, is uit de gevangenit ontslagen, ten deele wegens goed gedrag,! ten deele krachtens de amnestiewet. Zij is naar haar familie in Rijssel ver» (rokken. RECLAME. Doos30* 60*90ct.Tube 80ct 7284 He! kabinet-Biiand. PARIJS, 23 Nov. (V. D.) Briand zal eerst Donderdag zijn Kabinet aan de Kamer voorstellen, aangezien hij Zondag naar, Londen reist. Briand zal de financieel*, voorstellen van Painlevé overnemen U* meerderheid van het Linksche Kartel, uil*», gezonderd de Socialisten, zullen het nieuw* Kabinet steunen, doch het is vrij zeker, Jat, minstens 100 rechtsche afgevaardigden huil stem op Briand zullen uitbrengen. Hevige koude in Italië. BERLIJN, 28 Nov. (V. D.) Uil wordt een koudegolf gemeld. De fcmpcri'( tuur daalde te Rome en Napels tot 1 beneden nul. Te Milaan werden Iwee .f' sonen doodgevroren op straat gevonden. STADSNIEUWS. 7 Het Leidsche raam te Gouda. A Hedenmiddag had to Gouda de plechtig*] overdracht plaats van het gerestaureerde Leidsche raam in de St.-Janskerk aldaar. Het raam werd in 1601 door de stad Leis] den geschonken. Het stelt voor het ont^e,| der Stad Samaria, de hoofdstad van Rijk Israël, welker wonderbaarlijke bevri]^ ding na uitersten nood als een tegenhao^ ster werd beschouwd van Leiden's 1'e(^d?0ï in het jaar 1674. Dit is uitgedrukt in opschrift, dat luidt:

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2