No. 20159. ZATERDAG 28 NOVEMBER Anno 1925. Officieele Kennfsnevinaen. STADSNIEUWS. Het voedzaamste nieuws van heden. AMSTERDAMSCHE ANTHRACIET MIJ LESDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Ctfl. per regel. Dij regelabocnement belangrijk lageren pnje Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven ÏO Cta. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cte. Bureau Noordelndspleio Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchdque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week ƒ.0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week„0,16. Franco per post 8.36 portokosten. Dit nummer beslaat uit ViER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den, brengen ter algemeene kennis, dat de beslissing op het verzoek van de fa. F. van der Kloot, om vergunning tot uitbreiding van de zuivelfabriek in bet perceel Pieters- kerkstraat No. 6, kadastraal bekend ge meente Leiden, Sectie G. No. 1738 en 1730, is verdaagd. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 27 Nov. 1925. 7328 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den Gezien het verzoek van a. B. F ley Jr., om vergunning tot oprich ting van een smederij in het perceel Kod- desteeg No. 30, kadastraal bekend Gemeen te Leiden, Sectie H. No. 1954; b. de N.V. Eerste Leidsche Elcctrischo Fabriek van Koek-, Banket- en Suikerwer ken, v.h. G. P. Timp, om vergunning tot uitbreiding van de koek- en banketbakkerij in het perceel Haarlemmerstraat No. 247, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sec tie H. No. 3538; o. J. J. Thorn, om vergunning tot oprich ting van een brood- en koekbakkerij in het perceel Oude-Heerengracht No. 20, ka dastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie O. No. 43. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, don 12 Decem ber e.k. des voormiddags te- h a 1 f e 1I uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 Ier Hinderwet voor het gemeen tebestuur of een zijner leden zijn versche nen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. N C DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. Leiden, 28 November 1925. 7329 De nieuwe directeur van het Academisch Ziekenhuis. De heer H. H. Maas, adj.-directeur van de psychialrisch-neuroiogische kliniek te Utrecht, benoemd tot directeur van het Academisch Ziekenhuis, als opvolger van dr. J. W Wicherink, aan wien op verzoek eervol ontslag is verleend, wegens gezond heidsredenen, werd 1 Oct 1881 te Giesen- dam geboren. Hij bezocht het Erasmiaanach Gymnasium te Rotterdam. Hij voelde zich toen hij deze inrichting halverwege had doorloopen, meer aangetrokken tot de loop baan van ofiicier, als hoedanig hij voor 1907 tot 1912 bij het Indische leger heeft ge diend. In ons land teruggekeerd, werd hij kort daarop adjunct-directeur van de psycholo- gisch-neurologische kliniek te Utrecht Di heer Maas, die sindsdien in de geneeskunde is gaan studeeren, heeft daarin met goed gevolg het candidaaU-examen afgelegd en hoopt spoedig zijn doctoraal te doen. Adres aan den Raad. De afdeeling Leiden van de Nederl. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slij ters. goedgekeurd bij Kod. besluit, heeft een uitvoerig adres aan den Raad gericht, waar in tenslotte B. en W wordt verzocht: lo. In.het belang der gemeente en van een gezonden toestand op het gebied van den drankhandel het maximum aantal ver gunningen niet verder te verlagen, dus in het thans bestaande maximum geen wijzi ging te brengen, aangezien een getal van 100 vergunningen in-een gemeente, die nog steeds sterk in bevolking toeneemt, zeker niet te hoog mag worden geacht; 2o. subsidiair te bevorderen dat het ma ximum aantal vergunningen wordt vastge steld krachtens de zoogenaamde Amster- damschë formule. De aTd. Leiden van den R.-K. Bond van Hotel-, Café-Restauranthouders en Slijters heeft aan dit adres adhaesie getuigd. In hel adres wordt o.a. nog gezegd: <bt toch in de eerste plaats opgemerkt jnag worden, hoe nog altijd 24 vergunningen le Leiden meer zijn dan het thans bestaande Uïaxirnum en dat moeilijk gezegd kan wor- Jton. dat dit aantal ver het zoogenaamde behoefte-maximum overschrijdt; dat immers, ware dit het geval, een groot ^ala! vergunningszaken in deze gemeente 8 ®chts een noodlijdend bestaan zou geven C'Q dit wederom zou blijken uit een sterk anbod van de houders der desbetreffende ergunningen, om tegen geldelijke vergoe- ln2 afstand van do vergunning le doen; dat echter de prijzen, die voor een af standverklaring moeten worden betaald, voortdurend hooger worden cn deze op he den gerust kunnen worden getaxeerd op ten minste f 3000; dat bovendien nog een andere factor in aanmerking komt, n.l. hoe het in deze ge meente slaat met den clandeslienen ver koop van sterken drank; dat adressante hierbij mag opmerken, dal in deze gemeente, behalve de 124 vergun- ningsgelcgenhedcn, nog 160 A 170 inrich tingen bestaan, waarin met verlof alcohol houdende dranken voor gebruik ter plaatse mogen worden verkocht; dat echter herhaaldelijk blijkt, hoe in deze inrichtingen ook clandestien sterke dranken worden verkocht en meermalen veroordeelingen deswege tegen hen zijn uil gesproken, niettegenstaande het feit, dat ook bij het beste Politietoezicht het constalee- ren van dergelijke overtredingen buitenge woon moeilijk is; dat behalve dit feit ook nog geconstateerd wordt, dat verschillende particulieren ster ken drank in het klein verkoopen zonder ecnige vergunning of verlof en deze sluik handel de gevaarlijkste van al moet heelen, omdat dikwijls .gezien de prijzen, waarvoor door deze particulieren wordt verkocht, het vermoeden opkomt, dat clandestien gefabri ceerd of verkregen gedistilleerd wordt ver handeld en het soms alleen aan het toeval te danken is, indien de dusdanige sluik handelaar kan worden betrapt; dat adressanle, zij het terloops, ook nog wil wijzen op het feit, dat in allerlei win kels, waarin zonder ecnige belemmering ook kinderen beneden 16 jaar kunnen ko men, - alcoholhoudonde dranken met vrij hoog alcoholgehalte legen lage prijzen per flesch mogen worden beschikbaar gesteld en dit euvel, waarschijnlijk bij de Drank wetwijziging in 1904 niet voorzien, voort durend grooter afmetingen aanneemt; dat het ten nadeele van het algemeen be lang zal zijn, indien de gelegenheid om met vergunning sterke- en alcoholhoudende dranken te mogen verkoopen, geregeld meer wordt ingeperkt, omdat voorzeker hiervan het gevolg zal zijn het opbloeien van den clandeslienen verkoop en hel voortwoeke ren van alle euvelen, die zooeven zijn aan geduid; dat adressante het een speculatief argu ment meent te mogen noemen, indien Bur gemeester en Wethouders zich beroepen op het vervallen in 1930 van een tiental aan zedelijke lichamen verleende vergunningen, aangezien immers le. niet uitgesloten is, dal voor dien lijd een wetswijziging dit ver vallen dor vergunningen voorkomt en 2e. verschillende van deze vergunningen wel licht kunnen worden overgeschreven op natuurlijke personen krachtens artikel 26 der Drankwet, zoodat in ieder geval min der dan tien van deze vergunningen zou den komen te vervallen; dat vestiging van groote restaurants altijd mogelijk blijft; dat, mocht de Raad tot een verdere be perking van het aantal vergunningen wil len medewerken, het dan toch gewenscht zal zijn. zulk een toestand te scheppen, dat in.de naaste toekomst iedere weduwe recht op de vergunning van haar zaak kan er langen en dat dit kan geschieden door toe passing van de zoogenaamde Amsterdam- sche formule, waarbij het maximum wordt bepaald op een zooveel lager cijfer dan het krachtens het eerste lid van artikel 4 toe gelaten aantal, dat artikel 14 der Drank wet buiten toepassing blijft. Veieeniging tot Bevordering der Bouwkunst te Leiden. Aan .de 201sle vergadering ging vooraf een kunstbeschouwing van tal van ontwer pen van woningblokken te Leiden, Velsen en IJmuiden, welwillend afgestaan door den heer G. Ponsen, arohitect alhier. De voorz., de heer J. A. Verhoog, opende deze vergade ring en na het goedkeuren der notulen was het woord aan den spreker voor dezen avond den heer G. F. E. Kiers, directeur Bouw- en Woningtoezicht alhier, die het onderwerp had gekozen: „Vraagstukken op Steden- bouwkundig gebied". Het onderwerp „Stedenbouw", aldus deelt ons de heer Fred. A. Wempe Sr. mede, is 1 zoo ingewikkeld en zoo samengesteld, omdat het rekening heeft te houden met alle fac- i toren, die de samenleving beheerschen, zeide spr. Hoewel de stedenbouw ook een architectonische factor kent, zoo is het in de eerste plaats een sociale werkzaamheid, die haar grond vindt in de samenleving en in het bijzonder in eenige van haar belang rijkste factoren: de bevolkingsbeweging (uitbreiding), de sociale en vooral de econo mische en industrieele toestanden, zaken, die met de architectuur in zeer nauw verband staan. De taak van de overheid in dezen nu is niet het scheppen van een aardsch paradijs en evenmin om op het doen en laten van particulieren een ongevraagden en onge- wensohlen invloed uit te oefenen. De groote waarde van de laak der overheid als sleden- bouwer is: „de verkwisting van geld en goed, gevolg van een onredelijke bebouwing en indeeling der stad te bestrijden: lo. door liet brengen van orde in don chaos van den ouden stadsvorm en 2o. door logische ver deeling van den grond in gebieden voor wonen en werken, spelen en rusten, om al zoo de mogelijkheid te scheppen voor een onbelemmerde ontplooiing van het zakelijk en geestelijk leven". In het vaststellen van het uitbreidingsplan, zoo zeide spr., is vaak een zekere sleur gekomen. Er wordt een uitbreiding noodig geacht. Goedl Men plakt eenvoudig een nieuw stuk aan den bestaanden plattegrond of wel, wanneer het uitbreidingsplan, zooals bij groote sle den, op grooter schaal wordt gemaakt, dan tracht men vaak de stad le vergrooten door één of meer nieuwe ringen concentrisch om haar heen le leggen. Hel begrip „bebouwde kom" laat daar de geesten niet los en overal schijnt de ontwerper le meenen iels schoons te hebben bereikt, wanneer de omtrek der uitbreiding een mooie rondloopende en in zichzelf aansluitende lijn aanwijst. Uitvoerig behandelde spr. nu de eischcn, die prof. Baumeister stelt aan de concen trische stadsuitbreiding. Deze zijn: Goede indeeling in districten met verschillend sociaal karakter; districten voor grootbedrijf en handel nabij spoorweg eD wateraanslui ting met woningbouw voor arbeiders, welke woningen ver naar builen gelegen kunnen zijn; zakenkwartieren met banken en win kels; woonwijken met kleine zaken, onder scheid in hoofd- en nevenstraten, waarvan de hoofdstraten weer onderscheiden zijn in: radiaalstralen gericht naar hel centrum, ringstraten en diagonaalslraten ter verbin ding van verkeersknoopon als stations, bruggen, enz. Doch ook de noodzakelijke richting en de noodige breedte der stralen werden uitvoe rig behandeld en door de projectie's nog in 't bijzonder verduidelijkt. Dit als inleiding beschouwende, gaf spr. vervolgens een dui delijk overzicht van de geschiedenis der stedenbouw, waarbij men onderscheid moet maken lussohen sleden gebouwd volgens een vooraf opgesteld plan en stadsvormen, die het resultaat zijn van een soms eeuwen lang groeiingsproces. De lichtbeelden toon den den aanwezigen een serie plattegronden van sleden der grijze oudheid, zooals Pi raeus bij Athene (Gricksch), Aosta (Ro- meinsch)het Forum le Rome. Het klassieke pleinidee, dal in de middeleeuwen vaak verloren ging, vinden wij in„de Renaissance en Baroklijd terug. Verder Pompeï, Turijn, een mooi voorbeeld van Romeinsche stad en ten slotte Maastricht, dal ook in den kern een Romeinsche nederzetting is. Speciaal behandelde spr. nog de rivier- sleden Utrecht, Kampen en Leiden met hun straten evenwijdig aan de rivier. Doch ook Groningen met het toegepaste gebaslion- neerde vestingfront met den veelhoekvorm, werd duidelijk geprojecteerd, evenals Am sterdam, waar de eischen van het snel verkeer hun invloed doen gelden. Men moet zich nu eenmaal bij stedenbouw en uitleg aanpassen aan het snelverkeer. Vooral de ringslraten voor snelverkeer, welke Amsterdam zou behoeven, zooals de boulevards in Parijs, werden duidelijk aan gegeven, want voor een ondergrondsche lijn is Amsterdam niet geschikt en 't zou t e veel geld verslinden. Bij de nauwkeurige toelichtingen van den heer Kiers. die van den stedenuilleg in verband juist met het verkeer van dezen tijd een diepgaande studie schijnt gemaakt te hebben, pasten zich waardig aan eenige wenken hoe of de verbouwing langs breeder en smaller straten moet zijn, speciaal met het oog op den eisch voor ieder mensch, d.i. licht en lucht. Hoogbouw aan de buiten zijde van de bouwblokken en laagbouw aan de binnenzijde met plein in 't midden; dAt is je ideaal. Dan kunnen de buitenzijden ge legen zijn aan breede verkeerswegen met mooi geboomte en de bmnenbebouwing aan naar proportie smallere stralen. De pro- jee lio's wezen 't ook hier alweer uit dat zulks doeltreffend en ook mooi kan zijn, heel wat mooier tenminste dan de foto's, die vertoond werden van hoogbouw in Duitschland, waar de binnenplaatsen van die woonkazernes, ware tochtkokers zijn geworden. Resumeerde heeft spr. de aanwezigen een blik doen slaan op de historie van den stedenbouw niet alieen, doch ook vooral op de wijze waarop de uitleg der steden, uit een economisch standpunt gezien moet geschieden. Het geheel op onderhoudende en leerzame wijze voorgedragen, werd door de talrijke aanwezigen zeer gewaardeerd, en een welverdiend applaus was des heeren Kiers deel, toen net slot daar was. De voorzitter was de tolk van allen, toen hij spr. ten zeerste bedankte voor zijn be langrijke verhandeling. Er werden 5 nieuwe leden toegelaten; ten slotte deelde de voorzitter nog mede, dat de volgende vergadering met het oog op den Oudejaarsavond een week wordt ver vroegd en sloot de vergadering. Leeszaal Reuvens. Gistermiddag hield de openbare leeszaal „Reuvens" aan de Breestraat een algemee ne ledenvergadering. Bij ontstentenis wegens uitstedigheid van mevr. Kuenen, werd de vergadering gepre sideerd door mr. A. J. van der Eist, die de vergadering opende met een woord van welkom tot de aanwezigen. De secretaris, de heer A. A. van Reimbach, las vervolgens de notulen der vorige vergadering die onder dankzegging onveranderd werden vastge steld. Ingekomen was een schrijven van mr. J. Schokking, waarin deze wegens druk ke werkzaamheden meldde te moeten be danken ais bestuurslid. Op voorstel van den waarn. voorzitter werd besloten deze vacature tot dc c.k. voorjaarsvergadering onvervuld te laten. Aan do beurt van periodieke aftreding waren de heeren H. Schaap, A. A. van Reimbach, P. A. Hibma en mej. dr. Ruys, die allen bij acclamatie herbenoemd werden en allen deze benoeming aannamen. De bcgrooting voor het jaar 1926 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 14.140. Bij de ontvangsten is de post: contributie en subsidies ad f12.150 de belangrijkste; de uitgaven zijn als volgt gesplitst: gebou wen f 1220, exploitatie f 990, salarissen f 7638, boekaanschaffing f 3000, technische administratie f 1000, algemeene uitgaven f 100, onvoorziene uitgaven f 192. Dc penningmeester, de heer Schaap deel de nog mede, dat de begrooting sloot met eon post van f 192 aan onvoorziene uitga- i ven. Do reden, dat dit bedrag zooveel la- I ger is als in vorige jaren, is gelegen in het feit, dat de post „salarissen" belangrijk steeg en ook in het komende jaar nog wel stijgen zal. Niemand hierna meer het woord verlan gende, sloot de voorzitter onder dankzeg ging aan de aanwezigen voor hun tegen woordigheid de vergadering. „Hulp en Vriendschap". Op den 29slen November-zal het vijf en veertig jaar geleden zijn, dat de Kappers- en Barbiersvereeniging „Hulp en Vriend schap" werd opgericht. De oprichting had plaats in het café van de yVed. Van Tol, Beestenmarkt 28. Wanneer men dc oude notulen doorleest, welke nog beslaan van af 1880, ging het er vroeger heel gemoedelijk naar toe. Op de vergaderingen was een pot met tabak met I de lange pijp er bij. Vroeger was de uitkee- ring bij ziekte de hoofdzaak; cn eens per jaar een flink feest of ook wel eens een rij toer. Tegenwoordig gaat het anders; er wor den nu kapdemonstraties gehouden en ook 1 wel eens een lezing, een cn ander lot ver- I heffing van het vak. Bij ziekte thans een flinke uilkeering, welke vroeger heel gering was. Voorheen een lange arbeidstijd lot savonds tien of elf uur, 's Zaterdags twaalf of één uur en dan 's Zondagsmorgens lol i elf of twaalf uur. Nu is dal alles voorbij en ook de kappers hebben een beter leven. Menigeen heeft dan ook veel aan de Vcr- eeniging te danken, zooals eerst de 9-uur- j sluiting en toen de Zondagsrust, waarom I telkens met adressen aan het Gemecnle- I'bestuur werd verzocht. Van de oprichters zijn nog in leven de heer W. F. Tegelaar Sr., die jarenlang voorzitter is geweest, de heer W. C. Zandvoort, oud-sccrelaris, en de heer W. Vermey, oud-commissaris. Deze heeren j zijn, ondanks hun ruim 70-jarigen leeftijd, nog steeds in liet vak werkzaam cn ver- richten hun bezigheden nog met lust en I opgewektheid. j Lief en leed is in die vijf en veertig jaar medegemaakt, maar ondanks alles staat de i Vereeniging, naar men ons verzekert, nog stevig op haar grondvesten en zij is de grootste Vereeniging op dat gebied in de stad. Het feit zal a.s. Maandagavond in in- tiemen kring herdacht worden in de groote zaal van den theetuin „Oud-Hortuszichl" aan den Witte-Singol. I Kunstkring voor allen. Gisteravond vergaderde de Kunslkring i voor Allen in „In den Vergulden Turk". Na opening door den voorzitter, den heer P. v. d. Hoeven, werden de notulen der oprich- i tingsvergadering gelezen. De voorzitter deelde mede, dat het optimisme van de vo rige vergadering allen grond heert gehad. Het ledontal, dat begin September 500 be droeg bedraagt thans ongeveer 1200. De iinancieele uitkomsten van dit eerste ver- eenigingsjaar zullen dus voordeelig zijn, I daar men bij de samenstelling van het pro- I gramma had gerekend op 800 leden. De heer v. d, Heiden moest wegens ziekte be danken als penningmeester; zijn taak werd door den heer Spendel bereidwillig overge nomen, waarvoor spr. hem een woord van dank bracht. Verder deelde spr. mede, dat het niet mo gelijk is gebleken een juisten datum voor den heer Thibaut vast te stellen. In diens plaats is op het programma gekomen een vioolavond door Alex Schmüller. Een con tract met het Utrechtsch Sted Orkest durfde het bestuur wegens de hooge kosten nog niet op zijn verantwoording nemen; er voor in de plaats treedt Frau Kindermann op. De heer Spendel gaf vervolgens een schets van den financieefen toestand. Er zijn 1052 één-pèrsoonskaarlen en 135 gehuwdenkaar- ten uitgereikt, tezamen 1187. Bij de bestuursverkiezing werd het voor- loopig bestuur, bestaande uit de dames; C. M. Oudshoorn, L. Sibbcs, E. M. Valk en de heeren P. v. d. Hoeven, A. C. Harmsen en H. W. Spendel, gekozen, terwijl er aan toe gevoegd werden de heeren L. Gerverdinck en Hartkamp. De voorzitterszetel blijft va cant, tot daartoe een geschikte persoon is gevonden. Tot leden der controle-commissie werden benoemd de heeren Wijnnobel, Marks en De Jong en tot plaatsvervangende leden de heeren Westerman, Broekhuizen en Ten Geuzendam. Daarna werd de vergadering gesloten met een dankwoord van den waarnemend voor zitter. De bijeenkomst was zeer slecht be zocht. BINNENLAND. Margarinebesluit; eischen, waaraan mar' garine moet voldoen. De voormalige Rijksbouwmeester J. A. W. Vrijman heeft tot de Tweede Kamer een adres gericht, verzoekende een enquête in te stellen naar de feiten, welke leidden tot zijn vervolging en veroordeeling. De ongernstheid op Terschelling. Het klooster en de kerk der Paters Fran» ciscanen te Venray is afgebrand. Muylwijk veroordeeld tot 8 jaar gevange» nisstraf, met aftrek van 8 maanden pre* ventief. n BUITENLAND. Het Locarno-verdrag door Dqitschland definitief aanvaard. Briand vormt waarschijnlijk in Frankrijk een kabinet. Een opzienbarende benoeming in Polen. RECLAME. Heerensingel 34/35. Tel. No. 1623. priVia kwaliteit. verzegelde zakken. 4Uc( De Leidsche Friezen. In de bovenzaal van „De Harmonie" heeft de Leidsche Vereeniging van Friezen haar tweede „gewoane gearkomste" ledenver gadering in dit winterseizoen gehouden De opkomst was ondanks het buiige No- vember-wcer van de laatste dagen, buiten gewoon goed. zelfs de in Katwijk en Oegst- gccst wonende leden ontbraken niet En, waarlijk, de thuisblijvers mogen spijt hebben dezen zeer geanimeerden avond ge mist te hebben. De wèlverzorgde „wirklist" programma gaf van alles te genieten: zang, voordracht en muziek. Mejuffr. Van Tuinen, op de piano verdienstelijk begeleid door mej. Wartena, vergastte met haar wel luidende stem de aanwezigen op enkele Friesche zangnummers. Mevr. Hoff en ae beer Walstra zorgden voor de noodige Frie sche voordrachten, terwijl de heeren Over- diep en Van Bellen verscheidene uitstekend geslaagde en met veel bijval ontvangen mu zieknummers uitvoerden. Er heerschte tot het. einde toe een recht gezellige en opge wekte stemming, welke nog verhoogd werd door het herhaaldelijk zingen van Friesche liederen door de gezamenlijke leden. Alles bijeengenomen was het weer een avond waar de Leidsche Friezen met voldoening op terug mogen zien. Ambachtssdhool. Blijkens advertentie zal aan de Ambacht» school alhier een avond- of Zaterdagmiddag- cursus worden gehouden ter opleiding van do examens voor landmachinist, machinist clectrisch bedrijf, motordrijvcr cn binnen- vaart-machinist. Deze examens worden afgenomen onder toezicht van het Departement van Arbeid, Handel cn Nijverheid en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Er kunnen drie diploma's verworven wor- J den en wel: Het voorloopig diploma (leerling-machi- nist). Dit diploma wordt na examen uitge reikt aan hen, die nog niet in de machine kamer zijn werkzaam geweest, maar wel blijk hebben gegeven dé kennis te bezitten, die noodig is om een goed machinist le worden. Het diploma A. (machinst-sloker klein bedrijf). Dit diploma wordt na examen uit gereikt aan hen, die minstens twee jaar in een stoom-, motor- of electrisch bedrijf zijn werkzaam geweest en blijk hebben gegeven de kennis tc bezitten, die noodig is oin als zelfstandig machinist in een klein of als ondergeschikt machinist in een groot be drijf werkzaam te zijn. Het diploma B (machinist grootbedrijf). Dit diploma wordt na examen uitgereikt aan hen, die minstens twee jaar als machinist bij een stoom- motor- of electrisch landbe- drijf zijn werkzaam geweest cn blijk hebben gegeven de kennis te bezitten, die noodig is een grootbedrijf zelfstandig te leiden Aangezien van een machinist niet ver langd kan worden, dat hij voldoende bekend is met een stoom- zoowel als een motor- of electrisch bedrijf, worden van elk soort be drijf afzonderlijke diploma's uitgereikt. Hoewel geen enkel diploma of akte een beslist bewijs is, dat de bezitter er van vol komen voor zijn taak berekend is, zal toch één machinislendiploma, uitgereikt door een onpartijdig en ter zake kundig lichaam, veel en veel grootere waarde hebben dan welk getuigschrift door persoon of instelling uit gereikt. Hierbij komt, dat elke machinist of aan-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1