VAN ALPHEN Banket- Oe bekende Chocolade-Letters r AGENDA. UIT DE RIJNSTREEK. KUNST EN LETTEREN. RADIO-PROGRAMMA BUITENLAND. APOTHEKERSDIJK'27' Vrijdag. .,In den Vergulden Turk": Alg. ledenver gadering Leidsche „Kunstkring voor Allen". Kwartier over 8 uur. „Jeruël" (Groenesteeg 16): Lezing met Lichtbeelden vanwege den Zakbijbelbond. 8 uur. ,,Phebc": Spr. de heer De Jong. 8 uur. Nutszaal: Lezing voor de afd. Leiden van den Ned. Ohr. Vrouwenbond. 8 uur. Schouwburg: De Co-oprea-tie „Beatrijs", 8 uur. Zaterdag. Kantoor N.V. „De Leidsche Katoen- maatschappij v.h. De Heyder en Co.Jasr- Jijksche alg. vergadering van aandeelh. de zer N.V. 2 uur. „lUnion"Uitvoering tooneelver. „Leid sche Dilettantenclub." 8 uur. Schouwburg: Tweede wedstrijdavond „Littcris Sacrum". 8 uur. „Zomerzorg": Uitvoering met bal tooneei- verceniging „Oelening baart Kunst". Dagelijka. „Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-raatinée. „Luxor-theater". Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Do Lakenhal"Tentoonstelling Leidsche Kunstvereeniging van schilderijen en teeke- ningen door Toon Kelder en W. Schuhma- cher. Van 10 tot 4 uur. Zondag van 1 tot 4 uur. De avond-, nacht -en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Reyst, Steenstraat 35, tel. 136; en A. J. Donk, Doe- zastraat 31, tel. 1313. De apotheek van de „Hulp der Mensch- heid". Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m 8 uur alleen ▼oor 8poed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. Onder den titel „Hymne an die Nacht" kregen we zoowaar het andante uit de f-moll soDate voor piano van Beethoven te hooien. Wat dat beduidt is ons niet duidelijk geworden. Vóór de pauze heeft Cuypers zijn jon genskoor uit Amsterdam weer eens om den vleugel geschaard en heeft de kinderen laten zingen, zoo frisch cn helder, zoo zuiver en onbedorven, zoo echt kinderlijk eenvoudig, maai ook zoo echt muzikaal, dat van al de zes liedjes de grootste bekoring uitging. Hls verwonderlijk met welk een kracht van uit drukking die kinderen hun éénstemmig koortje zingen. Vooral het soldatenliedje was merkwaardig van kleurenrijkdom. Groot succes voor „Sursum Corda", dat onder Cuypers fijnzinnige leiding zeer mooi heeft gezongen, de dames solisten en vooral het knapenkoor. Den directeur werd onder daverend applaus der zaal een prachtige krans aan- *oboden. RECLAME. BANKETSAKKER! J NIEUWE RIJN 62 DOD GERENOMMEERD ADRES VOOR: Letters Harten Hammen Zalmstoartcn VERZENDING VAN POSTPAKKETTEN. SpccuUas 12 ets per ons. Bodegraven. In de zaai van liolel Van llossum gaf de muziekvereeniging „Cres cendo" een uitvoering onder leiding van liaar directeur, den heer K. J. de Beun. voor haar donateurs en genoodigden. Met was de eerste uilvoering van een muziekgezelschap in dozo zaal Te constateeren valt wel dat de opening daarvan voor dergelijke vereeni- gingen een aanwinst is. De muziek klonk in het hooge gebouw enorm veel beter dan in de lage zalen, waarin men lot nu toe z'n uitvoering moest geven. De werkelijk goede muziek kwam nu uilslekend uit. „Crescen do" heelt meerdere moeilijke tijdperken moeten doorworstelen, maar is toch op kracht gebleven. Een woord van waardee ring aan directeur en vereeniging is zeker op zijn plaats. Na atloop wrtd nog eenigen lijd gezellig bijeen gebleven. -Alhier is overleden de heer C. Bol, scriba der Gereformeerde Kerk. De heer B. vervulde deze functie meerdere tientallen van jaren en was nog steeds ijverig in de vervulling werkzaam. Nog juist een week voor zijn overlijden was hij weer voor een aantal jaren herbenoemd. De kerk verliest jn hem een moeilijk te vervangen lid. Woensdagmiddag had de begrafenis plaals op „Vredehof". Niettegenstaande den regen varen heel wat belangstellenden uit kerke lijke, politieke en onderwijskringen, waar aan de overledene in den Idop der jaren meerderen of minderen arbeid had gegeven in de kapel aanwezig toen doords. Joh. Dam niet een korte rede het heengaan werd be sproken. Hij sprak over de eeuwige rust waarin de overledene was heengegaan, doch ook over het verlies dat de kerk en zijn vrienden trof. Zeer waardeerende woorden wijdde hij aan de nagedachtenis van den eenvoudigen broeder. Een zoon van den overledene dankte voor de ontvangen deel neming. waarna het stoffelijk overschot aan de aarde werd toevertrouwd. Het bestuur der B. P. K. V. organiseert op den Tweeden Kerstdag en den daaraan voorafgaanden Donderdag een pluimveeten toonstelling. Woensdagavond werd in de Ned. Herv. Kerk een bidstond gehouden voor het Chr. Onderwijs, waarin voorging ds. Biesma. Chr. Geref. predikant te Groningen. Deze sprak naar aanleiding van Hosea, waar de pro feet spreekt over het verwekken van zonen tot profeten eh tot nazireeërs. Hij besprak nu o.a. het doel van het onderwijs, de vrucht daarvan, bestreed verkeerde opvat tingen en eindigde met een opwekking aan de ouders om vooral belangstelling te too- nen voor het onderwijs hunner kinderen en de school en 'de onderwijzers te sleunen. Men is begonnen met de beplanting der nieuwe markt. Daarvoor zullen nu eens geen heel jonge boompjes worden ge bruikt, maar flinke boomen. die in den zo mer reeds aanstonds schaduw kunnen geven en het effect aanzienlijk zullen verbeteren. Achter de markt, rondom de nieuw gebouw de urinoir, komt een aardig plantsoentje ter afmaking legen de zijde van het nieuwe bouwterrein. In de afgeloopen week hebben zich in onze gemeente gevestigd: G. v. d. Boom, bakkersknecht van Alphen a. d. Rijn en J. Pouw, zonder beroep, van Kamerik. Vertrokken zijn inmiddels: C. R. de Groot molenaar, naar Nieuwveen; II. van Dam, dienstbode, naar Nieuwkoop; Wed. P. van Leeuwen, zonder beroep, naar Utrecht; G. Burger en gezin, landarbeider naar Snelre- waard en L. van der Beek. dienstbode, naar Wilnis. Kerke 1. bericht voor Zondag. Ned. Herv Kerk, v.m. 91/» uur de heer Mül- ler; nam. 6 uur ds. Pott Geref. Kerk, 9'/» en 6 uur ds. Dam. Geref. Gemeente: 9'/> uur preeklczen; 6 uur ds. van Reenen. Burger 1. Stand. Onder- trouwd: P. Both 25 j. en A. Vroege 24 j. Geboren; Huibert Thomas. Z. v. N. J. J. Kooy en B. E. van Egmond. Margaretha D. M. J. BoDgenaar en A. van Koerten. Goertruida Petronella, D. v. P. de Groot en G. van Leeuwen. Overleden: N. Blijleven, geli. met A. Kloostcrzei! 47 j. C. Bol, wedr. van F. Tuis, eerder van C. v. Woerden, voordien van G. van Dorp 77 j. M. v. Hinle 2 j. Boskoop. K e r k e 1. bericht, voor Zondag. Neder!. Herv. Kerk. v.m. 10 u. ds. Glas. Noderl Herv. (Geref.) Evangelisatie, v.m. 9'/' en n.m. G uur ds. Van Loo van Olden- broek. Salvalori, v.m. 9'/' en n.m. G uur de eerw. heer De Jonge. Geref. Kerk. v.m. 10 uur en n.m. G uur ds. Fernhout. Gevonden voorwerpen: 1 rozenkrans, 1 wollen doek, 1 kinderwantje, 1 ceintuur damesmantel. 1 zakdoekje. Inlichtingen bij de politie. De gemeenteraad vergadert op Dinsdag 1 December, des nam. 2 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Opening. Trekking van nummer voor stemiAing en rondvraag; 2. Vaststelling der notulen van de vergadering van 19 Nov. 1925; 3. Aanbieding door B. en W. ter vaststelling van de onlwerp-ge- meente-begrooting, met daarbij behoorende memorie van toelichting en verdere be scheiden. voor den dienst 1926: 4. Aanbie ding door B. en W. ter vaststelling van de begrootingen van baten en lasten van Gas fabriek cn Waterleiding, voor het jaar 1926: 5. Aanbieding door B. en W. ter goedkeu ring van de begrooting van ontvangsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur voor het jaar 1926; G. Rondvraag; 7. Slui ting. Rijnzaleiwonde. In do Nuts-vergade- ring werden herbenoemc} de heeren L. J. Lindhorst als boekhouder der Spaarbank en J. H. Wolken als Ammissaris voor Leimqi- dcn. Voorls werden benoemd tot commissa rissen der Spaarbank, resp. voor Oudewele- ring dr. C. D. Sax en voor Rijnzaterwoude de heer A. de Kroes. In dezelfde Nutsvergadering werd beslo ten, dat van af 1 Jan. a.s. de rente per maand zal worden berekend, en dus zal ingaan op de maand, volgende op de maand, waarin de inleg plaats vond. Leimniden. t Gemeenteraad. Afwezig dc heeren J. van mm er. J. de Rijk. Voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, burgemeester. De Voorzitter opent dc vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering worden gelezen, goedgekeurd en getec- kend. De Voorzitter deelt mede, dat alsnog twee adressen zijn ingekomen, gericht aan den raad dezer gemeente, betreffende win kelsluiting op Zondag. Do Voorzitter stelt voor deze in handen te stellen van B. en W. om te behandelen bij het adres van de Anti-Rev. Kiesveree- niging dat door den Raad in handen is ge steld van B. en W. om praeadvies. Dien overeenkomstig wordt besloten. De voorzitter deelt nog mede, dat vier aacdeelen moeten worden uitgeloot van de geldlecning, groot f 18750, gesloten ten be hoeve van do R. S. school alhier. Deze aan deden zijn elk groot f 250. Deze nandeelen zullen op 1 Januari a-s. aflosbaar zijn ten kantore van den Ge- meenteontvaDger alhier. Thans komt aan de orde vaststelling van de Gemeente begrooting, dienst 1923. De Voorzitter vraagt aan de Commissie belast geweest met het onderzoek van de Gemeentebegrooting of zij voorstellen heeft of opmerkingen. Dc heer Rietdijk, lid dier Commissie, het woord verzoekende, deelt mede, dat de Commissie geen opmerkingen heeft. Zij heeft de begrooting nagezien en hoewel zij eenige opmerkingen had zijn deze door toe lichting van den burgemeester, die bij het onderzoek tegenwoordig was, vervallen. Spreker stelt voor de begrooting niet ar- tikelsgcwijzé te behandelen. De Commissie heeft de begrooting ter dege nagekeken. De Voorzitter kan niet geheel met deze zienswijze medegaan. Zooals spreker uit de courant gelezen heeft, deei de raad van Zoeterwoude de begrooting in vijf minuteq af, een record dat nog nooit bereikt was. Maar de raad moet het weten. Andere leden kunnen zich met het voorstel van den heer Rietdijk vereenigen en er wordt besloteu, dat de begrooting niet artikelsgewijze be handeld wordt. De heer Koot het woord verzoekende, ▼Taagt wat de huur van de ambtswoning van den burgemeester bedraagt. De Voorzitter zegt„fó00. De huur was vroeger f300, maar ae raad heeft eenige jaren terug het voorstel gedaan om de huur te verhoogen. Veel wil spreker hier over verder niet zeggen en acht het wen- achelijk tijdelijk de Raadzaal te verlaten en het voorzitterschap in handen te stellen van den wethouder J. A. Bernard. Besloten wordt nu d© huur van f 600 op f 300 te brengen. De heeren Visser ©n Rietdijk stemden tegen. Nadat de Voorzitter in de Raadzaal was teruggekeerd deelde d© heer Bernard het besluit mede. Hierna sluiting. Wonbragge. K e r k e 1 ijk bericht. Ned. Prot-Bond: Zondagavond, te zeven uur ds. Sax, van Oudewetering. De gemeenteraad heelt de begrooting voor 1926, aanwijzende «en bedrag aan in komsten en' uitgaven van 1 60.879, goedge keurd. Aan B. en W. werd een crediet van f 2200 verleend voor het ombouwen van twee hand brandspuiten tot motorspuiten. Voorts deed de voorzitter mededeeling, dat het belasting percentage v. 2 1/2 pet 11/2 pet of vermoe delijk nog lager zou worden teruggebracht. Het bestuur van de afdeeling van den „Bond van Kaasproducenten" besloot den heer W. J. Huisman Rijkszuivelconsulent te Gouda, uit te noodigen aihier een rede te houden over „Het nut en het organdseeren van Kaasdagen". Indien de dcetn.nne voldoende ia, zal het volgend voorjaar alhieT een Kaasdag voor de ze gemeente worden georganiseerd. Het be stuur vernam met ingenomenheid dat de heer Wolf, rijksveearts alhier in de eerste helft van Januari a.s een rede zal houden voor de leden en gcintroduceerden over den veestapel in deze gemeente. .Woensdagavond gaf onze Mandoline club een welgeslaagde uitvoering voor hare donateurs. Onder de bekwame leiding van den heer Vegdooren werden dc muzieknummers, naar behooren uitgevoerd, waarna opvoering volg de van bet tooneelspel in 3 bedrijven, „Gebr. Kalkoen; De twee oude Conservatieve oude broeders". Waddinxveen. Ds. Hagen van Delft trad Woensdag avond in de Geref. Kerk op met het doel tot oprichting van een „Pro Rege"-vereeni- ging alhier. De opkomst was wegens het ruwe weder, niet groot, wat zeer jammer was daar de spreker zijn gehoor zeer wist te boeien. Staande de vergadering traden 48 leden toe. De heer M. B. alhier had gistermiddag het ongeluk onder NieuweTkerk a. d. IJsel met zijn auto in de vaart te geraken. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaais. De Gebrs. Van Nielcn alhier, hebben de auto gelicht. 7wammeidam. Kerkelijk bericht voor Zondag. NecL-Herv. Kerk, v.m. 10 uur en 's avonds half zeven ds. Kloot». Geref. Kerk, v.m. half tien en 's avonds half zeven ds. Wissink. Rem. (Geref.) Gemeente, v.m. 10 uur ds. Rappold. Burgerlijke Stand. Geboren: Martijntje, d. van Arie Graafland en van Annigje Kaptein. Overleden: Casparus Sliedrecht, echtge noot van Johanna van Dam, 83 jaar Adriaantje van Roon, echtgenoote van Pank Gerard us van der Laan, 73 jaar. Getrouwd: Hendrik dc Kruyf, weduwnaar van Cornelia de Groot 38 jaar te 'e-Graven- hage en Alida Petionella Niesing j.d. 38 jaar alhier Johannes de Kok, j.m 20 jaar alhier en Marijke Britting j.d. 18 jaar te Hilversum. Na gehouden stemming is bij de Ge ref. Kerk alhier gekozen tot ouderling de heer B. van Zwieten en tot diaken de heer H. G. Niesing. Naar aanleiding van het door den heer A. van Wijngaarden in de raadsvergadering geopperde denkbeeld om bij het kruispunt BrugstraatRijksstraatweg alhier een spie gel aan te brengen, vernemen wij dat na ge houden bespreking en onneming ter plaatse door de Kon. Automobielclub optraden is een spiegel op bedoeld kruispunt aan te brengen, als zijnde van geen praktisch nut. Tweede Kamermnzdek-avoni Hou Franco Mende*. Do tweede der vier Kamermuaek-avon- den Flans Franco Mendes zal plaats hebben Donderdag 8 December en zal zijn een So naten-avond Sam Swaap, Hans Franco Mendes. Uitgevoerd worden Sonaten van Mozart, M. Reger, en O. Respighi. VOOR ZATERDAG 38 NOVEMBER. 8.60 Hamburg (892 M) Morgenomroep. 10.16 Amsterdam (1960 M) Tijdsein van bet Persbureau Vax Dias (Offic. Amsf Tijd). 10.60 Daventry (1600 M 6XX) Tijdsein yaa de Big-Ben, Weerbericht, 11.50 Newcastle (404 M 5NO) Concert. 12.15 Munster (410 M) Tijdsein v. Nauen. 12.50 Parijs (1750 M SFR) Concert, Lu- cien Paris. Cardiff (353 M 5WA) Concert, uitgezonden van uit Restaurant Carlton. 1.20 Londen, Daventry (365 M 2LO en 1600 M 5XX) Tijdsein van Greenwich. 3.20 Cardiff (353 M 5WA) Het Falkman Orkest, Concert. 4.05 Birmingham (479 AI 5IT) Decameron and Bulfalo, dansmuziek. Bournemouth (386 M GBM) lichte muziek. Manchester (378 M 2ZY) Auto-piano-reci tal door J. Meadows. Aberdeen (495 AI 2BD) Namiddagpraatje. 4.20 Londen (365 Al 2L0) Tijdsein van Greenwich. 4.35 Londen (365 AI 210) The London Wi reless Octet, concert. Alanchester (378 M 2ZY) Tea-Time con cert. uitgezonden van uit The City Hall. Newcastle (404 AI 5NO) Concert. 4.50 Cardiff (353 AI 5WA) Thé Dansant, concert. 5.05 Birmingham (479 AI 5IT) Namiddag- praatje. 5.20 Brussel (265 Ai) Concert. 5.35 Cardiff (353 Al 5WA) Cardiff Radio, Five o'clocks. Londen (365 M 2LO) Kinderhoekje. 6.20 Londen (365 Af 2LO) Sidney Firmans Cavour Dance Band. Birmingham (479 AI 5IT) Lozell9 Picture Houde Orchestra, Concert. Bournemouth )386 AI CBM) Muzikale In termezzo. Manchester (378 AI 2ZY) Muzikale Inter mezzo. Aberdeen (495 AI 2BD) The Wireless Or chestra. Glasgow (422 Al 6SC) Weerbericht voor de landbouwers. 7.20 Londen, Daventrij (365 AI 2LO en 1600 M 5XX) Tijdsein van de Big-Ben, Weerbericht. 7.45 Londen, Daventry (365 Af 2LO en 1600 Al 5XX) Muzikale Intermezzo. 8 uur Hilversum (1015 AD Koersen en Weerbericht vanwege het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam. 8.10 Hilv. Draadlo. Omroep. „De Dorps muzikant", Opera comique van J. Offenbach „De Klompenpolka", opera comiqu van Alph. Varncy, met medewrking van solisten en H. D. O.-orkest 8.20 Londen, Daventry (1600 Al 5XX en 365 AI 2LO) Gather Round, Donald Calthrop as Host. Bournemouth (386 M 6BAD Winter Gar dens Night, the Municipal Orchestra, dirig.: Sir Dan Godfrey, Alice Watt, comedienne; Helena Millais. voordr.-kunstenares. 8.35 Brussel (265 AD Concert. 8.60 Parijs (1750 M SFR) Concert. 10 uur Hilversum (1015 AD Koersen en persberichten vanwege het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam, Hilversumsche Draad- looze Omroep. 10.20 Londen, Daventry (365 M 2L0 en 1600 M öXX) Tijdsein van Greenwich,Weer bericht 10.50 Londen, Daventry (365 AI 2LO en 1600 M 5XX) The Savoy Orpheans, The Sa voy Havana, Savoy Tango Bands, uitgezon den van uit het Savoy-Hotel te Londen. DE ALGEMEENE TOESTAND. In afwachting. In afwachting van dc ratificatie van Lo carno op 1 Dec. a.s. is het rustig in de groote politiek. Temeer, waar Frankrijk nog altijd worstelt met de rcgeeringscrisis. DUITSCHLAND. Rondom Locarno. Bij tweede lezing in den Rijksdag over Locarno en toetreden lot den Volkenbond is het debat nog eens dunnetjes overgedaan. Nieuwe geluiden werden niet gehoord. Ten slotte is art 1, dat de aanvaarding van bet veiligheidsverdrag en der arbitrageverdra gen bepaalt, met 271 tegen 159 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de Duitsch-natonalen, de communisten, de Völkischen, de naüonaal-socialisten en een deel der Economische Vereeniging. Vóór de stemming over art. 2, dal de toe treding van Duitschland tot den Volkenbond bepaalt, diende Leicht (Beier9che Volks partij) de volgende motie in: „De Rijksrageering wordt verzocht, van de machtiging van art. 2 slechts gebruik te maken, indien de verdere ontwikkeling der feiten de opvatting der Rijksregeering be vestigt, dat de tegenwoordig nog niet op geloste vraagstukken, in het bijzonder de kwestie der Rijnlandpoliliek langs den weg van vreedzame overeenkomst zullen wor den geregeld." Over deze molie kan eerst heden bij de 3e lezing worden beraadslaagd. Daarna werd gestemd over het voorstel der Duitsoh-nationalen, die aan arl. 2 de volgende bepaling willen toevoegen: „Voor de toetreding van Duitschland lot den Vol kenbond is een speciale wet vereischl." Het Duitsch-nationale voorstel werd met 2-42 tegen 169 stemmen en 19 onthoudingen verworpen. Een voorstel der Economische Vereeni ging, dat helzeltdè beoogde als het juist verworpen Duitsch-nationale voorstel werd vervolgens met 2-45 tegen 170 slemmen en 19 onthoudingen verworpen. Art. 2 van de wet werd daarop aangeno men, evenals art. 3, waardoor de wet op den dag na de aanvaarding in werking treedt. Heden nog de derde lezing en de zaak is voor elkaar. Stresemann is hersteld. In den Duilschen Landdag is feitelijk regelrecht opgezet lol moord op Stresemann. Woorden als landverrader elc. kunnen daar toe alleen maar leiden. Toen de Beiersehe premier Held op zeker oogenhlik in de discussies ingreep en zeide, dat het ongeoorloofd was om tot een rijks minister verwijten te richten, zooals in dit huis aan het adres van Stresemann geuit waren, riep de Völkische afgevaardigde Wagner: „U moest eens frachlen u fe ver- RECLAME. S GESCHENK^ Mr «RECLAME VAN OUOS BONSeNAAR TEL 308 7020 plaatsen in de ziel van de bevolking uil de bczelle gebieden. Ik kan hel tenminste be grijpen ais een of ander verdreven Elzasser Stresemann overhoop zou schieten". Deze woorden lokten stormachtige pro- ieslen uit en men hoorde uilroepen al3 „de tijd van Rathenau herleeft," „leerling van Helflerich" en „ophitsing, die weer oo moord zal uitloopen." De voorzitter schorste de zitling. Is inderdaad wel krasl 41 FRANKRIJK. De crisis. Tsjitsperin Ie Parijs. Spcorweplekorten. Toen de socialisten tegen de eerst gegeven, belotte in, weigerden deel te nemen aan een kabinet, heeft Herriot, gelijk wij gisteren voorzagen, de opdracht tot het formeeren van een kabinet neergelegd. Daarop is eerst Sarraut gehoord en vervolgens opnieuw aan Briand opgedragen een kabinet te vormen. Briand nam nu aan. Of hij echter slagen zal De Russische minister van buitenland, sche zaken Tsjitsjerin gaat thans een „kuur" doen in Frankrijk en bracht een z.g. beleefdheidsbezoek aan Briand en had ook een onderhoud met Berthelot, den secretaris generaal voor buitenl. zaken 1 Of er niet meer achler zit? Het is toch' bekend, hoe de verhouding tot Engeland van de sovjets niet erg gunstig is en aanpappef met Frankrijk zou daarom nog zoo mal niw zijnl De Opperste Fransche Spoorwegraad bel sloot het parlement een verhooging der pen scnen- en goedeven-tarieven voor te stellen ter dekking van het deficit van 700 millioef francs. i ENGELAND 8 De overleden koningin - De labonr-moUe tegen dd regeering verworpen Het Ierache grensgeschil onop- 7 gelost Dreigende Mar conistenstaking. Het stoffelijk overschot van koningin Alexandra is gisteren overgebracht van de kerk te Sandringham naar het station Wolferton, waar het in den trein naar Lon den is geplaatst. Bij de overbrenging schre den de koning met zijn drie zoons, de prins* van Wales, de hertog van York en prins Henry (prins George vertoeft in het Oosten), benevens prins Olaf van Noorwegen, achter de baar. Koningin Maria en de koning en! koningin van Noorwegen volgde per rijtuig. Daarop volgden te voet de mannelijke leden der hofhouding, per rijtuig de vrouwelijke, vervolgens de adel uit de streek, meeren- deels te voet, de pachters en de arbeider», tot de geringsten toe. Duizenden dorpelingen stonden langs den weg, die bijna 5 K.Af, lang is en bedekt was met sneeuw. Te Lon den is het lijk naar de koninklijke kapel ia het paleis van St.-James overgebracht. Het Lagerhuis heelt met 322 stemmen tegen 133 de officieele motie der arbeiders-1 partij verworpen, die aan de regeering het vertrouwen ontzegde, omdat zij er niet in geslaagd is het probleem der werkloosheid* op te lossen. Gisteren in den lóóp van den dag confe reerde Baldwin achtereenvolgens met Cost grave en met Sir James Craig over de grens regeling op Ierland en 's avonds met bei- den. Cosgrave heeft zich naar Londen be geven, nadat de juridische-adviseurs van d« Kroon tegen zijn verwachting in hadden be slist. dat de commissie voor de regeling de* grenzen, in weerwil van het aftreden van McNeill bevoegd was. een beslissing te ne men. Thans wordt een compromis overwo gen, volgens hetwelk Zuid-Ierland afstand zou doen van allo aanspraken op wijziging der grenzen, waartegenover de Britsche re geering zou afzien van de betalingen, dio Ierland, overeenkomstig het Engelsch-Ierscfi verdrag, aan het Rijk heelt te doen, o.a. vooï de pensioenen aan oud-strijders. Terwijl Ul ster zijn aandeel van bijna 20 millioen p. st. reeds geheel heeft voldaan, heeft de Iersche Vrijstaat nog niets betaald. Indien dit voor stel wordt aangenomen, zou derhalve da vrede tusschcn Noord- en Zuid-Ierland op kosten van den Engelschen belastingbetaler worden verkregen. Maar zoover is het niet gekombn. Toen Cosgrave weer naar Dublin vertrok, antwoordde hij op de vraag, of er overeen stemming was bereikt: „Tot mijn spijt moet ik zeggen van niet". 5000 Marconisten, georganiseerd in den bond van telegrafislen en marconisten, heb ben besloten morgen het werk neer te lefr

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2