W. A. ELSHOF ZOON RECHTZAKEN. KUNST EN LETTEREN. Het koopen van Wijnen en Gedistilleerd is een zaak van vertrouwen NEUSVERKOUDHEID deze omstandigheid aan de toepassing der Dienslweigeringswet zeer in den weg slaat? 3. Zou de Minister bereid zijn le overwe gen, welke weg moet worden ingeslagen om tot wegneming van dit bezwaar te geraken en alzoo de wet meer effectief le maken? Uit de Textiel-indnstrie. Do gisteren te Enschede gehouden con ferentie tussclien de vertegenwoordigers der Twentsche werkgevers en de beide Chr. texlielarbeidersorganisalies heeft niet het minste resultaat gehad. De werkgevers •verdedigden de noodzakelijkheid van een langere dan een 48-u. werkweek, en de or ganisaties wenschlen deze le behouden en handhaafden verder dc door haar ingediende Yoors lellen. Ook in de gistermiddag gehouden confe rentie tusschen de vertegenwoordigers der drie werkgeversorganisaties en die van de Eendracht werd van werkgeverszijde op grond van den toestand in de industrie ver lenging der 48-urigo werkweek noodzake lijk betoogd. Ten opzichte van de andere wenscben, van arbeiderszijde geuit, kon geen enkele concessie worden gedaan, in dien dc organisaties geen medewerking verleenden tot een langere werkweek. De vertegenwoordigers van „De Eendracht" wezen er op, dat dit standpunt het treffen van een overeenkomst in den weg staat. De werkgevers namen in overweging de door hen met ingang van Januari in te voe ren gedachte arbeidsvoorwaarden mede te deelen. Nederlandsch Fabrikaat De VcrccDiging Nederlandsch Fabrikaat deelt mede, dat zij samenwerking verkre gen heeft met het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland, Ned. Verbond van Vakver- eenigingen, R.-K. Werkliedenverbond in Nederland, Algemeen Nederlandsch Vak verbond, Verbond van Vakorganisaties van Hoofdarbeiders in Nederland, waarbij werd overeengekomen, dat het bestuur der Ver- ccniging Nederlandsch Fabrikaat door mid del van artikelen in de verschillende vak bladen op te nemen, het beschikbaar stel len van lantaarnplaatjes en van films, tiet ©rganiseeren van lezingen, het voorberei den van fabrieksbezoeken en het onderzoe ken van klachten, betrekking hebbende op Nederlandsch fabrikaat, de aandacht van de leden dier organisaties en van de leden der Vereenigingcn, bij die Bonden aange sloten, zal vestigen op het doel, dat de Ver- eeniging zich stelt. In verband met deze verkregen samen werking heeft het bestuur der Vereeniging zich nog gewend tot de besturen van de ver- echillende fabrikanten-organisaties hier te lande en o.a. gewezen op het feit, dat is gebleken, dat grooto waarde er aan wordt gehecht, dat Nederlandsch© artikelen ook werkelijk onder Nederlandsche benamingen worden verkocht. De besturen van de hier boven genoemde vakorganisaties waren van oordcel, dat het geen reden heeft, Neder landsche artikelen, welke in Nederland worden verkocht, onder vreemde benamin gen in den handel te brengen en bovendien heeft dit in den handel brengen van Neder landsche artikelen in Nederland onder vreemde benamingen voor hen, die slechts hun eigen taal spreken, het bezwaar, dat men bij het koopen van artikelen om deze van te duiden zich van woorden moet be dienen, die men niet juist kan uitspreken iu waarvan men de beteekenis niet kent. Het aannemen van geschenken dooi ambtenaren. De resolutie van den Minister van Fi nanciën inzake het aamnemen van geschen ken, hoe klein ook, dooT ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen, heelt onder de betrokken ambtena ren beroering gewektomdat daarmede tevens een eind wordt gemaakt aan dc be staande gewoonte, waarbij de belasting ambtenaren, die bij de scheepvaart-maat schappijen conlTole-arbeid verrichten, een kop koffie door de ondernemingen werd verstrekt. Juist omdat men hierin niet het karakter van een geschenk zag. doch rnecr ■>en vriendelijkheid aan de ambtenaren, die .Ven geheelen dag op de booten of in de loodsen doorbrengen, hebben de betrekken Bondon stelling tegen deze beslissing ge nomen. De dienstorder, die door den .inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen te Amster dam, naar aanleiding van de minislrieele resolutie, is afgekondigd, zegt, dat het ver boden is om geschenken in geld of anders zins, onder welken naam of voorwendsel ook. aan te nerr.cn. Onder geschenken zijn ook te verstaan: sigaren, sigaretten, koffie, bier en andere dranken, zoomede vrijkaar ten voor vervoer of voorstellingen. In 't bijzonder wordt er in deze dienst order op gewezen, dat het zonder betaling aannemen van koffie, zooals vrij algemeen gebruik is, zoowel op kantoren en in de secties, als in de loodsen en op do lichters €n schepen, in het vervolg niet meer zal mogen geschieden. Daar waar het gebruik is. dat in de kantoren gratis koffie of andere drank wordt verstrekt door expeditie-onder nemingen of stoomvaartmaatschappijen, acht de inspectie het gewenschl, dat de sectiechefs zich in verbinding stellen met de betrokken expediteurs of directies en deze uitnoodigen maatregelen te nemen, dat de bedoelde verstrekkingen in het gevolg niet meer geschieden, waarbij een erkente lijkheidsbetuiging voor de uit het tot dus verre gevolgd gebruik gebleken welwillend heid ten aanzien der ambtenaren, op hare plaats is te achten. Bij ontdekking van overtreding van dit verbod wordt een rapport bij het Departe ment van Financiën ingebracht en zal de betrokken ambtenaar als niet geschikt voor den belastingdienst worden beschouwd, Anti-Rev. burgemeesters en secretarissen. Te Utrecht i9. naar „De Stand." meldt, Za terdag een vergadering gehouden met het doel te komen tot oprichting van een Veree niging van Anti-Revolutionnaire burge meesters en secretaressen. Ter vergaderinjr waren o.a. aanwezig bur-. gemeeslers van Bunschoten, Gameren, Gies- sen-Nieuwkerk, Giethoorn, Hagestein, Her- wijnen, HoogeveeiT, Huizen, Kampen, Maas sluis, Mijdrecht, Papendrecht, Zwijndrccht, en verschillende gemeentesecretarissen. Bericht van verhindering met sympathie betuiging was o.m. ingekomen vaq de bur gemeesters van Aalten, Bussum, Bleiswijk, Dokkum, Dordrecht, Ilattem, Harderwijk, Katwijk, Kamerik, Lemsterland en Middel bands. De vergadering stond onder leiding van den heer Dommisse, burgemeester van Maas sluis, die de vraag besprak, waarom een Vereeniging van burgemeesters en secreta rissen van Christelijke huize noodig is. Ten slotte werd lot de oprichting overge gaan. Als grondslag werd gesteld de „erken ning van den Bijbel als Gods Woord". Als doel „te bevorderen en voor te staan dc toe passing en ontplooiing der Anti-revolutionai re beginselen als richtsnoer van een positief Christelijk gemeenterecht en gemeentebeleid, zoomede le bevorderen die zaken en rege lingen, welke, schoon niet liggende op het terrein der beginselen, gericht zijn op een juiste vervulling der gemeentelijke taak. Leden der Vereeniging kunnen zijn burge meesters, wethouders en secretarissen, als mede oud-burgemeesters en oud-secTetaris- sen, die grondslag en doel onderschrijven. Als voorzitter werd gekozen de heer C. P. I. Dommisse, burgemeester van Maassluis De beide andere comitéleden, de heeren J. J. Talsma, burgemeester van Zegveld en Ka merik. en P. Doorn, burgemeester van Zwijndrccht. werden bij acclamatie tot be stuursleden benoemd. In een volgende verga dering zullen nog vier bestuursleden geko zen worden. De overeenkomst met Dnitschland. Naar „De Tel." verneemt, zal waarschijn lijk nog deze week de Duilsch-Nederland- sche overeenkomst in zake de invoerrech ten en de crediet-regeling worden gepara feerd. Van de zijde van Duitschland wordt voor een aantal land- en tuinbouwproduc ten een belangrijke verlaging der invoer rechten toegestaan, waartegenover staat, dat het revolving-crediet tot 1935 wordt verlengd en de rente wordt verminderd Wat de speciale tarieven voor de zeeha vens betreft, zal Nederland op denzelfden voet als België behandeld worden. Bij Kon. besluit is toegekend de aan do orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille, in zilver, aan P. Zegers, op zichter hij de N. V. van den BeTgh's Fa brieken te Rotterdam. De heer J. A. N. J. Thomassen Thuea- sink van uer Hoop heeft, naar de ,,Voorw." meldt, met ingang van 1 Januari oritslag gevraagd als piloot bij de Koninklijke Lucht vaartmaatschappij. De reden van dit ont slag zou gelegen zijn in teleurstelling, die Van der Hoop na zijn terugkeer uit Indië bij de K. L. M. heeft ondervonden. Ds. J. W. Roobol, van Egmond, lieefi van den kerkeraad vier weken vacanlie ge kregen tot herstel van zijn, door de laatste gebeurtenissen geschokte, gezondheid.. Hij begeeft zich te dien einde deze week naar Z.-Frankrijk. In een spoedeischende geheime raads vergadering ia besloten tot schorsing van den gemeenfe-ontvanger van Franeker. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. Volksraad. De Volksraad heeft met 23 tegen 17 st.ra men een motie-Roep aangenomen, om het voorgestelde vrouwenkiesrecht voor de Ge meenteraden (het z g. baboe-kiesro-hl) te schrappen. KANTONGERECHT TE ALPHEN. L'. K., te Hazerswoude, stond terecht dat hij gevischt had in water zonder schrifte lijke toestemming van den rechthebbende. Dekt. zeidc wel vergunning te hebben; hij had die reeds 7 jaar gehad, doch nu had hij ze thuis lijsgen en kon ze niet toonen. Eisch f 2 of 2 dg. hechtenis. Vonnis con form den eisoh van het O. M. If. v. Z., te Alphen, had een lastigen hond. J. P. K. was hiervan de dupe gewor den; toen hij voorbij de woning van v. Z. fietste schoot de hond eensklaps op hem af en beet hem in zijn been, waardoor zijn pantalon werd gehavend. Bekl. bekende het feit, doch deelde verder mede, dat hij K. had aangeboden zijn pantalon le laten ma ken. Hij was echter zoo veeleischend, dat hij er niet verder op in wilde gaan. Uitspraak f 6 sub. 5 dagen, met toe kenning van een civiele vordering van het zelfde bedrag. fn overtreding der arbeidswet was vér bal iseerd M. II. v. d. 1'., te Zwammerdam, en wel dat hij zijn bedrijf langer dan 8.6 uur per dag liet werken zonder eventueele vergunning daarvoor. Bekl. was niet verschenen. Verschillende getuigen verklaarden, dat dit de gewoonte was, dat men daar langer werkte. De kan tonrechter, uitspraak doende, veroordeelde bekl. conform den eisch van het O. M. tot S2 geldboeten van f 2 subs. 61 dg. hecht. G. C. B., le Ter Aar, stond terecht wegens melkvervalsching. In een genomen monster van melk. die voor verkoop was bestemd, was een w&lcrgehalte van 10 pcL hoven hel natuurlijke geconstateerd. Be later genomen land monsters waren in orde bevonden. Bekl. ontkende water Id de melk gedaan te hebben en beriep zich op haar melk- afnemer ,die nooit over de melk had ge klaagd. Dr. v. E. deelde hierop mede, dat bet monster juist genomen ia op een klacht van den afnemer. Bovendien was tij vorig jaar reeds gewaarschuwd. De ambtenaar IH, het 0. M. Verzocht een geldboete van I 100 subs. 3 maanden hechtenis. De kantonrech ter veroordeelde daarna bekl., in acht ne mende haar iinancieelcn toestand, tot f 40 subs. G weken hechtenis. A. D., te Zwammerdam, had na het ein- digingsuur van den dagelijkschen arbeids dag in zijn kleermakerij arbeid doen ver richten. Bekl. ontkende hel feit. Er was door zijn zoon niet gewerkt. De controleur der arbeidsinspectie verleide echter het legendee1, waarop de kantonrech ter bekl. veroordeelde tot f 3 of 3 dg H.H.V. le Boskoop had in strijd met de arbeidswet te lang laten werken en had te vens geen arbeidslijst aanwezig. Bekl. be kende beide gevallen maar deelde mode dat hij slechts bij uitzondering een knecht had; meestal werkte hij alleen; hij was daarom met een en ander niet op do hoogte. Vonnis 1 2xf 1 of 2 dg. A. K. eveneens le Boskoop bad een derge lijke overtreding. Ilii bad in den op de ar beidslijst opgegeven rusttijd laten werken waardoor er langer dan 8 1/2 uur per dag werd gewerkt. Bekl. zcide dat bij genood zaakt was le laten overwerken, daar het werk anders niet' op tijd klaar kon zijn. Uit spraak i x 1 4 of 4x4 dagen hechtenis. In overtreding der leerplichtwet stond te recht M. v. d. W. te Ter Aar, ten opzichte van zijn leerplichtig dochtertje dat op ver schillende data de school niet had bezocht. Bekl. zeide dat de oorzaak lag in de ziekte van zijn vrouw. Thans gaat het kind weer naar school. Vonnis f 2.50 of 3 dag. L. N. had niet aan zijn verplichting vol daan om de loonlijst in te zenden. Bekl. stemde toe, maar zeide nooit loonlijsten in gevuld le hebben. De controleur van den raad van arbeid had hem echter reeds meer dere malen gewaarschuwd doch er was geen gevolg aan gegeven. Uitspraak f 15 of 15 dg. C. W. v. d. W. voor hetzelfde feit f 15 of 15 dg., zoo ook C. V„ G. S. N. en Th. J. K.; W. v. d. B. I 7.50 of 7 dg.; L. v. D. en J. M. beiden f 7.50 of 7 dagenA. S. S. f 4 of 4 dg. wegens fietsrijden op het trottoir. P. J. v. B. le Ede 1 10 subs. 10 dg. wegens rijden boven den maximum snelheid voor motorrijtuigen. H. J. had te hard gevaren met zijn motor jacht in de Heymans-wetering. Bekl. verte genwoordigd door mr. J. deelde mede dat door hem het gezag was overgedragen nan P. V. die de boot had bestuurd, zoodal hij ook de verantwoordelijke persoon was. Boven dien was de wijze van verbaliseeren zeer af te keuren. De kantonrechter deelde echter de mee ning van overdracht der verantwoordelijk heid niet.en veroordeelde bekl. lot f 10 subs. 10 dg. Alg. Pensioenfonds voor Ned. Tooneelisien. Jn een te Amsterdam gehouden eerste algemeene vergadering van het Algemeen Pensioenfonds voor Nederlandsche Toonec- listen, onder leiding van den heer F. M. Wibaut, werden namens de deelnemers (acteurs en actrices) in het bestuur van het fonds gekozen dc heeren Ivo Arnoldi. Co Balfoort en Anton Ituys. Do verkiezing van twee bestuursleden namens de toegetreden directies en drie bestuursleden namens de gezamenlijke contribuanten (Vereenigingen dio het fonds hielpen stichten) werd aange houden tot deze lichamen onderling over leg gepleegd hadden. Onder applaus der vergadering, deelde de heer Willem van der Veer mede, dat hij als directeur van zijn gezelschap tot liet Algemeen Pensioenfonds toetrad. Johan de Meester in Vlaanderen gehuldigd. Ilcel Vlaanderen, het levende letterkun dige en artistieke, het dichtende, schrijven de. schilderende Vlaanderen ir. zijn veelvul dige schakeeringen en uitiniren, het Anfc- werpsclie, het Brabantsche, het Oost- en West-Vlaamsche, het Limburgscbe Vlaan deren was, gehoor gevend aan den oproep der Vlaamsche Vereeniging van Letterkun digen te Brussel bijeen, om hulde te bren gen aan Johan de Meester als literator en als journalist; om hem zijn dank te bren gen voor het vele, het zeer vele, dat hij deed om in zijn lange loopbaan de Vlaamsche let teren en de Vlaamsche kunst in Nederland bekend te maken en ingang te doen vinden, «niet alleen bij eenige literaire fijnproevers, maar tot in de breede lagen van het groote krantenlezende publiek. Zaterdagavond werd de nieuwe waterleiding te Sazzenheim oriicieel geopend. Er werd een fonteyi in gebruik genomen, die bij deze feestelijke gelegenheid wax verlicht RECLAME. 7001 Raadpleeg bij uwe inkoopen voor dc a s. Feestdagen het van oudx bekend ftdro? Wijnhandelaren - Grossiers iu Gedistilleerd - Likeurstokerij Haarlemmerstraat bij de Bonkerslaeg Opgericht Knao 1800 Zondagmiddag werd in de Alberdingk Tilijmshaat 7 te Amsterdam hal F. Domela Nieuwenhnis-Muaeam geopend door den heer C. Kilt. RECLAME. Het zekerste en eenvoudigste geneesmid del legen galzucht, slechte spijsvertering en verstopping vindt gij in Foster's Maag- pillen. Zij zijn bet zacht werkende laxeer middel, waaraan iedereen nu en dan be hoefte heeft. Zij slaan de natuur bij, en het gebruik er van wordt geen gewoonte. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogist zaken. 7005 RECLAME. ontwikkelt zich dikwijls lot bronchitis ot keelontsteking, wanneer men er niets legen! doet. Doodt den kiem onmiddellijk doof F o r m a n. De neus krijgt direct lucht;! opzetten en gloeien van het gelaat, hoofd, pijn en dc lastige slijmafscheidingen houden' op. F o r m a n is in alle Apotheken en Drogisterijen verkrijgbaar. Vraagt niet naa^ „een middel tegen verkoudheid", doch cischtj „F o r m a n" voor den prijs van Fl. 0.4Ö per doos. ZOfiJl JSta klikje la hst F, Domela Nlenwenhuie-Muieim le Ameferdew.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6