Ho. 20155. DINSDAG 24 NOVEMBER Anno 1925. Officieels Kennisnevinq. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. --r- SCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: 80 Cta. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prija. Kleine Advertentiën, uilsluitend bi] vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Ctsbij en maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poatrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Pestchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.86, per week „„Trriuu ZO.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0.18, Franco per post 2.35 -f- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. [Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischraarkt 18, lel. 1225, is WOENSDAG verkrijgbaar: SOHELVISCH A f 0.10—i 0 17, 'SOHOL 4 f 0.13—1 0.28, GEIL KABEL JAUW 4 f 0.15 en TAiRBOT 4 f.0.52 per pond. N. C. DE G1JSELAAR, Burgemeester. Leiden, 24 November 1925. - Veikeei(d). Nog niet lang geleden, moesten wij helaas' pededeelen, dat de plannen om de tramver- Jinding LeidenHaarlem te electrificeeren, jtoorloopig niet verwezenlijkt zouden wor den. En waar wij du3 dit ouderwetsche ver voermiddel nog dagelijks over den weg zullen zien pullen en rammelen, willen wij (,p een gevaar wijzen, dat o.i. zeer gemakke lijk ie op te heffen. Meermalen komt het nl. .goor dat bij tegenkomen van auto's, karren Of wielrijders de machinist van de tram plot seling stoom afblaast, waardoor het uitzicht Voor een ieder geheel en al belemmerd wordt ja eigenlijk geheel weggenomen, waardoor ongelukken niet uitblijven. En hoe dit nu te voorkomen? Wel er zijn £bogenbtikken genoeg gedurende de reis, dat Seen vervoermiddel de tram tegemoet komt, at er geheel geen verkeer is en op dergelijke vbogenblikken behoort afgeblazen te worden en dit moet volgens ons een voorschrift voor de machinisten zijn, zooals dit ook was bij de Voormalige stoomtram den HaagDeltt. Kamer van Koophandel. iWedêrom liggen volgens de mededeelin- "ien van de Kamer van Koophandel ter doorzending aan den deurwaarder gereed een 30-tal dwangbevelen, verdeeld over de navolgende gemeenten: Leiden 21Voorschoten 3 ;Katwijk a. Zee 2; Rijnsburg 1; Noordwijk-Binnen 1; Noord- wijkerhout 1; Alphen a d. Rijn 1. Ingeschrevenen in het Handelsregister, die de kosten voor Eerste Inschrijving of de' Jaarlijksohe Bijdrage nog niet hebben be taald, en daaraan reeds per aangeleekend schrijven zijn herinnerd, worden nog tot 25 dezer in de gelegenheid gesteld hel ver schuldigde te voldoen. Na dien datum hebben zij de hooge kos ten, welke op de dwangbevelen vallen en ,ran f 7.50 tot f 15 kunnen bedragen. Vanaf 9 October tot 4 November zijn in Rijnland 9 nieuwe zaken opgericht, waar onder 3 te Leiden, twee in Oegstgeest. één in Noordwijk-Binnen, één in Noordwijk, één in Noordwijk aan Zee, één in Voor scholen en één in Warmond. Opgeheven werden in dat tijdsverloop vijf - zaken, waarvan vier in Leiden en één in Noord wijk. Wijzigingen ondergingen 18 zaken, waarvan li in Leiden, één in Ter Aar, één in Leimuiden en één in Zoelerwoude. Eglise wallonne. Voor een vrij talrijk gehoor hield gister avond in de Waalsche Kerk, Breestraat, de heer Charles Bost, predikant te Havre en lid van de „Société de l'historie du protes tantisme francais" een lezing over het on derwerp: Le protestantisme en France après la révocation de l'Edit de Nantes: les as- sembleés au désert cl les „prophètes" cé- venols. Nadat gezamenlijk gezongen was Psalm 68 vs. 1 en 2. ving spr. zijn rede aam, aan welk betoog hij een korl historisch over zicht deed voorafgaan. Spr. schetste .den toestand, waarin het Protestantisme in Frankrijk na de herroeping van hel Edict van Nanles verkeerde en hoe de belijders van dezen godsdienst blootgesteld "waren aan vervolgingen, die velen van hen dwong het land te verlaten. Verder wees spr. op de beteekenis van Jean Cavelier, den aan voerder der Camisards, die den strijd legen de katholieke overheersching aanvaardden, doch ten slotte werden onderworpen door Villars, een Fransehen generaal. Aan het einde.van zijn met gloed uilge- proken rede vertoonde spr. nog een serie fraaie lantaarnplaatjes, dio tal van her inneringen aan den lijd van dezen geloots- eorlog in beeld brachten. Winkelweek NlVIBO. Hel is niet alleen aangenaam, maar ook ermakelijk le winkelen in het ..Centrum". Jong en oud is de étalage's n-m het bekijken en zoekt de létters er uit Zaterdagavond was liet haast geen doorkomen, zoo druk. Het is van het bestuur dan ook zeer goed gezien deze attractie aan de winkelweek te verbinden. Nu, hel is een heel werk, doch P1" waren al jongens, die al 59 of 60 letters hadden. Wij hebben eens geïnformeerd bij het bestuur hoeveel letters er dan toch wel rijn. In totaal bleek dil 61 letters te zijn, Waaronder G hoofdletters. De spreuk doelt natuurlijk op het Centrum. Reeds zijn er 'al van oplossingen ingezonden. Het is ook Vermakelijk le zien op welk een vindingrijke Mze sommige winkeliers hun teller hebben verstopt. Men denke er vooral om 2ijn in- vutlormulier te onderteekenen. Fn als men dan op N. Rijn 57 eens een kijkje neemt, ziet men de prachtige geschenken, die de deelnemende winkeliers beschikbaar heb ben gesteld. Daar is nu letterlijk van alles: Japonstoften, luxe tafeltjes, zilverwerken, sigaren, enz., enz., te veel om e- noemen. Een kijkje is waarlijk de moeile waard. De formulieren, welke bij de winkeliers verkrijgbaar zijn, zijn tot 28 November in- leverbaar. Feestavond Ned. Litho-, Foto- ea Chemigrafenbond. De aid. Leiden van den Ned. Litho-,. Foto- en Chemigrafenbond vierde haar 15- jarig bestaan met een luisterrijk feest in de smaakvol gearrangeerde tocmeelzaal van „Zomerzorg". Na de gebruikelijke openingsrede van den aldeelingsvoorzitter, hield de Bonds voorzitter. de heer Roelofs, een kernachtige feestrede, kort maar krachtig. Verschillende afdeelingen hadden hun gelukwenschen in gezonden, terwijl ook nog eenige afgevaar digden namens hum afdeelingen hartelijke woorden spraken. Bij monde vam den voor zitter der feestcommissie werden eenige be stuursleden gehuldigd met bloemenmanden, als bijzonderen dank vam de afdeelingsleden voor het werk in hunne functiën verricht gedurende zooveel jaren. Een keurig feestprogramma, typografisch vanzelfsprekend goed verzorgd, beloofde heel wat voor dezen avomd. (Jammer, dat zelfs in dit bij uitstek „grafisch" millieu het drukfoutenduivellje nog blijk vam tegen woordigheid heeft kunnen geven, door den samenstellers vam het feestprogramma te doen vergeten, dat „feestavond" mannelijk isl) Een viertal ariisten, een dame en drie heeren, zorgden op hoogst bevredigende wijze voor het vroolijk gedeelte van het programma, en oogstten daarvoor dan ook veel applaus. Niét minder bijval viel ten deel aam het Leidsch Dubbel-Manmehkwartel „imter Nos" directeur de heer D. vam Wouw, dat met zijn subliemen zang het meer serieuse ge deelte van het programma verzorgde. De gezongen liederen, waarvan tekstboekjes I voor de aanwezigen beschikbaar lagen, werden met volkomen aandacht en onder ademlooze stilte aangehoord. Als extra nummer zong het dubbel-kwartet een „Hul de aan de „Grafische Kunst", speciaal voor deze gelegenheid door den directeur ver vaardigd. Er was ook nog eén keurige tombola, waarvan de talrijke fraaie prijzen voor het meerendeel in het teeken der „kunst*1 ston den. Een hoogst gezellig bal, waarbij de huis kapel van „Zomerzorg" zich dapper weerde en dat tot den vroegen morgen duurde, be sloot dil fraaie jaarfeest. Het afdeelings- besluur, maar voornamelijk de feestcom missie kam met trots terugzien op dit zoo welgeslaagde feest, dat in elk opzicht een artistiek cachet droeg, der jubileerende vereeniging volkomen waardig. Het tien-jarig bestaan van de Loge „Leiden Vooruit" der I.O.G.T. (Intern. Orde van Goede Tempelieren). De Loge „Leiden Vooruit" vierde in dc groote Nutszaal gisteravond haar tien-jarig bestaan op waardige wijze. De Hoog-Tempelier, de heer C. Stavleu, opende deze feestelijke bijeenkomst met een woord van welkom toe te roepen aan de tal rijke aanwezigen, vertegenwoordigers van Zusterloges, leden, begunstigers, en intro- ddcées's. Hij schetste wat de Tempelieren in die tien -jaren hebben verricht en hoe zij niettegenstaande veel leed en miskenning vaak. toch steeds doorgaan hun evenmen- schen te redden, die nog de slaaf zijn van koning alcohol. Nadat de secretaris, de heer Fred, A. Wempe, tal van ingekomen felicitaties uil andere plaatsen, en ook uit Leiden, had voor gelezen, was het de heer Roodschild, uil Den Haag, die als bestuurslid van de Dis- tricts-Loge „De Dageraad" in een gloedvolle opbouwende rede het sohoone doel der Orde naar voren bracht. Het trof hem in 't bijzon der bij deze feestviering alhier, dat hij hier aan de eeme zijde zag de oudere garde en aan de andere zijde de jeugd. Ja, de jeugd af le houden van het eersle glas, zei hij, dat laler zoo noodlottig kan blijken te zijn voor velen, dat is voorwaar een zeer schoon doel, want immers, als er geen drank was, en men wist niet beter, dan zou dat eerste glas rok niet van zoo ontzettend ingrijpende aard kunnen zijn voor later. Hij schetste ten slot te nog dat het geld, r.ao drank bqpliged, doel loos is weggeworpen, terwijl men voor het zelfde geld het eigen levenspeil en dat van hot gezin zoo veel kan verhoogenj ook wat belreft het zieleleven. Hiermede was de cfficieele opening geëin digd en nu trad naar voren onze stadgenoot de heer, Jacques Florijn, humorist-auteur. Deze liet het niet onder rich om in hooee mate de laeSstpieren der aanwezigen in wer king te brengen, doch ook de nummers van diep-lragischen aard, zooals „De Kroeg" en andere, sloegen bijzonde» in. Bet werk vam dezen humorist was af en keurig verzorgd, waarbij hij dapper terzijde werd gestaan door zijn accompagnateur, den heer Van Ileusden. 't Is waarlijk een aanbevelenswaardig en semble. De Jeugdclub „De Morgensier" (die esn getalsterkte heelt van dertig a veertig meis jes en jongens) en onder leiding staat van den heer Fred. A. Wempe en mej. en Wed Sweris-Walen, nam ook een werkzaam aan deel aan de feestviering. Door een viertal meisjes en jongens en den auteur zelf, boven- genoemden leider, werd opgevoerd een stuk je, getiteld: „Het visioen van den dronkaard" Voor het oog van dien dronkaard verschijnen in zijn diepen slaap zijn kinderen als behoorende tot het coodenrijk, waar zij ver- eenigd zijn. met hun gestorven moeder. Zij dalenaf uit den Houge 'en de slapende vader hoort hun klachten en ten slotte ook de bede, dat hijzich alsnog hekeeren mocht en weer zijn als vroeger vóór hij dronk. De man ont waakt en nu is de werkelijkheid voor hem van zóó groote vreugde, dat vrouw en kin deren nog leven, dat hij de flesch verre van zich werpt en zich aansluit bi] de Goede Tempelieren, om mrde le strijden den schoo- nen strijd. Zoowel de auteur als dc medewer kende leden der Jeugdclub werden welver diend luidt toegejuicht. Doch ook „De tien'kleine Negertjes" wer den door de jongens keurig weergegeven on der de zelfde leiding Van zoo iets blijft veel bij de kinderen ingeprent en dit zal onge twijfeld zijn met afwerpen in den levens strijd tegen den drank. Het was nu bedtijd voor de kleinen geworden; maar de ouderen bleven nog geruimen lijd gezellig bijeen, genietepde van den onverbeterlijken humor van den heer Florijn Te middernacht sloot de "Hoog-Tempe'.ier, de heer Stavleu de goedgeslaagde feestvie ring. Het verbod van melkbezorging op Zondag De kamtonreohler alhier heell uitspraak gedaan in de zaak van de melkhaudetaar Van der K., alhier, wegens het in strjjd met de onlangs vastgestelde politieverordening op Zondag bezorgen van imelk. Beklaagde werd veroordeeld'tot een geldboete van f 1 subs. 1 dag hechtenis. Deze zaak hield verband met de 3-Oclo- berviering met het oog waarop, aangezien 3 October op Zaterdag viel, in plaats van dien dag wegens de daaraan verbonden be zwaren, Zondag 4 October melk hadden rondgebracht, waarvan 120 processen-ver baal het gevolg waren. Donderdag a.s. herdenkt de heer M. Mulder, agent van politie 1ste klasse, den dag, waarop hij voor 25 jaar in gemeente dienst trad. Hiervan was hij de eerste 9 jaar werkzaam als nachtwaker te Endegecst, de overige bij de politie. Zondag 6 December hoopt onze stad genoot B. G. van Vliet den dag te herden ken waarop hij vijf en twintig jaar geleden als agent van politie in dienst dezer ge meente kwam. Na ongeveer aoht en een half jaar deze betrekking te hebben vervuld werd hij op 18 Juli 1909 benoemd tot con cierge van de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus, welke betrekking hij lot nog toe met ijver en opgewektheid vervult, zeer ten genoegen van directeur en leeraren terwijl ook de opvolgende leerlingen veel van hun congierge houden, wien het nooit te veel is de belangen der leerlingen te bevorderen voor zoover dit onder rijn be reik ligt. Wij vermoeden, dat de dag voor den jubilaris niet onopgemerkt zal voorbij gaan. Het provinciaal kerkbestuur van Drente heeft ds. K.'H. Boersema, predikant der Ned. Herv. Gem. te Oosterhesselen, ingaande 17 Januari eervol ontslag toegekend wegens het aannemen van de benoeming van voorgan ger der Ver. van Vrijz.-Hervormden alhier. Wij herinneren nog even aan de col lecte, welke morgen hier ter stede gehouden zal worden en waarvan de opbrengst be stemd is voor het geschenk, dat aan H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Ne derlanden zal worden aangeboden ter gele genheid van Hun zilveren huwelijks jubileum. De hear A. van Veen, Hoogewoerd 84, alhier, heeft zich met een schrijven lot den Gemeenteraad gericht, waarin hij beleefd verzoekt, dat de Raad aan B. en W. zal verzoeken om verdere behandeling van het aan den Raad gericht adres inzake de be kende kelderkwestie, door hem ingezonden 31 Juli van dit jaar, ten aamzien van welk stuk in de Raadsvergadering van 30 Aug. op voorstel van den Voorzitter werd aange nomen het ter visie van de leden in de Leeskamer neer te leggen, opdat de heeren op hun gemak kennis zouden kunnen ne men, om er desgewenscht later op terug te komen. Hij meent, dat die tijd nu is aan gebroken en hij zou gaarne wenschen, dat het stuk niet in een geheime ritting zal worden besproken. Een der ochtendbladen publiceerde hedenmorgen het bericht, dat met ingang van 1 Januari a.s. het locomotiefdepot van Den Haag naar Leiden zou worden ver plaatst. In verband daarmede hebben wij ons tol bevoegde zijde gewend, waar ons werd me degedeeld. dat daarvan hoegenaamd niets bekend was en dat het hen zelfs zeer on waarschijnlijk yoorkwam. Naar wij vernemen zal de Leidsche Dilettantenclub op den nationalen tooneel- wedslrijd uitgeschreven door de Ilaagsche tooneelvereeniging „Hooger zij ons doel" in de aldeeling tooneelspel op G Februari op voeren „De barmhartige Samaritaan". Hedenmorgen plm. lien uren is de groentewagen van C L. in het Noordeinde aangereden door oen wagen van Van Gend en Coos. Alle groenten vielen over de straat doch werden met vereende krachten weer op geladen. 't Verkeer or.dervond door dit voor val nog al stagnatie. Gistermiddag omslreeks drie uur vie len van een met ijzeren platen beladen wagen op het Kort-Rapenburg een gedeelte van den last op de tramrails, tengevolge waarvan het tramverkeer ongeveer een kwartier vertraging ondervond. Toen bij de najaars-actie van Dieren bescherming voor de schoolklassen, die aan den epslellen-wedslrijd hadden deelgenomen wc-rd vertoond de film „Caesar, de geschie denis van een hond", beloofde het bestuur van Dierenbescherming, dat nogmaals drie prijzen zouden worden beschikbaar gesteld voor de beste drie opstellen over deze film. Thans deelt het bestuur ons mede, dat reeds zeer veel opstellen binnen kwamen en dat •de inzending nog slechts eenige dagen kan geschieden. Daarna zullen alle inzendingen worden beoordeeld en dc prijzen worden toegekend. Wij verwijzen naar een advertentie in ons blad van heden betreffende de lezing voor den Ned. Chr. Vrouwenbond op a.s. Vrijdagavond in de Nutszaal Als spreker treedt op de heer Volk, middernachtzendc- ling, die, door zijn arbeid in donker Rotter dam, wel en-aren is een onderwerp, als aan gekondigd wordt, le behandelen en belang stelling daarvoor te wekken bij zijn hoorders. Ingekomen is voor Schoolkindervoe ding en Schoolkdnderkleeding f 8.65 (als op brengst van den verkoop der weduwe, die op zoek was naar haar 14-den man). LEIDSCHE SCHOUWBURG. Het Schouwtooneel. - „Als de Winter komt", too neelspel in 4 bedrijven van B. Mc Donald Hasting en A. Hutchinson. „II Winter comes", deze roman van Hut chinson heeft een zegetocht over de aard bol gemaakt. Wie schat het aanlal lezers en lezeressen? Daarna is er een film van gefabriceerd, die het deed. Hoeveel kij kers Met behulp van Mc Donald Has ting heeft de schrijver van den roman er ook een looneelstuk van gemaakt. Ook het aantal toeschouwers zullen we niet bij be nadering kunnen raden, maar toch durven we wel veronderstellen, dat het laatste ge tal beneden de twee andere blijft. Het Schouwtooneel heeft met deze loo- neelbewerking gisteravond zijn seizoen hier ter stede geopend en een goed bezetten schouwburg getrokken, die met belangstel ling de gebeurlijkheden met Mark Sabre als hoofdfiguur heeft gevolgd. Wie den roman niet kent, zal misschien geheel voi- daan zijn geweest, doch of de kenners daar van het ook kunnen zijn, betwijfelen we. De tooneelbewerking heeft zich toch niet kunnen ontworstelen aan de gewone fout van tooneel, uit boeken gemaakt. Zij blijft min of meer fragmentarisch. Hier wellicht minder dan wel eens anders, doch geheel vrij er van is zij niet. Als noodzakelijk ge volg tevens blijft zoodoende veel van wat in den roman zeer duidelijk is getypeerd, wat duister. Zelfs een uitstekende opvoering als Het Schouwtooneel er een gaf vermocht o. i. niet, dit weg te cijferen. Het tooneelwerk bevat den bitteren strijd van Mark Sabre tegen de conventie door de geschiedenis, ontstaan door, met en om Effie Bright. Zwaar wordt Sabre gelroffen. De conventie' en daarnevens nog wat lee- lijkers ontnemen hem zijn vrouw, zijn deel genootschap in de zaak waarvoor hij werkt; zelfs tracht men zijn eer te rooven. Doch na den winter komt de Jenle ook voor hem; de lente in den vorm der liefde van lady Tybar. Gezien de bekendheid 4Tan hel gegeven, meenen we niet nader in bijzonderheden le behoeven- te treden. Niet zonder spanning verloopt deze droeve, doch blij eindigende historie. Zij boeit ongetwijfeld, trots de te voren aangevoerde gebreken. Alleen de rechlsscène, die d^Engelschen zoo gaarne zien op het looneel, viel uit den toon. Deze scène dreigde het stuk te brengen op het terrein van den ouderwetschen draak, maar gelukkig weet het laatste bedrijf het stuk daaraan weer te ontworstelen. Opnieuw is gebleken, welk een bekwaam (ooneelspeler ons land heeft in Jan Musch. Zijn Sabre leefde van top tot teen, gehouden in weldadig aandoende soberheid. Toch wist een klein gebaar, een enkele intonatie nu en dan scherp en fel zijn spel te belichten. De Eflie van Jettie van DijkRiecken hield zich naast hem staande en dat wil heel wat zeggen. Zij behoort tot de jongeren, waarvan nog veel is te verwachten, naar oirs gisteravond bleek. Beide firmanten van Ezerman en W. de BINNENLAND. Uitspraak van de Haagsche Rechtbank in zake de inbraken te Wassenaar, Voorborg, Oegstgeest en Voorschoten. De zaak van dieistal en heling van bloem bollen te Noordwijkerhont voor de Haagsche Rechtbank. De Pers over de rede van mi. Marchant Jaarvergadering van den Vrijzinnig-Demo- cratischen Bond. Opgericht is een Vereeniging van A.-R, burgemeesters, wethouders en gemeente secretarissen. BUITENLAND. De crisis in Frankrijk. Briand kabinetsfor mateur? Painlevé doet een noodwet aannemen door Kamer en Senaat Luther in den Duitschen Rijksdag over Lo carno en het altreden van zijn iegeering. Beperking van den Franschen vlootbonw. Het onderzoek naai de incidenten aan de grenzen van Irak. Vries de laatste verving Ko Arnoldi, dia ongesteld was resp. als Fortune en Twy- ning dienen genoemd, evenals de lady Tvbat van Sline van der Caag.."Trouwens het ge- hc-ele ensemble sloot prachtig in elkaar. Alleen de procureur van Carel Rijken was wel wat erg aangedikt in sinisteren indruk, ook door grime etc. Meer namen noemen achten we overbodig. Dat de goede opvoering op prijs werd ge steld, bleek wel overtuigend door 't warme applaus, vooral aan liet slot. MUZIEK. Haarlemsche Oikest-Veieeniging. De beide symphonieên van Tschaikowsky die steeds en overal gespeeld worden (de vijlde en de zesde) welen zich nog duchtig te handhaven. Wat is er van de overige zes van het achttal geworden? Waarom bekommert men zich weinig of niels om zijn lien opera's? Wat is de reden, dat bijna het geheel» oeuvre van den zoo beroemden Rus in ruim een kwart eeuw zoo zichtbaar is verbleekt? Het feit valt niel te loochenen: Tschaikows ky is door den lijd, die de rechtvaardige criticus is, te licht bevonden. Van zijn veie groolere werken is nu reeds zoo goed al» niets meer over. En wat er nog van over i», schijnt zich op den duur ook niet le kunnen houden. Uitgezonderd zijn kleinere werken (klavierminiaturen), waarin hij waarschijn lijk het sterkst zal blijken le zijn. De tijd velt nooit een ongemotiveerd vonnis. Zijn overwegingen berusten, naar het ons toe-, schijnt, vooral op de omstandigheid, dat T.'t muziek doorgaans meer uiterlijke praal it dan innerlijk gevoel. Dat verklaart zijn snelle opkomst, ook zijn spoedigen terugval. T.'s zeer muzikale natuur had Iwee sterk» zijden; een lyrische van bijna vrouwelijk» (eederheid en een echt Russische van half Aziatische brutaliteit. Is het wonder, dat hij dra als nationale held in zijn vaderland werd geëerd en ook daarbuiten, iedereen is per slot van rekening toch min of meer Ru», beroemd werd? Maar voor een werk in den grooien vorm, dat de lijd zou Iroiseeren, schoot zijn kunstenaarschap te kort. Een symphonie is niet als een schilderij of een sonnet een stuk statische kunst, dat een levensmoment weergeeft, doch veeleer de verklanking van een brok -leven, voort schrijdend door zijn innerlijkcn aandrang, zooals de roman en het tooneelspel. In dezen hoogsten kunstvorm moet de schep pingsgeest zich aldoor uiten in al de com plicaties waarin hij ons brengt. Die mag nergens verslappen om der wille van de éénheid van het werk, zonder welke geen enkel kunstwerk duurzaam kan beslaan. Die geest der grooien, dat is langzamerhand wel duidelijk geworden, heeft T. toch nooil be zield. We missen ook in zijn vijfde sym phonie (in deze sterker nog dan in de palhé- tique) den slerken dramalischen scheppings drang, die in staat blijkt te zijn. om hel Jtegeven uitgangspunt, dat op zich zelf vaak; zeer aanlrefckelijk is, uil te bouwen tot een groot en groofsch geheel. In dezen zin kan men zeggen, dat T. ons, door zijn doorgaans fraai thematisch materiaal, maar door zijn' te-kort aan muzikaal logische bewerking, meer belooft dan hij geeft. Daar zijn leeg» plekken In het werk, gedeelten waar de in spiratie de hand niet meer bestuurde, waar knapheid van geest wide doorgaan. Dan, zegt men in muziekjargon, rammelt er ieit.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1