KUNST EN LETTEREN. personen zitten voorts nog op het politie bureau te Helmond in arrest, terwijl waar schijnlijk nog meerdere arrestaties zullen .volgen. De verpachting van 1062 z i t- plaatsen in de Herv. kerk te Rijssen heeft plm. f45.000 opgebracht; de kosten van de verbouwing kunnen hieruit voor een groot gedeelte worden bestreden. Volgens mededeelingen vkn het Handelsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 19 November, in Nederland uitgesproken 68 faillissementen, tegenover 89 faillissemen ten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 19 November 1025 3739 faillissementen, tegenover 1036 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Directeur, nadat hij zijn hoofdboekhouder had gelukgewenscht met do geboorte van zijn tweeling: ,,Dat is wel zoo'n sekuren man; die moet overal copy van hebben." (Historisch).- -Kh BUITENJLANDSCH GEMENGD. Dé verbrande Amerikaansche kustvaarder. Over het door brand vergaan van ae „Lenape" wordt gemeld: Do „Lenape" was Dinsdag uit New-York Vertrokken naar Jacksonville. Het schip was propvol met passagiers voor de winter- vacantieoorden aan de kust van Florida. De meeaten lagen al in diepe rust toen ontdekt werd dat er in het ruim brand was ontstaan. Dadelijk werd het hulpsein S.O.S. per draadlooze rondgezonden, maar alras was de brand onder controle, zoodat het •chip zijn weg voortzette, zonder in het minst vaart te minderen. Kort daarop ech ter het zal een uur of drie voor het aan breken van den dag zijn geweest sloegen de vlammen weer uit en begonnen zij in de lading om zich heen te g-rijpen. Alle lieden aan boord werden gewekt en kregen bevel •en reddingsgordel om te doen, terwijl de bemanning de vlammen bestreed. De „Le nape" wendde het roer en stoomde full speed naar de naastbijgelegen kust. In middels werden uit de radiohut om de dne minuten hulpseinen gegeven en alras stoom de van verschillende kanten een geheele viool op ter assistentie van het brandende schip. Maar de brand van de „Lenape" was thans zoo fel geworden, dat de marco nist moest seinen: ,,Kom niet te dichtbij". De c.a. 200 passagiers waren saamgebracht op het voordek, terwijl in de machinekamer en de ketelruimen alles er op gezet werd om de snelheid nog to vergrooten. Vele van de passagiers waren in dunne nachtklee- dlng en hadden het deerlijk koud in de nachtelijke atmosfeer, terwijl zij hun voe ten bijna niet op het dek konden houden, omdat dit allengs te heet begon te wor den. Er waren 368 personen aan boord en de vrouwen op het dek begonnen haar zelfbe- heersching te verliezen. Goddank kwamen nu de lichten van de pier in de Delaware ter reede van Lewes in het zioht en scheen er kans te zijn op redding van de menschen- levens. Toen het brandende schip achter de pier tot rust kwam, vond het daar een heele vloot bootjes en booten, die gereed waren de passagiers en de bemanning over te ne men. Terwijl tweederden der bemanning den strijd tegen de vlammen nog een kor te poos bleven voortzetten, slaagde de red ding van de passagiers boven verwachting gelukkig. Slechts één man verloor het le ven, n.l. de 70-jarige Robert Leverton, uit Holyoke in Massachussets, die, toen de vlammen sloegen uit het gedeelte van het dek waar hij stond, overboord sprong en verdronk. Zijn lijk ie opgevischt. De red ding was feitelijk een wonder, want op het zelfde oogenblik, dat de laatste passagiers en de laatste leden der bemanning over boord gleden in de gereedliggende booten, braken over de geheele lengte van 't schip de vlammen door de dekken en was het vaartuig één fakkel van vóór- tot achter steven. Het was een indrukwekkend gezicht. Eerst bezweken de masten, toen de schoor- «teenen, en vielen in den vuurpoel. Het ichip bleef branden, en behalve de stalen huid is vrijwel al wat er aan, in of op was door het vuur verteerd. Degenen, die bij het bhisschinga- en red dingswerk brandwonden kregen, zijn er over het algemeen vrij goed afgekomen; slechts enkelen zijn ernstig gedeerd. De autoriteiten van de Clyde Line, aan welke het schip behoort, schatten de schade aan de Lenape" op over de 3.000.000 dol lar. De passagiers zijn voor een waarde van ettelijke duizenden dollars kwijt geraakt aan sieraden, kleeren en bagage. Dit is het tweede schip van de Clyde Line dat, in de laatste twee tmaandeD, door brand is vernield Het eerste was do Comanche, die kort na het vertrek uit Jack sonville naar New-York in brand vloog, een week of zes geleden Bij die gelegenheid echter was er een ernstige paniek aan boord geweest. Ditmaal met de Lenape" was het gedrag van de bemanning van het begin tot het eind prachtig gebleven. Een onderprondsche gletscher. Een merkwaardige gletscher, eenig in Jsijn soort, 'ïs ontdekt door Alpenisten in don berg ,,Hochkonig", 9610 voet hoog in do Tiroler-Alpen, ongeveer 30 mijl ton Zui den van Salzburg. In het algemeen worden gletschers aan de oppervlakte van bergen gevonden, doch deze gletscher, die een (mijl lang is en ongeveer 10 voet dik, ligt geheel onder den grond en bedekt een op pervlakte van 20.000 yards onder steile rots muren. Het onderzoek wordt voortgezet om te ontdekken waar en hoe de gletscher zich Jretf door de aarde in de vallei ontlast. I Vulkanische uitbarsting onder de se#. Een vloedgolf van 3ö voet hoog heeft op dezer Zihuatanejo een kleine haven arfn -- ubustiiUn QwjuaiiSMg - overspoeld gedurende 2 uur. Men heeft geen inlichtingen omtrent het aantal doo- den. De ramp wordt toegeschreven aan een^ onderzeesche vulkanische uitbarsting. Een merkwaardige bandietenstreek. Een Zwitser heeft een nieuwe methode uitgevonden om niets vermoedende bank bedienden van hun geld te ontdoen. Een firma te Luzern die een bediende naar het- postkantoor zond om een groot bedrag te innen werd van deze streek het slachtoffer. Toen de bediende met het geld het postkan toor uitkwam werd hij plotseling achter haald door een man zonder overjas en met een penhouder-achter het oor die hem zeide dat er een vergissing geschied was en hij den bediende te weinig had uitgekeerd. De bediende die meende met een officieelen postbeambte te doen te hebben, overhan digde den man het geïnde bedrag. Deze zeide dat hij onmiddellijk met het geld te rug zou keeren. Doch de pseudo-klerk is nimmer teruggekeerd 30-jarig Jubileum van John Buziau. - 'V l lüi -Vv «ww?*-v ■v .i- v." - 7. - jwi;u*»jggjjpw! - ■.vy"'" w»»» v - .OHM BUZïAUt DU jubileum is gisteravond te Den Haag schitterend gevierd in een uitverkocht Huis. Tal van bekende persoonlijkheden zagen we tusschen het in loestsleraming verkee- rende publiek, o.a. de Kamerleden, de hee- ren Dresselhuys, Deckers en Schaper, en vele artisten. Toen de jubilaris voor het voetlicht ver scheen is zijn beroemde groene pakje, steeg een daverend applaus op, dat minutenlang aanhield. Do directeur van het gezelschap, de heer Köhler, bood direct een krans aan. De rij van sprekers werd geopend door den heer D. Hans, die namens het eere comité getuigenis van zijn bewondering af legde. Onder langdurig gejuich overhandig de spr. vervolgens een krans. Vele kransen, bloemstukken en cadeaus werden daarop aangedragen. Een schilderstukje van Rijswijk schonk de directeur van het gezelschap, de heer Köhler Jr. Van den heer Köhler Sr., zijn medespeler, kreeg hij eveneens een schil derij. Dr. Meijhuizen, directeur van het Gebouw van K. en W., herinnerde aan de opmer king van een gemeente-auloriteit, dat revue en variété geen kunst zou zijn. Dat dit niet juist is, zullen alle aanwezigen hier erken nen. Gij zijt eén kunstenaar (gejuich). Het Hofstad-tooneel schonk een krans. Het technisch personeel en orkest van de revue een goüden horloge, daarop de ver- eeniging W. D. W. een krans, eveneens de co-Opera-Ge, Louis Bouwmeester dr., de Stadsschouwburg te Groningen, het Operette Gezelschap van Bijleveldt. en anderen, te veel om op te noemen. Hierna kwam de heer H. teT Hall met éen bloemstuk aandragen in den vorm van een hekje, als herinnering aan de eerste creatie van Buziau, als Professor Rikiri. De heer ter Hall bood den jubilaris een bronzen beeld, Kunst en Arbeid" aan, dat zoo toepasselijk hier was. zei spr. Een imponeerend aantal cadeaus volgde na deze rede: bloemstukken overdekten het tooneel Het publiek zong geestdriftig: „Lang zal ie leven", waarop Buziau geroerd met eenige gebaren dankte. Hij was echter te veel aangedaan om zelf het woord te voeren, daarom bedankte een der artisten. Ten slotte kwam Jan Musch den jubilaris nog even gelukwenschen. Carel van Leenwen Boomkamp als solist bij de Haarlemscha Orkest vereeniging. Carel van Leeuwen Boomkamp, eerst 19 jaar oud, is onlangs benoemd als solo-vio loncellist bij het Concertgebouw-orkest te Amsterdam, zal hier apelen het heerlijk violoncelconcert v. Ant. DvörAk met orkest begeleiding onder bezielende leiding van Nico Gerharz. Men heeft hier waarlijk met een jong talent te doen. Waar hij optrad worden geromed zijn volkomen afgewerkte stok- en vingertechniek, onfeilbare zuiver heid van intonatie, mooie toonontwikkellng ejl g_ijg warme, levendige voordracht, zoo. der overdrijving in eenige richting. Wij twijfelen niet of velen zullen dezen jongen toonkunstenaar Maandagavond a.s, willen hooren. FAILLISSEMENTEN. Geëindigd door verbindend worden eenige uitdeelingslijst: C. L. Korenhoff, te Leiden. RADEFiomm VOOR ZONDAG 22 NOVEMBER. 8.35: Hamburg (392 M.) Morgenwijding. 9.20: Leipzig (451 M.) Gewijde muziek. 10 uur: Bloemendaal (350 MJ Gods dienstoefening in de Ged. Kerk. 10.50: Daventry (1600 M. 5XX) Tijdsein van de Big Ben. Weerbericht. 1.05: Parijs (1750 M. SFH) Concert Lu- cien Paris. 3.30: Londen (3G5 M. 2L0) Saint Cecilia's Day. The Patron Saint of Music and of the Blind. Dirigent: Captain Ian Eraser, Chair man of St. Duns ton's, Organ Solo's, William Wolstenholme, uitgezonden vanuit The Na tional Institute voor de Blinden. Birmingham (179 M. 51T) Concert, uit gevoerd door The Station Orchestra, diri gent: Joseph Lewis," John Turner, tenor, Maud Agnes Winter, solo aan de piano. The Orchestra. Manchester (378 M. 2ZY) Éen programma voor iedereen. Leonard Gowings, tenor. The St. Hilda Colliery Band. Dirigent:' James Oliver. The Station Mermaid Club, The Band. 1.20: Londen (365 M. 2LO) Saint Ceci lia's Day. Viool-solo door Ernest Whilheld. cornet met solo, door Daniel Hunt. Bournemouth (386 M. 6BM) Winifred Fisher, sopraan; William Michael, bariton. The Royal Bath Hotel Siring Orchestra, di rigent Gilbert Stacey, uitgezonden vanuit King's Hall Rooms. I.35: Londen (365 M. 2LO) Voortzetting van bet Concert van „1.20". Aan de piano: Ronald Courley, bariton; viool door Ernest Whilefield. Manchester (378 M. 2ZY) The Mermaid Club in „Riders to the Sea" (J. M. Synge). The Band. 5 uur: Bloemendaal (350 M.) Godsdienst oefening in de Ger. Kerk. 5.05: Londen (365 M. 2L0) Voortzetting van het concert van 4.35. Zang door Sinclair Logan. 6.60: Cardiff (953 M. 6WA) Godsdienst oefening uitgezonden vanuit The Welsh Tabernacle Church. Prediker: The Rev. Charles Davies. 8.20: Londen, Daventry (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX) Orgelconcert, uitgezonden vanuit St. Stephan's Walbrook, organist: Francis W. Sutten. New-Castle (404 M. 5N0) Tweede Concert uitgezonden vanuit The Palace Theatre, The New Castle Phil Harmonie Orchestra, diri gent: Edgar L. Bainlon; Adila Fachiri, viool Concerto no. 6 in E Flat voor viool en con cert (Mozart). Manchester. (378 M. 2ZY) Mr. S. G. Honey Talk to Young People. 8 uur: Hilversum (1015 M.) Voetbaluit slagen vanwege het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam. Nieuwsberichten 9.20: Londen, Daventry (365 M. 2L0 en 1600 M. 5XX) Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. 9.35: Londen, Daventry (365 M. 21,0 en 1600 M. 6XX) Henry Purcell' (overleden 21 November). Mus. Doc. Oxon. Harold E. Watts; Nelly Chaplin, harp; vervolgens' solo-viool en solo violoncello. Bournemouth (386 M. 6BM) Brahm's „Requiem", sopraan en bariton. The Frome Choral Society, A. M. Porter; The Wireless Orchestra, gedirigeerd door Capt. W. A. Fealherstone. 9.10: Birmingham (179 M. 5IT) Radio Fantasy no. 10 „Echo" (titel), geschreven door Leslie Nördis Rogers, speciale muziek van Joseph Lewis. Medewerking van het „Station Orchestra". 9.50: Londen, Daventry (365 M. 2L0) Florence Holding, sopraan. Voortzetting van hot Concert van 9.35 10.05: Londen, Daventry (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX) Voortzetting van het Con cert; viool en harp-sonate in G. 10.20: Londen, Daventry (365 M. 2L0 en 1600 M. 5XX) Voortzetting van het Concert, Solo's door het Koor en Florence Holding. 10.35: Londen, Daventry (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX) Voortzetting van het Concert, duetten door Florence Holding en Dale Smith. The Chaplin Trio; viool en viola „Lento" from ,;Bonduca", vervolgens solo's van Dale Smith. 10.50: Cardiff (353 M. 6WA) The Silent Fellow Ship. VOOR MAANDAG 23 NOVEMBER. 8.50: Hamburg (392 M.) Morgenomroep. 10.15: Amsterdam (1950 M.) Tijdsein van het Persbureau Vaz Dias (officieele Amster- damsche tijd). 10.50: Daventry (160CT M. 5XX) Tijdsein van de Big-Ben. Weerbericht. II.20: Daventry (1600 M. 6XX) The Radio Quartet; contralto-bas en viool. 12.50: Cardiff (353 M. 6WA) Concert tij dens de lunch, uitgezonden vanuit Coxon's Café. Concert uitgevoerd door „The Londen Cubans". Parijs (1750 M. SFR) Concert Lucien Paris 1.20: Londen, Daventry (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX) Tijdsein van Greenwich. Orgelconcert, uitgezonden vanuit St. Mi chaels Church, organist: Harold Darke, Mus Doc. te Cornhill. 2.50: Cardiff (353 M. 5WA) Organ Recital uitgezonden vanuit The Capitol Cinema. 3.20. Cardiff (353 M. 5WA) The Station Trio: Frank Thoma9, viool; Frank Whittnall vioolcello; Vera Mc Comb Thomas, piano. 3.35: Londen (365 M. 2LO) Radiotelefo nie voor de school. 1.06: Birmingham (179 M. BIT) Hie Sta tion Wind Quintet. Manchester (878 M. 2ZY) Concert, uitge zonden vanuit The City Hall, dirigent: Archie Camden. Aberdeen (495 M. 2BD) Namiddagpraatje. 4.20: Londen, Daventry (866 M. 2LO) Tijdsein van Greenwich. OHaagow (483 M. 6#05 TV Wifeless Prof. Ecgo de Vries is benoemd tot doctor honoris cansa door de faculteit der natuurwetenschappen aan de universiteit Halle-Wittenberg, bij gelegenheid van het eeuwfeest der geboorte van prof. Julins Kflhn, ter waardeering van zijn uitstekende physiologische onderzoekingen en zijn grondliggende proeven, op het gebied der erflijkheidsleer. De 39-jarige Zweedsche physiker, prof. Siegbahn, die den Nobelprijs voor natnurkmi behaalde, in zijn laboratorium te Upsala. Quartet. Jenny Forrestor, sopraan. 4.30: Amsterdam (1950 M.) Tijdsein van het Persbureau Vaz Dias. Officieele Am- sterdam9che Tijd. 4.35: Londen (365 M. 2LO) Dansmuziek uitgezonden door The East Ham Palais de Dance, dirigent: Victor Vorzanger. Manchester (378 M. 2ZY) Tea-Time Con cert, uitgezonden vanuit The City Hall; bariton door James Dixon. New Castle (404 M. 5N0) Concert, uit gezonden door Fenwick's Terrace Tea-room. 5.20: Cardiff (353 M, 6WA) Cardif Radio „Five o'clocks". Concert. 5.35: Londen (365 M. 2L0) Kinderhoekje. 6.20: Londen (365 M. 2LO) Dansmuziek door Alex Fryer's Orchestra, uitgezonden vanuit het „Rialto Theatre". Birmingham (479 M. 51T) The Sir Josiah Mason's Orphanage Choir, uitgezonden vanuit The Orphanage Erdington. Bournemouth (386 M. 6BM) Muzikale Intermezzo. Manchester (378 M. 2ZY) The Majestic Celebrity Orchestra, muzikaal dirigent: Gerald W. Bright, uitgezonden vanuit Hotel Majestic te St. Annes-on-the Sc Glasgow (422 M. 5SC) Weerbericht voor de landbouwers. 7.20: Londen, Daventry (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX) Tijdsein van de Big-Ben. Weerbericht Sir James Allen. Oppor tunities Overseas ,,A Talk on New Zeeland" 7.45: Londen, Daventry (365 M. 2LO en 1600 M 5XX) Lichte muziek. Cardiff (353 M. 5WA) Muzikale Inter mezzo. 8 uur: Hilversum (1015 M.) Hilv. Draadl. Omroep. Koersen en Weerbericht van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam 8.20- Londen, Daventry (365 M 2LO en 1600 M 5XX) Cecil Sharp Commemoration Programme; Cecil Sharp, schrijver en uit gever van Engelsche volksliederen, gebo ren November 1859, overleden Juni 1921, Onder leiding van H. Plunket Greene: zang door Steuart Wilson, tenor; piano-soto'9 door Harold Samuel; Douglas Kennedy, ba riton. 8.35: Brussel (2G5 M.) Concert. 8.60: Londen, Daventry (365 M. 2L0 en 1600 M. 6XX) The London Wireless Or chestra; sea-shanties door Frederick Ra- nalow. bariton. Vervolg van het Concert van 8.20. Parijs (1750 M. SFR) Concert. 9.20: Louden, Daventry (366 M. 2LO en 1600 M. 5XX) Voortzetting van het Con cert. Zang door H. Plunket Greene, bariton: piano en viool-duetten door Harold Samuel an Elsie Avril. 9.60: Londen, Daventry (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX) Opening of the B.' C. Oxford Studio; redevoeringen door the Master Balliol en Mr. Alexander Lindsay. H Elizabeth Singers, pianoforto, door D Ernest Walker. 10 uur: Hilversum (1015 M.) KoerseB i Persberichten van het Persbureau Vaz K to Amsterdam. 10.20: Londen, Daventry (365 M. 2L0i 1600 M. 5XX) Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. Nieuwsberichten. 10.50: Londen (365 M. 2LO) The Eli# bethan Singers. The Oxford Univera Dramatic Society, in de eerste scène n de derde acte van „Will Shakespeare" d# Clemence Dane. Daventry (1600 M. 5XX) Isham Jon! Dance Band at the Hay Market Kil Club Losse nummers van ons Blad zi behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN. Breestraat Ji Firma A. HILLEN. Stations we J. J. RIJSBERGEN, Sigarenhandi Heerenstraat 2, Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew.: Firma A. J. H. WITTENBURO Haarlemmerstraat 2, A. M. VAN ZWICHT. Kiosk Prinsessekade. en des Zaterdags bij TOH. HOGERVORST. Haarl.str.ii en bij A. GERRITSEN. Alphen a. d. R? RECLAME. ivacii Glycerine Zeepc. Prima Engelsche Toiletzeep 9 c Dubbele StnkkenIJ f, Palm-OlijfoliezeepC Luxe verpakte Zeep in doos van 3 stuks Huishoudzeep, dobbel stuk y

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6