binnenland: gemengd nieuws. No. 20153. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 21 November Tweede Blad. Anno IÖ2S. tegsra Vooistel-Dresselhuys tot wijziging van de Kieswet. Verschenen is liet Voorloopig Verslag Hor Tweede Kamer betreffende liet voorstel yan wet van den beer Dresselhuys c.s. tot wijziging van de Kieswet. Algemeen had men tegen dit wetsvoor stel bezwaar. Zelfs met de meeat welwillen de beoordeeling meende men het onderna- yige voorstel niet als een verbetering te kunnen beschouwen. Zoowel wat den vorm als den inhoud betreft, ondervond het slechts bestrijding. Het moge waar zijn, dat de evenredige vertegenwoordiging ecu zekere impopulariteit geniet, betwist werd, dat deze zou moeten worden toegeschre ven aan de drie euvelen, in de Memorie van Toelichting opgesomd Zoo bestaat in het algemeen tegen het lijstenstelsel bij de georganiseerde kiezers, d.w.z. bij hen, die de meeste electorale belangstelling toonen, volstrekt geen bezwaar. Vervanging van een strijd tusschen partijen en beginselen door een strijd tusschen personen, achtte Aien voorts uit staatkundig oogpunt niet wenscheiijk. Een gecamoufleerd lijstenstel sel achtte men bovendien niet wensehelijk. Overigci-s, zoo merkte men op, is het ook in het bestaande stelsel zeef wel mogelijk, een bepaalden persoon sterk op den voor grond te brengen. De partij, waartoe ds voorstellers behooren, heeft dit nog bij de laatste verkiezingen geenszins zonder suc ces in de drie groote steden gedaan. Evenmm wenschte men de gecentraliseer de vaststelling van candi datenlij sten als een bezwaar van groote beteekenis tegen het bestaande stelsel te erkennen. Er wordt wel degelijk rekening gehouden met de Wenschen der kiezers, die zich door stem ming over (ie samenstelling der lijsten kun nen uitspreken. Vooits kan de centralisatie zooveel of zoo weinig worden toegepast als een partij zelf wil. Ook wat betreft liet ontbreken van een localen band tussehen afgevaardigden en kiezers, wordt door het wetsvoorstel geen yerbetering gebracht. Het totaal verband zou eer verslapt dan versterkt worden. Men meende voorts te mogen betwijfelen of het bevorderen van een localen band wel noo- dig is, omdat de 8taten-Generaal het gë- jheele Nedcriandsche volk vertegenwoordi gen. Bovendien biedt de Kieswet door de yerdeeling \an het land in 18 kieskringen reeds de mogelijkheid om rekening te hou den met het persoonlijk contact tusschen ïdezers en afgevaardigden. Hetgeen de voor stellers willen, is ook nu reeds mogelijk. Het onderhavige voorstel opent de moge lijkheid tot het verwerven van stemmen jpifr de zwevende middenstof, doch dit kan allerminst tot aanbeveling strekken. Wil men in elk geval een ander stelsel, dan gaven cenige leden in overweging, dit 'jte zoeken in de richting van het stelsel voor r5do verkiezing van leden der Eerste Kamer, het facultatieve nummerstelsel. Sommige leden vreesden ook dat de klei- ïie partijen door het voorgestelde systeem Srullen worden benadeeld Hiertegenover werd opgemerkt dat deze beschouwingen den inhoud van het voorstel jbnrecht aandoe®. Gevraagd werd, hoe wanneer dit stei- $el tot wet werd verheven de ev. verkie zingen voor de Prov. Staten en de Ge meenteraden zouden moeten plaats hebben. Algemeene Synodale Commissie der Ned.-Herv. Kerk. Twee kerkvoogdijen hebben gevraagd roet de werkzaamheden, waarvoor zij sub- jBldie hebben gevraagd, thans reeds te mo gen beginnen. Eerst in Mei kan op die vraag éen antwoord worden gegeven, omdat de subsidie-aanvragen nog niet zijn ingekomen fen behandeld Aan kerkvoogden le Rilland-Balh wordt Vergunning gegeven, een collecte voor een ïtieuw kerkgebouw le houden. Aan een predikant, die tot de Alg. Sy nodale Commissie gekomen is met een hooger beroep, zal worden geantwoord, dat de Alg. Synodale Commissie in hooger be roep geen uitspraken doet, noch besluiten of beslissingen neemt. Kennis wordt genomen van mededelin gen aan de Alg. Synodale Commissie toe gezonden door de herstel-commissie vom Dorculo. Aan een gemeente, die zich bezwaard gevoelde over haar aanslag door den Raad Van Beheer, zal de inlichting vanwege dien Raad worden toegezonden. Tot leden van de spocd-cooïmissie wor den benoemd de herren dr. J. R. Callen- bach en mr. C. F. Schoch; tot hun secundi de heeren A. B. te Winkel en mr. IL J. M. .Tyssens. Tot leden van de commissie van toezicht bp de administratie van den quaestor-ge neraal worden gekozen de heeren mr. C. F. Schoch en mr. H. J. M. Tyssens; tot hun secundi de heeren dr. J. R. Callenbach en A- B. te Winkel. Dr. Aalders leest den collecte-brief vooi het fonds voor noodlijdende kerken en per Bonen, welke wordt goedgekeurd. Kennis wordt genomen van verscheidene ingekomen stukken en boekwerken Daar toe behoort o.a. een atlas der Protestant- Bche Kerk in Nederlandsch Oost-Indië. Van den heer J. M. Jalink is voor het archief ten geschenke ontvangen een kerkelijke kaart van Nederland uit het jaar 1824. Bij de rondvraag herinnert dr. Aalders han de vergadering van de Hollandsclie af- dceling van den wereldbond, welke na het congres te Stockholm is gehouden. Hij doet do vraag, of er nationaal niet iets te doen .ware op 't terrein van samenwerking der ver schillende kerken, na hetgeen te Stockholm internationaal is geschied. Deze gedachte 2a! nader worden overwogen. Daarna wordt de najaarsvergadering ge Bloten. Bijzondere Arbeidsovereenkomsten bij de Ned. Spoorwegen. De heer Drop heeft de volgende vragen aan den Minister van Waterstaat gesteld: L Ia het den Minister bekend, dat de Nederlandsche Spoorwegen, behalve het personeel, waarvoor de arbeidsvoorwaarden geregeld zijn bij het Reglement Dienstvoor- waarden, ook nog, aan een groot aantal stations en baanvakken, een belangrijk aan tal arbeiders in dienst heeft op een arbeids overeenkomst, als bedoeld bij art. 1637a Burgerlijk Wetboek II. Is het den Minister bekend, dat den in vraag I bedoelden arbeiders, ofschoon dezen vaak maanden achtereen te werk worden gesteld, o.a. aan het grindrijden, spoorleggen, enz., een schriftelijke arbeids overeenkomst ter teekening wordt voorge legd, waarin de duur der overeenkomst op „ten hoogste" 16 uur bepaald wordt? III. Is de Minister niet van oordeel, dat het aannemen van werklieden, beambten *n bedienden ,op een arbeidsovereenkomst ala in vraag II aangeduid, door de Nedcriand sche Spoorwegen, afkeuring verdient, om dat daardoor een semi-Overheidebedrijf me dewerkt aan de uitschakeling van een aan tal de arbeiders beschermende bepalingen, o.a die van de artikelen c en d van de Wet op het Arbeidscontract? IV. Is de Minister bereid, om, indien de voorafgaande drie vragen bevestigend be antwoord moeten worden, de Nederland- 8che Spoorwegen mede te deelen, dat, over eenkomstig artikel 96, eerste lid, yan het Algemec.i Reglement voor den dienst bij de Spoorwegen, geen beambten of bedienden op bijzondere arbeidsovereenkomsten in dienst mogen worden genomen en dat ten spoedigste een reglement moet worden vastgesteld, waarin de arbeidsvoorwaarden voor alle groepen van het personeel afdoen de zijn geregeld? De begrafenis der slachtoffers van het vliegongeluk te Den Helder. Gisteren-heeft de begrafenis plaats gehad van de bij het vliegongeluk le Den Helder om het leven gekomen vliegers, den offi cier Van Mourik en den adspirant-waor- nemer Van Dijk. Tegen negen uur trok de rouwstoet van het marine-hospitaal te Dén Helder, vooraf gegaan door het slafmuziekcorps der Kon. Marine, naar het stationsplein. Vier offi cieren-vliegers fungeerden bij d^e koels van den officier-vlieger Van Mourik als slippen- dragers. Bij die van den adspirant-waarne- wer werd deze functie vervuld door adju dant-onderofficieren. Een groot aantal hoofd- en subalterne officieren volgde in den stoet, evenals het geheele personeel van de beide vliegkampen „De Mok" en „De Kooy". Een groote menigte belangstellenden was op het Stationsplein aanwezig. Hier werd het woord gevoerd door den commandant der marine, vice-admiraal C. Fock, door den burgemeester van Den Helder, den heer W. Houwing, namens de officieren en man schappen van het vliegkamp „De Mok" door den waarnemend commandant luit. ter zee lste kl. C. C. F. Jager. De kapitein der mariniers L. Spiegelberg dankte namens de familie voor de beloonde belangstelling. Het stoffelijk overschot van den adspi- ranl-waarnemer Van Dijk werd per rouw- auto naar het ouderlijk huis le Lisse overgebracht. Het lijk van den officier- vlieger Van Mourik werd met den trein naar Amsterdam vervoerd. Te* 12.18 uur arriveerde daar aan hel Centraat Station het stoffelijk overschot. De kisf, gedekt met het Nederlandsch dundoek en de uitrustingsstukken van den overledene werd tusschen een eerewacht van mariniers van den trein naar de rouwkoets gedragen. Een groot aantal kransen werd aan de rouwkoets gehangen. Voor het station werd de stoet opgesteld, welke geopend weid door zes tamboers en pijpers, gevolgd door een vuurpeleton. Vier officier-vliegers--deden dienst als sliDpen- dragers. De rouwstoet werd gevolgd door een de putatie van marine-officieren en verder door verschillende andere officieren, ver tegenwoordigers van verschillende corpsen. De stoet werd gesloten door een afdeeling onderofficieren en een detachement mari niers en malrozen. Onder leiding van den luit. ter zee 2de klasse K. W. Bornkamp, zette de stoel zich omstreeks kwart voor óén in beweging met bestemming naar de Nieuwe Ooster Be- graalplaats. Langs den weg hadden zich vele belang stellenden geschaard en den stoet le zien voorbijtrekken. Omstreeks haifdrie kwam de stoet op de Nieuwe Ooster Begraafplaats aan, waar de teraardebestelling van het stoffelijk over schot met militaire eer plaats had. De Minister van Marine a.i., de heer Lambooy, had zich doen vertegenwoordigen door zijn adjudant, luit. ter zee lste kl. Termijtelen. .Ook was de plaatselijke com mandant, majoor Rouffaer, bij de plechtig heid tegenwoordig. Door onderofficieren van de Marine werd de lijkbaar naar het graf gedragen. Voor en na het onder zacht tromgeroffel neerlaten van de bedekte kist, werd salvo- vuur gegeven. Vele kransen werden op de groeve neergelegd. Het woord werd gevoerd door overste Kayser, namen9 den commandant van Willemsoord, door den waarnemend com mandant van het vliegkamp *De Mok", luit. Ier zee lste klasse Jager namens de officieren, onderofficieren en het personeel van ,De Mok" en namens den commandant Van de Luchlvaart-afdeeling Soeslerberg door den lsten luit.-vlieger Van Dorst. Een familielid dankte voor de betoonde belangstelling en deelneming. Onder zeer veel belangstelling geschiedde te Lisse te ter-aarde-bestelling van het stoffelijk overschot van den adspirant- waarnemer Van Dijk. Een groot aantal bloemen en kransen dekte de baar, o.m. een van den commandant en officieren van den marine-vliegdienst, een van het pereo- RECLAME. neel der vliegkampen „De Kooy" en „De Mok" en van veel particulieren. Wij merk ten op een vertegenwoordiger van den Mi nister van Marine, den luit. ter zee lste kl. D. van Buren, een vertegenwoordiger van den vice-admiraal van Willemsoord, luit. ter zee lste kl. Wcemhof, verder den lste luit. Sissing, namens het vliegkamp Soesterberg; tevens was onder de vele vrienden een deputatie van Utrechlsche studenten, de »baar werd gedragen door twaalf vrienden van den overledene. Aan het graf werd gesproken door den zwager van den vader, ds. Blecker, van Abcoude, door luit. Wcemhof, ds. Haselaar, den heer Grolt, vele vrienden, waaronder een namens de Utrechtsche studenten. Ds. Bleeker dank te voor de aandoenlijke belangstelling. Onderscheidingen. In verband met het bezoek, dat een ge zelschap Nederlandsche journalisten den afgeloopen zomer aan Finland heeft .ge bracht, heeft de Nederlandsche regeering benoemd: tot commandeur in de Oranje Nassau-orde den heer Georg Theslös, lega- tieraad; tot ridder in de Oranje Nassau-orde de heeren Yrjö Koskelainen. voorzitter van den Finsfhen Journalistenbond. en Eino Tikkanen, voorzitter van de Helsingforsche Journalistenvereniging. Arbeid op J Januari. In verband met het feil, dat de Nieuw jaarsdag ditmaal op Vrijdag valt, en de fa- brieksinslallaties (stoomketels, enz.) dus in gereedheid zouden dienen le blijven voor slechts een halven dag. indien op Zaterdag 2 Januari arbeid werd verricht, heeft de Directeur-Generaal van den Arbeid aan het Verbond van Nederlandsche Fabrikanten verenigingen bericht, bereid te zijn aan den Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid voor te stellen aan hoofden of be stuurders van ondernemingen, waarin op genoemden datum geen arbeid wordt ver richt, te doen vergunnen, het daardoor ont stane verzuim te doen inhalen door: a. 5 uren te doen arbeiden op Zaterdag middag 9 Januari; b. 1 uur per dag langer te doen arbeiden op de dagen 4 tot en met 8 Januari, of c. V* uur per dag langer te doen arbeiden op de dagen 4 tot en met 8 Januari en 11 tot en met 15 Januari. De directeur-generaal heeft hierover hef oordeel van voornoemd verbond gevraagd. Voor de Slachtoffers van de Stormramp. De heer Kleerekoper heeft aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw gevraagd of de Regeering thans in slaat is de volledige opbrengst mede te dee len van de verschillende inzamelingen, ge houden ten behoeve der slachtoffers van de stormramp op 10 Augustus j.l." Is het juist, zoo wordt verder gevraagd, dat door de groote offervaardigheid van zeer velen iri den lande en daarbuiten die op brengst zóó groot is geworden, dat zoowel wat betreft onroerende goederen als be- drijfsinventaris en huisraad, of wat verder mocht zijn vernietigd of beschadigd, nie- ^mand door vermindering van welstand of door verhoogde lasten ten gevolge van waardevermeerdering van te herstellen of nieuw op le bouwen perceelen, met meer zorg de toekomst zal behoeven in le gaan? Ziekenfondswezen. De landelijke federatie ter behartiging van het ziekenforidswezen heeft le Utrecht een algemeene vergadering gehouden, uit sluitend gewijd aan de bespreking van hel rapport der commissie van onderzoek naar de mogelijkheid, meer eenheid le brengen in hel zieken fondswezen in ons land (hel z.g. unificatierapport). Alle aangesloten fondsen waren aanwezig. Na een zeer uitvoerige bespreking, waarbij als algemeene meening naar voren kwam. dat dit rapport te veel rekening houdt met belanghebbenden, bij het ziekenfondswezen betrokken, als doctoren, apothekers, tand artsen enz., en te weinig met het zieken fondswezen zelve, werd met nagenoeg al gemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de%vergadering haar teleurstelling uitsprak, dat verschillende conclusies niet voldoen aan de eischen, welke voor zelf standige ziekenfondsen moeten worden ge steld en haar vertegenwoordigers in de commissie opdroeg alles in het werk te stel len om alsnog deze principieele eischen te verwezenlijken en zoo dit onmogelijk blijkt, om te zien naar andere wegen, di? tot j grootere eenheid in het ziekenfondswezen I leiden. Den tegenstemmers ging deze motie niet j ver genoeg. Zij wilden van verdere pogin gen tot eenheid op den grondslag van het rapport niets weten: R.-K. Rijkspersoneel. Donderdag heeft de centrale groep Rijks personeel van den Ned. R.-K. Bond van overheidspersoneel ..St.-Paulus" te Utrecht vergaderd, ten einde de vraagstukken, wel ke op het oogenblik de Rijkswerklieden be zig houden, te bespreken. De vergadering, die zeer druk bezocht was, doordat alle afdeelingen afgevaardig den hadden gezonden, sprak algemeen haar afkeuring uit over de houding, door do R.-K. Kamerfractie aangenomen bij de behande ling van de salarissen voor het .Rijksperso neel in de Tweede Kamer. Vooral van die Kamerleden, dio meer speciaal op de hoogte kunnen zijn met den toestand in de arbei dersgezinnen, Was een forsche houding ver wacht. De vergadering~hield zich verder bezig met de bespreking van verschillende maat regelen. welke in verband met de wijziging van het Bezoldigingsbesluit ook voor de RijkswerkÜeden dienden te worden ge nomen. Met volledige handhaving van de door de katholieke centrale in het georganiseerd overleg van ambtenarenzaken ingenomen standpunt werden vèrschillende zaken vast gesteld. welke aan de commissie-de Wilde zullen worden voorgelegd cn waarvan be spreking zal worden verzocht De vergadering stond onder leiding van den voorzitter van „St'-Paulus". Prof. Cohen naar Amerika. De Cornell-Universiteit te Iltaca (New- York) heeft het aldaar nieuw gestichte London Resident Professorship (in de che mie) voor de eerste maal aangeboden aan prof. N. Cohen, te Utrecht, die deze uit- noodiging heeft aangenomen. Prof. Cohen zal van Februari tot de zoinervacantie al daar college geven over speciale onderwer pen en het onderzoek in het physisch che misch laboratorium leiden. Later zal hij aan de Columbia-Universi teit te New-York en aan een aantal andere universiteiten lezingen houden; over een jaar zal hij zijn werk te Utrecht weer om vatten. Uit het Mijnbedrijf. De Contactcommissie in het Mijnbedrijf te Heerlen is tegen Dinsdag a s. bijeen ge roepen ter bespreking van de collectieve arbeidsovereenkomst. Naar wij vernemen, is in de concept-col lectieve arbeidsovereenkomst niet opgeno men de wensch, dien de Christelijke Bond naar voren heeft gebracht, nl. korteren ar beidsduur voor R.-K. feestdagen en het ge ven van gelegenheid tot het bijwonen yan kerkdiensten in de nabijheid der mijnen. Inmiddels heeft echter de geestelijkheid in de mijnstreek besloten om iederen Zon dagmorgen kwart na vijf een Heilige Mis in de verschillende kerken te lezen. De communisten in den Rotterdamschen Raad. Het presidium van de Communislische Parlij Holland heeft, naar „De Tribune" meldt, aan de heeren Van Ravesleyn en Van Burink den volgenden brief gezonden: W. P. Uw optreden in den Rotterdam schen Gemeenteraad maakt het blijkbaar noodzakelijk, u er op te wijzen, dat uw schorsing als lid van de C. P. II. inhoudt, dat gij, zoolang deze schorsing van kracht is en de Internationale geen uitspraak heeft gedaan, geen deel moogt nemen aan do be raadslagingen in den Rotterdamschen Raad. Het presidium vindt in het uitgesproken anti-communistische optreden van Van Ravesteijn (mede namens v. Burink) in de raadszitting van Dinsdag 17 November aan leiding, u nogmaals met de meeste klem te verbieden aan de debatten in den Rotter damschen Gemeenteraad deel le nemen. rBij Kon. besluit is aan de adjunct- commies bij het Departement van Koloniën mej. M. E. Schuijer, op haar verzoek, we gens huwelijk, eervol ontslag verleend uil 's lands dienst, en is de klerk bij genoemd Departement M. Pfislcr bevorderd tot ad junct-commies. II. M. de Koningin heeft met ingang van 1 Dec. benoemd tol haar kamerheer in buitengewonen dienst, ter beschikking van de Koningin-Moeder, tevens lot hof maarschalk van de Koningin-Moeder, G. E baron van Tuyli van Serooskerken van Vleuten, te 's-Gravenhage. II. M. beeft met ingang van 1 Dec. aaD mevr. de douairière jhr. mr. W. H. de Beau fort, geboren baronesse Van Dedem. op haar verzoek, eervol ontslag verleend ais grootmeesteres van de Koningin-Moeder, onder dankbetuiging voor de goede dien sten door haar in die betrekking bewezen, en mevrouw de douairière De Beaufort voor noemd benoemd tot grootmeesteres-hono rair van de Koningin-Moeder. In de twee predikantsvacalures bij de Ned.-Herv. Gem. te Haarlem zijn in alfa betische volgoide de volgende drietallen op gemaakt: Vacature wijlen ds. P. E. Barbas: J. J. H. van Beem, te Nieuw-Vennep; L. J. van Leeuwen, te Hilversum; L. D. Poot te Am sterdam. Vacature dr. S. F. H. J. Berkel- bach van der Sprenkel: W. A. Hoek, te Amsterdam; J. A. van Selms, te Nijmegen; J. J. van der Wal, te Breda. Gisterochtend is te Bloemendaal. 88 jaar oud,- overleden de lieer G. M. Boisse- vain, bekend staathuishoudkundige, schrij ver van gezag op het gebied van munt- en bankwezen. De begrafenis zal Maandag a s, op Westerveld plaats hebben De Raad van Amsterdam benoemde tot tijdelijk lector in het militair straf- en procesrecht aan de gemeentelijke universi teit aldaar, mr. L. M. Rollin Conquerque. Tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland is benoemd verklaard de heer Klaas de Vries Szn.. te Amsterdam, in de vacafure-H. Bamstein. Gemeld wordt, dat de Ministers van Financiën, tevens minister-president, en van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen, de heeren H. Colijn en mr. V. H. Rut gers, zich bereid hebben verklaard hel eere lidmaatschap te aanvaarden van de on langs opgerichte Vereeniging Slot Loeve- stein, welke Vereeniging zich ten doel stelt, dit historisch, monument, voor zoover mo gelijk en noodig, te restaureeren en hel in nerlijk op meer passende wijze aan te kleeden. De Raad tan Rotterdam heeft de be- grooting voor den dienst 1926 met 2 stem- men tegen die van de heeren dr. Yan RECLAME. is Togal ecu uimmer verzakend middel. Sterk urinczuur-oplossend doen de Togal-tablctten de hevigste pijnen ver dwijnen. Verrassend snel werkend tegen Rheumatiek Influenza Verkoudheid Hoofd- en Zenuwpijn Groote genees kracht. Pijnstil lende werking. (75 Bij alle Apoth. enDrog. fO.SO s en (3Xgr.) [2.- 6874 Ravesteyn en Van Burink goedgekeurd. Vooraf legde de heer Jan ter Laan na mens de S.-D. Raadsfractie een verklaring af, waarin hij mededeelde, dat zijn fractie deze begrooting als zuiver administratief wenscht te beschouwen. De S.-D* Raads fractie heeft met leedwezen kconis genomen van de drastische maatregelen, door het college van B. en W. genomen om de be- grooting 1926 sluitend te maken. Van amen deering heeft men afgezien. Men wil niet tegenstemmen, doch wenscht te verklaren, dat men voor de ver doorgevoerde bezui nigingen en voor de bezuinigingen op de salarissen en loonen van het personeel geen verantwoordelijkheid wenscht tc aanvaar den. Het Vredespaleis in Den Haag is tot nadere aankondiging voor pu- blieke bezichtiging opengesteld de eerste vijf werkdagen van de week en voorts den tweeden en vierden Zaterdag en den eersten en derden Zondag van de maand, telkens van 2 tol 4 uur uam. De verkeersagenten in Den Haag hebben aanzegging gekregen, dat zij het publiek niet meer te woord mogen staan. Zij hebben opdracht, degenen, die j zich tot hen om inlichtingen wenden, be- i leefd, doch kort duidelijk ie maken, dal zij I niet aangewezen zijn om die inlichtingen le verschaffen. Men meldt uit Monster aan I „Do Rsb.": 0 Toc.i de knecht van den slager H. G. j S. op het. Kerkplein bezig wa3 gehakt te j bereiden door middel van een clectrischcn j gehaktmolen, wendde hij zich even om. De molen bleef doorwerken en een 10-jarige jongen, Hein Bentvelzen, wilde deze gele genheid benutten om ook een stukje vleeseb I in de machine te stoppen, met het gevolg, dat hem vier vingertjes van de rechterhand totaal werden afgekneld. Volgens het Nederlandsch Maandblad voor Philalelie beslaan bij het I N.O.C. plannen een briefkaart uit te geven, 1 die voor 10 cents verkocht wordt, evenals i dit voor de slachtoffers van de stormramp gebeurd is. Er loopen geruchten, dal hel zegel van 35 cis. niet meer aangemaakt zou worden. Naar het hoofdbestuur schrijft, is van de eerste oplaag van dit zegel een niet onbe langrijk gedeelte nog in voorraad; in ver^ band met het geringere debiet na 1 Oct. 1 wordt de herdruk daarom voorloopig ge slaakt. Ook de 35 ets. in rolperforatie kan derhalve nog niet worden verstrekt. Binnenkort zullen verschijnen de f 1 cn f 5 frankeerzegels in het type J Velh. In verband met den voorraad van f 2 50 zegels der vorige emissie (1898) is het uitkomen van deze waarde voorloopig niet te vef- wachten. Van hel Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie mochten wij onderstaande be langrijke mededeeling ontvangen: „Ik heb de eer u mede le deelen. dat het in de bedoeling ligt met de N.V. Maatschap pij tot Exploitatie van Van Blaad^rcn's Drijvende Scheepsbrandkaslen een overeen komst te sluiten in zake verkoop aan deze Maatschappij van 11600 séries Ned. Brnnd- kastzegels. Voordat tot levering van deze zegels zal worden overgegaan, worden de boven genoemd aantal in het magazijn aan wezige Ned. brandkaslzegels vernietigd. De ontwerpen en de platen, welke voor di vervaardiging van de Ned. Brandkaslzegels zijn aangemaakt worden door de Maat schappij aan den Staat afgestaan. Deze ontwerpen en platen zullen in het Post- museum worden geplaatst. De overeenkunst is nog niet geleekend. Het in hel Anela-persbericht genoemde jaartal 1923 is zooals u uit het voren- slaande zal zijn. gebleken onjuist eri ook niet van hel Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie afkomstig.". Men meldt uitVeghel aan het „MgZ;": Trein No. 3 dei tramwegmaatschappij 1 ,,Den Bosch—Helmond, die om 7.29 alhiei moet arivceren, is gisteren tusschen Din- j ther en Veghel gederailleerd. Het deraille ment is een ware chaos. De locomotief ligt geheel in de tegenovergestelde riehliny dv.ars over den weg. Drie wagens zijn ovei elkaar geschoren, andere zijn geheel inge drukt. De materieele schade is zeer groot. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Gisteren zijn uit Helmond door de politie een zestal personen naar,d( gevangenis te Roermond overgebracht, die verdacht worden van eeD belangrijken dief stal van materialen en gereedschappen ten nadeele van de N.V. v. d. Meulen-Ansemf Automobiel-Mij. te Helmond. Een zesta.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5