ONDERJURKEN uitderTjnstreek. uit de omstreken. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 20 November Tweede Blad. Anno 1925. „DE BON NETERIE" ZUIVER WOLLEN ONDERJURKEN vanaf f 4 25 WINTERPAHTOFFELS 11.69 met M {O. 20152. Bodegraven. In den loop dezer week ebben zich in onze' gemeente de volgende Personen gevestigd J. van Egmond, bak ersknecht van Nieuwveen; M. Kapleyn, Molenaarsknecht van Wilnis; Cr. van Ree- ju zonder beroep, van Zeist, T. G. V. d. 'ey, huishoudster, van 's Gravenhaje, Wed. N. v. d. Meyden, zonder beroep, van itGravenhage; E. Edelman, zonder beroep, Woerden, wed. P. Vermeulen, zonder joep van Velsen; H. Hoogendoorn, los erkman van Zwammerdaro: E. de Wijs, [ienstbode, van Monster. Vertrokken zijn inmiddels. Wed. G. v. d r« en gezin, zonder beroep naar Utrecht: C. Riechers, electricien, naar Amersfoort; Veelenturf, bloemist, naar Stompwijk; L. ranenburg. dienstbode naar Leidschendam ji v. d. Klis. dienstbode naar Haarlem; Jan 'os, kapper, naar Zeist. Burgert ij ke Stand. Geboren: Seeltjc, d. v. T. Zaal en J. v. d. Neut. Aaltje, dochter van J Voorbergen en N. Hoo- jerdijk. Maria, dochter van W. J. v. d. Boon en M. van Muiswinkel. Jacoba Ma- pa, dochter van L. van Vel zen en M. C. jVollering. Cornelia, dochter van A. Ren- 'iink en J. van Schaik. Getrouwd: A. Schep, 36 jaar en E. van fis, 28 jaar. Kerkelijk bericht voor Zondag, fled. Herv. Kerk 9en 6 uur ds. Polt. Gerei. Kerk idem ds. Dam. Gerei. Gemeente 9'/» uur preeklezen, 6 Jilt ds. G. van Reenen. Woensdagavond sprak in de Gerefor meerde kerk de bekende ds. A. Lauwers van Erussel, een gewezen R.K. priester, die ech- jpr thans als nredikant bij de Brusselsche BeretornieerdeTerk het Evangelie predikt in Vlaanderen. Voor een paar jaar, toen hij pas pijn arbeid bad aangevangen sprak hij reeds terder over zijn uittreden uit de R.K. kerk in zijn aansluiten bij de Gereformeerde. Hij btjon te spreken van de grootheid van Vlaanderen in het verleden, van den voorl- lang der Reformatie, de martelaren, de on- erdrukking en den uittocht der Protestan- n naar Noord-Nederland, dat daardoor veel ian Vlaanderen te danken heelt. Vervolgens «sprak hij de tegenwoordige mentaliteit van iet Vlaamsche volk, dat hij vergeleek met Be Albeners uit Paulus' dagen, alleszins J I-dienstig, doch oppervlakkig.^ Daaina schetste hij zijn arbeid onder de Vlamingen en de aanvankelijke resultaten daarvan, de eanwezigen opwekkend om het werk te steu- Sen. Ten slotte werd een collecte gehouden oor dezen arbeid. Onze, nu zoo uitstekend georganiseer de brandweer, behoelt den laatsten tijd 'nooit anders uit te rukken als voor oefen- I 'tochten. Toch komen den laalslen tijd aak kleine brandjes voor, die gemakkelijk ern stige gevolgen hadden kunnen hebben We Vlbcrinneren inaar aan het begin van brand ito den molen aan de Overtocht Nu was Don 1 Ifeiiagmorgen een loodgieter bezig met tjnastieken van een dak in de Julianastraal. f De vuurpot, die in den tuin .naast het huis stond viel op een oogenblik om en de vlam- I 'vattende vloeistof liep tegen deur ein muur 'aan De deur brandde onmiddellijk, geluk kig schoten buren toe, die met zaDd, dat eveneens gelukkig bij de hand lag het vuur konden blusseben Nu bestond de schade Slechts uit een zwartgeblakerden muur en een verbrandde deur. Was men niet zoo sroedig ter hulp gesneld dan zouden een naar groots heerenhuizen allicht een prooi Sei vlammen geworden zijn. i De A.-R kiesvereeniging vergaderde ter bespreking o.a. van den crisis. De voor- feitter de heer P. van Nes Czn. besprak het .Verloop der laatste parlementaire gebeur e- Lissen en zette uiteen hoe de crisis feitelijk 'door een bijzaak was ontstaan. Hu betreur de het verbreken der samenwerking^ De vereeniging bleef nu nog een tijd lang .bijeen ter bespreking van den plaatselijken bitslag der verkiezingen, der gevoerde actie en ter bespreking van de verder.te voeren Actie. De vergadering was goed bezocht. Voor de Herv. Jongelingsvereeniging „Calvijn" sprak Woensdagavond in de fted. Herv. Kerk ds De Lindt van Wijn gaarden van De Bilt, die een rede hield over „Het Geloot". De opkomst was met bijzon der groot, wat behalve aan de koude ook wel Ie danken zal zijn geweest aan het op boden van een spreker in de Gereformeerde Kerk Dit neemt niet weg dal de rede, die Spreker hield, door de aanwezigen met gioote aandacht werd gevolgd Woensdagavond vergaderde de gym- Jiostiekvereeniging TVO.S onder leiding van Ben heer P M Smit Tot bestuursleden wer den herkozen de heeren A. Hoogendoorn, C- Bateiaan en P. Domburg. Gekozen werd de 1 oer J. de Vries Besloten werd waarschijn- 1 jk in Januari een uilvoering te geven. Het ledental der vereeniging bedraagt thans on geveer honderd. De extra collecte in de Geref. Kerk ter gelegenheid van den Dankstond voor het gewas gehouden, heelt opgebracht voor de Armen ruim f 300 en voor de kerk ruim 1250. van de Coöperatieve Boerenleenbank voor Roelofarendsveen c.a. De voorzitter van den Raad van Toezicht, de heer P. van der Meer opende met een woord van welkom de ver gadering, welke door 140 leden werd bezocht In het bijzonder richtte hij het woord tot pastoor Th Bergansius, die door zijn tegen woordigheid van zijn belangstelling deed blijken en tot den heer Visser, hoofdinspec teur der Centrale Bank te Utrecht, die een uiteenzetting-zou geven omtrent de statuten wijziging, huishoudelijk reglement en op richting van een afzonderlijke spaarbank. De notulen werden hierna door den kassier voorgelezen en met een dankwoord onver anderd vastgesteld. Hierna kwam aan de orde de statutenwij ziging, waarvan de noodzakelijkheid door den heer Visser werd aangetoond. Vervol gens werd door den heer Visser behandeld en toegelicht het huishoudelijk reglement. Van de beide punten kon geen definitief be sluit worden genomen, daar het vereischte aantal leden niet tegenwoordig was. Door de heeren Kortekaas en Vergeer werden nog eenige inlichtingen omtrent de voorgestelde wijzigingen gevraagd welke door den heer Visser ojp zakelijke wijze werden beant woord. Bij de bespreking eventueele oprich ting van een afzonderlijke spaarbank, werd door den hoofdinspecteur nog eens duidelijk naar voren gebracht, het nut en voordeel welke deze oprichting tengevolge heeft, voor- •al mei het oog op het voordeel van geen ze gels meer behoeven te plakken. Spr. deed voorlozing van den concept-stichtingsbrief van deze spaarbank. Door de aanwezigen werd tot voorloopige oprichting besloten. Binnenkort zal een nieuwe vergadering wor den belegd, waarin de wijziging der statuten, het huishoudelijk reglement en de oprichting van de spaarbank in stemming zullen wor den gebracht. Van de rondvraag werd slechls door een lid gebruik gemaakt, waarna de vergadering met een woord van dank werd gesloten. Waddinxveen. Het bestuur der Veree niging van Pluimvee- en konijnenhouders alhier, heelt besloten een tentoonstelling te houden en wel op 3031 December en 12 Januari 1925'26 in de voormalige Chr. School aan het Sluisje. Gistermorgen had op de Noord- kade een aanrijding plaats tusschen twee wielrijdsters met gevolg dat een der dames kopje onder ging in de vaart naast dien weg. Het was zeer zeker geen aange name gewaarwording daar het water al met een laagje ijs bedekt was. Naar wij vernemen zal door de coüp. verhruiksvereeniging ,,Ons Voordeel" alhier in het begin van het volgend jaar een aan vang worden gemaakt mei den houw van een bakkerij en daaraan verbonden winkel op een perceel grond aan de Oranjelaan al hier. De grond is reeds aangekocht. Kerkelijk bericht voor Zondag. Ned. Hen'. Kerk. voorm. half tien, lees- dienst, nam. zes uur ds. H A. de Geus. Gerei. Kerk, voorm. half tien en nam. hall zes lecsdienst._ Ds. J. H. H. van Beem, predikant bij de Ned. Hervormde Kerk te Nleuwveniiep alhier, komt voor op het tweetal te Haarlem Donderdag werden te Hoofddorp ten overstaan van notaris Heinsius verkocht de aan den Kruisweg aldaar staaode voor zaaddrogerij ingerichte gebouwen met daar achter gelegen gronden. Kooper werd de heer G. P.- Beers alhier, voor f 4070. Tevens werd geveild een tegenover het slation langs de Manegclaan gelegen per ceel bouwterrein. Het werd gekocht door den heer v. d. Veldt te Sloten voor een com binatie van personen, voor de som v f 9054.—. Zwammerdam. Voor de verkiezing van een ouderling en een diaken der Gerei. Kyk alhier, ziin door den kerkeraad de nivolgende dubbeltallen opgemaakt, waar uit door de manslidmaten een keuze zal moeten worden gedaan, t.w. voor ouderling B. van Zwielen en W. Domburg: voor dia ken H. G .Niesing en J. v. d. Bijl. De aan de beurt van aftreding zijnde ouderling G. Graafland en diaken A. Hirsehman zijn niet herkiesbaar. K e r k e 1 ij Je bericht voor Zondag: Ned.-Herv. Kerk. v.m. 10 uur (dankstond voor het gewas) ds Kloots. Evangelisatiegebouw i. d. Tempel, av. halfzeven, ds. Kloots. Gerei. Kerk, v.m. halltien en 's av. half zeven ,ds Wissink. Rem. (Gerei.) Gemv.m. 10 uur ds. Rappold. Burgerlijke sland. Overleden. Pelrus Theodoras Boere, 9 j. (overleden te Utrecht). Getrouwd: Gerard Ohristiaan de Groot, j.m. 22 j„ te Alphen a. d. Rijn, en Anna v. d. Louw, jd., 20 j., alhier. In de Gereformeerde Kerk te Nieuw- vennep alhier werd een gift van duizend gulden gecollecteerd, die onder enkele on- derdeelen van het christelijk werk moeet worden verdeeld. Naar wij vernemen, ia de groote mid den in Hoofddorp ataande groote windmolen van den heer E., die zoo'n gezetligen en karakteristieken aanblik oplevert en met de steeds mooier wordende omgeving een aesthetisch geheel vormt. Donderdag ten overstaan van notaris Heinsius „onder den hamer" gekomen. Koopers werden de hee ren J. van Andel en A. G. Versluis alhier, voor f 7152 Het moet wel in de bedoeling liggen om het daarheen te leiden, dat ter plaatse het molenaarsbedrijf kan worden voortgezet. Dit is alvast een verblijdend teeken, want het behoud van dezen molen die enkele jaren geleden bij een N. W. slorm zoodanig werd geteisterd, dat er sprake van was om hem af te breken, doch gelukkig werd gerestaureerd heeft voor Hoofddorp groote waarde. Burgert, stand. Geboren: Hendrik, Z. v. J. I. de Kooker en P. H. Buur man. Cornelia, D. van B. Markus en M. J. Onkenhoul. Maria Gerarda, D. v. G. j Hekman en H. G. van Walstijn. Hen- drikje Agnes, D. v. H. van Duijnhoven en J. E. Smit. Johanna Hendrika, D. v M. Buis en H. van Huizen. Johannes Gijs- berlus, Z. van F. G. Huurman en H. A. Glas Antonius. Z. v. C. J. Kost en C. Klaassen. Theodoras Hendrikus, Z. van K. Schoort en C. J. Meiman. Ewoud Jacobus, Z. v. J. Louter en M. G. Breuring. Anje Roel- lina, D. v. N, A. Knibbe en D. H Ritzema. Nicolaas Antonius, Z. v. J. Trompert en S. "C. Duivenvoorden. Margarelha Hen drika, D. v. J. C. Dijkers en C. J. Nupoort. Johanna Cornelia, D. v. G. van Tol en J. M. de ICuijper. Johanna Elizabeth, D. v. J. van der Klauw en M. Twaalfhoven. Ondertrouwd: A. Joren 24 j. en E. Beers 21 j. H. Reurekas 29 j. en F. Korenstra 26 j. A. Wessels 24 j. en J. van der Stel 26 jaar. Gehuwd: W. Scherpenisse 24 j. on E. Nijenhuis 22 j. Overleden: Hendrik Sijbrand 16 j., Z. v. G. Deddens en J. W. de Vries. Lamber- tus van Huis 42 j„ gehuwd met A. van der Star. RECLAME. Haierswoude. Bij de ingezetenen op het Dorp circuleert een adres om handlee- keningen te verzamelen met het doel, het Onlangs genomen raadsbesluit tot het bou wen van een Raadhuis enz ongedaan te maken. Voor de verkiezing van 6 Gemachtig den in het kiescollege der Ned. Herv. Kerk, heelt Dinsdag op het Dorp en Woensdag Aan den Rijndijk de stemming plaats gehad Aantal uitgebrachte stemmen 378. Daar van verkregen de heeren A J Dekker altr. 821, L. Noordam aftr. 317, M. Noordain aflr. 316, W. Hijnsburger aflr. 232, D Buitenhuis 226, C. de Kort 213, A. A Matze 151, J. van Pijlen 148 en R G Oppelaar 143 stemmen. Alzoo werden gekozen de 6 eerstgenoemde Personen. Rcelclarendsveen. Woensdagavond had in dc tonne TEIEF. 1936_-^BREESTRAAT 128 in Wol en Wc! met Zijde in Rose, Beicjc, Grijs en Lila Killegom. De postduivenvoreeniging „Vooruit" heeft haar jaarvergadering ge houden. De opkomst der leden was groot. De voorzitter gaf een kort overzicht van het geen in het algeloopen jaar in de vereeni ging is gepasseerd Hij kon tot zijn genoe gen constateeren. dat de vereeniging snel vooruit is gegaan en wat animo en sporti viteit onder de leden betrclt zich met de beste hier te lande kan meeten. De pen ningmeester sloot zijn kas met een groot batig saldo. Het nieuwe bestuur is thans als volgt samengesteld: H Kraay, le voor zitter. C. Janssen, secretaris-penningmees ter, C. Weyers, 2e voorzitter, W. Winaar, 2e sècrelaris, H Willemse. P J. van der Aar en W. Houtzager, commissarissen. De voorzitter deelde mede dat door het bestuur iels voor den winter georganiseerd zal wor den. wat zeker in den smaak der leden zal vallen. Op de Leidschestraal is de heer P. H. van de Steenfabriek door een auto uit War mond aangereden, doordat bij verkeerd uit week De getroffene kreeg eenige ernstige wonden, werd door dr. der Weduwen ge holpen en is per brancard naar huis ge bracht. Katwijk-aan-Zee. In de eerste helft der maand November zijn als onbestelbaar teruggekomen aan het Postkantoor alhier, de volgende brieven en briefkaarten: C. J. Tot onderwijzer aan de Phitipsschool voor lager onderwijs te Eindhoven werd benoemd de heer F. W. Krager, 'onderwij zer aan de openbare lagere school II alhier. Katwijk-aan-den-Rijn. Gistermiddag werd vanwege het bestuur der Ver. voor Gerei. Schoolonderwijs de aangekondigde kijkdag gehouden. Dat het bestuur hiermede een bij de oudere gewenschte daad had ge daan, door deze gelegenheid open te stellen bleek wel uit de groote opkomst der ouders Velen maakten dankbaar gebruik om nu eens nauwkeurig te zien op welke wijze hun kinderen werden onderwezen en wat alzoo door de kinderen tot stand wae gebracht. Op de meest welwillende en vriendelijke wijze werd door het hoofd der school en het personeel den ouders de werkmethode en vordering hunner kinderen uiteengezet En menig ouder ging dankbaar voldaan naar huis in de overtuiging dat hun kinde ren aan goede zorg waren toevertrouwd. Geen wonder dan ook dat na den kijkdag de ouders met genoegen den ouderavond gingen bijwonen. Deze werd gehouden In de zaal van de consistorie der Gerei Kerk. De zaal was door de zorg van den bloemist J. Zwaan op keurige wijze met bloemen versierd, wat bij het binnenkomen al dade lijk een feestelijk aanzien gaf. Ds. Mete ring, bij wien als voorzitter der ver., de lei ding berustte, liet zingen Ps. 188 1 en 8, ging voor in gebed en las daarna een ge deelte uit de H Schrift. Nadat hij de aan wezigen het welkom had toegeroepen, zette hij in zijn openingswoord het doel der avond en in het bizonder der ouderavonden uiteen Nadat koffie en koek was rondgediend en met -elkaar was gezongen, verkreeg de heer VV. van Veen. hoofd der school de gelegen heid, om te spreken over: „Geheime mede opvoeders". Vervolgens verkroeg mej. J. A. Schut, onderwijzeres der school, gelegen heid haar bijdrage te leveren, met als on derwerp: „Onze kleintjes". Spreekster il lustreerde haar onderwerp met tal van voorbeelden uit het volle leven. Geen won der dan ook dat zij een daverend applaus ontving. Nadat hef bestuur der meisjesvereeniging die den geheelen avond de dienende Mar tha's waren, iets hadden aangeboden, werd gelegenheid gegeven voor de rondvraag. Verschillende voorstellen werden nog naar voren gebracht, terwijl een der aanwezigen, die zeer zeker namens alle aanwezigen sprak, hartelijk dank bracht aan het hoofd en het personeel der schc&l voor het goede onderwijs wat den kinderen werd gegeven. Door den Voorzitter werd daarna aan allen dank gebracht die hadden medegewerkt voor het welslagen van dien gezelligen en leerzamen avond In 't hizonder nog het echtpaar G. den Eikel, voor het spoedige in orde brengen der school. Als slotzang werd gezongen Ps. 68 10 en ging de heer W. v. Veen voor in dankgebed. Lisse. Een pluimveetentoo n- stelling. Op 31 December en 1 en 2 Januari a.s. zal alhier een pluimvee-tentoon stelling worden gehouden in het groote vei- linggebouw van het H. B. G., hetwelk ruimte biedt om 4000 dieren onder te brengen. Een i vraagprogramma is reeds aan verschillende if ili RECLAME. VAN BSCH, Donkersteep No. 5. Naast de Stad Parijs. 0838 Het jubileum van den heerGool. Woensdag getuigde de vlag op 't politiebureau alhier van een festiviteil, die aldaar zou plaats hebben. In de gang van het bureau sierden laurierboomen de enlrée, terwijl de zaaJ boven hel bureau keurig getooid was met vlaggen, groen en bloemen. In de Oommissariskamer stenden in keurige rij de bloemstukken van het gemeentebestuur en andere autoriteiten en burgers dezer gemeente, die daarmede een blijk van hun belangstelling gaven bij de herdenking van het feit, dat de heer Gooi 25 jaar geleden in dienst van de politic- gelederen trad. Ongeveer 10 uur arriveerden per auto de commissaris en zijn familie, door twee leden van zijn corps afgehaald. De inspecteur, de heer F. J. Wassenaar, verwelkomde den commissaris ran den ingang van het bureau terwijl in de zaal het politiecorps zich had opgesteld om haar chef op dezen dag hulde le brengen. De inspecteur nam daarna het woord. Spr. voelt zich verplicht ondanks de familiebetrekkingen, die hem daarvan eerst weerhielden, een woord van hulde te bren gen aan zijn chef, uit naam van het ge- heele corps en wijst op de groolsche op vatting, welke de crenmissaris van zijn taak heeft, terwijl steeds de verstandhouding on danks dat er wel eens harde woorden vie len, heel goed was. U heeft, aldus spr in Noordwijk als politieman veel tot stand ge bracht. Gij hebt Noordwijk op politiegebied weten te brengen tot wat het nu is en ik breng u hierbij de gelukwenschen van het corps over. De aanwezigheid van den Ma joor van de Rijksveldwacht geelt eveneens een bewijs, aldus spr.. van de goed-» ver houding tusschen Rijks- en Gemeentepolitie en getuigt van nauwe en prettige samen werking Wij stellen het daarom zeer op prijs, dat u van de gedachte dezen dag on opgemerkt te laten voorbijgaan, zijn alge- stapt en ons in de gelegenheid gesteld licht, u onze belangstelling le toonen. De inspecteur biedt na zijn rede namens het- corps den commissaris een sierlijke eikenhouten tafel aan en mevrouw Gooi een vaas bloemen. De commissaris bedankt liet corjis harte lijk voor de belangstelling in dezen betoond en memoreerde moeilijkheden, die er te overwinnen waren, doch ook de vreugde volle dingen, die het ambt -van politie met zich brengt. Spreker is getroffen door de spontane wijze van hulde, die hel corps hem brengt en hoopt nog vele jaren veel voor het corps te kunnen doen. Hij dankt den inspecteur voor zijn geluk wensclien, eveneens den Majoor van dt Rijksveldwacht, den heer fc.huys, die door zijn aanwezigheid, de band tusschen Rijks- en Gemeentepolitie aantoonde, daarna noo- digde de Commissaris de aanwezigen uit plaats te nemen aan de tafel en bleet men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Om 11 uur weid de huldiging voortgezet in de kamer - i yan den Conuniasans, waarde burgemeester, liefhebbers toegezonden, terwijl meerders Jhr w C van Panhuys, de beide wcthcu- exemplaren bij den secretaris-penningmees- j dcTS de heeren van E^n en Liefterink, de ter .verkrijgbaar zijn, althans zoolang de be- 3ecrétaris A. G. Deelen en een deputatie uit de burgerij bestaande uit de heeren H. de Boer, hoofd der School met den Bijbel, C. ----- woruea i Dieben, G. J. G. van Parijs en J. H. van der medegedeeld, dat zijn uitgeloofd: een fraaie WerI bijeen waren. inmiddels arriveerden wisselbeker door het dagelijksch bestuur, de Commissaris van Politie uit Alphen, de idem door het tentoonstellingsbestuur, idem heer Vooy8 en echtgenoote, benevens de door den uitgever der Lisser Courant, idem i jngpecteur. de heer H. van Beek aldaar, wel- door de iirraa J. G. Vermeulen te Amster- j jje Jaapte ongeveer 5 jaar geleden in de ge- mAanU J' 1 »'V11UU0 S-.UUIO.UK ue perkte voorraad strekt. Uit alle deelen van het land kwamen aanvragen daartoe bin nen. Wat de prijzen betreft kan worden - asestou kv. nxuatci- dam, idem door de vereeniging Pluimvee- en Konijnen9port Lisse en Omstreken", een groote lauwerkrans door de protestantsche coöperatie „Ons Belang", een groote ver guld zilveren medaille door de gemeente Lisse, een groote bronzen medaille door de N.V. „Leidsch -Dagblad", een verguld zil veren medaille door de „N. Leidsche Cou rant", een zilveren wissel-schild door de postduivenvereniging „De Blauwband" al hier; voorts een tiental bekers en takken, welke alle ineens zijn te winnen; circa 70 medailles en schilden in zilver en ver guld zilver, enz.; verschillende zakjes och- lendvoeder door P. Sluis en Hols. benevens Berthels voeder- en droogvoeder-bakken. kistjes sigaren, enz., enz., benevens f-ÉOO aan geldprijzen. Behalve al deze in het pro gramma vermelde prijzen zijn er nog ver o„k:na-aÉa mkl u®/ wnd^I1, RoTlte,rdam p. Schutte, j schillende eere-prijzen. een wisselbeker door Utrecht. W. Geus, Weltevreden. Voor de leden \an de Chr. Jongeiuan- nenvereeniging, de Chr. Jongelingsvereeni- de firma L. Slier te Rotterdam en een Miss Blanche-sigarettenkoker. Ten slotte zij nog vermeld, dat het ten- loonstellingsbestuur bestuur bestaat uit de ging en de Chr. Voetbalvereniging en vele j heeren W. F. Üaudey, voorz. en K. Bourna. belangstellenden, hield de heer A. Wage- 6839 de Pancratiuszaal alhier een buitenge- 98 algemeen^, ledenvergadering plaats t er met een paar lichte kwetsuren af. Haarlemmermeer. Maandagavond be ging een wielrijdster. mej. G. op den Ring dijk nabij Sloterweg alhier, de onvoorzich tigheid met haar rijwiel zonder licht en aan den verkeerden kant van den weg te rijden Zij botste tegen een langs den weg staande kar, die ze te laat had opgemerkt, kwam te vallen en werd zoodanig aan het hoofd ver wond, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Maandagavond sloeg op den Ringdijk bij den Venneperwcg alhier een wagen, waarvoor een paard was gespannen, ver moedelijk tengevolge van den slechten toe stand van den weg. omver, met het-gevolg, dat 't heele gerij In de Ringvaart terecht kwam" Met groote moeite slaagde men er in het paard te redden en met den wagen weer op 't droge te brengen. De bestuurder, die uit den wagen werd geslingerd, kwam naar Azn., burgemeester van Workum, in de zaal voor Prot. Belangen, een lezing, toegelicht met lichtbeelden. De zaal was geheel met belangstellenden gevuld. Do heer Siderius opende, wegens ontstentenis van den voorzitter, op de gebruikelijke wijze de vergadering en na een kort openings woord, waarin hij den spreker van den avond bij het publiek inleidde, betrad de heer Wagenaar den katheder om zijn rede „Herinneringen aan Rome de „eeuwige stad"" te houdeD. Spr behandelde eerst de ligging der stad, daarna den aanblik, die deze geeft, op een afstand gezien en bij den helderen Italiaan- schen sterrenpracht. Vervolgens sprak hij over haar economischen toestand, hoe b.v. prachtige kerken en bouwvallige schuren naast elkaar worden aangetroffen, en gaf hij een historische beschrijving der stad. Vervolgens weiden de beelden vertoont, die zeer duidelijk waren, en met de meeste aandacht werden gevolgd. Ten slotte werden eenige humoristische platen vertoond in verbai/d met Katwijk cn Katwïjksche personen. De heer Siderius bracht den spreker een woord van dank en verzocht als slotzang, den Avondzang te zingen. Daarna sloot hij deze samenkomst op de gebruikelijke wijze. i secr.-penningm., benevens nog 9 andere heeren, welke als een Commissie van .Bij stand hun krachten zullen geven. De jury bestaat uit de heeren: Jac. Man- j tel Jaczn., te Soesterberg (groote hoenders); F. Mandemaker, te Leiden (krielhoenders); G Jacobs, te Utrecht (konijnen); J. C Phi- lippo, te Scholen (sierduiven), P. J. van Daalen, Haarlem (poslduivon); G. Veltrop, te Hillegom (granen en zaden), en de. die renarts J. Kraak', alhier. Zoo noodig zullen "meerdere jurv-leden worden toegevoegd. Noordwijk. Bij het alhier gevestigde correspondentschap voor arbeidsbemiddeling waren deze week als werkzoekenden inge schreven 38 personen, t. w. 6 losse arbei ders, 6 landarbeiders, 1 timmerman, 12 vis- schers, 3 opperlieden, 3 stukadoors. 5 schil ders en 2 kantoorbedienden. Noordwijk-aan-Zee. Kerkelijk b e- richt voor Zondag. Ned.-Herv. Kerk, 10 uur en nam. 5 uur, ds. J. Vermouten, Ger. Kerk, voorm. JO uur en nam. 5 uur, ds. Koers. Noordwijk-Bianeu. Kerkelijk be richt. Ned Herv. Gem.: Zondagmorgen (e tien uur en 's avonds te halfzes, ds. Van Haaftcn. Ned. Prot. Bond Zondagmorgen, de heer P. van der Staay, cand. te Leiden» i meente Noordwijk in politiedienst was. De burgemeester neemt thans het woord en zegt: „Het is hem een genoegen op dezen dag namens het gemeentebestuur zijn ge- luwkenschen aan te bieden. Bij de politie, aldus spr., komen niet alleen strafbare fei ten voor, doch ook heugelijke feiten zooals dit er een is. Een collega van U, deelde ons dit feit, dat wij niet wisten, mede; hierdoor moest een vlugge voorbereiding plaats vin den. Ruim 22 jaar is U thans in gemeente dienst. Het grootste deel van uw loopbaan en U is het, die in Noordwijk de politie heeft vooruitgebracht. Mijn voorganger, wijlen bur gemeester Baron van Hardenbroek, heeft U reeds ontdekt. Toen ik hem opvolgde in hei ambt van hoofd der politie, wees hij mij op Uwe kwaliteiten en zei mij: U krijgt oen goed politiechef onder Uw bestuur, fn Uw loopbaan van politiechef tot inspecteur en> Commissaris kwamen deze kwaliteiten meer malen tot uiting. De ontwikkeling van Noordwijk droeg er toe bij om de politie uit te breiden. De gemeentezaken werden*zoo omvangrijk, dat de burgemeester zich ge noodzaakt zag, om zich ten volle aan de gemeentezaken te kunnen geven, de politie rapporten in handen te moeten stellen van een commissaris van politie, waarvoor U hier in Noordwijk de reente man op de rechte plaats was. De autoriteiten juichten de instelling van het Commissariaat, toe, en van dien tijd af, zijt u hier zelfstandig werkzaam. De I. Noordwiiksche politie heeft een goeden naam en haar organisatie is correct. Op dezen dag. zeg ik, .aldus de burgemeester, dat Noordwijk eeD uitstekend ambtenaar aan u heeft, die bij dc jonge menschen, dio als agenten werden aangesteld eD later vaak minder voor hun taak voelden, hun goede zijde wist op te sporen en wist aan te kweeken. Ook bezit u een warm hart voor den misdeelde en u voelde, dat iemand die iets misdeed een verleden achter zich had, dat u zich indacht. Deze karaktertrek verdient den hoogsten lof. Spreker zegt, dat hij niet gaarne iemand prijst, doch meent, dat hij dit bij deze gelegenheid niet mag nalaten. En dan heeft het spreker zeer veel genoegen gedaan te mogen vernemen, dat de justitieautoriteifcen met de werkwijze van den Commissaris zeer tevreden zijn. Dit hier even naar voren te brengen, meen de spreker op zijn plaats, en ik bon er van overtuigd, dat het zijn nut kan hebben, da# dit thans van deze pJaaU gebeld wordfc

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5