KalemcrI AGENDA. APOTHEKERSDUK-27- BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Vrijdag* j,In den Vergulden Turk"'Alg. vergade ring Leidsche IJsclub. 9 uur. Lakenhal: Leidsche Kunstvereeniging. Lozing met liohtbeclden van den heer O. \Veth. 8 uur. „Phebe": Spr. de heer De Jong. 8 uur. „Prediker": Radio-avond. 8 uur. Zaterdag. ..De Graanbeurs": Bokswedstrijden en bak Stadszaal (foyer)Soirée dansante D. G.- V. „Brunhilde". Halfnegen. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en .Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-vooTstellingen. Dagelijks te 8 uur. s Woensdags en 's Zalerdag9 matinée te 2 uur. ..De Lakenhal"* Tentoonstelling Leidsche Kimstvcreeniging van schilderijen en teeke- riingen door Toon Kelder en W. Bchuhma- ehor. Van 10 tot 4 uur. Zondag van 1 tot 4 uur. Sladszaal (kleine): Tentoonstelling kan- toormachincs e. <L Van 17 tot en met 21 November, van balfelf tot half tien. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Nov. a.s. waarcenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vichmarkt 9, tel. 552. De apotheek van de „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. Zondagavond wordt in de groole zaal van het Leidsche Volkshuis weer een mooi concert gegeven. Liefhebbers van zang en piano zullen dien avond weer veel kunnen genieten. Is er wel eenige ontspanning, welke ons zoo de dagelijksche zorgen en beslommeringen doel vergeten als goede muziek. Gistermiddag is de 8-jarige Jan F., die aan het spelen was nabij de in aanbouw cijnde brug over Üen Maresingöl in het water gevallen. Doordat J. V. met een roei- 'bnolje ijlings toeschoot, kon hij den drenke ling behouden op den wal brengen. Een dergelijk ongeval had tezelfdertijd plaats aan de Driftkade, waar de 5-jarige (W. C. K., wonende in de Bankastraat, in nel water tuimelde. Hier was het v. d. K., drie liet genoegen smaakte den jongen aan den wal te brengen. Thuis gékomen geraakte de jongen een (♦ogenblik bulten bewustzijn, Öoch dank zij de hulp van den huisdokter, was hiermede hel ongeval afgéloopen. De 2e opvoering wan dc kimleroperello Rhodia door de leerlingen d. Nutszangschoöl op morgenavond gaat niet door. Hedenavond opent de heer G. G. Smits in liet perceel Steenstraat 49, waarin voor heen ;de chocolaterie van den heer J. Fabel govcsUgd was, een zaak in uitsluitend fijne worst- cn vleeschwaren. In verband met de verandoring van bestemming is het vvinkel- _jnlt'ricur geheol .gemoderniseerd en in over- bonslemming gebracht met den aard der tc verkoopen artikelen. Immers voor een Üer- 'golijke zaak is netheid een eerste vereischte on dat alles er e-von netjes en kraakzinde lijk uitziet zal niemand on9 betwisten. Jle witglanzende marmeren toonbank en tulqgekast inel matglazen afscheiding, de helder wit geschilderde opstand, alles glin- Mlori en blinkt den koopcr tegen. Tn op dat witte marmer prijkt op keurig met groen opgemaakte schotels een keur van fijne vleeschwaren, zóó fijn, dat iemand het water om'de landen moet loopen. Men vindt er alles wat op dit gebied be staal: Berliner cotcletten, een .spécialité de la inaison", E. Noack'9 vleeschwaren. ham- mcljcs, muisjes rookvlcesch tot knak worstjes toe. Kortom. 'Lis een lust voor de oogon cn een prikkel voor de maag. Een hypermoderne ijskast om gedurende de warme zomermaanden bederf tegen te gaan. behoeft eigenlijk niet eens hier ge signaleerd tc worden; oen dergelijke zaak til .zooals dc lieer Smits zulks .gelieft te noe men „specialiteil" kan daaT nil eenmaal i:ioi buiten. liet aantal werkzoekenden, ingeschre ven bij de Arbeidsbeurs op 19 Nov. 1925, be draagt in totaal 693, tegen op 19 Nov. 1924 in totaal 776. MUZIEK. de tenoren hebben zich onderscheiden. De alten zijn nog het zwakke deel in de com binatie: te gering in aantal tegenover de sopranen. Aan ijver en toewijding heeft het bij de voorbereiding niet ontbroken; ge tui go het resultaat: een auditie van Handels Judas Maccabeüs, die zoo hier en daar zeer moeilijk iB, waarin alle9 klopte als een bus. En als een directeur dèt met zijn zangers heeft kunnen bereiken, dan heeft hij zijn plaats verdiend. Aan dat gevoelen heeft het koor zelf uiting gegeven in een gulle toe- npraak door zijn voorzitter, door podium en zaal warm toegejuicht. Judas Maccabeüs is de zang van den strijd op Jeven en dood, het epos van de glorie: dit is het wezenlijke van het beroemde werk. Om deze geweldige sensatie vaardig te doen worden over uitvoerders en toehoorders, daartoe behoort meer dan waarover de koorvereeniging thans nog kan beschikken. Want correcte uitvoering der koren is, in dit werk, reeds zeer veel, maar nog niet genoeg. Het eigenlijke komt daarna. Dat is het doordringen in den geest van het werk, het zich verdiepen in de situatie, die door de muziek verklankt moet worden. Het koor moet zich nog wat losser van de noten maken om zich meer nog aan den geest te binden. De koren zijn in dit werk glans punten. maar kunnen dat niet zijn als ze niet de orkestbegeleiding hebben In volle bezetting. En hiermede komen we aan hot zwakke -punt der uitvoering. Hoe verdien stelijk ook mevrouw NieuwerkerkVermeu len piano en de heer Martijn orgel hebben gespeeld, hoe prijzenswaardig de heeren van het Residentie-orkest, die een klein strijkerscnsemble vormden, zich van hun taak hebben gekweten, ze konden het ge mis vooral van den massieven koperklank, niet doen vergeten. Er is/misschien geer. werk in het oratorische genre waar het ont breken van het orkestrale fundament zich zóó wreekt als juist in HAndels Judas. Men moet nu eenmaal roeien met de riemen, die men heeft. Maar daar is toch niet alles mee goed gepraat. Waarom nu juist dit werk Ter uitvoering gekozen als men weet zich te moeten behelpen met de begeleiding? Stappen wc over dit onoverkomelijke be zwaar heen, onbevreesd voor de innerlijke tegenstrijdigheid waarvan die toer getuigt, dan viel er veel te prijzen. Het koor was doorloopend goed; dc beide beroemde koor- nummers („Zion hebt ihr Haupt empor" en vooral „Seht er kommt rait Preis gekrönt") maakten bepaald indruk. Ook de solisten hebben over het algemeen goed voldaan. Mevrouw Muskens met haar helder en goed geschoold sopraangeluid heeft zeer stijlvol haar partij gezongen. Bijzonder heeft ze ons bekoord in haar solo „Du sinkst, ach, armes Israël", waarin ze zoo fraai door de solo- cello werd gesecundeerd, maar bovenal in het roerende duet (met de altzangeres) ,,0 holder Friede". Ook mevrouw Van Es (alt) heeft veel te genieten gegeven; haar bood schap van den „bode" was uitmuntend van klank en voordracht. Bijzonder sympathiek v/as de bassolist, de lreer Van Rijssëlberg, die met zijn metalen geluid, van zeer schooi* gehalte, de gehecle zaal vulde en door de innerlijke overtuiging, die uit zijn zang sprak, groeten indruk maakte. De tenorsolist, de heer De Groen, kon ons minder boeien. Ongetwijfeld heeft zijn stem goede kwaliteiten: met name in de hoogte bezit ze wel lenorglans. Ze wordt echter te veel geperst en zit te diep in de keel, waar door ze te veel klank mist. Tegen de Judas- pnrlij, die een buigzame cn gemakkelijk aansprekende stem eisclit, is hij niet opge wassen. Koor cn solisten oogstten bij herhaling warm applaus van de goed bezette zaai. De R.-K. Oratoriumvereeniging cn haar directeur, de heer Aug. Smets, kunnen te vreden zijn over deze, in zekeren zin. eerste uitvoering. RECLAME. R.-K. Oratoriiun-vereeniging. Men kent het -verschijnsel bij den pere- hooiir na regelmatig vrucht te hebben ge- dragen, komt er een jaar van stilstand in de productie. Zooln gril moet men den boem niet al te kwalijk nemen en hem vooral niet op staanden voet omhakken. Een 'jaartje geduld en men ziet hem weer in vollen veelbolovcnden bloei; cn plukt men dan overvloedig vrucht, dan is het duidelijk, dat de rust hem heeft goed gedaan. Zoo on geveer is het ook de R.-lv. Oratorium-ver- tcnigipg hier Ier slede vergaan. Ook zij heeft een paar jaar rust genomen. Waarom? De diepste roerselen in 'het leven dezer ver- ecniging zijn ons even onbekend als die van den perelaar. Aanvaarden we het maaT als een natuurlijk verschijnsel en verbeu ren we ons in zijn regenereerende werking. Want. iderdaad, de eerste uitvoering na de rustperiode is dermate geslaagd, dat vrijelijk van wederopbloei gesproken mag worden. Hel koor is in 'l algemeen goed van sa menstelling. Do sopranen ontwikkelen een helder stralend geluid, tenoren en bassen, hoewel deze nog wel wat versterking kun nen verdagen, klinken als een klok. Vooral EEN FOTO blijft het t^E5T£ ST-NlCOLAASi j GE5CHENF^ «RECLAME VAN OUDS BONSENAAR TEL308J 68,71 DE ALGEMEENE TOESTAND. 1 Dec. tie Lecarno-ondertee- kening te Londen Syrië. De plannen voor de plechtigheden, waar mede de onderteckcning der Locarno-ver. dragen op Dinsdag 1 Dec. te Londen ge* paard zal gaan. naderen hun voltooiing De zeilde nationale delegaties, die op de ron- lerenlie le Locarno aanwezig waren, zullen op 30 Nov. te Londen aankomen en fle onderteekening der documenten bijwonen Liet i9 nagenoeg zeker, dat "tot de aanwezige ministers zullen behooren Austen Chamber lain, Eriand, de Fransche minister van bui- tcnlandsche zaken, dr. Xuther en dr. Stre- semann, de kanselier en minister van hui tehlandsche zaken van Duitschlnnd. Van- dervelde, dr. Benes en graaf Skrzynski, resp. minister van buitenlandsche zaken v. België, Tsjecho-Slowakije en Polen. Het is nog niet definitief bekend, of Mussolini namens Italië bij de onderteekening tegen woordig zal zijn Wanneer deze laatste heeft plaats gehad, zullen de gedelegeerden zich per aulo naar de Guildhall begeven, waar een lunch zal worden gegeven te hunner eer. 's Avonds zal een banket plaats hebben in het Buckinghampaleis, al waar de voornaamste gedelegeerden en hun echtgonooten aan wezig zullen zijn. Den volgenden avond zal de eerste-mi- nister een diner geven aan de gedelegeer den in het SL James-paleis, terwijl hun dames zullen worden ontvangen op een diner, hetwelk elders wordt gegeven door mrs. Baldwin, de echtgenoote van den pre mier. Na dit diner zal de eerste-minister een receptie houden in het St.-James-paleis, waarop de gedelegeerden met hun dames tegenwoordig zullen zijn. Gedurende hun verblijf, hetwelk Woensdag zal eindigen, zullen de hooge buitenlandsche bezoekers dc gasten zijn der Engelsche regeering. - Syrië komt thans in de algemeene poli tiek. De Fransche hooge commissaris voor Syrië, Henri de Jouvcnel, die onlangs lot opvolger van generaal Sarrail werd be noemd, kwam toch te Londen aan. Het doel van zijn bezoek is, met de Britsche over heden de onlusten in Syrië te bespreken en do algemeene zaken van het naburige Oos ten, als de grenzen met Palestina en Irak. De hooge commissaris werd bij zijn aan komst ontvangen door den Franschen ge zant en een vertegenwoordiger van het du,, van buitenlandsche zaken, en bracht later een bezoek aan dit departement, om een onderhoud te hebben met Austen Chamber lain. 's Avonds dineerde hij met Chamber lain en den minister van koloniën Amery. Heden keert hij terug naar Parijs. Hij zeide, dat hij misschien later naar Angora zal gaan om de grens tusschen Tur kije en Syrië te hespreken. De correspondent van de Times te Kon- stantinopel bericht, dat één der leiders van de opstandige Droesen tiaar aangekomen is Hij is op weg om de Arabische wenschen aan den Volkenbond voor te leggen. DUITSCHLAND. Locarno. Op het rijkskabinet van bui lenl andschc zaken is het wetsontwerp voorbereid, datin verband met de ratificatie van de verdragen van Locarno aan den Rijksdag zal worden voorgelegd. Gisteren is het ontwerp aan Jiet oordeel der mmi ster-presidenten der Duit- sche bondsstaten onderworpen, die, zooals voorzien was, hare goedkeuring er aan hechtten. Nu Maandag de bijeenkomst van den Rijksdag I Het debat zal door een ver klaring van de Rijksregeering worden inge leid. Daarna zullen sprekers van alle par tijen een paar zittingen vullen, en ten slotte zal men vermoedelijk op Vrijdag 27 Novem ber tot de stemming overgaan. Rijkskanselier dr. Luther zal heden de leiders der politieke partijen ontvangen en wel in de eerste plaats die deT nog overblij vende regeermgsparlijen, n.l. centrum, Duit- sche volkspartij en Beiersche volkspartij. Vervolgens nullen de leiders der democraten en economische vereenigingen en de soc- democraten aan de beurt komen. Mogelijk is het, dat de rijkskanselier ook nu nog de leiders der DuitFch nationalen zal ontvan- - ENGELAND. Koningm-moDder Alexandra ernstig ongesteld Wet -i tegen rookverspreiding De O. M. S. Officieel wordt medegedeeld, dat koningin moeder Alexandra, de moeder van koning George, gevaarlijk ziek ligt te Sendring- hara. Een bulletin, gistermiddag uitgegeven door den behandelenden geireesheeT, luidt: Koningin Alexandra, wier gezondheid se dert eenigen tijd te wenschen overliet, had hedenmorgen een ernstigen aanval van hartziekte. De toestand van H. M. is ge vaarlijk." De koningin moeder is in haaT 81e jaar. Neville Chamberlain, de minister van volksgezondheid, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat hij een ontwerp tegen de overmatige rookverspreiding van fabrieken enz. nagenoeg gereed had en spoedig zou indienen. Een der bepalingen van deze zoo genaamd smoke-abatément-bill zal de rook verspreiding tusschen halfnegen en halftien Ln den morgen, de uren dus, waarop kin deren en de meesto bank- en kantoorbe dienden onderweg zijn naar hun scholen en hun werk, strafbaar stellen. Jn het Lagerhuis heBft de socialist Tay lor geïnterpelleerd over de verhouding van de regeering tot de z.g. O. M. S. (de orga nisatie tot handhaving van de openbare diensten). Lenigen tijd geleden had Mac- Donald in een brief aan de „Times" ver klaard, dat de regeering moeilijk van do leiders der arbeiders kan verwachten, dat deze zullen medewerken tot handhaving van de orde, indien zij dergelijke tegen de arbeiders gerichte organisaties steunt. Ook de liberalen zieD in de O. M. S. een ver kapte organisatie van fascisten. Taylor vroeg thans, of het waar was, dat de minister van binnenlandsche zaken een geheim rondschrijven aan de gemeente-amb tenaren heeft gezonden, waarin gezegd wordt, dat de regeering besloten is tot op richting van een organisatie tot handhaving van de openbare diensten, in geval van een conflict, en waarin de ambtenaren worden aangespoord, functies in deze organisatie fee aanvaarden en personen, die voor der gelijke functies in aanmerking komen, op te geven. De minister van "binnenlandsohe zaken antwoordde, dat er sedert jaren onder -ver schillende regeeringen een dergelijke orga nisatie heeft bestaan. Onlangs zijn «r stap pan gedaan om deze organisatie te bernieu- gen en uit t® Iweitien. In verband daar mede is er een rondschrijven verzonden. Een circulaire aan de gemeentelijke autori teiten is in voorbereiding en zal dezer da gen worden gepubliceerd. Taylor vroeg, waarom het rondschrijven dan als geheim is behandeld en onder dub bel couvert is verzonden, waarop de minis ter antwoordde, dat bedoelde organisatie ook tijdens de ïabour-regeering tot de ge heime instellingen werd gerekend, dat hij zelf echter onmiddellijk had besloten, de plannen van de regeering ten aanzien van doze organisatie zoo spoedig mogelijk alge meen bekend te maken. De minister zeide nog, dat de regeering het als haar plicht beschouwt, voor de handhaving van de openbare diensten te zorgen en dat hij plannen heeft uitgewerkt om dit doel te bereiken. Indien echter een niet officieele organisatie in staat is, lijsten te verstrekken van geschikte personen, die zich voor dergelijke diensten beschikbaar stellen, dan zal daarvan een dankbaar ge bruik worden gemaakt. Men kan Let veilig aan de regeering overlaten, er voor-te waken, dat geen or ganisatie zich bevoegdheden aanmatigt, welke alleen aan de regeering toekomen. ITALIË. Leve het fascisme! Dc Kamerzitting van gi9ter begon metN een botsing tusschen de fascisten en hun tegenstanders. Van deze laatsien waren al leen de communisten verschenen, uit wier naam Maffi een verklaring trachtte af te leggen. Toen hij begon: „De Kamer-demon stratie van gisteren is niet in overeenstem ming met de gevoelens van de meerderheid van het land", sprong Farinacci onmiddel lijk op, stortte zich op Maffi en schreeuwde: „Dat verdient de Duce niet!", waarbij hij zijn vuist op Maffi liet neerdalen. Maffi trachtte zich te verdedigen, maar reeds wa ren ongeveer 20 fascisten van hun zeteb opgesprongen en lieten een regen van sla gen, slompen en trappen op Maffi neerko men. De communist Repossi werd van de trappen in de zaal afgesleept. Daarop wer den Maffi en Repossi in den nek gegrepen en Terwijl men hen voortdurend afranselde, naar buiten gesleurd. Het tumult hield eerst op, toen Mussolini de zaal betrad. De voor zitter van de Kamer, die lot dusverre niet' liad ingegrepen, waarschuwde toen de op positie, voortaan de gevoelens van de meer derheid van het Huis niet te kwetsen. Intusschen wilde de communist Picelli, die zich had verlaat, het parlementsgebouw binnenkomen. Hij werd echter herkend en op straat met knuppels afgeranseld, zoodat hij in een ziekenhuis moest worden opge nomen. De Popolari hebben ingevolge de bedreigingen der fascistische partij er van afgezien naar het parlement terug te keeren cn zij hadden gelijk. Ook een journalist, die op de perstribune protesteerde tegen de ruwe behandeling, den communisten .aangedaan, werd door fascistische collega's de zaal uitgeslagen. POLEN. De crisis. Hot is waarschijnlijk dat de voorzitter van -den Landdag Rataj, thans belast zal worden met de kabinetsformatie. Rataj die eerst tot tweemaal toe liad ge weigerd de opdracht tot het vormen van de regeering te aanvaarden, is lid van de Witos-partij. Tot nog toe hebben do drie partijen der rechterzijde dc Witos-paftij en de nationale arbeiderspartij zich bereid ver klaard een door Rataj geleide coalitie te steunen. De boerenpartij weigerde echter met hem le onderhandelen. De partijen, dio zich reeds bereid hébben verklaard met Rataj .samen te werken, be schikken samen over een geringe meerder heid van stemmen in de Sejm. Indien een regeering niet de hulp dezer partijen tot stand mocht komen zou zij in elk geval als een regeering der rechterzijde moeten wor den beschouwd. EGYPTE. Toenemende oninst. Aan de Daily Mail" wordt uit Kaïro ge- j meld, dat de stad weer in sterke beroering verkeert. Men heeft den indruk dat Zagloel pasja, de leider der extremisten, diexzooals inen ,zich herinnert, na den mooid op den Engelschen sirdar als premier aftrad, van ineening is, dat de tijd voor hem weer ge komen is om de teugels van het bewind in handen te nemen. Pogingen worden .gedaan om de menigte tot demonstraties te provo- ceeren. De regeering heeft drié communi qués gepubliceerd, waarvan een aan de toonaangevende Kamerleden en Senatoren, waarin wordt gezegd, dat aangezien 't par lement ontbonden is, de regeering militaire beschermingsmaatregelen heoft getroffen, een ander aan de studenten, die met zware straffen worden .bedreigd ingeval zij de openbare orde verstoren. Aan de gouver neurs der provincies is medegedeeld, dat wanneer zij dit verlangen, de regoering troe pen te hunner beschikking zal stellen. BUITENLANDSCH GEMENGD. De vuurtoren van Ostende. Te Ostende is de nieuwe vuurtoren in dienst gesteld. Het uitgestraalde licht draagt over 37 K.M. en hij helder weer is het zicht baar binnen een kring van 75 K.M De vuurtoren is zoo gebouwd, dat hij ook als een baken voor vliegtuigen dient. De nieuwe vuurtoren vervangt den in 1856 gebouwden en op 1 Januari 1860 in gebruik genomen toren, die in September 1915, tijdens den oorlog, werd vernield. Duitschland en de Volkenbond. BERLIJN, 20 Nov. (Wolfl). Het „Berliner Tageblatt" meent te weten dat de vroegere staatssecretaris voor buiten!zaken von Kuehlmann permanent vertegenwoordiger van Duitschland bij den Volkenbond zal worden, doch dat waarschijnlijk de Duit- sche minister van buitenlandsche zaken zich ex-officfo het deelnemen aan de verga deringen van den Baad zal voorbehouden, al kan hij die misschien ook niet altijd bij wonen. Handelsverdragen. WEENEN, 20 Nov. (Belg. Tel. Ag). De Na tionale Raad heeft het nieuwe handelsver-, drag met Yougoslaviü goedgekeurd, alsmede de overeenkomst met Duitschland, waaTbij sommige douane-kwesties geregeld worden. Een Poolsclie kabinetscrisis. WARSCHAU, 20 Nov. (V.D.) De President belastte gisteravond Skrzynski opnieuw met de Kabinetsformatie. Skrzynski weigerde echter de opdracht te aanvaarden. De Pre-, sident belastte daarop den minister van binnenlandsche zaken Rachiewicz met de Kabinetsformatie. De Piastpartij besloot daarop nog eenmaal te trachten een groole coalitie te vormen. Om drie uur in den nacht kwamen de partijleiders weer bijeen. Na zeer bewogen debatten werd besloten Skrzynski opnieuw te verzoeken zich met de Kabinetsformatie tc sten. Hedenmor gen om zes uur deelde Skrzynski den Pre sident mede dat hij zich met de formatie belasten zal. neden zal het Kabinet ge vormd worden. Redé van Coolitige. NEW-YORK, 20 Nov. (Reuter). Aan het diner der Kamer van Koophandel vaU den Staat New-York heeft incident Coo-, lidge een rede gehouden rwaarin hij, spre-: kend over de welvaart van Amerika, ver- klaarde, dat die welvaart niet het gevolg is van den oorlog. De regeering, zeide hij, is den toestand meester geworden door de grootste zuinigheid in de uitgaven toe te passen en door enorme verlaging der be lasting. 7n het verdere verloop zijner Tede beschreef hij in bijzonderheden wat gedaan was tot regeling der ooriogsschulden van het buitenland aan Amerika en verklaarde daarbij, dat de regeering gelooft, dat een duurzame stabiliseeiing van Europa's fi«* jianciÊn en valuta's mogelijk is zonder dat deze verplichtingen definitief zijn bepaald en geregeld. Goolidge herhaalde, overtuigd te zijn, dal geen leeningen zullen worden verstrekt, die zouden moeten dienen tot in standhouding van bewapening, en verklaar de in de meest positieve bewoordingen, voorstander te zijn van Aimerika's toetre-. ding tot het Permanente Hof van Justitie, te 's-Gravenhage, welke toetreding voor de geheele wereld een blijk zou zijn, dat Amerika met zijn enormen invloed zich geschaard heeft aan de zijde der verlichte methoden der handhaving, en het begin zou - zijn van een nieuwen wereldgeest. Syrië. PARIJS, 20 Nov. (Havas). De Qkicagor Tribune verneemt uit Beyrouth dat de, Drusen den Libanon ontruimden. Rabat, meldt een groeiende activiteit der opstande lingen ten noorden van Sin Matiouf. Re-> niyoirnee cn zijn aanhangers sloegen een, aanval Af van een vijandelijke harka in de; buurt van Benadar. De vijand werd 4e- dwongen het dorp Beniarkoul te ontruimen cn naar het noorden terug te trekken met achterlating van twintig dooden. Artillerie, en luchtmacht verleenden met goed succeg hun medewerking. De duikboot-aisohafiing. TOKIO, 20 Nov. (Reuter). De kabinets raad heeft heden informeel de kwestie van' afschaffing der onderzeeërs besproken, doch' ofschoon de raad hiertegenover sympathiek staat, .beschouwt hij de uitvoering daarvan als onuitvoerbaar, wanneer niet alle rao- gendheden er in toestemmen, hetgeen twij felachtig gevonden wordt. Deportatie gelast. MELBOURNE, 20 Nov. (Reuter). De bondsregeering heeft de deportatie gelaaij van de leiders der zeeliedenstaking Walshj en Johansen; tot aan hun uitzetting blijven zij onder burgerlijk arrest. Koningin Alexandra. LONDEN, 20 Nov. (Reuter). In den tófe 9tand van koningin Alexandra is gedurende den nacht geen verandering gekomen, maag haar toestand geeft nog Altijd reden tot ern stige ongerustheid. De Koning heeft gedtf-. rende den nacht bezoek gebracht aaH Sandringham House, het paleis der koningin moeder, doch hij heeft nauwkeurige instruc ties gegeven, dat hij moet worden geToepen, zoodra de toestand der koningin erger wordt. Het bulletin, dat hedenmorgen om acht uur weid uitgegeven, meldt, dat de Kös ningin een rustigen nacht heeft doorge bracht, doch dat haar krachten verdwenen zijn en dat haar toestand buitengewoon' ernstig is. Groote brand in het arsenaal ie Toulon. PARIJS, 20 Nov. (V.D.) In den afgeloö- pen nacht brak een groote brand uit in het arsenaal te Toulon, welke zich uitbreidde lot de électrische centrale. Het geheele gar nizoen werd op de been gebracht Admiraal Paton Ihidde persoonlijk het blusschings^ werk. Groote machinewerken, gebouwen complexen en materiaal zijn reeds vernield. De schade bedraagt vele millioenen. Tegen 2 nur werd de vuurhaard iets minder hevig. Schip vergaan. HAVANA, 20 November. (Reuter). Het Haïtiaansche stoomschip Villesdescayen met een 200-tal arbeiders voor de Cubaan- iche suikerplantages aan boord is Maandag gezonken. Slechts de machinist en twee matrozen werden gered. Door "vliegmacbi-i nes en torpedojagers wordt naar andere mogelijk overlevenden gezocht. Bioscoop verwoest. DUBLIN, 20 Nov. (Reuter). Het voornaam ste 'bioscoop-theater der 9tad, waar de Britsche oorlogsfilm „IJperen" werd ver toond. is vanmorgen om 7 uur geheel ver^ woest door het werpen een er bom. Op de twee agenten die de bom werpers wilde ar resteeren werd geschoten met het gevolg dat een hunner een zware buikwond kreeg. De slag der ontploffing weerklonk doos geheel Dublin. De huizen in de omtrek den zwaar beschadigd. -

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2