Nn. 20152. VRIJDAG 20 NOVEMBER Anno 1925. EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voerri^mste nieuws van heden. LEID DAGBLAD PRIJS DER AD VERTENTIEN 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij ^en maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postreebt Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Oirectie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.85, per week 0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijr oer week0.18. Franco per post 2.36 -f- portokosten. Bit nummer bes.aat uit VtLK Bladen GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan_ den gemeentelijken vischwinkel, .Vischmarkt 18, tel. 1225 is ZATERDAG en voorzoover voorradig ook ZATERDAG AVOND verkrijgbaar: SCHELVISCH a f 0 10 f 0.17 en SCHOL a f 0.11—f 0.32 p. pond N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. Leiden, 20 November 1925. 6868 KEURING VAN WAREN. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op artikel 6 sub 2 der Warenwet; Brengen ter algemeene kennis, dat bij ■Vonnis van 19 October 1925 is veroordeeld Th. C. J. DEN HOLLANDER, wonende te Leiden, Bilitonstraat No. 1 tot een geldboete aansprakelij. Salesmanship berust voor een groot déél op menschenkennis, op het op het juiste oogenbük profiteeren van de tegenpartij om zijn artikelen aan den man te brengen en zooiels kan men van een beginneling niet direct vergen. De praktijk is ook hier de beste leer school. Een reiziger kan zijn doel op velerlei wijze bereiken: men kan de tegenpartij overbluffen door een vloed van woorden, maar men kan ook vrijwel niets zeggen en alleen den afnemer laten praten. - Het kan raadzaam zijn, dat men den af nemer zegt, welk een groote eer het voor de firma is zaken met hem te mogen doen, maar het kan ook aanbeveling verdienen om joviaal met hem te spreken en het zake lijk onderwerp slechts als terloops le enta- mecren. Een voordeel is ook, wanneer de reiziger vakkennis bezit en geheel cn al op de hoogte is van de moraal en de coulance van de zaak, die hij vertegenwoordigt. Uit dien hoofde verdient het dan ook aanbeve ling om jeugdige reizigers, alvorens hen op reis te sturen, eerst eenigen lijd in de fa- van. f 25 subsidiair 5 dagen hechtenis, we gens overtreding van artikel 2 der Keu^J briek werkzaam te^doen zijn om zoodoende ringsverordening voor de Gemeente Leiden fifu 1 '~A "L n" (het verkoopen van karnemelk van ondeug delijke samenstelling). N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 20 November 1925. 6870 DRANKWET. Burgemeester en Weihouders van Ledden hrengen ter openbare kennis dat door: a. Sint Franciscus Liefdewerk te Leiden, een verzoek is ingediend ter bekoming van: lo. verlof voor den verkoop van alcohol- houdenden anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de be- nedenvéor- en benedenachterzaal van het perceel Nieuwe Rijn no. 52; 2o. verlof voor den verkoop van alcohol vrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de bovenzalen van het perceel Nieuwe Rijn no. 52; b. Leendert Noort te Leiden, een verzoek is ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het per ceel Beestenmarkt 44. N. C DE GIJSELAAR, Burgemeester." VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 20 November 1925. 6869 Ned. Mij. voor Nijverheid en HandeL Voor het departement Leiden van boven genoemde Maatschappij hield gisteravond zelf te kunnen ondervinden met welk een moeite de productie van het een of ander artikel vaak gepaard gaat. Is hij eenmaal zoover, dan moet hij al leen nog „fighting on the road" hekomen. Men kan hem hierin behulpzaam zijn door hem het volle vertrouwen te schenken en hem de gelegenheid te bieden zioh te ont plooien/ Controle moet echter uitgeoefend worden; doorloopend moet men op de hoog te blijven van zijn doen en laten, bijv. door de dagelijkschp reisrapporten, waarin de verkooper dan niet alleen zijn successen, maar ook zijn teleurstellingen moet boe ken. In de tweede plaats moet men hem bijbrengen, dat iedere koop uit drie deel en bestaat, le welen: a. de begroeting en in leiding; b. de eigenlijke zakenbespreking!, en c. het-afsluiten van den koop. Bij sub a. moet de reiziger er op bedacht zijn contact le zoeken lusschen de belangen van den persoon ,dien hij bezocht en die van de firma, wier vertegenwoordiger hij is. Hij moet steeds de gemoedsstemming van den cliënt peilen; is deze op een gegeven oogen bük ongunstig, dan moet hij niet veel pra len, korte zinnen maken, die rechtstreeks op het doel toeloopen. Hij moet trachten be lang te stellen in de zaken van zijn afnemer en omgekeerd zal de afnemer zich inleres- seeren voor de zijne. Voorts moet hij nog diens karakter bestudeeren, met hom zijn persoonlijke liefhebberijen of familie relatie* bespreken en tenslotte altijd zorgen op een tijdstip te komen, dat het den af nemer gelegen komt. Overijld zaken af wikkelen is uit den booze. Bij de hierop volgende zakenbespreking moet hij er voor waken nooit in negatieven onder vrij groote belangstelling de heer N. j zin te spreken. Zeg bijv. nooit: „vindt U Hoogwout, uit Zaandam, in de groote zaal van het Nulsgebouw een lezing over het onderwerp „Verkoopsorganisatie en reizi gers". De departemensvooratler, de heer N. C. F. van Ginkel opende de bijeenkomst met een kort woord van welkom tol alle aan wezigen en verleende na een kleine intro ductie het woord aan den spreker. Het is, aldus ving de heer Hoogwoud zijn rede aan, geenszins mijn bedoeling U hier de lijnen aan le geven, waarlangs u in staat zoudl zijn een verkoopsorganisatie uit den grond te stampen. Hetzij wij handelaar zijn in slapelarlikelen, hetzij wij tusschenhan- delaar zijn, hetzij wij importeur van grond stoffen zijn, het woord verkoopen staat in ons aller vaandel en waar de verkoops-or- ganisalie zulk een belangrijk onderdeel van het zakenleven vormt, wil ik gaarne hierover het een en ander mededeelen. Er zijn, zoo ging spr. voort, drie manie ren van verkoopen en wel lo. door persoon lijk contact van den verkooper met den kooper. 2o. door hel schrijven van zaken brieven, en 3o. door middel van publiciteit, waaronder dan ook exposities e.d. begTepen zijn. Van deze drie neemt de eerstgenoemde wel de grootste plaats in en juist daarom is hst begrip ..reiziger" van zulk ontzettend groot belang. Er is evenwel nog verschil tusschen den ouderwelschen reiziger van voorheen en den geschoolden, wetenschap pelijk gevormden reiziger van tegenwoor dig. De eersten zijn numeriek momenteel nog het grootst en spr. koestert groot respect voor deze werkers, die zoo geheel zonder voorlichting hun levensweg moeten banen, maar toch prijst hij de zakenwereld geluk kig met den nieuweren salesman, die werkt voor zijn huis en zijn huis voor hem, die weet, dat zijn firma hem in alles behulp zaam is en die zich tot die firma om advies durft te wenden, zonder zich nochtans in zijn prestige gekwetst te voelen. A salesman is borneö, not made," wordt wel eens beweerd; spr. kan echter de waarheid van deze spreuk niet geheel en ai onderschrijven. Wanneer wij hebben een gestadig werker, die zich weet te presen teeren, iemand, die zich werkelijk gevoelt als een leerling en in alles gehoorzaamt, dan valt er van zoo'n jongen man doorgaans wel degelijk een goede verkoopkracht te ma ken. Voor het engageeren van den jongen reiziger lette men vooral op diens levensloop of daarin geen lnaten voorkomen; voor Qe opleiding is de firma zelve in hooge mate dat niet mooi," maar zeg: ..dat is mooi Vlot het gesprek cn toont de afnemer be- lang te slellen in de door hem te verkoopen artikelen, dan moet hij doorzeilen, niet af dwalen: ,,(o the point". Hij moet vastbe- j raden zijn, met zekerheid zeggen, wat I anderen gissen, verder kijken dan anderen j en nimmer betwijfelen of zijn wijze van voorbereiding wel goed geweest is. Ook len opzichte van den prijs moet hij vast iD zijn j schoenen slaan. Eventueele demonstraties moeten niet alleen duidelijk voor hemzelf zijn, maar bovenal voor den cliënt. Bij voorkeur moet hij ook steeds de artikelen toonen in de origineele verpakking; door deze dan te verbreken voelt de afnemer zich altijd eenigszins verplicht tegenover den verkooper. liet sluiten van den koop tenslotte is voor velen het moeilijkste gedeelte. Voor spr. is dit een bewijs, dat er dan niet voldoende climax in het betoog van den verkooper zat, m.a.w., dat er een fout in de voorbe reiding schuilde. Is eenmaal de transactie tot stand gekomen, zoo moet men geen zakengesprek meer trachten te voeren. Na de pauze, die hierna intrad, behandel de spr. de vraag of van iederen verkooper een werkelijk wetenschappelijk verkooper valt te maken. In hoofdzaak hangt dit van het individu zelf af. Is dit tevreden met het allernoodzakelijkste, dan zal het het nooit vc-r brengen. Daarom moet achter dezulken een verkoopsorganisatie staan, die hen op stuwt en hun leiding geeft. Hiervoor is wederom noodzakelijk, dat de verkoopers van hun chefs kunnen ver wachten. dat deze hen van hulp kunnen zijn, doordat ook de chefs adviezen, aan de praclijk ontleend, kunnen verstrekken. Een reiziger, die iederen dag in touw is en uit sluitend met zijn clientèle omgaat, loopt groot gevaar af te stompen en daarom moet hij blijven voelen, dat hij de verbindingo- schakel vormt tusschen deze clientèle en zijn chefs. Op deze laatsten, de „salesmana- gers", rust de taak om bij de verkoopers liefde voor hun vak, enthousiasme en toe wijding aan te kweeken. Zij mogen niet enkel werken met winstbejag, doch ook om de eer van het spel. „Goed genoeg" mag het wachtwoord nooit zijn; „beter" is hun leus. Zij ook hebben er voor zorg te dragen, dat de verkoopers steeds goed gehumeyrd zijn door o.m. aan op reis zijnde verkoopers geen booze brieven te zenden, die depri- meerend op hun arbeidskrachten kunnen werken. Men kan veel heter wachten, tot de betrokken reiziger op het kantoor komt en dan de zaak mondeling afhandelen. Daartegenover moet ook de verkooper voor oogen houden, dat zijn chef een mensch met een menschelijk humeur is en zich niet direct verongelijkt achten. De ver kooper moet af en toe humor in zijn werk welen te brengen; één kwinkslag kan soms meer uitwerken dan een ellenlang betoog. Ten opzichte van de concurrentie moet de organisatie van den beginne af aan den verkooper er op wijzen, zich nimmer afkeurend uit te laten over de produc tie van anderen en diens reputatie onaan getast te laten. Hij moet evenwel de werk wijze van zijn concurrenten bestudeeren en daarbij speciaal acht geven op de veor- deelen van zijn eigen fabricaat, die een ander product niet bezit en op deze voor deden in het bijzonder de aandacht vesti gen. Tot de salesmanagers zei spr. ten slotte: Doet dlles wat u kunt voor uw verkoo pers, maar passen zij niet in uw systeem, handhaaft hen dan ook niet langer. Naast het verkoopen door persoonlijk contact met den kooper bestaat ook nog het verkoopen door middel van zakenbrieven of circulaires, een werk, datdank zij de nieuwste vindingen, als adresseer- en cy clostylemachines, lang niet zooveel- tijd rooft als voorheen. Meer nog dan de hierboven behandelde verkoopswijze vereischt deze manier sales manship.. De inhoud van zulk een circulaire moet zijn kort en bondig (to the point) en moet den indruk wekiken dat deze circulaire alleen aan den afnemer gericht is en niet, dat hij één uit duizenden is. Voorts, moet zij pakkend zijn door stijl en aankleeding en gevolgd worden door z.g.n. „follow-up-let- ters". Is het terrein eenmaal bewerkt, dan komt de verkooper om de' laatste hand aan het verkoop-proces te leggen. Als laatste verkoopwijze besprak spr. den verkoop door middel van publiciteit. Ook hier is het een kwestie van wikken en wegen om de annonces op te stellen zóó dat zij de belangstelling trekken; de koo- pers moeten niet gedreven worden, doch gewonnen. Wordt door de een of andere firana oen groote advertentie-campagne voorbereid, dan is het dienstig hiervan van te voren de vertegenwoordigers tot in alle bijzonderheden in te lichten, opdat deze er reeds van te voren de aandacht van het publiek op kunnen vestigen. Na een korte gedachtenwisseling dankte de heer Van Ginkel den heer Hoogwout voor zijn met enthousiasme uitgesproken en meermalen geestig betoog, waarna de bijeenkomst te circa kwart over tien werd gesloten. Schepping eir evolutie. Op uitnoodiging van de N. G. S. V. heeft gisteravond Prof. Ph. Kohnstamm van Am sterdam, in het Academiegebouw gesproken over bovenstaand onderwerp. Door het bestuur der afdeeling aangezocht om in een tweetal voordrachten te spreken over de verhouding van Schepper tot schep sel, wil spreker urt omvangrijke geheel slodhls twee hoofdzaken naar voren brengen. Hedenavond zal hij spreken over de vraag of wij de wereld, waarin wij leven, inder daad als schepping mogen zien. De volgende avond zal zijn gewijd aan de vragen, die samenhangen met onze persoon lijke, individueele verhouding tot^God als on zen Schepper en Vader. Er is een tijd geweest en hij ligt nog pas kort achter ons waarin de weten schap geacht werd met alle scheppingsthe- oriën le hebben afgerekend. In de plaats daarvan was gekomen de Evolutieleer, die, op wijsgeerig terrein ont staan, door haar toepassing, vooral op biolo gisch gebied, de scheppingsleer voorgoed scheen te hebben verdrongen. Spr. herinnert zich uit den aanvang van zijn studietijd nog, hoe absurd hem twij fel daaraan voorkwam. Maar 9edert is de stand der problemen wel zeer veranderd; biologie, psychologie en wijsbegeerte hebben daartoe samengewerkt Wil dat zeggen, dat wij weer geheel tot het vroegere vóór-Darwinistische standpunt zijn teruggekeerd? Geenszins. Maar wij hebben geleerd voorzichtiger te zijn en nauwkeuriger te onderscheiden. In de beschouwingen van Darwin en zijn volgers dienen wij drieërlei te onderscheiden, le. Het feit van de veran derlijkheid der soorten-, de constateering dus, dat ook het zuiver biologische leven een his torisch gebeuren is; 2e. De verklaring van dit feit uit toevallige variabiliteit en strijd om het bestaan dus mechanisch en anti- teleologisch; 3e. De eigenlijke evolutieleer die niet meer natuurwetenschap is, maar wijs begeerte. Zij ziet iq het Darwinisme slechts een bevestiging van haar stelling, dat er in werkelijkheid geen wezensverschillen be staan, maar slechts geleidelijke overgangen. Of eigenlijk mag men zelfs niet van over gang spreken, want die onderstelt reeds we zenlijke verandering. Alles kan uit ajlles voortkomen en tot alles worden, omdat eigen lijk en in den grond alles aan elkaar gelijk is en blijft. Alle verandering is maar schijn. Er is zoomin een klove tusschen mensch en dier, als tusschen man en vrouw, of dier en plant De laatste consekwentie van deze gedachte in, dat toch ook het levende en le- venlooze in wezen gelijk aan elkaar is, n.l. atoom- en molekuulcomplexen, zich gedra gende naar dezelfde vaste wetten. Terwijl in den aanvang tusschen de zeer verschillende beweringen onder deze drie Ihoofden genoemd, niet behoorlijk werd on derscheiden, hebben wij sindsdien geleerd scherper le redeneeren. Het feit van de ver anderlijkheid der soorten zal niet licht door deskundigen word-;n betwist. Maar het is allerminst in strijd met een theïstische met de Bijbelsche wereldbeschouwing, wat ook sommige rechters in Dayton en in Am sterdam mogen beweren. Er rijst door dit feit dan ook noch eën zedelijk, noch een religieus conflict. Geheel ander staat het met het tweede punt, de zuiver mechanische verklaring die a priori, de zinledigheid van het leven voorop stelt. Maar van die oor spronkelijke Darwinistische beschouwing is dan ook zoo goed als niels overgebleven. M©er en meer komt men in de biologie tot de overtuiging, dat de „verklaring" van de verandering uit een richtinglooze, toevallige opeenhooping van elementaire, oneindig klei ne verschillen iels onmogelijks wil. De na tuurlijke teeltkeuze zou op zijn best toerei ken om le laten zien, waarom sommige soorten zijn uitgestorven. Zij kan nooit ver klaren, waarom de ontwikkeling is geweest, zooals zij geweest is en noch veel minder het feit, dit er ontwikkeling geweest is. Als een ontwikkeling aar den dag treedt, dan moet zij van meet af in aanleg, in kiem reeds aanwezig geweest zijn. Wij komen dan in de lijn van Bergsons évolulion cróatrice, en van de beschouwingen in ons land, het eerst door Bolk uiteengezet', dat nief de eene soort zich uit de andere „ontwikkelt", maar dat er verschillende ontwikkelingslijnen zijn die, in den aanvang schijnbaar evenwijdig loopende, dan divergeeren en tenslotte too nen, doordat zij iets totaal verschillends opleveren, dat zij van den aanvang af in aanleg en bestemming verschillend waren. Daarmee zijn wij weer teruggekomen tot de grondgedachte der scheppingsleer. De din gen schijnen niet verschillend, maar zij blijken verschillend te zijn, omdat zij van den aanvang af op iets verschillends zijn aangelegd, omdat zij in wezen verschillend zijn. Hier komt nu de nieuwere psychologie de biologie te hulp. Zij toont ons scherp de grenzen van het animale leven. Zij laat zien, dat er een klove is, geen vervloeiing in de werkelijkheid. Eenerzijds leert zij b.v. in Jennings proeven met protozpën scherp het verschil aanwijzen tusschen het dierlijke en het zuiver vegetatieve leven. Anderzijds be paalt zij door Kohlers apen-experimenten onvergelijkelijk veel scherper, dan het ooit morphologisoh of physiologisch denkbaar zou rijn, het wezensverschil tusschen dier en mensch. Zoo wordt de groote hoofdgedachte van Genesis I bevestigd. Er zijn qualitatieve ver schillen in de werkelijkheid wezensverschil len, die zich door geenerlei evolutionistische bespiegelingen tot niets laten vervluchtigen. De dingen der natuur, in de ons omringende werkelijkheid zijn niet een wezenlooze chaos Ze zijn geschapen „naar hunnen aard". Maar verder dan tot dit inzicht kunnen ons de natuurwetenschappelijke gegevens, de openbaring in de natuur, niet voeren. De vraag, of wij van schepping ook mogen spre ken, niet slechts in tegenstelling van een wezen-looze Evolutie, maar meer bepaalde lijk als schepping van een Schepper, nood zaakt ons het algemeen wijsgeerig en religi euze terrein te betreden. Daarover de vol gende maal. Winkelweek BreestraatMaarsmanssteeg. Hedenmiddag werd de winkelweek Bree straatMaarsmanssteeg, zij het zonder offi cieel vertoon, geopend. Dit laatste was cn- mogeüjk, daar de zeer korte tijd, waarin deze winkelweek werd gevormd, geen ge legenheid bood hieraan een officieel karak ter te geven. Desniettemin hebben de daarbij aange sloten winkeliers hun „beste beenjte voor gezet", om door keurige, doch vooral wèl- voorziene étalages, het publiek le toonen, wat of in hun diverse zaken wordt aan geboden. Vooral in dezen St.-Nicolaastijd zal het menigeen vergemakkelijken in de keuze van geschenken, en wij twijfelen dan ook niet of hiervan zal een ruim gebruik gemaakt worden. Zooals mede in ons vorig Blad ge meld werd, is hieraan eenaardige attractie verbonden. De aangesloten winkeliers, kenbaar aan de in hun uitstallingen geplaatste kaart „Winkelweek Breestraat-Maarsmanssteeg", stellen n.l. één of meer fraaie prijzen in hun étalages beschikbaar, terwijl op bij hen voor den prijs van 10 cent9 te verkrijgen circulaires ieder de door hen gestelde vra gen kan beantwoorden. Voo^ alle winke liers i9 slechts één circulaire nocdig. De gelukkige, die de meeste goede antwoorden over het geheel inzendt, kan de eerste keuze doen uit al de .gezamenlijk uitgestelde ca- deaux. De opbrengst der circulaires zal worden besteed aan één of meer liefdadige doeleinden. Adies aan den Raad. Aan den Raad is volgend adres gezonden: Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen J. ten Haken, wonende Lombokstraat 16 dat hij een kind beeft van 4 Jaar, dat hij dat kind gaarne geplaatst zag op een openbare bewaarschool, dat blijkens bijgevoegde lijsten 156 ouders voor 190 kinderen hetzelfde wenschen, dat van adressant en de overige Kooi- kwartierbewoners niet gevergd kan worden, gezien den grooien afstand, dat zij zoo jeug- j BINNENLAND. Nationaal comité tot stichting van ecg' „Loreniz* gonden-doctoraat-fonds". Opening der Winkelweek Breestraat—4 Maarsmanssteeg en Nienwe-RijnVisch- marktBotermarkt te Lelden. De burgemeester van Rotterdam over het Verdrag met België. E-cn manifest van het Partijbestuur der S. D. A. P. Dreigend conflict in het bakkerij-bedrijf in Den Haag. Groote brand te Rotterdam. BUITENLAND. Een rede van Coolidge. Ernstige zeeramp bij Cuba. Een 209 per* sonen omgekomen. De minister-presidenten der Dnitsche sta ten hechten hnn goedkeuring aan Locarno, De Hooge Commissaris voor Syrië brengt een bezoek aan Londen. Communisten mishandeld in de Italiaan- sche Kamer. De Engelsche Koningin-Moeder is ernstig ziek. dige kinderen naar de bestaande openbare I bewaarscholen in de gemeente zenden, dat zij principiëele bezwaren hebben hun kinderen naar bijzondere bewaarscholen te sturen, I redenen, waarom hij Uw College eerbie dig maar met den meesten aandrang ver< zoekt tot het spoedig inrichten van een openbare bewaarschool in het Kooikwartie? over le gaan. Uiispanningslokalen voor werkloozen. Nu de koude iets meer begint te nijpen zoeken de meeste werkloozen de voor hen gereserveerde en verwarmde lokalen in 's Gravenslein weder op, welke door den ge meenteraad beschikbaar zijn gesteld. Zoo als men weet, zijn deze lokalen (twee) voor hen geopend van 's voormiddags 9 tot 12, en 's namiddags 2 tot 5 uur en houdt de oud gemeente-ambtenaar, de lieer De. Rooy er het toezicht. Wij hebben vandaag een be zoek aan deze lokaliteiten gebracht die ei* zindelijk en nelje9 uitzagen en goed ver warmd waren. In bet geheel waren er een kleine 60 man, in twee groepen verdeeld. Da kleinste groep, tezamen 15 a 20 personen, zat in de z.g. leeszaal, waarin op een tafel een aanlal gebruikte tijdschriften lagen, waarin door eenigen werd gelezen of gebla derd. Anderen zaten rustig om de kachel en pijpje rookend cn in discours met ande-: ren. Verder 9londen op een andere tafel dam-i en domino-spelen waarvan achter loen geen gebruik werd gemaakt. In het andere grootere vertrek zalen da aanwezigen om verschillende tafeltjes te kaartspelen. Niet om geld zoo werd ons ver-s zekerd. Ook hier was het heel rustig. De meeste groepjes werden blijkbaar geheel door het spel ingenomen. Den leider werd. het niet moeilijk gemaakt Hij wandelde wat in de vertrekken rond maakte met deze of gene eens een praatje, doch liet verder de men9chen geheel hun eigen gang gaan. Er heerschte vanmorgen inderdaad oen goede stemming. Naar ons de heer De Rooy verzekerde is dit meestal het geval. Voor de vervulling van de vacature ontstaan in de theologische faculteit aan de universiteit te Leiden door het overlijden van prof. dr. K. II. Roessingh, worden o. a, genoemd prof. dr. H. T. de Graaf, bijzender hoogleeraar te Utrecht, en dr. L. J. van Hoik predikant bij de Remonstrantsche gemeente te Utrecht. Gistermiddag omstreeks kwart over drie geraakte een conducteur van de stoom tram naar Heemstede, J. v. D.. uit Hillc- gom, terwijl hij op de treeplank van een rangeerenden wagon nabij den overweg aan den Rijnsburgerweg, bekneld tusschen deze treeplank en een vrachtauto. De be stuurder van het laatste voertuig kon een aanrijding niet meer voorkomen. Met lichte kneuzingen in linkerbeen en heup, werd de man naar het Acad. Ziekenhuis overge bracht, van waar hij, na aldaar behandeld te zijn, naar Hiilegom kon worden overge bracht. De politie heeft gisteren nog twee personen aangehouden, wier rijwielen niet voorzien waren van een belastingplaatje.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1