UIT ONZE STAATSMACHINE. RECHTZAKEN. SPORT. De Staat en de Drankzuchtige. Het adres door het Hoofdbestuur van den Volksbond legen Drankmisbruik, gezonden aan den Minister van Justitie, in welk adres wordt aangedrongen op verbetering van de. verpleging in de Rijkswerkinrichtingen van wegens dronkenschap veroordeelden, ves tigde de aandacht van wie in deze materie belangstellen als vanzelf op wat wij in ons opschrift samen hebben geval in de woor den: De Slaat en de Drankzuchtige. Voordat wij aan de behandeling van het eigenlijke onderwerp beginnen, dienen we op twee punten de opmerkzaamheid te ves tigen. Allereerst in hoeverre de Staat zich met een drankzuchtige bemoeit. Natuurlijk lijk alleen, wanneer de gemeenschap van zijn drankzucht schade of hinder onder vindt. Het is daarom, dat niet dronkenschap maar openbarp dronkenschap en dan nog wel „in kennelijken staat" strafbaar werd gesteld. Nu is langzamerhand de toepassing van het vaststellen der dronkenschapsover- treding zóó geworden, dat de politie lang niet lederen man ot vrouw, die dronken over den publieken weg gaat, verbaliseert, maar alleen dezulken, wier locstand gevaar oplevert voor henzelf of lastig bovendien nog is voor de voorbijgangers, 't Wil ons voorkomen, dat die toepassing de juiste is. Zij volgt ook uit art 4-26 W. v. S., waarin met straf wordt bedreigd hij, die, terwijl hij in staat van dronkenschap verkeert, hel verkeer belemmert of de orde verstoort. Het is feitelijk dezelfde gedragslijn als die gevolgd wordt ten opzichte van de krankzinnigen, tegen wie ook opgetreden wordt, als zij gevaarlijk zijn voor zichzelf of voor hun omgeving. De Staat bemoeit zich dus pas met den drankzuchtige, wan neer hij zich in het openbaar op zeer bij zondere wijze als drankzuchtige zich ver toont. Het tweede, waarop wij de aandacht wil len vestigen, is, dat de opinie omtrent den dronkaard sterk is gewijzigd. Vroeger was de dronkaard iemand, die per se slecht of misdadig was. Men 9prak don wel van zijn betere kwaliteiten, wanneer hij nuchter was maar dat betere werd te niet gedaam door het slechte, dal door zijn drinken aan den dag trad. En talloos zijn de epifelha ornantia, die niet alleen de Nederlandsche volksmond hcefi voor iemand, die aan den drank is. Langzamerhand is men gaan in zien, dal drankzucht heel goed een ziekte kan wezen dikwijls een ingeboren, over geërfde kwaal. Waren cr niet heele families van polators? Het is in verband daarmede, dat, dat voor lijders aan drankzucht sana toria werden opgericht, die veel en uitne mend werk hebben gedaan. Het is deze op vatting van den drankzuchtige als patiënt, die genezen kan worden, diie zulk een cor rectie behoeft, wanneer de Wet hem we gens dronkenschap straffen moet. dat die correctie tevens verpleging is, waardoor dit adres, lat van een humanen geest getuigt, werd ingegeven. Het eerste punt. dal nu in het debat komt is do wijze, waarop de Slaat meent ieder te moeten straffen, legen wien proces-verbaal is opgemaakt wegens het zich in kennelij ken staat van dronkenschap op den open baren weg bevinden. We vinden één en «ander in den Zesden Titel van ons Wet boek van Strafrecht, welke titel als op schrift heeft: „Overtredingen betreffende die goede zeden" Het is Artikel 453, dat de eerste overtreding met een maximum geld boete van f 15 bedreigt. Wordt binnen één jaar recidive vastgesteld, dan kan de geld boete worden vervangen door een hechtenis van ten hoogste drie dagen, bij een herha ling "binnen hel jaar klimt de hechtenis tot hoogstens twee weken Bij derde of vol gende herhalingen, telkens binnen een jaar nadat de laatste veroordeeling onherroepe lijk geworden is, wordt hechtenis opgelegd van ten hoogste drie weken en kan de schuldige daarenboven, zoo hij tot werken in staat is, tot plaatsing in een Rijkswerk inrichting worden veroordeeld voor ten hoogste één jaar. Deze opzending naar een Rijkswerkin richting zou goed toegepast een ge legenheid kunnen worden om den drank- - zuchtige van zijn lastige kwaal .te genezen, wanneer althans genezing nog mogelijk is. "Want de deskundigen zijn het er over eens, dat het grootste - deel dergenen, die reeds meerdere malen worden veroordeeld tot een verblijf in Vcenhpizcn of in Hoorn, tot de ongeneeslijken dienon te worden gerekend. Men kan de verplichting van den Staat om dergelijke gasten van een R. W. I. een ge- nezingskuur te doen ondergaan aanvechten, maar uitgaande van de stelling, dat straf niet alleen vergelding of afschrik, maar ook voor den gestrafte zelf een correctie moet inhouden, mag inderdaad als eisch gesteld worden, dat de straftijd benut worde om ook aan hun zedelijke vérbetering of ver heffing te werken. Juist in dit geval klemt dat le meer, om dat de gestrafte in dien tijd per se „vrij van sterken drank" is, en buiten de verleiding staande, de inwerking op zijn beter-ik te doeltreffender kan zijn. Dat te vragen is heusch geen onbeschei den eisch Vooral in den tegenwoordigen lijd nu zoo'n gansch andere wind is gaan waai en in de wereld van hen, die met strafrecht, strafstelsel en gestraften voortdurend in aan raking komen. Do wijze, waarop nu in de R W.I. de drankzuchtigen worden verpleegd, heeft nog niet veel van de geschetste methode. Het &roote aantal „geregelde klanten" bewijst dat afdoende. Ons land bezit een drietal plaat sen met werkinrichtingen van staatswege: Hoorn, Veenhuizen (met verscheidene ge stichten), beide voor mannen en Gorinchem voor vrouwen. Nu geschiedt de opname zon der selectie. De drankzuchtige wordt daar opgenomen met bedelaars, landloopers, sou teneurs, allerlei sooort wrakken, die onze {Maatschappij daar aanspoelt. Hoorn geniet »te eer naast de drankzuchtige veroordeelden te herbergen, de bedelaars en de landloopers <ue tot één der beide Israëlietische kerkge- ootschappen behooren of die 't in Veenhui- jen z«ó bont hebben gemaakt, dat hun aan wezigheid daar een gevaar was voor het handhaven van de goede orde en tucht. Ieder voelt, dat dit niet het milieu is, dat de nog niet ongeneeslijke dronkaard noodig heeft om genezen te worden. En de vraag is daar om gerechtigd of het groote aantal recidi visten en het geringe aantal der voorwaarde lijk in vrijheid gestelden niet hun oorzaak vinden in de wijze, waarop zij in de Rijks werkinrichtingen worden „verpleegd". Daar door, dat is duidelijk, mist de straf ten eenen- male de uitwerking van correctie, van ver betering en blijft alleen over de straf als ver gelding. welke straf men dan tevens be schouwen mag"als een middel om hen voor hun gezin en voor de maatschappij een tijd lang onschadelijk le maken, wanneer ze in zulk een toestand van verslaafdheid aan den drank zijn, dat geen genezing meer te hopen valt. Terecht heeft' nu voornoemde vereeniging in haar adres om herziening van de uitvoe ring van de straf der wegens openbare dron kenschap veroordeelden aangedrongen. Ge vraagd wordt om selectie, allereerst tusschen de hopelooze gevallen en die. waarin nog op genezing gehoopt mag worden. Beide cate gorieën moeten volkomen van elkander ge scheiden worden. De voorwaardelijke invrij heidstelling na een nauwkeurig onderzoek en onder zeer strenge voorwaarden en bij zondere voorzorgen moet meer mogelijk wor den. Die kan een reddingsplank voor velen worden. De veroordeeling tot plaatsing in één der Rijkswerkinrichtingen zou vervan gen kunnen worden door de plaatsing in een herstellingsoord voor drankzuchtigen, maar dan zou de Wet een eerdere opname moge lijk moeten doen zijn, dan thans ten opzichte dér R W.I. het geval is, ook zou één der R.W.I. speciaal voor dit herstellingsdoel moe ten worden ingericht, wanneer bleek, dat er in de particuliere gestichten niet voldoende plaats was. Het adres, eens aannemende de mogelijkheid, dat tot één en ander niet be sloten zal kunnen worden, bepleit in dat geval toch een meer-praclische behandeling, waarin de genezing van den nog niet hope loos drankzuchtige althans'eenigermate tot haar recht zou kunnen komen. RECLAME. "VAT FT" Veiligheids L scheermes Hot eenige apparaat, dat zijn eigen mesjes automatisch slijpt. Vraagt demonstratie bij uw leverancier. X Agent: FIRMA B.MEIN^RSMA Den Haag s 5518 KANTONGERECHT TE LEIDEN. Er werd gistermiddag slechts een dertig tal zaken voor het Kantongerecht behan deld. JEr moest echter een groot aantal getuigen worden gehoord, zoodat de zitting geruimen' tijd duurde. Jacob V., veehandelaar alhier, was ten laste gelegd op Vrijdag 9 October, tusschen 7 uur en halfacht een aan mond- en klauw zeer lijdend rund op de Leidsche markt te hebben aangevoerd. Beklaagde ontkende pertinent, dat het dier aan deze ziekte leed. De ritksveearls-keuringsveearls aan het Leidsche Slachthuis, dr. SpernaWeiland, verklaarde onder eede, dat het dier aan deze ziekte leed, zij het ook, dat het aan de beterende hand wa9. Eisch f 10 subs. 10 dagen. J. W. L. accoutant te O verveen, stond terecht, omdat hij op 6 Sept. onder de ge meente Voorschoten, nabij de kruising van het Haagsche Schouw ,met een vierwielig motorrijtuig met groote snelheid heeft ge reden, eerst rechts houdend, terwijl hij toen een wending links maakte, waardoor geen ruimte voor het verkeer overbleef, terwijl hij geen signaal gaf, en in ieder geval de veiligheid van het verkeer in gevaar heeft gebracht. Bekl., die zich liet bijstaan door mr. De Cicrcq, alhier, ontkende het ten laste ge legde Dit geval hebben wij indertijd reeds ver meld. Een motorrijder, deelnemende aan een belrouwbaarheidsrit, de 26-jarige C. Borsten werd toen aangereden. Verschillende getuigen werden in deze zaak gehoord. In de eerste plaats de pluim veevoederfabrikant H. W. van Riet, le Rheede, mede-deelnemer aan den betrouw- baarheidsrit, doch die was uitgevallen en nu in de tram zittende het geval had aan gezien. Verder J. Smit, koopman in fruit, te Leiden die daar met een kar had gestaan, A. F. Stuifzand, gemeente-ambtenaar te Leiden, die van uit het café het ongeluk had zien gebeuren, en J. J. Heidenrijk, ver gulder te Amsterdam, die ook met een auto aldaar had gereden. Geen der getuigen was pertinent in zijn verklaringen, terwijl zij elkander ook nog al eens tegenspreken. De Ambtenaar moest dan ook voor het primair ten laste gelegde laten schieten, doch hield slaande, dal het verkeer door beklaagde in gevaar was gebracht, waarom hij daarvoor een boete vroeg van f 10 subs. 5 dagen, met vrijspraak voor het meerdere ten laste gelegde. De raadsman, gebruik makende van de tegenspraak van de verschillende getuigen, pleitte algeheele vrijspraak. J. C. H., directeur van de N. V. vJi. Fabriek van Goud- en Zilverwerken, le Voorschoten, had, volgens de dagvaarding, een 16-tal werklieden eenige dagen 9 uren laten werken, terwijl- de wettelijke werk dag slechts 8.5 uur toeliet. De bekl. gaf dit toe. Het personeel had vrijaf gehad op het Wilhelminafeest te Voorschoten en op den 3-Octoberdag te Leiden, en waren voor de verbaliseering bezig om dezen tijd in te ha len. Een drietal personen, in de fabriek werkzaam, H. v. d. Hoek, J. L. de Groot en Corn, de Jong, bevestigden dit De Ambtenaar eischte zestien geldboeten van f 2 subs. 2 dagen voor elke boete. De bekl., die zich steeds beijvert om alle wettelijke maatregelen naar behooren toe te passen, was daarover slecht te spreken. De Kantonrechter zeide, dat de Minister een strenge toepassing wenschte. G. v. O., boterhandelaar te 's-GravenEage had bij hel Kruispunt Kort-Rapenhurg, Brceslraat en Noordeinde de eleclr. traim aangereden. De bekl. gaf dit toe. Hij is an ders absoluut geen woest rijder. Hij koont hier al haast 50 jaren, al reed hij vroeger met paard en wagen, en heeft nooit een ongeluk gehad. Hij kan niet zeggen of hij een signaal heeft gegeven en een tram signaal heeft hij niet gehoord. De schok was echter niet groot. De wagens zakten als het ware legen elkaar aan. De wagen bestuurder en de tramconducteur, de hepren Van der Hey'den en Roman, verklaarden, dat de tram herhaaldelijk had gebeld. liet ongeluk was echter niet groot. Eisch f 4 of 4 dagen, wat bekl. veel le veel vond voor zoo'n simpel gevalleljp. Joh. N., 26 jaar, fabriekschef alhier, had, rijdende met een motorrijtuig op twee wie len aan hetzelfde kruispunt ook niet behoor lijk links gehouden en geen sign«ial gegeven, met het gevolg, dat hij een wielrijder, den koopman J. Zoutendijk, alhier, had aange reden", die op zijn beurt weder met een ander wielrijder, den student L. J. N. Jongmans, in botsing kwam. Beide mannen legden daaromtrent verklaringen af, die bevestigd werden door andere getuigen, den koopman J van dor Wilk en den fabrieksarbeider F. A. Kuivenhoven, waarna de Ambtenaar twee geldboeten ad f 2 eischte, subs. 2 da gen voor elke boete. G. J. A., winkelier te Xoordwijk. had zon der verlofhouder te zijn, drank (limonade) geschonken voor gebruik ter plaatse aan ze keren G. van den Hoonaard. Deze had een reep chocolade gekocht en toen om limo nade gevraagd, wat beklaagde hem cadeau had gedaan, wat den Kantonrechter wat on gelooflijk voorkwam. In Noordwijk doet men, volgens beklaagde alles wat intiemer dan in Leiden. De Ambtenaar nam het excuus ook niet aan en vroeg niet minder dan f 10 subs. 5 d. II. L. M., vrachtrijder te Lisse, was zon der een signaal te hebben gegeven, met zijn wagen de Papengracht uilgereden, met het gevolg, dat hij Arie Hoogcnboom, in diensr bij de firma Maartens, had aangereden. Eisch f5 subs. 5 dagen. Joh. Sw., broodbakker cn winkelier te Leiden, had vóórdat met den arbeid mocht worden begonnen, een zijner werklieden deeg laten afwegen. Beklaagde zeide er niets van geweten te hebben. De man had het eigener beweging gedaan. De Ambtenaar zeide, dat hij maatregelen had moeten tref fen, het le beletten en eischte f5 subs. 5 dagen. Gh. van N., rijtuigmaker le Oegstgeest, stond terecht terzake van het niet behoor lijk aanhouden van de loonlijsten, waarvoor van hem een boete werd geëischt van f 10 subs. 10 dagen Joh. G., werkman te Oegstgeest, had met een handwagen niet behoorlijk uitgeweken. De 20-jarige jongeman zeide, dat hij juist een auto achter hem zag en vreesde, dat hij uitwijkende, zelf overreden zou worden. Eisch f 3 subs. 3 dagen. P W. C. K., bakker te Leiden, had vol gens het proces-verbaal een jongen op Zon dagmorgen, toen dit niet geoorloofd was. ge bak bij de klanten doen bezorgen, wat be klaagde ontkende. De jongen had uit eigen beweging een doos van de zaak naar het filiaal overgebracht, wat deze jongen, Petrus Boudet, bevestigde. Ook dit mocht volgens den Ambtenaar niet, die f 4 subs 4 dagen eischte. C v. d. Z., melkverkooper te Leiden had op Zondagmorgen te half zes, althans voor zes uur zijn winkel open gehad en aan een vrouw melk verkocht. Hij ontkende dit. Hij had de vrouw, die een vaste klant van hem is, ouder gewoonte een cadeautje gegeven ditmaal een kannetje melk. Volgens het procesverbaal had de vrouw aan den verbalisant verklaard, de melk te hebben betaald. De zaak werd nu uitgesteld om den verba lisant te hooren. Uitspraak over twee weken. Ten slotte stond nog terecht de 40-jarige magnetiseur C. A. F. te Voorburg, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Hij had eenige vrouwen magnetisch behandeld, door haar met de hand over den buik te strijken, waardoor volgens hem een electri- sche stroom door het lichaam zou gaan. Met het oog op de zeden is de zaak met gesloten deuren behandeld. Het O.M. heeft twee hechtenisstraffen van 7 dagen geeischt. HAAGSCHE RECHTBANK. Geëischt is tegen: J. J. van den IJ., destijds winkelier te Zwammerdam, nu reiziger te Alphen a/d Rijn, wegens ontduiking van den accijns op sigaren en het aanwezig hebben van een 500-tal gebruikte banderolles, twee boetes van f 100, te verhalen bij lijfsdwang, tubs. 2x1 maand hechtenis. HAARLEMSCHE RECHTBANK. De inbraken te Velsen. Deze rechtbank veroordeelde den 26-jarï- gen stoker uit Don Haag en den 20-jarigen werkman uit Purmerend wegens inbraken, te Velsen gepleegd, en rijwieldiefstallen te Bloemendaal onderscheidenlijk tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis (eisch 2^ jaar), en 8 maanden gev.straf met aftrek van preven tief (eisch 11/2 jaar). In verband met de Kabinetscrisis brachten de fractieleiders Nolens en Heemskerk don 17en Nov. een bezoek aan H.M. de Koninoin ten Paleize 't Xeo.Geheel links op onze toto Mgr. Nolens op het station te Apeldoorn. Ia midden Oud-Minister Hezms kerk bij het station te Apeldoorn. BILJARTEN. Een „Leidsche Biljart-Vereenlging" opgericht. Grootsche plannen. Het aantal biljartverenigingen hier ter stede is gisteravond weer met één vermeer derd. In één der zalen toch van „Zomer- zorg" was een vergadering uitgeschreven van personen uit den goeden middenstand met het hiervóór vermelde doel, terwijl te vens de heer Koekkoek, secretaris van de 's-Gravenhaagsche Biljart-Vereeniging, een causerto xpu houden over het biljartleven in ons land cn over de mogelijkheden 0111 lilei ter strb lot cea bloeiende vereeniging 10 komen. De belangstelling was intusschen maar heel matig. Met den spreker cn het voorloopig bestuur mee waren in totaal elf personen aanwezig. Nadat men tot ruim halflien tevergeefs op meerdere bezoekers had gewacht, werd de bijeenkomst met een woord van welkom geopend door den heer A. Leeuwin, die zeide, dat het de bedoeling was een biljartclub op te richten in den vorm van een sociëteit, 't Is, volgens spre ker, onmogelijk in café's goed tc lceren spe len, ook al omdat het materiaal vaak slecht is cn vandaar dat de thans op te^ richten vereeniging zich ten doet stelt een soort sociëteit te vormen, waarvoor de beschik king kan worden verkregen over de serre van „Zomcrzorg". Deze zal als biljartzaa* worden ingericht, terwijl er tafeltjes langs de wanden worden geplaatst, zoodat de le den kunnen kaarten, schaken, enz. Bij een voldoend aantal leden zullen er twee nieuwe biljarts worden geplaatst, welke in een viertal jaren moeten worden afbetaald. Men zou één clubavond per week kunnen hou den, terwijl verder de leden natuurlijk altijd de gelegenheid hebben om te spelen Het feit, dat zulks in besloten kring kan ge beuren, zonder dat men last heeft van het publiek, geeft daaraan een aparte beko ring. Spreker gaf vervolgens het woord aan den heer Koekkoek, die eenige bijzonderhe den vertelde over de 's-Gravenhaagsche Bil- jaartverceniging en den toestand hier ter slede zoodanig vond, dat er zeer zeker aan leiding is tot de oprichting eener nieuwe vereeniging. Na een zeer breedvoerige bespreking werd daarna een voorloopig bestuur vast-, gesteld. Het bestaat uit de heeren A. Leeuwin, voorzitter; A. F. Stuifzand, secre taris en J. C. van der Steen, penningmees ter. De contributie werd vastgesteld op f 20 per jaar. Waar inmiddels nog maar weinig leden toetraden, werd besloten eerst nog een maand te wachten, alvorens een defi nitieve beslissing te nemen in zake den aankoop i'.r b'l arls Mo<"ht het aantal <eden minder dan 25 bedragen, dan zal daartoe voorloopig niet worden overgegaan, doch men is te dien aanzien optimistisch gestemd. Leidsche Biljarthond. Naar wij vernemen worden cr van de zijde van den Nederlandschen Biljartbond pogingen in het werk gesteld om den Leid- schen Bond alsnog in den N. B. B. te hou den. Gelijk men weet is in de laatste alge- meene vergadering van den Leidschen Bond besloten voor het lidmaatschap te bedan ken, in verband met de hooge kosten. VOETBAL. Medische keuring voor voetballers. Naar de „Sportkroniek" verneemt, zijn de volgende dislricts-artsen, in verband met de medische keuring van voetballers, aan gesteld: afdeeling I dr. F. C. Kuijpers-, afd. 11 dr. J. Vuylsteke; afd. Ill dr. Ph. G. van Dijk; afd. IV dr. G. J. W. ter Bals. De promotie- en degradatieregeling in het Oosten. Blijkens de in het officieele gedeelte van de „Sportkr." gepubliceerde promotie- en degradatieregeling in Afdeeling III, is deze thans geheel gelijk aan die in de andere afdeelingen. Na het besluit der laatste alge- mèene vergadering was dit besluit, dat aan ta! van gerechtvaardigde wenschen tegemoet komt, le verwachten. WIELRENNEN. Wielersport in Limbnrg. 'tKan verkeeren. Een bijzóndere medewerker, die ons in het afgeloopen seizoen op de hoogte hield van de prestaties der Leidsche prof.-ren ners op de Limburgsche banen, zendt ons thans de volgende beschouwing over den huidigen toestand aldaar Ongeveer drie jaren geleden, toen de struiken nog gToeiden waar nu banen zijn, was er een handjevol energieke enthousias ten, die al het mogelijke deden om de wie lersport populair te maken en na veel te genslag slaagden zij hier in. Er werd toen opgericht de Zuid-Limburg- 8che Wielerclub „V eel Geluk" op federatie ve basis, welke ten doel had om de wei wedstrijden etc. te controleeren. Men moet weten dat hier veel weiwedstrijden werden georganiseerd. Een of ander muziekcorps of brandweercorps d&t met financieele moeilijkheden te kampen had of eens een; flink feest (in Limburgsckcn trant) wilde geven, organiseerde zulk een course. Op een niet al te beste wei werden palen geslagen>: een draad er langs en de baan was klaar.- Een platte wagen wa9 jury-tent en alles ging heel gemoedelijk zijn gang. Alleen de prijzen! Er zijn voorbeelden bekend vat*' renners, die meer inlcggeld stortten, dani zij ooit aan prijzen konden verdienen. Dergelijke feiten nu waren voor goed verdwenen toen „Veel Geluk" zich met toe* zicht en leiding van deze wedstrijden ging belasten. Het clubje werd een club, het rennercorps werd aanmerkelijk grooter, ..4 en do eerste wedstrijden op den weg waren werkelijk een ongekend succes. Dit bracht de bcstuurderen op het denk beeld een grasbaanwedstrijd to organisee- ren, welke ook een schitterend resultaat gaf. Het bloeitijdperk was nu aangebroken en eenige Heerlensche zakenlieden vormden een combinatie, welke een baan zou exploi- teeren. Deze was van aangestampte klei opgebouwd met schcrpo bochten etc. Het succes op sportief en financieel gebied was ongekend. Het seizoen werd besloten met een course waaraan o.a. nog K. Erkelens uit Hazerswoude deelnam. Het seizoen 1924 was niet zoo gunstig. Wel openden Roermond en Maastricht een baan, wel kwam de élite der renners na.ar Limburg, maar de concurrentie tusschen Heerlen en Maastricht, het ontstaan van nieuwe clubs naast „Veel Geluk", deed de nog baby zijnde «port, een aanzien geven' van decadence. Het was toen alach teruitgang, en dit werd te laat ingezien. Heerlen gaf een serie wedstrijden waar bij een ongekend aantal bezoekers aanwe zig was, maar het corps renners was duur. Maastricht had veel pech met het weer, de ongunstige ligging en slechte ex« ploitatie, terwijl Roermond na een kleine opflikkering de oogen voor goed sloot. Het seizoen 1925 bracht niet veel goeds Het baantje te Blerick, de kleinste ce< mentbaan van Nederland, kon zich in een' redelijk succes verheugen. De Roermondsche baan werd „verakker- land" en de Maastrichtsche baan ging ua eenige wedstrijden met financieel succes en een nog grooter aantal met „strop", haaf ondergang tegemoet en failleerde. Ook de Heerlensche baan, welke niet meer met de kopstukken kon komen, had een belangrijk aantal bezoekers minder ea nu dit seizoen om is, en drie der voorvech ters, de heeren Savelberg, Darmstadt en Vredeveld de functies neerlegden, zijD wij weer eveü ver als waar begonnen is. Wel zijn er nog vele renners, wel zijn er veie N. W. B.-clubs en leden, méér het publiek is niet meer zoo enthousiast gestemd. Met Breêroo kunnen wij zeggen: ,,'t Kaü verkeeren." OLYMPISCH NIEUWS. Het nieuwe Stadion te Amsterdam Naar de „Tel." verneemt, is op de bu reaux van Publieke Werken te Amsterdam het bestek gereed gemaakt voor de ophoo- ging van de nieuwe Stadionterreinen Bin nenkort zal tot de aanbesteding worden overgegaan. In den loop van December wordt met het werk begonnen Zijn wij goed ingelicht, zegt het blad. dan hebben B en W. zich in principe bereid verklaard den Raad voor te alelh-n e< n subsidie voor den bouw van het nieuwe Stadion te verleenen. Over de grootte van dit bedrag worden bilijkbaar nog onderhandelingen met hel N. O. G. gevoerd. SCHAKEN. Hat tornooi te Moskou. De niet \erinelde uitslagen van de ze* vende ronde zijn: Loewenfisch was vrij. Soebarjof verliest van Torre. Bogoljoulof slaat Werlinski. Gotlhilf remise met Bogatyrlsjoek. Romonofski verliest van Rubinstein, GrünfeldYates afgebroken. De stand na de 7de ronde is: Rubinstein en Bogoljoebof 5 pnt.; Marshall, Genefski en Tartakower 4V»; Torre, Rabinowilsj en Bogatyrtsjoek 4 pnt.; Lasker 4*; Capablanc* en Romanofski 37a; Chotimirsky en Wer-i linski 3; Yates 2J/a Spielmann 27a; Si? miscb, Gotthilf, Loewenfisch en Réti Ijf Soebarof l1/»; Grünfeld - - v

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 15