o. 20149. LEIDSCH OAGBlad, Dinsdag 17 November Derde Blad. Anno 1925. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. RADIO-PROGRAMMA FEUILLETON. HET BOEK. Alphen. Gisteravond vergaderde de andeldrijvende en Industr. Middenstand in oiel De Vergulde Wagen. De voorzitter, de heer v. Kregten opende e vergadering met een kort woord, waarin ij zijn blijdschap uitsprak over de vrij roole opkomst. De notulen der beide vorige ergaderingen werden hierop door den se- retaris voorgelezen en onveranderd goedge- eurd. Naar aanleiding van de gevoerde bespre- ingen met den directeur der lichtbedrijven ver verlaging tarief van het eleclrisch licht celde de voorz. mede dat de directeur tegen- ver de te heffen regeling niei onsympathiek ond. Echter wilde hij eerst de opinie der leden welen om dan zijn houding te kunnen epalen. Intusschen is Vrijdag een schrijven ingekomen, waarin de directeur mededeelt dat hij. gezien het geringe stroomverbruik, van tariefsverlaging geen sprake kan zijn. De voorzitter betreurt dit ten zeerste doch wil voet bij stuk houden, en een meer om schreven voorstel doen om alsnog verlaging van het tarief te bewerkstelligen De secreta ris leest nog eenige regelingen uit verschil lende plaatsen voor, waaronder een uit De venter, waar de prijs 28 ets. per EW.II. be draagt, doch de winkeliers van 610 uur 's avonds voor 13 cis per K.W U. hun lichten branden. Hier doet zich het eigenaardige ge val voor dat bij meerder verbruik zij in totaal minder betalen. Hiermede was de directeur alhier het al lerminst eens. De heer Honselaar vindt dat de directeur niet moet g n rekenen, hoe hij net meeste geld binnenkrijgt, maar of bij lageren stroomprij9 op eenige uren het be- diijt loonend zal blijven. Na eenige discus sie zeggen alle aanwezigen toe, bij even tueel verlaagd tariel de lichten in hun eta lages tot 10 uur te laten branden. De voorzitter deelt verder mede dat het bestuur er in geslaagd is een filmvoorstel ling te kunnen geven Vorig jaar was dit ge stuit op de hooge kosten, doch nu men tegen billijken prijs een filmtoestel heeft kunnen krijgen en Het Nederlandsch Fabrikaat toe gezegd heeft eenige harer films af te staan, zag het bestuur hierin aanleiding er toe te besluiten Deze voorstelling dacht zij te hou den op 19 Nov a.s., den datum waarop de vereeniging haar 2en verjaardag zal vieren. Een strijkje zal den avond nog wat opvroolij- ken. Aldus besloten. Eveneens wordt besloten als lid toe te tre den tot het Meeuwsenfonds. De contributie bedraagt voor vereenigingen 10.10 per jaar en per lid, zoodal dit de vereeniging komt op f 13 per jaar. Tot leden van de kascommissie worden benoemd de heeren J. Honselaar, P. J. Cou- vée en P. v. Galen. Na de rondvraag, waarbij de heer Zaal zijn misnoegen te kennen geeft over de hou ding van het overheidspersoneel met de op richting van een inkoopvereeniging, sluit de voorzitter de vergadering. Boskoop. Op verzoek van den burge meester ia te 's-Gravenhage aangehouden J v. D. een bekend inbreker, verdacht van de onlangs bij den burgemeester den heer A Colijn, gepleegde inbraak Hazerswonde. Zaterdagavond omstreeks zeven uur bemerkten de buren dat er schoor steenbrand was bij de wed. C. Kt. aan den Hooge Rijndijk bij 't Zwaanlje. Daar de be woonster al reeds op bed lag werd zij in haar slaapje gewekt Zij had haar schoor steenblad met papier gestopt. Toen de deur geopend werd stond men al met een emmer water klaar.'Zoodoende was de brand spoe dig gebluscht. - Burgerlijke Stand. Bevallen: A. de Vogel geb. Hoogeveen z. M. A. van Amsterdam, geb. Bleiswijk z. Overleden: D. L. van Mil oud 41 jaar. Ondertrouwd: J. M Berkhouwer jm. 32 jaar en M Bouwmeester jd. 30 jaar. Getrouwd: J. Kloosterman 38 jaar en F. Wiegman 31 jaar H. Th. Mensch 24 jaar en P. W. M. Pont 21 jaar B. J. van Kem pen 23 jaar en A. Zonderop 21 jaar. Waddmgsveen. Het 3-jarig zoontje van den arbeider de Koter in het Noordeinde al hier viel Zaterdagmiddag in het water en werd levenloos opgehaald. Naar wij zal de polder Bloemendaal al hier in het vervolg electrisch worden bema len. De stroom zal worden betrokken van de electrische centrale te Leiden. De jaarlijks te houden na inspectie van groot verlofgangers zal voor deze gemeente gehouden worden op 23 December a.s. In de Geref. Kerk is tot ouderling ge kozen de heer Jac. van Tol en tot diaken de heer A. van der Heiden. Burgerlijke Stand. Geboren: Anlhonie, z v. d. L. van Hofwe gen en A. Moerkerken Pieter, z. van B. Laurier en M. Bekkers Elizabet Wilhel- mina, d. v. L. Koetsier en A. N. Schipper. Overleden: Agatha van de Vliet, oud 88 jaar. Gehuwd: A. van de Water en J. E. G. Barbier J W. Verwtij en T. Baan. RECLAME. Goede eetlust, goede spijsvertering, goed bloed en een goed humeur worden verkregen door Foster's Maagpillen te ge bruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij werken teer zacht en hebben geen oadeelige reactie. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0 65: in apotheken en drogistzaken 6599 Haarlemmermeer. Naar wij vernemen hoopt de heer G. Beukers te Groningen, be noemd tot Evangelist bij de Ned. Hervormde kerk te Abbenes alhier, op Zondagmiddag 13 December a.s., na in den morgendienst door ds van Beem in z'n ambt te zijn bevestigd, zijn intree-predikatie te houden. Zaterdagavond wilde de bestuurder van een motorrijwiel een der bruggen over de Hoofdvaart alhier oprijden, doch nam z'n draai te kort, met het gevolg dat hij eerst met de brugleuning in aanraking kwam en daarna met motor en al in de Hoofdvaart tuimelde. De chauffeur van een passeerende aulo. die 't ongeluk zag gebeuren, stopte on middellijk, hielp den man, die geheel met modder bedekt was en eenige kwetsuren had opgeloopen, weer op 't droge en bracht hem in z'n auto naar zijn woning. Het beschadig de motorrijwiel werd later opgevischt. Het rooien der bieten zal in den Haar lemmermeerpolder ongeveer einde dezer maand z'n beslag krijgen. Er wordt met het oog op mogelijke strenge vorst hard gewerkt om de bieten zoo spoedig mogelijk vervoerd t? krijgen. In verband hiermede heerscht een groote bedrijvigheid aan de schutsluis bij Aalsmeer alwaar een groot aantal met bieten beladen schepen op schuiten ligt le wachten. Het aantal bietenvrachten dat uit dezen polder nog te vervoeren zal zijn, bedraagt nog on geveer 200. Hiltegom. De afd. Hillegom en omstr. der Ned. Vereeniging van spoor- en tram personeel. beslaat 12'/t jaar. Dit zal herdacht worden in een feestvergadering waarin een hoofdbestuurslid de feestrede zal uitspreken. Verder is er declamatie van L. Magits, voor drachten van het duo B en D. en muziek. Katwijk aan Zee. Bij den gisteren ge houden afslag van haring kwamen 2 par tijen haring in afslag. Prijzen per kantje be rekend volle haring (Engelsche dood) f 23.45 en 250 kantjes steurharing (Engelsche wal) f20.70—f 21.16. Van de haringloggers waarvan de vang sten naar Katwijk worden verscheept kwa men te IJmuiden in de haringhaven aan, 15 Nov.: KW 125 met 230 kantjes steurharing, KW 21 inet 120 kantjes steur-, en 67 kantjes volle haring; KW 87 met 172 kantjes volle-, 86 kantjes steur- en 3 kantjes ijle haring; en KW 167 met 163 kantjes volle-, 157 kantjes steur- en 34 kanljes ijle haring. Kerkelijk bericht, voor Woens dag. Ned.-Herv. Kerk, nam. 7 uur. ds. Voor- steegh. De alhier in de Ned. Herv. Kerk ge houden collecte voor lijders aan vall ndo ziekten heeft f 87,52 opgebracht. De ontvangsten en uitgaven van de Ned-Herv. diaconie over October zijn batig saldo September f 140,33; ontvangsten f 665,62, totaal f 805,95. Uitgaven f 764,73. Saldo f 41,22. Noordwijk. Naar men ons mededeelde is de nieuwbijgebouwde gashouder thans in gebruik genomen. Deze heelt een inhoud van 3000 kub. M. De onzekerheid van geen vol doende gasberging is dus hiermede van de baan. Loop der bevolking. Aangekomen personen. M. Kloos, chauffeur, van Kat wijk, Bronckhorslstr. 75. J. van der Wiel, verpleegster, Den Haag, Schoolstr. 34 H. F. M. Geuer en fam., kunstschilder, Uberlin- gen, Schoolstr. 77. J. Spangenberg, kin derjuffrouw, Den Haag, Oude Zeeweg 92. J. Wallenburg, bloemist-arbeider, Noordwij- kerhout, IJmuiderstr. 7. J. Monsma, ver pleegster, Schoterland, Dr. Mr. v. d. Bergh- stichting. N. Hoek, verpleegster, Den Haag, Hoofdstraat 7. Vertrokken personen. G. J. Goedhart en fam., student, Amsterdam, Hoofdweg 62. W D. Spiers, slager, Haarlem, Kinderhuis singel 68a. A Dijkstra, chauffeur, Leiden, Haarlemmerstr. 99a. C. P. van der Meer, bloemkweeker, Anna Paulowna, Zwarteweg. C. A. J. van der Meer, id. id. P. H M. van der Voort en vr., Voorschoten, Rijndijk 162. H. Schakenbos en vr., slagersknecht, Katwijk aan Zee, Voorstr. 44. J. Bouw meester en gez., timmerman, Rotterdam, Goudsche Rijweg 159. Jhr. J. du Peyrou van Breugel, zonder, Renkum (Oosterbeek), Utrechtschestr. 60. H. Maters, zonder, Amsterdam, Rustenburgerstr. 164II. A. G. A. Alkemade, zonder, Ginneken, Wilhel- minastr. 26. Sassenheim. Herbenoemd is tot ouder ling der Ned. Herv. Kerk de heer S. Molema en tot diaken de heer A. v. d. Voet. De waterleiding wordt Zaterdag a.s. officieel geopend, om 7 uur 's avonds. Te - vens zal dan de fontein in gebruik worden genomen. Fontein en plantsoen worden elec trisch verlicht en muziek zal de plechtigheid opluisteren. Voorhout Kerkelijkbericht voor Woensdag. Ned. Herv. Kerk, nam. 7 uur, ds F. J. Krop van Rotterdam. Voorschoten. Bij enkele candidaatstel- ling zijn tot leden van het kiescollege in de Ned.-Herv. Gemeente gekozen: De heeren C A. Paap en C. Meyer, beiden aftredend en de heeren dr. W. D. van-Wijngaarden en H Arendise. Zoeterwonde. De beer J. Boot alhier slaagde voor het examen boekhouden van de Nederl. Vereeniging tot bevordering der Handelswetenschappen. Loop der bevolking. Gevesligde per sonen: J. P. van der Stoel met gezin, van Leiderdorp. N. I. van Teylingen van Lei derdorp. A. van Beek met gezin, van Lei den. A. M. I. Verschueren van Ilengsdijk. G. M. Daeinen van 's Gravenhage. C. M. Snel, van Hekendorp. E. M. C. v. Haaster, van Leiden. L. M. J. van Velken, van Hazetswoude. N. E. Gommerse, van Ha- zerswoude. P. de Ruiter van Leiderdorp. G. van Essen met gezin van 's Graven hage. J. D. van den Bos en G. de Graaf, van Delft. A. Vogelaar, van Delft. Vertrokken personen. J. J. Lubbe met gezin naar Voorschoten. J. Verheul en echtgenooten naar Zegwaard. J. en M. van Tol naar Rotterdam. C. A. van der Salm naar Woubrugge. N. E. Gommerse naar Hazerswoude. W. P .Holthuizen en C. Maulus, beiden naar Rheden. M. F. Hal leen en M. A. Ter Beek, beiden naar Til burg. J. I. Linceet naar Noordwijk. S. J van der Hulst naar Voorhout. W. L. van der Krogt naar Leiden. M. E. van Leeuwen naar Noordwijkerhout. H. G. van Noort naar Edam. Th. Slingerland met vr. naar Warmond. H. van Velzen naar Delft. Burger 1. Stand. Geb.: Nicolaas en Alida, z. en d., tweeling, van Z. Bink en A G. Verhoeven. Getrouwd: Gerrit van Heijningen, 22 j, van Leimuiden en Jacoba Verheul, 20 j. Overleden: Maria Vlasveld, 69 j., echtge- noote van Christiaan de Vogel. VOOR WOENSDAG 18 NOVEMBER 8.50 Hamburg (392 M) Morgenomroep. 10.15 Amsterdam (1960 M) Tijdsein van het Persbureau Vaz Dias (OH. Amst. Tijd). 10.50 Daventry (1600 M 6XX). Tijdsein van de Big-Ben, Weerbericht. 11.20 Daventry (1600 M 5XX) The Radio Quartet en Given Godfrey, sopraan, Joseph Yates, tenor, Doris Heobson, pianosolo. 11.50 Glasgow (422 M BSC) Middaguit zending. 12.50 Cardiff (353 M 5WA) Concert tijdens de lunch uitgezonden vanuit Cox's Café, Concert uitgevoerd door „The London Cu bans". Parijs (1750 M SFR) Concert Lucien, Pa ris. 1.20 Londen, Daveniry (365 M 2LO en 1600 M 6XX) Tijdsein van de Big Ben, Weer bericht. 3.20 Cardilt (853 M 5WA) „Organ Recital" uitgezonden vanuit „The Park Hall Cinema" 3.35 Londen (365 M 2LO) Radiotelefonie voor de school. 3.50 Cardiff (353 M 6WA) Concert uitge zonden vanuit „The Park Hall Cinema". 4.05 Birmingham (479 M 5IT) The Sta tion Pianoforte Quintet-dirigent, Frank Cantell. Bournemouth (386 M 6BM) London Pa pers gelezen door Anne Farnell Watson, Alex Warn Wright's Royal Bath Hotel Dance Band, uitgezonden vanuit King's Hall Rooms Louise Martin, mezzo-sopraan. Manchester (378 M 2ZY) The Sunshine Trio. Aberdeen (495 M 2RD) Npmiddagpraatje Steadmann's Symphony Orchestra, uitgezon den vanuit „The Electric Theatre". 4.20 Londen (365 M 2LO) A. Bonnet Laird, onderwerp: „My part of the country". 4.30 Amsterdam (1960 M) Tijdsein van het Persbureau Vaz Dias (Olfic. Amsterd. Tijd). 4.35 Londen (365 M 2LO) Concert uitgez. vanuit The Capitol Theatre, Haymarket. 4.35 Manchester (378 M 2ZY) Tea-Time Concert The Sunshine Trio, Ray Wallace (conferencier), Frank Rippax, tenor. Newcastle (404 M 5NO) Concert, uilr 'zon den vanuit Fenwick's Terrace Tea-Room. 6.05 Birmingham (479 M 6IT) Concert, so praan en pianoforto. 5.20 Cardiff (353 M 6WA) Cardiff Radio „Five o'clock's". 6.35 Londen (365 M 2LO) Kinderhoekje, Pianomuziek en vertellingen. 6.20 Londen (365 M 2LO) Lichte muziek. Birmingham (479 M 6IT) Lozells Picture House Orcheslra( dtrg. Paul Rimmer, con cert. Bournemouth (386 M 6BM) Muzikale In termezzo. Aberdeen (495 M 2BD) Winifred Small, viool-recital, Concert. Glasgow (42 M 6SC) Weerbericht voor de landbouwers: 7.20 Londen, Daveniry (365 M 21/) en 1600 M 6XX) Tijdsein van de Big Ben, Weerbericht 7.46 Londen, Daventry (365 M 2LO en 1600 M 5XX) Lichte muziek. 7.50 Berlijn (505 M) Groot Concert. 7.55 Londen (365 M 2LO) en Daventry (1600 M 6XX) The Week's Work in the Gar den, uitgezonden door The Royal Horticul tural Society. 8 uur Hilversum (1015 M) Uilvers. draad- looze Omroep, koersen en weerbericht van het Persbureau Vaz Dias le Amsterdam. 8.10 Uitzending van de Chr. Radiovereen. 8.20 Londen, Daventry (366 M 2LO en 1600 M 5XX) The Marsden Colliery Band, „Luslspiel", Keler Bela; trombone-solo „Ty- rolienne", solist W. Blacked; Selection „The Maid of the Mountains" Manchester (378 M 2ZY) Een Yorkshire- avond, Frank Foxon, bariton). The Sheffield Orpheus Male Quartet, The Hebden Bridge- Band, dirig. Sam Townsend. Londen, Daveniry (365 M 2LO en 1600 M 6XX) Oosl-Afrika, door Mr. Frederick C. Linfield. 8.30 Brussel (265 M) Concert. 8.40 Newcastle (404 M 6NO) The Londen Radio Rejjertory. 8.50 Parijs (1750 M SFR) Concert. 9.20 Londen, Daventry (365 M 2LO en 1600 M 5XX) The Templars, Geoflry Claylon medewerkers o.a. Geoffry, Graham, Jack, Mavis, Phyllis, Kitten, Hilda. 9.35 Cardiff (353 M 5WA) Radio Radiance, 5e gedeelte, revue in 14 afdeel ingen, gespeeld door een gezelschap welbekende Londen - sche Artisten, o.w. Eddie Morris, Jean Alli- stone, James Whigham, Iris White, Tommy Handley, Maudie Dunham, Chorus and Dan cing Radios 10 uur Hilversum (1016 M) Koersen en Persberichten van het Persbur. Vaz Dias te Amsterdam. 10.20 Londen, Daventry (365 M 2LO en 1600 M 5XX) Tijdsein van Greenwich, Weerbericht 10.50 Londen, Daventry (365 M 2LO en 1600 M 6XX) Miss Irene Sadler en Mr. Clif ford Turner, Gold medallists at the Oxford Recitations. 11.20 Daveniry (1600 M 5XX) The Savoy Orpheans, The Savoy Havana Band, The Savoy Tango Band, uitgezonden vanuit The Savoy Hotel. Uitzendavond van de Nederl. Christ. Radio- vereenigano des avonds 8.10 met den zender van de N. S. P. Sprekers: Z.Exc. de heer G. J. Staal, oud- Gouverneur van Surinamede heer H. Pilon hoofd van de Land- en Tumbouwschoo' De Glindhorst. muzikale gedeelte wordt ver zorgd door liet H. D. O.-orkest. onder leiding van Francois Lupgens - Programma: 1. Win heden nu treden, Valerius: 2 Transvaalsch Volkslied, C. J. van Rees8. De Vlaamsche Leeuw. 4. Eerste gedeelte van de rede van Z.Exc. G. J. Staal, over: „Suriname en het zendingswerk van de Hernhuttergemeente in deze kolonie; 6. a. Kerkaria van Stradella, b Diés irae, diés ilia, Schubert; 6. Tweeds gedeelte van de rede van Z.Exc. G. J. Staal; 7 't Hijgend Hert der Jacht ontkomen. Psalm 42; 8. De heer H. Pilon over „Het Koning schap van den Boer", eerste gedeelte; 9. O, Heer die daar des Hemels tente spreidt, Va lerius; 10. Die Ehre Geilet aus der Natur, Beethoven; 11. Tweede gedeelte van de rede van den heer P. Pilon; 12. Er ruischt langs de wolken: 13. Holland is een heerlijk land; 14. Wilhelmus. Door FRANZ POHL. Geautoriseerde vertaling van SUZE VOS. Het was pas begin October, maar toch reeds heel herfstachtig. Een koude wind woei door de breeds, drukke straat van het deftige westen der wereldstad en rukte van de armzalige grootestads-boomen de laatste vale bladeren. De flaneerende elegante da mes en heeren droegen hun nieuwe winter kleren Voor de reuze-uitstalramen van het warenhuis, dat ook architectonisch de straat haar karakter* gaf, verdrongen zich men schen, verwonderd, verlangend en critisch de herfsl'-étalage bekijkend. Op de hoeken der straten stonden van 's morgens vroeg tot 's avonds laat boeken wagens; armoedige met boeken van „50 Pfennig het stuk naar keu- se" en betere soorten, waaraan men bijzon dere exemplaren en prachtbanden kon koo- pen. Men vond ook in het uiterlijk der ver- hoopers iets van den aard der boeken terug. Bij de mindere soorten boeken zag men man nen en vrouwen met grove gelaatstrekken die hun waar aanprezen, alsof ze op de markt stonden, terwijl bij de wagens, met vol zorg gekozen werken, mannen stonden, "wier intelligentie onmiskenbaar was. Wat zou die oude man met dat glad-geschoren ge zicht en die scherpe gelaatstrekken wel van huis uit zijn? Kalm en uit de hoogte leunde hij tegen zijn wagen- met waardigheid be diende hij zijn klanten. Men zag, dat hij wist Wat zijn boeken waard waren. Onderzoekend rustte zijn oog nu op het bleeke jongmensch, dat behoedzaam een boek uit een rij trok en oplettend doorbladerde. Twee klanten riepen den ouden man naar den anderen kant van den wngpn. waar zij in gebroken Duilsch over ?en graphisch werk marchandeerden. De jonge man stond nog steeds in het boek te adeif-n, zijn smalle hand streek met schu- e teprderheid over den bruin-leeren band, 0n donkeren oogen bleven lang op den ♦p1-rv°' *n gouden letters uitgevoerden ti- j *»Hiniitry S. Mereschkowski, „Leonardo inei" rusten. Zijn boekenmap had hij op den wagen gelegd; deze lag open en er keken boeken uit Langzaam ontgleed het boek aan de hand van den jongen man, hij ging weg. maar na een paar slappen keerde hij lerug; zijn map lag er nog. De oude man was nog steeds aan den anderen kant van den wagen bezig, men hoorde een luid ge sprek. De jonge man greep met de linker hand naar zijn map; zijn rechter rustte op het boek en langzaam schoof hij het in zijn map. Na enkele stappen was hij midden in het gewoel der raenschen. Met zijn boeken map vast onder zijn arm gedrukt, liep hij langzaam door; zijn kleeren waren veel te dun en hij bibberde nu en dan van de kou, zijn blik nam niets op van het drukke bonte leven, dat hem omgaf. Hij bonsde tegen een heer aan, die woedend „vlegel 1!" bromde. Hij liep maar steeds verder, ging door stille zij- staten, die smal en donker waren, bleef voor een hoog huis slaan, trad binnen, liep door gangen over donkere binnenplaatsen, einde- looze trappen, maakte een deur open, kwam in een klein, kaal kamertje, legde de map op de tafel en wierp zich óp het bed. Het was avond geworden en donker in de kamer, waarin het jongmensch nog steèds op zijn bed lag. Er werd aan de deur gekloptl Hij ontstelde hevig, maar het was slechts zijn hospita: „Mijnheer, maakt u eens open, ik breng u de lamp!" Ik kan nu niemand zien, dacht Werner, en hij liet zijn hospita de lamp voor de deur zetten. Toen^hij hoorde, dat de vrouw weg was, haalde hij de lamp naar binnen, zette haar op tafel en ging toen zitten. Met zijn hoofd in de handen, dacht hij na: Ik ben nu een dief 1 Ik heb een boek ge stolen! Hoe kon ik dat doen? Hij zag zich weer aan den wagen staan, den „Leonardo da Vinci" in de hand, waarvan hij zoo vee1, hield en dien hij al zoo lang had willen heb ben. Nooit had hij geld genoeg gehad, om dat dure boek te koopen. Hoe kon dat ook? hij, een arme student! Zonder ouders, zonder iemand, die zich om hem bekommerdeI Die paar mark, die hij met schrijfwerk verdiende waren nauwelijks genoeg voor een nog zoo eenvoudig bestaan I 20 Mark kostte dat boek! Hij lachte bitter bij de gedachte, wat 20 Mark voor hem was. Hij had zulke kostbare boe ken alleen kunnen leenen, en hij vond de bi bliotheekboeken afschuwelijk, waarin dui zend oogen gekeken hadden en waarvan de bladen door tallooze handen waren aange- raakt. Maar hoe had.hij dat boek zoo maar 1 kunnen wegnemen? Ieder oogenblik kon er iemand in de kaïper komen, de hand op zijn schouder leggen en hem wegbrengen. Daar is een groot, somber huis met vele, vele ra- men en aan alle is traliewerk en bleeke, leelijke gezichten kijken er uit en uitgeteer de handen klemmen zich om de tralies. En hij zelf is daar, hij Franz Werner, die zich tot iets hoogs geroepen voelde. Ontzet sprong hij op en liep door de ka mer. Hij viel weer op den stoel neer, zijn beenen konden hem nauwelijks nog dragen. De map lag op de tafel. Werner nam de boeken er uit, die hij er na het college in gedaan had. Daar was ook Mereschkowski's „Leonardo da Vinei". Schuw keek Werner naar het boek, een smartelijk lachje speelde om zijn mond. Hij sloeg hef boek open, dat een menigte prachtige afbe *l lingen bevatte Dat was de „Mona Lisa". Zij glimlachte ver leidelijk, alsof de wereld voLteere, lokkende geheimen was. Daar was de „Johannes" uit het Louvre. Half vrouw, half man van bo- venaardsche schoonheid. Werner's blik bleef op het „Avondmaal" rusten. Werner was niet godsdienstig, hij ging nooit naar de kerk bad nooit. Maar deze afbeelding greep hem met een raadselachtige macht aan. Het hoofd van den Heiland, dat een goddelijke zacht heid uitstraalde, was even gebogen; zijn han den openden zich als wilden zij allen bij zich roepen, die vermoeid en belast waren. Een oneindigen droefheid, die zacht en smar telijk tegelijk was, vervulde Werner's ge moed en zijn hoofd viel op de tafel en op het open boek. Den volgenden morgen scheen de zon hel der in de kamer. De wind was gaan liggen en de hemel stond ïtaliaansch blauw boven de huizenzee. Het beloofde, een van die herfstdagen te worden, waarop alles glanst. Werner stond op, bleek, met donkere krin gen om zijn oogen, maar toch met de uit drukking op het gelaat van iemand, wien een genomen besluit zekerheid geeft. Hij wilde het boek nu gewoon terugbrengen I Hij was niet weggehaald, de oude man had misschien niet eens gemerkt, dat het boek er niet meer was. Buiten begroette Werner zachte lucht en zonneschijn en hoe nader hij aan zijn doel kwam, des te breeder en zonniger werden de stralen. Op den hoek stond al de wagen en de oude man wa9 bezig de boeken te schikken. Werner's moed was als wegge vaagd, zijn keel werd toegesnoerd en het scheen hem onmogelijk nader te treden en te zeggen: „Hier is het boek, dat ik gisteren gestolen heb!" Werktuigelijk kwam hij bij den wagen, toen de oude man hem zag. Onderzoekend keek hij hem aan. alsof hij in zijn bioeke ontdane trekken wilde lezen. Werner hield krampachtig zijn map omvat, waarin het boek geborgen was. Hij wilde spreken, maar kreeg geen woord over zijn lippen. Daar ont stelde hij de oude man sprak hem aan. „Wel, u brengt me zeker het boek terug; dat is mooi van ui" Werner greep zwijgend in zijn rnap, haalde het boek er uit en gaf het aan den ouden man. Maar deze glimlachte eigenaar dig en zeide: „Houd het!" Werner begreep niet. Wat had hij ge zegd? „Houd het!"? Hoe was dat mogelijk, hij had het boek stilletjes weggepakt, bracht het nu terug, voorbereid op terechtwijzin gen, zoo niet erger, en nu mocht hij dat boek houden? „Ja, ik weet niet ik bogrijp niet," sta melde hij. De oude man glimlachte hem vriendelijk toe: „Kijk, ik heb u dikwijls gadegeslagen, zooals u van den eenen wagen met boeken naar den anderen gaat, nu en dan een boek er uit neemt en inkijkt. Aan de wijze, waar op de menschen de boeken er uit halen en aam wat zij nomen, ken ik mijn luitjes, zij verscheuren den omslag, stoolen de hoeken 9fcuk en leggen het boek dan ergens neer. U nooit! Zorgzaam bekijkt u de boeken en trekt er mei de grootste voorzichtigheid een uit. En steeds een boek met een bijzonderen degelijken inhoud. Zoo heb ik geweten, dat u een fijngevoelig, beschaafd mensch is. Maar nooit hebt u iets gekocht, u moest dus arm zijn. Ja en weet u, toen heb ik zoo dikwijls aan mijn eigen jeugd gedacht; ik ben ook zoo arm geweest en wilde ook zoo graag mijn geest ontwikkelen en moois boeken hebben. En daarom had ik er tl eens over gedacht, of ik u Qiet eena zau aanspreken en u een van die boeken aar- bieden. Ik kan het doen. Ik ben een oudkJ man en heb weinig noodig, ik heb een. klein pensioen en ook nog verdienste® door mijn boeken. Voor een eigen winkel heb ik geen geld genoeg, maar zoo'n wagen heeft ook zijn goede zijden, je bent in de frissohe lucht en ziet veel menschen voorbijkomen. Ja, maar wat wilde ik zeggen" hij dacht ovem na o ja, weet u, beste jongen, toen u gisteren dat boek wegnam ik heb dat wel gemerkt I kreeg rk een steek in mija hart. Zonder u te kennen, hield ik u naar uw uiterlijk voor een fijn menech. Ik dacht: heeft jou, oude domkop, je menschen-kennis zoo in den steek gelaten? Ik kon gister avond niet in slaap komen, z6ó beeft die teleurstelling mij gehinderd. Maar toen u zooeven opeens voor mij stond en rk aan u zag, wat u kwam doen. herademde ik 1 Het was niet aJleen om het boek, daar over kon ik wel heen komen Omdat u mij dus bewzen hebt, dal ik toch een menschen kenner ben en omdat het boek zoo naar uw 9maak is houd het.r Werner bleef slaan zonder zich le bewe gen; hij greep aarzelend naar hel boek en^ hield het in zijn opgeheven hand: „Hoe zal ik u danken!" Zijn oogen vu-lden zich met tranen, „li bent zoo goed fluisterde hij. De c-udo man wendde zich af en verschikte wal aa® de boeken. Een jong meisje kwam bij dec wagen en vroeg: „Hebt u voor mij wat erg boeiends om te lezen?" Werner keerde zich om en ging lang zaam heen. Door de breede straten der wereldstad, waarover de herfstzon helder schijnt, lcopt een jongmensch, bleek, met donkere oogen: hij heeft een map onder zijn arm en h"udf een in leder gebonden boek met goud op snee in zijn hand. Nu en dan blijft htf staan kijkt in het boek en glimlacht g»* lukkig voor zich heen, BI

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9