No. 20146. VRIJDAG 13 NOVEMBER Anno 1926. pffjciopfq kennfertpvina. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. GEMENGD NIEUWS. LEIDSCH DAGBLAD PttIJS DER ADVERTENHEN SU CU per regel. Bij regelabonnemeot belangrijk lageren prqa. Kleine iVdverlenliën, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Calerdags 60 CU. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 CU. porto te betalen. Bewijsnummer 6 CU. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 8 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. 0.18. „0.18. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18. tel. 1225 is ZATERDAG en ZATERDAGAVOND verkrijgbaar: SCHEL- VISGH a f 0.11. SCHOL a f 0.17—f 0.40 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester Leiden, 13 November 1925. 6455 Verkiezingen Kamer van Koophandel en Fabrieken. Gisteren is een vergadering gehouden van organisaties, betrokken bij de verkiezingen voor de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland, welke is bepaald op 20 dezer. De verschillende uit het district aan wezige organisaties kwamen overeen, de verkiezing zonder strijd te doen afloopen en dus bij enkele candidaatstelling te doen ge schieden. De aftredende leden voor het grootbedrijf, die zich herkiesbaar hadden gesteld, werden opnieuw candidaat gesteld, namelijk de heeren: P. Boot Sr., Leiden; D. ,ten Cate Brouwer, Alphen a. d. Rijn; N. C. F. van Ginkel, Leiden, en P. A. de Gooyer, Leiden. Voor de beide andere aan de beurt van af treden zijnde leden van de afdeeling groot bedrijf, do heeren Arnold Smits, die ontslag heeft genomen wegens vertrek uit Leiden, >n J. Sprey, te Alphen aan den Rijn, die 3ich niet herkiesbaar stelt, werden^ candi daat gesteld de heeren P. Wouterlood, te Leiden, en H. Jongenburger, te Alphen aan den Rijn. Ook de tot de afdeeling kleinbedrijf be- hoorende aftredende leden, die zich herkies baar stelden, werden opnieuw candidaat ge steld, namelijk de heeren: C. G. J. Alkemade, Noordwijk; G. J. M. J. Molkenboer, Leiden; A. Mulder, Leiden; R Ouwehand, Katwijk a. Zee en J. van der Steen, Leiden. In de plaats van den heer C. van Schie, te Katwijlr-aan Zee, die zich niet herkiesbaar stelde, werd candidaat gesteld de heer J. B. Dijkdrent, aldaar. Vier maanden in Indie. Lezing voor „Oost en West". Gisteravond hield de heer C. K. Elout, redacteur van het „Algemeen Handelsblad", op uitnoodiging van de Leidsche afdeeling dfer Vereeniging „Oost en We9t" in de Nutszaal een lezing, dioar lichtbeelden ver duidelijk I, getiteld: ..Vier maanden in Indië". De slechts matig bezochte vergadering wanneer wij althans niet meetellen de leer lingen der hoogste klasse van de H. B. S. tnet 5-jarigen cursus, aan wie het aandach tig luisteren blijkbaar moeilijk viel werd met een kort welkomstwoord door den voorzitter, den heer J. A. van Hamel, ge opend, in het bijzonder gericht tot den spreker, die zich bereid had verklaard hier de indrukken van zijn Indische reis te wil len weergeven. Daarvoor gaf hij hem het woord De heer Elout ving ahn met de opmer king, dat iemand, die slechts vier maanden in Indië is geweest, en in Leiden, de stad der Indische specialiteiten, zal optreden, het gevoel krijgt als van Daniël in den leeuwen kuil. Er zullen er hier wellicht zijn, die veel meer van Indië weten dan hij, die zich feitelijk als toerist beschouwd, in de vier mcanden daar heeft kunnen opdoen. Nu is ei voor hem-echter een troost: Indische spe cialiteiten zijn het meestal, hier zoo min als in Indië, niet met elkaar eens. Mocht een hem ongelijk geven op eenïg punt, dan is er allicht een ander, die het wel met hem eens is. Na deze algemeene opmerkingen werden een reeks fraaie en zeer duidelijke, licht beelden vertoond, waarmede de spr., die de beelden op vlotte en dikwijls leerzame wijze toelichtte, zijn gehoor als bij vogelvlucht rï?.ör .°*en Sanschen Archipel voerde, waar bij hij korte uitstapjes maakte op volken en staatkundig, architectonisch en econo misch gebied, terwijl hij ook medcdeelingen deed over de zoo rijke flora en fauna in Indië. Na een korte pauze werden we wederom aan de hand van de lichtbeelden, door Java geleid cn vertelde spr. nogmaals van het leven en werken van de inlanders, die niet, zooals de Europeanen meestal willen doen gclooven, lui zijn, maar die zich in hun arbeid niet kunnen aanpassen aan het in Europa geldend tempo van werken. Van hun werklust cn vlijt getuigen onder meer do, sawahs, hoog op de berghellingen aan gelegd. Als een inededeeling, die zeker ook het vermelden waard is, moge de meonini. van den spr. gelden, dat, hoewel Java nog phjd het voornaamste eiland voor ons in, ,.e kuhenbezittingen bezig zijn het op zij en oorbij te streven, wat spr. met cijfers over •?yo"r v^n verschillende producten als jsi» Petroleum, rubber enz. slaafde. .00a's spr. met een inleiding do licht- ce.uenvertooning aati kondigde, zoo srrak hij ook nog een slotwoord,- waarin hij be schouwingen van en in verbond met Indië ten beste gaf en de verhouding t issclien moederland en koloniën schetste Nederland heeft voor Indië veel goeds gedaan, o.a. ten opzichte van de hygiëne, de rechtspraak, de algemeene veiligheid. Wij hebben echter ook fouten gemaakt Als een der voornaamste fouten noemde spr. de miskenning ian het eigen werktempo van den Indonesiër, die niet op dat van het Westen is aangewezen. Spr., een en ander bctoogend. bedoelt hier mede den invloed van den ondernemer, niet van de Regeering als zoodanig. Wat de Re geering aangaat- het groot voordeel, door haar gebracht, is het vormen van een eenheid, waar vroeger de verschillende dce- len der bevolking, een 50 millioen .vielen, I niet alleen los naast elkaar leefden, maar j zelfs een tegenstelling vormden. Die een- j heid, zij moge kunstmatig zijn, is van groole I bcleekenis. Daardoor is een inwendige rust j en orde geschapen, die ock voor de econo- mische en cultureele ontwikkeling bevor derlijk is. j Er wordt veel gesmaad op de Indische ondernemers. Er wordt steeds den nadruk opgelegd, dat zij er kapitaal weghalen. Dat i3 onjuist. Zij brengen er ook kapitaal Om dit aan te tooncn, ging spr. de groote onder nemingen ter exploitatie van de suiker en de petroleum en andere productie na en meer in het bijzonder behandelde hij de gestie van de Ned. Pakketvaart-Maatschap pij. Het Nederlandsch kapitaal, daarin ge stoken, schept arbeid en welvaart, ook onder i de inlandsche bevolking. Een en ander wera j door spr. met cijfers aangetoond. Heeft hij voor de economische beleekenis J van" den ondernemer in Indië recpect, voor de Indische ambtenaren, die er hard werken en een moeizaam leven -leiden nog meer, Daarbij valt weg het verschil dat er zou j bestaan lusschen de ambtenaren in Leiden opgeleid en die doortrokken met den geest, die men zich voorstelt in Utrecht te be werken. Het denkbeeld, dat de Oosterling een minderwaardig menschentype zou zijn, is niet enkel bij de ambtenaren, maar ook bij de ondernemers er uit. Ook de inlander zelf wordt zich zijn beteekenis bewust. Er groeit een nationale beweging, welke wij volgens spa-., gerust kunen steunen en langs evolu- tionairen weg, rekenend met het langzame Oostersche tempo, de bevolking lot meer dere zelfstandigheid opvoeden. Daarvoor is wenschelijk, dat met de exploitatie van den bodem krachtig worde voortgegaan. Dit is noodig, ook voor dc nationale ontwikke ling van Indonesië zelf. Zoo zullen wip daar ook in het belang van de sociaal-economische ontwikkeling nog lang kunnen blijven de mandataris, waartoe de historie ons heeft aangewezen. Er volgde op deze rede, die met aandacht werd gevolgd, een langdurig applaus en de heer Van Hamel was de tolk der vergade ring, toen hij den lieer Elout hartelijk dankte en een tot weerziens toeriep. Vereeniging „Het Centrnmbelang". i Door een aantal winkeliers, alle wonende in den omtrek van Nieuwe-Rijn, Vischmarkl en Botermarkt werd eenigen tijd geleden bovenstaande Vereeniging opgericht Gister- avond had in café „De Graanbeurs" de eerste openbare vergadering plaats, waar j voor vrij groole belangstelling bestond. Er had zich bereids een voorloopig be stuur gevormd, dat als volgt was samenge steld: L. C. Schrijvers, voorzitter, P. Sleg- lenhorst, vice-voorz, W. F. v. d. Reyden, 1 ec-rste secr., B. A. Devilëc. 2de secr., F. F. Vlieland Jr., penningen., H. C. J. de Haan en P. Weyenberg. commissarissen. De heer Schrijvers heette alle aanwezigen hartelijk welkom en zette in het kort het doel der Vereeniging uiteen. Hoofddoel is de verbetering van den Nieuwe-Rijn, die als verkeersweg absoluut onvoldoende is; ver der stelt de Vereeniging zich ten doel ver beteringen aan te brengen in de verlichting ter plaatse, die zeer veel te wenschen over- i laat, kortom verbetering van alles, hetgeen medewerken kan om dit stadsgedeelte tot het centrum van den Leidschen winkelstand te maken. Reeds eenige maanden geleden, in Mei van dit jaar, werd een uitvoerig re quest gezonden aan B. en W., waarin werd gewezen op den onhoudbaren toestand van den Nieuwe-Rijn als verkeersweg en zie daar van deze zijde werd steun toegezegd. Doch de vreugde was slechts van korten duur, want eenige dagen later werd een tweede officieel schrijven van B. en W. ontvangen, waarin de toezeggingen, in het vorige schrijven gedaan, weer werden ge- nnnulecrd. Het bestuur zal niet direct bij de pakken neer en diende een tweede request in, waar op ten antwoord werd gegeven, dat de hier voor benoodigde gelden zouden worden uit getrokken op de begrooting voor het jaar 1927. Kort geleden werd ten slotte besloten een request aan den raad te zenden om aldus het doel te bereiken. Om reeds nu de aan dacht van het koopend publiek op de win kels van deze omgeving te vestigen, werd door het bestuur in overleg met de winke liers besloten een winkelweek te organisee- ren cn wel van 2028 November a.s. Nadat eerst nog de heer Devilée de notu len der vorige vergadering had voorgelezen, die onveranderd werden goedgekeurd, wer den de discussies over dit punt geopend. Allereerst deelde de heer Schrijvers nog mede, dat deze winkelweek niet bedoeld is als een etalagewedstrijd, doch uitsluitend bestemd om hel publiek te trekken Met opzet werden daarom de data vlak voor Sint-Nicolaas gekozen; er zal bovendien een aliraclie aan deze winkelweek verbonden zijn. beslaande uit een raadwedstrijd om fraaie prijzen. Ieder winkelier of zooveel als er letters zijn, ontvangt een letter, die te zamen een spreuk vormen; ieder winkelier plaatst deze letter in zijn étalage op een wijze, zoodat zij nieUdirect in hel oog valt. Door dezen aar- digen wedstrijd zijn de winkeliers ervan ver zekerd vele kijkers voor hun étalages te krijgen. Behoudens eenige opmerkingen van on dergeschikt belang, vond dit plan bij de aanwezigen algemeene instemming. Getracht zal worden aam de opening en de sluiting een eenigszins officieel karakter te geven. Bij de rondvraag stelden vrijwel alle aan wezige winkeliers een prijs beschikbaar voor den komenden raadwedstrijd, terwijl rede lijkerwijs gesproken verwacht mag worden, dat velen van de niet-aanwezigen zullen volgen. Zulks kan niet anders dan aan de animo onder de deelnemers ten goede komen. De voorzitter sloot hierna de vergadering onder dankzegging lot de aanwezigen voor bun tegenwoordigheid en hij spoorde allen aan tot medewerking en uiterste inspanning ons deze eersle onderneming van de jonge Vereeniging zoo succesvol mogelijk te doen slagen. Wetenschappelijke Voordrachten over liet Katholicisme. Gisteravond hield pa-of. J. P. Verhaar, uit Warmond, in het Universiteitsgebouw (Klokslceg 23) alhier zijn tweede academic- voordraoht over „De Goddelijke Heraut Je zus Christus". In aansluiting aan zijn eerste voordracht waarin spreker een pleidooi had gehouden voor de noodzakelijkheid van een leven na den dood, van het beslaan van God en van de noodzakelijkheid der religie, zotte spr. in een inleidend gedeelte uiteen: vooreerst, dat slechts één religie waar en goed en dus noodzakelijk kan zijn, indien God Zelf één bepaalde religie zou hebben aangewezen on geopenbaardten tweede, dat hot histo rische feit der Godsopenbaring (indien het geschied Is) moet kunnen worden aange toond door historisch-betrouwbare docu menten ten derde, dat een dergelijke Gods openbaring feitelijk afdoende kan worden aangetoond uit verschillende kislorisch-be- trouwbare documenten, vooral uit den Bij bel; ten vierde, dat uit die documenten bovendien blijkt, diat deze Godsopenbaring vooral is gebracht door Jezus Christus (Hebr. 1 1—2). In het tweede deel behandelde spr. zijn hoofdstelling, n.l Jezus Christus is niet alleen een goddelijke Leeraar, maar de Zoon van God levens, die door den Vader gezonden werd om aan de menschen een goddelijke leer te prediken. Deze stelling werd aldus bewezen: Jn de eerste plaats werd met verschillende Schrif tuurplaatsen aangetoond .dat Christus her haaldelijk verklaarde een goddelijke zen ding te hebben, een goddelijke leer te pre diken, Zelf God te zijn. In de tweede plaats werd betoogd: Welnu Christus heeft, toen Hij dit verklaarde, de waarheid gesproken. Spreker beriep zich hiervoor op twee argumenten: a. een his- torisch-wijsgeerig argument: Christus be roept zich herhaaldelijk ter verificatie van zijn beweringen op de vele wonderen, welke Hij verrichtte. Welnu, dit beroep is afdoen de, daar wonderen (gelijk uitvoerig werd aangetoond) alleen door God Zelf kunnen geschieden. De onfeilbare God Zelf beves tigde dus door Zijn goddelijk zegelmerk de waarheid van Christus' beweringen. Jezus Christus sprak dus waarheid, toen Hij zich een Godsgezant, ja, de Zoon van God noem de; b. Een psychologisch-etisch argument, hetwelk aldus werd opgebouwd: uit de Evangelieverhalen blijkt, dat de Christus door zulk een sublieme heiligheid en zede lijke zieleschoonheid uitschitter!, dat dit de zedelijke kracht Van alle menschen te boven gaal. Vooral werd dit toegelicht door een uit voerige uiteenzetting van het machtige pro gramma der Bergrede, hetwelk op zoo ecla tante wijze in Jezus' eigen leven werd ge realiseerd. Deze beschouwing dringt ons de conclusie op: dit kan geen bedrieger zijn, maar moet een Leeraar der waarheid zijn; dit kan zelfs geen louter-menschelijke ver schijning zijn, maar moet God Zelf wezen. Sprak Christus dus de waarheid, aldus besloot spreker dan is Hij ook een Gods gezant, dan is Hij wezenlijk de Zoon van God, dan is ook Zijn leer, Zijn religie, een goddelijke religie, en derhalve de eenig- ware en de eenig-goede religie, welke door God gewild is, en dus voor alle menschen noodzakelijk is. Ont wikkelings a v ond. Gisteravond werd in het Wijkgebouw „Geloof, Hoop en Liefde", Langestraat, weer een ontwikkelingsavond gehouden, waar de heer J. F. de Ren sprak over Hugo de Groot, bij ioder, althans bij name be kend., al is het alleen maar door de „boe kenkist". Op eenvoudige, maar duidelijke wijze schetste de heer De Ren, welk een groot man op godsdienstig en staatkundig gebied De Groot was. De Groot, de grond legger van de idee „Vrede door recht", vol tooide in 1Ü25 zijn wereldberoemd werk „Over het recht van Oorlog en Vrede", reden waarom dit jaar op tal van plaatsen Huig de Groot is herdacht. Meer werken,' o.a. „Over de waarheid van den Chrislelijkcn godsdienst" deed Hugo de Groot in 't licht verschijnen. De heer De Ren schetste het leven van Hugo de Groot, die op 11-jarigcn leeftijd at aan de academie te Leiden kwam, op 15-jarigen leeftijd in de rechten promo veerde. en die om zijn geloof later gevan gen werd gezet en zijn leven in ballingschap moest eindigen. Aan de. hand van een paar gedichlen van De Groot zelf loonde de spre ker aan, dat het niet waar kon zijn. wat Pater de Greeve in zijn rede bij do Canisius- feesten onlangs te Nijmegen zei, n.l. dat De Groot in 'l laatst van zijn leven Katholiek was geworden. Volgens persverslagen noem de Pater De Greeve Canisius grooler dan den „Katholiek" De Groot. Neen, tot zijn dood was hij een volgeling van Arminius, dus Remonstrant en aan zijn sterfbed te Lubeck stond een. Lulhcrsch predikant. Zijn lijk is in de Nieuwe Kerk te Delft begraven. Een welverdiend applaus volgde op d* met groole aandacht gevolgde rede. De toestand aan de Leidsche Veemarkt. Waar er dc vorige week om het marktter rein heel wat stagnatie plaats gehad, naar aanleiding van het feit, dat bij den aanvoer van het vee er geen rekening mee was ge houden, dat deze op dien morgen in plaats van te zeven uur om acht uur werd ge opend, waardoor de locgangen der markt als het ware werden verstopt, zeer ten nadeele en tot ongerief van het gewone verkeer, heb ben wij vanmorgen ons persoonlijk verge wist omtrent den toestand. Ook vandaag was het een drukke markt met veel aan voer. In verband met de weinig gunstige ligging van de Leidsche veemarkt, zonder een behoorlijk voorplein en met nauwe toe gangswegen, waarvan dc voornaamste de Slationswcg-Steenstraat ook nog een drukke verkeersweg is, is het in den tijd van grooten aanvoer op de markt, altijd moeilijk om voor en tijdens dé opening de zaken be hoorlijk te doen marcheeren. En omdat ver leden week het meeste vee een uur te vroeg kwam moest er wel stagnatie ontstaan. Wij zullen hier dc vraag niet meer stellen, of niet de marktdienst die dit vermoedde, extra maatregelen had kunnen cn moeten nemen, maar conslateeren nu liever met voldoening dat vandaag dc markt weer ongeveer het gewone verloop had. Veehandelaren en veehouders voerden nu de dieren later aan en het markttoezicht had alle gewcnschte maatregelen vooraf genomen liet haperde hier en daar nog wel eens, maar stagnatie van beteekenis had ditmaal niet plaats. En het verkoopen van vee vóór de markt was geopend, waardoor de gemeente het markt- geld derft, nam ditmaal slechts onbeduiden de proporties aan. Geheel kan dat nooit wor den voorkomen. Het is nu maar te hopen dat de marktdienst, straks, wanneer' de opening der markt wederom met een half uur wordt verlaat, vooraf de noodige maatregelen j neemt waardoor de stagnatie tot den meest onbeduidenden omvang wordt teruggebracht. Een gewaarschuwd man geldt voor twee. Bij Kon. besluit is herbenoemd lol lid van den Voogdijraad alhier mr. A. van der Eist. De examens voor krankzinnigenver pleging zijn voortgezet met de candiduten uit „Endegeest". De uitslag is als volgt: Aanvullingsexamen, één candidaat; ge slaagd H. G. Kloppenburg.. Derde gedeelte (oud) 3 candidaten; af gewezen twee, geslaagd L. M. van den Broek. Bovendien slaagde J. H. ter Wen, uit St.-Bavo, te Noordwijkerhoul. De examens worden voortgezet. Wij kunnen melden, dat de N.V. Emile Schulze Zonen's Mij., alhier, met de door haar geïmporteerde „Küpperbusch gasfor- nuizen gisteren op de gastentoonstelling, te 's-Gravenhage, bij een gehouden kookwed- strijd een schitterend resultaat heeft bereikt, aangezien de kookster op haar fortuis met den eersten prijs werd bekroond, wegens het laagste gasverbruik (ruim 100 Liter la ger dan de overige merken) en de uitste kende hoedanigheid van het gekookte maal binnen den kortsten tijd. Kolonel King, waarnemend comman dant van het Leger des Ileits in Nederland (stichter William Booth) zal a.s. Donderdag onze gemeente bezoeken lot het leiden van een openbare samenkomst in de „Legerzaal (Langebrug 4). De kolonel heeft een loop baan van ruim 38 jaren als officier, waar van hij vele jaren werkzaam was in Zuid- Afrika. Bij de door den architect C. Ponsen gehouden openbare besteding voor den bouw van 113 arbeiderswoningen te IJmui- den ten Raadlhuize te Velsen, waren inge komen elf biljetten.O.a. was ingeschreven door M. 'Fokkens, te Groningen .perceel A voor f 236.740 .perceel B voor f 3300 en door Gebr9. Stikvoorf, alhier. A voor f 247.000 cn A en B samen voor f 250.000. BINNENLAND. Van 20 tot 28 November a.s. organiseert de Ver. „Het Centrnmbelang" te Leiden een winkelweek. De Pers over den politieken toestand. Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake de be- greeting van Binnenlandsche Zaken en Landfaonw. Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot verlenging van den termijn, genoemd, in art. 88a der Tabakswet. Salarissen van het P. T. T.-pcrroneel Verlofcregsiing spoorwegpersoneel. BUITENLAND. Nog altijd varwarring in Frankrijk. De Italiaansche schuld aan Amerika is geregeld. De Doitsche Rijksdag tegen 20 dezer bij eengeroepen. 23. Nov. Locarno-behandeling. Een Engelsche onderzeeër wordt vermi6t> Als verdacht van diefstal van een partijtje schoenlecr ten nadieele van de Rijtsschoonmakcrsweffeplaals alhier zijn door de politie aangehouden de 49-jarigL- J. J. J. S. cn dc 23-jarige J. van I., beiden in genoemde inrichting werkzaam. Gisteravond bezweek op de Korte Mare de voorvork van con rijwiel, waar door de berijder Jac. v. d. W. legen de slraait sloeg, en bewusteloos bleef liggen. Na door dr. Driessen van den Eerste-llulpdicnsl tol hel bewustzijn te zijn gebracht, werd de man per auto naar zijn woning overge bracht, waar bloak, dat hij eenige schaaf wonden aan hel hoofd bekomen had. Hel aanlal werkzoekenden, ingeschre ven bij de Arbeidsbeurs, alhier op 12 Nov., bedraagt lolaaJ G56, legen 12 Nov. 1924 719 Het strand zal de volgen de week vaoi Scheveningen tot Katwijk op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag telkens van halflwaalf v.ra. lot halfdrie n.m. onveilig zijn wegens schieten met ge schut. Dc aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand slechts dan weder voor liet publiek toegankelijk is, wanneer de vlag gen, waardoor de onveiligheid van hel strand wordt aangeduid, zijn ingehaald. "De Ned. Bond van Planten- handelaren had besloten, om op de a.s. We reldtentoonstelling te Philadelphia in 1926, uit te komen met een collectie bollen en planten ter waarde van' f 100.000. Dr Mor- latt, president van den Board of Horticul ture, heeft gemeend, geen ontheffing te moe ten verleenen van de betreffende invoerbe- palingen. Anderzijds achtte de Bond het niet gewcnscht, de planten anders dan tnel kluit te verzenden, aangezien in dit geval niet gewaarborgd zou zijn, dat de inzending aan het gestelde doel: een goed beeld te geven van de Nederlandsche kweekkunst, zou voldoen. Naar aanleiding van deze beslissing heb ben de Nederlandsche deelnemers aan de Wereldtentoonstelling besloten, zich terug te trekken. Dit geldt niet alleen voor de inzendingen der kweekers, doch ook voor de verdere Ne derlandsche deelneming, met name de In dische inzending, welke in het Commercial Museum zou worden ondergebracht Voor dt-ze inzending hadden vooraanstaande Ne derlandsch-Indische concerns bun steun toegezegd, terwijl ook van ufticieele zijde medewerking zou worden verleend. Een ge deelte der geëxposeerde collecties zou na afloop aan het Commercial Museum worden aangeboden. Dit gaat nu niet door. De „Voorw." meldt, dat bij de Rotterdamsche Trainwegmaatschappij (Rot- terdamsche Stoomtram) twintig menschen zijn ontslagen, omdat zij Zondag een door de Ned. Vereeniging van Spöor- on 'Ircrn- wegpersoneel belegde vergadering heblen bezocht. Naar aanleiding hiervan is een -no tie aangenomen, Waarin felle afkeuring '-ver deze daad van de directie wordt uitgebro ken en de vergadering zich solidair ver klaart met het personeel der R. T. Al. De geloofsverandering van Woerdens burgemeester. In de Raadsvergadering van Woerden was inge komen een brief van den heer C. J van Eijk, dat hij ontslag neemt als raadslid. Als zijn opvolger zal worden aangewezen do heer Van Wijk. Bij de rond/vraag zeide de lieor Groenen dijk (a.-r.): Ik acht mij verplicht, namens

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1