No. 20145. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 12 November Derde Blad. Anno 1925. UIT DE OMSTREKEN. %Jr - wri, Hillegom. De heer H. P. Benkemper al- Vier is te Amsterdam geslaagd voor het txamen M. O., staathuisho uókunde en sta tistiek. Noordwijk. Loop der bevolking. —- Aan gekomen personen: Deun, N., Diensbode, van Ilpendam, De-Ruyterstr. 2b. Eijken, K W. A., Hulpmonleur, v. Rotterdam, P. Heinstr. 19 M. J. J. Wynekus, geb. Veekman, Kokin, van Den Haag, Voorstr. 97 Reyneveld, P. C., Kruddeniersbed., van Voorschoten, Schoolstr. 70b. Wed. Roeleveld, geb. Keus., zonder beroep, van Den Haag. De Ruyterstr. 28. Van Beve len C. A. en J. M., zonder beroep, van Sassenheim, Hoofdstraat 81. Vertrokken personen: Z. M. v. Zonneveld naar Utrecht. Oude Gracht 322bis, A H. v. Kesteren. arbeider, naar Noordwijkerhout, Schelpweg 67; E. J. Ditscherlein, dienst bode, Den Haag, Frankenslag 187; G. W. A. Soedc, banketbakker, naar Amsterdam, Oude Kerkplein 62; M. G. Berbee. naar Voorhout; G. J. van der Meer, boekhande laar, naar Ginneken, Baronielaan 270. Gemeenteraad. Aanwezig 1-2 leden. Afwezig met kennis geving de heer Admiraal. Voorzitter de heer jïrr. Van Panhuys, burgemeester, die de vergadering met ge bed opende. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd vastgesteld. Voor de voorzitter de gewone agenda volgde wijdde hij een woord van dankbare herinnering aan den heer Alkemade, van 1905 tot 1913 lid van dit college, wien vele leden uit dien tijd zich nog wel zullen her inneren. Het is een verlieB voor de gemeen te dat hij haar is ontvallen en spr. is over tuigd dat zijn nagedachtenis ook hier in 'dankbaar aandenken zal blijven. Voorts wijdde hij eenige woorden aan de tieuwe raadzaal waarin de Raad voor het eerst vergadert. Hij meent dat de zaal een goeden indruk maakt en aan haar bestem ming voldoet. Later zal de Raadzaal, in ver band met meerdere veranderingen van het Raadhuis worden ingewijd. De z'aal die lang werpig rechthoekig is en donkerbruin is ge kleurd, is in sober-deftigen stijl gehouden. Een groote staanklok met Westminster slag werk behalve de noodige stoelen en groo te tafel, het eenige meubelstuk. De pers en publieke tribune, die zich achter in de zaal bevindt met aparten ingang, is van de zaal gescheiden door een balustrade en zoo noodij met een gordijn. Zij is ruim en mede keurig ingericht. Wij erkennen met den voorzitter dat de toestand hierdoor veel ver beterd is en dat deze zaal nog zal voldoen ook al breidt de gemeente zich aanmer kelijk uit. Hierna deed de voorzitter medcdeeling van eenige ingekomen stukkenbehalve en- dele disposities van GecL Staten, de mede- deehng dat aan den heer Klunder is toe gekend een pensioen groot f 340 en verder een adres van St. Jeroen, betreffende wo ningbouw en een adres van de werklieden- vereeniging St. Paulus betreffende de in stelling van een Centrale Commissie voor georganiseerd overleg, welke adressen wer den gesteld in handen van B. en W. om praeadvies. Eindelijk een verzoek van Ad. K. Bolhuis en J. Heemskerk, ondernemers van een autobusdienst NoordwijkHaar lem voor het aanwijzen van een standplaat* De voorzitter zegt dat reeds eon stand plaats voor autobussen is aangewezen. B. en W. willen echter het verzoek nog wel eens nader overwegen. Hierna werd aangovangon met do ge schreven agenda. Allereerst werd behan deld het voorstel tot liet verstrekken van een voorschot aan de bouwvereeniging St .Jeroen tot dekking van het bedrag, waarmede het door het Rijk toegekende voorschot is overschreden. Dit bedrag oe- loopt f 5297.37. Na ruggespraak met 't rijk, Waarb: de voorwaarde is gesteld dat het bedrag met de rente zal moeten worden afgelost, werd in dien zin de extra subsidie verleend. In behandeling komt een voorstel van B. en W. tot wijziging van het besluit, inzake een geldleening groot f 115.000 h, pari ren tende 5 pCt., bij de Maatschappij Gemeen- tecrediet te Amsterdam. De heer Alkomade heeft gelezen dat er ook leeningen worden gesloten tegen een Tente van 4pCt. De voorzitter zegt dat die leeningen niet a pari worden gesloten. Hij weet van een geval dat men een pCt. leening aanging voor 97 pCt. Overeenkomstig het voorstel werd beslo ten. Vervolgens kwam weder aan de orde het herstel van den kerktoren te Noordwijk- Binnen. De voorzitter deelt mede dat noch het Rijk noch de provincie een subsidie wenachen to vorleeDen. De voorzitter stelt nu namens B. en W. voor het geheele bedrag, ongeveer f 30.000, toe te staan. De heer Van Nes beklaagt er zich over dat de kosten zooveel hooger zullen zijn als zij eerst werden geraamd. Eerst zou het f 20.000 bedragen, daarna f 2-1.000 en thans blijkt dat het bedrag zal stijgen tot f 30.000. Dat gaat toch niet aan. Evenwel wenscht hij dat het werk zal wor den uitgevoerd. Het is een groote verbete ring De heer Alkemadc sluit zich bij de klacht van den heer Van Nes aan. Zoo wordt de raad op een onaangename wijze voor een fait accompli gesteld. Ten slotte wilde ook hij met de restauratie mee gaan. De wethouder Liefferink betreurt de ver hooging ook, maar de omstandigheden heb- en er toe geleid. In den regel vallen de ramingen niet mee. De voorzitter leest een brief voor van den everaneier van de klok en het carillon én blok een mooie klank j heeft in Huizen en Eist ook een 0 ^nige klok en daar bevalt deze uitne mend. De heer Van Nes is over het carillon slecht te spreken. De klank is in één woord afschuwelijk. Hij zou veel liever het caril lon laten vervallen. De vier toontjes* die het carrillon geeft zijn altijd valsck (ge lach, ook op de publieke tribune). Hij zou de gemeente een mooie klok willen geven met halfuur of kwartierslag en het carillon er afdoen. De voorzitter verdedigt het carillon. De heer Alkemade zou, als het waar is dat zelfs de zieken er last van hebben, zoo als de heer Van Nes opmerkt, ook liever het carillon willen laten vallen waarmede f 780 wordt bespaard en dan daarvoor de i wijzerplaat verlichten. De voorzitter had wel gezegd dat er een verlicht uurwerk lo i het dorp zal worden geplaatst, doch hij wil 1 liever dat het uurwerk van den toren wordt I verlicht, daar heeft ieder wat aan. i De voorzitter wil nog wel eens met den fabrikant, den heer IJsboud,-overleggen om dan later de kwestie weder bij den Raad te brengen. De heer Van der Wiel zou de klokken- j kwestie uit het voorstel willen lichten en j het andere aannemen. Dan kan men op ae klok en het carillon terugkomen. De voorzitter blijft het volledig voor stel verdedigen. Een klok duurt eeuwen, wat is op zoo'n langen tijd een bedrag van f 780 ineens Na nog eenig debat waarbij heel wat spraakverwarring heerschte, stelde de heer Van Nes voor het carillon af te schaffen,' waarmede de heer Meyer het niet eons Was. De heer Van Eden, wethouder, bestrijdt het voorstel. Het beteekent geen bezuim- I ging omdat men toch een kwartier en half uurslag moet behouden. Ook de voorzitter bestrijdt het voorstel, evenals de heer Meyer, al vindt deze het carillon niet mooi. Hij zou veel liever de geheele behandeling tot een volgende vergadering uitstellen. L)e heer Van der Wiel steunt dit denkbeeld. De heer Van Nes wijzigt nu zijn voorstel in dien zin dat bij afschaffing van het ca rillon er een andere wijze van kwartier slag voor gemaakt wordt. De heer Alkemade wil nu het voorstel niet langer steunen, zoodat het niet meer in stemming kan worden gebracht. De heeT Alkemade stelt nu voor de wij zerplaat te doen verlichten. Dit voorstel wordt met 8 tegen 4 stemmen verworpen. Voor stemmen de heeren Van Went, Alke made, Meyer en Balkenende. Het voorstel van B. en W. werd nu zon der hoofdelijke stemming aangenomen. 7onder hoofdelijke stemming en discus sie werd nu besloten een subsidie van f 50 te verleenen aan do Gewestelijke Land stormcommissie Zuid-Holland West. Het kohier der rioolbelasting 192.3 werd eveneens zonder discussie en hoofdelijke stemming onveranderd vastgesteld. Daarop kwam aan de orde de voorloopige vaststelling van de gemeenterekening 1921 over welke rekening den desbetreffende commissie een rapport had uitgebracht, waarin eenige bezwaren worden aange voerd en een wijziging wordt voorgesteld betreffende de winst der Gasfabriek, waar van men een gedeelte wil reserveeren om zoo noodig daardoor later den gasprijs te kunnen verlagen. De heer Meyer maakt ook nog eenige op merkingen. met name voor den bouw van den derden gashouder. Hij vraagt of daar voor is geleend. De Voorzitter zegt, dat er nog voor geleend moet worden. De heer Meyer zou gaarne den gasprijs willen ver laagd zien. Daar heeft hij ook in de com missie voor gepleit. De risico van het gas bedrijf is vrij onbeduidend en daarom moet de prijs niet hoog zijn. Daarvoor kan een reservefonds dienen en daarom stelt hij voor van de winst f20.000 daarvoor te bestem men. De heer Van der Niet sluit zich bij den heer Meyer aan, terwijl ook andere leden er mee instemmen. De heer Balkenende denkt er ook zoo over. De wethouder Liefferink releveert een en ander uit het rapport van den directeur van deze bedrijven, waaruit blijkt, dat deze tegen gasprijsverlaging Ï9 en dit niet economisch achi. De. Voorzitter sluit zich daarbij aai), temeer omdat hier de gasprijs niet hoog is. Het gevolg van deze verlaging zal zijn dat op de begrooting van 1926 de ontvangsten f20.000 lager zullen zijn. Dat bedrag moet op een of andere wijzen worden gevonden- De heer Alkemade meent ook, dat men met het oog op de concurrentie van de elec- triciteit voorzichtig moet zijn met gasprijs verlaging. In Den Helder heeft men dit ook gedaan en moet men nu den prijs weer ver- hoogen. Dat zou niet goed werken. D$ heer Meyer verdedigt daarna nog een9 uitvoerig zijn voorstel tot reserveering van f20.000 van de winst. Hij stelt echter nog meerdere wijzigingen in 't reglement voor. De Voorzitter merkt op, dat dit voorstel buiten het agenda-punt omgaat Het gaat hier nu om de vraag of de rekening juist is kan worden vastgesteld. Hij wil het voorstel-Meyer behandelen los van de rekening. De heer Meyer moet bo vendien zijn voorstel schriftelijk indienen, dan zullen B. en W. er praeadvies op kun nen uitbrengen. Hierna werd de rekening vastgesteld als volgt: Gewone dienst: ontvangsten f466.54:1,271/*, uitgaven f 377.023,101/», sluitende dus met een batig saldo van f89.518,17; kapitaal- dienst: uitgaven f 499.092,83Vs, inkomsten f 449.053,03, aldus sluitende met een na- dcelig saldo van f 45.139.301/». Vervolgens werden eenige wijzigingen gebracht in de begrooling van 1925, welke door den secretaris werden voorgelezen en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Intusschen sloot de Voorzitter de open bare vergadering en ging de Raad over tot een zitting met gesloten deuren. Hij deelde pers en publiek mee, dat te halfacht de openbare vergadering weder zou worden hervat ter behandeling van de gemeentebegrooting. RECLAME. WRIJFWAS voor vloeren en meubelen ^e.heerlybe zuivere ter^ M' psniynwas van di Erdal fabriek te Amsterdam ffll Brengt Zonneglans cnDennengeur (n Huis 5333 Avondzitting. Ook nu weder was de heer Admiraal af wezig. De Voorzitter stelde de behandeling der gemeente-begrooting aan de orde. Bij de algemeene beschouwingen wilde de heer Alkemade een en ander zeggen over den financieelen toestand. De schuldenlast bedroeg in 1914: f 260.000, en is thans ge slegen tot f 860.000, en al9 men de kosten der buitengewone werken er bij voegt, dan zal de schuld rond een millioen bedragen. Dat acht hij bijna onrustbarend. De rente van dit bedrag zal de geheele belasting op het inkomen opslorpen. In elf jaren i3 de schuld gestegen mei driekwart millioen, een veel te groot bedrag. De kwestie is maar of het belastbaar in komen zooveel zal toenemen, dat de schul den kunnen worden afgelost, wal hij be twijfelt. Het belastingpercentage is nog steeds gehouden óp 3 3/4 proc., wat spr. voor menschen met middelmatige inkomens te hoog vindt Wij moeien bedenken, dat er nog bij komt 80 pCt. opcenten op de ge bouwde. 20 pCt. op de ongebouwde cn 50 k 76 pCt. op het personeel. Dat is veel en dat zal de vestiging hier niet bevorderen. Spr. dringt dus op bezuiniging aan. Ver der meent hij, dat de gemeente het bouwen van goede woningen moet bevorderen. De particuliere bouwondernemers kunnen moei- lijk bouwgronden krijgen. Hij dringt er dus bij B. en W. op aan om een gemeentelijk bouwbedrijf voor te bereiden. Verder wil hij de particuliere bouwondernemers nog op andere wijze helpen. Het desbetreffend adres beveelt hij in gunstige overweging bij B. en W. en den Raad aan. Het is een feit, dat hier weinig menschen zich komen vestigen die zelf een huis bouwen. Dit zou door spre kers plannen ook bevorderd worden en daarmede houdt men dc menschen vast. De voorzitter wil niet diep op deze be schouwing ingaan. Hij wraakt het echter, dat de heer A. meent, dat onze gemeente er financieel minder zou voorstaan dan vele andere gemeenten. Bovendien acht hij een percentage van 3 3/4 niet hoog. Wat de stichting van een Gemeentelijk Grondbedrijf aangaat, in deze zaak zijn B. en W. diligent, maar het is moeilijk bouw terrein te krijgen. Nadat de heer Alkemade nog had gere pliceerd, wilde wethouder Liefferink liet toch tegenover den lieer Alkemade opne men, wat het dure of minder dure leven in Noordwijk betreft. Hij meent' dat Noord- wijk in een zeer gunstige positie verkeert boven vele andere gemeenten. Een percen tage van 3 3/4 acht hij in den tegenwoordi- j gen lijd laag. Hierna werd met de artikelsgewijze be handeling der begrooling begonnen. De com missie, in welker handen do ontwerp-begroo- ting gesteld was, bestaande uit de heeren A. Balkenende, A C. Meyer, C. den Hollan der en D. van der Niet, had hier en daar opmerkingen gemaakt, die meermalen tot leiddraad der discussies dienden. Door B. en W. was voorgesteld het sala ris van den inspecteur van politie, thans bedragende f 1700, te brengen op f 2000, en te verhoogen met f 200 voor het geval hij zijn diploma als politie-inspec.leur behaald met een eindsalaris van f 2100. De heer Meyer verklaart zich tegen deze verhooging en wil geacht worden er tegen te hebben gestemd. Bij den post: Cursus eerste hulp bij on gelukken, vraagt de heer Alkemade of daar aan ook andere personen dan politie-ambte- naren kunnen deelnemen. De voorzitter gelooft het wel en zal deze vraag nader overwegen. De heer Van der Wiel herinnert aan een adres van de werklieden in los-vasten dienst, hier in den Raad gebracht. Had dit adres bier nu niet ter sprake moeten komen? De Voorzitter merkt op, dat deze men schen reeds verhooging van loon hebben ontvangen, na overleg door 5. en W. met den gemeente-architect. De heer Van der Wiel vindt deze wijze van doen toch wel vreemd. Hij gunt die werklieden deze verhooging wel en ook aan B en W. wel het recht om dit te bepalen, maar waarom brengen B. en W. het dan eerst in den raad? De Voorzitter geeft enkele inlichtingen, die blijkbaar den heer Van der Wiel en anderen nog niet bevredigen. De heer Van der Niet maakte eenige op merkingen over de kosten van onderhoud van enkele met name genoemde wegen, waarvoor f 1600 is uitgetrokken. De Voorzitter zegt, dat er met betrekking tot deze zaak overeenstemming is verkregen met de maatschappij „De Toekomst". Het hangt nu nog af van het werk van den landmeter. Is deze er mee klaar, dan kun nen voorstellen dienaangaande in den raad worden gebracht. Bij volgn. 219 was door de Commissie voorgesteld een bedrag van f50 op de be grooting te brengen voor prijzen aan de leerlingen van de Ambachtkeekenschool, waarmede B. en W. zich vereenigen, evenals de raad. Bij volgn. 292, waarop f 1300 is uitge trokken voor steun aan behoeftigen, acht de hoer Alkemade dit bedrag wel wat laag. De Voorzitter zegt, dat dit bedrag zoo is geraamd, omdat het vorig jaar ook f 1300 is uitgegeven. Moet het meer kosten dan be staat er altijd gelegenheid den post te ver hoogen. Dat vindt de heer Alkemade de manier niet. B. en W. willen- den post wel brengen op f 1500. Aldus wordt, na een paar opmer kingen van den heer Me ver, die het op neemt voor een bepaald gezin, besloten. Den post: Ondersteuning aan werkloozeD, waarop f 1000 was uitgetrokken, wilde de Commissie tot-3000 verhoogon, wat B en W. willen overnemen. Do .raad gaat zonder discussie daarmede accoord. Bij art. 1 van de inkomsten stelde de heef Meyer, in aansluiting met zijn betoog in de middagzilting, voor, om aan de zuivere winst over 1924 thans nog geen bestemming te geven, doch daarover eerst in de eerst volgende raadszitting te besluiten. De Voorzitter wilde daarover liefst thans heenloopen en met de behandeling voort gaan. De wethouder Liefferink vroeg of de voor zitter zich dan met dit voorstel-Meyer ver- eenigde, wat deze nu ontkende. Hij merkte op, dat de heer Meyer vanmiddag f 20.000 j van de winst wilde storten in een reserve- j fonds. Eigenlijk is het een kwestie van ad-^ I ministralie, maar dat kan men eerst over- j zien. wanneer liet voorstel schriftelijk wordt I ingediend. De heer Liefferink, wethouder, kan zich niet met deze opvatting vereenigen. Er zal dan van' den post „Oiu^rzieno uitgaven" een bedrag afgenomen moeten worden. Mag I dat? Hij gelooft het niet. Zich spiegelend aan andere grootere gemeenten spr. noemde Amsterdam moet hij zich tegen deze op vatting verzetten. Het is slechts theorie en wij moeten ons met praclische zaken bezig houden. De heer Meyer verdedigt nogmaals zijn voorstel, vooral met het oog op de belastin- gen, in liet belang van de minder gesitueer den in de gemeente. De heer Van der Wiel meent, dat de raad i op den verkeerden weg is. Wij moeten thans, j de begrooting aannemen en dan kan men deze wijzigen als straks liet voorstel-Meyer mocht worden aangenomen. De Voorzitter is het daarmede eens. Zoo lang het percentage der belasting nog niet j i3 vastgesteld kan men er nog over beslissen. En dat duurt tot April. In dien geest werd nu besloten. i De Commissie bepleitte in liaar rapport de invoering van een gemeentelijke vuilver- i branding. I De heer Caspers zou dan vooraf hel vuil willen laten sortecren. j De heer Alkemade vindt een bedrag van f 18.000, daarvoor uitgetrokken!, te hcog. De Voorzitter zegt, dat de gemcc»ntc-ar- chitecb, de heer Van Vliet, in andere ge meente een onderzoek heeft ingesteld met betrekking tol den reinigingsdienst en daarna een plan voor Noordwijk ontworpen heeft. Besloten werd den architect, den heer Van Vliet in dien Raad te lalon koiuen om zijn plannen tóe te lichten en waartoe deze, in de zaal gekomen, overging. Met het be staande stelsel zullen bij hervorming van het 'bedrijf de koslen stijgen tot f 6850, want de aannemer wil het niet langer voor het zelfde bedrag doem Verder zal men voor ophaaldienst een auto moeten gebruiken. De heer Van Vliet ging nu het verbran- dingssystcem na en de kosten daara,ajn ver bonden en kwam tot een slechts weinig hooger bedrag, n.l. tot f 6950. Dat alleen het droge vuil zou kunnen worden verbrand sprak d'e rapporteur tegen. Ilij beschreef de oven, zooals hij die zou wilden bouwen. De voorzitter wees er nog op, dat vuil verbranding ook ,uit hygiënische oogpunt is aan te bevelen. Verder wint men er ruimte mee, wat voor Noordwijk ook veel waard i9. Een cn ander word nog door den gemeen te-architect bevestigd en nader toegelicht. Nadat de beer Meyer eenige opmerkingen had gomaakt, zotte de heer Alkeraade als zijn meening uiteen, dat het onderwerp nog niet rijp is voor beslissing. Spr. heeft zich ook eens d'e moeite getroost een kijkje te Oegstgeest te nemen en daar wordt steen en been geklaagd over de verpestende lucht diie de oven verepreidt. Oen ophaaldienst te reorganise eren acht spr. uitnemend Maar hij gelooft niet, dat men het met één chauffeur zal kunnen doem, zooais de architect zegt. Doch om te besluiten tot don bouw van oen oven, daar wil hij van avond nog niet toe medewerken. De heer Van dier Vliet bestrijdt de op vatting van den heer Adkemade, dat de vuilverbranding een verpestende lucht zou verspreiden. Hij heeft daarvan een andere ervaring. In Oegstgeest deugt de oven niet. De heer Van der Wiel vreest, dat de be- grooting van den architect geflatteerd is. De Voorzitter wil de zaak nu in stem ming brengen; allereerst of men de vuilver- wijdering zal verpachten of in eigen beheer nemen. De heer Alkemade dringt nog eens op uitstel aan. Hij stelt daarna voor om nu het voorstel niet te behandelen. De heer Van der Niet steunt dit~voorstel. De heer Van der Wiel weifelt en de voor zitter zou wel eens willen weten wat de heer Alkemade wel wil. Deze legt dit nader uit. Hij zou in de eerste plaats de Gezondheidscommissie wil len hooren. De heer Liefferink verdedigt het inrich ten van een vuilverbranding nog oens, ook met het oog op werkverschaffing. Nadat de heer Van der Niet nog iets heeft gezegd en de architect de bezwaren van den heer'Alkemade en anderen heeft trachten te weerleggen en dr. Van Nes ook nog eens in uitai^ht heeft gesteld, dat een andere metho de denkbaar en mogelijk is. gaan B. en W. met het denkbeeld mee om de beslissing over de vuilverbranding uit te stellen tot een volgende raadszitting. Het overige gedeelte van bel voorstel: aanschaffing van een auto, enz. werd zon der stemming aangenomen. Voor de posten betreffende een verbin dingsweg tusschen den Ileerenweg en Los plaat sweg en de verbreeding van een brug aldaar, was elk f 5000 uitgetrokken. De Commissie wenschte zich hierover eerst uit te spreken als de volledige plan nen zijn overgelegd. Zij zou nu slechts f 500 willen volccren voor het ontwerpen der plannen.'Aldus wordt besloten. Bij den post 351 stellen B. en W. voor ds voetpaden aan beide zijden van den Ouden Zeeweg le betegelen. De Commissie wilde slechls één kant betegelen. Daarover wilde de voorzitter laten stem men. Het voorstel van B. en W. werd inet 12 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Balkenende. Meyer, Van der Niet en Den Hollander. Ten slotte werd de begrooting in haar ge heel zonder hoofdelijke stemming aange nomen. De gewone dienst iil ontvangst en uit gaaf op f 438.454.47'/*, de Kapitaaldiensl: Ink. f374.538.17'/*, uilgaven; f357.376.971/» sluitende met een batig saldo van f 17161.20 Het bedrag aan belasting op liet inkomen was geraamd op t 114.000, dc totale belas ting op f 165.144. Hierna werd de vergadering na rondvraag gesloten. Oegstgeest. Omstreeks vier uur had ter hoogte van den ingang van de Zendings - school aan den Leidsche Straatweg een aan rijding plaats, doordat de eleclr. tram naar Leiden in aanraking kwam met den wagen van den boterhandelaar van Gent uit Ha - zerswoude. De straatweg daar ter plaatse is zeker na de verbreeding nog niet breed ge noeg. Van den wagen werd het linkcrwiel geheel in elkander gereden cn de kap be schadigd. De inhoud werd danig door elkan der gerammeld zoodat de schade niet gering is. De wagen is ter reparatie gebracht naar de carosseriefabrick „Oegstgeest". In den nacht omstreeks 2 uur reed de heer J. A! Hoeting, uit Amsterdam met zijn auto in de sloot juist in dc bocht om liet Groene Kerkje. Deze bocht en sloot blijken nog steeds gevaarlijk voor auto's. De wagen is door de firma v. d. Ameele op het droge gebracht en ter reparatie medegenomen. De Zondagsbeslelling van poststukken wordt alhier opgeheven met ingang van 15 Nov. a.s., doch alsdan zal tusschen 8.15 en 9.15 voorm. gelegenheid worden gegeven tot het afhalen van alle correspondentie. Rijnsburg. Vrijdagavond vergadert de raad dezer gemeente tot voortzetting van de behandeling der begrooting voor 1926. Sassenheim. Ten bate van een le stich ten lighal, ten dienste van alle gezindten, zal Zaterdag a.s. in het K.SA.-gebouw weder eene verloting plaats hebben door middel van het bekende rad van avontuur. Daar zeer zeker velen iets voor dit mooio doel gevoelen, zal de toeloop stellig wel groot zijn Zaterdagavond. Warmond. Gisteravond werd door Hil- legoms revue-gezelschap in „De stad Rome" do revue gegeven „Daar lean je niet meer van af." Ofschoon dc opkomst beter had kunnen zijn is genoten van geestigheid, zang, ta bleaux, cn muziek, zooals hier weinig ge geven wordt. De mooie costumes trokken zeer de aandacht, terwijl verder veel gege ven werd dat ons van zeer nabij interesseert. De spelers werden levendig toegejuicht, en ieder die hier een bezoek bracht zal zeker voldaan zijn huiswaarts gekeerd, wat voor hedenavond een zeker nog vollere zaal be looft. Wassenaar. Op 5 December a.s. zal de heer G. J. van der Mark alhier z'n dertigja rig jubileum vieren als commandant der brandweer. Zocterwoude. In liet aloude kerkgebouw van de Ned.-IIerv. Gem. gaf de Chr. zang- vereen. „Zingt den Heer", dir. de heer Theod. H. Polman te Leiden, haar 7de Openbare Uit voering. Hoewel het gebouw voller had kun nen zijn, was de opkomst van hel publiek bevredigend. Ü9. J. H. Mulder heette 'de aan wezigen welkom, nadat eerst de gebruikelij ke opening met gebed en psalm gezang 146 1 en 8 had plaats gehad. Hel verheugde Z.Eerw. dat hij al zoo spoedig, nadat hij in de gemeente was gekomen, kennis kon ma ken met de zangvereeniging, die ook de vol le sympathie van zijn voorganger, ds. Hon- ders, heeft gehad, en hij wenschte de aan wezigen een goeden, en genotvollen avond toe. Alsnu kreeg de heer Polman rncf zijn koor gelegenheid zich te laten hooren, en hét moet gezegd, over het geheel genomen is de uitvoering uitstekend geslaagd te noemen. Niet alle nummers slaagden.evqn goed, maar een vooruitgang is te constateorcn. Het man nenkoor wachtte er zich o.a. voor te veel ge luid te willen geven, bij de forti, anders ko men de damespartijen in de verdrukking dit is le ondervangen door met „halve stem" te zingen, met eenige oefening is dit resultaat te bereiken, ter verkrijging van meerdere klankschoonheid. In een paar vrouwenkoor- tjes' konden we zien, dat de Vereeniging over goed stemmenmateriaal beschikt. Mej. G. v Tilburg zong vanaf de orgelgalerij, me knap pe orgelbegeleiding, een tweetal koralen cd een lied van J. S. Bach en „Gebed" van L. v Beethoven. De jonge dame had hel zich niet gemakkelijk gemaakt inet deze keuze, maar ze sloeg er zich dapper door heen; met goede stem en voordracht gezongen, kwamen de liederen tot hun rechl. De directeur speel de met'mej. Truus v Tilburg enkele orgel nummers (vierhandig) en verhoogde zijn re- pulatie als ernstig kunstenaar. In de pause speelde mej. W. Parlevlicl eene orgclsonate over: Een vaste Burcht. Het was al ruim 10 uur toen de leider, dr. Mulder, de samenkomst eindigde met dank gebed, nadat hij eerst de Zangvereeniging, dc Soliste cn den Directeur had bedankt voor hdt genol, dat ze hadden verschaft en de zangvereeniging in de belangstelling van de aanwezigen had aanbevolen. Oj>gc\v.:kf werd tot toetreding als lid of als donateurs Met Gezang 180: 1 en 8 werd de genolvolf# samenkomst besloten.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9