EET MEER CHOCOLADE REEPEN EET DAN voor s/echts LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 12 November Tweede Blad. Anno 1925. 'S mopqens om 11 en 's middags om A uur», [ZWITSER No. 20145. UIT DE PERS FEUILIFTON. De Reisggenoote G.H. en AR. in de Regeering om bij de eer ste de beste gelegenheid weer om te vallen? In elk geval zijn thans eerst ds. Kersten en de lieer Snoeck Henkemans aan bod. Dat zijn de twee, die de kruik kapot hebben ge slagen; zij hebben dus te staan voor de scherven. Aan een beschouwing van „het Huisgezin" welke geschrevenwerd, toen de stemming over het amendement-Kersten nog moest worden gehouden, onUeenen we het volgen de: Is het eigenlijk voor Nederland als poli tieke eenheid tegenover het buitenland niet vernederend, dat wat een nationale stem ming behoorde te zijn, telkens weer wordt vertroebeld en verlaagd tot een politieke ma noeuvre van zeer laag allooi? Kan het parlementaire Nederland zich dan niet opheffen tot de opvatting van een klein land (of zijn we feitelijk met het gebied-over- zee niet een groote mogendheid?), dat prijs heeft te stellen op een geregeld diplomatiek contact met de eerste zedelijke mogendheid Ier wereld? Yan den anderen kant en ook dil mo gen wij niet stilzwijgend voorbijgaan is er van de zijde dier Katholieke Kamerfractie in het jongste verleden niet een verzuim begaan? Mgr. Nolens hooft in de Kamer verklaard, dat, werd- het amendement-Kersten aange nomen, de vraag zou worden overwogen, of steun kan worden verleend aan welk kabi net ook, dat beslaat uit groepen, die haar stem hebben gegeven aan dè opheffing van het gezantschap. Had ddt niet moeten gezegd zijn vóór de kabinolsformatie, vóór de bereidverklaring dier Katholieke Kamerchifo om regeerings- partij te zijn? Welike reden hcoft men na de verkiezin gen gehad, om toen de bereidwilligheid der katholieke partij om deel uit te maken van de regeering, niet afhankelijk te stellen van die geneigdheid jjer beide christelijke par tijen om het behoud van het gezantschap bij den II. Stoel te verzekeren Wat toen is verzuimd, kan zich thans wreken op een wijze, we like men had be- hooren te voorzien. En komen we, indien door stemmen (of onthouding) van links het amendement wordt verworpen en de gezantschapspost bohouden blijft, niet in een eenigszins scheove verhouding? In één woord, waarom is zóó, en niet andersgem ano eu vreerd Het „AJg. Handelsblad" (V.-B.) meent het fe moeten betwijfelen, of voor een gezonde en normale ontwikkeling van ons politiek leven het wol toejuiching verdient, hetgeen in de Kamer gebeurd is. De coalitie is getroffen in haar Achilles hiel, op een tijdstip, toen de coalitie-politiek nog niet had uitgeleefd. De vrucht, die van groo-te waarde zou zijn geweest, ais ze rijp van den boom was gevallen, is geplukt op een tijdstip nu ze nog groen is. Dergelijk politiek onged-uld wreekt zich meestal en nu ook naar alle waarschijnlijk heid. De coalitie, die men vandaag poogt dood te maken, diocr een voorstel als dat van den lieer Kersten niet le beoordeelen naar eigen verdiensten, maar te meten met den maatstaf van mogelijke parlementaire consequenties, zou zeer wel nieuwe kracht kunnen putten uil de omstandigheid, dat men haar voortijdig poagjt dood te ver klaren. Wij betwijfelen daarom, of voor een ge zonde en normale ontwikkeling van ons politiek leven hetgeen gebeurd is wel toe juiching verdient. Ten apnzien van de tegenstemmers be hoort onderscheid te worden gemaakt tua- sc hen degenen, die regelmatig en princi pieel hun siera hebben uitgebracht legen het gezantschap bij dien Paus en degenen, die uit politieke berekening het "amende ment-Kersten hebben gesteund. De verant woordelijkheid dezer laalsten voor het ge beurde is uiteraard veel grooter dan van de eerste. De „Nieuwe Grl." vraagt, na zich uilge sproken te hebben voor opheffing van hel' Gezantschap: En wat nu? Wat zal H. M. de Koningin doen bij deze ter beschikking stelling van RECLAME. G33T wanneer c/e maagbegmt te vragent neemt de arbeidskracht af; -J"* n.v.hoilanW CHOCOLADE-Fi voee/zaa m v&rstenkenct vier portefeuilles? Het is een zeer duide lijke uitspraak, die de Kamer heeft gegeven. Zelfs de voorzichtige verdediging van mi nister van Karnebeek, gisteravond gegeven, heeft de tegenstanders niet ontwapend, hoe wel zij toen reeds goed wisten, wat er het gevolg van zou zijn. Moet hierop alleen een reconstructie van het Kabinet volgen, zoo dit mogelijk is? Of is Kamerontbinding in 't vooruitzicht? We kunnen moeilijk aannemen, dat de Katho lieke ministers op hun besluit terug zouden komen. Hoe het zij. het is een ernstig conflict, dat een nieuwe oriëntatie eischt. In het be gin van het werkseizoen der Kamer komt het wel zeer ongelegen. Toch is het beter zuivere toeslanden le scheppen. In de samenstelling der coalitie en de positie van de machtigste fractie daarin was le veel, dat op den duur niet kon beklijven. Voor velen is, wat hedenmid dag gebeurde, als het openen van een vqn- ster in een kamer met zwoele luchi. De „N. R. Ct." (V. B.) schrijft o.rn.: Het zal er wel toe leiden dat het geheele kabinet zijn ontslag gaat verzoeken. Iets anders zal er wel niet op zitten. Want uit het besluit van de vier katholieke ministers moet ongetwijfeld worden afgeleid, dat het geen blijkens de verklaring van den heer Nolens in de vergadering van Dinsdagavond nog een punt van „overweging" uitmaakte: of het voor de Roomsch-Kalholieken na aanneming van het amendement nog wel mogelijk zou zijn de wending was zeer verrassend aan hetkabinet steun te blijven verleenen, in negatieven zin is be slist. Natuurlijk zou de heer Colijn er nog wel in kunnen slagen, voor de openkomende plaatsen 'andere dignitarissen te vinden, doch dit zouden onder de thans geschapen omstandigheden dan toch in geen geval weer katholieken kunnen zijn, en hel aan gevulde kabinet zou de katholieke slaals- partij niet langer onder de regeeringspar- tijen kunnen rekenen. Daarmeo was dan echler de basis aan hel kabinet ontrukt, en het zou slechts de speelbal van een toeval lige meerderheid worden. Van reconstructie van het kabinet zal daarom wel geen sprake kunnen zijn; met hel kabinet-Colijn is het gedaaq. Ontkend kan niet worden, dat hiermede een heel in gewikkelde en heel bijzondere politieke toe stand ontslaan is. Uit de verklaring van den heer Colijn kan worden afgeleid, dat geen van de proteslantsche ministers, ook de mi nister van buitenlandsche zaken niet, in het gevallen votum reden zouden hebben ge vonden. hun ontslagaanvrage in ie dienen. Dal is ook begrijpelijk. De beslissing trof geen punt van het regeeringsprogram. noch ecnig rogecringsbeginscl. Een eigenlijk ge zegd conflict tusschen de Kamen en de re- gcering, datgene, wat in normale omstan digheden lot" een kabinetscrisis leidt, is er dan ook niet. Dit blijkt ook wel hieruit, dat het kabinet feitelijk ten val wordt gebracht door een partij, die liet kabinet bij de stem ming, die lot de ontslagaanvrage geleid heeft, heeft gesteund, Zij zegt de samen werking op, niet omdat zij hot kabinet niel langer vertrouwt integendeel, met het kabinet en zijn beleid was zij wonderwel ingenomen zelfs niet omdat de regeering ten aanzien van een ondergeschikt punt iels verlangde, dat zij niet wilde want de. re geering wilde hetzelfde als de katholieke partij doch bloot.omdat zij tegen een van de coaliliegenooten korzelig is gewor den. De heer Nolens hoeft Dinsdagavond ongevraagd voor den leider van het mi nisterie het woord genomen, en zich de vraag gesteld, of hel ministerie nog wel vol doende op de Christelijk-Historischen kon bouwen. Toen hij tol de conclusie kwam, dat dit niet het geval was, heeft hij niet verder afgewacht, hoe de regeering er zelve over dacht, maar haar metterdaad een ant woord afgedwongen, dat uit de verklaring van den heer Colijn zelf nog niet eens af te leiden viel. De crisis, waarvoor wij thans zijn gesteld, is er cene, uit een boos humeur geboren. Eenig landsbelang is er niet in te onder kennen. Alle mooie verhalen over de voortreffe lijkheid van de coalitie-beginselen, over de regeerkracht van liet drievoudig verbond en wat dies meer ons is voorgezongen, zijn in eens niets meer waard. De heer Nolens maakt er een eind aan, en wat er nu verdei van het kabinet worden zal, zijn zijn zor gen niet. Do politieke toestand, die hierdoor 19 ge schapen, is inderdaad buitengewoon moei* lijk. Er is. wij herhalen het, geen conflict tusschen regeering en parlement, noch een in den boezem der regeering, er is slechts een conflict in de Kamer, dat men langs den weg van een regccringscrisis wil op lossen. Ware de coalitie inderdaad op eenig regeeringsbeginsel gebouwd, dan zou het natuurlijk ook hebben kunnen geschieden, dat een .der groepen op den duur een an dere overtuiging ging aanhangen en daar voor in de Kamer tegenover de regeering een meerderheid vond. Zulk een crisis zou gemakkelijk opgelost kunnen worden. In deze crisis is echter van eeni&e politieke gedachte geen spraak Hel heele conflict is geboren uit een nuk, die op geen enkel staalkundig beginsel berust. Nu con wensch van de katholieken niet wordt vervuld, loo- nen zij een nijdigen kop Het is op het oogenblik nog te vroeg, om Geautoriseerde vertaling van W. H. C. 84) Maar het uur was ernstig en beslissend en in den roes van dien heerlijken droom herinnerde hij zich, dat dit niet een oogen blik mocht zijn van opgewonden verlangen, inaar dal het het tijdstip was van kalme, onverstoorbare, zwijgende wilskracht. Hij beteugelde met kracht de hevige deining in zijn geest, die zijn wilskracht had doen verminderen, èn hij zei slechts: We zullen blijven leven, Phytl-eke, dat zweer ik je.We zullen blijven leven Ik zal je gehoorzamen, mijn heerlijke, kleine reisgenoote,Ik neem je met me mee! Tranen parelden in zijn oogen, maar zij begreep, dat hij zich niet ontroerd wilde Iconen en dat ook zij thans kalm en sterk moest zijn.Zij keek hem aan en glim lachte veeren zonder een woord tc zeggen, bood ij hem haar lippen om ge kust te worden. Mijnheer Pa la in, die met een eenigszins bezorgd gezicht weer binnenkwam, had misschien juist den kus zien geven. Wel, zei hij, is de vrede gesloten? Phyllis kreeg een kleur. --- De vrede is gesleten, bevestigde zij pontjes. Aangezien mijnheer Vignol onge steld ;s, neemt Willem mij in plaats vair hem mee. U? Ontsteld wendde de heer Palain zich lot Uean, die, terwijl een- eenigszins zenuw- Nederlandschc belangen ook voor het na tionale belang, dat, gelijk de Minister van Buitenlandsche Zaken weer duidelijk uiteen zette, met het gezantschap bij den II. Stoel is gemoeid kan op haar toekomst gerust zijn! De „Maasbode" (R.-K.) klaagt dat het aan de „vereenigde strijdkrachten vaa be nepen anti-papisme*' en sluwe politieke be rekening kon gelukken, een einde te maken aan de Nederlandsche missie ten Vaticane. Van de groeiende Hetze tegen het groei ende Katholicisme is dit Kamer-votum een droevig symptoom. Het houdt een reohlstreaksche krenking in der autoriteit van het Pauselijk Hof, met hetwelk Nederland opnieuw abrupt de re laties verbreekt. En niet op den H. Stoel, welke als zoodanig van die relaties zeker wel dc minsle vruchten zal plukken, komt het odium van deze onwelwillende handel wijze. Aan Nederland op zijn smalst zal ook het grootste part der moreele sohade toeval len, die het onvermijdelijk gevolg moet zijn van deze breuk. Sluwe politieke berekening. Want aan de antii-Rome-Hetze gaf bier den doorslag een minderwaardig politiek sped van de i zijde der sociaal-dem. en vrijz.-dem. Ka- merfractios Immers terwijl men van de overige tegenstemmers althans nog kaa be weren, dat zij in hun anti-Katholieke hou- j ding van vorige jaren slechts volhardden, geldt van de noode en roze partij, dat zij deze gelegenheid opzettelijk hebben willen aangrijpen, om stukken te maken. 1 Dte blijkt duidelijk uit goheel haar tactiek j ten aanzien van deze aangelegenheid. Aan de rechtsohe samenwerking is door dit verloop van zaken een, misschien wel onherstelbare, slag toegobracht, meent hot blad. De verklaring door mgr. Nolcns afge legd, laat hieromtrent geen twijfel. En het ligt overigens voor de hand, dat hoe gewichtig ook de belangen mogen geacht worden, bij een bestendig samengaan der rcchtsche partijen betrokken aan zulk regeerings-accoord de feitelijke grondslag ontvalt, wanneer men liet amllrent essenti- eele punten niet eens blijkt. Van de Katholieke tractie raag voors hands worden verwacht, dat zij in isole ment haar kracht zoeken zal. Een volslagen kabinels-crisis staat onge- bwijfeld voor de deur. Met het hopelooae vooruitzicht, dat de parlementaire wagen vaster in het moeras zit dan ooit. Want dat de .democratische" linkerzijde eenig effect zal hebben te verhopen van haar manoeu vre, is van ie voren uilgeslolen. Voor eon pari omen laire regeering, in den vollen zin des woord, is de kans momenteel vorkekon. Na erop gewezen te hebben, dat alles is le hoop geloopen om de Coalitie, schrijft „de Residentiebode (R.K.) o.m.: Het feit ligt er en de Katholieken hebben cr hun conclusie uit getrokken. Geen wonder Op zichzelf .achten wij voor ons eigenlijk de stemming de peine niet weerd. De Coalitie gaat om de beginselen, terwijl het Gezant schap feitelijk een belang vertegenwoordigt Zou er dus reden kunnen zijn om le zeggen, de Coalitie rnag niet om zulk een belang om hals gebracht we begrijpen van den ande ren kant, dat het geduld eenmaal uitgeput is. Samen uit, samen thuis; de Coalitie is een bond van 3 partijen, die samenwerken. Het gaat nu niet aan, dat een der parijten voort durend samenspant met de vijanden van een der andere coali9eerende partijen. De Katho lieken hebben geduld genoeg geoefend en het was waarlijk wel te voorzien, dat eindelijk de bom moest barsten, Het is onbegrijpelijk van de C.H. dat zij zich voortdurend voor de zweep van ds. Kersten zoozeer krommen en hun eigen bondgenooten in den sleek laten. Als dc Coalitie om zeep moest of een lijd op stal gezet, was er waarlijk iets beters te vinden geweest, waarop ruzie gemaakt kon worden. Wat nu, vraagt het blad. Het ligt voor de hand, dal het allegaartje van links plus de C.H., nu rnaar eens toont wat het kan. Alleen de Katholieke ministers namen tot nog toe, volgens de aankondiging j van den heer Colijn, ontslag. Zullen de ove- rigen ookjiiel' heengaan? Zoo niet, hoe moet het Kabinet dan opgekalefaterd worden? Zal I de "heer Colijn voortrogeeren met nog enkele le blijven en ons le onttrekken aan de ma- I nifeslaties van de uitgelaten menigte? Naar Corté, denk ik, en naar Bastia.i O, best! Zij keek den heer Palain aan. Ik vraag dat wegens mijn bagage, ver- klaaide zijIk zou mij anders niet eens kunnen verkleeden en nu zal ik Laurent zeggen, dat hij de bagage naar Bastia zendt Enthusiast riep de heer Palain uit: Hoort u dat. mijnheer Kerjean? Dat vrouwtje is allermerkwaardigstIk geloof heusch, dat er zoo ^geeu tweede op de wereld bestaatI 't Was alleen maar voor den vorm, dat hij zich geroepen achUe nog hel een em ander in le brengen tegen de buitensporig heid van zijn ingenieur, want eigenlijk ge raakte hij .er door in vervoering en vond zijn romantische fantasie deze oplossing zeer aantrekkelijk.'t Was of de glans van de toekomstige overwinning van den Patain-motor reeds op zijn gelaat stond te lezen.... Hij was vol vertrouwen, verrukt en als in een roes. Opnieuw was Kerjean in beslag geno men door een bespreking met Capelude, maar spoedig daarop ging hij naar Phyl en vroeg: Ben je klaar, Phylleke? Zijn stem klonk vast; men zou bijna heb ben kunnen zeggen streng.... Niet de ge ringste ontroering bleek uit zijn manlijk ge laat, dat door de zwarte hoofdbedekking om sloten was, als dat van een ridder uit dc middeleeuwen in een maliënkolder. Ik ben klaar, zei Philleke. Hij tilde haar in zijn armen op, om haar op de goed ingesloten zitplaats neer te zetten die. in de lichte en stevige constructie van I den Palain-eendekker, vóór den piloot, vóór I den passagier was ingericht. Hij sprak I niet tot haar alleen hield hij haar een oogenblik vast legen zijn borst gedrukt. Toen zette hij haar zachtjes op de zitplaats neer, pakte haar in zijn pelsjas en gespte een ceintuur om haar middel vast, waardoor de plooien van haar klceren werden bijeen gehouden. Haar kleine voeten had zij netjes op het bankje over elkaar gekruist. Zij liet Kerjean voor haar zorgen en keek hem met haar glimlachende, vreugdestralende oogen j aan.... Hij richtte eenige korte raadgevin gen tot haar, liet haar haar autobril opzet ten en verzekerde, dat alles goed zou gaan, als zij zich kalm en flink hield, en als zij niet bang was. Ik zal alles doen, wat je zegtEn jij moet nu ook moed en vertrouwen hebben, fluisterde ze. Zachtjes antwoordde hij: Bid God, dat Hij ons beschermt, Phyl leke!.... Moed en vertrouwen, o, die heb ik nu wel! Alvorens zijn plaats in het vliegtuig in te nemen, ging hij naar den heer Patain. On- ""verwacht omhelsde deze hem; hij was zeer bewogen. Tot ziens, mijnheer Kerjean, zei hij overluid.U bent de eer en de voorspoed van het huis-Patain geweest en u bent hel nog.Ik stel er prijs op dit thans nogmaals tot u le zeggenMaar ik wil u nog wat anders zeggen en wel in bijzijn van allen, die bij uw vertrek tegenwoordig zijn en in 't bijzonder in het bijzijn van dat dappere, kleine vrouwtje, dat met u meegaat.Als u in Levallois zult terugkeeren, herinner u dan wel, dat het zal zijn als mijn associé, met den molor als aandeel.Later regelen wij dat wel verder En thans goed succes! Kerjean drukte de hand van den „grooten patroon" of hij die wilde kraken. Zijn ge laat stond helde?. Dank u dank u! .Meer kon hij niet zeggen. Vlug klom hij in het vliegtuig en nam zijn plaats in; Phylleke draaide zich om, om hero nog eens aan te zien, en hij gaf haar over haar schouder een hand en hun vingers om strengelden elkaar een oogenblik. Toen maakte hij zich voor het vertrek gereed.... Op de horizontale stang vóór hem waren de loercnleller, de hoogtemeter, de kaart en hel kompas opgesteld. De mecaniciens zetten de schroef in beweging en er kwam een geluid als bij een ontplof fing. de motor sloeg aan. De schroei wentelde met het geraas als van' een storm Het heelc toestel dreunde en de mecaniciens hielden het met alle kracht vast. om het niet van zijn plaats le laten gaa-n. Nog een oogenblik werd er gewacht cn toen hief Kerjean zijn smalle hand op. Los!riep hij. Dan rolt het toestel vrij van dc banden, die zijn onstuimigheid" schenen te hinderen, vlug cn stootend vooruit, het rollen wordt een glijden met nauwelijks aanraken van den grond en zachtjes, nauwelijks merkbaar rnaakt het zich van de aarde vrij ca stijgt.... en stijgt.... Het is een vogel, die met uitgeslagen vleugels wegvliegt en schuin de wijde bres in de roodc rotsen passeert, waar men de zee kan zien spie gelen en waar het ruwe silhouet der steen eiken zich nog donkerder togen den helde ren hemel afteekent, Wordt vcrrolrJ Om het gezantschap bij den H. Stoel. Nog slechts enkele bladen van gisteren wijdden een beschouwing aan het gevallen votum in de gisteren gehouden zitting van dc Tweede Kam-:r. „De Tijd"(R. -K.) zegt, dat uit de bondige verklaring van den leider der Katholieke fractie zoowel voor links a!s rechts viel af te leiden, dat bij verwerping van den ge zantschapspost schorsing der parlementaire beraadslagingen zou intreden; voort3, dat niet alleen de Coalitie uit elkaar zou vallen door beëindiging der samenwerking, indien b.v. de C -It. jn hun bekende houding onder bepaalde omstandigheden volhardden, maar i ook, dat zoodanige samenwerking zou zijn uilgesloten met b.v. leden der S. D. A. K. Vrijheidsbondcrs, Vrijzinnig-Democraten ot anderen aan wie de afschaffing van het Ge zantschap zou te wijten zijn. Dan schrijft het blad o.m.- De schrikkelijke verantwoordelijkheid is niet te overzien, welke de Christclijk- ffistorischen- op hun fractie laadden, toen zij overeenkomstig de meening van den heer Snoeck Henkemans vóór liet amende ment der heeren predikviten uit den anli- paapschen hoek stemden, om aan de menta liteit van zekere grotarn kiezers te gerie ven. Want al heeft de chrislelijk-historisohe woordvoerder ook een zwakke poging ge waagd, om bij voorbaat de verantwoorde lijkheid van zich af te schuiven, de logica is in dezen le evident tegen zijn uitvlucht Dat de leden der S. D. A. F., Liberalen. Vrijheidsóonders en Vrijzinnig-Democraten, kortom de geheele Linkerzijde de ge zantschapspost viel met 5242 stemmen zich ditmaal er voor liet vinden, om eens met de anti-paapsche aanblazers le avontu rieren, kon verwacht worden na de bekende zinsnede in het Voorloopig Verslag. De poli tieke speculatie was te verleidelijk, en zoo durfde de aaneengesloten linkerzijde stem men vóór een amendement, dat zij verkeerd, en tegen een maatregel, dien zij juist acht. enkel en alleen om.. aan de rechtsche samenwerking een eind te maken. De leuze „liever Turksch dan Paapsch" deed weder opgeld, en dan geeft men er niet om zich te blameeren door parlemtnlaire manieren. Legde de Linkerzijde het er op aan, om met behulp van die Christelijk Hislorischen, die zich lot een daad van nationaal en in ternationaal onfatsoen leenen, ons uit de Regeering te dringen? En zal nu de leiding der naaste parlementaire toekomst aan den predikant worden toevertrouwd, die reeds eerder to verslaan gaf, op den uitslag der jongste verkiezingen ten beste zou passen een Protestanlsch Zakenkabinet met des noods een enkelen Katholiek? Of zat aan Liberalen, Vrijlieidsbonders en Vrijzinnig-Democraten ien kans worden ge geven, als straks de S. D. A. P. tot de ont nuchtering komt, dat zij er \n is geloopen net haar speculatie om spoedig in een nieuwe Kabinelsvorming le worden betrok ken? Wij kunnen kalm afwachten, hoe de tegenstemmers leiding zullen geven aan den verwarden toestand, dien zij jiebben ge schapen. Hoe dit wezc, nu de Christelijk-Histori schen in tegenstelling met de moedige Anlie-Revolutionairen er de voorkeur aan gaven, meer naar de verlangens van de anti papistische elementen onder ons kiezers volk dan naar de hooge belangen van het vaderland te handelen, staan wij vermoede lijk aan een keerpunt van de politiek, in ,wier voorzichtig beleid en samenwerking met hoeveel opofferingen onzerzijdsl de oelangen van volk en vaderland beide zoo veel jaren veilig zijn geweest. Of een Ka merontbinding met een raadpleging van de kiezers wellicht een nieuwe orienteering zal brengen? Dat wij in dit geval het oordeel des lands niet zouden vreezen, behoeft geen betoog. De belangrijke beslissing, die heden geval- n is, zal aan anderen de rechte houding moeilijker maken dan aan ons Welke oplos- ■sing zij ook vinden voor de moeilijkheid, waarin zij na het debuut van het Kabinet- Colijn, waar terecht groote dingen van wer den verwacht, liet land builen onze schuld hebben gebracht onze nationale R.K. Staats partij, die recht en vrijheid vordert voor alle (Uit 't Fransch van GUY CHANTEPLEURE). achtigc glimlach zich om zijn mond plooide, bevestigend knikte. n Het gansche gezicht van den heer Palain drukte zoo'n komische verba-zing uit, dat PhyLlis hartelijk begon le lachen en de kleine Vignol zich op die lippen moest bijten om het ook niet le doen. Wel, verdraaid I Dat is toch al te krasl riep hij uit, zoodra hij weer tot bezinning was gekomen.Die man weigert mij mee le nemen, mijlOnverbiddelijk wijst hij eiken passagier, die hem wordt voorgesteld, af, zoodat ik er zelfs toe kwam mo af te vragen of hij soms vreest, dat hem een ramp zal overkomenEn diezelfde man besluit plotseling dat kleine vrouwtje mee le nemen.... zoo heel gewoon, alsof het gold per trein naar Nice te gaaqIn elk geval, Kerjean, je kunt je er op beroemen een zonderlinge kerel tc zijn! VIII. De zon sleeg hooger aan de kim, om sluierd door een lichten nevel.Het weer was niet ongunstig.wat mist misschien, maar het zou niet waaien en dat was het voornaamste. De groole vogel wachtte op het uitge strekte, verlaten weiland van Mirmar. Met haar kleine hand raakte Phyllis den blanken vleugel aan, als om dien te streq- lenRustig stond zij te praten met den heer Palain en den kleinen Vignol. Plotse ling viel haar een gedachte in en zij riep Kerjean 4ce, die bezig was Capelude aan wijzingen tc geven: Willem, we landen immers bij San Pietro d'Orcino en daar zal de auto ons wachten, nietwaar? Maar waar gaan we dan heen. aangezien de heer Patain ons toe staat on behoorlijken afstand van Ajaccio

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5