No. 20145. DONDERDAG 12 NOVEMBER Anno 1925. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: 80 Cta. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prqa. Kleine AdvertentiSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bi] een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto ts betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplelo Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507 Postchèqua- en Girodienst No. 57056 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week ƒ0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week„0.18. Franco per posl 2.36.+ portokosten. Kt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Officieels Kennfsnpvinq. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, fischmarkt 18. tel. 1225 is VRIJDAG ver krijgbaar: SCHELVISCH a f 0.11f 0.25, SCHOL a f 0.19—f 0.42, GEH. KABEL JAUW a f 0.21 p. pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 12 November 1925. 8389 STADSNIEUWS. Adres aan den Raad. Per adres geeft aan den Raad dezer ge meente met verschuldigden eerbied te ken- Oen het bestuur van de Vereeniging voor Chr. Fröbelscholen te Leiden, goedgekeurd bij K. B. d.d. 0 Maart 1923 No. 74, domi cilie kiezend ten huize van den secretaris, Wasstraat 12, alhier; dat het zich tot den Raad richt met de volgende verzoeken: A. een zoodanige wijziging aan te bren gen in art. 12, sub c van de Verordening op de subsidieering van bijzondere bewaar scholen (Gem.blad No. 3 van 10/2 1910, laatstelijk gewijzigd li/2 '24) dat daarin in plaats van het cijfer 16 worde gelezen: 30. B. in art. 1 van de Verordening, regelen de de bezoldiging van het onderwijzend per soneel aan de openbare bewaarscholen te lezen in plaats van: „de eerste maal 3 jaar, de tweede maal 6 jaar en de derde maal 9 jaar": „de eerste maal 2 jaar, de tweede maal 4 jaar en de derde maal 6 jaar". Ter toelichting dezer beide verzoeken neemt het bestuur de vrijheid den Raad te verwijzen naar een bijgevoegde Memorie van Toelichting. Uit de toelichting op dit verzoek blijkt, dat het onder A genoemde cijfer 16, naar het inzicht van B. en W., de exploitatie kosten representeert per leerling der ge meentescholen, zonder de salarissen der on derwijzeressen. Daarbij moet echter in aan merking worden genomen, aldus het bestuur dér Vereeniging voor Chr. Fröbelscholen, dat in dat cijfer niet is verwerkt de door de gemeente gebruikte openbare bewaarschool gebouwen, noch ook de bijdrage van de go meente voor het pensioen der onderwijze ressen, noch ook de gemeentelijke toelagen aan de kweekeiingen. Waar de bijzondere besturen èn voor de gebouwen èn voor de pensioenen der onderwijzeressen èn voor toelagen aan kweekelingcn uügaven hebben te doen, daar is het billijk en rechtvaardig, dal het cijfer f 16» aanzienlijk wordt ver hoogd. Een verhooging van dit cijfer tot f 30, zijnde ongeveer het cijfer, dat verkregen wordt indien men het totale koslenbedrag na aftrek van de salarissen der onderwijze ressen, deelt door het totaal aantal leer lingen zou, waar op de meeste voor deze subsidie in aanmerking komende scholen 't schoolgeld ongeveer f 9 per leerling be draagt (ongeveer f 0.20 per week) een ver meerdering van subsidie geven van f 30 f 9.2 is f 10.50 minus f 16 f9 2 is f 3.50 of f 7 per leerling. Wat punt B betreft wordt opgemerkt, dat dit in verband staat met het feit, dat de salarissen der onderwijzeressen aah de bij zondere school gelijkgesteld zijn aan die der openbare bewaarscholen. Waar nu voor de onderwijzeressen ver hoogingen worden toegekend' om de 2 jaar, daar komt 't.het bestuur voor .niet wel te verdedigen te zijn, dat de hoofdonderwijze ressen om de 3 jaar een periodieke verhoo ging krijgen. Dit klemt te meer als men in de verordening nagaat, dat het maximum van een onderwijzeres gelijk slaat met het minimum van hoofd, ja zelfs voor eerste onderwijzeressen daar nog f 50 boven komt. Bijna nergens komt het meer voor, dat bij salarissen van dezen omvang de periodieke verhoogingen om de 3 jaar gegeven worden Hierdoor wordt een onbillijkheid wegge nomen. terwijl het bestuur een vermeerde ring verwacht van gegadigden bij mogelijke vacatures, waardoor de kans op een betere keus grootor wordl. Nooit-meer-Oorlog. Evenals in andere plaatsen is ook hier ter stede gisteravond de zevende verjaardag van den wapenstilstand in een zgn. getuigenis avond, welke werd gehouden in een der zalen van het Volkshuis, gevierd. Zooals wij reeds eenige dagen geleden meldden, ging deze avond uit van den kring Leiden van de Nooit-meer-Oorlog-Federatie. waarbij tal van groepen en partijen zijn aangesloten en jliist daarom hadden wij het aantal bezoekers, ofschoon ruimschoots be vredigend. ons toch groolcr voorgesteld. Door verschillende sprekers van de meest "uiteenloopcnde politieke en religieuze rich ting wérd achtereenvolgens het woord ge voerd. Nu uiteenloopend in hooge mate was We'. hetgeen de diverse sprekers betoogden, 111 aar allen hadden toch dat ééne gemeen, vrr>d n a'^er ^as: eeuwigdurende !\n een kort openingswoord van den* heer Van Tiel werd allereerst het woord gevoerd door ds. Houtgast. Rem. pred. te Boskoop, die zeide, dat een menschenleven eerst men schel ijk wordt door toewijding en overgave. En juist in den oorlog verliest men zich zeiven en komt het dierlijke boven. Nog niet eens het ondergaan, maar juist het doen, dat is het vreeselijke in den oorlog, zegt spr. Er is dapperheid voor noodig om te zeggen: „ik weet, dat het slecht is, ik doe' het niet". Op een dag als deze moeten wij hen eeren, die het in den oorlog reeds niet met hun geweten overeen konden brengen om tegen hun broeders de wapens op te nemen en geen regeering is ertegenopge wassen, wanneer een geheel vclk van dezen wil is doordrongen. Met een „Weest dapper, weest sterk, weest menschen", besloot spr. zijn toe spraak. De heer A. van Stipnaan Luiscius, van hier, die vervolgens sprak over „De organi satie der jongeren", wees op de taak, die speciaal op de jongeren rust. Meer en meer wordt de waarheid bekend van het Engel- sche spreekwoord: „The boys of to day are tlie men of tomorrow" en ook de jongeren zelf beseffen, dat er nooit meer oorlog moet komen. Als middel om tot dit doel te ge raken doet spr. de Jongeren Vredesactie aan de hand, waarin de jongeren leeren dit grootsch werk te volbrengen in eerbied voor eikaars meening en richting. Mevrouw W. van ItallieVan Embden gaf vervolgens een uiteenzetting van het standpunt der vrouw ten opzichte van de vredespoging. De vrouw moet beginnen de vredesgedachte te propageeren-in haar eigen kring en dan ook naar buiten. Door haar te groote liefde voor haar eigen gezin vergeet zij het leed in andere gezinnen. Saamhoo- righeid, verzoeningsgezindheid, eerbied en vrede zijn zaken, die de vrouw moet uit dragen in de groote maatschappij. Langs duizend lijnen trekken wij*op tot dat ééne groote doel: nooit meer oorlog of nog liever altijd-vrede. Veel heftiger in zijn betoog was de heer J. B. Meyer uit Dordrecht, die zeide. dat noch Genève, noch Locarno ons iels dichter bij den vrede gebracht zou hebben, 't Had wel in de bladen gestaan, doch dat was on waar geweest. Integendeel: spr. noemde de heele beweging een haiidig-opgczetle re clame-campagne en zelfs een oorlogsvoor bereiding! Deze meening wordt tegengesproken door den heer A. I. Witmans, alhier, die door voorlezing van pen artikel uit sprekers partijblad „Democraten" van de hand van generaal Koolemans Beynen een warm plei dooi houdt voor de Volkenbondsgedachte. Aan het slot herinnerde spr. aan het ex- Twcede-Kamer-lid Van der Zwaag, die reeds 25 jaar geleden in de Kamer het anti-mili taristische standpunt innam en bracht zijn gevleugeld woord in herinnering, waarmede hij lal van redevoeringen besloot: „Geen man en geen cent". De heer H. Ververs, uit OegsLgeest. wilde den oorlog noch door kracht, noch-door ge weld uit de wereld helpen. Spr. was niet tegen het menschonteerende militarisme, omdat er zooveel geld mee werd wegge smeten, maar omdat de geopenbaarde wil Gods in Christus ons zulks heeft bevolen. Als Christen is voor sp. Christus alles; Hij kwam op aarde om den zondigen mensch weer met God te verzoenen en Zijn woord: „Gij zult niet doodslaan" moet ook ons de vies zijn. Door 's Heeren geest alleen moet de oorlog afgeschaft worden. God is recht en waarheid en daarom mogen wij nooit naar de wapens grijpen; Hij alleen heeft de kracht en de macht om te straffen, voor ons past alleen lijdzaamheid, wel moeilijk, maar mooi en groot. Als laatste spreker werd nog het woord gevoerd door den heer W. B. Wiardi Beek man van hier, die meende de vredesge dachte het beste te kunnen uitdragen in het verband van de arbeidersbeweging. Oorlog zou reeds lang niet meer bestaan, wanneer hij niet onverbrekelijk vastzat aan het ka pitalistische stelsel en het is' de Internatio nale Socialistische Arbeidersbeweging, die hiertegen in geordende rijen optrekt. Om te slagen zijn twee dingen noodig, ten eerste het ideaal en de kracht van den persoon lijken mensch en ten tweede de macht om in de praclijk wat te bereiken. Het eerste is in allen aanwezig, het tweede kunnen allen vindon in de door spr. genoemde beweging. De verschillende redevoeringen werden afgewisseld door eenige héél mooie decla maties van mevr. J. Flothuis—Van Dom melen, door haar met gloed en bezieling voorgedragen. De vergadering nam ten slotte met alge- meeno stemmen de volgende motie aan: De Openbare Vergadering van de afdee- ling Leiden van de Nooit-Meer-Oorlog Fe deratie op den llden November 1925 ter herdenking van den Wapenstilstandsdag; van oordeel, dat de wereldoorlog van 1914 1918 en het daarop gevolgde vredesver drag en de uitvoering daarvan, duidelijk hebben aangetoond, dat voorbereiding ten oorlog teweeg brengt: wantrouwen, angst en den oorlog zelf en dat met geweld inter nationale geschillen niet tot oplossing kun nen worden gebracht; van oordcel ook, dat voorbereiding en aanwending van massa-geweld hoe langer hoe meer stuiten op een steeds "groeienden Vredeswil der Volkeren, ook van het Ne- derlandsche Volk en niet langer strooken met de levensbeschouwing en het rechtsbe wustzijn van lallooze Nederlanders, ouderen en jongeren; spreekt als haar wensch uit, dat de Re geering van Nederland metterdaad zal too- nen met het stelsel van den gewapenden vrede te willen breken, door zoo spoedig mogelijk met alle daarvoor in aanmerking komende regeeringen onbeperkte arbitrage- verdragen te sluiten, als een der middelen om te geraken tot afschaffing van leger en vloot; draagt het Bestuur der Nooit-Meer-Oorlog Federatie op, deze motie ter kennis te bren gen aan Regcering en Volk. Mij. voor Toonkunst Commissarissen der Maatschappij voor Toonkunst alhier hebben, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer W. J. Maalsteed, tot lceraar in het pianospel aan de muziekschool be- noemd de heer Karei C.' Bondam, te Stales- ville (N. A.). De heer Bondam heeft zijn opleiding ge- noten aan de Koninklijke Muziekschool te j 's-Gravenhagc onder Wirlz (piano), Giest (violoncel) en F. G. Nicolaï (compositie) Na zijn studietijd vestigde hij zich als mu ziekleeraar in Den Haag, vanwaar hij eenige jaren later naar de nieuwe wereld vertrok, alwaar hij o.a. werkzaam was als piano- leeraar aan het Dombrosch-conservatorium I te New-York. Thans is hij werkzaam te Slatesville als leider der muziekafdeeling j aan het Milner-college aldaar. Een motie. De vergadering van het personeel der N. Z. H. te Leiden op 11 November heeft de i volgende motie aangenomen: De vergadering, gehoord de uiteenzetting inzake de schandelijke aanranding van het grondwettig recht van vereeniging door den Directeur der Rolterdamsche Stoomtram, welke aanranding nog des te afkeurens waardiger is, wijl deze Directeur zelf voor- zitter is van dc Ver. van Werkgevers op Tramweggebied spreekt haar felle verontwaardiging daar- I over uit; spoort het personeel der R. T. M. aan zich tegen den wil der Directie krachtig in de N. V. te organisecrcn, en verklaart zich met het personeel der R. T. M. solidair. Hildebrand-a7ond. Andermaal een Hildebrand-avond. Giste ren, in de groote Stadszaal, waarin bij het podium frissche groene planten stonden en die, met het balkon, ge*heel gevuld was door belangstellenden van zeer uiteenloopenden leeftijd, hetgeen dezen avond geoorloofd niet alleen, hiaar tevens een verblijdend leeken was. Daar de Hildebrand-avond er tegelijker tijd een was voor de Leidsche Vereeniging voor School- en Werktuinen, in 't bijzonder ten bate van de kas van deze, sprak de voor zitter van deze Vereeniging, de heer E. Th. Witte, -hortulanus, een inleidend woord. Hij heette namens haar welkom de velen, wier tegenwoordigheid mede te beschouwen was als een bewijs van sympathie met doel en streven der Vereeniging, hetwelk hij thans niet in den breede ging uiteen zetten, maar kort omschreef aldus: schoolkinderen naar lichaam en geest gezond te maken door hen onder toezicht in hun vrije uren eigen tuintjes te doen bewerken, hun leerende op merken, waardeeren en bewonderen terzelf- der tijd de schoonheid der natuur en den ontwikkelingsgang daarin. Dank bracht spr. aan de Hildebrandclub, teven9 het nuttige van haar werk naar voren brengende, en aan allen, die door hun aan wezigheid het doel van dezen avond en het resultaat er van hielpen bereiken. Tevens deelde hij mede, dat in de groote pauze foto's der Club en Sinterklaaskoek van bakker De Groot, met wien men dezen avond zou kennis maken, ten verkoop zou den worden aangeboden; terwijl er tevens gelegenheid zou bestaan zich op te geven als lid der Vereeniging voor de Tuinen. Deze koekverkoop werd later nog eens op zeer aardige wijze aangekondigd. Een aangenamen avond had de heer Witte allen ook nog toegewenscht en deze wensch i9, wij kunnen het naar waarheid zeggen, in vervulling gegaan. Het vorige jaar om dezen tijd gaf de Hildebrandclub evenals nu „De Familie Kegge" en toen reeds is er in ons Blad met lof over gesproken. Nu was de vrije bewer king van dit tooneelspel naar de „Camera Obscura" nog aangevuld met de Verguld- partij bij bakker De Groot en deze aanvul ling is een aanwinst gebleken. Die Verguld- partij geeft heel wat aardigs te zien. De vier bedrijven en het naspel hebben het best gedaan. Alles was tot in de puntjes verzorgd en alle rollen zaten er goed in. Wij zouden nu best afzonderlijk eenige personen kunnen gaan noemen met uit muntend, zeer goed en goed er bij; wij zou den ook wel kunnen wijzen op enkele kleine tekortkomingen; maar dat zullen wij nu eens niet doen, omdat de indruk van het geheel een zeer gunstige was en wij het genoegen van hen, die in de zaai waren, en dat van hen, die op het tooneel hun gaven en het resultaat van hun studie ten toon spreidden, niet willen bederven. Ook wij hebben aan het slot geapplaudisseerd en la ten het er bij. Want het was bepaald een mooie avond. De Hildebrandclub ga niet verloren! Wij eindigen met een welgemeend com pliment aan den heer J. Brants voor de be werking van dit tooneelspel en met een gelukwensch aan „Grootmoeder", wie bloe men werden aangeboden, dat haar zorgen en tijd, ook ditmaal weder in verband met deze uitvoering besteed, met een goeden uilslag zijn bekroond. Nuts7olkszangschool. 't Is altijd een gezellige avond in den Schouwburg, de avond, waarop de Nuts- volkszangsc.hool van de vorderingen der leerlingen blijk geeft. Zoo echt knus zijn de ouders der leerlingen en belangstellenden dan bijeen en zij amusccren zich kostelijk met liet gebodene, zonder daarop, wat won der, met scherp critisch oog zwaarwichtig te letten. En de executeerendc jeugd vermaakt zich niet minder, 't Is vroolijkheid en blijdschap aan beide zijden van het voetlicht. Men zal het daarom billijken, dal ook wij niet met crilischen blik het gebodene hebben gevolgd, al willen wij gaarne verzckeren.dat ook dan veel goeds zou zijn te vermelden, zcodat het bestaansrecht van deze school evident opnieuw is bewezen. Geopend werd met een aardige kinder- operelte op Sneeuwwitjes-molief. Aardig van zang en inhoud en even aardig sloot de ver tolking zich daarbij aan. 't Is voor de leiders een heel stuk werk geweest, die 120 kinde ren te „dresseeren". Maar zij hebben eer van hun werk gehad. Daarop volgden een drietal heel bekende nummersA de kleppermarsch, klompendans en het Zonnelied van Calh. van Rennes, die frisch en fleurig werden ten uitvoer ge bracht en liet deden als altijd. Er is goed stemmaleriaal beschikbaar en het onderwijs draagt wel vruchten 1 Aller tevredenheid bleek wel uit het gul en hartelijk applaus. De leiders werden niet vergeten. Mevr. A. van Leeuwende Paauw, die dc leiding heeft, ontving twee bloemenmanden, mevr. HagemanVerhagen die de regie verzorgde eon bouquet, haar echtgenoot dc lieer Hage man, die haar had geassisteerd, een krans, dc lieer A. Meerburg, die de laatstgenoemde drie nummers had ingestudeerd een kransen een kislje sigaren, dc dames Gleuns en Diks- lioorn, die de piano-partijen speelden, een bouquet. Do muziek deelde in liet warme applaus. Het was een dankbare avond! De nienwe „Fordjes". Het Leidsch publiek heeft gistermiddag kennis kunnen maken met de nieuwe Ford- auto's type 1926, doordat een achttal Ford j Tourings op hun doorreis van Rotterdam I naar Amsterdam een rondrit door de Sleutel- stad maakte. De wagens hebben in sierlijk- j heid veel gewonnen, terwijl wij de voor- i naamste verbeteringen hieronder laten vol- gen: De carrosserie is geheel van staal, waar door een langere levensduur en geringere onderhoudskosten verzekerd zijn, en tevens omgebouwd in een zgn. stroomlijn-carros- serie; de zitplaatsen en stuurinrichting zijn i lager, ten gevolge waarvan de eerste ook ruimer gemaakt konden worden en men j niet langer met zijn beenen in den weg moet i zilten. Bij bijna alle modellen is voorts de j benzinetank achter het dashboard onder het I torpedofront aangebracht, waardoor deze I van buiten uit bijgevuld kan worden. Ook I bobinedoos en bezinkselkolf zijn thans ge- makkelijker bereikbaar geworden, doordat I zij respectievelijk geplaatst zijn onder de motorkap naast den motor en vlak voor het l dashboard naast de motorkap. De spatborden zijn sierlijker afgewerkt en zijn ook langer en breeder; voorts is nog de I stand der pedalen eenigszins veranderd om het afglijden te voorkomen en ten slotfé zijn j nog de achterremmen verzwaard en is de transmissieremband verbreed. Naast de tot dusver gebruikelijke kleuren zal naar ver- j kiezing van den kooper de carrosserie nog I gelakt zijn in een mol grijze of olijfgroene j kleur. Zooals gezegd zagen de wagens er keurig uit. Na een korte rit door de stad, j vertrok de karavaan weer in de richting Haarlem. Ook in Lisse. zoo vernemen wij nader, 1 heeft de karavaan een korten rondrit ge maakt en ook daar trok de stoet veel be kijks. Prof. dr. A. Einstein, uit Berlijn, hoopt in het begin der volgende maand hier een reeks colleges'te geven. Voor het examen staathuishoudkunde en statistiek M. O. is te Amsterdam ge slaagd de heer J. P. Duyverman, alhier De brigadier-majoor van de Rijksveld- wacht alhier, de heer J. B. Tijsterman, za.' op 1 December a.s. het feit herdenken, dat hij vóór vijf en twintig jaren uit gemeente dienst in Rijksdienst kwam en als Rijko- veldwachter werd benoemd met standplaats Dirksland. Na dien verwisselde hij nog van stand plaats en stond te Zoetermeer, Nieuwveen en 's-Gravenhage, om nu zeven jaar geleden als hoofd der brigade Leiden hier geplaatst te worden. In alle kringen bekend als een humaan politieman en geacht bij zijn col lega's, zal hij dien dag ongetwijfeld wel be langstelling ondervinden. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. Motie van de openbare vergadering va| den Kring Leiden van de Nooit-xaesr-Oor» log-Federatie. De Pers over den politieken toestand. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tol herziening van de Faillissementswet goedge keurd. Rapport inzake blijvehde verruiming van werkgelegenheid. BUITENLAND. Dnitschland en de ontwapeningskwestie Luther spreekt nogmaals over het resul taat van Locarno. Stenn van Dnitsche conservatieven voov de politiek der regeering. Nog geen opheldering in de Franschc De uitslag van de door de GemeenOe- Comissic v. h. Ned. Ilerv. Kerkgenootschap alhier, griteren gehouden aanbesteding van eene Zandophooging met bijkomende wer ken op de Begraafplaats „RhijnhofP nabij het Haagache Schouw is als volgt A. Lodder, Nieuw Beijerland f 6990; A. v. d. Berg en J. YVesselman, Leiden f 7987; firma Hoornhout en Brouwer Haarlem f 8500 P. C. Langeveld, Sliedrecht f 8840, M. Hoekj. G. Hoeke, Nieuwendijk N.-Br. f 8950; E. v. d. Berg, Voorhout f 9195; Nic. v. Strien, Haartëm f 9285; H. de Weers, Haarlem f 9330; Andr. Timmerman, Dordrecht f 9564; L. T. Kruit, Leiden f 9580; Firma W Hüner en Zn., Leiden f 9670; A. Aandewiel, Kat wijk aan Zee f 9795; Firma A. Schoorl, Haar-, lem f 9800; N.V. Nijm. Baggerbedrijf, Nij megen f 9810; E. IJpey en Stoop, Schevenin- gen f 9980; Corn. Joh. Heijboer, Maarssen f 10.200; Andr. in 't Veldt, 's-Gravenhage f 10.750; Joh. Boe9aart, Katwijk aan Zee f 10.970; Joh. v. d. Heuvel, Made (N.Br.) f 11.200; D. Esser, Delft f 12.760; D. r. Stuijvenberg, den Haag f 12.474; L. Timmer, Willemsdorp f 12.975; H. W. de Groot. War- mon f 14.761. De politie alhier heeft aangehouden N. v. d. P., die op verschillende oogenblikkeq op den Zoeterwoudsche Singel alleenloo-i pende dames is lastig gevallen. Gistermiddag omstreeks 12 uur is de 15-jarige fietser H. M. op de Breestraat nabij de Koornbrugsleeg, toen hij zonder zulkt door signalen te kennen te geven naar linkf wilde uitwijken, aangereden door den motor-1, rijder G W. uit Sassenheim. Het voertuig van laatstgenoemde bekwam eenige schade, terwijl W. zelf eenige ontvellingen opliep; de jongen kwam er met zijn fiets geheel onge deerd af. Gistermorgen circa halfnegen is bij hel oprijden van de Havenbrug een handwagen, bestuurd door N. v. d. L. aangereden door een vrachtauto, bestuurd door F. H. den H. De handwagen werd ernstig beschadigd; per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Zondag, 8 November j.l„ werden een tweetal honden opgevangen, waarvan tol heden de eigenaars onbekend bleven. Het zijn twee zwarte kortharige honden van hel mannelijk geslacht, ongeveer 50 c.M. hoog, soort Ilollandsche Herder. Ieder, die meent eigendomsrechten op be doelde handen te kunnen doen gelden, wordl verzocht zich daartoe te melden op liet Bu reau van Politie, afd recherche. Sinds eenige dagen heeft de firma Peek en Cloppenburg voor één barer win kelramen aan dc Breestraat een alleraar digste reclame opgesteld, die ook reeds el ders vele kijkers trok. Een achttal poppen van triplexhout vervaardigd, geeft ons een denkbeeld van de ontwikkeling van de hee- renkleeding van omstreeks 1600 af. Op ver nuftige wijze worden deze poppen automa tisch voor het oog van het kijkgrage publiek zichtbaar gemaakt. Achtereenvolgens zien wij een NederlaEd- schen edelman, zooals deze zich omstreeks 1600 kleedde, een tijdgenoot van Bodewijk XIV, omstreeks 1650, een cavalier uit het begin der 18de eeuw, een hoveling van Lo- dewijk XVI omstreeks 1790, 'n Biedermayer heer met de flanellen pantalon met de vele plooien, twee elegante heeren van om streeks 1850 en 1890 en tenslotte oen „real gentleman" uit den tegenwoordigen tijd, gekleed in een modernen ulster en snee- hoed. Al deze modellen zijn tot in dc klein ste bijzonderheden nauwkeurig nagebootst. Dat het geheel ook hier ter stede veel be langstelling trekt, behoeft nauwelijks ge zegd te worden; men probccre elf eens een plaatsje te krijgen, t is waarlijk de moeite van een gang naar de BreestTaaJ wel waard.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1