No. 20140. LEIOSCH DAGBLAD, Vrijdag 6 November Tweede Blad. Anno 1925. UIT DE OMSTREKEN. RUITENLANDSCH GEMENGD KUNST EN LETTEREN. VARIA. SPREEKCEL. taan de pensioengrondslagen vast te stellen van alle ambtenaren (of beambten welke door den gemeenteraad zullen worden be noemd of in wier wedde door hem verande ring zal worden gebracht). Met het oog op de omstandigheid dat de Haarlemmermeer. Voor het beroepen yan een predikant bij de Gereformeerde Kerk aan den Sloterdijk (Rijk) alhier, (va- cature-ds. Dijk) zijn op het tweetal geplaatst muloschool te Hoofddorp in haar tegenwoor- ds. J. W. Velders van Amsterdam en ds. K. Wielenga te IJlst Dinsdagavond had de koopman G. H. bij het afrijden van een oprit van den Ring dijk alhier, door een plotselingen ruk van de paarden het ongeluk van een wagen te digen vorm behandhaafd kon blijven tot 31 December a.s., werd het noodzakelijk geacht deze school te reorganiseeren en door B. en W. voorgesteld haar te splitsen in twee scho len en wel één voor lager onderwijs en één voor ulo-onderwijs, beide onder het tegen- ue yOOIUCU UCl UU^CIUA V<»i» CCU VT»6«Sii 3 - C "1 11 rrr v w, vallen en een arm te breken. De man werd toornige hoofd den heeT W J. Klaver, ter- direct onder, geneeskundige behandeling ge field. De coöp. vereen. „Centrale Aalsmeer der Veiling" te Aalsmeer besloot in haar algemeene ledenvergadering tot den bouw I »ener nieuwe veilingloods, volgens ontwerp I van den heer Staat, arch, te ütrecht. De begrooting van het complete gebouw is I f 365.000 en een crediet van f -400.000 werd I door de vergadering met op één na algem. stemmen verleend. Een bedrag van f 750 I werd toegestaan aan het Nat. Steuncomité I voor de slachtoffers van de stormramp in I jet Oosten des lands, terwijl besloten werd I zich als vereeniging aan te sluiten bij de .1 Tuinb.-Aankoop-Vereeniging, met groote meerderheid van stemmen. Burger 1. Stand. Geboren: Cor nells, Z. van A. H. Ouwerkerk en K. J. Haspels Johannes, Z. van P. den Hol lander en M. Willemstein. Johannes, Z. van J. G. Keijzer en M. S. van der Klauw Geerlruida Elisabeth, D. van J. Nijssen »n M. Riiigrok van der Werve Jacobus Oomelis, Z. van J. C. Smakman en B. Dui venvoorden Mickieltje, D. van H. J. Bo- terman en M. van der Wal Arie Hen drik, Z. van P. Bokhorst en J. C. van der pol Adrianus Nicolaas Johannes, Z. van LJ. Heemskerk en M. C. van der Putte ertruida Jasperina, D. van J. Brouwer en J. M. de Fouw -Maria Teuna er. Apilonia, Dochters van J. Tates en J. Car- dol Judith Henriëtte, D. van M. A de Fockert en C. J. van Vonno Adriana, D. Van J. C. van der Hooft en P. Kooij Comelis, Z. van P. Spaargaren en A. Jong kind Coenraad, Z. van J. de Kooker en Koordes. Ondertrouwd: W. Scherpenisse 224 en f. Nijenhuis 22 j. J. Laan 34 j. en M. eizer 31 j. A. Keizer 33 j. en G. M. Baars 26 j. Gehuwd: M. P. L. Boender 24 j. en P. 8. Bassmann 25 j. G. L. Trompert 24 j. en H. de Vries 20 j. H. van 't Hof 23 j. «n D. C. Schippers 19 j. D. Jongkind 80 j. en J. M. Visser 21 j. E. F. de Ko ning 28 j. en A. H. Verbeek 23 j. J. van Schajik 31 j. en A. R. Weber 33 j. Overleden: Sophia Bruijn 80 j., weduwe van W. Molenaar Reijer Groenveld 76 j-, jehuwd met A. M. E. de Heer. Levenloos geboren: "kind van het man nelijk geslacht van J. H. H. van Beem en V. A C. Duijvendak. Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester. Afwezig de koeren Bus, Van den Heuvel en Bras. Opnieuw kwam aan de orde het voorsfel- Jtoodenburg tot het schrappen van den post ad f 2500 op de begrooting van het bedrijf Tan openbare werken voor het ophalen van haardasch en vuilnis, over welk voorstel in óe vorige vergadering de stemmen slaakten. De voorzitter gaf den leden gelegenheid 5111 over deze zaak de discusiën opnieuw te openen na het voorstel van B. en W. na- - der te hebben toegelicht. Het is de bedoeling Van bet voorstel van B. en W. om een nieu we Fordvrachtauto aan te schaffen met een ritere capaciteit en een grootere bergruim- waardoor het mogelijk zal zijn om het Ophaler, van vuilnis niet alleen te Hoofddorp Sn te Nieuw-Vennep te blijven doen, maar daarbij ook voor eigen rekening te nemen Bet verrichten van dit werk te Zwanenburg *n in de Badhoevebuurt. De heer Roodenburg wa3 nog niet over tuigd van de noodzakelijkheid om een twee de auto aan te schaffen. Nadat nog eenige leden over deze zaak het woord hadden gevoerd en de voorzitter de zaak opnieuw had toegelicht werd tot Stemming overgegaan, waarvan de uitslag Was dat de stemmen andermaal staakten. Zoodat het voorstel-Roodenburg geacht werd ferworpen te zijn. Aan de orde kwam een voorstel tot vast stelling van het tarief van den gemeentelij ken geneeskundigen dienst voor de vergoe- .V ding van liet vervoer van zieken en gewon- 4 ten. De voorzitter deelde mede dat de zic- fcenvervoerauto is gearriveerd en B. en W. JU voor het gebriiïk daarvan een tarief had- -6e-li ontworpen, waarbij een vergoeding werd hepaald van f 0.40 per kilometer, terwijl een leductie van 10 pet. kan worden verleend in dien de betrokken persoon of het hoofd van Bel gezin, waartoe hij behoort, lid is van Hen der afdeelingen .Haarlemenemeer" van de N.H. vereeniging „Het Witte Kruis" of liet Nederlandsche Roede Kruis ol een daar mee door B. en W. gelijk te stellen vereeni- ttfng. Het voorstel van B en W. vermeldde ver- Ber de bijzondere bepaling dat zij_bevoegd zullen zijn vermindering van genoemd ta rief toe te staan, indien de maatschappelijke .Welstand van den betrokken hen daartoe Kanleiding geeft. Na eenige discussie werd dit tajic-f vast gesteld. Goedgekeurd werd een voorstel tot aan vaarding in erfpacht van een perceei grond te Zwanenburg op den boek van den Zwa- jenburgerdijk en Domineeslaan. ten dienst jan een opslagplaats voor grind. Verder werden goedgekeurd een voorstel tot vaststelling van de pensioengrondslagen I ftn eenige ambtenaren, die ingevolge Tiet *">?aalde in artikel 150 van de pensioenwet' 't verlangen hebben te kennen gegeven dat iun grondslagen op de bedragen van 30 Juni ,922 worden gesteld en een voorstel om, in- ->voIge het bepaalde in artikel 34 van de 'nsioenwet, B en W. te machtigen voor- wijl ale gevolg hiervan werd goedgevonden den onderwijzer Tit van de mulo-klasse naar de lagere school over te plaatsen. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering gesloten. Katwijk-aan-Zee. Naar men ons mede deelt hebben de bewoners van enkele pan den aan de Anna- en Adrianastraat, die eerst weigerden hun panden aan de water leiding te doen aansluiten, thans besloten aansluiting alsnog te bewerkstelligen. Aan den haringafslag kwamen 4 par tijen haring in afslkg. Volle haring (Engel- sche wal) f 24.50f 224, steurharing (En- gelsche wal) f 16.40f21.45 en makreel f 10 f 220, alles gerekend per kantje. Van de haringloggers, waarvan de vang sten naar Katwijk worden verscheept, kwa men in de haringhaven te IJmuiden binnen: KW 110 met 31 kantjes volle en 369 kantjes steurharing; KW 35 met 85 kantjes volle en 311 kantjes steurharing; KW 176 met 59 kantjes volle en 544 kantjes steurharing; KW 9 met 134 kantjes volle, 100 kantjes steur en 10 kantjes yle haring; KW 62 met 83 kantjes volle en 238 kantjes steurharing In plaats van den heer W. vam Drug-' gem, die naar Kampen vertrokken is om aldaar de theologische studiën te volgen, is tot correspondent van den Nationalen Bond togen het schenden, door het vloeken, van Gocfe heiligen Naam aangesteld, de heer W. A. Rijken, aihier. Ook wij heblben gislerarvond een Maggi^avond in de gemeentezaal gehad, vooral de lichtbeelden, die vertoond worden trokken bijzondere belangstelling.' Schreven we enkele weken geleden over de opening van de verbouwde sigaren zaak in het pond Voorstraat 42, thans kun nen we melden, dat er vlak naast op no. -14 wederom een modern ingerichte zaak is geopend. Hot pand, dal vroeger een woonhuis was, is geheel gerestaureerd on een prachtige vleesch- en spekslagerij annex de verkoop van fijne vleesohwajen is er in gevestigd van de firma C. Th. van den Berg, van Noordwijk. Alles blinkt en schittert van netheid en 6e uitgestalde aanwezige vleeschwaren doen zien, dat hier een 1ste klas zaak ge opend is. Het spreekt van zelf, dat de zaak electrisch verlicht wordt. De heer G. Haasnoot, aannemer, zorgde voor een en ander, de firma Arnoldus maaJbte het granielwerk, de wed. Van Schie verfde, en Dubbel'aar bracht het loodgieters- werk in orde. Geeink zorgde voor de, electri- citoit en het smeedwerk, en de firma Ver loop, te Noordwijk, voor do ingemetselde koelcel. Katwijk aan den Rijn. De aanvoer van de groenteveiling gaat verminderen. Dit is vooral het geval met het artikel bloemkool, reden waarom het bestuur besloot te begin nen volgende -week, twee maal te gaan vei len en wel op Dinsdag en Vrijdag. Noordwijk. KcrkelijkberichL Ned. Prot. Bond: Zondagmorgen de heer P. van der Staaij, cand. te-Leiden. Bij het alhier gevestigde correspondent schap voor arbeidsbemiddeling waren deze week als werkzoekende ingeschreven 18 per sonen n.l. 4 losse arbeiders, 1 landarbeider, 3 visschers, 1 timmerman, 2 opperlieden, 2 stucadoors, 3 schilders, en 2 kantoorbedien den. Nooidwijk-Bimieii. Kerkelijk be richt voor Zondag. Ned. Herv.'Kerk voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. W. W. van Haaften. Noordwijk aan Zee. Kerke 1 ij k b e - richt voor Zondag. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur en nam. 6 uur ds. J. Vermeulen. Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds Koers. De heer L. v. d. Meer Jr., alhier, heeft bedankt voor de benoeming van evangelist bij de Henr. Gem. te Kerkenhovenveen (D.). Noordwijkerhout. Aan den aannemer W. v. L Klugt, is na gehouden aanbesteding gegund het bouwen van twee groote woon huizen, ten behoeve van de heeren van Es en v. d. Slot nabij Piet-Gijzenbrug. In verband met het stelen van bollen werd wederom een verdachte, zekere L., in arrest gesteld. Een zoontje van den heer N. D. viel bij het waterputten in een diepen welput. Door het toesteken van slokken werd hij bij tijds gered. Als opvolger v. d. heer Marijnen komt in aanmerking als lid van den raad de heer C. v. d. Klauw, behoorende tot de Kath. partij en zijnde no. 1 van de lijst. Oegsigeest. Kerkelijk bericht. Ned. Herv. Gem.: Zondagmorgen, te tien uur in „Irene", ds. Jansen Schoonhoven; 's nam. te vijf uur, in „Irene", dr. J. Riemcns, van Leiden. Woensdagavond, te halfacht, in de Bewaarschool Hooge Morsch, Bijbellezing. Rijnabnrg. Tot administrateur aan de veilingsver. „Flora" alhier, is benoemd de heer Bos te Leiden. De plaatsing van de centrale verwar ming in het veilinglokaal „Flora" alhier is opgedragen aan den l&agsten inschrijver, den heer H. J. Grimbergen alhier. Sassenheim. Kerkelijk bericht. Chr.-Geref. Gem., Kerklaan: Zondagmorgen, te tien uur,'en 's nam. te vijf uur, Leeskerk. Ned. Prot-Bond, zaal vtfn den heer B. Hoogstraten: Zondagmorgen, te halfelf, dr. J. W. K. Hoevers, van Den Haag. Valkenburg. Kerkelijk bericht. Ned. Herv. Gem.: Zondagmorgen, te tien uur en s' nam. te vijf uur (Zondag 52), ds. Her- manides. Voorschoten. De „Sts.-Crt." bevat de ge wijzigde statuten van de Zilverfabriek, al hier. Wassenaar. Ten gemeentehuizc werd gistermorgen aanbesteed het maken van grond-, rioleerings- en bestratingswerken in het wegenplan „Deyleroord", zonder bijle vering van straatklinkers. De uitslag is- W. Visser Zonen, Den Haag, f 41.6Q0; D. van Stuijvenberg, Den Haag, (43 857; H. Wessel, Den Haag, f44.100; J. P. Hüner, Wassenaar, f 44.990; A. in 't Veldt, Den Haag, f45.000; A. Lod der, N.-Beijerland, f 47.500; T P. de Geus, Loosduincn, f49.700, A. van Dijk. Utrecht, f49.860; A. van Zijl, Hilversum, f53.600; N.V. JVienhoven, Utrecht, f56.555. De collecte voor het huldeblijk aan H M. de Koningin heeft alhier f563.13 op gebracht. In den Nieuwen Deijl vergaderde Dins dagavond de leden van de Coöperatieve Broodbakkerij, en Verbruiksvereeniging „Ons Doel". Aanwezig waren 69 leden. Uit het jaarverslag bleek, dat een winst was ge maakt van 13935,S6. Besloten werd hier van te bestemmen voor afschrijvingen f 1902.90, voor het reservefonds f 154 77, voor uitkeering van 5 pCt dividend f 1406 19, voor schadeloosstelling van het bestuur-en gratificatie aan de bakkers f 472. Goedge vonden werd, dat de op de gebouwen rus tende tweede hypotheek, groot f 5000, ten name van den heer W. J. Jochems, zal worden overgeschreven op naam van den j heer D. T. Ruijs. Wegens bedanken van den heer Jochems werd tot commissaris gekozen de heer D. j T. Ruijs. De twee aftredende bestuursleden, de hee- i ren Korbee en Schippers werden met groote I meerderheid van stemmen herkozen, j Tot commissaris werd gekozen in de j plaats van den heer J. Blankespoor, die pe- riodiek aftrad, de heer C. van Tol. Hierna werd de vergadering gesloten. Kerk. bericht. Ned. Prot.-Bond Zondagmorgen, te halfelf, ds. G. Wuite, Doopsgezind pred. te 's-Gravenhagc. Twee millioen auto's export per jaar. De heer John N. Willys heeft in een rede voor de leden van de National Automobile Qhamber of Commerce te New-York ver klaard, dat er 9lechts enkele jaren hard ge werkt behoefde te worden om den Ameri- kaanschen automobiel-export op twee mil lioen stuks per jaar te brengen. Zeven boerderijen verbrand. Te Triebs bij Treptow, in Silezië, ontstond, vermoedelijk door kortsluiting, brand, ton- gevolge waarvan zeven boerderijen met woningen in de asch werden gelegd. Brutale juweelendiefstal. In één der drukste straten van Praag heeft een brutale inbraak in een juweliers winkel plaats gehad. De inbraak geschieddo op klaarlichten dag, n.l. in het middaguur, toen de zaak volgens gewoonte gesloten was om het personeel gelegenheid te geven om te lunchen. Den inbrekers geluk^ het, de rolluiken met een valsclien sleutel te openen, waar op ze een heelc étalage leegplunderden. Na den diefstal verlieten zij in allerijl den winkel, zonder de rolluiken af te slui ten. Ofschoon de inbraak spoedig ontdekt werd, ontbreekt van de daders elk spoor. Een spoorwegongeluk in Servië. De sneltrein Sofia—Boedapest is bij Nisj met een anderen trein in botsing gekomen, waarbij drie menschen om het leven moe ten zijn gekomen en verscheidene zijn ge wond. Twee Servische spoorwegbedienden, die schuld aan het ongeluk zouden hebben, zijn in hechtenis genomen. Verkeersongevallen te Londen. Blijkens een opgave der politie hebben er te Londen ki het derde kwartaal van dit jaar 23.696 verkeersongevallen plaats ge had, waarvan 207 met doodelijken afloop. Van dit aantal ongevallen werden er 6834 (waaronder 53 gevallen met doodolijken af loop) door particuliere auto's veroorzaakt, e»n 4749 (61 dooden) door vrachtauto's, sa men dus ongeveer de helft van het totaal aantal ongelukken. Wielrijders komen op de derde plaats met 3385 ongevallen waar van er intusschen slechts 4 doodelijk wa ren. Dan komen dc motorfietsen met 2588 ongevallen, waarvan 31 doodelijk, de bus sen met 2030 en 32 dooden en de bespan nen vrachtwagens met 1887 ongevallen, waarvan 9 doodelijk. Trams veroorzaakten 1714 ongevallen, waarvan 9 doodelijk. Het aantal door taxi's veroorzaakte on gevallen was 965, waarvan er 9 eeD doo delijken afloop hadden. Cabs en broughams veroorzaakten 44 ongevallen, paarden 28 en tractors 13. Bij de laatste drie kwamen geen ongevallen met doodelijken afloop voor. Eieren van 104)00.000 jaar oud. De Chapman-Andrews-expeditie, die we der in Mongolië heeft gewerkt is te San Francisco teruggekeerd. Zij brengt o.m. veertig versteende eieren mee van dinosau riërs, welke ruwweg op een ouderdom wor den geschat van 10.000.000 jaar. Andrews liet zich interviewen en herhaal de zijn reeds vroeger kenbaar gemaakte opvatting, dat alle leven op aarde zijn oor- j sprong heeft gevonden in het gebied waar Ihans de Gobi-woestijn wordt gevonden, en dat het zich van daar over de wereld had verspreid. Onder de vondsten is ook dat van een tweehoornig beest, dat waar schijnlijk millioeuen jaron geleden had ge leefd. VOETBAL. Be Qnick-spelers en het Bonds XI-tal. Naar wij vernemen, zogt de „Tel.", heb ben de Be Quick-spelers Totzner en Groea wegens studieredenen moeten bedanken voor hun benoemiftg in het „Bonds"-e!Ral. Rambonuei, Legger en De Haas hebben hun benoeming aanvaard. Tetzner speelt Zondag a.s. ook nicf togen Friesland voor de. competitie. 30-jarig bestaan van Velocitas. Het elftal van de Ned. Corinthians, dat 8 Nov. a.s. te Breda tegen Velocitas speelt, is als volgt samengesteld: Mc. Neiil, doel; Verwey en Basso hart, achter; Moltze'r, Kam- perdijk en Fabius, midden; Kunlze, v. d. Brandeler, Bulder, Houtkoopcr en Jurgens voor. De lieer Tromp zal ails scheidsrechter optreden. Het bondsnieuws van den L. V. B. Geruimen tijd reeds waren er plannen in voorbereiding tot uitbreiding van het „Bondsnieuws" van den Leidschen Voetbal bond. Daarmede is thans een begin ge maakt. Het blaadjo heeft een stevig omslag gekregen en bevat naast de officieele mede- deelingen,- programma's en uilslagen een redactioneel artikeltje, waarin opgewekt wordt tot modewerking, benevens een com petitie-overzicht en een foto van den wed loop „Dwars door Leiden". Tot redacteuren zijn aangesteld de heeren E. Eeckelaert en P. J. Hoogcndam SCHERMEN. Mej. Holkcma te Louden. Onze Nederlandsche kampdoene mej. IIol- kema heeft deelgenomen aajn wedstrijden te Londen .Zij bereikte den cróndslrijd na bar rage met Miss II. Smóiih. De Nederlandsche söhermsier won met 32. Zij versloeg in de tweede ronde mrs. Hudson, miss Red wood, Brainc en Ratoliffe, aJlen met 30. Zij verloor van miss Dawis ,Engclsche kampioene, miss Trere en Smith. aWe par tijen met 13. Na het winnen der barrage had mej. Van Holkema een ovatie in ontvangst te nemen. GYMNASTIEK. Donar en het K. N. G. V. Is het bondsbestuur in zijn recht? Naar aanleiding van het royement van „Donar" is door het bestuur dezer vereeni- gipg het volgende schrijven gezonden aan het bestuur van het K. N. G. V.: „Hierdoor berichten wij u de ontvangst van uw schrijven dato 18 October, van welks inhoud wij nota genomen hebben. Ons wordt medegedeeld,*dat wij gehandeld hebben in strijd mot het doel van liet K. N. G. V. en dat wij oneenigheid en verdeeldheid gezaaid hebben in het betreffende Turnkring- verband; doch in uw schrijven komt niet voor wat wij gedaan hebben in strijd met het doel van het K. N. G. V. en op welke wijze en wanneer wij oneenigheid en ver deeldheid gezaaid hebben in het betreffende Turnkringverband. Geen enkel feit wordt ons genoemd. Wij verzoeken u derhalve beleefd ons in ieder geval zoo spoedig, dat wij eventueel van ons recht vervat in art. 6 (ophouden van het lidmaatschap) van het huishoudelijk reglement gebruik kunnen maken, hierop te willen antwoorden." Van den bondssecretaris, den heer J. II. Vis, werd hierop het volgende schrijven ont vangen: „In antwoord op uw aangeteekenden brief van 26 October j.l. deel ik u mede, dat ik namens het Bondsbestuur u van deszelfs be sluit tot vervallenverklaring uwer vereeni ging van het lidmaatschap heb kennis gege ven. Het Bondsbestuur heeft aan dit besluit niets toe te voegen." Het bestuur van „Donar" schrijft ons ver der: Het Turnblad van 29 October bevatte een bestuursvoorstel voor de bondsvergadering van Maart 1926 om aan art. 6 Huish. regl. (Ophouden van het lidmaatschap) toe le voegen: „handelen in strijd met de belangen van het Verbond of de rustige samenwerking van andere leden in een Gewest of Turnkring verstoren." Dit om het Bondsbestuur meer vrijheid te geven inzake het royeeren van lastige veree- nigingen. Maar wij vragen ons daarom af: had het bondsbestuur het recht ons n u op de aange geven gronden vervallen te verklaren van het lidmaatschap?, daargelaten nog of wij ons aan de genoemde feiten hebben schuldig gemaakt, hetgeen ons nog niet duidelijk is gemaakt. welk binnenkort in de 3de klasse Nederi. I)aanbond hoopt uil le komon, vermoedelijk tegen deze eerste-klasser no«g niet opge wassen is. SCHAKEN. Jaarvergadering van „Palamodes". De schaakvereeniging „Palamodes" alhier hield Woensdag haar 79e jaarvergadering in de bovenzaal van „hotel Central onder voorzitterschap van den heer J. Splinter, die, in een bezielende welkomstrede. de be- teekenis uiteenzette der vereeniging voor zoovelen, in den langen tijd van haar be staan, voor wie het schaken een geestelijke ontspanning mocht zijn van rnoeizamen dagelijkschen arbeid en die in een rustige, gezellige omgeving gelegenheid vonden één avond per week het spel te beoefenen en er zich verder in te bekwamen zonder er sport van te maken. Bij de kasopname bleek het zuinige en correcte beheer van den penningmoosler. die met een behoorlijk overschot zijn kas kon afsluiten en dan ook eervol werd godéchar- geeid onder dankbetuiging. De sehaakbe- noodigdheden bleken in goeden staat en in voldoende hoeveelheid aanwezig. De notu len van vroegere vergaderingen werden on veranderd goedgekeurd. Het jaarverslag van den secretaris maakte melding van een aanwinst van leden on van de vriendschappelijke verhouding tot andere, te Leiden en omgeving bestaande, schaakclubs, zoodat hij, terecht, den toe stand der vereeniging bloeiende mocht noe men. Het verslag memoreerde dat de geest onder de leden steeds van wederzijdsche te gemoetkoming en welwillendheid getuigt, zooals die altijd het karakter en de onge schreven adat van „Palamedes" is geweest. De bestuursverkiezing, bij briefjes, had tot uitslag dat de reglementair aftredende bestuursleden weiden herkozen. Zij namen met hun herkiezing genoegen. Zoo gaat „Palamedes" vol moed haar 16e lustrum tegemoet. In haar midden blijft altijd plaats voor wie 's Woensdagsavonds in de bovenzaal van „Hotel Central" het schanken wenscht te beoefenen. Introductie ter kennismaking wordt altijd gaarne ver leend. Moderne jeugd. Dinsdag 10 November wordt in den Sdhouwburg door het Ver. Rotterdamsoh- IIofslad-Tooneel, Directeur Cor van der Luft Melsert eenc eerste voorstelling gegeven vnn Moderne jeugd, een Amerikaansch blijspel. Het is cene vermakelijke satire op het halfwasgeslacht van den tegenwoordigen tijd en geeft door verwikkelingen en ver warrin gen aanleiding lot veel gelach. NIEUWE UITGAVEN. De boekhouding. Bij Nijgh Van Ditmar'a Uitg. Mij. te Ret- terdam is verschenen: De Boekhouding, maandblad ten dienste van praktijk, onder wijs en studie. Het nieuwe tijdschrift staat onder alge meene leiding van dr. G. G. J. Messing, hoofdredacteur van „De Spiegel voor handel en wandel", terwijl de redactie wordt waar genomen door den heer J. F. Zuurdeeg, le Bilthoven. DAMMEN. LeidenDen Haag. Woensdag 11 November ontvangt de Leidsche Damvereeniging hei late tiental van de in den Nederlandschen Dajnbond spelende Haagsche Vereeniging „Wie roeit, die vindl", waarin o.a. de darnrc-dacleur van het „Leidsoh Dagblad" en,de bekende auteur Hof en andere bekende sterke spe lers medespelen. Deze match, welke pl.m. 8 uur nam. aanvangt in hel clublokaal „Maison Bern- sen", Breeslraat no. 157, is hoofdzakelijk bedoeld als propaganda-wedstrijd, waarbij aile damliefhebbers uil Leiden welkom zijn. Een mooie strijd wordt verwacht, waarbij de Leidcnaars zich wel met de nederlaag tevreden moeion stellen, daar Leiden, het Schenrhnik in Nederland. Een plaltelandsarts schrijft in het Ned Tijdschrift voor Geneeskunde over oen door hem waargenomen geval van sporadischen scheurbuik, dat zeker algemeene belang stelling verdient aJe bewijs, dat ook in rusti ge, normale tijden gevallen van doze vroe ger zoo gevreesde ziekte kunnen voorkomen, zij hot ook onder bijzondere omstandigheden Het gold een jongen van twaalf jaar, die van jongsaf gesukkeld had aan de ingewan den, Zeven maanden geleden schreef een bekend geneesheer erwten en boonen, 14 2 aardappelen daags en eenige groenten voor. Het welslagen was opmerkelijk, de diarhee verdween, doch de ouders, „plus royalistc que le roi", besloten de in hun oog schade lijke groenten ook nog weg te laten, zoodal het kind niets dan erwten, boonen en een paar aardappelen kreeg. Binnen zes maan den ontwikkelde zich nu het klassieke beeld van den scheurbuik: pijnen in de bee- nen, krachteloosheid in de beenen (zéé erg, dat de jongen niet meer loopen kon), taod- vleeschbloedingcn en pijn in den mond (hel landvleesch was sterk gezwollen, blauw en bloedde bij aanraking direct). Mei rust, 'uchl zon, versche groenten, vruohten, vleesch en een paar gTam melkzure kalk per dag waren binnen veertien dagen alle klachlen onge veer verdwenen' het tandvleesch was weer genezen, de jongen liep weer even goed als vroeger. Dit geval is zoo leerrijk, dat de principieele en practische bezwaren van sommige dokiers togen het overnemen van ziektegeschiedenissen uil geneeskundige tijdschriften in de dagbladpers hier geen gewicht in de schaal mogen leggen Moge lijk zal deze publicatie er weer toe kunnen bijdragen, dat desgelijks gevallen eer er kend en onder geneeskundige behandeling komen en ook voorkomen worden. Schiete# op eenden. Gepasaecrden Donderdagmiddag c a. half- twee was een onzer abonné'% ooggetuige van het schieten op eenden in den Zoeterwoud- ache-Singel. De eventueel getroffen exempla ren werden door een stadswerkman in een roeiboot van gemeentewerken opgehaald. Men vraagt zich af of dit moorden jniat moet geschieden op oogenblikken van ..aan gaan der scholen"; aannemende natuurlijk, dat dit noodzakelijk is en er geen andere wijze van vermoorden ie.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5