No. 20140. LEIDSe+l DAGBLAD, Vrijdag 6 November Vierde Blad. Anno 1925. BINNENLAND. UIT ONZE STAATSMACHINE. RADIO-PROGRAMMA. RECHTZAKEN. Spoorwegpersoneel. Gisteren heelt wederom een bespreking plaats gehad tusschen de directie der Ne.- derlandsche Spoorwegen en de vertegen woordigers der personeel bonden over de re geling van liet verlof, de verblijfkosten en de urengeiden. waaromtrent de drie samen werkende bonden het volgende hebben mee gedeeld: De organisaties hebben er op gewezen, dat de vakvereemgingen reeds op andere punten, het reglement dienstvoorwaarden betreffende, bereid waren gevonden, eenige concessies tc doen. waartegenover wel eeni ge verbeteringen stonden, doch waardoor de toestand als geheel zoowat in evenwicht zou blijven. Wil dc directie nu ook nog de verlofdagen, de verblijfkosten ep de uren- gelden verminderen', dan zou bet totaal re sultaat zijn positieve achteruitgang. Echter wilde men van beide kanten gaarne tot een oplossing komen, en daarom wilden de vak bonden zich, wat de verblijfkosten betreft, neerleggen bij dé verlaging. De directie zou daartegenover dan geen wijziging moeten brengen in het verlof en de urengeiden. De Nederlandsche Vereeniging „Sti-Raphaël" en de Protest. Christ. Bond stelden voor, de verlofregeling in elk geval te bandhaven tot 1 October 1926 en dan de zaak in den even tueel te stichten personeelraad onder de oogen te zien. De directie was bereid, haar voorstel tot verlaging van de urengeiden terug te nemen, maar omtrent bet verlof kon geen overeenstemming worden verkre gen. De directie zal nu nog schriftelijk de wijzigingen omtrent alle besproken punten formuleeren en deze aan de hoofdbesturen toezenden. Yan de zijde van den Bond van ambtena ren en den Neutralen Bond is ook een com muniqué verstrekt Daarin luidt één zin anders en wel: „Echter wilde men van beide kanten gaarne tot een oplossing ko men. en daarom wilden de vakbonden over wijziging van de verblijfkosten overleg ple gen met de directie. De Bond van ambte naren en de Neutrale Bond zullen echter onder geen voorwaarde medewerken aan het brengen van verslechtingen in de tegen woordige verlofregeling, ook niet wanneer een klein financieel voordeel daartegenover zou staan". De arbeidsvoorwaarden der zeelieden. Het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders schrijft aan de „N. H. Grt.": Op uilnoodiging van den Bond van werk gevers in de koopvaardij heeft een bespre king plaats gehad tusschen bet bestuur de zer werkgeversvereniging en het bestuur van den Centralen bond van transportar beiders. Yan de zijde der reeders w erd gewezen op de moeilijkheden, waarmede het reederij- bedrijf in Holland te kampen heeft, en de noodzakelijkheid om te komen tot verdere bezuiniging op de kosten. Indien dat niet mogelijk was, zou men moeien komen tot stillegging van een groot aantal schepen. Tot een der maatregelen ter vooikoming hiervan rekende men een verlaging van de gages en van de betaling voor overwerk. De vertegenwoordigers der zeelieden beb- ben er op gewezen, dat de moeilijkbeden in het zeevaartbedrijf haar oorsprong vonden In de veel tc groote wereldtonnage en de lage valuta van een aantal landen. Hoewel men deze moeilijkheden kende, stonden de arbeideisvertegenwoordigers op het stand punt, dat de zeelieden geen nieuwe offers konden brengen. Hun .gages waren op een peil, dat hun nog niet eens een minimum bestaan waarborgde, zoodat het alleszins gerechtvaardigd was, instedc van een ver- la-ging, een verhoogir.g van de gages le be pleiten. Van aanvaarding van voorstellen, waar door het poovere bestaan van thans zelfs niet meer gewaarborgd zou zijn, kon geen .«prake zijn. Verder hebben de reeders een verlenging Van den arbeidstijd-der matrozen op zee, op lange reis bepleit van 12 op 131/» uur per etmaal, waarin de vertegenwoordigers der arbeiders, onder opmerking, dat het een te rugkeer naar toestanden van vóór 1900 zoü 2ijn, evenmin konden treden. Eenige overeenstemming bleek niet mo gelijk. Uit het Bakkersbedrijf. Van arbeiderszijde deelt men aan „De Tel." het volgende mee: Thans is de collectieve overeenkomst voor het bakkersbedrijf onderteekend. De over- - cenkomst geldt voor den tijd van acht maanden en aanvankelijk aJleen voor de -Bieden AmsterdamRotterdam en Ben Haag. De loonen zijn vastgesteld op resp. f 34 ivoor-de gewone bakkers en broodbezorgers, f 36 voor de deegmakers en f 37 voor de OTenisten. Voor Amsterdam blijven de even tueel hoogere loonen tot 6 April 1926 ge handhaafd. De overige bepalingen zijn gelijk aan dat gene, wat in 1920 werd vastgesteld. De ar beidsduur voor broodbezorgers in volledi- jgen dienst is op 53 uur per week bepaald. De centrale commissie, als instituut voor de doorvoering van de overeenkomst, is ge constitueerd Dc plaatselijke commissies voor Amsterdam. Den Haag en Rotterdam Worden de volgende week gevormd. Deze commissies hebben tot taak. de onverwijlde V doorvoering van de overeenkomst te regelen en legen de onwillige patroons maatregelen te nemen. De stormschade. 3 De stormschade le Borculo is geschat op 1810.686. De schatlingscoramissie nam als grondbeginsel bij de schatting aan: de kos ten. van herbouw in den oorspronkelijken mc* aanwending van alle nog Drinkbare oude materialen. Hieruit volgt. Dat de herbouw belangrijk meer zal kosten; me wordt begroot op ongeveer f 1.500.000. De commissie heeft in het geheel 828 faxafierapporten ingediend. Dc schade aan toroercr.de roederen werd geschat op f 661.242, aan roerende goederen op f 114.480, aan oogst, vee, enz. op f 21.803, aan bedrijfsschade op f 17.661, aan boomen op f 25.500. Men zal zich herinneren, dat de burge meester van Borculo de materieele schade in zijn gemeente aanvankelijk heeft geschat op drie millioen, volgens een bericht uit Deventer zelfs op vier millioen gulden. De uitbetaling van pensioenen aan oud-gemeente-ambtenaren, enz. Naar aanleiding van vragen van hét Eer ste Kamerlid Slingeberg betreffende een wij ziging in de uitbetaling van de pensioenen van oud-gemeente-ambtenaren en die van weduwen en weezen van gemeente-ambte naren heeft de Minister van Financiën mee gedeeld, dat de Pensioenraad de volgende re geling heeft getroffen, waarmee hij instemt. Wanneer het in bet voornemen ligt van een gemeentebestuur om aan een ontslagen gemeente-ambtenaar een voorschot op zijn pensioen te geven, kan het bestuur zich bij den Pensioenraad vooraf overtuigen of aan belanghebbende niet reeds door dat college een voorschot, als bedoeld bij artikel 73, 3de lid, van de Pensioenwet 1922 (Stsbl. no. 240) is verleend, en vervolgens van belangheb bende vorderen, dat hij den gemeente-ont vanger machtiging geeft tot het innen van zijn pensioen. Is de Pensioenraad tijdig in het bezit van een door den gepensionneerde onderteekend verzoek om tot wederopzeg- gens zijn pensioen hetzij perpostchèque dan wel door overschrijving op diens postreke ning aan den gemeente-ontvanger over te maken, dan zullen de betalingsstukken ten name van dien ambtenaar worden gesteld. Daar echter zoodanige machtiging-volgens het eersle lid van artikel 116 der Pensioen wet niet onherroepelijk is, kan langs den aangewezen weg—voor de gemeenten geen absolute zekerheid worden verkregen. De Pensioenraad zal, wanneer een mach tiging mocht worden ingetrokken, bet ge meentebestuur daarvan in kennis stellen, het pensioen niet aanstonds rechtstreeks aan den gepensionneerde uitkeeren en hem op zijn verplichtingen wijzen. De Pensioenraad kan zich uit den aard der zaak niet verbin den, om in geval van kwade trouw van de zijde van den gepensionneerde de gemeente schadeloos te stellen. In dat geval zou op den voet van artikel 117 der Pensioenwet op ver zoek van het gemeentebestuur inhouding op het pensioen kunnen worden verleend. Wordt aan personen, aan wie onder het oude stelsel van betaling een voorschot werd verleend, pensioen toegekend, dan zal als overgangsmaatregel de dan reeds vervallen termijn aan den gemeente-ontvanger worden betaald. Indeeling lichting 1926. Ten opzichte van de indeeling der dienst- plichlingcn der lichting 1926 is o.a. be paald: Voor zoover betreft dc officiersopleiding heeft bij de luchlvaarlafdeeting van de lich ting 1926 alleen opleiding plaats tot gas- officier. Bij de genie worden van deze lichling geen dienstplichtigen tot reserve-officier opgeleid. Bij de infanterie, de wielrijders, de be reden artillerie, de onbereden artillerie en de cavalerie heeft aanwijzing voor de op leiding tot g-asofficier plaats na opkomst in werkelijken dienst uit ben, die voor offi ciersopleiding zijn aangewezen. Voor de officiersopleiding werden aange wezen 1. Infanterie: 430 dienstplichtigen (hier onder begrepen 20 dienstplichtigen,die be stemd zijn voor opleiding tot officier der mil. administratie) en 18 voor opleiding tot gasofficier. 2. Wielrijders: 17 dienstplichtigen (hier onder 1 dienstplichtige voor opleiding tot gasofficier). 3. Motordienst: 15 dienstplichtigen (12 reserve-officieren en 3 reserve-technische opzichters). 4. Onber. artillerie: a. reg. vesting-artil lerie 50; b. korps Luchtóoelart. 12; c. reg. kusl-artillerio 8; d. pontonniers en torped. 7. 5. Bereden artiHerie: 55 dienstplichtigen (hieronder 5 voor omleiding tot gas-officier). 6. Cavalerie: 13, waaronder 1 voor op leiding tot gas-officier. 7. LuchIvaartafd.1 dienstplichtige ter opleiding lot gas-officier. 8. Hosp. soldaten: 68 dienstplichtigen, waarvan 64 bestemd voor opleiding tot res.- afficier van gezondheid en 4 voor reserve- tandarts. Voor de. onderofficiers-opleiding zuHen worden aangewezen: 1. Infanterie: 2226 dicnstpiiciiiigen, waaronder 96 voor--opleiding tot onderoff.- adminïstraleur. -2. Wielrijders: 62 dienstplichtigen, waar onder 4 voor opleiding lot onderofficier-ad ministrateur. 3. Hosp. soldaten: 18 dienstphehtigen. 4. Onber. artillerie: a. vesting arL 154 dienstplichtigen; b. luchtdoel-art. 27 dienst plichtigen; c. Kust-art. 42 dienstplichtigen; d Pont en iorp. 27 dienstplichtigen. 5 Bereden art.: 287 dienstplichtigen) 6. Cavalerie: 94 dienstplichtigen. 7. Genie: 96 dienstplichtigen. 8. Luchtvaartafd.: 12 dienstplichtigen. („Avp."). Opheffing Staimuziekkorpsen Het ligt in de bedoeling oin met ingang van Juli lj)26 de thans nog bestaande staf korpsen op te heffen. Het korps in Den Haag. blijft beslaan. De muzikanten worden op wachtgeld ge steld. Tel ef o on verkeer. De op de kantoren in dc provinciale hoofdsleden ingevoerde uitbreiding van de gelegenheid tol het voeren van interlocale en internationale gesprekken, zal met in gang van 8 November a.s., definitief worden ingevoerd, zegt ..De Tel.", met dien ver stande evenwel, dat op Zon- en feestdagen de kantoren reeds te 12»uur 's-nachts voor het interiocaal en internationaal verkeer worden opengesteld. Voorts zal met ingang van 1 Januari a.s. eenzelfde regeling gelden voor de kantoren Almelo, Alkmaar, Amersfoort. Apeldoorn, Baarn, Breda, Bussum, Delft, Deventer, Dordrecht, EindhovenEnschede, Gouda. Heerlen, Helder, Helmond, Hilversum, Lei den, Nijmegen, Tilburg, .Vejp (GUL), Venlo, Ylissingen, Wormerveer, Zaandam. Zutphen. Deze kantoren zullen dus' voor den inter local en en den internationalen dienst wor den opengesteld van den nachi van Zondag op Maandag 12 uur tot den eerstvolgenden Zon- en feestdag 8 uur v.m. Voor de Zon en feestdagen blijven de tegenwoordige openstellingsuren van overdag gehandhaafd. Tot predikant der Geref. Kenk-Ooat, in Den Haag, ie beroepen ds. Kuyper, te Haar lem Het Hoagsohe Raadslid Van Duur en heeft aan B. en W. der Residentie gevraagd voor de werklooze zeevisschers de treiler- visscherij als werkverschaffing te doen uit oefenen. De Nederlandsche Regeering heeft gisteravond in Restaurant „De Twee Ste den", in Den Haag, ter eere van de Confe rentie van de Internationale Vereeniging lot Bescherming van den Industrieelen Eigendom een feestmaaltijd gegeven, waar aan, behalve de gedelegeerden en het secretariaat der Conferentie, een groot aantal autoriteiten wa«ren uitgenoodirgd. In het geheel zaten ongeveer 140 personen aan. Aan den maaltijd heeft de Minister van Aiheid, Handel en Nijverheid, mr. Kooien, in dè Fransche taal een tafelrede gehouden, en odk de Voorzitter van de Conferentie, mr. J. Alingh Prins, hield een rede. Bij de Tweede Kamer is bericht inge komen van verhindering, de vergadering bij te wonen, van den heer Tilanus, de eerst volgende weken, tengevolge van een rijwiel ongeval. Mr. P. Droogleever Fortuyn, benoemd tot lid van de enquOte-cornmissie in zake het Griekseh-Bulgaarsch incident, is giste- nn uit de Residentie vertrokken, ten einde zich via Genèvc naar den Balkan te be geven. Van;de tien pre-iMiinteplaatsen in den ring Leerdam der Ncd.-Herv. Kerk zijn er thans niet minder den 7 vacant. Aangezien geen dezer zeven gemeenten voldoet aan den. aanslag van den Raad van Beheer, kan dus' van beroepen in geen enkele vacature sprake zijn. De gewone audiëntie van den Minister van Marine a. i. zal Maandag 9 November niet plaats hebben. v Het verdrag betreffende den Spitsbergen-Archipel. Den negenden Februari van het jaar 19£ö werd te Parijs c©n verdrag gesloten tus schen de Yereenigde Staten van Amerika, Groot-Britannië en Ierland, Denemarken, Frankrijk, Italië, Japan, Noorwegen, Ne derland en Zweden betreffende den Spits bergen-Archipel met inbegrip van het Bee- ren-Eiland. Later traden nog Panama, Bel gië,, China, Servië en Rumenië tot dit ver drag toe, dat dezer dagen ten onzent ln het Staatsblad" No. 404 werd bekend ge maakt. Aangezien wij, Nederlanders, feitelijk al mee dc oudste brieven op den Spitsbergen- Archipel hebben,willèD wij hier omtrent het gesloten verdrag een en ander meedee- len. Voorop ga' echter iets over den Spits bergen-Archipel zelf. Het verdrag begint met in Artikel 1 een omschrijving te geven van wat onder dién Archipel wordt ver staan. Deze omvat met het Beereneilana alle eilanden, welke^ gelegen zijn tusschen den lOden graad en den 35sten graad O.L. van Greenwich en tusschen den 74sten en 81sten graad N.B., met name West-Spits bergen; Noord-Oostland; Barendz-eiland, Edge-eilandde Wiche-eilanden, Hoop- eiland en Prins Karei-land, te zamen met alle daarbij behoorende eilanden, eilandjes en rotsen. Scoresby geeft in zijn „Account of the arctic regions" eenige bijzonderheden over het eigenlijke Spitsbergen, dat door onzen Willem Barendz en Heemskerk op hun derden tocht om den Noord in 1596 werd ontdekt. Na hen hebben talrijke Nederlan ders voor «korter of danger tijd hun bedrijf van walvischjagers en traanstokera uitge oefend. Interessant is het bericht, dat mr. dr. J. C. van Overvoerde, die voor kort met het stoomschip „Tjerimai" deze streken bezocht, geft omtrent de graven, die hij vond op het z.g.n. Doodemans-eiland, Gra- vepoint en aan de Magdalenabaai. üit een en ander blijkt, hoe nanw de betrekking was, die onze voorvaderen hadden op den Spitsbergen-Archipel; dua genaamd naar de spitse toppen van de gebergten, die bet binnenland bedekken. Aan - genoemd Account ontleenen wij nog een paar bijzonderheden. De heele groep heeft een oppervlakte van 1300 vierkante mijlen. De bergen zijn gemiddeld 3500 voet hoog en voortdurend met ijs en sneeuw be dekt. Het klimaat is er ruw. De flora heeft niet veel anders aan te wijzen dan anti- scorbutische kruiden. Het land is feitelijk maar vier maanden per jaar bewoonbaar vanwege het barre klimaat. Men vindt er die dieren, die de arctische streken bewo nen. Het is om de jacht op deze dieren, dat in het goede jaargetijde hier en daar kolonies van viaachers en jagers zich op houden. Het binnenland is waarschijnlijk nog nooit bezocht. Van Spitsbergen uit be gon in 1837 kapitein P&rrij een tocht om den Noordpool te ontdekken, 't Spreekt vanzelf, dat hier zoo goed als niets wast, wat den menBch dienen kan tot onderhoud van lichaam en leven. Wanneer nu toch over dit onherbergzame en onvruchtbare land, dat langen tijd door Rusland tot zijn domein gerekend werd, on langs een verdrag gesloten werd, waaraan zoovele landen van beteekenis deelnamen, dan spreekt het wel vanzelf, dat dit niet is geschied om het land zelf, dat onbetwist van Noorwegen is, dan steekt daar wat an ders achter. Moest Scoresby verklaren, dat hij van'het delf stof fenrijk niet mededeelen kon, omdat het nog niet was onderzocht, wij weten meer, want Spitsbergen bezit een buitengewoon overvloedigen voorraad steenkolen. En het is daarom, dat dit ver drag* tusschen genoemde landen werd ge sloten. Steenkool is een zeer gezocht artï- keL Hier is een gebied aangeboord en ont gonnen, dat jaren en jaren steenkolen leve ren kan. Wij, Nederlanders, hebben op Spitsbergen ook reeds onze kolennederzet- tingen, n.l. te Barendzburg, toebehoorende aan de Nederlandsche Spitsbergen-Com pagnie. 't Was te vreezen, dat er kleinere en grootere onaangenaamheden zouden kun nen ontstaan en daartegen werden in dit verdrag maatregelen genomen. Het verdrag dan begint met dc erkenning van de volle en geheele souvereiniteit van Noorwegen over dit gebied. Als uitvloeisel daarvan wordt dan ook vastgesteld de be voegdheid van Noorwegen om die maatre gelen uit te vaardigen cn te handhaven, die noodig zijn voor de instandhouding en zoo noodig van het herstel van de fauna on de flora in dezen archipel. Als vanzelt vloeit uit die souvereiniteit voort het recht, dat volgens Artikel 8 van het verdrag, tot een plicht wordt verklaard om voor dit ge bied een mijnreglement vast te stellen, hct~ welk, met name ten aanzien van belastin gen, heffingen of rechten van welken aard ook, en ten aanzien van algemeene en bij zondere arbeidsvoorwaarden, alle voorrech ten, monopolies of gunsten ten voordeele van den Staat of ten voordeele van de on derdanen der landen, die dit verdrag mede onderteekenen, zal uitsluiten en hetwelk aan het gesalarieerd personeel van alle ca tegorieën de bezoldiging en de bescherming voor het lichamelijk, geestelijk en zedelijk welzijn zal waarborgen. Een merkwaardige bepaling wordt getrof fen ten aanzien der belastingen. Die mogen door Noorwegen worden geheven. Zij mogen tol geen grooter bedrag gevraagd worden dan het doel, waartoe zij noodig zijn, eiseht en dat doel mag uitsluitend een belang voor dezen archipel wezen. Maar ook bij het opstellen van bedoeld Mijnreglement heeft Noorwegen niet geheel de vrije hand. Het stelt een ontwerp op, dat aan de andere mogendheden wordt medegedeeld, die be zwaren kunnen indienen, veranderingen kunnen voorstellen, die onderzocht zullen worden door een commissie, waartoe de mogendheden ieder één lid afvaardigeriT en die het recht heeft met meerderheid van stemmen te beslissen. Blijven dus de baten der te heffen belastingen uitsluitend ten voordeele van Spitsbergen c.a. en ontvangt de Noorsche Staatskas daarvan niets, an ders is het met de uitvoerrechten op de ertsen, die Noorwegen heffen mag tot een maximum van één procent van den ge middelden prijs der ertsen, vrij aan boord. Ten slotte verbond Noorwegen zich nog om in dit gebied geen marine-basis te vestigen of toe te laten, dat er één gevestigd wordt cn om in deze gebieden, welke nooit voor oorlogsdoeleinden gebruikt mogen worden, geen versterkingen aan te leggen. Ziedaar de verplichtingen, waartoe dc Noorsche Regeering zich verbond. Welke zijn nu de vruchten, die de andere mogend heden van dit verdrag plukken? Schepen er. onderdanenvan alle verdragsluitende partijen zullen gelijkelijk in het genot wor den gesteld van het visch- en jachtrecht in den geheelcn Spitsbergen-Archipel en in de territoriale wateren daarvan. Zij. die alreeds grond in bezit hebben, zullen op bun eigen grond het uitsluitend jachtrecht hebben. Zij hebben allen gelijkelijk recht van toe gang en verblijf tot de wateren en de ha vens en het vasteland in het besproken ge bied om daar, m#t inachtneming van de plaatselijke wetten en regelingen, alle ma ritieme, industrieele, mijnbouwkundige of Commercieele werken en exploitaties uit te voeren. Hun scheen hebben het recht de Noorsche havens binnen te loopen en daar passagiers en goederen van of voor den Spitsbergen-Archipel te lossen of le laden, terwijl de uitvoer van goederen niet zwaar der raag worden belast, dan de gewone uit- voerbepalingen vragen. Voor de vestiging van stations voor draadlooze telegrafie is de toestemming der Noorsche regeering noodig, maar deze stations zullen op voet van volkomen gelijkheid open moeten staan voor do berichten van schepen van iedere vlag en van onderdanen van ieder der ver dragsluitende staten. Een aanvullend ver drag zal nog gesloten worden omtrent de voorwaarden, waarop in dit gebied welen- schappelijke onderzoekingen mogen plaats vinden. Wel zijn de tijden sinds Barendz en Heemskerk veranderd: radio; weerkunde op wetenschappelijke gronden; steenkool ontginningen; electrische centrales, maar gelijk gebleven is de barre natuur en het onherbergzaam klimaat, dat maar enkele maanden per jaar intensieve arbeid moge lijk maakL VOOR ZATERDAG 7 NOVEMBER. 8.50 Hamburg (392 IT Morgenomrocp. 10.15 Amsterdam (1950 IT Tijdsein van het Persbureau V az Dias (Officieele Amster- damsche Tijd). 10.50 Daventry (1600 M 5XX) Tijdsein van de Big-Ben, Weerbericht 11.50 Newcastle (40 M 5NO) Alice Robson viool, Beatrice Paramor, sopraan, Oramo- loon-ConcerL 12.30 Parijs (1750 M SFR) Concert Lucien, Paris Cardiff (353 M 5WA) Muziek tijdens dc lunch, uitgezonden door het Carlton Restau rant. 1.20 Londen, Daventry (Tijdsein v. Green wich). 3.20 Cardiff (353 M 5WA) Organ Recital uitgezonden door The Park Hall Cinema. Park Place. Manchester (378 M 2ZY) Lezing door Mr. Moses Baritz over „Tone Poems". 4.06 Manchester (378 M 2ZY) Aulc-Pian» Recital door J. Meadows. Bournemouth (386 M 6BM) Concert, uit gezonden door het Bungalow Café, Sout- hampton-dirigent Arthur Pickett. 4.20 Londen (365 M 2LO) Tijdsein Fr&nsch drama „The Call of Duty". 4.35 Londen (365 M 2LO) The 2LO-Oclet- contralto. Manchester (378 M 2ZY) Thé Dansant Manny's Rhythm Aces Dance Band-Clare Alexander (contralto). Newcastle (404 M 5N0) Concert uitgezon den door Coxen's New Gallery Restaurant 4.30 Amsterdam (1950 M) Tijdsein van bet Persbureau Vaz Dias (Offic. Amst. Tijd). 6.Brussel (265 M) Concert. 6.20 Bournemouth (386 M 6BM) Muzikale Intermezzo. Manchester (378 M 2ZY) Pat Ryan's Or chestra, uitgezonden door The Manchester Evening Chronicle Wireless Exhibition at the City Hall. Glasgow (422 M 5SC1 Weerbericht voor de landbouwers. 7.05 Londen (365 M 2LO) Muzikale Inter mezzo. 7.20 Londen, Daventry (365 M 2L0 en 1600 M 5XX) Tijdsein van de Big Ben, Weer bericht 7.50: Londen, Daventry (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX). Eerste acte van de opera „Tosca", Puccini, uitgevoerd door de Bri tish National Opera Company, uitgezonden door The Opera House te Manchester. 8 uur: Hilversum (1015 M.) Hilv. Draadl Omroep. Koersen on Weerbericht van het Weerbericht van het Persbur. Vaz Dias te Amsterdam. 8.35: Londen, Daventry (365 M. 2LO cn 1600 M. 5XX). Variety, Violet Carmen. „The girl in many parts in some of them". 8.50: Londen, Daventry (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX). Thorpe Bates. „Roadways „Harlequin", „Joggin along the Highway" 9.05: Parijs (458 M. PTT). Concert. Birmingham (479 M. 5IT). Miscellaneous, i The Orchestra. Harold Williams, Tudor Da- vies, Dorothy Silt 9.20: Londen, Daventry (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX). Radio Radiace, 8e gedeelte The cast includes-artisten, o.a. Tommy Handly. Iris White, Eddie Morris, Jean AÏ- listone, James Whigham, Dennis Brogan, Maudie Dunham, The Dancing Radios. 10.20: Londen, Daventry (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX). Tijdsein van Greenwich, Weerbericht. 10.30: Londen, Daventry (366 M. 2LO en 1600 M. 5XX). The 6aroy Orpheans, The Savoy Havana Band on Varaldi's Tango Band. Hilvertnmsche Draadlooze Omroep. 810 uur: Ver. van Axb. Radio-amateurs. H.D.O.-orkest. Zang. declamatie. Programma van den uitzend-avond van de Ver. van Arbeiders Radio-Amateurs. Zender N.S.F. Aanvang 8.10 n.m. 1. H.D.O. orkest, A Coriolan-ouverture, van L. vaa Beethoven. B. Eerste Arlesienne, suite van Bizet. 2. Declamatie van mevr. Iiesbeth Sander-Herzberg. a. „De Daad", v. Adama van Scheltema. b. „Der Vrouwen moed", van Henr. Roland Holst. c. „De Eerste Mei", van Margot Vos. 3. Middeleeuwsehe liederen te zingen door den minnestreel Geert Dils, met begeleiding op de Theorbe luit. 4. Toespraak van F. M. WibauL 5. H.D.O.-orkest, Oodine Balletmuziek van Alb. Lotrzing 6. Declamatie ran mevr. Sanders-Herzberg. a. „De vlaggen", van Marie Vos. b. „RIeoMréld" van Van Col- lem. Slot: H.D.O.•orkestWiener kinder, wals, van Joh. Straua Geert Dils zal o.a. de volgende liederen zingen: HHdebrands lied, „Van Heer Halewyn", „Het daghet in het Oosten", Nachtegaalken kleine", „Scoon Lieveken", „Miedeke jong", „Myn maagdeken teer", „Nu zyt wülecome", „Het Deezoken", „Driekoningenlied", „Des Winters als het regent", „Daar zat een sneeuwwit vogeltje", ,,'k Kwam lestmaal door een groene wei", „Zeg kwezelken, wilde gy dansen". HAARLEHSCHE RECHTBANK. BI oemboHendtei «t aL Wegens blocmboUendielstal heeft het O. M. bij deze rechtbank tegen A. 8., te Haar lemmermeer, die met A. L. B pakken bloembollen heeft gestolen, een jaar gevan genisstraf met aft-rek van preventief ge- eischti Yetdnuteriai m i 21.900. Deze rechtbank heeft den 36-jarigen kan toorbediende E. Bdie ten nadeele yan de Kon. Ned. Papierfabriek Van Gelder en Zo nen, le Velsen, f 2L900 heeft verduisterd, veroordeeld tot 11/2 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. Brandstichting. Deze rechtbank heeft de zaak behandeld tegen A. N. W., te Krommenie, beschuldigd 18 September opzettelijk zijn huis in brand gestoken te hebben om zoodoende de f 3000 assurantie in handen 1e krijgen. Hij bfkende maar kon 'zich niet voorstellen hoe hij tot de daad was gekomen, üit het getuigenver hoor bleek, dat W. in nood verkeerde en zoo tol den daad gekomen is. Hij heeft een bran dende kaars in de kast eexet, die hij rot pa pier gestopt en daarna met petroleum had overgoten. De brandweer heeft echter grooter onheil voorkomen. Kisch twee jaar gevange nisstraf met aftrek vaa preventief.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 13