KALENDER Memorie v. Antwoord Marinebegrooting AP0THEKER5DÜ.KZ7 UIT DE RIJNSTREEK. VRAGENRUBRIEK. Minister COLIJN: Ik hield daar een rede, maar ik vroeg geen advies (Gelach). De heer LINGBEEK zegt dat er ter rechter zijde stemmen opgaan dat alle openbare scholen weg moeten. Maar daarmede is men er niet, want de niet-cbristelijke bijzondere school zal dan ook blijven bestaan. Er zijn nu vier Roomsche ministers. (Ge lach). Als de heeren Colijn en Nolens bijeen zijn, dan kan de eerste lot den tweeden zeg gen: du hast Diamanie und Perle, mein Licbchen was willst du noch mehr? (Gelach) Er is een spreekwoord dal zegt: het is goed riemen snijden van een andermans leer. Dc heer BRAAT: Dat kennen zc hier goed (Gelach). De heer LINGBEEK erkent dat er meer Katholieken zijn dan Lingbeekianen. Hij be treurt dit sterker dan de heer Heemskerk (Gelach). Er zijn nog meer Protestanten, dan waarmede dc heer Heemskerk rekening houdt, Door het separatisme wordt dit aantal zoov'ccl kleiner dat dc Katholieken de groot ste moot worden. Op die wijze is de macht der Roomschen versterkt door de Protestanten. Spr. kan dit ministerie niet steunen en hij schaart zich dus bij II. M.'s meest loyale op-' positie. Spr. doet dit met een beroep op Groen van Prinslcrer, op zijn leermeester Hoedemaker, in naam van de christelijke geloofsovertui ging, in naam van den Bijbel en in naam van den God onzer vaderen. Dc heer MARCHANT (V.D.) acht dc vor ming van dit Kabinet niet volgens het parle mentaire stelsel geschied omdat de meerder heid der kiezers zich,van den heer Colijn heelt afgewend. Dc Troonrede is vaag en geeft geen houvast voor de plannen der Re geering. De houding der Regeering tegenover de ambtenaren behoeft niemand te verbazen. Spr. ontkent dat zijn aanval onlangs op den Minister gedaan, een persoonlijk karakter had. Alleen een politiek karakter had spr.'s aanval en niels anders. Men heeft getracht spr.' kritiek te denatureeren en daaraan deed de Minister mede. liet moest den schijn heb ben dat spr. den grooten leider smaad heeft aangedaan, liet onderscheidingsvermogen tusschen personen cn politieke personen is verloren gegaan. Zoo'n verhouding is anti nationaal en on-Nederlandsch. Als de heer Colijn persoonlijk een belofte doet, weet ieder dat hij die zal nakomen. Het ging hier om ambtelijke beloften, waarvoor de Regeering verantwoordelijk is, en het zou niet meer mogelijk zijn kritiek te oefenen op een poli tiek persoon, als daarin altijd een persoon lijke aanval wordt gezien en hij verwacht dat de Minister niet zal volharden met niet op spr.'s woorden in te gaan. Minister COLIJN: En toch zal dat zóó zijn, als gij uw houding niet wijzigt. De heer MARCHANT (V.D.) zal alleen te vreden zijn als dc Minister verklaart dat hij niet anders kon bandelen in .'s lands belang, en dat hij recht boven wet stelde. De Regee ring probeert zooveel mogelijk van de moei lijkheden af te komen; reeds het feit dat ambtenaren moeten procedeeren tegen de Re- gcering is ccn aanklacht tegen die Regeering. Het is en blijft een schande voor de Regee ring eil spr. blijft daartegen protesteeren. Vervolgens criliseert spr. de belastingpoli- tiek. De belastingdruk is ie zwaar en de ge middelde druk op de gezinnen is te hoog. Door de indirecte belastingen is die druk aanmerkelijk verzwaard en nu er lucht komt ontlast men de rijkeren. Uitvoerig behandelt spr. de vraag der af lossing van crisisschulden, die hij zoo spoe dig mogelijk wil tot stand brengen, terwijl minister Colijn daartegen is, blijkens zijn voorstel inzake afschaffing van de Verdedi gingsbelasting II. Spr. breekt zijn rede af. De vergadering wordt verdaagd lot heden één uur. Aan de Memorie van Antwoord is het volgende ontleend: Dc bijstand van een alleszins in marine- zaken ingewijde Directeur-Generaal is den Minister onmisbaar en het ligt in de bedoe ling dien functionaris aan te stellen, nadat het onderwerpelijk begrootingsontwerp tot wet zal zijn verheven. Naar 's Ministers ireening spreekt de Kamer door het aan vaarden van het desbetreffend artikel haar instemming uit met de voorbereiding der reorganisatie; de uitvoering daarvan ver- eischt echter nadere wettelijke maatregelen. Dc vlooi in Indië. Ten aanzien van de vloot in Indië is de Regeering van oordeel, dat, hoe onzeker de ontwikkeling van de toestanden in gind- sche gewesten zich moge doen aanzien, noch de linanciecle draagkracht van Ne derland, noch die van Indië toelaten, de zeemacht op brecdcn grondslag te vestigen. De zeemacht zal dientengevolge beperkt moeten blijven lot datgene, wat onmisbaar ivoor de vervulling van onze internatio nale verplichtingen uit een oogpunt van neutralitcitshandhaving en lidmaatschap van den Volkenbond. De weermacht zal te vens moeten zorgen voor rust cn orde in den Archipel. Een scheepsmacht, samengesteld uit een kern van onderzeebooten, gesteund doo; kruisers, torpedojagers cn vliegtuigen is voor het vervullen van genoemde taak aan gewezen. De nieuwe organisatie der marine in In dië brengt in wezen geen verandering uit staatkundig en internationaal oogpun' M karakter der Staatsmarine wordt er even min door aangetast. Bij de uilwerking van het stelsel zal wor den gestreefd naar de meest doeltreffende oplossing ten aanzien van de personeels voorziening, zonder dat splitsing van het personeel over de geheclc linie als doel wordt vooropgesteld. De reorganisatie van de vloot in Nederland. Betreffende de reorganisatie van dc vloot in Nederland wordt medegedeeld, dat de laak der-zeemacht bestaat in het handha ven der neutraliteit in de territoriale wate ren, terwijl in geval van oorlog steun ver leend moet worden aan de landmacht, in hoofdzaak door het afsluiten en versperren van zeegaten en riviermonden; het bezit van onderzeebooten zal den vijand dwingen lol groote krachtsinspanning cn dit wapen zal bij de verdediging van het zeefronl zor gen voor het offensieve element. f Voor haar eigenlijke functie moet de vloot in hoofdzaak beslaan uit onderzcebootcn, mijnenleggers en enkele panfscrboolen. Met onze toch reeds beperkte middelen is het uitgesloten, dat verkenning en krachtige gevechtsaclie tot op zeer grooten afstand van dc kust met watervliegtuigen zou kun nen worden doorgezet; bovendien zou on der onze omstandigheden hel nut van zulke handelingen niet evenredig zijn aan de daar toe vereischte krachtsontwikkeling. Het is veel meer aangewezen alle kracht der lucht macht le concenlreeren op het oogenblik der landing. Hiervoor zijn landvliegluigen bet best geschikt, zoodat daartoe in de oor logsformatie der marine geen watervlieg tuigen behooren voor te komen. De vredestaak. De vredestaak der marine bestaat naa9l vorming van eigen personeel, in hoofdzaak in het verzorgen van de eerste opleiding van personeel met het oog op de behoefte der maritieme verdediging van Ned.-Indië. voor zoover dat uit Nederland moet worden ver- uitoefenen van politietoezicht op de Noord- zeevisscherij en het vlagvertoon. Voor' dit laatste kan nog verscheidenè jaren wordon beschikt over de aanwezige panlsersehepen. De organisalie van den Marine-luchtvaart-dienst zal in nauw ver band met de luchtvaartafdecling van de landmacht naar de aangegeven beginselen worden herzien. Het bedrijf der marine in Nederland zal naar deze beginselen worden omgewerkt, daarbij rekening houdende met Jiet feit, dat in de eerste plaats tijdens de overgangs periode, die wel meerdere jaren duren zal, een goede aanpassing moet worden verkre gen aan hetgeen voor de vloot in Ned.-Indié zal worden vereischt. Zoodra het overleg met de Indische re giering is beëindigd zal een wetsontwerp worden ingediend, waarbij het beheer en de nieuwe organisatie der vloot worden vast gesteld. Een Avelsontwerp, slrekkende om te ko men tot een vereeniging van de Departe menten van Marine en Oorlog is bij de Tweede Kamer aanhangig. ITct ligt in het voornemen dit voorstel in te trekken en t z. t. door een nader ontwerp te vervangen. Dat bij de voorgestelde organisatie op het bedrijf der vloot in Nederland, zoodra het stelsel is doorgewerkt, aanmerkelijk zal worden bezuinigd, is wel niet voor tegen spraak vatbaar. Aanbouw van het zeer gecompliceerde materieel der marine zal voorshands nog niet in Indië kunnen plaat9 hebben. Het ligt niet in het voornemen der Re geering, over de reorganisatie zelf advies van het personeel in te winnen; de aard van het onderwerp leent zich daartoe niet. De aanvraag voor den bouw van nog twee torpedojagers beoogt niet ander9 dan vervanging van materieel, dat weldra niet meer bruikbaar zal zijn. De meening, dat een 300-lal eerste klasse vliegtuigen in Indië een veel beteren waar borg zou vormen bij een aanslag, dan eenige vloot van varende schepen, kan de minis ter niet deel en. De Minister kan niet de meening deelen, dat de door zijn ambtsvoorganger ontwor pen nieuwe regeling van het georganiseerd overleg vóór het personeel der zeemacht niet zou voldoen aan de redelijke eischen, die aan zoodanig overleg mogen- worden ge steld. De uitzending van den hoofdaalmoeze nier van leger en vloot en van den leger en vlootpredikant in algemeenen dienst is niet alleen geschied in overleg met, maar zelfs op voorstel van de Indische Regeering. Met den Minister van Financiën werd in 1923 een regeling getroffen, waarbij mari- ncvlicgluigen beschikbaar gesteld kunnen worden voor de bestrijding van de fraude door de Noordelijke Zeegaten, in het alge meen van gedistilleerd-fraude in het bij zonder. Aan de beantwoording der bij de artikelen gemaakte opmerkingen wordt het volgende ontleend: Wat betreft de kosten van den kruiser „Java" wordt meegedeeld, dat deze tol de eerste uitrusting ter zee pl.m. f20.000.000 zullen bedragen. De kosten van den krui ser .Sumatra" zullen waarschijnlijk iets minder bedragen; daar deze bodem echter nog met zijn proeftochten moet beginnen, kan een meer nauwkeurige raming niet worden gegeven. Over de marinierskazerne te Rotterdam wordt medegedeeld, dat over den inwendi- gen toestand nimmer is geklaagd. Wel wer den in het begin van het jaar verzoeken bij den commandant ingediend om meer slaap gelegenheid, daar er zooveel volk in de kazerne was, waaraan niet kon worden vol daan. Een van dc onderofficiersverblijven voldoet niet aan redelijke eischen; deze ka mer wordt echter nagenoeg niet gebruikt. Hoewel het juist is, dat de kazerne niet mooi en nfodern is, heeft het oude gebouw tcch iets aantrekkelijks voor de manschap pen. De kazerne wordt gezellig gevonden, de cantinc ligt mooi en gemakkelijk de za len zijn vlak bij. De normale onderhouds kosten, die niet geriDg zijn, worden door de gemeente Rotterdam betaald. Het ligt vooralsnog niet in de bedoeling een afzonderlijke categorie onderofficieren vliegers in het leven te roepen. Van meermalen ter bevoegder plaatse in gediende klachten over de samenstelling en do bereiding (Ier voeding en de indeeling van het menu, waaraan geen of onvoldoende aandacht is geschonken, is den minister niets bekend. Tot de vervanging van room boter bij het brood door margarine is over gegaan eensdeels wegens het geldelijk voor dcel en anderdeels omdat margarine ook door het personeel bier te lande wordt ge nuttigd, terwijl, wat de verstrekt wordende hoeveelheid vleesch betreft, de opgedane ondervinding heeft aangetoond, dat bet rantsoen zonder bezwaar kon worden terug gebracht lot twee ons. Met de meening van enkele leden, dat de voorwaarden, waarop de leveranciers in schrijven, niet met voldoende zorg zijn sa mengc-steld, kan de minister niet instem men. Waar het belanghebbend personeel reeds is vertegenwoordigd in de commissiën van keuring, daar bestaat geen aanleiding tot het in het leven roepen van meerdere com missiën. Evenmin wenscht de Minister ove* te gaan lot verhooging van de tegemoetko ming aan de tafel ad 5 cent per dag voor korporaals en manschappen. Instelling van een Commissie van be roep voor het personeel der Belonniog en verlichting ligt in het voornemen en ver keert in een vergevorderd stadium van voor bereiding. De Minister kan niet inzien, dat de ad ministratieve leiding van het loodswezen vatbaar is voor belangrijke versobering, al wordt uiteraard naar inkrimping gestreefd. De inwilliging van de wensch van de zeeloodsen te Maassluis om Rotterdam ais standplaats te zien aangewezen, ontnuet bezwaren. Een reglement voor het personeel der Bo- tonning en Bebakening en Verlichting Is in bewerking en verkeert in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Het is op de zelfde leest geschoeid als het Algemeen Re glement op den Loodsdienst. RECLAME. eem fotó BLfj FT HET E> £ÖT E. ST. rt icolflfls- GE SCHENK RECLAME */Q r> IJ ^enif. Tel3oSl 6076 Leimuiden. De raad dezer gemeente vergadert op Maandag 9 November a s. des namiddags hallacht. Punten van behande ling: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding ger^centebegrooting dienst 1926. 3. Voorloopige vaststelling gemeente-reke ning dienst 1924. 4. Uitloting 3 aandeelen van de geldlee- ning aangegaan voor de electrificatie der gemeente. 5. Comptabele besluiten. 6. Voorstellen tot vaststelling brugrechten. Gedurende de maand October zijn ter secretarie alhier aangegeven voor bedrijfs- slachting 4 varkens en 4 koeien, voor nood- slachting 2 graskalveren, 2 schapen, 4 big gen, 3 runderen, 1 pink, 2 varkens en 1 nuchterkalf. Afgekeurd werden wat de nood- slachtingen betreft, 1 schaap, 3 biggen, 1 rund, 1 pink en een nuchter kalf. In totaal werd aan keurloon f 77 ontvangen. Loop der bevolking over October: Gevestigd 4, vertrokken 2 personen. Gebo ren 3, overleden 0 personen. Leiderdorp. In de maand October zijn ter secre tarie aangegeven als bedrijfsslachting 13 hunderen en 13 varkens, aJs huisslachting 2 varkens. Als noodslachting 3 runderen, 3 graskalveren, 4 schapen en 1 varken. Af gekeurd zijn 2 runderen, 3- schapen en 1 graskalf. Aan keurloon is ontvangen f 183. Waddinxveen. Gemeenteraad. Na opening door den voorzitter, werd me- dedeeling gedaan betreffende de benoeming van den heer Kleiweg, in de plaats van den heer Zoethoutmaar. Na onderzoek van den geloofsbrief van den heer Kleiweg, wordt met algemeene stemmen tot diens toelating besloten. Na dat hij in handen van den voorzitter do vereischte eeden heeft afgelegd, neemt hij zitting, en spreekt de voorzitter de hoop uit, dat het nieuwe lid nog tot in lengte van dagen werkzaam mag zijn in het belang de zer gemeente. Nr. bekendmaking der ingekomen stukken is aan de orde de behandeling" der gemeen- tebegrooting 1926. De voorzitter zegt, dat het hem verhèugd te kunnen mededeelen, dat de gemeente er momenteel financieel goed voorstaat. De post plaatselijke inkomstenbelasting kan f 27.600 lager geraamd worden dan verleden jaar. Maar al zijn de perspectieven thans ook gunstig, zoo mag dat nochtans geen re den zijn gerust te wezen, waakzaamheid blijft zeer gewenscht, al begint het hier en daar te lichten aan den findncieelen hemel. De algemeene beschouwingen over de be grooting nemen thans een aanvang. De heer Faüanie neemt het woord, en begint met zijn waardeering uit te 6preken voor de samenstelling der concept-begrooting, ook waardeert spreker het financieele beleid van B. en W. Vooral ook waardeert hij dat B. en W. niet aan de salarissen yan het gemeente- personeel hebben getornd, eai spreekt de hoop uit, dat die ook in de toekomst niet zal geschieden, ook niet door pensioenver- haal toe te passen. Het is verheugend dat dc post „Plaatselijke inkomstenbelasting" zoo beduidend lager kon worden geraamd, clan vorige jaren. Spreker acht verlaging van het aantal opcenten op de vermogens belasting nog niet gewenscht, en waar schuwt den raad hier niet toe over te gaan, ofschoon het in de bedoeling van de meer derheid der financieele commissie ligt, met een voorstel dienaangaande te komen. Spreker dringt aan op beter onderhoud der wegen, en vraagt of 'bij aanschaffing van een teerapparaat de wegen zullen worden geasfalteerd, en wat B. en W. den ken te doen voor verbetering van de ver bindingswegen, in verband met het steeds toenemende autoverkeer. Ook zou hij gaarne zien dat zoo spoedig mogelijk een aanvang werd gemaakt met de opruiming van krotwoningen. Aanbouw van nieuwe woningen is noodzakelijk even als van een badinrichting. Gaarne zag 6pr. ook dat de arme kinde ren des winters wanneer zij op school zit ten, van gemeentewege werden voorzien van schoolpantoffels. Immers de klompjes wor den in het portaal achtergelaten, en het is toch te koud om op kousen in school te zitten. De voorz. zegt, dat over het algemeen do wegen slecht zijn. Waar evenwel in het college van B. en W. geen meerderheid was te vinden om met voorstellen tot alge- heele verbetering der wegen bij den raad te komen, en wel om redenen van uitslui tend financieelen aard, raadt hij den heer Fafianie aan, om zelf in dezen het initiatief te nemen, en met voorstellen bij den raad te komen. Het ligt in de bedoeling de aanplant van heesters e.d. in de aan te leggen plantsoe nen, te doen geschieden door de schoolkin deren, teneinde hen daardoor aanhankelijk- heid ten opzichte van het geplante bij te brengen. Ten opzichte van de opruiming van krot woningen deelt de voorzitter mede dat er een plaai voor den bouw van 20 woningen naar Den Haag is ter goedkeuring. Zoodra dit terug is wordt met den bouw hiervan begonnen. De verkoop van grond aan de Oranjelaan gaat weliswaar niet vlot, maar de grond wordt door de gemeente goed verhuurd, cn is dus geen schadepost-. Het college van B. cn W. wil de stichting van een badhuis in overweging nemen. In verband met de voorziening van schoolpantoffels aan arme kinderen deelt de voorzitter méde, dat niet het instituut „Schoolarts" reeds vele besprekingen zijn gevoerd, maar tot nog toe met negatief re sultaat, wegens ontbreken van animo bij de artsen in dezo gemeente. Wat de schoolpantoffels betreft, meent spreker, dat wanneer het voot het onder wijs niet hinderlijk is, er zeker geen be zwaren zullen bestaan, om de kinderen de klompjes te laten aanhouden in school. Spreker belooft deze kwestie te zullen be spreken met de schoolhoofden. Weth. Herfat het woord verkrijgende mertk op dat het niet waar ia, dat- sommige wegetn niet de volle aandacht van B. en W. zouden hebben. Hij noemt het aantal da gen, dat aan onderscheidene wegen ge werkt is. Sommige leden wenschen uitbreiding van het raadsverslag, en vlugger toezending daarvan. Aangezien evenwel de meerderheid niet voor uitbreiding is, wordt besloten om indien de kosten niet te hoog worden, te tTachten het verslag vlugger gedrukt te krijgen. Na breedvoerige discussies wordt ver worpen het voorstel van den 'heer Van Lange, tot het aanschaffen van een tweede motorbrandSpuit, ter vervanging van de nog in gebruik zijnde handspuit, met 5 tegen 7 stemmen. Bij volgnummer 139, Openbare middelen van vervoer, meriri de heer Van Lange op, dat, ondanks rookverbod, in autobussen toch nog wel gerookt wordt. Spr. vraagt of daar niets aan te doen is. De Voorzitter zegt een onderzoek toe. De heer Van Lange zal er evenwel op dienen te Ietten, dat de overtreding plaats heeft ge had in deze gemeente, zoo niet, dan is er niets aan le doen, want de werking der al gemeene politie strekt zich niet* verder uit darn deze gemeente. Over de volgnummers 143 cn 145, Sub sidie voor volksfeesten, burgerwachten en schietwedstrijden, wordt stemming ge vraagd. Ze worden aangenomen met 93 stemmen. Tegen de S.D.A.P.'ers. Bij volgnummer 148, Toelage aan de Ge zondheidscommissie, zou de heer Van Lange gaarne zien, dal bij eventueele vacature in de gezondheidscommissie voor deze gemeen te, een ingezetene dozer gemeente werd benoemd, aangezien Waddinxveen geen enkelen vertegenwoordiger in deze commis sie kan aanwijzen. De Voorzitter meent, dat het beste zal zijn, om, wanneer er weer een vacature is, den Commissaris der Koningin hierop te wijzen. Bij volgnummer 166, Onderhoud plant soenen, zegt een der leden het betreurens waardig te vinden, dat, wanneer hier en daar van gemeentewege bloemen en hees ters worden geplant, ontsierende hekken moeten worden geplaatst, om te voorkomen, dat die jeugd alles vernield. De heer Van Lange zag gaarne, dat een zandhoop werd gedeponeerd bij de Emma- straat, dan konden de kinderen daarop spelen. Dé voorzitter meent, dat deze hoop wel spoedig weg zal zijn, gezien de resultaten van een zelfde poging d!oor de Woningbouw- vereeniging. De heer Faiianie vindt f 75 voor onder houd van plantsoenen te weinig. De heer Van Lange steK voor dezen post met f 30 te verhoogen, teneinde dit te be steden voor een berg zand. Z. h. s. aange nomen. Bij volgnummer 191, Onderhoud school gebouwen, vraagt de heer Van Lange of er niets gedaan kon worden aan de speelplaats van de school aan hel Dorp. Dit is eeö modderpoel. De Voorzitter antwoordt, dat, waar hof in de bedoeling ligt de school te verhouwen, tegelijk ook het plein onder handen te ne men, B. en W. zoo mogelijk wallen wachten tot aan de verbouwing. Bij volgnummer 57, Ontvangsten, zet de heer Jonkheid het standpunt der meerder heid van de inancieele commissie uiteen, inzake de heffing van opcenten op de ver- m ogen sbelast ing De Voorzitter antwoordt, dat B. en Wi van plan zijn bij de begroeting voor 1927 met een voorstel tot verlaging dezer opcen ten te kamen. De begrootdng wordt z. h. s. aangenomen, en wel: gewone dienst: on tv. f 265572.83Vï, uitg. f 265572.831/»; KapitaahÜcnst: ontv, 1 161300, uitg. f 4ó373.89Vt. De bedrijfebegTootingen worden zonder eenige discussie vastgesteld. Mej. L., alhier, wilde gistermiddag met haar rijwiel den hoek bij hotel de Unie om rijden, doch nam haar draai te kort met het gevolg dat zij in volle vaart door een der groote ruilen reed. Zij bekwam geen ver wondingen. Kerkelijk bericht voor Zondag, Ned.-Herv. Kerk, voorm. half tien en nam." zes uur ds. II. A. de Geus. Geref. Kerk, voorm. half tien en nam. half zes ds. W. Veder. RECLAME. PT VEILIGHEIDS- wr u. Sa SCHEERMES het EENIGE apparaat, dat zijn eigen mesjes automatisch slijpt.Vraagt demonstratie bij uw leverancicr.Agent Pa.B.MEINDERSMA, Haag 5518 SCHEEPSTIJDINGEN. STOOKVAART-MIJ. „NEDERLAND". GROTIUS, uitr., 6 Nov. te Colombo verw, SINGKEP, thuisr., 5 Nov. te Liverpool. ROTTERDAMSCHE LLOYD. RINDJANT, uitr., 6 Nov. bij Perim verwacht. PATRL\, thuisr., 6 Nov. te Marseille verw.. HOLLAND—AMERIKA LIJN. KINDERDIJK, 3 Nov. van R'dam te Van couver. CARDIGANSHIRE, IVdam n. Pacific Kust, 3 Nov. van Cristobal. LOCH GOIL, 2 Nov. v. Los Angelos n. R'dam LEERDAM, New Orleans n. R'dam, 4 Nor< van Havana. SXOOMV.-MAATSCH. „OCEAAN". DOLIUS, 5 Nov. van Batavia te Amst. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. BENNEKOM, 5 Nov. v. Br.-Indië te R'darn^ HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. BATJAN, 3 Nov. van Brisbane te Sydney, JAVA—NEW-YORK LIJN. KARIMOEN, 3 Nov. van Java te Boston. ROTTERDAM—ZUID-A MER IK A LIJN. ALGORAB, thuisr., 4 Nov. van Bahia. DELFLAND, uitreis, 6 Nov. van Lissabon KON. WEST-INDISCHE MAILDIENS*. AMSTERDAM, uitr., 2 Nov. van Arica. ORANJE NASSAU, 6 Nov. van Amst. t$| Barbados verwacht. PRINS DER NEDERLANDEN, 6 Nov. vatf W. Indië te Amst. verw. POSEIDON, thuisr., 5 Nov. le Havre. KON. NED. STOOMBOOTMIJ. PLUTO, arr. 5 Nov. te Barcelona. DIDO, 6 Nov. van Bordeaux te Amst. verw* KON. HOLLANDSCHE LLOYD. KENNEMERLAND, thuisr., 4 Nov. v. Santo® HOLLAND—AFRIKA LIJN. SALAWATI, uitr„ 6 Nov. te Kaapstad verw, RANDFONTEIN, thuisr., 6 Nov. te Antwer pen verwacht NEDERL. EN VREEMDE SCHEPEN. HAGNO, 3 Nov. van Coronel te Talcahuancl, VECHT, 4 Nov. van Nystad te Rafsö. SEBU, 4 Nov. van CEUTA n. Huelva. SAN ANTONIO, m.e., 4 Nov. van Casa* blanca n. Lissabon. RIJNDIJK, Genua n. Huelva, pass. 5 Nov, Gibraltar. MAASHAVEN, Archangel n. Grimsby, pass, 4 Nov. Lödingen. MAASDIJK, 4 Nov. van Santos te Galveston EEMDIJK, 4 Nov. van Hamburg n. Rio Janeiro. DRIEBERGEN, 5 Nov. van New Orleans to Bremerhaven. WESTPLEIN, 4 Nov. van Lulea n. R'dam, ZAAN, 4 Nov. van Abo n. Lavisa. BELLATRIX, 4 Nov. van Montreal te Antw SLIEDRECHT, 4 Nov. van New Orleans n. Antwerpen. MOORDRECHT, 4 Nov. van Hango tó Wyborg. MIJDRECHT, 4 Nov. van Gorunna n. Bilboa. FAILLISSEMENTEN. Vernietigd door Gerechtshof Den Kaag: Gebroeders Kamp, Leiden. v D. S. Zij hebben zich alleen le gedram gen naar de maatregelen, die de voogd neemt. Laten zij zich tot hem wenden en verzoeken, een regeling te treffen betreffende het geld, dat zij ontvangen^ Mej. S., te L. Uw mevrouw heelt gelijk. K., te L. Als u niet verschijnt, zal de eisch worden toegewezen. J. T., te L. De kindereu hebben in elk geval recht op het wettelijk erfdeel. De grootte daarvan hangt af van het aantal kinderen. Abonné, te L. De scheur in uw geëmaiL leerde waschkuip kunt u dicht maken m. ge- smolten aluin. Deze zoo vlug mogelijk in de 9cheuT gielen. Daar de heele gesmolten aluin spoedig weer hard wordt, moet de behande-! ling snel geschieden. Gelukt het goed, dan u er echter ook voor langen tijd af.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 10