UIT DE OMSTREKEN. RECHTZAKEN. BUITENLANDSCH GEMENGD benoemd mr. dr. H. van Doorninck, thesau rier-generaal bij het Departement van Fi nanciën. Tot leden zijn benoemd de heeren I) Keesing, financieel redacteur van het „Algemeen Handelsblad", J. A. Luyster- burg, lid van de Commissie van Bijstand voor de uitvoering van de beurs wet 1914, A. Pierson, lid der bankiersfirma Pierson en Co., J. Stroeve J.Ezn., voorzitter van de Vereeniging voor den Effectenhan del Amsterdam Als secretaris is aan de commissie toegevoegd de heer II. A. C. L. Barentsen, commies bij het Departement van Financiën. Aan de commissie is, volgens het „Hbl." opgedragen, omtrent de resultaten van haar onderzoek rapport uit te brengen aan den Minister van Financiën. Onderscheidingen, Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau J. J. van Schuy- lenburg. inspecteur van de volksgezondheid belast met de handhaving van de wettelijke bepalingen betreffende de volkshuisvesting, te Groningen; is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille in brons, aan G. Bosch, bakkersknecht en winkelbediende bij den heer B. van Smalen, te Rotterdam, is benoemd (bij bevordering) tot commandeur in de orde van den Neder- landschen Leeuw luitenant-generaal M. D. A. Forbes Wels, chef van den generalen staf. Voorts is aan luitenant-generaal M. D. A. Forbes Wels op zijn aanvraag een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, onder dankbetuiging. Bij Kon. besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan ir. M. C. E. Bongaerls, Minister van Waterstaat, als plaatsvervangend lid van het centraal slem bureau, bedoeld in artikel 32 der Kieswet, met dankbetuiging, en is bij voormeld stem bureau tot plaatsvervangend lid benoemd mr. A. B G. M van Rijckevorsel, lid van de Tweede Kamer; is, gerekend van 1 Sep tember, benoemd tot secretaris van het hoofdbestuur van ,,Het Nederlandsche Roode Kruis" jhr, C H. C. Flugi van AspermonL In de te 's-Gravenhage onder leiding van ir. E. C. W van Dijk gehouden ver* gadering van do afdeeling voor spoorweg bouw en spoorwegexploitatie van het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs, zijn in dr plaats van de aftredende, niet herkies bare bestuursleden ir. W. Hupkes en A. W. E. Weyerman, benoemd prol. ir. F Westendorp en ir A. E. Hoekstra. Gisteren is op het Departement van Buitenlandsche Zaken in Den Haag een voorloopig luchtvaartverdrag tusschen Ne derland en Poten geteekend. Ds. J. W. Rosboi. te Egmond-aan-Zee, is de vorige week met vacanlie gegaan. Thans is bij de Ned.-Herv. Gem. bericht van hem ingekomen, dat hij besloten heeft zijn bediening op te geven, zoodat 15 Nov. de plaats vacant is. De verstandhouding tus schen de gemeente en den predikant was minder goed. De weesinrichting „Neerbosch" heeft oen legaat ontvangen van een dame uit Ragaz, groot tienduizend gulden. RECLAME. Het beste toflatmldtleC, maakt dc huidskleur mooi zacht, de mond friscb en de tiuidea gezond; Is onontbeerlijk voor de wasch. Let op den naam Keizer-Sorax Keizcr-Borai-Zecp beste toiletzeep. Htinrlch Mack Nadif-, Olm a. O. 0987 Katwijk aan den Rijn. De opbrengst der collecte voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin ter gelegenheid harer 25-jarige echtvereeniging heeft hier opgebracht f91.366. In de zaal aan de Voorstraat werd gisteren ecu reclame-avond voor de Maggi- producten gehouden. Er was veel belangstel ling. Noordwijk-Bimien. Gisteravond gaf Noordwijk's Mannenkoor onder leiding van haar kranigen directeur, den heer P. de Rook uit Leiden een uitvoering in de Ned.- Herv. Kerk alhier. De kerk was goed bezet. De nummers 1. Gebed (van G. F. Handel), 2 Avondlied (van J. J. II. Verhulst), 3. Mijn Hof (van Ph. Loots), 5. Ave verum corpus (van W Mozart), 6. Jesu Dulcis memoria (van B. Kathc), 9 Midden in 't leven (van Peter Cornelius) en 10 Hoe groot en goed van A. Valerius) werden door het koor zeer verdienstelijk en gevoelvol gezongen. De nummers 4 menuetten uit fluitsonate c-dur van Joh S. Bach en 8. Bourree Anglaise uit fluitsona' A-mol! van J B. Bach voor orgel en fluit werden onberispe lijk gespeeld. Deze partiicn waren in zeer goede handen." De nummers 7. a, b en c In Bosch (van J 11 Verhuist), GoedennaclU (van T,,ped J. H. Roeskc) cn Gott, wie Gross ist öoi,ne güte (van Joh. S Bach) voor dubbelmanncnkwar- let waren zeer goed Extra dienen vermeld te worden; Avond lied, Jesu Dulcis Memoria en Goeden Nacht van het koor en Bourree Anglaise van orga nist en fluitist Het geheel was een welver zorgd programma. We kunnen niet anders zeggen dan dat deze uitvoering weer schit terend is geslaagd We hebben weer eens rwfft genoten en hopen Noordwijks Mannen koor weer spoedig met een nieuw, zoo wel verzorgd programma te hooren. Te ruim 10 uur was het programma afge werkt en konden allen voldaan huiswaarts keeren. Nooidwijkerhout. Gemeenteraad, Voorzitter: burgemeester Van Ierse!. Af wezig wethouder Marijnen en de heer J. Pa8schier. De voorzitter opent met gebed en doet mededeeling van verschillende ingekomen stukkeno.a. een adres om de verbetering van den Zilker Duinweg zooveel mogelijk te bespoedigen. De heer Langeveld vraagt wanneer de aanbesteding van dezen weg zal plaats hebben. Hij hoopt, dat niet gewacht zal worden, tot het volgend voorjaar, doch zag gaarne, dat reeds in den komenden winter met de voorbereidende werkzaamheden zal worden begonnen. De werkloozen kunnen er dan mee gebaat worden. De voorzitter zegt, dat de reden van het talmen hierin zit, dat baron Hardenbroek de gronden, welke hem toebehooren, en die bij den nieuwen weg betrokken moeten worden, nog niet beschikbaar gesteld heeft. De voorzitter hoopt echter spoedig nadere mededeelingen te kunnen doen. Et is ver der een adres van den heer Coenraad Bouw meester, waarin deze de medewerking vraagt van het gemeentebestuur om te voor komen, dat in 't vervolg de leerlingen der St.-Jozef-school vóór schooltijd op den Lan- gevelderweg zwerven en daar allerlei ka- tekwaad doen en den boel vernielen bij de bewoners. Het hoofd der R.-K. St.-Jozef-school heeft n.l. de verkeerde gewoonte het school hek, en de speelplaats af te sluiten tot de school aangaat. De voorzitter is van meening dat de adressant zich dient te wenden tot het R.-K. schoolbestuur. Wethouder Oostdam en de heor R. v. Dijk zeggenneen de gemeen te heeft een speelplaats doen aanleggen en con hek doen plaatsen, dus de heer Horst huis ia verplicht hiervan gebruik te maken en moet op zijn plicht gewezen worden. Aldus besloten. Voor kennisgeving wordt aangenomen 't bericht van wethouder Marijnen, waarbij hij bedankt als wethouder en als lid van den raad. Eveneens is er een adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden tot afschaffing van de Zakelijke Bedrijfsbe lasting, alsook het verzoek van het hoofd bestuur van het instituut tot instandhou ding van den Vrij willigen Landstorm om een subsidie uit de gemeentekas te ^ogen ontvangen. Tot het nazien der rekerung, dienst 1924, wordt een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Van Dijk, Langeveld en Pa- reeren. De begrooting, dienst 1926 wordt aange boden. Dezo wordt spoedig gedrukt en roftd gezonden en komt in de volgende vergade ring nader aan de ofde. Een verordening wordt vastgesteld, in zake onbewoonb'aarverklaring van 9 wonin gen, ingevolge art. 21 7e lid der Woning wet. In een tijdsverloop van ten hoogste o maanden kunnen bedoelde woningen ont- I eigend worden. De voorzitter zegt, dat de bewoners echter niet op straat gezet zullen worden. Gaat er een der bewoners verhui zen, dan mogen deze perceelen niet meer verhuurd worden. Ze zullen successievelijk ontruimd worden. Het kohier van de bedrijfsbelasting, dienst 1925 wordt vastgesteld. Bij de róndvraag wijst de heer L. M. van Nooit op het feit», dat de autobussen van den dienst KatwijkIJmuiden, veel te snel rijden, en dat er chauffeurs in de bussen zitten, die in beschonken toestand zijn. Do heer E. Oostdam Jabzn. zegt, dat die autobussen op Zaterdag een schande zijn voor het verkeer. Er gebeuren dan schande lijke dingen. Het gaat er dan zoo vroolijk toe, dat ongelukken niet uit kunnen blij ven. Er zal door de politie goed op gelet worden. De heer Jac. Geer lings maakc opmerkin gen over de woningen, gebouwd volgens ae Landarbeiderswet. Er zijn verschillende klachten en er moet door den gemeente opzichter beter toezicht op gehouden wor den. Maar zegt de heer Parecren, als de ge- meente-opziebter zelf zulke woningen bouwt, wie moet dan toezicht houden 1 De raad zal in dit geval een deskundig en vertrouwd persoon aanwijzen. De heer Pareeren maakt nog eenige op merkingen over dc leges-gelden, verschul digd volgens de nieuwe bouwverordening. Hierna geheime zitting. Nooidwijk aan Zee. Van de haringvis- scherij kwam te IJmuiden binnen en aan de markt de logger NW 3 met 8Jast pekelha ring. Oegstgeest. Door B. van Hartevelt werdt alhier 2 koeien onbeheerd aangetroffen. Op last der politie zijn deze gestald bij den heer de Groot totdat de eigenaar zich over zijn eigendom ontfermt. Voorschoten. - Nabij het Haagsche Schouw wordt een gedeelte straat vernieuwd. Giste ren reed er een voerman over met een wa gen waarop een lading stroo en haalde blijk baar te veel uit. De wagen kantelde en de lading stroo kwam op den straatweg terecht Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Sazscnheiin. Aan het postkantoor is ge durende de maand Oct. ingelegd f 4380.31 en terugbetaald f 4689.36. Zoeieiwoude. Woensdagmorgen werd ten gemeenlehuize aanbesteed het leveren en persen van gegoten ijzeren buizen en hulpstukken ten dienste van de waterleiding (bestek 1). alsmede het leveren van afsluiters en brandkranen ten dienste der waterleiding (bestek 2) voor rekening van het gemeente bestuur. Ingeschreven werd door N V. Geveke en Co te Amsterdam voor 1 en 2 respect, f 11321.02 en f978.05, door W H Muller en Co., Amsterdam, biljet ongeldig; door N.V. Techn Bureau G. L. Dahlman, Rotterdam, voor bestek 1 voor f 7778.88 (biljet voldoet niet aan bestek); door N.V. Reekum's Metaal- en IJzerg. te Rotterdam voor bestek 1 en 2 resp. voor 19569.65 en f 1017.75 (biljetten voldoen niet aan bestek); door H. E. Oving Jr., IJzer- en Staalhandcl Rotterdam, voor 1 en 2 resp. voor f 10.168.42 en f 1144.70; door N. J. Masseus te Werkendam voor bestek 1 voor f 10.740; door Merrem en La Porie Am sterdam voor bestek 1 voor f 10.080; door R. S. Stokvis en Zn., Rotterdam, (biljet ongel dig); door Fa. C. de Ruiter te Amsterdam voor 1 en 2 resp voor f 10.493.73 en f 983.86 door N.V. Techn. Bureau Th. de Groen te 's Hage voor 2 voor f 1033; door Handels-Mij. G. ITalbertsma te Utrecht voor 2 voor f 899.60 door R. Tb. Fuldauer te Rotterdam voor f 991.85 (biljet niet volgens bestek) door A. L. G. Dekne te Halle a. S. (Duitschl.) bil jet ongezegeld. De gunning heelt plaats gehad als volgt: de levering der buizen enz.' aan Merrem en La Porie te Amsterdam; de levering der af sluiters en brandkranen aan Handels-Mij. G. Halbertsma ie Utrecht. Gedurende de maand October hadden er in deze gemeente 6 geboorten en 4 overlij- dens plaats. Er vestigden zich 33 personen en er vertrokken naar elders 25. Totale vermeer dering der bevolking 10. Naar we vernemen is er eene nieuwe oproeping gedaan voor sollicitanten voor de vacante betrekking van hoofd der O. L. School alhier. Met ingang van 8 November a.s. wordt de postbestelling alhier opgeheven, voorloo pig uitzondering van de bewoners aan den Zoderwoudsche weg tusschen den spoorweg overgang en het „Nieuwe Kanaal". Ten hulpkanlore wordt kosteloos gelegenheid ge geven voor het afhalen van alle voorhanden correspondentie tusschen 8.45 v.9.15 v. RECLAME. WRIJFWAS voor vloaren en meubelen. •Deheerlybe zuivere terv- penTynwas van de Erdal fabriek te Amsterdam Brengt Zonneglans cnDenntngcur i'nHuis 5833 EANÏONC 23ECHT TE LEIOEN. Er stonden voor de strafzitting van Woensdag 115 zaken op de rol, waarvan 105 bestemd voor openbare behandeling en 10 kinderzaken. Het eerst werd behandeld de zaak tegen H. J. v. d. V., koopman le Alfen, die zich had te verantwoorden wegens een arbeids- wetovertreding; hij had n.l. geweigerd aan den Directeur van den Raad van Arbeid te Leiden inlichtingen te verschatten omtrent het plakken van rentezegels voor zijn diensLbode, mej. D, Piepenbrink. Bekl. zeide wel den brief dienaangaande te hebben ontvangen, doch hij wist niet, wat er in stond en hij was verzeild geraakt in het journaal Kort daarna had hij een dagvaarding ontvangen, ook voor zijn vrouw om als getuige op te treden. Naam en leef tijd van de laatste waren verkeerd opge geven. De voorzitter van den Raad, de heer J. Goslinga, als getuige gehoord, verklaart, dat de door hem geschreven brief is overhan digd aan de dienstbode, die hem in de huis kamer, van bekl. heeft neergelegd. Vermoe delijk is hij toen ongelezen in het journaal terechtgekomen. Mej. S. J. Heenk, vrouw van beklaagde, als getuige 1 décharge buiten eede gehoord, zegt ook niets van den brief geweten te hebben. De dienstbode in quaestie, mej. Pie penbrink heeft haar rentekaart afgegeven in de overtuiging, dat haar mevrouw de ze gels wel plakken zou. Bekl. zegt, dat deze kaart slechts geldig was tot 4 Mei j.l.. maar hij had geen nieuwe kaart om zegels te plakken vanaf dien datum. De Ambtenaar ziet niet in, da' bekl. vrij uit gaat en eischt derhalve f 5 boete subs. 6 dagen hechtenis, hetgeen bekl. niet mee valt. Waarom heeft nooit een ambtenaar van den Raad van Arbeid hem persoonlijk erover aangesproken. Zulks is voldoende ge tracht, zegt de heer Goslinga, tot zesmaal too is bekl. niet thuis aangetroffen Vervolgens diende de zaak tegen W. W., bloemist te Sassenheim, wegens een over treding der Jachtwet. Th. Haastrecht, kooibaas te Warmond, le wiens nadeele de overtreding gepleegd was, zegt dat bekl. op zijn terrein met een dub belloops geweer geloopen' had in jagende houding. Bekl. wilde zich alleen maar over dit terrein naar een ander jachtveld bege ven. Hij was in gezelschap van A W. P. van N., die dus ook terecht stond. Deze be klaagde bekent eveneens. Eisch tegen iedere beklaagde f 10 boete subs. 10 dagen. A. G., tuinder te Voorhout, had onder Oegstgeest op een rijwiel zonder licht ge reden. Bekl. bekent; de kaars was uitge waaid en hij werd vlak daarna aange houden. Eisch f 2 of 2 dagen. H. S., werkman te Leiden, had onder Lei derdorp on verboden water met een henge! gevischt; zijn hengel ter waarde van f2 50 was in beslag genomen. - Eisch f 2 of 2 dagen met tast tot terug gave van den in beslag genomen hengel. I. B., werkman te Leiden, was gedagvaard als getuige voor het Kantongerecht op te treden en was toen niet gekomen, weshalve hij thans als beklaagde moest verschijnen. Hij was evenwel niet aanwezig, wel zijn vrouw, die zeide. dat bekl. evenals destijds geen gelegenheid had gehad; er waren drie kinderen en dus kon hij niet op het werk verzuimen. Eisch f 6 subs. 6 dagen hechtenis. M P., houtbewerker te Leiden, stond te recht wegens het rijden op een onverlicht rijwiel. Bekl. bekent, maar geen 50 Meter van te voren had de lamp nog gebrand. Eisch f 2 of 2 dagen hechtenis. Moj. H. C. la L., zonder beroep, te Leiden had verzuimd op 1 Juli te gaan stemmen. Bekl. was wegens verdrietige omstandig heden verhinderd geweest; zij is vandaag voor het eerst sinds een jaar uit. De Ambtenaar eischt hierop f 1 subs. 1 d., waarop de Kantonrechter haar veroordeelt tot twee kwartjes boete. G. C. van N. geb. D. stond terecht wegens eenzelfde overtreding; haar man, die in haar plaats gekomen is, zeide, dat zij ziek is geweest, waardoor zij onmogelijk kon komen. „Vrijspraak" luidde thans de eisch. Mej. N. S.de V. was eveneens in ge breke gebleven om te stemmen; het interes seert haar niet; „wat geeft het nou, die ééne stem", zegt bekl. Mot het oog op haar hoogen leeftijd, bekl. is 73 jaar, vraagt de Ambtenaar vrijspraak. Ook mej. D. R.Van V. heeft haar stem plicht niet vervuld. Zij had geen biljet ont vangen en was bovendien op 1 Juli buiten de stad. Ook hier concludeerde de Ambtenaar lol vrijspraak. Uitspraak in al deze zaken over 2 weken. HAARLEHSCBE RECHTBANK. Op 14 September trok de 40-jarige Van P. per rijwiel van Den Haag naar de Haar- j lcmmermeer, om bij den heer U., hoofd van de schoot in de Haarlemmermeer, het pok- I kenbriefje van zijn zoontje le halen. Van P. had dat zoontje op een andere school gedaan. Hij kreeg het brietje niet, de heer U. zou het wel naar het hoofd van de andere school opsturen. Daarna zou Van P. den heer U. bij de keel hebben gegrepen en hem stompen in het gezicht hebben toegediend. Beklaagde vertelde, dat hij van meening was, dat zijn zoontje op de school van den heer U. niet goed werd behandeld. Het pokkenbriefje werd mij niet gegeven. Ik liep toen met meneer U. mee over de binnenplaats. Bij zijn woning viel hij mij aan. Hij schreeuwde mij toe: Je bent net zoo gek als je zoontje. Daar heeft hij mij en mijn kind erg mee beleedigd. Van P. beweerde verder, dat meneer U. hem in de keel beet. Het O. M.Maar meneer had u toch gezegd, dat hij dat pokkenbriefje wel op zou sturen? Waarom liep u dus nog met hom mee? Beklaagde: Ik was bang, dat hij dat niet zou doen. Maar meneer U. viel mij aan, en toen heb ik hem afgeweerd. De politierechter: Dus u beweert,, dat niet het hoofd van de school de mishan delde is, maar dat u zelf mishandeld werd? Beklaagde: Ja zeker, edelachtbare, dat durf ik beweren. Getuige U. het hoofd van de school deelt mede, dat hij op dien bewuslen Maan dag aan P. verzekerde het briefje te zullen opsturen. Daar voelde Van P. niets voor. Hij stond mij daarom maar wat uit te schel den. Ik handelde te goeder trouw, omdat ik dacht, dat hier sprake was van ontdui king van de leerplichtwet. Verder had men mij verzekerd, dat Van P. driftig en gevaar lijk was. Toen ik naar mijn woning ging, volgde Van P. mij. Bij de keuken greep hij mij in mijn nek. Mijn boord scheurde in drie stukken. Daarna werd ik legen de schutting gesmeten, hij pakte mij bij de polsen en wilde zijn hoofd tusschen mijn beenen ste ken om mij zoo omver te gooien. Driemaal sommeerde ik hem weg te gaan. De politierechter! Stompte, sloeg en kneep hij u daarop? Getuige: Zeker, edelachtbare, en hij druk te mij ook legen den muur. Maar toen kwara mijn vrouw er bij en met de dienstbode heeft zij mij ontzet. Ik zei toen, dat hij de speelplaats moest verlaten, maar dat ver koos hij niet Beklaagde: Ik zou onder eede durven beweren, dat meneer joktl De politierechter; Nu vraag ik nog eens pertinent of u geslagen heeft of niet. Beklaagde blijft ontkennen. De echtgcnoote van den heer U., als ge tuige gehoord, verklaarde, dat zij in de bij keuken gestommel hoorde. Zij liep naar ach teren en zag, dat van P. haar man bij de potsen vasthield en hem legen den muur drukte. Haar man had een „dikte" op de wang en hij bloedde. De politierechter: En bloedde Van P. niet? Getuige: Ja, hij bloedde uit den neus. Ik zei aan Van P. dat hij weg moest gaan. Beklaagde merkte op, dat „deze verkla ring heel wat beter" was dan die van me neer. Verder zeide beklaagde Ik had twaalf schrammen in mijn gezicht en ook mijn handen zaten met krabben. Ik schaamde me voor de mensehen en ging bij een sloot het bloed van mijn gezicht wasschen. De politierechter zegt den indruk tc heb ben, dat hier van beide kanten is geslagen. Beklaagde vond, „dat het eigenlijk maar een kinderspelletje" wasl Het O. M komt daarna aan het woord. Het qualificeert de woorden van beklaagde als leugens en neemt aan, dat het hoofd van de school waarheid heeft gesproken Het acht de mishandeling bewezen en eischt f 30 boete. De politierechter zeide niet wettig over tuigd te zijn en sprak beklaagde vrij. Mijnramp. In de mijn Friedrich Heinrich te Lint fort heeft 'n schietkatoenoDtploffing plaats gehad, waarbij verscheidene mijnwerkers onder de vallende steenen werden bedol ven. Er zijn twee dooden, twee ernstig en vijf licht gewonden geborgen. Vele bedol- venen zijn inmiddels bevrijd. Bij het nederstorten van aarde in een steenkoolmijn te Pendleton bij Manchester werden drie mijnwerkers gedood en twee gewond, terwijl drie mijnwerkers vermist worden. De overstiooming in Wales. Volgens officieel© berichten is het aan tal omgekomenen bij de overstrooming iu Wales gestegen tot 27. Onder de vermisten bevinden zich eenige arbeiders uit een aliu miniumfabriek te Dolgarrog. Nog wordt naar verdere slachtoffers ge zocht. Door een betonblok gedood. Uit Germershcim (Palz) wordt bericht, dat gistermiddag, toen schooljongens aaa het spelen waren op het terrein, waar zich vroeger de vesting bevond, die echter ge sloopt is, een betonblok van ongeveer 500 K.G. losraakte, waardoor twee jongens van, 12 jaar gedood werden, terwijl éen derde licht gewond werd. Op een kerkhof verongelukt. Op AJlerzielendag heeft op het kerkhof te Messina (Italië) een eigenaardig onge luk plaats gehad. De president der handels kamer Savoia had zich naar de grafkapel van zijn familie begeven om haar met bloe* men te sieren. Plotseling brak de marmerplaat, waarop hij stond, middendoor, tengevolge waarvan de heer Savoia in den 6 meter diepen graf kelder stortte. Toen men den ongelukkige boven bracht^ bleek fiij reeds overleden. Ernstige gasvergiftiging. Naar uit Rome wordt gemeld, heeft aan boord van het naar Amerika varende stoom schip „Belvedere" een ernstig ongeluk plaats gehad. Zooals gewoonlijk was het schip met stik gas gedesinfecteerd. Twee arbeiders openden een luik om be- nedendeks af te dalen, doch vielen met een luiden kreet in het ruim. De leider der desinfecteeringswerkzaam- heden en een assistent wilden hen te hulp snellen, doch stortten ook omlaag. Alle vier bleken door vergiftige gassen bedwelmd te zijn. Zij konden slechts als lijken geborgen worden. De eenzaamste man van Groot-Brittannië. Een kleine houten hut op den top van de rotsen van Henna Ness, de Noordpunt van Unat, het Noordelijkste der Shetland- eilanden, is het zomerverblijf van den een- zaajnsten man van Groot-Brittannië. De 71- jarige vogelwachter, die ieder jaar gedu rende vijf maanden met toewijding zijn laak op dit afgelegen eiland vervult, bewaakt reeds vanaf 1888 de vogels met geen ander gezelschap dan zijn gevederde vrienden^ Binnen een mijl rond zijn hut is zelfs geen voetpad en bezoek van den brievenbesteller krijgt hij gedurende zijn verblijf op het eiland nooit, want het dichtstbij gelègef! postkantoor ligt mijlen Zuidelijk. Maar eens per week komt zijn dochtertje hera be zoeken, met de brieven, kranten en voed sel. Tot twee jaar geleden was de hut ar- lerprimitief8t. De stulp was zeer bouwval lig, de bedstede was te klein voor den wach- ter en een bed kon er al evenmin in. Ko ken moest hij steeds in de buitenlucht doem Maar in 1923 heeft de koninklijke vereeni ging voor de bescherming van vogels voor een betere verblijfplaats gezorgd, hoewel de eenzaamheid blijft bestaan. Dc vogelkolonie is in de jaren sinds 1888 wel vooruitgegaan. Er waren in dat jaar slechts vijf broedende paren op Henna ness, maar dank zij dc jaarlijkscbe bescherming1 is de kolonie gegroeid en thans zijn er 200 vogels met nesten, en vele andere, die niet met huwelijksplannen naar het eiland zijn komen gevlogeD. En ook op de naburige eilanden neemt de bevolking der vogels toe. De vogels voelen zich bij den wachter wel thuis. Een paar vogels keerde gedu rende dertig jaar bij hem terug en de vriendschap eindigde eerst verleden jaar door den dood van het wijfje. SCHEEPSTIJDINGEN. STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND0. ROEPAT, ui-lr., 2 Nov. v. Belawan. i> RONDO, thuisr., 4 Nov. v. Port Said PRINS DER NEDERLANDEN, uitreis, 4 Nov. v. Genua. KONINGIN DER NEDERLANDEN, 4 Nor*. v. Batavia n. Amsterdam. SIMALOER, uitr., 4 Nov. v. Suez. ROTTERDAMSCHE LLOYD. TJERIMAJ, thuisr., 5 Nov. te Colombo veHW\, TAB AN AN, uitr., pass. 4 Nov. Ouessant, DJAMBI, thuisr.. 3 Nov. v. Colombo. KON. WEST-INDISCHE MAILDIENST. STUYVESANT, thuisr., 4 Nov. te Havre, POSEIDON, thuisr., 4 Nov. v. Plymouth, KON. NED. STOOMBOOTMIJ. -CERES, arr. 3 Nov. te Smyrna. GANYMEDES, 3 Nov. v. Piraeus n. Sau<* nica. INO, 3 Nov. v. Danzig te Amsl. NEREUS, ar. 4 Nov. te Santander. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. J DELFLAND, uitr., 3 Nov. v. Leixoes. EEMLAND, uitr.. pass. 4 Nov. Dungeness. ORANIA, vertrekt 5 Nov. v. B. Aires naai Amst. HOLLAND—AMERIKA LIJN. LEERDAM, New Orleans n. Rott., 3 NoQ te Havana. JAVA—BENGALEN LIJN. BONDOWOSO, 4 Nov. v. Java te Caicuttft ROTTERDAM—ZU1D-AMERIKA LIJN. ALG ORAB, tbuisr., 2 Nov. te Babia. STOOMV.-MAATSCB. „OCEAAN". DOLIUS, 5 Nov. v. Java te Amsfc verW* JAVA—NEW-YORK LIJN. VEEN DIJK, n. New-York, 3 Nov. te Algiers NEDERL. EN VREEMDE SCHEPEN. BELLATR1X, Montreal n. Antwerpen, pass- 3 Nov. Wight. KEILEHAVEN, 3 Nov. v. Archangel te Port Talbot. IIILLEGOM, 3 Nov. van Archangel naas Boston (L.). LEKHAVEN, arr. 3 Nov. te Manchester. YILDUM, 3 Nov. v. Limerick te Port Talboï ALCOR, 2 Nov. v Las Palmas n. Duin kerken. JONGE JACOBUS, 3 Nov. v. Candia to Carthagena. MAASHAVEN. Archangel n. Grimsby, pass, 3 Nov. Honnigsvaag. NOORDWJ.IK. Newcastle n. Bouceau, pass, 4 Nov. Dungeness. AMSTEL, 3 Nov. v. Rott. te Koningsbergen. ALDARAM1N, 2 Nov. V, Quebec a. An.LV.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6