AGENDA. BUITENLAND. MIJNHARDT'S verzachtende j Hoest siropen LAATSTE BERICHTEN. RECHTZAKEN. SPORT. Donderdag. Uoaglandoche Kerk: Buitengewone Zen- dingoavond. Sprekers, zang en muziek. Hatfacht. Leidsch Volkshuis Apothekern(iijk)Cur sus Natuurkunde over den bouw der stol door den heer V. Esbach, met proeven en lichtbeelden. 8 uur. Prediker (Janvoesensteeg): Spr. da. J. Pk Pauwe Halracbt. Stadszaal: Tweede concert Leidsche Kunstkring voor Allen. 8 uur. Stadszaal (kleine): Ned. Reisver. aid. Leiden. Lozing roet lichtbeelden. Halfnegen. Vrijdag. Gymnastieklokaal, Pielerskerlgracht 7: Shr. G.-V. „D.O.S.". Onderlinge wedstrijden. 8 uur. Stadszaal: Piano-avond Dirk Schater. 8 uur. Schouwburg: Int. Concerdirectie Ernst Krauss: Tweede Abonn.-concert. Frieda KwastIlodapp. 8 uur. De avond-, nachl- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 November a.s. waargenomen door de apotheek van den heer G. B. Duyster, Nieuwe-Rijn 18, tel. 523. De aputheeb van de .,Hulp der Mensch- heiit", Hooigracht 48, ia altijd geopend, doch van n.m. b uur tot v.m. 8 uur alleen voor Bpoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. Gistermiddag is tusschen Driebergen en Rijsenburg ter hoogte van de buitenplaats „Carolina", een auto, waarin gezeten waren de heer R. Boomsma, lid van den Utrechtschen gemeenteraad en van de Stalen van de provincie Utrecht, met vrouw en kind, bij het keeren door een tram der O. S. M., zoodanig aangereden, dat de auto verbrijzeld werd. De heer Boomsma werd aan het hoofd bloedig verwond, terwijl de beide andere inzittenden slechts zeer weinig letsel bekwamen. De N ederlandsche Bond van Plantenhandelaren heeft besloten, op de ten toonstelling te Philadelphia een beeld te geven van de Nederlandsche kweekerijen, op een wijze, zooals tot dusver nog nooit geschiedde. Een collectie ter waarde van circa f 100.000 zal worden uitgezonden, in dien althans de daarvoor noodige onthef fingen op de invoerbepalingen zullen wor den verkregen. Naar wordt gemeld heeft de burgemeester van Heerlen zijn verbod tot het openen van de R.l.A.-tentoonstelling opge heven. Men meldt uit Ter-Neuzen: Gisternacht hebben G., bijgenaamd Kope ren Cent, en D., beiden wonende te Stekene ^België), ingebroken bij den grossier in kolo niale waren Vinck te St.-Jansteen, nabij de grens. Twee zoons hebben de inbrekers over mand. D. werd door een revolverschot in het been verwond; hij rs naar het liefdehuis te Hulst gebracht. Zijn kameraad is aan de marechaussee aldaar overgeleverd. „Sara,jijdruktdenkoer si" jJHoezoo, lieve schat?" „Je zit heel den middag al boven op mijn Beureblad." DE ALGEMEENE TOESTAND. Nog geen verschiet. Noch in Duilochland noch in Frankrijk is men iels verder gekomen in de heerschende crisee, waarvan gerust gesproken kan wor- ien. Tot groote schade van Locamo'9 re sultaat Het eenige lichtpunt is, dat gemeld wordt, dat de militaire entente-commissie van con trole alle bezwaren, die zij in verband met Duitschland's ontwapening tegen de organi satie van het Duitsche legerbestuur had ge opperd, 'heeft^teruggenomen. Die bezwaren betroffen in hoofdzaak het Toortbestaan van den generalen staf en de positie van generaal v. Seeckt. DUITSCHLAND. De crisis onveranderd. Gistermiddag heelt de rijkskanselier ach tereenvolgens de leiders van de Duitsch-na- ionalen en van de soc.-democraten ontvan gen. De Duitsch-nationalen verschenen on - der leiding van graaf Westarp. Nadat Luther ie heeren op de hoogte had gesteld van de reeds door hem gevoerde besprekingen, ver klaarden de Duitsch-nationalen dat hun standpunt ten opzichte van de buitenland- ïche politiek zich geenszins had gewijzigd i\i dat zij thans in de eerste plaats wensch- tcn af te wachten welke besluiten hun op 15 November beginnend partijcongres zal tref fen. Vervolgens kwamen de sociaal-democrati sche leiders Hermann Muller, dr. Hilferding en dr. Breitscheid aan de beurt Nadat ook zij op de hoogte waren gesteld van de onder handelingen, die reeds door den rijkskanse lier waren gevoerd, verklaarden zij in de eerste plaats te moeten wachten op de beslui ten die hun parlementaire groep Vrijdag a.s. zal vatten. Verder gekomen is men dus niet. De rijkskanselier heeft voorts vertegenwoordi gers van de economische vereenigingen ont vangen, die na een uitvoerige bespreking over de huidige krisis, Luther hebben ver zekerd, zich aan te sluiten bij het standpunt 'van de partijen, die in het kabinet vertegen woordigd zijn. I Een kleine winst van Luther derhalve. Aan het slot der vergadering van de Rijks- j dagfractie van het Centrum werd de meening 'der fractie zoo samengevat, dat zij in de te j Locarno getroffen of in uitzicht gestelde over- 'eenkomsten een vooruitgang ziel, doch de vervulling van zekere voorafgaande voor waarden noodzakelijk acht. Verder kwam tot uiting, dat de houding der Duitsch-nationa len tegenover het verdragsontwerp van Lo carno verdere samenwerking met hen in een regeering uitsluit. FRANKRIJK. Een Syriê-communiqué. Officieel wordt thans een mededeeling gedaan over de gebeurtenissen in Damascus op 18 Oct. Daarin wordt gezegd: 's Ochtends maakten 2 benden, die in de omstreken van Damascus zwierven, gebruik van de gelegenheid, dat de Kolonne-Geme- lin een opstand in een anderen sector on- dedrukte, om binnen te dringen in de in boorlingen wijk Sjagoer Medan, waar zij de Syrische politie en maréchaussee overrom pelden. Alle verdachte, roofzuchtige ele menten sloten zich bij de benden aan en poogden in de andere wijken binnen te dringen. Om indruk te maken op de opstandelin gen, liet de comma.ndfl.Tii 8 kanonschoten lossen. De opstandelingen aarzelden even. Gebruik makend van dit oogenblik van rust, liet de commandant een afsluiting oprichten om de Europeesche wijken. Op 19 October 's ochtends, openden de opstandelingen weer het geweervuur en be proefden vruchteloos' in de andere wijken te dringen. Daar hij het beter achtte een gevecht van man tegen man te vermijden mot tegenstanders, die veel talrijker waren, liot de commandant in een vertraagd tempo een aantal granaten afvuren op de inboor lingen-wijken, waar samenscholingen ge meld weiden. Op 20 Oct. 's morgens onder wierpen zich de opstandelingen en de orde weid hersteld 12 uur 's middags. De maatregelen, getroffen om den opstand te onderdrukken, waren zeer gematigd in vergelijking met den omvang der beweging. Geen enkel Europee9ch burger is gewond of gedood; de troepen hadden een tiental doo- den en een 80-tal gewonden, o.w. 2 Fran- schen. De opstandelingen, die een 60-tal Armeniërs vermoordden, en 2 Tripolitaniërs hadden 200 dooden. De schade bleef beperkt tot de wijken der inboorlingen, waar geen enkel Arabisch gebouw van architectoraal of historisch belang geraakt is. Het Azem- paleis is ongeschonden op een nieuw-ge- bouwden vleugel na. Een enkel huis is ver nietigd in de Jodenwijk; een 20-taJ huizen zijn door granaten geschonden. Een tiental huizen van inboorlingen, uit leem en stroo gebouwd, zijn door den brand in de wijk Sjagoer beschadigd. Men ziet, het is een soort es ist nicht wahr-communigué Twee Amerikaan sche torpedobootjagers zijn in allerijl van Alexandria naar Beyroet vertrokken voor eventualiteiten. i ENGELAND. De handelsvooruitzlchten gunstiger Staking ge ëindigd De verkiezin- gen in Nienw-Zeel and. Baldwin zal heden te Aberdeen een groote rede houden. Ook het woningvraagstuk zal aangeroerd worden en de handelsvooruit zichten, die veel gunstiger moeten-zijn. Ingekomen is o.a. een order uit Oost- Afrika ter waarde vain 5 millioen pond alerting, welke zal worden uitgevoerd door Britsohe ingenieurs en een plan tot elecfri- ficatie vam dien spoorweg ihij Bombay, dait 5 mtflioen kost, en waarvoor oven eens Brit- sefhe firma's op dleclro-teohnisch gebied contracten hebben gesloten. Voorts wijst men er op, dat de tin-industrie in ZuicU Wwles en de industrieën mn Sheffield aanmerkelijk zijn vooruitgegaan, terwijl ook de vooruiteichten van de katoen-in dustrie in Lancashire gunstig zijn. Men ge- kxrft, dat in het Engelsohe bedrijfsleven een langzame verbetering is ingetreden, welke zich verder zaü ontwikkelen en dat het verdrag van Locarno hierin een belangrijk- aandeel zal nemen. De staking bij Marconi is afgekxxpenDe 9 ontslagen beambten zijn weer in diensrt genomen. De verkiezingen in Ndeuw-Zeeland zijn geëindigd met een schitterende overwinning voor de regeering. De regeeringspartij kreeg 55 zetels, de arbeiderspartij 13, de nationa listen 12. Er ia een vrouw gekozen, de eerste die haar intrede d-oet in het Nieuw-Zeeland- sche parlement. PERZIE. De nieuwe heexscher. Het Medliss heeft het gezag tijdelijk op gedragen aan Riza Khan. Een constituante zal den definitieven vorm der regeering vaststellen. De minister van financiën is aangewezen als dienstdoende premier. RIZA KHAN. De nieuwe heerscher heeft al dadelijk blijken gegeven van reorganisatie-geest en -lust Hij i9 begonnen met de uitvaardiging van een koninklijk edict waarbij alle speel huizen in Perzië worden gesloten, evenals alle inrichtingen, waar sterke drank ver krijgbaar is. Voorts heeft hij verklaard, dat hij geen pronkerige koningsuniformen wil dragen met juweelen versierd, zelfs niet bij zijn kroning over een paar maanden. Zijn ko ningschap zal er een zijn van werk en niet van vertoon; van praal en pracht zal er aan het hof voortaan geen sprake meer zijn. Er is opdracht gegeven aan een speciale commissie om alles voor te bereiden voor de verkiezing van een nieuw parlement, dal uit 300 leden zal zijn samengesteld. Mede zal deze commissie eenige wijzigingen ont werpen in de bepalingen van de grondwet, ten einde de afzetting van den vorigen Sjah en de aanwijzing van koning Pahlavi, welke naam hij zal aannemen, als zijn opvolger te wettigen. OOSTENRIJK. De ambtenaaistaking alge- - wend De bakkersstaking doet zich voelen. Gistermorgen om halfelf is het na acht tien uur onafgebroken onderhandelen tus schen den Oo8tenrijkschen bondskanselier Iiamek en de vertegenwoordigers der amb- tenarenorganisaties gelukt, de ambtenaren- staking in Oostenrijk te voorkomen. Het stakingsparool werd telegrafisch door de organisaties ingetrokken. Do bijlegging van het dreigend conflict werd verkregen, doordien de Oostenrijk- sche regeering zich bereid verklaarde, 28 procent van de maandsalarissen op 1 Jan. 1926 aan alle ambtenaren uit te keeren en aan alle ambtenaren, die zujks wenschen, nog vóór het einde van 1925 een voorschot tot een gelijk bedrag te verstrekken. De regeering is er dus in geslaagd, van do ambtenaren een kleine concessie te ver krijgen, daar deze hun laatsten eisch van 30 prccent met 2 procent tot 28 procent heb ben verminderd. Daartegenover heeftde regeering als concessie de uitkeering met drie procent tot 28 procent verhoogd. Door deze oplossing is voor de bevolking een zware zorg weggenomen. Men was vooral bevreesd voor den ernstigen indruk, die een ambtenarenstaking in het buiten- lann en vooral te Genève zou maken. De staking der bakkersgezellen duurt on veranderd voort. Alle bakkerswinkels zijn gesloten, waardoor men tooneelen kreeg te zien, die aan den oorlogstijd hennnerden. Ook worden reeds woekerprijzen gevraagd, daar menigeen een groote hoeveelheid Tïrood heeft ingeslagen en dit thans met woekerwinst van de hand doet. De banketbakkerijen hadden het door de sluiting der bakkerswinkels zeer druk, daar thans veelal voor het ontbijt en de koffie gebak wordt gekocht. Indien de staking dur bakkersgezellen evenwel van lange-en duur mocht zijn, zullen ook de banketbak- kersgezellen zich daarbij aansluiten. ZUID-AFRIKA. De „hereeIiigi2lg,*. Van de zijde der nationalistische partij Wordt de po-ging om met de Zuid-Afrika am- sche partij tot een hereeniging te komen, zeer bevorderd, zij het met overeind houden van eigen program. Van de zijde van la bour /wordt er krachtig togen geageerd. CHINA. De douan ©confer en tie. I De „Times" verneemt nog de volgende j bijzonderheden over de internationale douane-conferentie le Peking. De Ameri kaansche gedelegeerde had principieel e voorstellen gedaan die aan Ghina een groote mate van vrijheid laten, die nog verder gaan dan de voorwaarden van de conferen tie te Washington. Door deze Amerikaansche voorstellen zou de oplossing van het vraagstuk bereikt zijn, Indien de centrale Chineesche regeering slechts in slaat zou zijn, den waarborg te geven, dat de likin, d.w.z. de binnenland- sche douanerechten, die de afzonderlijke provinciën heffen, èn de beslaande andere beperkende bepalingen zouden worden in getrokken en het geheele rijk zou gehoorza men aan de bevelen van Peking. Zeven andere gedelegeerden, o.w. die van Engeland, Frankrijk en Nederland verklaar den dat zij het met het voorstel in beginsel eens waren. Enkel de Japan sche gedele geerde was het er niet mee eens, en formu leerde zijn opvatting nader. De Amerikaansche vooretellen hebben de strekking, dat Ghina drie maanden na de onderteekening van het verdrag vrijheid zal hebben om bij wijze van overgangsmaatre gel een douane-schema in te voeren van 5 k 12Jh pCt. op den invoer en 71/* pCL op den uitvoer. De douanerechten aan de land grenzen die op het oogenblik 2/3 bedragen van die aan den zeekant moeten met de douanetarieven in de havens worden gelijk gesteld. De inkomstenvermeerdering uit de douane rechten moeten dan onder de ^provincies worden verdeeld, zoodat die provincies geen schade zullen ondervinden van de afschaf fing der likin. De likin en andere tol- of bandelstarieven zullen worden afgeschaft Uit de inkomstenvermeerdering door de al- gemeene douane-rechten moeten de provin cies worden schadeloos gesteld. Ook moeten uit de opbrengst fondsen worden gevonden voor de terugbetaling van rabatten, van onrechtmatig geïnde douane rechten, voor de aflossing van niet gewaar borgde leeningen en voor de administratie- uitgaven der centrale regeering. Mocht de meerderheid der betrokken mogendheden een zoodanig voorstel aanvaarden, dan zal tusschen 1 Januari en 1 Mei 1928 worden nagegaan of nu ook werkelijk de likin is afgeschaft. RECLAME. Mijnhard t-s Borsfhoning-Slroop fiac.QOct Mijnhardts Thijmsiroop perflacon 75ct Anoa-Sirqotjtook bij Mnkhoest)f!ac.1.75 l Bij Apottuen Drogisten 6996 De Duitsche ontwapening. PARIJS, 5 Nov. (Havas). De „Peti*Pa- risien", een todspeling makende op de rede die Dinsdag door Stresemann over Locarno werd gehouden zegt, dat het inderdaad waar is, dat, wanneer Duitschland zich niet oprecht had betoond, Chamberlain er niet voor zou zijn teruggeschrikt, met Briand een eenzijdig verdrag af te sluiten waaraan België bad kunnen deelnemen. Het „Journal5zegt, dat het rapport van Foch, dat de ambassadeursconferentie mor gen zal behandelen, verklaart, dat Duitsch land den laatsten tijd onlochenbare po gingen doet, vooral op materieel gebied, maar dat de houding der Duitsche auto riteiten zeer terughoudend 'blijft wat be treft de hervorming van den geheimen ge neralen staf, de organisatie der politie en de clandestine vereenigingen. De chef van het Duitsche leger heeft nog steeds het commando over het kader en de opleiding. Het is mogelijk dat men de aanstaande ontruiming van Keulen zal aankondigen om Duitschland te toonen dat de geallieer den trouw zijn aan den ge eet van Locarno, maar dat de militaire controle zal blijven gehandhaafd om te demonstreeren dat de kwestie der ontwapening nosc niet van de baan is. Gratie. MOSCOU, 5 Nov. (Belg. Tel. Ag.) Het bureau van bet centrale uitvoerende^comité der Russische Sovjét-repuhlieken baelt aan de drie Duitsche studenten Kim jimann, Welscht en Ditmar gTatie verleend voor de doodstraf, die door de Hooge Rechtbank in het proces tegen de fascistische studenten was geëi8cht. De doodstraf werd verandord in 10 jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Uit Syrië. -- DAMASCUS, 6 Nov. (Reuter). Rebellen hebben in den nacht van 3 November een spoorbrug buiten Damascus opgeblazen, waardoor de verbindingen met Haifa zijn verbroken. De zeelied en staking. FREEMANTLE, 6 November. (Reuteir). Do stakende zeelieden he en de voorwaar den der eigenaars aanvaard en zullen naar de schepen terugkeereh. LONDEN, 6 November, (N. T' A. Draadl.). Uit Sydney wordt gemeld, dat de eerste mi nister van Queensland elf spoorwegmannen heeft ontslagen te Bower, wegens hun wei gering om een kolentrein naar Jelly Port Harry te brengen, omdat daar de larmers zelf een 9chip bevrachtten. Men vreest, dat dit tot een nieuwen crisis zal voeren. De Chineesche burgeroorlog. SJANGHAI, 6 November (Reuter). Volgens berichten der beide elkaar bestrijdende par tijen hebben de troepen van generaal Tsjanglsolin Tsinkingpoe bezet en moest een Chineesch-geallieerde colonne lot Kuchen te rugtrekken. Het hoofdleger der geallieerde troepen is nog 9ieeds ten zuiden der Huai- rivier, waar, naar verwacht wordt, bnn ge neraal Soenechuangtang nog stand houdt. Tot nu toe is het gevecht niet ernstig. Da Canadeesche regeering. LONDEN, 5 Nov. (N.T-A., draadloos.) Uil Ottawa wordt gemeld dat de eerste minister King een oproep zal richten tot bet Parle ment met den eisch dat de meerderheidspar tijen zijn minderheidsregeering nogmaals ge durende vier jaar hun steun zullen verlee - nen, teneinde aldus de wenschen dergenen, die op hooge beschermende rechten aandrin gen, le weerstaan. - Mijnramp. LONDEN, 6 Nov. (V. OX Een gewelf I» ingestort in een mijn te Glasgow, waardoor vijf arbeiders werden ingesloten. De vijf arbeiders werden gedood, terwijl een arbei der levensgevaarlijk werd gewond De mijn is de oudste mijn van de wereld. STADSNIEUWS. Ben en ander over de rechtspraak in Ned. O.-Indifi. Over dit onderwerp hield hedenmiddag voor de Indische Week jhr. mr. W. W. Feith, oud-voorzitter van den Landraad te Wonosobo, thans rechter in de Arrondisse- ments-rechtbank, een lezing. Men onderscheidt de rechtspraak in N. O.-Indië in „Gouvernements rechtspraak" en inheemsche rechtspraak, aldus ving spr. aan. Aan deze laatste wilde hij slechts en kele woorden wijden, onder aanhaling van eenige voorbeelden, als „rapat" en „kera- patan" op Sumatra, om vervolgens na de verschillende rechtscolleges, die te zamen de „Gouvernementsrechten" vormen te heb ben genoemd, over te gaan tot zijn eigen lijk onderwerp: „De Landraad op Java en Madoera". Na de samenstelling van den Landraad te hebben besproken en te hebben opge merkt, dat deze menigmaal in het belang van het onderzoek een zitting ter plaatse houdt voor de een of andere Sawah-kwestie, behandelde spr. de civiele rechtspraak van den Landraad. Hierbij werd gewezeD op de afwezigheid van de bekende gebreken van het Nederlandsch procesrecht: te ver doo* gevoerd formalisme, te langen duur en te groote lijdelijkheid vod de rechters, wat öf>r. aan de hand van bepalingen in het Inlandsch Reglement toelichtte voor den eischer, die niet kan schrijven stelt de voor zitter zelf de vordering op. Op de zitting mag de voorzitter de partijen wijzen-op de rechts- en bewijsmiddelen. Ook bij evacatie treedt de voorzitter leidend op. Hierna werd het recht, dat de Landraad In een civiel proces moet toepassen, het adatrecht, besproken en de meest voorko mende geschillen als erfeniszaken, behan deld, waarbij gewezen werd op de functie van den z.g.n. priesterraad, wiens vonnis sen meestal in lijnrechten strijd zijn met het adatrecht en dan ook dikwijls in het geheel niet begrepen worden door de par-, tijen zelf, hetgeen spr. met voorbeelden toe-, lichtte. Hierna ging spr. over tot de strafrecht* spraak van den Landraad en behandelde het aanhangig maken van een strafzaak, warbij het wel vermeldenswaard is, dat dp voorzitter zelf de dagvaarding opstelt, de z.g.n. acte van verwijzing. Het materieele strafrecht is voor alle b<5- volkingsgroepen sinds 1918 gelijk en dit strafrecht is nagenoeg een copie te noemen van de Nederlandsche Strafwet, enkele uit-, zonderingen daargelaten. Zoo wees spr. op, de stakings-ordonnantie van 1923. Onder de delicten noemde spr. diefstal en heling, waarbij hij liet uitkomen, dat verschillende omstandigheden het stelen in de hand werkten. Ook werd gewag gemaakt van het z.g.n. leboesanstelsel. Het bestaan van de doodstraf werd ge memoreerd en ten slotte wijdde spr. nog et-nige woorden aan de motieven, die ecu Javaan soms tot een misdrijf kunnen bren gen, het „malve" zijn en hallicunaties. Na zijn eigenlijke rede werden enkele lantaarnplaatjes vertoond, die spr. in zijn praktijk had genomen. De ramp dei Gele Rivier. Uit Peking seint Reuter: Nederland heeft in verband met de jong ste ramp der Gele Rivier voorgesteld, dai het aandeel van Nederland in de boksen schadeloosstelling zal worden besteed aan wetenschappelijke inspectie en het ontwei pen van een bepaald plan voor de regelin van den geheelen rivierloop. China stemde er in toe, dat Nederland een de beste Nederlandsche ingenieurs daarvooï zal aanwijzen. Tuinb onwproducten. Volgens ter bevoegder plaatse ingekomen berichten omtrent l^t dezer dagen afgeslo ten handelsverdrag tusschen Duitschland en Italië, zouden ten aanzien van verschillende tuinbouwproducten door Duitschland de vol gende reducten op het autonome tarief zijn toegestaan. Snijbloemen. 1 December tot 30 April hon derd goudmark, overige maanden 230 goud mark 100 Kilo. Aardappelen 11/2 goudmark, tafeldruiven 7 goudmark, Appelen 7 goudmark, Bloem kool 2 1/2 goudmark, groene boontjes 4 goud mark, tomaten 2 goudmark, van 1 Mei tot 15 Juni, 1 goudmark, 15 juni tot 30 Sept. Uien 1 goudmark, salades 3 goudmark, 1 Dec.31 Maart druiven 7 goudmark, 1 Aug, tot 30 Nov. 6 goudmark in -postpakketten. De modus vivendi van Januari 1925 blijft van kracht tot ratificatie, welke uiterlijk 15 December a.s. is toegezegd Aangezien de telegrafische berichten, waarvan het bovenstaande is ontleend van duidelijkheid te wenschen overlieten, moet ten aanzien van de juistheid dezer berichten eenig voorbehoud worden gemaakt. Na«ar wij verneimen, zaJ de Rijn/vaart* school te Rotterdam, na het einde van deal tlians aan den gang zijnd en cursus, w order opgeheven. Ter vervanging van deze school zal het Onderwijsfonds voor de Binnen vaart onmiddellijk na de opheffing te Rot terdam een tweede Binnenvaartschooi ope nen. Op deze school zullen de schippers bij de Rijn- en Binnenvaart gelegenheid heb ben zich te bekwamen om te kunnen vol doen aan de eisch en, die de nieuwe Rijn vaart-acte stelt. UIT NED. OOST-INDIE. Knoeierijen. BATAVIA, 6 Nov. (Aneta). Het bedrag der knoeierijen, waaraan de magazijnmees ter van het garnizoenskleedingmagazijn te Weltevreden,, de onderluitenant dei inten dance, M. J. Koopmans, die inmiddels met verlof naar Europa is vertrokken. Verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt, is inmiddels opgeloopen tot f 50.000. AMSÏERDAMSCHE RECHTBANK. Mag men een automobilist waarschuwen voor een antoval? De vierde ,kamer der Amsterdamsche rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen den heer D. S., die terecht had ge staan ter zake dat hij op 17 April jl. te Bu^- sum op den Brediusweg een Amsterdatnsch advocaat, die in een automobiel was geze ten, tot driemaal had gewaarschuwd voor een autoval: eerst op -400 M binnen de be bouwde kom, daarna tusschen de grens van de bebouwde kom en de eeTste politiepost en tenslotte op -400 M. afstand van de po litiepost. Deze overtreding was geënsceneerd met het doel een gerechtelijke beslissing uit te lokken betreffende de vraag of men. een automobilist waarschuwende voor een auto- val. zich schuldig maakt aan overtreding van art. 184 nl. het belemmeren van een ambtenaar in functie in de rechtmatige uit* oefening zijner bediening. De Rechtbank overwegende dat in geen der drie gevallen sprake is van belemme ring. sprak bekl. vrij. De eisch was f 0.50 boete, subs, een dag hechtenis, geweest VOETBAL. De Lugdnnum-elftallen. Het Lugdunum-elftal, dat aanstaanden Zondag alhier uitkomt in den wedstrijd te gen V. D. S., zal versterkt zijn met den U. V. S.-speler H. Deursen en den midvoof van het R. Kath. „Leiden" T. Goddijn. De samenstelling zal als volgt zijn (linki naar rechts): doel: D. v. d. Berg; achteri B. Bekkering en F. Goddijn; midden: A« Goddijn, W. M. van Well en H. Deureesvi

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2