No. 20139. DONDERDAG 5 NOVEMBER Anno 1925. Offlcieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 80 Cts. per regel. Bi) regelabonnement belangrijk lageren pnjs. Kleine Advertentlën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts.. bi) een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleit» Telefoonnummer* voor Oirectie en Administratie 2500 Redaetle 1507. Postehèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COÜRANTi Voor Leiden per 8 maanden Ï.36, per week .rtvvrvtif ƒ,0.1*, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week" »^V5v~ 0.18. Franco per post f 2.36 portokosten. Bit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. r GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken visc/hwinkel, Vischmarkt 18. tel. 1225 is VRIJDAG ver krijgbaar: VERSCHE HARING a f 0.14, SGHELVISCH a f 0.15—f 0.32 SCHOL a I 0.15—1 0.35, GEH. KABELJAUW a f 0.25 per pond. en ZEEUWSCHE MOSSELEN a 1 0.05 per K G. 6043 N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 5 November 1926. ontwikkelingsgang van de mbbeicnltnnr in Ned--Indifl. In de plaat/s van de Indische week-end door de Commissie die deze teikenjare orga niseert ditmaal een serie van deze lezingen Uitgeschreven. Gistermiddag werd de eerste der drie le zingen gehouden in de collegezaal van het Botanisch Laboratorium van de Nonnensteeg iraar prof. dr. L. P. Cosquino de Bussy, oud- Airecteur van h^t Deli-Proefstation te Me- dan, thans te Baarn, een door lichtbeelden toegelichte voordracht hield over: „De ont wikkelingsgang van de rubbercultuur in Ne- derlandsch-Ind ië De opkomslwas zeer bevredigend en be stond voor een groot deel uit studenten. De rector magnificus, prof. dr. W. de Sit ter, opende namens de Universiteit deze met een welkomstwoord te richten dat de com missie der Indische Week en den spreker als mede tot de .jinwezige toehoorders, waarna hij het woord gaf aan prof. De Bussy die dadelijk als met de deur in het huis viel door diet vertoonen van een grafische voorstelling yan de cultuur in Ned. Indië in het algemeen, waar dit bleek hoe de uitvoer steeds is toegenomen zoodat deze steeg tot bijna 2 milliard, welk bedrag later iets is afgenomen. Verder wees hij er op dat de meeste de thans in Indië voorkomende producten geen inboorlingen zijn. Ook me1 de rubber, waarover spr. in het bijzonder zou spreken is dit niet het geval. Spr. ging na hoe de rubberproductie en uitvoer in deze eeuw is toegenomen, zoodat het te voorzien is, da1 de rubberteelt alle andere Cultures in Indië zal overvleugelen. Een gevolg van het steeds toenemende gebruik dat voor ver schillende doeleinden van de rubber wordt gemaakt. In de 19de eeuw kwam de rubbercultuur Vaarvoor toen nog weinig gebruik werd ge maakt, op. Thans heeft deze cultuur in Indië reeds de meesto ondernemingen en de grootste oppervlakte wordt er voor gebruikt. De wereldproductie in 1925 wordt* geraamd op 488000 ton waarvan Ned.-Indië 193000 ton. In 1924 bedroeg de productie 1G2000 ton in 1923 131000. Deze cijfers geven den vooruitgang aan. Aan de hand van fraaie lichtbeelden zoo wel als van platen, teekeningen, grafieken en voorwerpen in natura gaf spr. vervolgens een uitvoerige beschrijving van de wijze waarop de rubber wordt gewonnen, de_ver- Schillende methoden voor het tappen en van de bereidingswijze én de wijze van uitvoer. Ook de inlandsche rubberteel1 heeft zich 'geweldig «nel ontwikkeld; tegen de verwach ting in. De kwaliteit is echter minderwaar dig, al vindt zij ook haar afzetgebied. De Europeesche planters moeten zich vol gens spr. toeleggen op een goedkoop massa product en onder op de fabricage van kleine hoeveelheden van speciale typen. Daardoor zullen zij de cultuur het meest loonend ma ken. De inlandsche rubberproductie is in hooge mate afhankelijk van den marktprijs. Bij al te lagen marktprijs wordt he1 bedrijf niet loonend meer. Ten slotte vertoonde spr. eenige proefsta tions en zette de betoekenis er van uiteen. De voorzitter van de Commissie der Indi sche Week prof. dr. A. W. Nieuwenhuis dankte aan het einde den spr. voor zijn inte ressante voordracht. „ORDE VAN DE STER IN HET OOSTEN". Bereidt den weg des Heeren. In de bijna geheel gevulde zaai van het Nutsgebouw sprak mej. H. Gantvoort, uit Utrecht, gisteravond over bovenstaand on derwerp. Spreekster begon haar onderwerp met de mededeeling, dat den llden Januari 1911 opgericht werd een Vereeniging, die den naam droeg van „The Rising Sun of India". Deze naam werd echter spoedig veranderd in „Orde van de Ster in het Oosten". De leden van de Orde hoopten of verwachtten, I dat er binnen korten tijd een groot Leeraar j op aaide zou verschijnen een Leeraar, die het opperbestuur heeft over alle godsdien- j sten der wereld en komen zal, om opnieuw God 50 *e maj^en tus9chen mensch en ^ag: Hebben wij dan aan net Christendom niet genoeg; moet er t weer een nieuwe godsdienst komen; hebben wy met genoeg aan onzen Bjjbel? J Twee duizend jaar geleden ging Johannes de Dooper de woestijn in om te prediken de komst van den Christus; nu predikt de de Vereeniging met haar 100.000 leden de komst van een ander groot Leeraar. Al dae leden willen uiting geven aan hun hoop en verlangen. Zeker, aJlen zeggen, zeer zeker hebben wij, Christenen, genoeg aan onzen Bijbel, evenals de Boeddhist en de Hindoe, de Jood en de Mohammedaan ook genoeg heeft aan zijn heilige boeken. Doch de les, dde eenmaal gegeven is, verflauwt, het verlangen naar een nieuwe les, naar een nieuwen impuls doet zich sterker en ster ker gevoelen .Telkens is er vernieuwing, doch de Leeraar, dat Goddelijk Wezen, dde Christus zal zijn de Drager van de geeste lijke kracht zelf; Hij zal' zijn de levende bron, dde leeft in ieder van ons; Hij zal komen om ons op te wekken en wakker te schudden, met Iiem mede te werken aan den opbouw eener betere wereld gegrond op de goddelijke wet. Ieder lid van de Ster in het Oosten is vrij te denken op welke wijze dit zal geschieden i (toch alle leden zoeken naar eenheid, naar. datgene, dat verbindt. Bij de Godheid, die leeft in al!es, is geen afgescheidenheid denkbaar. Bij aJlen heerscht diepe eerbied, groote devotie en innige dankbaarheid, om iets te mogen ontvangen van Zijn Groote Majesteit, van Zijn groote Liefde te mogen genieten. Wanneer de Groote Leeraar zal komen, zal hij vergezeld worden door Aartsengelen, Machten en krachten, die helpen zullen, niet om siarijsd te voeren, (toch om m i ons beter en dieper het bewustzijn wakker te maken, dak- wij Zijn Liefde moeten uit- j dragen in de wereld m plaats van haal en I en vijandschap te kweeken. Een gevoel van wrevel komt in ons op, wanneer wij rondom ons zien en te denken, wat wij'van de leer van den Christus had- den kunnen maken en wal wij er van hebben gemaakt Hebben wij van Zijn leer j niet gemaakt een vormendienst, een woor- I denzaiterij, waaraan alle geest en leven vreemd is 1 Wanneer wij dit bedenken, is hel niet meer de vraag of het noodig is. De evolutie gaat haar gang en zoo Zien I wij, dat in Amerika een nieuw ras in wor- ding is, een nieuw ras bezig is zich te ont- I wikkelen. Bchedeiimetmgen hebben aange- I toond, dat dat werkelijk zoo is, en zij, die I düeper gestudeerd hadden, begrepen, ja wis ten, dat een nieuwe vorm van godsdienst noodig was. De leden van de Ster in het Oosten vindt men dan ook onder ieder ge loof. Zij wenschen geen dogma's te veroor- deelen, maar den geest, dae in en achter die dogma's schuilt, te beleveaidigen en in die geestelijke waarheden alle mogelijke een heidsbesef te leeren begrijpen met anderen, die zoeken. Het (toet er niet toe, wat wij doen, maar alleen hoe wij het doen. Wanneer Hij komt, zal Zijn vraag zijn tot ieder onzer; Hoevelen hebt gij kunnen brengen om te leven voor anderen, tot het vergeten van zich zelf? Wat hebt gij ge daan voor den minste Mijner broederen? Wat hebt gij Mij te geven? Als Hij komt, zoo eindigde spr., de Leeraar, zal het een eer voor ons zijn, te doen wat Hij wensebt. Hem te dienen. Daartoe is het noodig, dat wij trachten de wereld te verbeteren. Dit kunnen wij, als wij beginnen met onszelf. Ails ieder mcnsch ieder volk, ieder ras het beste geeft, wat hij te geven heeft, dan zal te zamen die eenheid gevormd worden, die een betere wereld scheppen zal. Dan moeten wij be ginnen niet met baat en verdeeldheid, maar rust en vrede in onze ei-gen ziel en die rust en die vrede trachten te brengen aan ande ren in Zijn Naam. Dan moeten wij trachten ons los te maken van den vorm en de stof en beseffen, dat Zijn kracht gaat boven alles heen. Wanneer Hij komt, zal Hij met zich brengen Allen, Die uw gelaat gewend heb ben naar den Geest, die de stof zal hebben overwonnen. Eerste Volksbijeenkomst De Commissie voof de Volksbijeenkom sten heeft gisteravond de wintercampagne weer ingezet met een concert, aangeboden door'de amblenaren-muziekvereen. „Kunst en Vriendschap" uit Den Haag. Reeds voor achten was het duidelijk te zien, dat het evenals vorige jaren, weer vol zou loopen. i Eigenlijk behoeft zulks niet vermeld te wor den; het zou slechts verwondering baren, wanneer de zaal bij een dergelijke gelegen heid eens niet geheel bezet zou zijn. Bij het binnenkomen werd ons een stuk papier in de handen geduwd, waarin wij op het eerste gezicht een krant meenden te herkennen, doch dat bij nadere beschou wing een programma bleek te zijn. De voorzitter van de Commissie, de heer J. H. van Waveren, heette alle aanwezigen op dezen eersten avond van het seizoeU '25'26 welkom. De commissie meende er in geslaagd te zijn een achttal goede avon den samen te stellen en zij hoopte, dat wan neer het seizoen achter ons ligt, deze mee ning verwezenlijkt moge zijn en dat de avonden tot wederzijdsch genoegen zullen verloopen. Een bijzonder woord van welkom richt spr. ook tot de bestuursleden van ,,'t Nut", wien spr. dank brengt voor hun belangstel ling. Ook „Kunst en Vriendschap" roept spr. een hartelijk welkom toe; zij is voor ons jgeen onbekende, daar het nu reeds de derde^ maal is. dat zij voor ons optreedt, waaruit wel blijkt, dat de kennismaking met haar van de aangename soort is geweest Hij sprak tenslotte den wensch uit, dat deze avond er opnieuw toe zou bijdragen om dien band te versterken en dat bij een volgende gelegenheid „Kunst en Vriend schap" wederom bereid zou worden gevon den om in Leiden te komen. Hierna werd begonnen met de afwerking van het programma. Der traditie getrouw werd aangevangen met het „Wien Neer- lands bloed", dat door alle aanwezigen staande werd aangehoord. Wij zullen niet alle nummers afzonder lijk bespreken. Onder leiding van den di rigent, den heer W. H. Bückert werd het programma vlot en keurig afgewerkt „Kunst en Vriendschap" moge dan vrijwel uitslui tend uit strijkinstrumenten bestaan, het is in ieder geval een orkest, dat gehoord mag worden. Een groot deel van het succes van dezen avond was echter ook te danken aan de soliste, de sopraanzangeres mevr. Mien BouwmeesterVerheydt. Ongetwijfeld zijn de woorden van den heer Van Waveren aan het begin van den avond gespreken bewaar heid, toen hij zeide: Schoon U voor ons on bekend is en er een- spreekwoord bestaat, dat zegt: „Onbekend maakt onbemind", ho pen en vertrouwen wij, dat na afloop ieder een zal zeggen: „bekend en bemind". De toehoorders hebben genoten van haar verrukkelijke stem, haar zuivere trillers, en haar eenvoudige, bescheiden voordracht. De wijze, waarop zij de aria van de Ko ningin uit Gounods „La reine de Saba" zong was boven allen lof verheven. Het aanhou dend applaus maakte, dat mevr. Bouw meester nog een toegiftje gaf, naar wij mee- nen „Lenteliedje" van Catha. van Rennes. De orkestbegeleiding viel ook zeer te loven. Van de muzieknummers willen wij in de eerste plaats de tweede Suite van l'Arlé- sienne" van G. Bizet noemen, waarvan in het bijzonder het Menuett en Farendola heel goed werden uitgevoerd. Speciale vermel ding verdient hier'nog de klarinetsolo in het Menuett. Het programma werd besloten met „Mor- genblatter", een compositie van den onvol prezen Walzerkönlg Joh Strauss, die ook een heel goede vertolking genoot Alles bij alles was het een uitstekend ge slaagde avond, zoodat allen uiterst voldaan huiswaarts keerden. Rest nog te vermelden, dat de burgemees ter, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar gedurende een gedeelte van den avond van zijn belang stelling blijk gaf door zijn tegenwoordigheid en dat mevrouw Bouwmeester een bloe menhulde in ontvangst had te nemen. Een belangrijke diefstoL De recherche heeft gisteravond aange houden en in verzekerde bewaring gesteld zékeren H. P. v. A., uit Woerden, die ton nadeeJe van zijn patroon, een koopman hier ter slede, een bedrag van f 14.000 had ver duisterd, welk bedrag hij rich had toego- eögend door het innen van verschil lende, door hem zelf geschreven guitantiee. De verdachte is ter beschikking van den Officier van Justitie te 's-Gravenhage ge steld. Den 12den November hoopt mej. M. A. C. P. A. de Graaf den dag te herdenken, waarop zij vóór veertig jaar als leerarea aan de Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst werd verbonden. Te haren huize Groenhovenstraat 24 zal op dien dag recep tie worden gehouden van twee tot vijf uur. Naar wij vernemen is door eenige onderwijzers, werkzaam aan openbare en bijzondere scholen te dezer stede, een Ver eeniging opgericht, die bedoelt de belang stelling in de nieuwere gedachten op het gebied van onderwijs en opvoeding te be vorderen, o. a. door het vormen van een bibliotheek en het organiseeren van kringen. Binnenkort hopen wij nadere bijzonder heden omtrent de plannen voor dezen win ter, welke reeds een vrij vasten vorm heb ben aangenomen, te kunnen opnemen. Reeds thans kunnen wij mededeelen, dat prof. Casimir, die zeer met het doel der nieuwe Vereeniging sympathiseert, zich be reid heeft verklaard in haar eerste samen komst op te treden. Waar Maandag 9 Nov. a.s. weer een Volkszangavond wordt gegeven vanwege de afdeeling Leiden van de Vereeniging voor de Volkszang, zendt men ons ter opneming een warm gestemde aanbeveling. Wij achten het echter ormoodig nog een aanbeveling voor zoo'n avond te geven. Zij zijn voldoende be kend, dank zij vooral dey leider den heer Oostveen. En niet waar, goede wijn behoeft geen krans Op veraoek wi den commissaris veil politie te Rotterdam ie aihier aangehouden en naar daar overgebracht M. S„ ais ver dacht van verduistering. G. M., allhier, heeft bij de politie aangiiifte gedaan, dat te rijnen nadeeie uit zijn tuin een wollen deken ie ontvreemd. Zekere L., aihier, heeft bij de politie aangifte gedaan van vermissing van een vaarboom. Bij de politie ^lhier is een vaiscète zilverbon van een rijksdaalder gedeponeerd. Men meldt ons uit L i s s e: In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn van de firma H. de Graaff en Zonen alhier van een schuit, liggende in de Zan derij, eenige manden bloembollen ontvreemd een waarde vertegenwoordigende van dui zend gulden. De politie stelt een ijverig on derzoek in. Naar men ons mededeelde, zijn door een schipper een tweetal personen gezien met een roeibootje, 't Is te hopen, dat de politie succes zal hebben. De aak „Voorwaarts", geladen met 170.000 K.G. suikerbieten, is op weg naar de fabriek te Halfweg aan den Benne- broekerweg te Bennebroek met den kop in den wal geloopen. Pogingen om het schip los te krijgen mislukten. Door den sterken wind dreef de aak met den achtersteven naar den anderen oever en raakte daar eveneens vast. Door den schok kantelde het vaartuig. Het gezin van den schipper kon I met moeite ongedeerd aan den wal worden gebracht. De vaart is geheel gestremd. Gis teren werd getracht de bieten te lichten. Verzekering dekt de schade, behalve die van den inboedel van den schipper. Een kleine walvisch op Ameland gestrand. De heer A. B. van Deinse, leeraar aan het Erasmiaansch Gym nasium te Rotterdam, deelt mede: 12 October 1.1. liep op de Oostpunt van Ameland, bij de Oerderduienn, een vinwal- visch op het strand, die weldra opgemerkt word door ambtenaren van den Waterstaat. De gewaarschuwde Rijksveldwachter te Nes schreef mij 14 October over deze stran ding, welk bericht ik 16 October ontving. Na overleg met prof. dr. E. D. van Oort, directeur van 's Rijks Museum van Nat. Historie te Leiden ,werd besloten te trach ten het dier te bergen. Dus begaf ik mij met een preparateur van dit Museum, den heer W. Kohlbeck, twee a.s. medici, en een fa milielid, 24 Oct. naar Ameland, via Hol- werd, waar wij 25 Oct. aankwamen. Voor- loopig onderzoek van den schedel, intus- schen reeds naar Nes vervoerd, wees uit, dat wij te doen hadden met een vinwal- visch. Den volgenden dag vonden wij het 9 M. lange dier (schedel inbegrepen) op het strand met de rugzijde naar boven. Na eenige foto's genomen te hebben, werd eerst de halsstreek onderzocht en uit de slik kwa men tongbeen, de twee oogen en één juk been voor den dag, terwijl, helaas, de atlas wervel ontbrak, net als de geheele onder kaak en twee -rotsbeenderen. De overige zes halswervels werden gemakkelijk blootge legd. De voorste ledematen, de borstvinnen, bleken rechts en links zeer zonderling mis vormd. In plaats van de ruim 1 Meter lange, smalle borstvin, vonden wij slechts een stompvormige rest, geheel abnormaal ontwikkeld. Het bleek, dat beide vinnen in dertijd waren afgeslagen, of afgeknepen door een schroef van een stoomboot of door ijs- schotsen. Het, dier is dus zeker ernstig ge wond geweest aan beide vinnen, maar de wonden waren genezen en al het weefsel was gesloten en afgerond. De stomp aan den rechterkant was 17 c.M. lang en ver toonde naar achteren toe twee vingervor- mige uitsteeksels. Aan de linkerzijde was de stomp wat langer en waren van spaakbeen en ellepijp nog resten over. Intusschen was ook hier een nieuw been weefsel, callus, gevormd. Deze zware verwondingen aan beide vin nen hebben het dier toch niet zoo gehin derd in zijn bewegingen al9 men zou den ken. De voortbeweging geschiedt door de machtige staartvin. Dat de slag hard aan gekomen is indertijd, bleek nog uit het in drie stukken verdeelde schouderblad aan den rechterkant, maar ook dit was weer mooi hersteld. Zelfs onder dit schouderblad waren nog twee ribben, de 4de en 5de, stuk geslagen en de 6e rib was gebroken ge weest, maar genezen. De vier breukeinden van rib 4 en 5 lagen van elkaar verschoven en waren met callus bedekt Aan de linker zijde waren schouderblad en ribben onge schonden. De elf ribben rechts en links en de bouw van het borstbeen brachten aan het licht, dat wij te doen hadden met een dwergvin visch. Balaenoptera roslrata. Deze soort is, dit geval meegeteld, nu zevenmaal in ons land gevonden. „Artis" heeft de skeletten van de dieren uit 1862 en 1914, boyendien de onderkaak van het exemplaar van 1886. De indivi duen van 1920 en 1925 zijn, wat hun skelet betreft, in Leiden, in het Museum. Van het exemplaar van 1922 bezit Leiden alle baar den, in twee complete reeksen. De baarden ontbraken bij deze laatste vinvisch geheel. Reeds in zee gingen zij verloren. 27 en 28 Oct. werden de zeldzame bek kenrudimenten geborgen en de ruggegraat in stukken verdeeld. Van het darmkanaal zijn slechts de slokdarm, deels gevuld met haringgraten, en de einddarm teruggevon den. Het overige deel was geheel ontbonden, ook de maag. Van lever, nieren, milt. enz. werd evenmin iets teruggevonden. In de borstholte bleek de helft van het hart met de twee kamers bewaard te zijn, terwijl de twee boezems reeds vergaan waien. De aor- taboog was uitstekend te zien en had een middellijn van 9 c.M. De luchtpijp, met de kraakbeenringen ,was nog in vrij goeden staat. Nabij het strottenhoofd was de lucht pijp zóó wijd, dat een klein kind er door BINNENLAND. Memorie van antwoord betreffend* it Siaatsbegrooting voor Buiten! andsnhe Zaken. Instelling door den Minister Van Finan ciën van een commissie van onderzook over de toelating van bnitenlandsche fondsen tot de notcering. Bloembollendiefstal te Lissa. BUITENLAND. Een Fransche lezing over het gebeurde te Damascus. De ambten aarsstaking in Oostenrijk ie vermeden. Bij de verkiezingen in Nienw-Zeeland be haalt de regeering de overwinning. had kunnen kruipen l Van dezo luchtpijp en van de aorta zijn deel en medegenomen om preparaten van te maken voor de natuur historische verzamelingen op het Eras miaansch Gymnasium en de II. B. S. 3-j. c. te Rotterdam. In do staartstreek wenlen twee peezen aangetroffen, zoo dik als een arm. Ook hiervan zijn deelen voor de ge noemde collecties bewaard gebleven. 28 Oc tober werd het geraamte in drie groote kis ten verpakt, die vermoedelijk nog deze week te Leiden zullen aankomen. Na verdere pre paratie zal mettertijd het skelet worden op gesteld. Door de uitstekende- zorgen van de twee fotografen werden allerlei interessante momenten op de plaat vastgelegd. Nooit tv voren is in ons land de anatomie van een vinwalvisch zoo uitvoerig in beeld gpbracht. De recherche heeftte Rot- terdam aangehouden den bankier T. P. d. H.. sedert 26 October voortvluchtig. Hij wordt verdacht van bedrog to Tübbingen, in Wur- temberg, gepleegd. Dè bankier is voorloopig naar het huis van bewaring overgebracht, in afwachting, dat zijn uitlevering zal worden aangevraagd. Er is ingebroken bij E. D. J. Kre- selbach, op den Steiger, te Rotterdam. Moge lijk hebben de daders zich door een van de nabij gelegen huizen toegang tot het dak verschaft en zijn zij vervolgens door een zolderraam binnen gekomen. Gestolen zijn er een heel partijtje meest waardelooze bank biljetten, als 350.00 roode markbiljetten, eenige biljetten van 100.000 mark en eenige van 20 millioen mark, 153.000 Oostenrijk- sohe kronen, een millioen Sowjetroebel en een biljet van 1000 Pool9che marken. Verder twee briljanten oorknoppen in platina, een halsketting met ronde schakels, een gouden damesring met 6 diamanten en 5 robijnen, een groene aanhangsteen, waarin de naam Heinz, een gouden broche met drie briljan- ten en 27 diamantjes, een gouden broche, voorstellende een dolkmes, met 3 roode stee- nen, een zilveren broche, bestaande uit vier Zeeuwsche knoopen, een gouden damesre- montoir, een zilveren heerenhorlege met ket ting, twee gouden dameshorloges, twee gou den manchetknoopen met diamant, een zil veren heerenhorloge met dubbele kast, twee gouden damesbroches, een broche, bestaande uit gouden sleuteltjes, een zilveren dames- ring, een dames horlogeketting van Russisch zilver, een horlogeketting, bestaande uit vijf zilveren Zeeuwsche knoopen, een zilveren Zeeuwsche haarspeld en een breede Russisch zilveren dames armband. Als verdacht schul dig aan deze inbraak te zijn, zijn aangehou den A. D., J. L. M. en W. S.( zfch noemen de kooplieden. Zij zijn naar bet politiebureau in de Gr. Pjiauwensteeg overgebracht. De Raad van Monnikendam kreeg in zijn laatstgehouden vergadering te behandelen de gemeentebegrooting, de be grootingen van het Armbestuur, het electri- citeitsbedrijf, het gasbedrijf en van den vischafslag. Deze vijf begrootingen werden zonder bespreking goedgekeurd. Het duurde precies vijf minuten. Te Limmen (N.-H.) werden een paar weken geleden bloembollen gestolen van den groothandel fa. J. Valkering en Zo nen. Thans is de dief aangehouden, J. K., te Heiloo, die de bollen reeds weer had uitge- plant op landerijen van B., te Warmenhui- zen. Bij de Langerdijker groen- tenexporteurs is bericht gekomen, dat zif als gevolg van de onderhandelingen, welke door de Nederlandsche Commissie te Ber-\ lijn met de Duitsche regeering worden ge-, voerd, ten aanzien van de bloemkool, een verklaring moeten teekenen, dat, komt het contract niet tot stand, voor de na 1 Nov. ingevoerde bloemkool 16 Mark per 100 K.G. zal moeten worden bijbetaald, zoodat op 't oogenblik nog niet meer betaald behoeft te worden dan 5 Mark per 100 K.G. j

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1