'AGENDA;! BUITENLAND. de algemeene toestand. duitschland. frankrijk. - engeland. oostenrijk. china. --jitenlandsch gemengd. Een locomotief in een barbierswinkel. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. KUNST EN LETTEREN. 3 faillissementen. =1- Zaterdag. Concertgebouw ,,1'UnloD": Uitvoering too- neelvereeniging „Kunst naar Gave". 8 uur. Stadsxaal (groote mal): Soirée dansant» met mythologisch bljjspel „Op den Olym pus", to geven door D. G. en A. V. „Nieuw- Brnnhilde". 8 nur. Zondag. „Joruêl" (Grocncsleeg 16): Evangeliepre diking door den heer J. M. G. Hakkerl. Half zeven. „Jeruël" (Middelstegracht 3): 's Morgens en 's avonds. Spreker de heer Van der Horst Leger des Heils (Langebrug 4): Samen komsten te 10 uur. halfvier en 8 uur. Stads2aal: „Do Big van het 168ste". Tooneelzaal „1'Union": Opvoering van „Jocrissc de Vondeling". 8 uur._ Maandag. Café „1'Union": Vergadering voor ver zekerden b(j de Z.H.V. 8 nur. Concertgebouw „1'Union": Feestavond Soc. Dom. Vrouwenprop. commissie. 8 uur. Schouwburg: N. V. Ver. Rolterdamsch Hofstad-Tooneel. „Kan dat?" 8 uur. Stadszaal (foyer): Hol], Concert-dir. dr. G. de Koos. Piano recital Sigrid Schnee- voigt. 8 uur. Sassenheim, „Het Bruine Paard": Leger des Heils. Lichtbeeldenvoorstelling 5 ,uur (kinderen) en ballachk Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 October tot en met Zondag 1 November a.?. waar genomen door do apotheken van de heeren D. J. van Driosum, Mare 76, tol. *406, en W. Polio, Kort-Rapenburg 12, tel. 594. Dc geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond te acht uur, tot Maandagmorgen te acht uur, waargenomen door de doctoren Boonacker, tel. 266; Mul der, tel. 990; Muyzert, lel. 2268, Poortman, tel. 1481. Deze dienst wordt dan te Oegstgeest waar genomen door dr. Timmermans, tel. 390. De apotheek van do „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 6 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. is zeer groot. Het tl ansformatorgebouw is vrijwel geheel vernield. De aanvankelijke raming van de schade gaat tot een millioen gulden. Aan alle afdeelingen is g i s- tcren bij de machinefabriek en scheepswerf P, Smit Jr., te Rotterdam, door alle ar beiders, die daarvoor waren aangeschreven, het werk hervat. De moeilijkheden zijn daarmede opgelost, want allen, die mochten komen, zijn weer, vóór dc fabricksfluit ging, binnengekomen, op 200 moo na, wien eerst voor Maandag is aangeschreven. De derde man, de Sü-j a r i g e voortvluchtige smid J. van B., uit de Mftu- ïitastraat, te Rotterdam, verdacht van me deplichtig te zijn aan de veertien inbraken daar ter stede en te Schiedam gepleegd, waarvoor de losse werklieden M. B. en J. G. bereids zijn aangehouden en na bekentenis aan de justitie overgeleverd, is door de Ant- wcrpscho politie te Antwerpen aangehou den. In zijn bezit werd bij aanhouding ge vonden voor een waarde van duizend gul den aan juweelen en andere kostbaarheden, die in den nacht van 28 op 29 dezer, door middel van braak ten huize van de familie K, te Vlaardingen, gestolen zijn. De uitle vering van den smid J. v. B. wordt aan- gfvraagd. Eenige dagon geleden zoo schrjjft een lazer der „Rsb." aan dit blad kreeg ik per deurwaarder een dwangbevel thuis voor een bedrag van honderd gulden, dat ik nog motet betalen voor de Personeels belasting over het dienstjaar 1923. Ik deeldo den deurwaarder mede, acker to weten, dat ik dit bedrag betaald had, daar net de Jerdo termjjn was, dien ik op dit biljet had betaald. Ik kon echter niet zoo spoedig nign biljet vinden en het exploit ging door. Ik ging daarop naar het kantoor, waar ik betaald had, en noemde den datum, waarop ik betaald had, maar men ontkende daar pertinent iets ontvangen te hebben. De boeken werden gehaald en mij werd aange toond, dat noch op dien, noch op.eenigeo anderen datum de nog ontbrekende honderd gulden door mjj waren betaald. Zeker van mijn 2aak heb ik toen mijn geheele huis ondersteboven gehaald en gelukkig vond ik mijn biljet, waarop duidelijk de. kwiteering vermeld stond van mijn honderd gulden, pre cies op den datum, door mij opgegeven. Ik bon daarop weer naar do directie van het belastingkantoor gegaan, en deaa moest nu erkennen, dat ik werkelijk mijn belasting plichten had voldaan. T G o r k u m is in den loop van drie weken drie hiaten in fabriekskan- toren en nu in den nacht van Donderdag op Vrijdag in de ijzerzaak van de lirma Mortier Zonen ingebroken. Bij laatstge noemde lirma heeft men zich vermoedelijk laten insluiten, de brandkast is onaange roerd gebleven, doch de cassa werd'gelicht, daarin bevond zich ca. 160. De eerste in braak was in het fabriekskantoor van de kruiwagenfabriek der lirma Van Gclderen; daar heeft men de brandkast geforceerd, die slechts f 5 bevatie. Op de kanloren van de firma De Vries Robbó Co. waron alle laden doorsnuffeld en bleef dc brandkast onaangeroerd. Op dil kantoor werd niets vermist. De groei, welke de ten- toonstclling van de Amsterdamschc Veree- niging tot hel-houden van vee-tentoonstel lingen en jaarmarkten, tot een der grootste van ons land heelt gemaakt, ondanks het feit, dat zij nog slechts viermaal gehouden Is, heeft het bestuur aanleiding gegeven eenige wijzigingen aan te brengen van in grijpenden aard, om de vijfde expositie nog beter te doen slagen. De Paaschvee-tenloonslelling zal ditmaal op Donderdag in plaats van Vrijdag gehou den worden. Bezoekers van de Leeuwarder- en Leidsche veemarkten zijn daar zeer mede gebaat, terwijl niet in het minst de slagers met deze opschuiving van den dag hun voordeel kunnen doen, daar de categorie op Vrijdag steeds slecht uit hun zaak kan. Do tentoonstelling zal gesplitst worden en wel zoo, dat het melk- en kalfdragend vëe niet op de Paaschvee-tentoonslellffig zal worden ondergebracht, doch op een in Sep tember te houden najaarslentoonstelling. Het landvee verkeert dan in goede conditie, waardoor in den nazomer een Uinke expo sitie to verwachten is, daar dan ook he.t vel weidevee zal worden gevraagd. Wel zullen met Paschen de rijstieren geëxposeerd kun nen worden en in den hazomer ook de kall- sGeren. Verder zullen de klassen vetvee gesplitst worden in een A- en B-klas. De A-klas zal omvatten: ossen, vaarzen, niet afgewisselde runderen en afgewisselde runderen met geen zwaarder levend gewicht dan 625 Kilo; de B-klasse de runderen van het zwaarder levend- gewicht dan dat voor A. Dit jaar zal ten slotte aan de aankoopers van de eerste prijzen, inplaats van een me daille een tegeltableau, speciaal voor dit doe! vervaardigd, worden aangeboden. Twee Utrechtiohe loopjon- gens, de 17-jarige A. V. en de 15-jarige J. H., die Dinsdag de ouderlijke woning uit zucht naar avontuur verlaten hadden, zijn den volgenden dag te Rotterdam aangeko men. Toen er voor hen geen kans bleek te bestaan, op een schip geplaatst tc wor den, zonnen de jongens op middelen om aao geld te komen. Op het Hofplein zagen zij een fiets tegen een bloemenstalletje staan en terwijl een der knapen den bloe- menverkooper aafl den praat hield,. Dam de ander de fiets weg, welke aan den bloemen- jongen J. F. T. toebehoorde. Tien minuten later hadden zij de fiets reeds voor f 5 aan een man verkocht, maar hun zucht naar verdere avonturen was inmiddels zeer be koeld en zij gingen per spoor naar Utrecht terug. Zij durfden niet thuis komen en heb ben zich op een der goedercnemplaeemen- ten van het Centraal-Station aldaar te sla pen gelegd, waar zij door een agent wer den aangehouden, wien zij onmiddellijk bun avonturen en den diefstal van de fiets op biechtten. Zij zijn daarop voorloopig aan- gehouden. Tusschen Baarlo en Blejick is .Woensdagnacht- op den openbaren weg iemand aangerand en ernstig aan het hoofd verwond. Hij werd later bewusteloos op den weg gevonden. De man had ongeveer f 100 hij zich, die hem ontroofd werd. Te Zevenhuizen heeft een ontploffing plaats gehad in de coöperatieve maalderij. Een motor was pas gerepareerd en zou aangezet worden door samenge perste lucht. Een groote Reach werd aan den motor gekoppeld. Toen werd plotseling een hevige knal gehoord en de leiding werd totaal versplinterd. De stukken vlogen door dc machinekamer. De monteur, die den motor gerepareerd had, kreeg een stuk ijzer in een hand en een kwetsuur aan het voorhoofd. Ook do maalknecht kreeg een lichts verwonding. De heer S. P., die ook aanwezig was, kwam mot den schnk vrrj. Dc oorzaak van het ongeval is, dat de flcsch niet gevuld was met samengeperste lucht, maar met zuurstof. Hot stoomschip „And ijk". ~- Het stoomschip „Rotterdam" heeft zijn reis voortgezet na den nacht in de nabijheid van de „Andijk" te zijn gebleven. Nader wordt gemeld, dat bij de directie van de Holland-Amerika-lijn te Rotterdam gister avond een telegram is ontvangen vu den kapitein van het stoomschip „Andijk. De kapitein meldt, dat hij onder eigen stoom opvaart in de richting van Ponta del Gada (Azoren). Do „Andijk" wordt^geSseorteerd door do „American Merchant." Uit dtl' telegram maakt de directie op, dat de toestand van het schip veel ver beterd ia.' Volgens mededeeling van het Handelsinformatiebureau van Van der Graaf k Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopcn week, eindigende 29 October, in Nederland uitgesproken 74 faillissementen, tegen lót faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 29 October 1925 3631 faillissementen, tegen 3762 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Verdacht compliment. Een humorist vierde zijn vijftigsten verjaardag. Hij werd door zijn collega's gehuldigd en de feestredenaar sprak: „Wij hopen allen, dat onze vriend zoo oud mag worden alB zijn moppen." Het Balkanconüict en Locaino. Nu het Balkanconflict vooreerst van ae baan is de Bulgaren hebben het door de Grieken bezette en ontruimde gebied terug heeft de Volkenbonderaad gisteren zijdelings Locarno behandeld. Chamberlain en Briond uitten eerst nog hun voldoening over de vreedzame regeling op den Balkan. Briand wees er op, dat er geen overwinnaar o5 overwonnene is. De naties moesten altijd een beroep doen op gerechtigheid, wanneer en waar zij zeker zijn, dio te zullen vinden, en het beginsel van den Volkenbond is, zoodanige gerech tigheid te verschaffen in geschillen van de- zen aard. Een natie-behoeft zich niet door persoonlijken trots te laten weerhouden. -Ook Chamberlain wees uitdrukkelijk op het belang van het werk, hetwelk is ver richt. Daarop begon Locarno. Ipjii, de Japan- sche gedelegeerde, betoogde, dat men de eerste toepassing bijgewoond had van de verdragen van Locarno. Quinones de Leon (Spanje) vereenigde zich hiermee; Briand nam toen weer het woord en dankte voor de hulde bewezen aan de on derhandelaars van Locarno. Indien alle on derhandelingen geslaagd zijn, betoogde hij, is dit omdat zij steeds doordrongen zijn ge weest van den geest, van den Volkenbond en het pact. Hij riep toen de herinnering op aan zijn onderhoud met Luther. Hij zeide tot dezen: Indien wij den vrede wil len bereiken, moeten wij hier gekomen, zijn niet als Duitscher en Franschman, doch aJs twee Europeeërs, wereldburgers, die vurig den vrede wenschen. Alle onderhandelaars te Locarno zijn van dezelfde gedachte uitgegaan, overtuigd als zij waren, dat zij door de veiligheid hunner wedenjdsche landen te waarborgen, te vens aan den wereldvrede werkten. De vredeskiem, die te Locarno gezaaid is, zal groeien. Briand besloot zijn rede met een hulde aan Bourgeois en Wilson, den promotor en 'den venvezenlijker der vredesgedachte. Briand en Chamberlain hebben voorts de journalisten ontvangen en hun de uitgebreide taak omschreven der commissie, die het Balkanconilict thans zal onderzoeken. Toen men vroeg, of een Balkanpact vol gens het model van de overeenkomsten van Locarno niet het beste middel was om verbeterde toestanden in het leven te roepen, antwoordden Briand en Chamberlain, dat dergelyke overeenkomsten inderdaad wen- schelük zijn, en dat het plan niet kan na laten in den geest der betrokken volken op' te komen. Het initiatief moet echter door de regeeringen genomen worden, want de greote waarde der overeenkomsten van Locarno schuilt inderdaad in het feit», dat zij niet opgelegd zijn. De pacten moeten de vrucht zyn van een gemeenschappelijken goeden wil. Chamberlain betoogde5 dat de moderne be schaving zich niét de weelde veroorlooven kan van een nieuwen oorlog. Dat zou ons aller einde zyn. Een icgeeringsverklaring legen de Dnitsch-nationalen. De verklaringen etc. der Doitsch-natio- naleo over het Locarno-pact hebben de regeering bewogen harerzijds eveneens een verklaring uit te geven. Daarin wordt vast gesteld, dat de positie die de Duitsche regeering tegenover de veiligheidskwestie heeft ingenomen, is bepaald door de een parige goedkeuring der Duitsche nota van 20 Juli. De Duitsche gedelegeerden z'yn by de onderhandelingen te Locarno geen duim breed afgeweken van de algemeeno lijnen, die opgesteld waren, en in het bijzonder niet van de beginselen der nota van 20 Juli. Do Duitsche gedelegeerden besloten te para- feeren, omdat, voor zoover de inhoud der verdragsontwerpen in aanmerking kwam, de door het Rijkskabinet opgestelde algemeene lynen, naar hun overeenstemmend inzicht daarby gevolgd waren. De Ryksregeering publiceert verder een met algemeene stemmc-n genomen kabinets besluit van 22 October, waardoor het kamnet besloot om op den grondslag der Duitsche nota van 20 Juli het te Locarflo begonnen verdragswerk tot een einde te brengen, dat recht laat wedervaren aan de levensbelan- gen van bet Duitsche volk. Bij 'dit besluit ging de Ryksregeering uit van de op een plechtige verklaring der ministers van Buitenlandsche Zaken van Engeland, Frankrijk en België gegronde vorwachting, dat de logische uitwerking van dtri arbeid van Locarno vooral in de kwestie van het Rjjnland, niet lang zou uitblijven. Feiten, welke ook, die de aan leiding zouden kunnen zijn om een ander Standpunt in te nemen, zijn na 22 October nog niet bekend geworden. Do kritiek, die ia do Duitsch-natiouale publicaties op den inhoud zelf der verdragen is uitgeoefend, stemt niet overeen met de verschillende aangehaalde besluiten van liet Rijkskabinet, noen is zij zakelijk gerecht vaardigd. Het* verdragswerk van Locarno is ue aanvang van de grondslagen voor een nieuwe actieve deelneming van Duitschland aan de politiek der Europeesche groote mogend heden. Kritiek op een uitblijvende uitwerking van het verdragswerk op de vraagstukken van het bezette gebied is op zijn minst voorbarig, daar de onderhandelingen hier over nog gaande zijn. De Duitsche gede- legeerden hebben er noch te Locarno, noch later ooit twjjfel over laten bestaan, dat de geparafeerde verdragen slechts een ge deelte der in aanmerking komende waag stukken regelen en dat zjj van Duitsche Zijde niet in werking gebracht kunnen wor den. indien het andere deel, de uitwerking in het bezette gebied, niet eveneens op een wijze wordt geregeld, die aan de vitale behoeften van Duitschland beantwoordt Luther heelt de voorzitter der partijen, die nog aan de regeering deelnemen, tegen Dinsdag voor bespprekingen uilgermodigd. Dinsdag voor besprekingen mtgenoodigd. ken met de Duitsch nation alen door te snijden, gezien lio'e zij te Maagdenburg het eeniheidsblok voor de verkiezingen met hen verbrak. Het nieuwe kabinet Syrië. 't Nieuwe kabinet-Painlevé 't 70ste in 56 jaar van republikeinsche staatsvorm is nergens met enthusiasme begroet en kan etaat maken op felle oppositie. Een lang le ven sohijnt het niet besohoren. Als Briand echter eerst Locarno maar afhandelt I Van veel belang voor hel kabinet blijft het verloop van zaken in Syrië. De actie tegen generaal Sarrail heeft intussohen zoodanigen omvang aangenomen, dat zijn terugroepen wel ongeveer vast schijnt te staan. De „Ma- tin" b.v. schrijft: „Het sohandaal van Syn« heeft te lang geduurd". „Generaal Sarrail, onbekwaam tot een voortgezette, gematigde politiek, echaadt grootelijks het aanzien van Frankrijk. Reeds gaat het gerucht, dat generaal Guil- laumat, opperbevelhebber over het Rijnleger Sarrail zal opvolgen. In Syrië zijn 6000 man versterkingen aan gekomen. De schade te Damascus wordt op 3 millioen p. sl. geschat Het zal jaren duren vóór deze hersteld is. De Franseben staan alleen aan vrouwen en buitenlanders toe om te vertrekken. 15.000 inwoners hebben sedert 20 Oct. de stad ver laten. Er zijn nog 8 rebellen terechtgesteld en men verwacht verdere "terechtstellingen. Een Fransche colonne onder generaal Ga- melin zou in de Syrische woestijn omsingeld zijn. Cavalerie en artillerie zou ten ontzet zijn afgezonden. Weer een aanval op de gelden der Labonrparty? i - Vakveieenigingsdwang De verkiezingen in Canada. De „Daily Mail" meldt, dat het conser vatieve Lagerhuislid Mac Quisten in de herfslzilting een nieuw wetsontwerp zal in dienen nopens de bijdragen van vakver- eenigingsleden 'ten behoeve van politieke acties. Dit wetsontwerp richt zich speciaal tegen de Labourparty. Want daar de vakvereeni- gingen in Engeland met de socialistische groepen samen de politieke Labourparty vormen, komt een zeker deel van hetgeen een vakvereenigingslid in de kas stort auto matisch aan de Arbeiderspartij ten goede, onder de stilzwijgende veronderstelling, dat elk lid van een vakvereeniging socialistisch gezind is. Uiteraard is dat niet juist. Onder de arbeiders zijn ook liberalen en conser vatieven. Het vorig jaar werd een wetsontwerp als dat van Mac Quisten door Baldwin afge wezen met de motiveering, dat het den binnenlandsciien vrede zou verstoren, daar het de Arbeiderspartij zou provocceren. De jongste jaarvergadering der conservatieven heeft zich echter onlangs voor een derge lijk wetsontwerp uitgesproken, gelijk be kend. Mac Quisten schreef thaDS een brief aan den premier, waarin hij zegt, dat in geval de xegccring de arbeidersklasse niet de bescherming van de grondwet hergeeft, die in 1906 door een politieke intrige ver loren ging, het land tot het besluit zal ko men, dat de leden der conservatieve partij geen conservatieve regeering kunnen vor men. Het is een gevaarlijk onderwerp 1 Dat in arbeiderskringen heel wat stof zal doen op waaien. De Engelsche vakvereeniging van spoor wegarbeiders wil de arbeiders dwingen 114 te worden. De Londensche spoorwegman nen hebben deze week een circulaire ont vangen, volgens welke de volgende week op alle lijnen en onder alle rangen door een commissie van de National Union of Rail- waymen een inspectie gehouden zal worden om na te gaan wie wel en wie niet lid van deze vakvereeniging is. In die circulaire vindt men o.a. de woorden: „Het komt hierop neer: ol gij sluit u aan bij de N. U. R. en betaalt geregeld uw contributie of gij geeft uw baantje op en mankt plaats voor beleren. Wij beginnen er genoeg van te krijgen om u op onze schouders te dra gen en u de voordeelen van industrieele solidariteit te toonen." Over dwang gesprokenl Gisteravond waren in Canada van de 245 zetels 236 uilslagen bekend. Gekozen zijn 119 conservatieven, 89 liberalen en 28 ar beiders, progressieven en kleinere partijen Het is nog niet volkomen zeker ol de con servatieven alleen de meerderheid zullen behalen; de 9 overblijvende districten be lmoren echter wel tot de uitgestrekte lan delijke districten. De liberale premier Mac kenzie King is met 8 zijner ministers geval len. Meighan. de conservatieve leider, is met al de leidende liguren zijner partij ge kozen. De conservatieven hebben hun overwin ning voornamelijk te danken aan de onte vredenheid der bevolking over de hooge be lastingen en de algemeene depressie in den handel. Dreigende ambtenaaisstaking. De bondskanselier en de minister van financiën hebben liet uitvoerende comité der commissie van 25 van de bondsambtcnaren ontvangen en hebben aan dit comité hek be sluit van den ministerraad medegedeeld, vol gens hetwelk de regeering niet in de gele genheid is om nog in dit jaar de gcwenschte buitengewone uitkeering te betalen en deze ook niet op rekening der volgende begrooting uitbetalen kan. In December echter reeds zullen individueel de noodlijdende ambtena ren door voorschotten geholpen worden. De ambtenaren nemen daarmee geen ge noegen. Heden zal de regeering een ultima tum worden overhandigd, dat morgen om 1- uur afloopt. Geeft de regeering niet toe, dan zal Woensdag de staking worden afgekon- digd. Overwinning van Tsjang-tso-lin. Een oilicieelè mededeeling zegt, dat Tsjang-tso-lin naar Peking geseind heelt, dat hij een overwinning behaald heelt ten Z. van Hsuchowlly en dat generaal Soen sjang fang, de militaire gouverneur van Tsekiang en partijganger van Feng joe sjang zijn leger teruggetrokken heeft in de richting van Pengbu. Een stoomtram is gistermiddag in een der voorsteden van Glasgow uit de rails geloo- pen in een dichtbevolkte arbeiderswijk. De locomotief beschadigde de buitenmuren van eenige arbeiderswoningen ernstig en drong toen een barbierswinkel binnen waar op dat oogenblik een blinde man geschoren werd. De blinde ontsnapte op wonderbaar lijke wijze aan den dood, maar de barbier werd ernstig gewond evenals twee zijner andere klanten. Vier lieden werden boven dien «waar gewond, doordat zij tegen mu ren werden geklemd. -- Ernstig tramongelnk te Marseille. i Te Marseille zijn twee tramwagens tegeifj elkander gebotst. Er zijn 30 gewonden! waarvan enkele levensgevaarlijk. De linancieele voorstellen in Frankrijk. PARIJS, 31 Oct. (V.D.) Painlevé zal bin-i nen acht dagen zijn linancieele voorstellen indienen. Painlevé is niet voornemens voor. stellen te doen lot een gedwongen consoli datie van de hangende schulden en zal te vens geen moratorium voorstellen voor de terugbetaling van de bons de defense. De Volkenbond vraagt inlichtingen. PARIJS, 31 Oct. (V.D.) De mandaatcom missie van den Volkenbond heeft tot de Fransche regeering het verzoek gericht een volledig rapport uit te brengen over het Junctionneeren van het mandaat over Syrië. Sarrail exit. PARIJS, 31 Oct. (Havas). De regeering heeft Sarrail uilgenoodigd naar Parijs te komen voor het verschaffen van inlichtin gen over den toestand. Zij beslpot een civielen hoogen commis saris te benoemen, nadat het mandaat zal zijn geregeld. Generaal Dupori is lijdelijk met de leiding der zaken belast. Een nieuwe Fransche nederlaag. LONDEN, 31 Oct. (V.D) De Fransche ge neraal Gamelin die de Druzen aanviel met drie regimenten infanterie, cavalerie en ar tillerie werd in den Syrischen woestijn om singeld door Beduïnen en bewoners van Da mascus. De Fransehen leden hevige verlie zen en werden gedwongen terug tè trekker in de richting van Damascus. Het aantal dooden aan Fransche zijde sedert het begin van den opstand in Syrië wordt op 6000 ge schat. De zeeliedenstaking in Australië. BRISBANE, 31 October. (Reuter). Een conflict tusschen de communisten en de boeren schijnt waarschijnlijk. Groote geor ganiseerde vereenigingen van boeren zijn te Bowen aangekomen om de stil liggende schepen te laden. De'extremisten nemen hun toevlucht tot sabotage en hebben de kolenwagens geledigd om te voorkomen, dat de boeren hun plannen uitvoeren. Het collectie! contract in het schildersbedrijf Naar wij vernemen hebben de patroons organisaties in het schildersbedrijf aan de arbeidersorganisaties hun voorstellen voor do vernieuwing van het collectief contract dat einde Februari afloopt, toegezonden, Behalve eenige wijzigingen van onderge-» schikt belang stellen zij voor alle loonen met 2 cent per uur te verlagen. Verder* wijzen zij op de wenschelijkheid om de leef-, tijdsgrens voor den volwassen werkman te brengen van 21 op 23 jaar. De 'volgende week Vrijdag zal te 's-Gravenhage worden geconfereerde Blijkens bij het Departement van Ma-, rine ingekomen bericht is Hr. M9. kruiser „Java", onder bevel van den kapitein ter zee L. J. Quant, heden te Port-Said aange-» komen. Leidsche Kunstkring voor Allen. De Leidsche Kunstkring „Voor Allen'' geeft Donderdag 5 November haar tweede concert. Het Parijsche Trio zal werken van Roussel, Ravel en Chausson ten gehoor? brengen. Het ledenaantal is zeer toegenomen, zoo- dat er nog slechts een beperkt aantal leden zich kunnen opgeven. (Zie verder de an nonce in dit Blad). Geen bekroning. Vorig jaar werd door de vereeniging „Vrienden van het Tooneel" in Den 'Haag een prijsvraag uitgeschreven voor Neder- landsche tooneelstukken. Er werden drie prijzen beschikbaar gesteld, terwijl tevens werd toegezegd, dat genoemde vereeniging eventueel moeite zou willen doen, de be kroonde werken door een Nederlandsch tooneelgezelschap te doen opvoeren. Voor de beoordeeling werd eeh jury ingesteld, be staande uit de heeren jhr. A. W. G. van Riemsdijk, Balthazar Verhagen en dr. J. L. Walch Voor deze prijsvraag werden niet minder dan 82 tooneelstukken ingezonden. De jury, die voor dezen omvangrijken arbeid langer tijd noodig heeft gehad, dan aanvankelijk kon worden voorzien, is thans met hare beoordeeling gereed gekomen. Naar haar eenparig oordeel kon geen der inzendingen voor een bekroning in aanmerking worden gebracht. Uitgesproken: G. W. A Soede, koopman, te Noordwy- kerhout Rechter-comm. mr. A B. Bomme- zijn; cur. mr. E. Bolsius, te Leiden. Ee Handelsvenn. onder de firma 's-Grar venhaagsche Blik Emballagefabriek H. La- bcyrie, Den Haag, Waldorpstraat 40, en de leden H. J. B. Laboyrie, Den Haag, Van Imboffstraat 63 en G. 14. van Gils, te War mond, Verlengde Dorpstraat 181B. Rechter- ccmm. jhr. mr. Th. W. O. Calkoen; cur. mr O. W. Bannier. O. Bosman, werkman, te beiden, Oranje- gracht 25. Rechter-comm. mr. P. W. J. Bijnen; cur. mr. F. K. de Haan, te Leiden. N. Bosman, winkelier, te Leiden. Vol- molengracbt 19. Rechter-comm. mr. P. J. W. Bijnen; cur. mr. F. K. de Haan, te Leiden. N. Stikvoort, aannemer, te Leiden. Molen straat 43. Rechter-oomm. mr. J. A. F. TM Asperen? cur. mr. P. E. Briët, te Leiden, te Algiers verwacht i f -1 B. H. A. M. Smitihuis, Veur.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2